Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, Bu forumdaki ilk sorum.
    Yapabileceğim yanlışlar için şimdiden kusura bakmayın.
    Belki bu soru için çok erken ama fikir vermesi açısından iyi olacağını düşünüyorum.
    Nasip olurda gerilsem eğer vasıfsız bir insan olmaktansa kalifiye kişi olmayı tercih ederim, iki mesleğim var Elk teknisyeni ve Teknik ressam açıkçası gönül kendi mesleğimi yapmak istiyor ama öncelik ailemi geçindirebileceğim kazanç olacak.
    Peki ya siz?
    Türkiye'de mesleğiniz neydi Amerika'da yaşamaya başlayınca hangi mesleği tercih ettiniz veya hangi mesleği yapmak zorunda kaldınız? Kazanç konusunda beklentilerinizi ne derece yakalayabildiniz?

• Şunu da soruya ilave edebiliriz.
    Şuan elinde bir zanaatı, sanatı olmayan biri sizce Türkiye'de hangi alanda kendini yetiştirirse ABD de faydasını görebilir. Şahsen aşçılığı isterdim. Sizlerin özellikle Amerika'da olanların bu konuda görüşleri nelerdir? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Türkiye'de 11 yıl hemşirelik yaptıktan sonra ABD'ye taşındım. Geldikten birkaç hafta sonra aynı meslekten bir iş bulup çalışmaya başladım. (Tabii bu arada ABD'de çalışmak için gerekli olan RN lisansımı almıştım)
    Hemşirelik ABD'de iyi ve saygın bir meslek ve geliri de güzel.

• ⭐⭐

ben türkiye cok çalışmadım biraz marangozluk yapdım oda üniversiden bilgim vardı
    new york da markette temizlik işi yapmışdım

• Yasaklı

Ben Türkiye’de bankacıydım burada araba satıyorum 🙂

• ⭐⭐⭐

@Ömür, içinde söyledi: Türkiyedeki Mesleğiniz Neydi Amerikada Ne oldu?

Türkiye'de mesleğiniz neydi Amerika'da yaşamaya başlayınca hangi mesleği tercih ettiniz veya hangi mesleği yapmak zorunda kaldınız? Kazanç konusunda beklentilerinizi ne derece yakalayabildiniz?

Türkiye'de uzun süre Tedarik Zinciri & Lojistik alanında bir şirkette çalıştım ve son görevim Tedarik Zinciri ve Lojistik yöneticiliği idi.
    Amerika'da yine aynı şirkette, aynı mesleğe devam ediyorum fakat yönetici kadrosunda değil, Üretim Planlama uzmanı olarak. (ABD'ye işyeri aracılığı ile uzman kadrosunda geldim ve şu an GC işlemlerim yapılıyor. L1 vizesi > EB3 )

Kazanç konusunda; Türkiyede İngilizlere ait bu firmanın büyük bir fabrikasının 6 yöneticisinden biri olarak kazandığım para ile Amerika'da şu anki kazancımı - alım gücü ve ekonomik rahatlık olarak - karşılaştırırsam, burada bir kaç kat daha iyi durumdayım ve gayet memnunum.

• Yasaklı

Tablo gibi yapabilsek çok mutlu olurdum ama böyle bir başlasın.

Türkiye'de Google'da Dijital Pazarlama Eğitmeniydim, ayrıca GO Moto Training & Tours markasıyla uluslararası motosiklet eğitim ve turları düzenliyordum. Un ve Maya diye bir markam vardı artizan ekmekçilik yapıyordum.

Amerika'da Lyft sürücüsüyüm burada da Dough'n Roll diye bir marka oluşturdum yine ekmek simit yapıyorum ama daha bir iş modeli haline gelmedi ufak tefek siparişle yürüyor (16 Ekim 2019 itibarıyla)

İş durumumda bir değişiklik olursa yukarıya ayrı bir satır olarak ekleyeceğim.

• ⭐⭐⭐⭐

güzel başlık amerikadaki arkadaşların yazmasını dört gözle bekliyorum.

• ⭐⭐⭐

diğer yaşayan arkadaşlarında paylaşması dileğiyle bizimde fikir edinmemiz açısından önemli.

• ⭐⭐⭐

@mhepekiz, içinde söyledi: Türkiye'de Neydim Amerika'da Neyim?

Tablo gibi yapabilsek çok mutlu olurdum ama böyle bir başlasın.

Türkiye'de Google'da Dijital Pazarlama Eğitmeniydim, ayrıca GO Moto Training & Tours markasıyla uluslararası motosiklet eğitim ve turları düzenliyordum. Un ve Maya diye bir markam vardı artizan ekmekçilik yapıyordum.

Amerika'da Lyft sürücüsüyüm burada da Dough'n Roll diye bir marka oluşturdum yine ekmek simit yapıyorum ama daha bir iş modeli haline gelmedi ufak tefek siparişle yürüyor (16 Ekim 2019 itibarıyla)

İş durumumda bir değişiklik olursa yukarıya ayrı bir satır olarak ekleyeceğim.

Faydalı bir başlık tebrik ederim.
    Diğer arkadaşlarımızda bu konuda paylaşım yaparsa, sizden sonrakilere fikir vermesi açısından çok iyi olur

• Sayın @mhepekiz Teşekkürler bilgiler için herşeyin umut ettiğiniz gilbi gelişmesi dileği ile

• Teşekkürler, faydalı bir başlık ve diğerlerinin de bu başlığa katkı sunmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Başlığa katkı sunan herkese teşekkürler.

1- Amerika'da neyim? sorusu "Amerika'da şu ana kadar neler yaptım veya neler yapmaktayım" diye daha da genişletilebilir.

2- Amerika'da yaptığınız veya yapmakta olduğunuz işlerde çalışma nedenleri açıklanabilir. Mecburiyetten mi yoksa tercihlerden dolayı mı bu işlerde çalışılıyor?

3- Yapılan işlerin avantajlı veya dezavantajlı yönleri nelerdir?

4- İmkan ve fırsat tanınırsa hangi işler yapılmak istenirdi? Kişinin tecrübesine, eğitim seviyesine ve hayata bakış açısına göre kişiden kişiye değişebilir.

• Guzel baslık tebrikler, ilerde fazzlasıyla bilgi birikimi olabilir...

• Yasaklı

@victory herkes Lyft myft koşturduğu için o kadar detay yapabilir mi bilmiyorum ama "Buraya geldiğimizde şu kadar zamanda ne iş bulduk" sorusunun cevabı olsun istedim ben yazan arkadaşlar yazsın tabi fazla bilgi iyidir 🙂

• ⭐⭐⭐

@mhepekiz sen bilgilendirmeye devam et bilgilendir bizi 🙂 bizde dua edelim sana

• Lyft kazanç nedir ortalama ilk etapta sadece bu iş ile 3 kişilik aile gecinebilirmi acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bakk25, içinde söyledi: Türkiye'de Neydim Amerika'da Neyim?

Lyft kazanç nedir ortalama ilk etapta sadece bu iş ile 3 kişilik aile gecinebilirmi acaba ?

bu konunun ayrica basligi var forumda, bilginize.

• @mhepekiz tesekkurler verdiğiniz bilgiler için.

• TR'de sesli ve goruntulu medya sektorunde serbest olarak calisip ayni anda iki ozel universitede saat ucretli ogretim gorevlisi olarak ders veriyordum.
    Burada iki ayri prestijli universitede yine yari zamanli olarak ders veriyorum. Bir universitedekinin adi "yari zamanli", esasen toplam 6 ders veriyorum. Digerinde sadece bir ders. Bunun yani sira bir de freelance olarak uzaktan egitim danismanligi yaptigim bir side gig'im var, cogunlugu Amerikali ve gerisi de Avrupali musterilere.

• Türkiye’de klinik psikologtum. Amerika’da özel bir anaokulunda 4 yas öğretmenliği yapıyorum. Bu ısı ilk geldiğimde buradaki tanıdıklarım buldu. 3 hafta içinde ise başladım. Hedefim bir kaç aylık bir eğitim alıp bir ofis işine geçmek. İnsan kaynakları Ya da proje tarzı isler düşünüyorum. Terapistlik yapmak istemiyorum hem Türkiye kaynaklı mesleki tükenmişlik, hem de burada eğitimleri saydırma zorluğu ve doktora zorunluluğu artı kültürel farklılıklar. Zaten Türkiye’de de psikoloji okurken insan kaynakları alanına yönelmek istemiştim ama terapist olarak devam etmiştim. Bakalım burda yapabilecek miyim 🙂 bu arada geleli 17 ay oldu. Cok daha erken harekete geçmeyi düşünüyordum ama bebek yapmaya karaR verince kendi planımdan fedakarlık ettim 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |