DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Figen Teşekkürler bilgi için, Aralık ayı içerisinde başlatmak için avukatım ile görüşeceğim... Saygılarımla...

• @avc @koray2000 riski azaltmak hem de 60 gün bekleyip işlemleri başlatmak için "Ocak 2024" de işlemleri başlatma kararı aldım. Bilginize sunarım. Artık gerisi hayırlısı olsun... İnşallah iyi bir ofise düşerim ve inşallah avukatım işlerini iyi yapar ve GC'ye ve SSN numarasına kavuşurum. SSN olmadan bu ülkede bir hiçiz ya, elimiz kolumuz bağlı...
    Saygılarımla...

• @avc @koray2000 riski azaltmak hem de 60 gün bekleyip işlemleri başlatmak için "Ocak 2024" de işlemleri başlatma kararı aldım. Bilginize sunarım. Artık gerisi hayırlısı olsun... İnşallah iyi bir ofise düşerim ve inşallah avukatım işlerini iyi yapar ve GC'ye ve SSN numarasına kavuşurum. SSN olmadan bu ülkede bir hiçiz ya, elimiz kolumuz bağlı...
    Saygılarımla...

• @Redbeard hocam sizin cn aos için current oldu, süreci başlatabilirsiniz. Lakin 5 Kasım’da ülkeye girdiyseniz, sizin kendi takdirinizde belirlediğiniz bir süre bekleyin (1.5-2 ay gibi min) en garantisi evet 3 ay ama artık o şart da 2021’de kalkmış, zaten dosyayı hazırlamak 2-3 hafta sürüyormuş. Yılbaşını geçirdikten Christmas vs tatilleri bittikten sonra dosyayı verirsiniz. Bu arada birkaç şehir gezin, instagrama yükleyin, resimler çekinin, expedia, airbnb, rent a car, turo vs. maillerini silmeyin. Ülkeye gerçekten turist niyetiyle girdiğiniz belli olsun. Sorarlarsa gösterirsiniz. Naçizane dost tavsiyelerim. Bende aynı yolu izleyeceğim.

• Bence henuz sure varken cok aceleye getirmemenizi tavsiye ederim. Su an bu risk gecti ancak, ekimde current olup eylulde gonderilen bazi kisiler direk red almislar, sanirim onlari 2023 dv lottery kazanani sanip direk red etmisler. Ilginc bir durum.

• @erenotti çok teşekkürler yorumlarınız için. Bende bir süre bekleyeceğim zaten.. Söylediğiniz plan aklımdaydı ancak bu sizin söylediğiniz amaçla değildi 🙂 Sizin dediğiniz gibi en azından bir hikayemiz olur 🙂
    Saygılarımla...

• @gokhanabd Çok teşekkürler.. Haklısınız sanrım Amerika'da böyle aksilikler normal gibi 🙂 🙂

• @Redbeard Gayet mantikli bir karar almissiniz, devami da guzel bir sekilde gelir umarim. Tecrubelerinizi ve basvuru surecinizi burada bizimle paylasmaya devam ederseniz cok seviniriz. Gelecekte bu surece girecek arkadaslar icin kilavuz yerine gecer.

• @koray2000 İnşallah, çok teşekkürler.. Dün banka hesabı açtım. Onun deneyimini başka bir başlıkta uzun uzun yazdım 🙂

• @Redbeard Tebrik ederim, AOS yapan dostlarimiz icin en zorlanilan kisimlardan birisi banka hesabi acmak, nerede paylastiniz acaba deneyiminizi? Ben de okuyayim.

• @koray2000 Merhaba, aşağıda gönderdim. inşallah doğru linktir. 🙂

https://www.yesilkartforum.com/forum/post/399578

Başlık: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• Merhabalar, Farklı bir başlığa yazmıştım, inşallah forum kurallarına aykırı davranarak hatalı bir işlem yapmıyorumdur. Başka başlığa yazdığım mesajı buraya da ekliyorum.

Merhaba Herkese, Yeni taşınmasam bile taşınmak üzere gelmiş birisi olarak buraya bir şey yazmak şuan çok mutlu etti Beni. Banka hesabı açma ile ilgili deneyimi paylaşmak istiyorum. Aslında bu deneyim çok okudum burada , belki kaçırdığım bir durum olabilir ama yeni gelenlere öneri olarak deneyimimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle "Faturalı Telefon Hattı" almanızı önermekteyim. Gerekirse daha sonradan faturasız hatta geçebilirsiniz.

