Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!

• @btek14, içinde söyledi: İlkokul veya ortaokul'a kayıt yaptıracaklara tavsiyeler

@hknsnk geleceginiz county ya da sehrin okullarinin bagli bulundugu sayfadan registration sartlarina bakabilirsiniz.

yukariya bir ornek biraktim, benzer sekilde bir fikir verebilir size.

galiba TR'den girişe izin vermiyor site

• @hknsnk olabilir. asagiya kopyala - yapistir yaptim.

kabaca bilgi verebilir. biz gecen sene kindergartena baslattik benim oglani. sorunuz olursa yardimci olabilirim.

"5 Steps to Register Your Student
    Parents of students entering 1st through 12th grades should follow the instructions on this page to complete the 5-step process for student enrollment.

For kindergarteners, please see the separate kindergarten registration page for the most detailed information.

Military families will register using the 5-step process below; however, see Military Families: Planning your Arrival to Fairfax County for additional student registration information to help with the transition.

5-Step Registration Process - Written Instructions
    Step 1: Determine Eligibility

The following two factors determine a student's eligibility to enroll in FCPS:

Residency - Children must be living with a parent and residing in Fairfax County.
    Age - Children must be age 5 or older by September 30.
    Step 2: Determine How to Register

In order to start the registration process, please fill out the Student Registration Form (IT-19). The Student Registration Form is also available in the following languages: Arabic, Chinese, Korean, Spanish, Urdu, and Vietnamese.

The form must be completed for all students registering in our schools.

The home language information on the Student Registration Form will help us direct you to the location of an appropriate registrar who can help you at any point in the registration process.

Student Registration Form (IT-19)
    English (English)
    العربية (Arabic)
    中文 (Chinese)
    한국어 (Korean)
    español (Spanish)
    اردو (Urdu)
    Tiếng Việt (Vietnamese)
    English Only - Students who have English as the only language shown on the Student Registration Form (IT-19) should register at the local school.

Find your local school by entering your address in the FCPS Boundary Locator. School contact information is listed in the Schools Directory.
    FCPS Boundary Locator
    View Locator
    Other Than or In Addition to English

If a language other than or in addition to English is shown on the Student Registration Form (IT-19), AND your child last attended a Virginia school (public, private or homeschool), register at the local school.
    If a language other than or in addition to English is shown on the Home Language Survey, AND your child last attended an international school or a school outside of Virginia, register at the closest Student Registration Welcome Center:

Dunn Loring Center (central Fairfax), 703-204-6740
    Herndon Center (northwest Fairfax), 703-227-2210
    South County Center, 703-742-4900
    At FCPS Student Registration Welcome Centers, you can ask questions and request information about enrollment in most languages. At the centers, professionals may assess your student's English language skill and/or educational level. These assessments can provide valuable information to the local school and support your child's instructional needs.

Special Registration Situations - Depending on circumstances (nonparent registrations, divorced or separated parents, homelessness, foster care and foreign exchange students), you will register at either the local school or a Student Registration Welcome Center. Please see Special Registration Situations. (See Home Instruction for information about home schooling your child.)

Step 3: Gather Documents

Parents registering their children must provide several documents including proof of residency in Fairfax County, child's birth certificate, parent's government issued identification, child's health information, and child's immunizations.

See General Registration Documents for complete information regarding necessary documentation.

Please bring the registration documents to your appointment with a registrar (see Step 5).

General Registration Documents
    Learn More
    Step 4: Fill out forms

A parent may opt to complete online registration or fill out FCPS registration forms for each child being registered.

Registration forms can be downloaded from our General Registration Forms page. Select the Enrollment Forms Bundle option to access all the necessary forms at once. Or pick up printed forms at the closest Student Registration Welcome Center or the local school office. For local school pick up, be sure to call ahead so the forms can be ready for you when you arrive.

Please bring the completed registration forms to your appointment with a registrar (see Step 5).

General Registration Forms
    View Forms
    Step 5: Make an appointment

Please call ahead for a registration appointment at a local school (Boundary Locator and Schools Directory) or a Student Registration Welcome Center.

The student and at least one parent must be present for the registration appointment at a school or a Student Registration Welcome Center.

Please try to arrive with your registration documents and completed registration forms.

Questions? Our registrars at local schools or at Student Registration Welcome Centers are available to assist families and students at any time during the registration process.

We look forward to partnering with you to support your child's educational journey in FCPS.

Student Transfers
    A student is expected to attend the school that serves his or her attendance area. However, student transfer information is available if a parent would like to transfer a student from a base school to another school within FCPS. Transfer requests are considered for very specific reasons as outlined in FCPS School Board Regulation 2230.

You must first be registered at a neighborhood school before submitting a request for student transfer."

• @hknsnk vpn kullanarak siteye erişebilirsiniz.

• @hknsnk ben telefonumda proton vpn adında bir uygulama kullanıyorum biraz yavaş oluyor ama ücretsiz ve sorunsuz, tavsiye ederim. Benzer başka uygulamalar da bulabilirsiniz.

• @hathor Evinizi tutmadan kayıt yaptiramazsiniz zaten. O nedenle ilk once evinizi tutarsınız. Adres belli olur. Kira kontratı olur. Okul kayıtları Şubat ayinda baslar bir sonraki yıl icin..Evinizi tutunca kaydinizi yaptirirsiniz. Okullar Haziran 15 gibi kapanıyor. Mayıs başında bile olsa okula kayit yaptirmanizi öneririm. Bir ay bir aydır. Okula kayıt ile ilgili islemler aradan cikmis olur, hem cocuk hem siz okulun havasını koklamış olursunuz. Cocuk Eylül donemindeki sinifindaki cocuklarla onceden tanismis olur. Okul kaydı sırasında doldurulan forma evde konusulan ana dil yazılıyor. O dil Ingilizce degilse cocuk Ingilizce sınavına cagiriliyor. Sonuca gore İngilizce destek-ESL sinifina gitmesi gerekiyor mu belli oluyor. Bu islemler aradan cikmis olur.

• Merhabalar, geçen dönem mart sonu gibi 2 kızımı turist vizesi ile anaokulu ve 4. Sınıfa kayıt ettirdik bu konuyla ilgili başka bir başlıkta birkaç şey yazdım, onları buraya da aktarmam birilerinin işine yarar diye düşünüyorum. Bizim deneyimimiz Georgia eyaleti Forsyth County için geçerlidir.

Amerika’da yaşama konusu gündemimize geldikten sonra turist olarak çocukları okula göndermeli miyiz diye düşündük ama avukatımız çocukların eğitim hakkının engellenemeyeceği için sorun olmayacağını söyledi. Biz de o şekilde davrandık. Bu karar kişiden kişiye değişebilir biz bu şekilde yapmayı uygun bulduk. Ev tutuktan sonra ilk yapmak istediğimiz şey kızları hızlıca okula kayıt ettirmekti ama şansımıza evrak işlerini hallettikten sonraki hafta tam spring holidaye denk geldiği için kızlar 1 hafta daha geç başladılar okula. Kayıt için öncelikle bulunduğumuz Countynin eğitim biriminin web sitesine girdik orada yeni kayıt için yapılmadı gerekenler istenen belgeler detaylı bir şekilde yazıyordu. İstedikleri belgeleri (pasaport fotoğrafı, doğum belgesi denilen Formül A belgesi, son gittiği okuldan alınan yazı vb) sisteme yükleyip, çok detaylı bilgiler içeren bir formları var onu doldurduk. Bu formlar doldurulduktan sonra bu evraklarla health departmana gitmeye yönlendirdi bizi sistem. Health departmana gittiğimizde bu formlar, pasaportlarımız, Türkiye’den yeminli tercümana çevirttiğimiz aşı kartları ve kira sözleşmemizle işlemlerimize başladılar. Bizim aşı kayıtlarını kendi sistemlerine yüklediler ve ikisinin de 1er aşısı eksik çıktı onu da orada hemen yaptılar. Bunlar dışında, görevli hemşireler çocukların boy kilo bilgilerini aldılar, hızlıca diş, göz muayenesi yaptılar ve bir form doldurdular her şey tamamlanınca bize yeni formları verip bir sağlık sorunu yaşarsak gitmemiz gereken doktorun bilgilerini verdiler. Tüm bu hizmet için sadece aşılara ücret ödedik o da ikisi için 38$ diye hatırlıyorum. Buradaki işlemleri de bitirince, eğitim biriminden randevu alıp çocuklarla birlikte görüşmeye gittik. Bu görüşmede evimizin bağlı olduğu okulun bilgisini verdiler, formdaki bilgileri yeniden bize sorarak teyit ettiler. Kızlar için hem İngilizce hem de genel bir matematik değerlendirme testi yapacaklarını söylediler, buna göre esol desteği ve kaçıncı sınıftan devam edeceklerini belirleyeceklerini söylediler. Çocuklara içleri kalem defter boya vb ihtiyaç duyacakları eşyalarla dolu bir çanta verip bizi şaşırtarak gönderdiler😂 Bu işlemler sırasında hiç kimse Ssn ya da statümüzü sorgulamadı.
    Bütün bunlar yapıldıktan sonra çocuklar okula hazırdı, küçük kızım anaokulu, büyük kızım da 4. sınıftaydı ve o şekilde devam ettiler. Okulun son zamanları olduğu için miydi bilmiyorum ama genelde basit ve eğlenceli şekilde geçirdiler bu süreyi. Çok büyük şikayetleri olmasa da ilk hafta ufak tefek söylenmeler yaşadık tabiki. Ama hem sınıf arkadaşları hem öğretmenler hep destek oldular 🙏🏻 Burada okullar mayıs sonu kapanıyor ağustos başı açılıyor. Yaz dönemi boyunca kızlara hergün izledikleri film ya da çizgi filmlerin bir bölümünü İngilizce bir bölümünü Türkçe izlemelerini istedim ve gerçekten de çok faydası olduğunu düşünüyorum. Bu sene büyük kızıma geçen seneki arkadaşları İngilizcesinin çok ilerlediğini söylemişler okulun ilk gününde, küçük kızım da suan geçen seneye göre çoook daha az translate kullanma ihtiyacı duyduğunu söylüyor. Tek şikayetleri teneffüs olmaması ve sabah çok erken uyanmaları. Okul saatleri burada 7:40-2:20 saatleri arasında, servis 6.50de aldığı için 6 da ayaktayız. Akşam 8:30-9:00da sızıyorlar 😂 5. Sınıf burada ilkokul olduğu için ikisi de aynı okuldalar servisle gidip geliyorlar. Okul servisi burada ücretsiz.
    Okulda yemek olarak hem kahvaltı hem de öğle yemeği veriliyor, çocukların ödeme hesabına para yatırıyoruz oradan çekiliyor. Kahvaltı sanırım 1,70$ öğle yemeği de 3$ civarı, eğer geliriniz belirli bir seviye altındaysa ücretsiz ya da indirimli yemek hizmeti alabiliyorlar. İsteyen yemeğini evden de getirebiliyor. Bizim kızlar sabah evden kahvaltı yapıyorlar, öğlen de genelde okuldan yiyorlar, bir de snack saati için ufak tefek şeyler koyuyorum. Eğitim sistemine gelirsek Türkiye’ye göre daha basit ama daha kafada kalıcı şekilde öğreniyorlar gibi hissediyorum. Uygulamalı dersleri daha öğretici sanırım. Çocuklar mutlu gidip geliyolar tabii bunda öğretmenlerin inanılmaz özverileri de etkili diye düşünüyorum 🙏🏻 Bu sene okul başlamadan okul ihtiyaçları için bir liste yayınlandı, isteyen kendisi bu listedekileri alabiliyordu, isteyen de okulun anlaştığı bir yerden hazır paket şeklinde sipariş verebiliyordu. Biz o paketten sipariş verdik ama tek tek almak da zor olmayacakmış onu sonradan anladık.
    Burada okul hem akademik konular hem sosyal konular hakkında sürekli bilgilendirme yapma halinde o yüzden sürekli bir mail trafiği halindeyiz, bazen bir şeyleri kaçıracağım diye korkuyorum gerçekten 😅

Not: @Nevin-Hacibeyoglu nun uyarısıyla burada bahsetmediğimi farkettim, biz turist statüsünden sonran E2 yatırımcı statüsü ile kalmaya devam edeceğiz, ve çocukların okulunda herhangi bir sorun yaşamayacağız. Turist vizesi ile 6 aydan uzun süre kalmak yasal değil yanlış yönlendirmiş olmak istemem 🙏🏻

• @dytmelek Turist olarak 6 aydan fazla ülkede kalamıyorsunuz. Çocukların okul devamlılığını nasıl sağlayacaksınız? 6 ayda bir ülke dışına çıkıp gelerek mi?

• @Nevin-Hacibeyoglu evet 6 ay oturum iznimiz var, sonrası için yatırımcı statüsü ile kalmaya devam etmeyi planlıyoruz. Daha öncesine başka paylaşımlarda belirtmiştim bu durumu ama bu yazımda yok, hatırlatmanız iyi oldu onu da ekleyeyim 🙏🏻☺

• @dytmelek Herşeyin yolunda gitmesini dilerim.

• @tugbaokutan Okul kaydında SSN sorulmaz hiç bir zaman. Adres ispatı göstermek onemlidir. Mahalle ilkokulları kendi muhitlerinden öğrenci aldıkları icin adrese çok onem verirler. Bunun ispatı icin de kontrat ya da isminize yollanmış fatura ya da resmi evrak varsa onu isterler.

• Bu ileti silindi!

• @hknsnk Adres ispatı göstermek onemlidir. Mahalle ilkokulları kendi muhitlerinden öğrenci aldıkları icin adrese çok onem verirler. Bunun ispatı icin de kontrat ya da isminize yollanmış fatura ya da resmi evrak varsa onu isterler.

• @burcugulsn Merhaba. 2017'den beri Amerika'da yaşıyorum. Amerika'daki ilk ve ortaöğretim veren okullar hakkında bilgi alabileceğiniz kaynakları anlattigim bir YouTube videom var. Faydalı olabilir sorularınız icin.

• @tkabas Merhaba. 2017'den beri Amerika'da yaşıyorum. Amerika'daki ilk ve ortaöğretim veren okullar hakkında bilgi alabileceğiniz kaynakları anlattigim bir YouTube videom var. Faydalı olabilir sorularınız icin.

• @wishful Merhaba. Amerika'da okul oncesi eğitim ve ilkokullar hakkında YouTube kanalımda videolarımı izleyebilirsiniz. 2017'den beri Los Angeles'dayim.

• Herkese tekrar merhaba, çok zorlu süreçleri atlatıp şükür ki Ummandan vizemizi son dakikada aldık, 3 Aralıkta Miamiden giriş yapıp Boca Ratona yerleşeceğiz. Şubat 2012 doğumlu kızımı hemen kayıt yaptıracağız.Şuan 6.sınıfta Okuduğu kolejden ingilizce transkript ve öğrenci belgesi almam yeterli mi? Formül A belgesi, aşı kartı mülakattan dolayı ingilizce olarak hazır zaten, sanırım verem savaş dispanserinden tüberkiloz testi yaptırmam gerekecek. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

• @burcugulsn unganlardaki sağlık raporunun okulda geçeceğini söylediler fakat biz amerikada yeniden aldık hastaneden yinede yapılan aşılara baktılar hastanede ilaveten aşı yapıldı okuldan hiç bir belge götürmedim ben bildiğim kadar transkprit noterden falan alınıyo birazda maliyetli size kalmış bişey her eyaletin sistemi farklıdır belki ben okuldan hiç bir belge götürmeden kaydettim bol şans

• @cokbekledik86 çok teşekkür ederim bilgiler için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burcugulsn Transkript yararlı olabilir ama kayıt için zorunlu değil. Yaşına uygun sınıfa gitmesinde sizin için sakında yoksa transkript yada öğrenci belgesi gibi şeylere gerek yok.
    Doğum belgesi (pasaport da bu amaç için kullanılabilir) ve aşı kayıtları gerekli. Türkiye'den gelen aşı kaydı ve sağlık belgelerini okul doğrudan kabul etmeyebilir. Bir sağlık merkezine gidip bunların eyaletin istediği formatte kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. Herhangi bir primary care kliniği olabilir. Aşağıdaki sayfalarda bölgeye özel diğer talepler de yazıyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |