DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @u2rem
    PD sonrası mülakat için 30 ay bekleme süresi benim yorumum 🙂

• @TOK biz 20 ay beklemeyi daha kabullenemedik hocam 30 biraz cok oldu ya. Gerci premium basvuru yapanlar icin durum boyle olabilir current olmayi bekliyorlar uzunca sure cunku

• Ben 20 ayin zamanla kisalacagini dusunuyorum. Hep olumlu dusunmek taraftariyim.

• Merhabalar, aranıza yeni katıldım arkadaşlar. Bana NVC'den gelen evrak listesi aşağıda. Yanlarına Türkçe yazdığım evrak isimleri benden istenen evrakları karşılar mı? 3. ve 4. maddelerde yazan evrakları gönderecek miyim? Tecrübeli arkadaşlar bu iki soruya cevap verirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1. Document Cover Sheet................................ [Bu evrak listesi ] 2. Photocopies of Supporting Documents: Valid, unexpired passport..................... [ pasaport fotokopisi] Birth Certificate with translation.......... [çok dilli doğum kayıt örneği ] Adoption Documentation...................... [evlatlık edinmediysek gerek yok ] Marriage Certificate with translation.... [evlenme kayıt örneği ] Marriage Termination with translation. [boşanmadıysak gerek yok] Court Records with translation..............[adli sicil kaydı ] Military Records with translation......... [askerlik durum belgesi] Police Certificate(s) with translation.... [adli sicil kaydı ]
    2. Signed Affidavit of Support(s).................... Proof of U.S. Status.............................. Proof of Domicile................................. Petitioner's Civil Documents................. Proof of relationship (only for I-864A) Evidence of Income.............................. Form(s) W-2......................................... IRS Tax Transcript............................... Federal Income Tax Returns................ Social Security Earnings Statement...... Proof of Assets...................................... 4. Other Supporting Documents.......................

• @hakkı merhabalar, pasaport bilgileri, adli sicil kaydi falan gibi belgeleri ekliyorsunuz ama eb2 niw basvurusu ise herhangi bir financial document koymaniza gerek yok. Affidavit of support ya da banka dokum bilgilerine gerek yok. Self sponsor basvurusu oldugumuz icin.

• Selamlar,
    Türkiye'den EB-2 NIW başvurusu yapmayı düşünüyorum. Aklıma takılan bir kaç soru var;
    1-Başvuru kabul alırsa, konsolosluk EB-2 NIW için ayrı mülakat açıyor mu, green kart mülakatlarıyla aynı statüde mi veriliyor?
    2-Mülakat tarihi alan var mı, var ise kaç ay sonrasına gün veriliyor?
    3-Yurtdışı ikameti vs olmaksızın, diğer konsolosluklardan mülakat randevusu alınabiliyor mu?
    4-Türkiyeden yapılan başvurular için vize bülteni tarihlerinin önemi olmadığı bilgisi doğru mu?

• @niwss Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. parantez içine türkçe olarak yazdığım evraklar benden istenen evrakları karşılar mı bir de ona yanıt verirseniz sevinirim. Mesela evlilik cüzdanı yok ve onun yerine e devletten evlilik kayıt örneği diye bir evrak buldum onu göndereceğim. Sizce sorun olur mu? Bu konuda yasal bir otorite olmadığınızın farkındayım 🙂 Sadece fikrinizi öğrenmek istedim. Tabi diğer türkçe evraklara da kabaca bir göz atarsanız sevinirim. Bir de bu evrakları hem kendim hem de oğlum için ayrı ayrı hazırlamam ancak aynı dosyaya koymam gerekiyor değil mi? Biraz çok soru sordum kusura bakmayın lütfen. Avukatsız devam edeceğim için tecrübeli biri tarafından onaylanmak insanı rahatlatıyor 🙂 tekrar teşekkürler

• @hakkı hocam asagida paylastigim linkte ankara icin istenen civil documentler ver bunlarin nerden ki bizim icin cogunlugu e devlet temin edilebilecegi yaziyor. Bu siraya gore siz kontrol ederek giderseniz daha iyi olur. Evlilikle ilgili dokumanlarla ilgili benim bir bilgim yok acikcasi. Esiyle ve cocugu ile basvuru yapan arkadaslar gorunce paylasir tecrubelerini.

