Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mhepekiz Nisan ayına kadar işlemler tamamlanmazsa mülakat tarihi alamaz mıyım demek istemiştim, anlaşılan dediğiniz gibi beklemekten başka yapacak bir şey yok.
    Teşekkürler.

• Yasaklı

@israfil bu ay sonunda randevu alacaklar Nisan gelecek ay Mayıs sonraki ay Haziran ayı şeklinde.randevular dağıtılıyor. İşleminiz gelecek ay biterse o zaman Mayısa randevu alırsınız. Her şeyiniz tamamsa yani istenen evrakları tamamladıysanız 2 ay gec de olsa randevu alırsınız

• @mhepekiz DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@israfil bu ay sonunda randevu alacaklar Nisan gelecek ay Mayıs sonraki ay Haziran ayı şeklinde.randevular dağıtılıyor. İşleminiz gelecek ay biterse o zaman Mayısa randevu alırsınız. Her şeyiniz tamamsa yani istenen evrakları tamamladıysanız 2 ay gec de olsa randevu alırsınız

@mhepekiz @israfil arkadaşın durumunu cok iyi anlıyorum çünkü bende aynı durumdayım.. bence bu mail olayinda bir sorun var tanidigim gordugum kim varsa 15k civarı kimseye evrak isteme maili gitmemiş.. yani biz daha evrakları gonderin inceleyelim maili bile almadik. bu mail gelicek evrakları gondericez incelenecek bize ok denilecek ve bize randevu tarihi verilecek 🙂 cok uzun bir sürec bizi bekliyor.

• ⭐⭐

Konsolosluk görüşmesinde evrakları bir saat içinde inceleyip vizenize onay veriyorlar. Bu önden evrak isteme olayı çok kesin standartları olan bir olay değil. İlerleyen aylarda önden evrak istemeden de mülakat tarihi alan adaylar olacaktır. Geçen sene kestiremedikleri geri dönüş oranı için biraz bilgi sahibi sahibi olmak istiyorlar gibi geldi bana. Süreçte anormalliklerin yaşanacağı bir döneme girilecek gibi görülüyor. Öylede olması lazım. Geçen sene Şubat başına göre 3000 civarı vize daha az verilmiş. Ciddi bir ivme alması lazım. Yoksa ellerinde bayağı bir vize kalır.

• @arnblt kesinlikle katılıyorum şuan 6 bülten geçti ve elimizde 3400 küsür vize 3000 ready var. Hepsi vize alsa dahi 6 bülten için kotayı doldurmak adınan 11 bin küsür vize kalıyor. Ya büyük bir şok yaratıcaklar ki vizelerin dolması için yapılması gereken bu ya da bu yıl gerçekten anlam verilmeyen bir şekilde az vize falan basıcaklar. Çok ürkütücü bir sürece dönüştü. Ne yaptıklarını tahmin bile edemiyoruz üstelik boşluk oranlarının bugüne kadar response rate lerin her şey için iyi bir zemin oluşturmasına rağmen. Düşünmiyim diyorum, bırakın 1 günü her saat başı nolcak acaba diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi.

• Yasaklı

@kujo bu işin en zor yanı beklemek

• Yasaklı

@arnblt ben evrak istemeden mülakat tarihi vereceklerini sanmıyorum zira önden bir background check yapıliyor gibi

• ⭐⭐

Son aylara doğru bu işten vazgeçebilirler vize sayıları bu kadar az giderse, diye düşünerek yazdım

• Yasaklı

@arnblt @crazycells her zaman der "Hiçbir şey yapmak zorunda değiller" yani "Bu sene de bu kadar dağıttık" diyebilirler. Hatta belki de bahsedilen kısıtlamaların ilk adımı olarak kullanabilirler. Bu işlem muhtemelen konsoloslukların da iş yükünü azaltmak için yapılıyor olabilir. Uygulama kaldırılırsa onu bilmiyorum ama ben bu yılın sonuna kadar yeni bir değişiklik yapacaklarına ihtimal vermiyorum bu konuda...

• Merhabalar, DV icin ülkelerin kotalarını nereden ve nasıl öğrenebiliriz? ayrıca her sene ülkelerin kota sayısı değişiyor mu ya da hep sabit mi kalıyor?

• ⭐⭐

@muhammetnzr ülke kotası diye bir şey yok. Sadece %7 limiti var. Bir ülkeden en fazla verilen vize sayısının yani 50 binin %7 si kadar kişi vize alabilir. Yani 3500 ü geçemez.
    Geçen sene TR den 4300 civarı kişi çekilişi kazanmıştı. Herkes gitmek isteseydi ve onlara sıra gelseydi dahi 3500 kişiden fazlası vize alamayacaktı.
    Ayrıca TR den kurada hiç kimse de çıkmayabilirdi.

• @arnblt anladım, teşekkür ederim.

• Iyi aksamlar,
    Foruma goz attim fakat soruma cevap bulamadim, umarim ben gozden kacirmamisimdir. Mulakattan basarili gectiyse pasaportumu/vizemi benim adima baskasi teslim alabilir mi? Mulakatta belirttigimiz veya vekalet sahibi biri? Konsolosluga mail attim fakat bu bilgiyi sadece mulakata giren gorevlinin verebilecegini ilettiler. Simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐

@mert3 vekaletiniz olmadan pasaportunuzu PTT görevlisi vermiyor. Ben kendimin ve oğlumun pasaportunu alabildim eşimin pasaportunu veremeyiz dediler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mert3 @arnblt dediği gibi 16 yaşından altında olan ailenden herkesin alabilirsin ancak 16 yaş üstünde olanların BİZZAT KENDİN DIŞINDA kimse alamaz.

• @ayvalik10 @arnblt Teşekkür ederim cevaplar için. Noterden alacağım bir vekaletle annem benim adıma alabilir yani pasaportu, yanlış anlamadım umarım? Mülakat için gitgel yapacağım çünkü yurtdışından o tarihlerde, pasaportu beklemesem çok daha iyi olur.

• ⭐⭐

@mert pasaport olmadan yurtdışına nasıl gideceksiniz. (Kıbrıs,Gürcistan sa değilse tabi)

• @arnblt ikinci bir pasaport çıkarttıracağım gitmeden önce vize için. Başkası alabilirse benim adıma sıkıntı olmuyor gibi şimdilik.

• @mert3 2. pasaport nasıl çıkacak. 2 kimlikle dolaşabiliyormusun. 2.pasaport demek ilk pasaportun iptali demek. İlkini götürmeden ikinci verilmez. Hatta yeni pasaportları çıkarırken eski mavi pasaportları geçersiz diye damgalayıp resim ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfaları deliyorlardı. Şimdikiler sadece damgalanıyor sanırım.

• @mert3 düzeltme yapayım. Yoğun seyahat eden iş adamları için böyle bir imkan tanınmış yeni bir yasayla. Yani sorun yokmuş 2. pasaport için.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

41

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |