Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Surada kredi ile aldiginizda aylik odemeniz gereken vergiler var. Begendiginiz evlere girip vergilere bakabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pakaji siz samimi degilsiniz 🙂 umrunuzda olmadigini biliyorum ama yine de belirtmek istedim dediklerinize ve arkasindaki anlama inanmiyorum. Ayrica yurtdisi diye bir ulke mi var ? Neden acikca yazmiyorsunuz hangi ulkede oldugunuzu? IP adresiyle cakisacagindan mi korkuyorsunuz?

Eger vergi konularini tartismak istiyorsaniz, forumda halihazirda var olan basliklari ya da alt-kategorileri kullanmalisiniz, kafaniza gore kisisel bir konu acip herseyden bahsedemezsiniz. Forumu kurallara uyarak kullanmadiginiz surece benim tacizimden kurtulamayacaksiniz, belirteyim.

• @pakaji Sürü psikolojisinden kaçının içinde söyledi:

@daydreamer Peşin para verip aldığın kendi evine 400 bin TL'lik eve her yıl 15000 TL vergi veriyor musun 1 milyon tl'lik eve 30 bin TL'den başlayan her yıl vergi veriyor musun?Amerika'da veriyorsun. New York'ta 400 bin dolarlık evin yıllık vergisi 15 bin dolardan başlıyor 1 milyon dolarlık evin vergisi yıllık 30 bin dolardan başlıyor.

Kendi evin kendi çocuğuna kaldığında dünyanın vergisini veriyor musun Türkiye'de Amerika'da veriyorsun.

Dahası ben kıyas larımı türkiye-amerika arasında yapmadım

Yazdıklarımı tekrar ekliyorum;

"En çok vergi olayına takılmış gibi görünüyorsunuz ama Türkiye de vergi konusunda Amerika'dan aşağı kalmaz,emin olun. Eşim ücretli ben serbest çalışıyorum ve vergiye dünyaları ödüyoruz. Mesela 15000 lira brüt maaş çoğu aylarda 9 bin küsürlere kadar düşüyor. Kalan paranın en az 2 bin lirası da yakıt, telefon/internet faturası vb harcamaların içine gömülmüş özel tüketim vergisine gidiyordur. Tüm harcamalar için ödediğimiz katma değer vergisini saymıyorum, Amerika'daki (bazılarında 0 olsa da) eyalet vergisini düşünerek. Üstelik kazancımızın nerdeyse yarısını vergiye ödediğimiz halde tek kuruşunu bile iade almıyoruz. Sadece oradaki gibi beyan edip kendimiz ödemedeğimiz için burdakinin acısını hissetmiyoruz. Hele bir de param var şöyle güzel bir araba alayım bir daha mı gelicez dünyaya filan derseniz, ödeyeceğiniz vergiyle girecek kazığı oraya kıyasla 5-10 sene çıkaramazsınız"

Kafayı takmışsın nerden aklına geldiyse bir tek ev vergisine, habire aynı şeyi söyleyip duruyorsun. Ben sana örnek olarak 15000 liralık aylık kazancımızın 7500 lirasının vergiye gittiğini yazıyorum, sen ev vergisi var diyorsun. Toplam kazancının ne kadarını ev, araba, gelir vs vergisi olarak devlet alıyor ona bakacaksın. Türkiye'de binbir yalanla vergi kaçırmıyorsan seni kaz gibi yolar devlet, Amerika'daki ev vergisini mumla ararsın. Üstelik ücretli çalışıyorsan kaçırma veya kaçınma şansın da yok zaten. Ama yok illa ev vergisi ödemem diyorsan kirada oturursun olur biter. İyi bir evin kirası burda da 1500-2000 orda da

Ayrıca demişsin ki; "Dahası ben kıyas larımı türkiye-amerika arasında yapmadım" Bu ne şimdi, forumda bahsedilen gitmek için plan yapılan ülke Amerika, forum üyelerinin %99,99u da Türkiye'de yaşıyor, ikisini kıyaslamayıp da neyi kıyaslıycaz. Amerika kötü, evlerden vergi alıyorlar diyorsun, ben de olabilir ama şu an bulunduğumuz yerde toplam daha çok ödüyoruz vergiye diyorum, başka neyi kıyaslayalım. Burdaki insanlar kazançlarını kaçıracak vergi cenneti aramıyorlar, yeni bir hayat kurmak için Amerika'ya yerleşme planı yapıyorlar. $1.000.000 verip ev alan insan da ödeyeceği vergiyi çok sallamaz

• @crazycells hocam bu şartlar altında bende fazla yazmam burda merak etme. ilk geldiğimden beri yalancı muamelesi görüyorum.

@crazycells hocam bu şartlar altında bende fazla yazmam burda merak etme. ilk geldiğimden beri yalancı muamelesi görüyorum. ve bu saygısızlığıı yapan kişi geçip karşımda gülüyor. ben forumlarda o kadar çok yalancı muamelesi gördüm ki anlatamam. maaş bordromu ve yaşadığım yerden fotoğraflar gönderdiğimde tek bir cevap bile alamadım ama herseferinde. tamam kardeş kusura bakma cevabını hiç alamadım en az 20 kişiye ispat etmeme rağmen. hepsi tek kelime bile yazmadan yokoldular. insanların yapısında sorun var.ben buraya gelişi azaltıcam yorumları okur giderim. azaltırım yorumları merak etme.

Nerde yaşadığın, kaç para kazandığın kimseyi hiiiç ilgilendirmiyor. Niye tüm forumlarda yalancı muamelesi gördüğün veya tepki aldığının muhasebesini de kendin yap

• @pakaji Homeless Konusunda Cidden Haklısınız Fakat Dedikleriniz "Vatan Haini" İma Ettiğinizi Düşünüyorum Yani Örneğin "burdakilerin amerika hakkında tek kötü söz söyletmemesi bana direkt sürü psikolojisini hatırlatıyor."

Cidden Tuhaf Çünkü Buradaki İnsanların Çoğu Cidden Objektif,İyi İnsanlar Yani Sırf Amerika'ya Gidemesem Dahi Sırf Okumak Amaçlı Bakıyorum.
    Ayrıca Eğer Amerikayı Sevmiyor iseniz ki Kimse Sevdiği İçin Gitmiyor Yaşam Standartlarının İyi Olduğunu Düşünerek Gidiyor.

Tabi ki Fikir Sizin Bunca Yaşınızdan Sonra Sizin Fikrinizi Değiştiremeyiz.
    Ayrıca Diğer Üyelerinde Neden Bu Kadar @pakaji nin Fikirlerini Değiştirmek İstediğini Anlamış Değilim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pakaji Bu arada ilk iletinizin neden bol miktarda eksi yedigini merak ediyorsaniz belirteyim...

Hickimse size "sen nasil Amerika kotu dersin, seni vatan haini seni" gibi bir uslupla yaklasmamisken, sadece sizin uslubunuzu, olaylara bakisinizin ustunkorulugunu veya kullandiginiz kelimelerin anlamsizligini (veya benim durumumda forumu kurallara uygun olmayan bir sekilde kullandiginiz icin) elestirirken siz israrla olayi "Amerika hakkinda kotu bir sey duymaya tahammuleri yok" a indirgediginiz icin bu kadar tepki aliyorsunuz.

Cunku forumda boyle bir durum soz konusu degil ve forum uyeleri de bunun farkinda... Hickimsenin zekasiyla alay etmeyin sayin @pakaji , eger insanlarin zekasiyla alay ederseniz hem bu sekilde tepki alirsiniz, hem de yazdiklariniz ciddiye alinmaz.

Bence de bir sure yazmayip sadece okursaniz yerinde olur. Forumda yeni oldugunuz ve forumu tanimadiginiz belli.

• tamam hocam.

• ⭐⭐ Yasaklı

binli sayıları tarif ederken niye k kullanıyorsunuz? Thousand = t Olması gerekmezmi?

• ⭐⭐

@caglaror kaleminize sağlık 🌟 ✨

• @pakaji Aslinda ulke ve kazanc/harcama bilgilerinizi paylassaniz (genel anlamda bilgi ve tecrube paylassaniz) cok makbule gecer.
    Misal Elektrik Muhendisi olarak Almanya (Ispanya, Ingiltere, Fas, Libya, Seyseller vb de olabilir) da 12k$ kazaniyorum. 5k harciyorum 7k bana kaliyor gibi.

• @calibraturbo K harfi informal ama sikca 1000 yerine kullaniliyor tipki M harfinin milyon'u simgelemesi gibi. ornegin is ilanlarinin hemen hepsi senelik brut maasi ornegin 90K, 120K seklinde yazar fakat is'e girdiginizde imzalayacaginiz kontratda bu 120K degil de 120,000 olarak yazar. cogunlukla para konusunda kullaniliyor ama bazen Y2K'de oldugu gibi tarihi anlatmak icin kullanildigi da oluyor ama dedigim gibi bunlar informal kullanimlar.

• Fear less, hope more;
    eat less, chew more;
    whine less, breathe more;
    talk less, say more;
    hate less, love more,
    and all good things are yours

Lord Fisher

• @calibraturbo Kilo (Alfa, beta, delta gelenegi, Yunanca ) 1000 demek. Thousand yerine bu yerlesmis.

• Yasaklı

@pakaji adetim olmamasına ragmen kahkaha attırdınız . 😃 yastıgının altında küçük amerikan bayragıyla uyumak. Ahahahaha. 😃 bu arada sizi anlıyorum baştaki üslubunuz hatalıydı ama onu kusur saymamak lazım sonuçta yıllardır yurtdışındasınız bakış açınız ve ifade tarzınız farklılaşmış olabilir(kültür çatışması gibi bişey) ama sizin de biraz sabırlı ve daha az önyargılı olmanız lazım. 🙂 verdiginiz petrol örnegi bu forumda geçerli degil en azından benim açımdan ve bir çok arkadaşım açısından hiç degil. 🙂 ve bunların büyük çogunlugu zaten abd de yaşayan yaşamakta olan insanlar. Ben hariç. 🙂

• ya yazmayayım yazmayayım dedim dünden beri ama birden fazla başlıkta sürekli aynı şeyleri (usa daki ev vergileri ve şahsınızın ne çok kazandığı ve ne çok birikim yapabildiğiniz gibi) okuyunca yazma ihtiyacı hissettim sayın @pakaji
    ilk iletileriniz dahil (bunu özellikle yazıyorum çünkü herkes bana nahoş cevaplar verince ben de sinirleniyorum demişsiniz) yani ortada sizi sinirlendirecek bir durum yokken de yazdıklarınızda bir üslup problemi var, üzgünüm ama bu kadar net. Ha özel yaşantınızda nasıl bir üslup kullanacağınız tabiki sizi ilgilendirir ancak forum gibi toplulukların bulunduğu yerlerde buna dikkat etmek gerekir. Belli ki provokatif dil kullanmayı seviyorsunuz, farkında olarak veya olmayarak, bilemem, niyet okumacılığı da yapmam yapamam zaten.
    Ama sürekli olarak olumsuz yanları kimse yazamıyor, sizin de (ki sürü lafı bile tartışmaya yer bırakmayacak kadar fazlasıyla hakarettir zaten) duymaya tahammülünüz yok gibi ifadeler yazıp duruyorsunuz. En az birkaç başlık ve 100 mesaj okumuşumdur olumsuz yanlarıyla, zorluklarıyla ilgili bu forumda. Eğer dayatmaya çalışmadan, başkalarının deneyimlerini geçersizleştirmeye çalışmadan, kendi fikirlerinizi belirtirseniz, kinayesiz alaysız provakatif olmadan vs kimse de durup dururken size bu tür cevaplar vermez.
    Yoksa vergilerin yüksekliğinden tabiki dem vurabilirsiniz ama sürekli ve muhtelif başlıklarda aynı şeyleri yazınca, e foruma yeni mesajları okumak için giren insanlar da "e tamam ama artık anladık" diyor içinden, bir kısmı da dayanamayıp siz nasıl kelimelerinizi seçmeden yazıyorsanız onlar da aynı şekilde tabiri caizse dan dun yazıyorlar, bundan şikayet edemezsiniz.
    Lütfen bundan sonrası için üslup problemini aklınızın bir köşesinde bulundurarak mesajlarınızı oluşturursanız sanıyorum kimse sıkıntı yaşamaz burada. Buranın dışında tavrınızın nasıl olduğu zaten kimseyi ilgilendirmez, etrafınızdakiler düşünsün zaten bunu da 🙂
    Son bir not : Herşeyi maddiyata bağlamıyor herkes, başka bir yerlerde hayat kurma isteğimizin farklı sebepleri var çoğumuzun. Bunu da aklınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.