• Merhaba,

1. Evet konsolosluk employment based, family based ve dv leri ayri randevu sirasinda degerlendiriyor. Dv ler bizden farkli ve daha hizli ilerliyor

2. Mulakat tarihi almayi bekliyoruz buyuk bir cogunlugumuz. Forumun ortalamasi Dq olduktan sonra yani kabul alip ve butun evraklarinizin onaylanmasindan sonra 20-22 ay arasinda suan.

3. Malesef bizler dv ler gibi dosyamizi tasiyamiyoruz. Tasimak istediginiz yerde yasiyor olmaniz ya da vatandasliginiz olmasi gerekiyor.

4. Vize bulteni onemli. Cunku sizin basvuruyu yaptiginiz tarihin yani priority date inizin, konsolosluktan randevu alabilmeniz icin current olmasi gerekiyor.

@Uragan, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

Selamlar,
    Türkiye'den EB-2 NIW başvurusu yapmayı düşünüyorum. Aklıma takılan bir kaç soru var;
    1-Başvuru kabul alırsa, konsolosluk EB-2 NIW için ayrı mülakat açıyor mu, green kart mülakatlarıyla aynı statüde mi veriliyor?
    2-Mülakat tarihi alan var mı, var ise kaç ay sonrasına gün veriliyor?
    3-Yurtdışı ikameti vs olmaksızın, diğer konsolosluklardan mülakat randevusu alınabiliyor mu?
    4-Türkiyeden yapılan başvurular için vize bülteni tarihlerinin önemi olmadığı bilgisi doğru mu?

• @hakkı ben evlilik cüzdanının ilk 6 sayfasının noterli tercümesini göndermiştim. Vukuatli nüfus kayıt örneğinin de çevirisini göndermiştim orjinalleriyle beraber.

• Merhabalar,
    Bir arkadasim thy de pilot olarak calisiyor. O da niw icin basvurmaya niyetlendi, wegreen ile gorustugunde uzmanlik alani olmadiklarini soyleyerek olumsuz donus yaptilar.
    Aranizda pilot olan birisi var midir acaba, hangi avukatlik firmasi ile basvurdugunu ogrenebilir miyim? Bir de ucretleri hakkinda bilgi verebilirse cok makbule gecer.
    Selamlar

• @niwss sayın hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

• @u2rem hocam yanıtınız için çok teşekkür ederim. Evlilik cüzdanını tekrar çıkartmam gerekecek sanırsam. Benim durum biraz sıkıntılı da bakalım nasıl halledeceğim...Çok sağolun tekrardan

• @hakkı, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@u2rem hocam yanıtınız için çok teşekkür ederim. Evlilik cüzdanını tekrar çıkartmam gerekecek sanırsam. Benim durum biraz sıkıntılı da bakalım nasıl halledeceğim...Çok sağolun tekrardan

Rica ederim, kolayliklar dilerim surecinizde

• @hakkı Evlilik cüzdanının madde 19 dahil tüm sayfaların çevirileri isteniyor (Türkçesi ile birlikte göndermiştim) , Formül A (çok dilli doğum belgesi) ben e-devletten alıp göndermiştim fakat 1 ay sonra bu belgeyi kabul etmediler. Nüfus müdürlüğünden mühürlü, ıslak imzalı istediler. Aslında bu belge olayı dosyanızın gittiği memurdan memura değişiyor. formül A'nın internet çıktısı da çoğu zaman kabul ediliyor.

• @GÖK @hakki vukuatli nufus kayit ornegi yeterli oluyor. Cevirisini de ben kendim yapip, affidavit of translation gibi bir belge imzalayip gonderdim ceviri ile beraber. Sorunsuz gecti belgelerim

• @GÖK sayın hocam çok teşekkürler

• @niwss sağolun hocam

• @hakkı
    Bunlara ek olarak
    Ben maaş bordromu, covid aşı sertifikası, ingilizce diploma, edevletten nufüs kayıt örneği, edevletten hizmet dökümü koydum. İngilizceye çevrilmiş bir şekilde.

