DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Burdaki arkadaslara tavsiyem eger Ingilizceniz yoksa veya yeterli degilse bol bol calismalar yapin ve kursa gidin, gelistirin kendinizi. Amerikaya gittikten sonra konusurken kem kum ederseniz illaki ordaki Amerikalilarin farkli bakacagini dusunuyorum. Zaten ozellikle vatansever grup sinirdan gecenlerden bikmis durumda. Siz oraya gidince iclerine karisip aksanin farkli bile olsa akici konusup cevap vermen lazim. Kisa sureligine Avustralyada bulundum. Ingilizcem iyi oldugu icin ordaki insanlarla bir sorun yasamadim ama illa ki Turkiye'de surekli Ingilizce konusmadigim icin aksanim mukemmel degil. Onlar da anliyordu bu durumu ve bana nerelisin diye soruyorlardi. Turkiye'denim diyince bi tam ima etmese bile bi hosnutsuzluk/bad vibe ben seziyordum. Amerikada da yabancilari sevmeyenler coktur. O kisilere denk gelip kem kum edersen adam isini gormez veya geciktirir. Ek olarak tavsiyem ilk gidince eger olur da denk gelirse bazi islerini gormek icin yerli halk yerine sizin gibi gocmen biriyle muhattap olun. Onlar da bazi zorluklar yasadiklari icin daha anlayisli olabiliyorlar. Mesela emlakci burosunda gidin gocmen bir agent ile gorusun ev ararken.

• ⭐⭐⭐

@DreamlandResort askeriyede mesleğinizi icra etmek iyi olabilir sizin için geliride dışarıya oranla yakın seviyedeyse sırf benefitleri için bile değebilir. Eyalet konusuna gelincede evet eyalete oranla gelir vergisi tabii ki önemli bir nokta ama eğer texas için tek nedeniniz buysa bence doğru bir karar olmayabilir.

• Yasaklı

@Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

@DreamlandResort askeriyede mesleğinizi icra etmek iyi olabilir sizin için geliride dışarıya oranla yakın seviyedeyse sırf benefitleri için bile değebilir. Eyalet konusuna gelincede evet eyalete oranla gelir vergisi tabii ki önemli bir nokta ama eğer texas için tek nedeniniz buysa bence doğru bir karar olmayabilir.

SF de eğer konaklamayı ucuza getirebilirseniz, DD gibi delivery işleri daha fazla kazandıracağı için, daha fazla gelir elde edilebilir gibi bir durum sezdim.

Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

• ⭐⭐⭐

@Ping-PONG delivery yapan hiç tanıdığım yok etrafımda onun için bilemiyorum ortalama günlük veya aylık gelirlerini, sosyal medyadaki bu uberden günde şu kadar kazandım ettim videolarınıda pek inanmadığım için hiç tahminimde yok.Ama siz eğer araştırma yaptıysanız gerçek kaynaklardan aylık ortalama şu kadar kazandırıyor SFde diyebilirseniz ona göre daha sağlıklı yorum yapabilirim en azından kendi gelirim vs durumuna göre karşılaştırabiliri

• @Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

Aslinda sicak havalari cok seven birisiyim. Kisi sevmiyorum. Texas'in da iklimi icerilerde col gibi ek olarak denize de kiyisi var bunlar arti benim icin. Amerikada tanidigim hic kimse yok. O yuzden gidince tek basima olacagim. Gelir vergisi de vermek istemiyorum. Yasam maaliyetleri de Texas'da dusuk seviyelerde o yuzden fena bir secenek olmayabilir diye dusunuyorum. Sizin eyalet seciminizde degerlendirdiginiz kriterler nelerdir?

• @Ping-PONG, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

SF de eğer konaklamayı ucuza getirebilirseniz, DD gibi delivery işleri daha fazla kazandıracağı için, daha fazla gelir elde edilebilir gibi bir durum sezdim.

Ben de SF'deki durumu bilmiyorum ama dediginiz gibi yuksek ucret veriliyorsa delivery islerinde SF'de yasamaya sicak bakanlar icin olabilir.

Sahsen kendi dusuncem SF'ya teknoloji alaninda faaliyet gosteren bir firma isi disinda gitmezdim. Son zamanlarda homeless durumu gordugum kadariyla internetten SF'de zivanadan cikmis durumda. Konaklamalar da asiri pahali. Yurt gibi bir evde 5-6+ kisi kalirim derseniz o sizin bilceginiz is.

• Yasaklı

@DreamlandResort, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

@Ping-PONG, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

Ben de SF'deki durumu bilmiyorum ama dediginiz gibi yuksek ucret veriliyorsa delivery islerinde SF'de yasamaya sicak bakanlar icin olabilir.

Sahsen kendi dusuncem SF'ya teknoloji alaninda faaliyet gosteren bir firma isi disinda gitmezdim. Son zamanlarda homeless durumu gordugum kadariyla internetten SF'de zivanadan cikmis durumda. Konaklamalar da asiri pahali. Yurt gibi bir evde 5-6+ kisi kalirim derseniz o sizin bilceginiz is.

Yok canım bana göre değil.
    Ben arkadaşlarımda misafirlik bile yapamıyorum.
    Kendime ait odam hatta banyom olması lazım.

Houston da çok düzgün, spor salonlu, havuzlu sitelerde 1+1 ler 1000$ civarında. 1000$ ödeyemeyip kendime ait bir alanım olmayacaksa zaten gitmem.

Bu arada turist - F1 yapacak ve Houston u seçen varsa önümüzdeki süreç için ev arkadaşı olabiliriz. Ben gitmeyi kafaya koydum. 😂

• ⭐⭐⭐

@DreamlandResort bizim eyalet seçiminde SFyi tercih etme nedenimiz daha önce burada yaşadığım için hali hazırda burada yaşayan arkadaşlarım vardı, daha önce burada çalıştığım iş yerinde kolaylık işe girebileceğimizi biliyordum onun için direk burayı tercih ettik. Normaldede ama iklimi, mesleğim için iş olanaklarının çeşitliği, şehrinin bana istanbulun daha az insanlı, trafiksiz halini hissetiriyor oluşuyla tercih edeceğim şehirler içindeydi.

Şu anda tabii başka eyalete gitsek mi acaba diye bakarken değerlendirmeleri şuna göre yapıyoruz araştırdığız eyaletteki kira fiyatlarına bakarak ödeyeceğimiz kiradan ayda yüzde kaç kar edeceğimize bakıyorum, daha sonra o şehirdeki bizim çalıştığımız mesleğe göre ne kadar ödeme yapıyorlar aylık ortalama ne kadar kazanabileceğim bunu hesaplayıp onun yüzdesini alıyorum. Böylece şunu görebiliyorum evet SF kira vs olarak pahalı bir şehir ama maaşınızda buna oranla diğer eyaletlere göre daha yüksek. Aynı durumu gelir vergisi içine değerlendirebilirsiniz mesleğinize göre ortalama o eyaletlerde senelik ne kadar kazanabileceğinizi araştırın öncelikle daha sonra o eyaletlerin gelir vergisini bulun internetten sizin senelik maaşınıza oranla ne kadar gelir vergisi aldığına göre o aradaki farkın sizi cidden sıkıntıya sokup sokmayacağını görebilirsiniz

• ⭐⭐⭐

@DreamlandResort henüz daha buna karar verecek kadar şehir görmedim çok genellemiş olacağım belki ama homeless amerikanın şehir merkezlerinin genel sorunu.

X eyaletin şehir merkezine yarım saat uzaklıktaki bir banliyö tarzındaki yeriyle SF şehir merkezi karşılaştırmalarına çok katılmıyorum ben şahsen. Hatta şöyle örnek vereyim eşimin youtubeda takip ettiği bir türk youtuber kız yüzünden daha amerikaya gelmeden öncede aklında hep Seattle vardı, SFde 1 sene kaldıktan sonra oraya taşınmayı istiyordu hep. Çünkü bu kızın youtube videolarında hep Seattleın güzel alanları vs gösteriliyor hatta hir videosunda SFyi ziyaretinde homelesslardan nasıl bıktığını vs anlatıyordu. 1-1.5 ay kadar önce 2-3 günlüğüne Seattlea gittik görelim nasıl bir yermiş şehri, iklimi, insanları, sokakları görüp karşılaştırabilelim diye. Tamamiyle San Francisconun aynısı sadece daha soğuk hali diyebilirim mesela Seattle için. Pahalılık derseniz mesela sale tax daha fazla, kiralar bir tık daha düşük ama saatlik ücretinizde daha düşük bir rakama geliyor, evsiz durumu Seattle şehir merkezi ile SF şehir merkezindeki durum aynı (hatta SFde daha az diyebilirim çünkü 2 ay kadar önce SFde asyalı devlet başkanları ve Bidenında katıldığı bir organizasyon var diye şehir merkezindeki evsizleri bir şekilde kaldırdılar ve o zamandan beri şehir merkezindeki evsizlerde azalma oldu)
    SF şehir merkezinden 15 dakika arabayla gidilecek mesafelerde evsiz yok diyebiliriz mesela

Ev konusunda pahalılık evet kabul edilebilir ama dediğim gibi X eyaletindeki kira farkını karşılaştırırken bu karşılaştırdığınız eyaletlerdeki maaş oranınızıda karşılaştırın en sağlıklı sonuç için

• @Emre-Kurtulmuş Ayrintili cevap icin tesekkurler.

• @Emre-Kurtulmuş esinizin takip ettiği youtuber kız Selen Özcan mı acaba

• ⭐⭐⭐

@zge evet o kişiydi

• @Emre-Kurtulmuş bir keresinde ona sormuştum, nerelerde ev bakıyorsunuz diye? Verdiği cevap, Lynnwood, Brier, Mill Creek, Shoreline ve Bothell olmuştu. Hepsi kuzeyde yer aliyor. Aynı firmada çalıştığım kişilerden Seattle’da yaşayanlara da sorduğumda kimsenin merkezde yasamadigini anladım 🙂 Bir ara transfer talebinde bulunsam mı diye düşünüyordum ama şu an için vazgeçtim.

• ⭐⭐⭐

@datanist evet yani anlatmak istediğim noktada oydu benimde bahsettiği yerler seattleın merkezinin o kadar kuzeyindeki kanadaya daha yakın olabilir yani mesafe olarak 🙂 oralarla başka bir şehrin merkezini karşılaştırıp böyle yanıltıcı videolar yapıyor oluşu yanlış bence, bir çok kişi inanıp dikkate alıyor çünkü.

San Franciscodada büyük çoğunluk şehir merkezinin biraz dışında yaşamaya çalışıyor mesela çokta uzak değil arabayla 10-15 dakikalık mesafe gittiğin zaman hem fiyat olarak daha uygun, hemde bu tarz evsiz durumlarının olmadığı yerlere ulaşabiliyorsunuz

• Herkese günaydın. Hafta başı ve yine açtık ekranı buradayız.

• ⭐⭐

@hasnotben Günaydın size de

• Günaydın hayırlı haftalar. Martin Luther King, Jr'ın Doğum Günü 🙂

• ⭐⭐

Herkese günaydın, az önce aklıma bir şey geldi sizlerin de fikrini almak istiyorum. Ben normalde baristalık vs düşünüyordum gc çıkarsa ama ben keman dersi almıştım. Orda keman dersi de verebilir miyim özel ders olarak?

• @lawyergirl Amerika'ya dair fikrim şu: Hangi konuda yeteneğin varsa bundan para kazanırsın 🙂

• @lawyergirl ben de keman dersi almıştım ve zamanında aklımdan aynı şeyler geçmişti. türkçe, keman vs gibi konularda özel ders verilebilir mi diye. bence öğretme yeteneğin olduğu sürece bir sıkıntıyla karşılaşmazsın ama benim bu konudaki sorum şu; bunlar vergiye tabii mi? herhangi bir yere gidip bildirmemiz gerekiyor mu?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

67

41.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.2k

| | | |