Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gozdeerim, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Bir uzmanlık sorusu işin içinden çıkamadım.
    Eşimin daha önceden mevcut bir ssn vardı. Formu doldururken yenisini istedik

1. Eskisini devam ettirmek dah mi avantajlı?
    2. Ssn değişirse mevcut us ehliyetini yenilemek zorunda kalır mi?
      Hadi bakalım.. 😂
    1. Eger kredi gecmisi varsa avantajli olabilir, ama yoksa yeni almak veya eskisini kullanmak arasinda fark olmayacak.

2. gerek olmamasi lazim, isim veya adres degisikliginde eldeki ehliyetin degistirilmesi yeterli.

• J1 vizesi ile Massachusetts eyaletinde TR ehliyeti ile araba kullanabiliyor muyuz? Bir arkadaşım e-devletten kaza yoktur kaydı alıp yeminli tercümana cevirttirdiğimiz zaman kullanabiliyoruz dedi. Bunun ile ilgili bilgisi, tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi lütfen ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mlkw, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

J1 vizesi ile Massachusetts eyaletinde TR ehliyeti ile araba kullanabiliyor muyuz? Bir arkadaşım e-devletten kaza yoktur kaydı alıp yeminli tercümana cevirttirdiğimiz zaman kullanabiliyoruz dedi. Bunun ile ilgili bilgisi, tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi lütfen ?

Şurada yararlı bilgiler var: http://web.mit.edu/scholars/intlscholars/general/driving.html

Buna göre herhangi bir süre sınırlaması yok. Ama ehliyet İngilizce olmalı veya İngilizce çevirisi yanınızda olmalı. Kaza yoktur kaydı sigorta yaparken yararlı olur ama araç kullanmak için gerekli değil.

• Bu eyaletlerde yasal statü aranmadan bir kaç evrak ile ehliyet alabilirsiniz diye video nun altina yorum birakilmis ne kadar dogru bir bilgidir bilinmez ama belki birilerinin isine yarayabilir.

CALIFORNIA
    COLORADO
    CONNECTICUT
    DISTRICT OF COLUMBIA
    ILLINOIS
    MARYLAND
    NEVADA
    NEW MEXICO
    UTAH
    VERMONT
    WASHINGTON

• @crazycells, haberin dogruluk payi nedir acaba ?
    New York Eyalet Senatosu’nda yasadışı göçmenlere aynı zamanda eyalet kimliği olarak da tanınan ehliyet verilmesiyle ilgili yasa tasarısı oylandı. Tasarı, 29 hayır oyuna karşılık kullanılan 33 evet oyuyla kabul edildi.
    Yürürlüğü giren yeni yasayla birlikte yasadışı göçmenler arasındaki 250-300 bin kişinin de ehliyet alacağı tahmin ediliyor.
    California, Colorado Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maryland, New Mexico, Nevada, Utah, Vermont, Washington ve District of Columbia eyaletlerinde yaşayan yasadışı göçmenler herhangi bir Amerikan vatandaşı ya da ülkede yasal statüyle yaşayan diğer kişiler gibi ehliyet alabiliyor. New York, valinin tasarıyı imzalayarak resmiyete geçirmesinden sonra yasadışı göçmenlere ehliyet veren 13. eyalet oldu.

Hayirli ugurlu olsun beyler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@crazycells, haberin dogruluk payi nedir acaba ?
    New York Eyalet Senatosu’nda yasadışı göçmenlere aynı zamanda eyalet kimliği olarak da tanınan ehliyet verilmesiyle ilgili yasa tasarısı oylandı. Tasarı, 29 hayır oyuna karşılık kullanılan 33 evet oyuyla kabul edildi.
    Yürürlüğü giren yeni yasayla birlikte yasadışı göçmenler arasındaki 250-300 bin kişinin de ehliyet alacağı tahmin ediliyor.
    California, Colorado Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maryland, New Mexico, Nevada, Utah, Vermont, Washington ve District of Columbia eyaletlerinde yaşayan yasadışı göçmenler herhangi bir Amerikan vatandaşı ya da ülkede yasal statüyle yaşayan diğer kişiler gibi ehliyet alabiliyor. New York, valinin tasarıyı imzalayarak resmiyete geçirmesinden sonra yasadışı göçmenlere ehliyet veren 13. eyalet oldu.

dogrudur, yaz basina ait bir haber bu... Fakat siz illegal gocmen degilsiniz 🙂 bilginize...

• ⭐⭐

@vermaynen Virginia da SSN in kendisini görmeden ehliyet vermiyorlar.

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

dogrudur, yaz basina ait bir haber bu... Fakat siz illegal gocmen degilsiniz 🙂 bilginize...

illa illegal mi olmamiz lazim 🙂 adami zorla illagal yapacaklar komik birsey 🙂

• @arnblt, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@vermaynen Virginia da SSN in kendisini görmeden ehliyet vermiyorlar.

normal de ssn olmali diye biliyordum bende haberi gorunce demek olmayan eyaletlerde varmis dedim. 🙂

California, Colorado Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maryland, New Mexico, Nevada, Utah, Vermont, Washington ve District of Columbia,New York

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen
    ICE ekipleri hazirandan itibaren illegal olanları sınırdışı etmeye başladı. Bir de buradan bak adamlar hiç uğraşmadan illegal olanlar ayaklarına geliyorlar.
    haberin linki

• @ayvalik10, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@vermaynen
    ICE ekipleri hazirandan itibaren illegal olanları sınırdışı etmeye başladı. Bir de buradan bak adamlar hiç uğraşmadan illegal olanlar ayaklarına geliyorlar.
    haberin linki

Gordum bu haberi ayni sitede 🙂 Trump kendi insaatinda kacak meksikali calistiriyordu gecen gun haberlere konu oldu benim haberim yok diyor kacak meksikalilardan ben is yapmasi icin adamlara verdim onlar demekki calistirmis diyordu :))) gocmenlere muhtac bir ulke abd amerikali 5-10 dolar a bulasik yikamaz 🙂 siyasi politaka bunlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

siz yine yanlis bir perspektiften bakiyorsunuz 🙂 bu yasalar illegal duruma dusmus olanlarin yasamlarini kolaylastirmak ve topluma adaptasyonlarini kolaylastirmak icin cikiyor 🙂 insanlari illegal olmaya tesvik etmek icin degil 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

siz yine yanlis bir perspektiften bakiyorsunuz 🙂 bu yasalar illegal duruma dusmus olanlarin yasamlarini kolaylastirmak ve topluma adaptasyonlarini kolaylastirmak icin cikiyor 🙂 insanlari illegal olmaya tesvik etmek icin degil 🙂

Ilk basta okuyunca tesvik ediyor gibi geldi acikcasi. 🙂 size hak veriyorum crazycells,

• @tetradox
    slm, yazılı sınavi bende gecemedim , nerden calisdiniz sorulara? mümkünmüş ulaşmak

• Houston/TX ile ilgili ehliyet alma sürecimi paylaşayım.

Yazılı sınav için belgeleri hazırladıktan sonra randevu alarak Rosenberg DMV ofisine gittim (online randevular sabah 7'de açılıyor). Belgeleri (resident belgesi olarak araç sigortasını ve eve posta ile gelen kredi kartı ekstresi gösterdim ) ve 25 doları verdikten sonra online sınava aldılar, sınavı geçerseniz size yol sınavı için randevu veriyorlar. Bana verdikleri tarih 1 ay sonrası idi. Eve geldikten sonra internet sitesine girip diğer bölgelerdeki ofislerden randevu aradım ve El Campo kasabasından (Houston'a 1 saat) ertesi iş gününe boşluk buldum ve hemen randevuyu aldım yani Cuma yazılı sınavdan çıkıp pazartesi yol sınavına girdim. Şansıma yanıma gözetmen olarak polis oturdu. İlk görünce biraz heyecan yaptım ama sıkıntı olmadı , sınavı geçtim. Polis, beni gören herkes önce bir geriliyor dedi. Yolda biraz muhabbet de ettik. Sınav bitti ofise girdim belge almak için , Sıra bekleyen Afro-Amerikalı genç yanıma gelip sınava polis mi girdi dedi. Bende evet deyince " Oh It's crazy man" gibi bir şey söyledi tırsarak )).
    Birde yazılı sınavdan sonra internetten aşağıdaki siteye girip ilgili videoları izlemeniz gerekiyor. Videoları izledikten sonra e posta adresinize sertifika geliyor. Direksiyon sınavına giderken bu sertifikanın çıktısını da götürmeniz gerekiyor.
    https://impacttexasdrivers.dps.texas.gov/ITYD/

Yazılı sınava aşağıdaki videolardan çalıştım.

Belgeleri teslim etmek ve yazılı sınav randevusu için;

Direksiyon sınavı randevusunu değiştirmek için ;

Herkese kolay gelsin.

• İşim dolayısıyla 1 hafta önce coloradoya taşındım.NJ den probitionary license ım var .Neden bu license var bende onuda çözebilmiş değilim.23 Yaşındayım CO dan ehliyet alırken yine probitionary mi verecekler yoksa düz ehliyetmi verirler

• Merhabalar,
    bu hafta tamamladigimiz ehliyet sureci ile ilgili bir kac ufak bilgi.

Eyalet : FLORIDA
    Ben Boca Raton'da oturuyorum.
    Online rezervasyon icin 2 alternatif sozkonusu :

1. Alternatif : https://services.flhsmv.gov/Oasis/OnlineAppointments.aspx ( Bella Glade disinda hemen hemen butun randevu yerleri dolu. 1 ve 2 ay sonrayi sira veriliyor.
    2. Alternatif : https://www.ventusappointment.com/Booking/Booking/Index/fl34hs86 ( 1. alternatifle cok ugrasmayin , konum olarak yakinsaniz bu siteden randevu alin. County olarak BROWARD'i secin , Office olarak Pompano City Center'i secin. Bu ehliyet merkezinde randevu almaniza bile gerek yok. Istediginiz saatte gidin, sinava girmek icin 16 tane bilgisayar var. 10 dakika icinde sinava girebilirsiniz. Eger sinavi gecerseniz ve vakit kalirsa direksiyon sinavini da hemen verebilirsiniz.) 5 nolu randevu tipini secmeniz gerekiyor.
      Sinav suresi 1 saat. Dokunmatik ekranli bilgisayarda yapiliyor. Internetten indirdiginiz dmv kitabina calisirsaniz ve ingilizceniz orta derece ise rahatlikla gecersiniz.

Florida’da Tercumanla sinava nasil girilir?
    Turkce sinav sorulari olmadigi icin tercumanla sinava girecek arkadaslar;
    Tercuman ile girelecek sinav saatleri : Haftanin 5 gunu sabah saat 09:00 da. Diger saatler icin randevu verilmiyor. Tercumanli sinavlarda randevu alinmasi sart. Randevu secerken web sitesinden 10 nolu randevu tipi secilecek.

Tercumanli sinav: Biraz sikintili. Daha once Tanimadiginizi beyan ettiginiz tercumanla sinavdan 15 dakika once sinav merkezine geliyorsunuz. Tercumanin Florida ID’si veya Florida ehliyeti veya Green Card”i olmasi gerekiyor. Sadece Green Card’I varsa Turkiye ehliyetini de istiyorlar. Ehliyeti yoksa sikinti. Tercuman olduguna dair bir belge gerekmiyor.
    Kayit islemlerini tamamladiktan sonra sinava geciliyor. Sinav odasinda cam bulunmuyor. Sinav basindan sonuna kadar video kaydina aliniyor. 1 gozlemci , tercuman ve sinava giren kisi olmak uzere odada 3 kisi bulunuyor. Tercuman ile sinava giren kisi birbirlerine ters konumda oturtuluyor.

Sinav ;
    Gorevli soruyu okuyor. Tercuman soruyu dinliyor ve gorevlinin okumasi bitince soruyu tercume ediyor. Gorevli A şıkkını okuyor. Tercüman çeviriyor.
    Gorevli B şıkkını okuyor. Tercüman çeviriyor.
    Gorevli C şıkkını okuyor. Tercüman çeviriyor.
    Sınava giren kişi dogru oldugunu dusundugu cevabı soyluyor ve Gorevlı şıkkı onundekı kagıda ışaretliyor.
    Normal sınav 1 saat , tercumanlı sınav suresi ise 1,5 saat.