• Nerede olursak olalım güllük gülüstanlık bir yaşam bizleri beklemiyor. Hemen hemen herkes bunun farkında. Forumda yazılanlara baktığımızda Türkiyede ne kadar üst seviyede bilgimiz olsa da orada genellikle 0 dan başlanacağı belirtilmiş durumda ve Abd gitmeyi düşünen herkes ufak çaplı araştırma yaptığında mutlaka olumsuz yorumlarada denk gelmiştir. İnsan olarak olumsuzlukları duymak istemediğimiz bir gerçek. Hayallerimizi baltalamasından çekiniyoruz belkide ama olumsuz durumları bilmemiz, yaşayanlardan duymamız aynı sorunlarla karşılaştığımızda bizlere bir yol göstermesi açısından faydalı olacaktır. Bazılarımız herşeye rağmen gözünü karartıp, bazıları gerçekleri bilerek, bazıları da maceracı bir ruhla bu yola çıkıyor. Yine bazılarımız pişman olacak bazılarımız iyi ki gelmişim diyecek. Bunu zaman ve edinilen tecrübeler gösterecek. Olumsuzlukları yaşayan arkadaşlarla aynı kaderi paylaşıyor veya aynı hataları yapacağız düşüncesi bana göre saçma. Sonuç olarak herkes kendinden sorumlu. Yaşam tecrübelerini paylaşanlara teşekkür etmek gerekir. Vergi konusunda da 50 eyalette milyonlarca kişinin yaşadığı bir durum ama iyi ama kötü herkes bir şekilde kabullenmiş yaşıyor bundan çekinerek gidip gitmemek şahsi karar olacaktır.

• Amerika ya kendine güvenmeyen gelmesin... Kolay bir yer değil... Sosyal çıkıntı olacak kişiler burada yanlız kalır, bunalıma girer... Bireyselligin dibine kadar yaşandığı bir yerde bunalım yaşamaları çok rahat olur... Zaten ilişkiler sınırlı çoğu zaman... Birde çıkıntı bir yonu varsa gelecek kişilerin , çok zorlanırlar. Türkiye de bir şekilde arada kaynar giderler... Burada arada ezilirler... Bu genel düşüncelerim...

Ev vergisine takılmasını gelecek arkadaşlar...

Mortgage 1600 ödüyorum ... Sigortaya kadar herşey dahil....

Aynı evi kirlaasam aynı ev 1800-1900

Yani kıralarda o vergiye göre ayarlanıyor. Olaya aylık kira yada barınma masrafı olarak bakmayanlar biraz zorlanır...

• Yasaklı

@pakaji bi ev göstericem dikkatle bakmanızı istiyorum sizce bu ev nasıl? Alınır mı ve kiraya verilir mi? Bu ev şu an 900 $ kiraya veriiyor ve satış fiyatı da 120 K https://www.zillow.com/homes/for_rent/Amarillo-TX/50813207_zpid/16753_rid/129907-259815_price/500-1000_mp/paymenta_sort/35.23223,-101.796141,35.154091,-101.906004_rect/12_zm/

Sürü psikolojisindekiler girdikleri yolun harika olduğunu düşünür hep. Geneli hayal alemindedir.

Örnek vermek gerekirse; örneğin petrol fiyatının yükseleceğini düşünen ve petrole yatırım yapmak isteyen bazı kişiler, petrol fiyatlarının konuşulduğu forumlarda toplanmaya ve yazışmaya başlar. petrol fiyatının düşeceğini düşünenler genelde bu foruma uğramaz yada çok nadiren uğrarlar. Böylece forum ağzına kadar petrolü övenlerle,petrolün iyi kazandıracağını düşünenlerle dolar.

Nadiren petrol fiyatı ile ilgili olumsuz yorum yapanlar gelir ve linç edilir. Toplanan insanlar birbirini öyle gaza getirir ki, petrol ile ilgili olumsuz konuşma anında linç ile sonuçlanır. Kararsız ortada kalmış kişilerde bu kararlılık ve yoğunluk karşısında onlar da sıkı petrol yanlısı olur.

Sonuç olarak hayal dünyasında yaşayan bu petrol yatırımcıları,hiç konuşmadıkları düşünmedikleri olumsuzluklarla karşılaştıkça resmen şamar yemişe döner.

Yani??? Şimdi her önüne gelen filozof her önüne gelen kuramcı ; sen böyle diyorsun ve buradaki insanların başka bir hayat Gaye’si planı Programı şahsi keyfiyeti yok ,otlar samanlar öylmi???? ona bakarsan o çok ünlü nietzscheze midir nedir filozofta kadınlar Kadınlar için ç gevelemiş vaktiyle şimdi o da mı çok doğru sence??? Sonrada çevir gazı yanmasın yapmışsın sallamasyon bir profil çizip “ yık bindi imirikeye gitçem yınlış ınlıdınız bık bık bık” git başka yerde trollen!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

137

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.7k

| | | |