Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar
    2019 eylül başından itibaren, instagram üzerinden faaliyet gösteren bir oluşum ortaya çıktı

Kısaca özetlemek gerekirse youtube kanalından (fit traver) ve instagramdan (laptoplu gezgin) bildiğimiz Oğuzhan
    arkadaşımız ve birkaç arkadaşı

Amerika'da yaşayan türklere yardımcı olmak,Amerika ya gelmek isteyen türklerede rehber olmak için bir instagram sayfası turkıshunıon kurdular
    Bu sayfayın işleyişi her eyaletten bir gönüllü temsilci bulup o eyalette yaşayan yada yaşamak isteyen insanlara ev, iş, araba, okul konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor

Şimdilik texas, florida,wısconsın,s.carolına, dalewere eyaletinden gönüllü temsilcileri var, bu temsilcilerle direk instagram dm üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz, ve yardımcı olduklarına dair iddiaları var

Not :Kesinlikle söyledikleri eyalet temsilcilerine "ben Amerika ya nasıl gelebilirim" tarzı soruların sorularak meşgul edilmemesi, amaçlarının hali hazırda Amerika'da yaşayan türklere ve elinde vizesi olup gelecek türklere yardımcı olmak olduğunu yalnızca bu kişilerin temsilcilerle iletişime geçmesi gerektiğini söylüyorlar

Sizce bu fikir nasıl, başarılı olabilir mi?
    Realitede bu fikir uygulanabilir mi?

Özellikle yardım konusunda deneyimleri olan forum üyelerimiz ve sayın @semavi, sayın @crazycells in fikirleri nelerdir?
    20190918_102623.jpg

• Çok güzel bir fikir neden olmasın

• Çok pozitif ve güzel gözüküyor ama banker bilo filmini izlemeden de çokta şeyapmamak lazım 😂 😂

• ⭐⭐⭐

Evet bende izlemiştim o videosunu. Bilemiyorum çokta inandırıcı gelmedi bana. Böyle bir şeyin sürekli gönüllülük esasına dayanarak devam ettirilemeyeceğini düşünüyorum. Hem de Usa gibi her dakikanın kıymetli olduğu, insanların birbirleriyle buluşup görüşmeye bile çoğu zaman vakit bulamadığı bir ülkede. Belki de şüpheci yaklaşmış olabilirim.

• ⭐⭐⭐

@Muhtaradana eğer devamı gelirse ve gerçekten gönüllülüğe esas alınırsa çok faydalı olur. En azından kendisi şu ana kadar kimsenin yapmadığı bir girişim yapmış. Bu yüzden kendisini ve oluşumda emeği geçen bütün arkadaşları tebrik ediyorum. Umarım bizlerde onayımızı alabiliriz ve bu tür gelişimlerde bizden sonrasına faydamız olur.

• Ellerine sağlık umarım başarılı olurlar - onemli olan orada olanlara yardım etmek yoksa buradan bir sürü soru sorulursa insanların oyle bir zamanları yok - ama kişi orada ve ne yapacağını bilmiyorsa o kişiyle irtiaba geçerse oda bir fikir vermiş olabilir . başarılar dilerim ben takip ettim

• @serkanist evet "los Angeles havalimanında indim şimdi ne yapacam ben" olayına çözüm sağlayabilir

• kesinlikle böyle şeyler için güzel cidden. başarılar umarm

• paralı, paketli, havaalanından aldırmalı paketlere geçmezlerse ileride destek verilebilir, iyi fikir.

• gönüllü olarak devam edeceklerine inanmasamda güzel fikir ŞİMDİLİK

• ⭐⭐

Bu grubun sağlayabileceği faydaların tamamını hatta fazlasını Yeşilkartforum sağlıyor zaten. İnsanlar işlerini güçlerini bırakıp ücretsiz bir şekilde yardım için koşturmayıp, iş ve konaklama konusunda gönüllü bir şekilde yardımlaşmayacaksa bence bir anlamı yok. 🙂

• @Edelweiss kimse evsiz kalmasın, işsiz kalmasın,yada okulunda sıkıntı yaşayanlara yardımcı olacağız diye yola çıktılar, temsilciler aracılığıyla direk müdahaleden bahsediliyor, ilerde nasıl olur bilmiyorum ama
    Yani benim bildiğim @semavi bey banka hesabı, araba ve ev konularında fiziksel yardımlarda bulunuyor, yönlendirmelerle, forumun içerisinde bu şekilde fiziksel yardım yapan belki çoktur, ama fazla haberini alamıyoruz diyelim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: turkishunion fikri

Sizce bu fikir nasıl, başarılı olabilir mi?
    Realitede bu fikir uygulanabilir mi?
    Özellikle yardım konusunda deneyimleri olan forum üyelerimiz ve sayın @semavi, sayın @crazycells in fikirleri nelerdir?

Umarim basarili olurlar sayin @Muhtaradana , bence pek cok kisiye cok faydali olacaklardir ama eger bu is normalde yaptiklari isten cok farkliysa soru soran kisi sayisi zamanla artacagindan bu olusuma cok fazla vakit ayiramayabilirler. Bu konuda hazirlikli olmalari lazim, eger her asamada seffaf olurlarsa eminim gonullu sayilarini da yavas yavas arttirirlar. Bu isin basarili olabilmesi icin bunu basarabilmeleri kesinlikle sart.

Ben sosyal medyanin bu tur dinamiklerini cok iyi bilmiyorum; sanirim bu arkadaslar normalde de youtuber ya da sosyal medya kanallari olan kisiler, sayin fit traveler'i gecen ay Hayrettin'in evsiz video'su foruma aktarilinca tanimistim, iyi niyetinden suphem yok ama youtube'da video cekmek ile kisilerin sorularina cevap vermek arasinda biraz fark var. Insanlara direkt cevap vermek cok daha yorucu olabilir kendileri icin; bir de sonrasinda firsatci ama istedigini alamayan arkadaslarin gereksiz yorumlari can sikici da olabilir. Instagram ozellikle Turkiye'de cok populer oldugundan, insanlarin koyulan kurallara cok saygi gosterecegini dusunmuyorum (sadece ABD'ye gelen ya da gelecek kisilerin soru sormasi ile ilgili olandan bahsediyorum), bir sekilde bunun onune gecmeleri lazim. Yoksa "burn out" olup tamamen her seyi birakabilirler. Durum buna evrilmeden mudahale etmeleri lazim.

sayin @Edelweiss 'in dedigi gibi forumun da ortusen bir amaci var, ama sanirim o arkadaslarla bakis acimiz biraz daha farkli ben bu isin daha "herkese acik ve herkesin fikrini paylasabilecegi" bir ortamda yapilmasi taraftariyim. Hicbirimiz mukemmel degiliz 🙂 , bazi konularda yanlis veya yaniltici (baskalari icin) dusunuyor olabiliriz, acik bir sekilde bunlari yazmak en azindan baskalarinin hatalarimizi duzeltmesine olanak sagliyor. Bir de video'lar ya da ozel mesajlarla bu isin yapilmasi da bence biraz problemli, en azindan ben oyle goruyorum; ama tabii ki bu sekilde dusunmuyorlarsa tabii ki bir sorun yok kendileri icin. Ben forumdan ya da facebook'tan ozel mesaj ile soru soran herkese sorularini cevaplamam icin foruma yazmalari gerektigini soyluyorum, buna ragmen bile pek cok gereksiz mesaj aliyorum. Bu arkadaslar herkesin kolayca erisebilecekleri bir ortamdan DM almayi planliyorlarsa bu konuda pisman olabilirler. Bir sekilde bu soru-cevaplari herkesin gorebilecegi bir ortama tasimalari kendileri ve projenin uzun soluklu olmasi icin bir avantaj olur. Hem ayni soruyu sormak isteyenlere direkt cevap verilmis olur, hem de eger bir yanlis anlasilma ve yanlis yonlendirme olmussa bunun onune gecilebilir.

Umarim basarili olurlar 🙂 Yardim yolunun benim goruslerimle uyumlu olmadigini soyledim ama bu yanlis bir yoldalar anlamina gelmiyor tabii ki 🙂 Sadece "ben olsaydim bu sekilde yapmazdim" diyeyim ama kesinlikle fikirlerin ve yontemlerin cesitliligini destekliyorum. Tek bir kaynaga ve tek bir ortama maruz kalmamamiz lazim. O nedenle boyle olusumlari destekliyorum, benim kisisel olarak bu arkadaslarla iletisimim yok ama eger forumca yapabilecegimiz bir sey varsa iletebilirsiniz, tabii ki elimizden geleni yapariz. Bence de ABD'deki Turkler ne kadar farkli fikirlerle, ne kadar farkli yollarla bir araya gelip birbirlerine yardimci olabilirlerse herkes icin o kadar iyi olur.

• bizim ilk önce benim burnum sürttü bu zamanlara gelene kadar ,geleninde burnu sürtsün zihniyetinden vazgeçmemiz gerek. her giden yenı gelenlerden sadece 1 tanesine yardım etse oda maddiyattan bahsetmıyorum yol yordam gosterse şurda şu var, bunu böyle yapıcaksın, bu şekilde davranırsan daha hızlı iş bulursun, vb. gıbı tavsıyelerde ve manevı olarak destek olsa zaten bu sıkıntı yaşanmaz. fit traveler 'ı bende takıp edıyorum iyi hoş güzel hırslı bir arkadas o gönülden yapsa bıle dıger arkadaslar yanı eyalet yetkılileri dedıklerı arkadaslarının hepsının sadece gönül işiyle kalıcagını pek sanmıyorum benim düşem bu yönde.

• @Tayfun-Durkaya evet genelleme yapmadan bazı göçmenler

Ben bu sıkıntıları çektim, oda çeksin ne olmuş kardeşim,

veyahut kıskançlıktan, hasetlikten

veya yardım etmek istiyor ama başıma bela olur diyerek bu işlere karışmamak istemesinden

yada ben zaman ayıracam kardeşim bu işe, Amerika demek para demek, benim bu işten para kazanmam lazım deyip, işi danışmanlığı dökmesinden

Bir türlü diğer milletlere olduğu gibi Türk toplumunda yardımlaşma, dayanışma göremedik

Benim umudum bu işleri bu arkadaşlar başaramazsa bile bir deneyim kazanılacak ve ilerde biz bu deneyimler den yararlanacağı, neyi doğru, neyi yanlış yaptığımızı göreceğiz

İnşaallah başarılı olurlar, yapan arkadaşların iyi niyetli oldukları ve çok heyecanlı ve enerji dolu olduklarını gözlemledim

İnşaallah yeşilkartforum bu şekilde dayanışma ve yardımlaşma altında veyahut başka bir şekilde bir vakıf yada dernekleşme durumuna gider, bizim en büyük istek ve arzumuz sadece yeşilkartforum un bir forum olarak kalması değil, yurtdışında ki türklerin bir sesi olmasıdır sayın @crazycells ve değerli foruma emek veren arkadaşlar

• @Muhtaradana kesinlikle bir genelleme yapmıyorum ve kimseyi zan altına tabikide sokmuyorum. Sadece videolardan ve yazılanlardan okuduklarımdan ibaret hersey. Aynı zamanda tam tersini yapanlarda var çok yardımcı olan hala kalbı iyikikle ve sevgıyle dolu insanlarımız elbette var Ama bu bir hayır işi bu tarz işlerden bir danışmanlık yapma ve bir maddi karşılık menfaatt beklemek bana abes kaçıyor. Tabıkıde bu konu hakkında danışmanlık yapanlara da saygı duyuyorum ama o kişinin bir duası yeter bana yani.inşallah başarılı olurlar belkı bizde aralarına katılır kendı milletimize bi faydamız olur dualarını alırız o zaman ne mutlu bize.

• @Muhtaradana, içinde söyledi: turkishunion fikri

@Edelweiss kimse evsiz kalmasın, işsiz kalmasın,yada okulunda sıkıntı yaşayanlara yardımcı olacağız diye yola çıktılar, temsilciler aracılığıyla direk müdahaleden bahsediliyor, ilerde nasıl olur bilmiyorum ama
    Yani benim bildiğim @semavi bey banka hesabı, araba ve ev konularında fiziksel yardımlarda bulunuyor, yönlendirmelerle, forumun içerisinde bu şekilde fiziksel yardım yapan belki çoktur, ama fazla haberini alamıyoruz diyelim

Bunu bir kac defa yazmistim.. Ileride yine yazarim sanirim 🙂 Yeri gelmisken yazayim...

Ben ikiye ayiriyorum benim yaptiklarimi...

1. Arac isi... Bu konuda YARDIMCI olma guzellemeleri bana samimi gelmiyor... Ben ticaret yapiyorum. Sadece yeni gelenlerin ne istedigini bildigim icin ona gore bir arac ayarlama noktasinda ekstra gayret gosterdigim oluyor ama ne olursa olsun ortada anlasilmis bir bedel var... Arac alim satim islemleri 1 saat kadar suruyor... Oysa yeni gelen bir arkadasla mesaimiz bazen bir kac gun suruyor 🙂 Peki nedir digerleri?

2. Digerleri ise arac ayarlama disinda kalan seyler... Burada herhalde benim forumda aktif olmam, 3-5 video cekmis olmamdan dolayi gelen arkadaslar mumkun oldugunca bilgi almaya calisiyor 🙂 Suan vakit olarak az cok karsilayabilir durumda oldugum icin elimden geldigince kirmamaya calisiyorum banka, sigorta , ev kiralama esya, okul vs olaylarinda...

