DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gamzeuslu1 geçmiş olsun

• @gamzeuslu1 Geçmiş olsun 😕 Umarım bir sonraki başvurunuzda onay alırsınız. Kız kardeşinizin ismini siz iletmeden mi söyledi ? DS160 formunda belirtmiştiniz de oradan yola çıkarak mı sordu acaba. Büyük ihtimal tanıdık olması durumuna takıldılar

• @dilaradrk ben forma yazmıştım tanıdık var mı sorusuna. hem adresini hem isim soyisim bilgisini. Fakat benim de anlayamadığım bir şey oldu, kız kardeşim evli fakat konsolos bana z.u. kim derken kendisinin kızlık soyadını söyledi, ben forma eşinin soyadini yazmıştım ki onu kullanıyor. Acaba bu mu bir sorun teşkil etti bilemiyorum. Kendisi direkt sordu.
    Bir de greencard ile gittiği için belki sistemlerinde gorunuyordur diye yalan söylemek istemedim bu sebepten yazdım çünkü formu doldurmadan önce burayı çok inceledim, greencard ile giden 1.derece akrabasını ziyaret edeceğini beyan etmiş insanlar varmış ve onay almışlar

• ⭐⭐

@gamzeuslu1 amerikaya kadar gidip kardeşinizi görmeyecek misiniz? Seyahat planınızda bunu belirttiniz mi? Yoksa sadece Miami’ye gideceğiz diye mi doldurdunuz formu.

• Annem vizeyi başarıyla aldı! Görüşme aşağıdaki gibi gerçekleşmiş:

Görevli: Nereye gideceksiniz?
    Annem: Oğlum ve gelininin yanına.
    Görevli: Kaç çocuğunuz var?
    Annem: Bir oğlum var.
    Görevli: Kızınız yok mu?
    Annem: Hayır, yok.
    Görevli: Siz ne iş yapıyorsunuz?
    Annem: Emekliyim.
    Görevli: Daha önce?
    Annem: Hemşire emeklisiyim.
    Görevli: Oğlunuz ne iş yapıyor? Nasıl gitti oraya?
    Annem: Mühendis. Green Card ile gitti. Size bir yazı yazmıştı (benim hazırladığım davet mektubu kıvamında bir yazı ekinde şirketten aldığım yazı var).
    Görevli: Gerek yok.

Demiş ve pasaportu alıp vizenin onaylandığı kağıdını vermiş. Annem biraz bocalamış, "Şimdi ne yapacağım?" diye, o da "PTT'den pasaportunuz gelince alacaksınız" demiş. Ve yanında götürdüğü hiçbir evraka bakmamışlar.

• @fxu, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

Annem vizeyi başarıyla aldı! Görüşme aşağıdaki gibi gerçekleşmiş:

Görevli: Nereye gideceksiniz?
    Annem: Oğlum ve gelininin yanına.
    Görevli: Kaç çocuğunuz var?
    Annem: Bir oğlum var.
    Görevli: Kızınız yok mu?
    Annem: Hayır, yok.
    Görevli: Siz ne iş yapıyorsunuz?
    Annem: Emekliyim.
    Görevli: Daha önce?
    Annem: Hemşire emeklisiyim.
    Görevli: Oğlunuz ne iş yapıyor? Nasıl gitti oraya?
    Annem: Mühendis. Green Card ile gitti. Size bir yazı yazmıştı (benim hazırladığım davet mektubu kıvamında bir yazı ekinde şirketten aldığım yazı var).
    Görevli: Gerek yok.

Demiş ve pasaportu alıp vizenin onaylandığı kağıdını vermiş. Annem biraz bocalamış, "Şimdi ne yapacağım?" diye, o da "PTT'den pasaportunuz gelince alacaksınız" demiş. Ve yanında götürdüğü hiçbir evraka bakmamışlar.

Hayırlı olsun.