Tavsıyeler:
    1- Öncelıkle çok iyi bir tercüman (Tercuman tavsıye edılır. (Tercuman 1 sınav ıcın 100$ alıyor, en azından biz o kadar ödedik))
    2- Tercümanla sınava girmeden once en az 3 kere bılgısayar uzerınde Ingılızce sınavına gırın. İki sınavda 1 on dolar odenıyor. Aynı gunde ard arda 2 kez sınava gırılebılıyor ve ikinci sınav 10 $.
    3- Bılgısayar sınavına gırmek cok onemlı. Herseyden once soru kalıplarını öğrenırsınız. Sınav stresini uzerınızden atarsınız.
    4- Muhakkak Florıda DMV’sine aıt calısma kıtabını ındırın.
    Iphonelar ıcın…

Andoidler icin…
    5- Bu kitabı calısmadan sınavdan gecme sansınız yok. Icınde kı her konudan soru cıkabiliyor.
    6- Mınumum 1 ay kıtaba calısın ve arada da Licence merkezıne gıdıp sınava gırın. 1 aylık calısma ve en az 3 kere sınav denemesınden sonra tercuman ıle sınavı gecersınız.
    7- Sınavda Size kağıt kalem verılmıyor. Sınav oncesı kendınıze 3 parmağınızı belırleyin A B C olarak. Sorular okunurken, Sizce dogru olan şıkka ait parmağınızı diğer elinizle tutun ki unutmayın diye. (Bu sadece tavsiyedir, herkes kendi yöntemini kendi belirler ise daha sağlıklı olur)

Randevu sıtesı adresı : https://www.ventusappointment.com/Booking/Booking/Index/fl34hs86

Appointment type: Service includes:

1. Renew/Replace DL, ID, CDL Renew: Florida driver license and ID card holders may renew their credential up to 18 months in advance of the expiration date, CDL holders may renew their credential up to 12 months in advance.
      Replace: Customers may replace their driver license or ID card prior to its expiration if the credential is lost, stolen or they need to make an update.

2. Orig. ID/Transfer of U.S. DL/Obtain DL w/Waiver This appointment is for customers who are seeking to obtain a FL ID card for the first time, customers who hold a valid U.S. driver license and need to transfer to FL, or customers who have completed the Learner's License exam online or in a classroom and need to obtain their license.

3. Original Learner’s License For persons learning to drive who are 15 years of age or older and need to take the written exam consisting of 50 multiple choice questions about traffic laws and traffic signs. The learner’s license exam is in any of the following languages: Arabic, Chinese, English, Haitian Creole, Russian and Spanish.
      To prepare, review the Florida Driver License Handbook and take the online practice test

4. Original Class E / 1st Time U.S. License This appointment is for customers who are seeking to obtain a U.S. license for the first time and must pass the written exam and driving exam. You must provide a vehicle for the driving exam. The vehicle must have a valid tag, proof of insurance and pass a vehicle inspection. The written exam is in any of the following languages: Arabic, Chinese, English, Haitian Creole, Russian and Spanish.

5. Class E Diving Exam This appointment is for customers who are eligible to take the Class E driving exam. You must provide a vehicle for the driving exam. The vehicle must have a valid tag, proof of insurance and pass a vehicle inspection.

6. Reinstate Suspended/Revoked/Disqualified DL This appointment is for customers who need to clear a suspension, revocation or disqualification on their driver license.

7. CDL Written/Endorsement Exam This appointment is for customers who want to take a CDL written exam. The written exam is in the following languages: English and Spanish.

8. CDL HazMat Exam and Fingerprint Processing This appointment is for customers who want to apply for the HazMat endorsement.

9. Any Service with a Sign Language Interpreter This appointment is for customers who require service and need a Sign Language Interpreter provided by the Department. To allow for sufficient time to schedule the interpreter, please select an appointment for a minimum of two weeks from today.

10. Written Exam w/ Foreign Language Interpreter This appointment is for customers who are unable to complete the learner’s license exam in any of the following languages: Arabic, Chinese, English, Haitian Creole, Russian and Spanish and are providing their own foreign language interpreter.

• Merhaba , South Carolina için ehliyet gerekçelerini bilen biri var mı acaba ? Türk ehliyeti greencardlı biri için ne kadar geçerli ? Türk ehliyeti ile araba alınabilir mi ? Ve eyalet ehliyet şartları nelerdir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@serotonin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Merhaba , South Carolina için ehliyet gerekçelerini bilen biri var mı acaba ? Türk ehliyeti greencardlı biri için ne kadar geçerli ? Türk ehliyeti ile araba alınabilir mi ? Ve eyalet ehliyet şartları nelerdir ?

We sitesinde ne kadar süreyle geçerli olduğu yazmıyor. Ama Türk ehliyeti ile araba alabilirsiniz.

http://www.scdmvonline.com/Driver-Services/Moving-To-SC

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |