DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• bir sonraki mesajda aciklamislar. turist vizesinin bu islem icin yeterli oldugunu dusunmuyiorum. bence turkiyeden baslatmayin 5 yil beklersiniz en az.
    @bernat, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

@acgx öncelikle bir şeyi düzelteyim, herhangi bir konuda emin konuştuğumu düşünmüyorum. Şu an elimizde turist vizesi gibi bir imkan varken bunu denememeli miyiz? Belki aos yapma seçeneğimiz olabilir, şansımızı denemek istedik. Bu durumda sizin öneriniz ne onu anlayamadım. Abdye gelebilme şansı varken yine de süreci türkiyede baslatmak mı?

• Bu lanet ise baslamadan once bir avukata sormustuk o advanced degree de cok dusuk olsa da sansiniz var demisti,

su an bence h1b gibi dual intent vizeler harici verme ihtimalleri cok dusuk geliyor bana.
    @gembruce, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

Eger yukarıdaki hesaplamalarım doğru ise vanatndas olmaktan ya da ailemizi baska bir vize turu ile getirmekten baska caremiz kalmıyor. Bir sorum olacak. Turistik vize alamıyoruz. Dil okulu da olmuyor. Peki, master ya da doktoraya kabul alınırsa eğitim vizesine red verilir mi? Bilgisi ya da cevresinde ornegi olan varsa ve cevaplarsa sevinirim.

• Ben de burada hesaplamistim ayni istatistigi.. Alttaki ekran goruntusune bakabilirsiniz.

@acgx, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

dates for filling -> I-485 yani AOS yani amerika icinde statu degisikligi icin basvuru.

Final action date -> kategori icindeki herkes icin gecerli greencard alma tarihi, oncesindeyseniz alirsiniz yoksa alamazsiniz.

current oldugu durumda diyelim ki bugun basvuru yaptiniz, yarin da I130 kabul edildi, I485 de doldurdunuz ve o da kabul edildi bugun alirsiniz.

ancak bu final action date diyelim ki 1 yil geride, bu sefer bu tarihin ilerlemesi icin beklemeniz gerekir.

ustte greencard almis ve evlenmeyi planlayan arkadasa soyleyebilecegim tek sey mustakbel esi icin baska vizelere yonelmesi. yoksa onumuzde 4.5 yil bekleme suresi goruyorum.

neyse biraz arastirma yaptim ve onun sonuclarini paylasayim, avukatlariniz varsa onlara dogrulatabilirseniz sevinirim.

su 2022 1 november tarihinde 383 binden fazla kisi bu kategoride bekliyor gorunuyor. fy2023 icerisinde 87000 vize verildi eger 1 november 2022 de basvurduysaniz ve tum sistem ayni hizda tam kapasite calismaya devam ederse en az 4 yil 3 ay beklersiniz.

ben su an kendi durumum icin 2018 den itibaren olan istatistikleri inceledim, eger herkes sirayla aliyor olsaydi bile benim case'im icin 154 binden biraz daha az insan onumde bekliyor olacakti. fakat biliyoruz ki 2020, 2021 ve belki de 2022 icerisinde basvurmus ve AOS yapmis insanlar bu kategoride vize aldi. bildigim kadariyla onlar icin ayri bir kategori yok.

ben saniyordum ki su an final action date konusunda sacmaliyorlar. aslinda bir suredir "current" tutarak sacmalamislar. su an bunu "current" goren herkes basvurmus. ben sirf bu yuzden basvurdum, bilseydim 2 yil fark olacagini baska bir plan yapardim. Bu numarayi yoneten kapasite yoksunu beceriksiz insanlarin bunu nisan 2023 te farkettiklerine inanamiyorum.

karisik bir tablo ancak verilerin hepsi visabulettinin sitesinden.
    buyuk ihtimal yeni basvuranlarla birlikte bu kategori cok anlamsiz bir yere gidiyor. petitioner vatandaslik aldigi takdirde bu kategori icerisindeki bekleme listesinden dusecek, tek umut o benim icin aksi halde 2 yil bekleme suresi ongoruyorum.

fakat belki cok cok dusuk bir olasilik ancak 2021 ve 2022 PD sahiplerinin vize alabilmesi gibi final action date anlamsizca ilerler ve embassy de interview yogunlugu dusuk olursa alabiliriz. yoksa 2 yil bekleme suresi cok net gorunuyor, 2020 sept PD tarihli biri icin.

yonetim republicanlara gececek gibi gorunuyor umarim onlar chain immigrationu engellemek icin gercek evlilik sahiplerini etkileyecek adimlar atmazlar. 2019 yilinda bekleyen insan sayisi kotaya oranlandiginda bekleme suresi 1.5 yilin altina dusmus durumdaymis. bunun sebepleri de gordugum kadariyla o zamanki yonetim sebebiyle vatandaslik almak zorunda kalanlarin caseleri f2a'dan IR1 a upgrade olmasi ve onun disinda da sahte evlilik icin insanlarin cesaretinin kirilmasi diye dusunuyorum.

image.png

• Hazir moraller bozulmusken, su an uscis tarafinda haziran ayi itibariyle, aos yapan yaklasik 130k kisi bekliyor, yeni istatistikte buyuk ihtimalle bu daha da artacak.
    bu sayfada arayabilirsiniz :

bu da benim bu istatistigi aldigim dokuman. :

• @acgx @lavita @tufank hepinize çok teşekkürler. Biz bir türk avukatla görüşmüştük ancak pek anlaşamadık. Şimdi burada ben bir büro ile görüşüyorum. Amerikalı bir avukat ancak göçmen hukuku ile ilgili davalarına baktığım zaman ve kendisiyle görüştüğümde çok içim rahat etti açıkçası. Eşim dün geldi. Önümüzdeki hafta avukatla bir görüşme planlıyoruz. Peki yani asla current olma ihtimali yok mu? Belki birkaç ay sonraki bültende tarih ilerler. Bu da bir ihtimal değil mi?

• bundan once hep 2 yil civari fark varmis, ilk kez fark bu kadar acildi, final action date toparladikca bence bu da yukselecek fakat 1 yil risk almak demek, ogrencilik vs gibi bir sekilde 2-3 yil durmakta sakinca yok ancak turist vizesi riskli diye dusunuyorum ben.

• @bernat Bültende tarih ilerleyebilir ama ilerlemeye de bilir, bunun için kimse net bir şey söyleyemez. O nedenle her türlü B planı belirlemekte fayda var. En azından hazırlıklı olmuş ve ona göre aksiyon almış olursunuz. Ben zamanında master yapmayı düşünüp okullarla bile görüşmüştüm ama sonra bülten uygun olduğu için avukatımızla buna gerek olmadığına karar vermiştik. Belki eşiniz ordayken okul araştırıp statüsünü öğrenciye çevirebilir, ya da avukatınız farklı bir yol gösterir. Her ihtimale hazırlıklı olmakta her türlü fayda var. Sonra pişman olmak daha kötü.

• ⭐⭐

@bernat 6 ay daha extend başvurusu denenebilir ya da COS ile F1 a geçiş. Bülten ilerleyebilir ya da yerinde de sayabilir. Bunu öngörmek mümkün değil. Genelde yeni mali yıla ( ekim) girerken hızlı ilerlemeler veya all current oluyor. Asıl önemli nokta AOS filing için hangi tablonun baz alınacağı. Ocak için B tablosu kullanılacağı bildirildi. Geçen sene Ocak, Şubat, Mart için A tablosu kullanılmış. A tablosuna geçerse yine mali yıl başına kadar bu tablo kullanılabilir ve çok geride. Buna göre hazırlıklı olmak B, C planlarını düşünmek lazım. Statünüzü koruduktan sonra bir sorun yaşamazsınız.

• Merhaba, sürecimizle ilgili tarihler aşağıdaki gibidir. DQ tarihimiz 12 Aralık 2023.
    Vize bültenine baktım ancak pek bişey anladığım söylenemez. Acaba mülakat tarihi tayin etme ne durumda? DQ tarihine göre ne zaman mülakat tarihi alabilirim? Sürece ilk başladığımız günden bu yana 3 seneyi geçti. Bilgilendirebilecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐

@ftkaya1 Ocak 2024 bültenine göre A tablosu 01NOV19 'u gösteriyor. Yani Priority Date'i bu tarih ve öncesinde olanlar için mülakat alma şansı var. Gördüğüm kadarıyla sizin PD'niz bu tarihten 1 sene kadar ileride ve şu an için mülakat almaya uygun değil. İleriki bültenlerde durum ne olur, sizin tarihi kapsar mı, "all current" olur mu, bilmek mümkün değil. Umarım bekleyen herkes en kısa zamanda mülakat & vizesini alır.

• @gembruce @acgx valla arkadaşlar ağzınızdan bal damlıyor. Her zaman ki gibi başlığımız neşe içerisinde 🙃 daha oncede söylemiştim bunu üzerinden bir yıldan fazla geçti Kaybedenler kulübü gibiyiz. Hiç bir değişiklik yok malesef durumumuzda. Her ay umutsuzca umut etmek ne kötü bir durum. Yıllardır aile hayatımızı alt üst ettiler.

• artık kafayı yiyecem yaa okumaya korkuyorum yazıları, habir umut umut diye diğer vize bültenini bekliyoruz, uscis hesaba bakıyorum process time bakıyorum hiç mi güzel haber olmaz, sponsor şirketle gidilir mi dedim onunda bekleme süreci varmış 2 yıl, bari turist vizeyi verseler gidip gelsek bir iki ay, yada premıum process getırselerde en azından işlem sürecini hızlandırsak

• hep beraber bişey yapamıyor muyuz şikayet dava imza mail ne bileyim

• Merhaba,
    dv2023 kazananı olarak vizem basıldıktan sonra ilk girişimi eylülde yaptım ve greenkartımı alıp türkiyeye döndüm. Kız arkadaşımla evlenip birlikte abd'de yaşamak istiyoruz ancak bu süre zarfında hiç ayrı kalmamak istiyoruz.

İki yöntem arasında kararsız kaldık hangisi daha iyi olur sizce, ikinci yöntem ağır basıyor bizim tarafımızda.

Birincisi türkiyede nikah yapıp tüm süreci türkiyeden devam ettirmek. Müstakbel eşim için de greencard aldıktan sonra abd ye temelli yerleşmek. 4-5 ya da 6 sene sonra mülakat geleceğini düşünüyoruz. Kendimizi en kötüye hazırladık. Bu süreyi de re-entry permit’ler ile geçirmeyi planlıyorum. Reentry permit hakkı sadece en fazla iki kez mi var? Bu süre zarfında da her sene dv lottery çekilişine başvuracak eşim. Belki onu kazanır daha erken geliriz. Şansı katlamak için ben de başvurayım mı lotteryaya yoksa gereksiz mi?

İkincisi ise müstakbel eşim için turist vizesi almak. Sonrasında ise birlikte giriş çıkışlar yaparak nikah kıymadan 4-5 yılı bu şekilde devam ettirmek, ben vatandaş olunca da nikah kıymak ve greencard sürecine o zaman amerikada başlamak. Bu yöntem sizce mantıklı mı ya da ne gibi riskleri olabilir?

Şimdiden çok teşekkürler.

• @teamspirit
    Müstakbel eşiniz mümkünse sizle evlenmeden bir yüksek okuldan kabul alıp öğrenci olarak Abd'ye girsin veya sınırdan yaya olarak girme yollarını araştırın derim

• @kıvanç

Herkes kendi kongre üyesine mektupla/arayarak veya sosyal medyadan bakanlıklara bastırsa tabi bir şeyler olabilir ama olmuyor. Belki de biraz yılmışlık var insanlarda veya bilmiyorlar nasıl yapılacağını.

Ben Twitter'da tag arayıp destek olmaya çalıştım, baktım pek fazla yoktu. Kendim açtım bir tane ve ona yazdım. O da hiç destek bulmadı nerdeyse.

Sürecin hangi aşamasındasınız bilmiyorum ve korkutmak da istemiyorum ama tavsiyem, unutmanız, düşünmemeniz. Yoksa ruh sağlığınız zarar görebilir.

• @kıvanç ben avukata sordum eşiniz mümkün olan en kısa sürede vatandaş olsun üzgünüm dedi.

• @teamspirit bencede arkadaşımızında dediği gibi tüm islemlerden önce en mantıklısı öğrenci vizesini zorlamak ve içeriden tüm süreci başlatıp bitirmek aksi riskli yorucu ve cook uzun. Mantık işi değil evlilikte 5-6 yıl ayrı kalmak

• @ICu tagi buradan paylassaydiniz keşke herkes yazsaydı bir şeyler.

• @ecom
    #LegalImmigrationMatters #LIM
    #SaveFamilyReunion #HelpforF2As #SaveF2As #F2A

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

180

42.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.8k

| | | |