• @fxu tebrikler hayırlı olsun

• ⭐⭐

Merhabalar bugün sabah 07:30 da İstanbul'da vize randevumuz vardı. Geçen sene DV çekilişi sonuçları sonrası bir turist vizesi almam gerektiğini düşünüyordum. Bu vizeyede ailecek başvurmayı planladık.
    Bunun için yeni bir pasaport çıkartarak önce yurt dışı gezileri yapmak istedik. Zira eski pasaportumun süresi bitmek üzereydi zaten ve çocuklarda ve eşimde pasaport yoktu.
    Pasaportları çıkarttırdık ve bu arada da randevumu aldım. Fakat randevu tarihine kadar seyahatlerimi gerçekleştiremeyeceğimi öngörünce, bir kaç kere geri çektiğim tarihi , potansiyel gezi tarihlerim sonrasına sık sık kontrole ederek öteledim. Hatta bir gezimde iptal oldu. İsrail'e gezi planlamıştım , karışıklık sebebiyle o gezimi iptal etmek zorunda kaldım.
    Kısaca profilimden bahsetmek gerekirse biri ilkokula giden 2 çocuklu bir aileyiz. Gezilerimizi ailecek yaptık.1 tanesi aktif olmak üzere 2 tane şengen vizemiz vardı. Rusya-Yunanistan ve İtalya yurt dışında ziyaret ettiğimiz ülkelerdi. Türkiye içerisinde 10 tane çalışanı olan bir lojistik firmasının ortağıyım. Ve ailecek Rus-Türk vatandaşlığımız var. Formları kendim doldurdum. Randevumuz bugün aslında 10:30 da idi fakat konsolosluk kendisi 07:30 a çekti böyle olunca çocukları okula bırakamadık ve onlarda bizimle beraber geldiler mecbur. Herkesi kendi randevu saatine göre alıyorlar.Güvenlikten geçtikten sonra parmak izi veriyorsunuz ve mülakat sırasında beklemeye başlıyorsunuz.4 pencere vardı ,soldan sağa orta yaşlı gözlüklü hanım efendi, genç kız, kel erkek beyfendi, ve asyalı gözlüklü hanımefendi. Kel beyfendi ret konusunda gördüğüm kadarıyla birinciliği kimseye bırakmaya niyetli değildi. 🙂 O gelmez umarım derken asyalı hanımefendiye düştük.
    Konsolos :K Biz : B
    -K: Amerikaye ne için gideceksiniz?
    -B : Okulların tatil olduğu dönemde hem çocukları gezdirmek için hemde eşimle 10. evlilik yıldönümümüzü kutlamak için gideceğiz.
    -K: Çocuğunuz okuyor mu? Nerde okuyor? Devlet mi?
    -B : Evet.Devlet okulunda.
    -K : Ne zaman vatandaş oldunuz ? (Hem bana hem eşime sordu)
    -B : Tarihleri söyledik.
    -K : Ne zaman tamamen Türkiyeye geldiniz?
    -B : TArihi söyledik.
    -Bu arada benim tamamen rus çalışma vizeleriyle dolu pasaportumu inceledi,ve bizim hem rus hem türk pasaportlarımızı inceledi.
    -K: Eşiniz ne iş yapıyor hangi okuldan mezun?
    B- Eşim cevap verdi. Şu an çalışmadığını söyledi.
    -K : Siz ne iş yapıyorsunuz dedi? Kaç kişi çalışıyor diye sordu.
    -B : Türkiye içerisinde çalışan lojistik firmam var. 10 kişi çalışıyor dedim.
    -K: Rusyaya ithalat ihracat mı yapıyorsunuz dedi.
    -B : Hayır istanbul içi ve türkiye içerisinde çalışıyoruz dedim.
    -K: Daha önce yurt dışına çıkdınız mı?
    -B: Ara tatilde italyayı gezdik dedim.

Daha sonra uzunca süre yazdı.Tekrar tekrar her pasaportumuza baktı. Şu an için onaylayamıyorum dedi. Daha sonra tekrar deneyebilirsiniz dedi.

Genel manasıyla kendimdeki eksiğin yetersiz yurt dışı seyahati olduğunu söyleyebilirim. Potansiyel göçmen 214/b maddesinden ret aldık. Durumumda değişiklik olursa tekrar başvurmayı denerim.

Kulak misafiri olduğum bir kaç görüşmede bir hanım efendi çocuklarıyla başvurmuştu.Orta yaşlı gözlüklü konsolos neden ilk gezisinin amerikaya olduğunu sordu ve ret verdi.
    Yine aynı konsolos havalimanında bir duty free firmasında koordinatör olan beyfendiye eşinin seyahati olup olmadığını ,2010 yılında seyahati olduğunu söyleyince daha fazla konuşmadan red verdi. Bir tane orta yaşlı teyze gördüm sevinerek çıkıyordu,muhtemelen çocuğu v.s Abd de görmek için gidecek onay aldı.

Sonuç itibariyle Eb3 başvuru onay sürecim, dosyamın NVC transfer olması süreçlerine denk gelmediği bir dönemde,durumum değiştiğinde tekrar başvuracağım.

• geçmişolsun

• @selamibasaran geçmiş olsun, vize onayı ile biter diye umuyordum. Umarım diğer başvurunuzda kolaylıkla vize alabilirsiniz

• ⭐⭐

@selamibasaran geçmiş olsun. profiliniz uygun da olsa görevliyi ikna etmek bazen zor olabiliyor. dediğiniz gibi seyahat geçmişi etki etmiş olabilir. yine de aktif şengen vizesi ve mevcut iş durumunuz olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayabilirdi. umarım sonraki başvurunuzda kolay bir şekilde vizenizi alırsınız.

• Merhaba, 2023 Ekim sonu ben ve eşim turist vizelerimizi aldık. Yoğunluktan mülakat sürecimizi yazmayı sürekli unutuyorum. Geçmiş pasaportlarımız dolu olsa da son 5 yılda yurtdışına çıkmıyorduk. 2023 yazında tek vizeyle Hollanda, Belçika, Fransa ve ayrı bir vizeyle Yunanistan seyahatlerimiz oldu. Ben kamu görevlisiyim eşim freelance muhasebe işleriyle ilgileniyor. Beyanımızda bunları gelirimizi biraz şişirerek belirttik. 7 ve 4 yaşlarında 2 çocuğumuz var ancak onlara henüz vize almadık. Vize danışmanımızın önerdiği bu süreci uygulayarak vizemizi rahatlıkla aldık. Görüşme öncesi bizleri çok sakinleştirdiler ve görüşme tam da onların dediği şekilde ilerledi, vize onayını 5 dakikada aldık.
    Görevli: İngilizce mi yoksa Türkçe mi görüşmek istersiniz?
    Biz: Günaydın, Türkçe lütfen.
    G: Nereye gitmek istiyorsunuz?
    B: Florida eyaletini gezmek istiyoruz, Miami ve Orlando'yu içeren bir gezi planladık.
    G: Ne iş yapıyorsunuz?
    B: ... kurumunda kamu görevlisiyim, eşim freelance muhasebe işleri yapıyor.
    G: En son ne zaman yurtdışına çıktınız?
    B: 1 ay önce Yunanistan'a gitmiştik, öncesinde de geçtiğimiz aylarda Hollanda, Fransa ve Belçika'ya gitmiştik.
    G: Daha önce Amerika'ya gittiniz mi?
    B: Benim bir kez J1 tecrübem oldu, eşimin ilk deneyimi olacak.
    G: Çocuğunuz var mı?
    B: 2 çocuğumuz var, daha önceki seyahatlerimizi onlarsız planladık. Biraz büyüdükleri için artık rahatça gezebiliyoruz.
    G: Vizenizi onaylıyorum.
    Onay kağıtlarımızı verip pasaportlarımızı aldılar. Ertesi hafta vizelerimizin basılı olduğu pasaportlarımız geldi. Diğer mülakatları izlemekten ve kendi mülakatımdan da söyleyebileceğim Amerika'da yapmak istediği seyahat, staj, fuar deneyimlerini daha önce başka ülkelerde de deneyimlemiş kişilerin vizelerinin onaylanma ihtimali bence yüksek oluyor. Herkesin gönlüne göre olur umarım.

• @ReLoad
    Vize yerinizi nasıl değiştirniz acaba? Benim de 21 martta istanbulda gorusmem var Ankara olarak degistirmek istiyorum.

• ⭐⭐

@arl tebrikler, vizeniz hayırlı olsun. hemen akabinde çocuklarınız için de vize almayı düşünüyorsanız planınızda bundan bahsetmemek bence doğru bir yöntem değil. danışmanların verdiği bu tavsiyeye ben katılmıyorum. daha önce bu şekilde ilerleyenler oldu ve çocukları plana dahil etmedikleri için mülakata çağrıldılar ve mülakatta epey zorlayıcı sorulara maruz kaldılar. vize alamama ihtimali var. çocukları ilk seyahatinize dahil etmeyecekseniz bu söylediklerim geçerli değil tabi ki. umarım vizelerini sorunsuz şekilde alırlar.

• @selamibasaran Aslında profiliniz vize için çok uygun, aktif Schengeniniz bile varmış. Red almanıza şaşırdım, memurun kötü gününe denk gelmişsiniz bence... Bunda da vardır bir hayır diyorum...

• @tufank Amerika’ya çocuklar olmadan gidip geldik. Çocuklar olmadan gezdik ve çok beğendik, onların da görmesini istiyoruz .Yaza onlarla birlikte Amerika tatili için vizelerine başvuracağız.

• Ben birçok kez amerika vizesi aldım. İlk vizem 13 yaşımdaykendi. Ailem kendisine vize alırken bana da almışlardı, ama o zaman onlara 10 yıllık bana tam 18 yaşımda bitecek şekilde vize vermişlerdi. Çok hatırlayamıyorum ama o zaman bile ailemin benim yerime cevap vermesine izin vermeyip benim vizem için benimle konuşmuştu mülakat memuru.

Sonra 18 yaşımda, öss sınavından bir süre sonra yazın gezmeye gideriz diye tekrar başvurdum. Ama liseden yeni mezun olmuşum, sınav sonuçları henüz belli değil. Direk Red verdiler.
    Bir sonraki sene üniversiteye devam ederken, yazın dil kursu ayarladık. Dilk ursu için öğrenci vizesi aldım. 3 aylık öğrenci vizesi verdiler. Gittim geldim. Öğrenci vizesinde bütün belgelere baktılar.
    Bu süreçte ailem amerikaya yerleşti. Kardeşim vatandaş, annem ve babam turist vizesiyle giriş çıkış yaparak orda yaşamaya başladılar. Ben de üniversiteye devam ediyordum. Turist vizesine başvurdum. Hesabımda da 5 bin dolar gibi bir para vardı.

Mülakat şöyle geçti;
    Memur: Neden gidiyorsunuz?
    Ben: Geçen yıl dil kursuna gittim, ama buradaki okul ile alakalı dönmem gerektiği için erken dönmek durumunda kaldım ve gezemedim. Bu sene gezmeye gitmek istiyorum.
    M: NAsıl gezeceksin? Paran var mı?
    B: Evet var, şu kadar para ayırdım gezmek için.
    M: Sen öğrenci değil misin, nerden bu kadar paran var?
    --Buraya kadar mülakat çok ciddi ve memeur çok ters konuşuyordu. --
    B: Ben voleybol oynuyorum, ordan biraz para kazanıyorum, kazandığım paraları da biriktirdim(Tabii ki o kadar para kaznmadım voleyboldan anca harçlığım çıkıyordu, Ama öyle söyledim.)
    M: Aaa ben voleybol çok severim. Smaçör müsün. Güzel smaç basıyor musun? Ne güzel bravo sana.... (Bura da kadının tavrı bir anda döndü, sanki başka biri geldi)
    Ve vizeniz onaylandı dedi. 10 yıllık turist vizesi verdi.

O yaz amerikaya tatile gittim geldim. Bu süreçte ailemin giriş çıkış sorun olmaya başladığı için, amerikadan çıkmadılar ve out of status oldular. 1 sene sonra da ben amerikada bir üniversiteden burs aldım ve orada okula devam etmeye karar verdim. Tekrar yeni bir öğrenci vizesine başvurdum.
    Yine öğrenci vizesinde, burs belgeleri, bunun harici burs olmazsa masraflar nasıl ödenecek bir sponsor yazısı vs ve diğer öğrenci vize belgelerine baktı ve 5 yıllık vize verdi. Tabii öğrenci vizesi 5 yılda okulsa okuduğunuz ve aynı enstütede kaldığınız sürece geçerli. Bu arada turist vizemi de iptal etmediler. Kaldı o.

Ama ben amerikada okurken pasaportumu kaybettim. Dolayısıyla turist ve öğrenci vizem gitti. Yazın sadece öğrenci vizemi yeniletebildim. Turist için zamanım yoktu.

Mezun olup Türkiye'ye döndükten 6 ay sonra tekrar turist vizesine başvurdum. Bu arada çalışıyorum ama sonuçta yeni mezun bir mühendisim. Öyle aman aman bir param yok. Yine de elimde ne var ne yok topladım gittim.
    Memur: Neden gideceksin?
    Ben: Ben seviyorum orayı, arkadaşlarım da var arada görüşmek istiyorum.
    Memeur: Tamam vizen onaylandı.
    Hiç bir belgeme bakmadı.
    10 yıl sonra vizem bitti ve soyadım değiştiği için yeniden geçen yıl başvurdum. Bu arada annem babam vatandaş oldu. Ben amerikada iki doğum yaptım. Doğumlardan kaynaklı red alır mıyım diye çok çekindim. Bir de ailemden dolayı doldurulmuş bir I-130 formu var aile üzerinden Green Card için.
    Memur: Gitme amacanız ne?
    Ben: Ailem Orda, ziyarete gidiyoruz her yıl. Bu yaz da gideceğiz o yüzden.
    Memur: Oooo ne çok vizeniz varmış. Bir de pasaport mu kaybettiniz?
    Ben: Evet, 12 sene önce flndı, amerikada pasaportumu kaybettim.
    Memur: Vizeniz onaylandı.

Benim hiç bir mülakatımıda işim, ne kazandığım vs sorulmadı. Zaten hepsini formda giriyoruz ama sözlü mülakatlarım da 5 dakikayı geçmedi.
    5 sene önce eşim de başvurduğunda bir sürü belge götürdü, kendi şirketi vardı ama ona da hiç bişey sormamışlar. O yüzden sanrım kararsız kaldıkları profillerde daha sorguluyorlar. Bir de tedirgin olmamak, kendinden emin olmak gerekiyor.

• Merhaba daha önce 2 defa j1 vizesi almış biri olarak bugun vize mülakatından red aldım. Mülakatı ingilizce yaptık. Pasaportumun tarihi doldugu için yeni pasaportla gittim. Önceki pasaportumda da sadece j1 vizelerim vardı başka herhangi bir ülkeye gitmedim.
    -Ne iş yaptığımı nerede çalıştığımı sordu ben de cevap verdim. Sonra üzgünüm vize için uygun değilsin dedi. Pasaportumu geri verdi.
    F1 vizesine başvursam red alır mıyım sizce ?

• ⭐⭐⭐

@alihan1314 ben konsolosluk çalışanı olsam red veririm bu şekilde tekrar gelseniz. Kısa bir süre önce B1 için gelmiş red alınca F1 ile yakın zamanda tekrar gelmiş bir profile direk şunu düşünürüm bu bir şekilde gideyimde ne vizesiyle olursa olsun diye bakıyor geri dönmeyecek herhalde gözüyle bakarım tabii ki bu benim düşüncem sadece, kendini ve durumu iyi anlatabilmek önemli bu durumda tabii

• @alihan1314 F1'e ne için başvuracaksınız? Yükseklisans mı, dil okulu mu? Gideceğiniz okulun sizin kariyerinize nasıl bir etkisi olacak? Mesela çalıştığınız iş yeri belirli bir dil puanına veya yükseklisans programına ek ödeme ve yükselme sağlıyor mu?

Bu sorulara mantıklı ve anlaşılabilir yanıtlar bulamıyorsanız %95 ret alırsınız.

Bence biraz daha sabredin ve yeniden turist vizesine başvurun, hem profili toparlar hem de biraz daha sakince düşünme şansı bulursunuz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

42.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.6k

| | | |