Evlilik cüzdanı için eğer eşiniz ile boşanma aşamasındaysanız ve resmi olarak dava devam ediyorsa hala evlisiniz demektir. Eşiniz cüzdanı vermiyor zorluk çıkartıyorsa muhtardan yeni cüzdan için bir belge almalısınız. Sonra o belge ile ilçe nufüs müdürlüğüne gidip yeni cüzdan talep edersiniz. eşinizin yanınızda olmasına gerek yok fakat eşinizin bir resmine ihtiyacınız var. 450-500 lira vererek aynı günde evlilik cüzdanı alabilirsiniz. Evillik cüzdanı olmazsa olmaz (bilerek yanlış yazdım :))

• Bizim Chen Hanım Linkedin'de şöyle bir mesaj paylaştı

[NIW Adjudication Trends: Unpacking the Challenges of Emerging Inconsistencies]

The U.S. immigration system, often seen as a maze of rules, policies, and standards, has recently seen a shift in the adjudication of National Interest Waiver petitions. As one of the most sought-after avenues for professionals aspiring to work and live in the U.S., the EB-2 NIW is lauded for its flexibility and broad eligibility criteria. However, its recent adjudications have left many perplexed and concerned.

[A Surge in New Officers]

Over the past year, we have observed an influx of new officers stepping into the adjudication role. While new perspectives can bring clarity and refinement, this wave of fresh officers has introduced unexpected inconsistency in decision-making.

[Muddying the Waters: Misunderstood Standards]

-Misapplication of Standards: We've seen officers applying criteria from other immigration categories onto the NIW. This not only deviates from established protocols but complicates an already intricate process.

-Confusing Educational and Professional Criteria: Many decisions show confusion between 'advanced degree' and 'exceptional ability'. For clarity, the EB-2 category either demands an advanced degree or proof of exceptional ability – not both. But several officers are conflating them as concurrent requirements, leading to unwarranted RFEs.

-Geographical Bias and Job Offer Misconceptions: One of the defining features of the NIW is its flexibility regarding the applicant's current geographic location and the absence of a mandatory job offer. However, there appears to be a bias among some officers against applicants residing outside the U.S. or those without formal job offers. This perspective is fundamentally misaligned with the tenets of the NIW.

[North America Immigration Law Group’s Unwavering Commitment to Excellence]

Amidst these challenges, our firm stands as a testament to resilience and expertise. Our deep-rooted understanding of the NIW process has not only allowed us to navigate these turbulent waters but has also ensured that we maintain our exceedingly high approval rate. These shifting landscapes in adjudication serve as a reminder that the world of immigration is ever-evolving. Our strength lies not just in our knowledge, but in our adaptability and relentless pursuit of justice for our clients.

[Implications for Applicants]

With the rise in RFEs, based on the newly-introduced norms, the adjudication process is lengthened, causing undue stress and confusion for applicants.

[Moving Forward]

For the integrity of the U.S. immigration system, it's crucial for USCIS to address these inconsistencies promptly. Adequate training and clearer guidelines can streamline the process for new officers. Meanwhile, applicants and their legal representatives must be ready to tackle any confusion-based decision. The NIW, as a pivotal route for many, deserves precise understanding and correct application.

Özetle: Memurların dosya ve belgeleri incelerken tecrübelerine göre hata yapma ihtimallerinin olduğu ile ilgili. @GÖK hocam bu durumdan müzdarip oldu. Bence belgeleri mümkün olduğunca mühürlü, ingilizce şekilde yollamak ve orjinal olduklarını mühür gibi kanıtlarla vurgulamak önemli. Boşanma ve başka adli durumlarda karar evrakını adliye kaleminden mühürletip ondan sonra çevirtmek daha mantıklı. edevletten alınan qr kodlu belgeler doğrulanabiliyor onların dışındakiler için mühür bence önemli

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

56

42.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.5k

| | | |