Başlangıcı çok uzattım deneyim kısmına geleyim;
    05 Kasım tarihinde Houston üzerinden Turist vizesi ile Amerika'ya giriş yaptım. Babam , New Orleans'den gelip beni aldı. Ertesi gün Konsoloslukta randevum olduğu için 1 gece Houston 'da "Hyatt House Houston Galleria" da konakladık ve ertesi gün konsolosluktan "Birth Certificate" (Nüfüs Kayıt Örneği) aldık. Türkiye'den gelirken motivasyonum "TEB" ile "Bank Of America" 'nın anlaşması nedeni ile "BOFA" 'da hesap açmak üzereydi. Konsolosluğa yürüme mesafesinde bir BOFA şubesi bulduk. İçeri girdik ve Şube'de karşılamada bir hanımefendi (Sonradan Türk olduğunu öğrendik.) ile konuşmaya başladık ve arada babam ile Türkçe konuştuğum için, hanımefendi Türk müsünüz deyince , babamın İngilizcesi iyi ama benim yarım yamalak İngilizcem nedeni ile soramadığım soruları hanımefendiye sordum. New Orleans da BOFA şubesi olmadığını öğrendim. Hanımefendi ben size hesap açarım ama orada şubemiz yok, problem yaşarsınız vs. diyerek durumu anlattı ve hesabı açmamaya karar verdim. Bu arada teşke açsaydım diye sonradan çok pişman oldum. Neyse hesabı açamayınca çok üzüldüm ve New Orleans için yola çıktık. Babam , "Capital One , First Horizon yada çok zor hesap açmak vs diye anlattığı Chase Bank" da hesap açarız dedi. Peki dedim ama TEB ile BOFA anlaşması nedeni ile gelirken yaptığım tüm planların yalan olmasına çok üzüldüm. 😞 Neyse yola devam ettik, yolda babama telefon satın almak istediğimi söyledim, New Orleans gelmeden önce Başkente (baton rouge) yakın bir AVM'ye girdik ve bir tane telefon satın aldım. Aynı AVM'de AT&T girerek , babamın ev adresini göstererek "FATURALI" bir hat satın aldım. Faturalıyı büyük yazdım nedenini birazdan anlatacağım, tabii benim yaşadığımı herkes yaşayacak diye bir durum yok. Faturalı hat satın almadan önce Türkiye'den gelirken ön ödemeli hat almak için aslında plan yapmıştım. Sanırım yeni gelen herkes böyle yapıyor, vardır bir bildikleri diyerek planım bu şekildeydi. Babam , faturalı hat alalım boşver ön ödemeli hattı dedi ve ben alabilecek miyim? SSN yok, vs dedim. Babamın adresini göstererek yalan söylemeyeyim 30 dakika içerisinde hattı açtılar. Bu arada özel bir numara seçmek istedim mümkün olmadı, 10 taneye yakın numara gösterdiler aldım. New Orleans yerine Luisiana eyalet kodu ile aldım hattı, neden öyle yaptım onu da bilmiyorum. 🙂 Faturalı hat için 50$ (Her şey sınırsız) + 15$ sınırsız uluslararası 90 ülkeyi aramayı içeren bir paket aldım. Belki Türkiye'yi aramam gerekir diye. Bu arada Turkcell faturalı hattı mı gelmeden önce hazır kart çevirdim. Aman sizler son dakikaya bırakmayın, 96 saat gibi saçma sapan bir bekleme süresi oluyor, o arada ek paketler vs alıyorsunuz ciddi Tcell sizi mağdur ediyor, dolayısıyla gelmeden en az 1 hafta önce bu işlemi yapmanızı öneririm. TCELL'den 440 TL'ye 1 ay geçerli ve ay içerisinde yalan söylemeyim, maks. 10 kere satın alınabilen bir paket aldım. 2 GB internet, 100 Dk konuşma + 1000 Sms , acaip mantıklı geldi, bu mesajı yazarken 10 gün oldu geleli hala bitiremedim 🙂 (genel de wireless kullanıyorum ama dışarıda acayip iş gördü) Neyse ana konumuza dönelim, gelir gelmez bankaları dolaştım çünkü 9.500 $ ile gelmiştim ve sürekli otelde bırakmak istemediğim için yanımda taşıyordum. (Şimdi baban aldı, onda neden kalmıyorsun sorusu gelebilir, onun evi küçük diye 2 haftalık otel kiraladım, daha sonra onun yeni evine ve/veya mevcut evin iç dizayn değişiklik yaparak onun yanına taşınacağım) hemen yukarıda başta saydığım bankalara gittim ve hesap açmak için ama nafile açmadılar. Hepsi "SSN" istedi ve babam ümidi keserken (Baba, yeşilkartforum diye bir web forum sitesi var, herkesin tecrübesi eyaletten eyalete, şehir 'den şehir'e değişiyor ama çok SSN olmadan hesap açan olmuş dedim ve inanmadı tabii) 2. bir Chase Bank şubesine girdik ve yine diğer bankalar da olduğu gibi "Babamın yanında kalacağımı, turist olarak geldiğimi ama Green Card çıktığını, AOS yaparak önümüzdeki aylarda GC ve SSN alacağımı yine anlattık. Diğer banka ve şubelerinden ayrı olarak "Private Client Banker, ama Assistant Vice Prisident" olan beyefendi "AT&T 'den faturanızı getirirseniz hesabı açarız deyince ilk defa bir bankadan umutla ayrıldık. Baba dedim fatura çıkmadan ödeme yapamıyor muyuz? Gidelim peşin ödeme yapalım dedim, AT&T gittik ve ödeme yapamadan geri döndük 🙂 Faturanın 1 ay ile 45 gün arasında (Yalan söylemeyeyim) geleceği söylendi, çok üzüldüm tabii, ama aradan 8 gün geçtikten sonra dün AT&T mailime faturamı gönderdi 🙂 Tabii şaşırdım ve hemen babamı aradım ve bugün için (15 Kasım) Müdür Yardımcısı Beyefendi'den randevu aldık ve banka hesabımı açtı. Ben tabii yüzsüzlük yapıp, "Secure Kredi Kartını" sordurdum babama, bankacı bey SSN numaranı aldıktan sonra kredi kartımı alabileceğimi söyledi.

"AOS" sürecinde büyük bir engel olacak "Banka Hesap Dökümü" için gerekli hesap açma konusunu, Allaha şükür , biraz şans, biraz benim babama inat etmem ve başka Chase şubesine gitmek için zorlamam, Müdür Yardımcısı Bey'in inanılmaz yardım sever ve düzgün çıkması ile hesap açma durumunu kurtardık.

Özetle toparlamak gerekiyor ki; Banka'dan bankaya sanırım bu işler çok değişiyor ama bir fatura göstermek için (maddi +/- karşılaştırmadan uzak söylüyorum.) Ön Ödemeli telefon yerine FATURALI HAT alarak (Faturalı hat konusu da garip bir şekilde öylesine aldık, kısmetimiz oymuş) o faturayı bankaya ibraz ederek hesabı açmış oldum. Dener misiniz bilmiyorum, denersiniz olur mu onu da bilmiyorum. Paylaşmak istedim. Biraz uzun oldu, özür dilerim, sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Saygılarımla...

Edit: Günlerdir hiç mutlu değildim, insan banka hesabı açınca , hediye almış gibi mutlu olur mu ya 🙂 Bugün acayip mutluyum yaaa "Yuppi" 🙂 , çok şükür bir problem ortadan kalktı. Yolumuz uzun, Allah bunaltmasın diye dua ediyorum.. 🙂

• @Redbeard detaylı anlatım için teşekkürler.

Aslında en kolay hesap açan banka, Bank of America, sırasıyla Wells Fargo ve en zoru Chase Bank. Nerde yaşayacaksanız orada daha popüler bankada hesap açılması daha doğru. Yukarıdaki üç banka da nationwide bankalar ancak işte bazı eyaletlerde şubeleri az ya da hiç olmayabiliyor.

Mayıs ayında Houston girişimde (9 Mayıs) bildiğiniz üzere 7 Mayıs’ta DV-2024 sonuçları açıklanmıştı, BoA’dan hesabımı, green card kazandığım sonucunu göstererek açabilmiştim. Ancak adres kanıtı istiyorlar, ve en az o adreste 60 gün yaşayacak olmanızı görmek istiyorlar. Houston’da yaşayan DV-2023 talihlisi arkadaşım bana bir Sub-Lease Agreement yazıp imzalayıp verdi, ve banka da bu belgeyi kabul etti.

Telefon hattı çok önemli, onu gelir gelmez halletmiştim, ancak faturalı almadım. Orda da telefonun internet aplikasyonunda adresinizi güncelleyip çıktı alabilirseniz olabilir aslında diye düşünüyorum, ancak en sağlamı bir kira kontratı. Bende onu ‘göstermelik’ sub lease agreement ile halledebilmiştim.

• Bu arada aklıma takıldı, I-485 formunu belgelerle beraber yollarken, TC pasaportumuzun orijinalini de mi eklemek gerekiyor, yoksa onaylı kopyası yeterli mi? Ya da hem orijinal hem de onaylı kopyayı mı eklemek gerekiyor?

• @erenotti pasaportunuzun bio kismi, vizeleri ve damgalarinin oldugu sayfalarinin fotokopisini cekseniz yeterli hocam. Benim bildigim hic bir orjinal belgeyi yollamamaniz gerekiyor. Orjinalleri interviewde goturmeniz lazim

• @erenotti Ben BOFA'da açacaktım ama New Orleans da doğru dürüst şubesi olmadığı için açmadım. Houston konsolosluğa yakın BOFA şubesi var, yürüme mesafesinde. Orada bir Türk Hanımefendi ile tanıştım. Özlem hanım. Acaip pozitif ve yardım sever birisiydi. Kendisi açacaktı hesabı ama New Orleans problem yaşarsınız isterseniz orada şubesi olan bankalardan açın diyince açtırmadım. Çok şükür ama Chase'de hesabımı açabildim...
    Saygılarımla...

• @erenotti Hayir, pasaportunuzu yollamayacaksiniz. Surec bitene kadar pasaportunuzu iyi saklayin, koruyun. Mulakata girerken yaninizda olmasi sart.

• Merhaba, GC 2024 talihlisiyim, ama yüksek CN nedeniyle Ankara'da bize sıra gelmeyecek, eşimin Mart'24 'de Amerika'da iş bulma durumu var. O zamana kadar numaramız da current olur, asıl talihli ben olduğum için AOS başvurusu için benim ve 2 çocuğumuzun da Amerika'da bulunması gerekir mi? Benim işim ve çocukların okulu yarım kalacağı için bizi biraz zorlayacak, bu hareketi yapmadan detayı konusunda bilgiye ihtiyacımız var, yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

• @Asumanm Merhaba Asuman Hanim, öncelikle tebrikler. Asil talihlinin Amerika’da bulunmasi sart, surec sizin uzerinizden ilerliyor. Esiniz sizin adiniza Green Card ne yazik ki alamiyor. Opsiyon olarak siz tek basiniza alip daha sonra esinize ve çocuklarınıza aldirabilirsiniz ancak bu surec 1.5-2 seneyi bulabiliyor. En guzeli imkaniniz varsa tek seferde hep birlikte mulakata girip herkes icin almaniz.

Dosyanizi baska bir konsolosluga tasimayi da ayrica degerlendirmissinizdir sanirim, calisanlar icin AOS’ten daha rahat oluyor. Ancak bu sene konsolosluklar nasil hareket eder tam bilemiyorum. Yogun bir sekilde email aliyorlardir su an muhtemelen.

Akliniza takilan baska bir konu varsa cekinmeden sorun.

• @Asumanm Hepinizin b1/b2 vizesi var mı ? Varsa AOS yapmaktan başka seçeneğiniz yok zaten. Eğer yoksa başka ülkeye dosya taşımaya çalışmak haricinde bir seçeneğiniz de yok. Hayatınızı buna göre planlayın derim. Çocukların okulu evet önemli ancak turist vizesiyle Amerika’ya gidince çocukları okula hemen yazdırabiliyorsunuz. Çocukların belki bir sömestr okulları aksayabilir (aksamaya da bilir) ancak hayatlarının kurtulacağını varsayarak bu duruma da razı olacaksınız 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

44

42.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.0k

| | | |