Elbette kullanmaya kalkanlar, yada iyi niyetli yaklasmayanlar oluyor... Hatta bu isleri ben ve cevremde ki arkadaslarin hic bir ucret ve karsilik beklemeden yapiyor olmasi, bu isten maddi kazanc saglayanlarin hosuna da gitmiyor...

olsun...

Biz kesin cizgimizi koyduk...

Ben ev kiralama olaylarina karismamaya calisiyorum... Ama eger bir sekilde ucundan tutuyorsam kesinlikle referans parasi kabul etmiyorum ve jest olsun diye evi kiralayan arkadasa hediye ediyoruz eger apartman veriyor ise... Zaten kredi karti cikarma vs gibi seylerden yada yapilan herhangi bir yonlendirmeden para kazanan veya kazanmayi dusunen de yok cevremizde...

Cogul kullaniyorum, cunku ismen sayabilecegim bir cok arkadas ile bu sekilde anlastik... Gokhan, @Ismail-YALTA Mustafa, Hakan, Samet, Mert, ve ismini sayamadigim diger arkadaslar...

Sagolsunlar yeni gelenler icin ellerinden geleni yapiyorlar ve yapacaklardir... Menfaatperest davrananlar yada adam kullanmaya calisanlar zaten bir kac gunde belli oluyor... Ama cogunluk bu ufak tefek yardimlarin kiymetini biliyor ve iyi bir baslangic yapip, yardimci olma taraftari oluyor...

Ben insan olarak iyi biri olmayabilirim... Oyle bir iddiam da yok... Lakin hayatim boyunca hep empati kurarak yaklastim her olaya... Askerlikte yapmadigim icin ben cektim onlarda ceksin fikri herhalde yerlesmedi bende 😃

• @semavi
    bütün saydığınız ve sayamadığınız tüm arkadaşlara, menfaat beklemeden bu işlerde yeni göçmenlere yardımcı oldukları için teşekkür ederiz

• @Muhtaradana, içinde söyledi: turkishunion fikri

@semavi
    bütün saydığınız ve sayamadığınız tüm arkadaşlara, menfaat beklemeden bu işlerde yeni göçmenlere yardımcı oldukları için teşekkür ederiz

Biraz cesurca yazmaya calisayim...

Buradakilerin yeni gelenlerden menfaat saglamasi olayi ile buranin gereklilikleri arasinda kirmizi bir cizgi var... ama cok ince bir cizgi...

Emin olun burada 'eskiler bana sunu yapti bunu yapti ben yenilere bunu yapmazdim' diyen bir cok kisi el atipta ne kimseyi havalimanindan almistir, ne cocugunun okuluna yardim etmistir ne esyasina nede baska bir seyine... Elestirdigi eskilerden daha eski oluverir biranda... heyt beee.. This is AMERICA demeye baslar 🙂

Hep soyluyorum...

eski konulari okuyun... rakam farazi... 2025 kazananlari... 75 kisi baslariz foruma... olumune kankayizdir... 25 tanesi vizeyi alinca birakir daha Turkiye'de... 25 tanesi amerikaya giris yapinca izini kaybettirir... kalan 20de bir iki devam eder sonra ayrilir... sonuc? 5 kisi 🙂

Bunlar elestiri degil tespitler...

Yani bir seyler paylasmaktan keyif alan insan sayisi, sadece alici olan insan sayisindan cok cok daha az...

Asil sorun o 5 kisi, forum yada platformda bir sekilde 'amannn beee' deyip birakirsa ortalik sacma sapan insanlara kalir... cok goruyoruz burada... Ben geldigimde benden sunu kazandi deyip, sonra ayni seyi baskasina yapmaya calisan insanlari... Alacagi 300-500 dolar referans paralari icin milleti coluk cocuk sacma sapan yerlere goturenleri... cebindeki son parasini sifir araba pesinati yaptirmaya calisanlari vs vs...

Biz o yuzden arkadaslarla karar verdik ve 'Referans parasi almiyoruz, vaktimiz olurda havalimanindan alabilirsek ucret almayacagiz' diye...

tabi dusmanlarimiz da artmadi degil 😃

• @semavi söylediklerine katılıyorum, açık sözlülüğünü de takdir ediyorum. Yeri gelmişken söyleyeyim, Youtube'daki son videon muazzam. Havaalanına giderken çektiğin. Senin videolarda paylaştığın tecrübelerini ücretli danışmanlık adı altında para ile takas etmeye çalışan insanlar var. Ellerine sağlık.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |