DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• En baştan başlıyorum,
    Sabah erkenden aşti’deydim metro girişinde ankaray kartımı alıp google maps otobüs bilgileri yardımı iki aktarma ile tuttuğum odaya gittim.

14 Ağustos 9:55 sağlık muayenesinde lab bölümüne yönlendirildim. 117,5dolar ödeme kan idrar ve akciğer filmi gerçekleşti. İlk bölümde sizi çağırıyorlar lab’da pasaport gibi belgeler teslim ediliyor, öğleden sonra 310dolar ödemeyi gerçekleştirdim(toplamda 427.5dolar :,,,) ) doktor muayenesi oldu ve mülakat gibi bir sohbetle karşılaştım gideceğim yeri yapmak istediğim şeyleri sordu bir tek ameliyat geçmişi sordu söyledim belgesini de teslim etmiştim ama pek umrunda gibi de değildi. Ertesi gün herkes gibi sarı zarfımı ve kendim için olan cd ve aşı kartımı teslim aldım.

Ankaranın yokuşlu yollarında yemyeşil sokaklarında yürüyüşler Canım Atam’ı ziyaret farklı yemekler ve serin bir müze turu..

İki aktarma yapıp gidecektim ama çarşıda oyalanmamayı ve sabah çok daha erken kalkmamak için taksiyle gittim(5,5km=105tl)
    cüzdan mekanik saat kemer bunlar içeri alınıyormuş ben orada uğraşmamak için almamıştım :|

18Ağustos Randevum 8:15 bir saat falan önceden oradaydım ama gerek yok tabiki bu kadar erken gitmeye 🙂
    Elçiliğin en sağında giriş bölümü, heyecan çoktan başlamıştı emanet için siyah bir araba var ücretlendirmesi ne kadar bilmiyorum. Pasaportlarımızı toplayarak sırayla bizleri aldılar.
    330dolar ücreti ödedik sıramızı alıp belge teslimi için bekledik banka evrağını aldı imza sürküsünü istemedi ben verdim yine de okul diplomasını adli sicil nüfus vukuatlı dosya askerlik ve fotolar hepsini verdim hanımefendi biraz sert mizaçlıydı ama inatla kibardım ve sonda samimi ayrıldık 🙂 tekrar sıramı bekledim daha stresli bir oda bekliyordum ama mülakatımız veznede gerçekleşti türkçe konuşmaya çalışan biriydi aşırı samimi ve neşe saçan biriydi. türkçe olmasını istedim çok heyecanlıydım,

-geldiğim şehri sordu
    -İzmir
    harika bir şehir olduğunu söyledi,
    -parmak izlerini istedi türkçe cümle kurmaya çalışarak
    -diplomama bakarak bölümümü sordu ben söylemeden kendi yanıtladı.
    -bekar olup olmadığımı türkçe sormaya çalıştı
    bekar olduğumu söyledim üstüne kibarlıkla işlemlerinizin uzamaması için soruyorum dedi
    -gitmek istediğim eyalet ve şehri sordu
    Washington State Seattle dedim
    (hesabımda son ailemden gelen parayla birlikte 16-17bin dolar bir mevla vardı sanırım bu sebeple hiç para konusu geçmedi)
    -ne iş yapacağımı sordu kasaplık olduğunu söyledim yanımda çocukluktan kalma bir kasap dükkanında aile fotoğrımı getirmiştim onu gösterdim
    Seattle’da çok vejetaryan olduğunu söyledi
    suni etlerin ucuzlamasıyla ben de olmayı düşünüyorum dedim ve vizemi onayladı.
    Mülakatım çok eğlenceli bi bir dakikaydı.
    İçerisi bir saat falan sürdü ama sabah erken yığılmadan dolayı, geç saatlerde gelenler daha hızlı çıkış yapmıştı.

Yeşilkartforum’da emeği geçen herkese çokçok teşekkür ederim.

• Merhabalar 20 temmuz unganlar deneyimim :

Saat 11.50 de olan randevuma 10.30 gibi vardım kuğulu parkın yanındaki 5 katlı binada ilk olarak 4. Kata gidip aşı kartı , ds formu çıktısı , mülakat maili çıktısı ve pasaport verdim 5 10 dakka sonra pasaportumla beraber bir form form veriyor onunla berber alt katta röntgen , kan ve idrar tahlili verdim (bu aşamada 117,5 dolar ödedim) ardından tekrar 4. Kata çıktım(saat 11.30 civarıydı ) ve bana saat 13.30 tekrar gelmemi söylediler 13.20 gibi tekrar geldim ve muayene için 5 dakka bekledikten sonra çağırdılar (muayene odasında sadece iç çamaşırı kalacak şekilde üstümüzü çıkardım ve verdikleri giysiyi giydim)
    Muayene de boy kilo bakildiktan sonra doktoru bekledim sohbet havasında genel sorular sordular sol ve sağ koluma 4 5 aşı yapıldı ardından muayeneden çıktım 310 dolar ödeme yaptım ve yarın saat 3 gibi gelmemi söyledi merak ettiğimi için eğer bir aksilik çıkarsa ne kadar uzar sağlık raporumu almam diye sordum onlarda eğer akciğer röntgen de bir sıkıntı çıkarsa 2 aylık bir uzama olur diğer durumlarda 3 haftalık bir uzama olur diye iletti ardından eğer TL olarak ödeme yapmak isteseydim doları kaçtan hesaplanacaksınız diye sordum o günün kuruyla 26.95 demişlerdi
    Diğer gün saat 4 civarı konsolosluğa gittim ve kapalı zarfla beraber röntgen filmi ve bir form verdiler konsolosluğa sadece kapalı zarfı verin dediler diğerleri Ankara'ya girişte ihtiyacınız olabilir dediler. Çıkmadan önce eğer zarfı açarsam ne olur yada yırtılırsa diye sordum
    Açmayın ve iyi muhafaza edin bir şey olursa bizi arayın dedi ben tekrar yırtılırsa tekrar veriyor musunuz diye sordum yırtılmasın ıslanırsa felan bizle iletişime geçin dedi ( açıkçası açılmamasına bu kadar önem verdiklerini görünce biraz gerilmedim değil çünkü dünya hali bir şekilde açılabilir ) zarfı alıp çıktım
    Sabahında da konsoloslukla anlaşmalı olduğunu beyan eden izci color da fotoğraf çektirdim 8 tanesi 150 TL idi
    Olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım umarım faydalı olur.

28 temmuz mülakat deneyimim :

görüşmem saat 9.15 teydi saat 7.30 gibi konsolosluğun önündeydim içeriye mülakat saatine göre seslenip sıraya girmemiz için sesleniliyordu benim mülakat saatini gelene kadar konsolosluğun yanındaki Starbucks ta oturdum saat 8.30 gibi tekrar kapının önüne geldim ve benim mülakat saati içinde sıraya girilmesi istendi sıra bana geldiğinde mülakat saatim soruldu ve pasaport istendi ardından içeri x-ray cihazından geçtik yanımda sadece evrek dosyası ve para vardı onları bıraktıktan sonra x-ray den geçtim ve eşyalarımı aldıktan sonra bahçeden ilerleyip konsolosluğa girdim bana bir kağıt verildi okuyup geri getirmemi istediler ( kağıtta ödenen ücretler iade edilmez gibi şeyler yazıyordu ) ardından 330 dolarlık ödemeyi yapmak için sıraya girdim ve 2 fiş verildi bana biri evrakları teslim etmem için diğeri mülakat içindi yaklaşık 1 saatlik beklemeden sonra benim numaram yandi ve belgeleri teslim etmek için gişeye gittim türk bir bayan vardı hatırladığım kadarıyla pasaport, diploma , yeni adres , hesap dökümü , ais kaydı (emin değilim) , sağlık raporu istedi başka bir belge istedi mi tam hatırlamıyorum ama forumda yazan gerekli belgelerden istedi hatta çoğu bende kaldı istemedi bile sonra tekrar mülakat için beklemeye başladım sıram 84 idi ve benden sonra sadece 4 kişi vardı orda mülakati beklerken sohbet ettik baya uzun bir bekleyiş oldu bu bekleyiş sırasında mülakata girenleri dinliyordum diğer herkesin yaptığı gibi 😅 iki gişe tek vardı biri sarışın bir beyefendi diğeri kel bir beyefendi ben içimden inşallah kel beyfendi denk gelir diye dua ediyordum çünkü diğeri bana vize vermiyecekmiş gibi hissettim 😂 mülakatları dinlerken bir çok kez sarışın beyefendi ile göz göze geldik sonunda benim sıram yandı ve sarışın beyefendi sesimle çağırdı beni çok heyecanlanli bir şekilde gişeye doğru gittim belgeleri teslim ettiğim yerde ingilizce bilmediğimi Türkçe girmek istediğimi söylemiştim bundan dolayı memurun yanında tercüman vardı - a sonunda geldin uzun süredir orada görüyordum seni diyip gülümsedi memur yeminden sonra sorular başladı ve sorular bu şekildeydi ;

• üniversite mezunu musunuz
    • evet
    • nereye gideceksiniz
    • connectict
    • hesabınızda ne kadar para var
    • 22.500 dolar
    • sizden bir belge doldurmanızı isteyeceğiz size gün içinde mail yoluyla belgeyi yollarız sizde tekrar gün içinde geri gönderin vizenizi yetiştirmeye çalışacağız

Tabii ben ben bunu duyduktan sonra yıkıldım gibi oldum ne olduğunu anlamadım bile çünkü 1 dakika felan sürdü mülakat bana bir sarı zarf verdi sarı zarfın üzerinde idari işlemler ve pasaport işaretiydi ve üzerinde ds-5535 yazıyordu pasaportumu alıp şaşkın ve üzgün bir şekilde çıktım telagram grubuna yazdım ap ye kaldığımı sağolsun gucarslan bey özelden iletişime gecmemi istedi onunla konuştuk ve bana ne yapmam gerektiğini anlattı gün içinde saat 14.30 gibi mail geldi ve ds-5535 formuyla beraber (saçma sapan bir belge bu arada) hemen doldurdum ve gönderdim akşamında memlekete döndüm ve benim için bekleyiş başladı AP grubuna alındım sağolsun ordaki herkez çok yardımcı oldu hem moral olarak hem yapmam gerekenler şeyler gibi çok yardımları oldu 2 Ağustos ta mail geldi idari işleminiz sonuçlanmıştır pasaportunuzu gönderin diye o kadar hevesim kursağımda kalmıştı ki sevinemedim bile hemen istenen belgeler ile beraber pasaportumu PTT ile gönderdim tabi göndermeden önce ais kaydını güncelledim ve 1 hafta sonra ceac ta issued oldu dosyam ve pasaportum haftasonu araya girdiği için pazartesi günü geldi
    uzun bir yazı oldu ama tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştım umarım bekleyen tüm arkadaşlarımız sıkıntısız bir şekilde vizelerini alır ve hayallerine kavuşur

Bu arada neden AP ye kaldığımı mülakatta söylemediler sadece bir belge doldurmanızı istiyecez dediler mülakattan çıktıktan sonra gucarslan bey adinizdan dolayı AP ye kalmışsındir dedi (Mehmet Emin Avanaş )

• @shangrila Tebrik ederim, su gibi akmış mülakat süreciniz, Amerika’daki hayatınız da aynı olsun dilerim 🙏🏻🌸

• Maskat Mülakat Deneyimimiz
    Herkese merhaba, daha önceden mülakata giren Metin ve Zeynep Maskat telegram grubunda süreci detaylıca anlatmıştı. Biz de hemen hemen aynı şeylerle karşılaştık.
    Bu nedenle mülakat deneyiminden çok şehir ile ilgili yazacağım. Gezi rehberi tadında olsun çünkü ülke cidden gezmeye değer. Mülakat aşamalarından da bahsedeceğim.

Biz toplamda üç sefer giriş yaptık. İlki Umman vizesini aktive etmek için, ikincisi sağlık kontrolü, üçüncüsü mülakat. Asıl talihli bendim (CN 24K) ve eşim ile süreç içerisinde evlendik. 15 Ağustos tarihinde mülakata girdik ve vizelerimiz onaylandı.

Dosya taşıma süreci: Uğur Bey’in tavsiyeleri ve Ankara’nın 3 ayı boş geçişinin ardından biz de diğer konsolosluklara mail atmaya başladık. İlk olumlu dönüşü Hong Kong’dan aldık. Bilet fiyatları, hayat pahalılığı ve dvcharts’ta yarı yarıya red oranını görünce taşımaktan vazgeçtik. Hong Kong taşıyanlara mülakatı hemen dağıtınca pişman olduk ve tekrar mail attık, müsaitlik yok size haber vereceğiz mailini aldık.

Ardından Maskat vizesi alıp inquiry form doldurduk, aynı gün Hong Kong tekrar Temmuz’da mülakat verebiliriz maili attı. Çok ikilemde kaldık fakat Maskat yolunda devam etmeye karar verdik. İki konsoloslukta üstüne düşeni çok iyi yaptı bence.

Süreç içerisinde evlenmek: Evlenir evlenmez eşim için DS-260 doldurmuştum fakat Maskat dosyayı transfer ettikten sonra mülakat mektubunda eşimi göremedim.
    Mail ve inquiry form’a dönüş olmayınca konsolosluğu aradım ve sadece benim göründüğümü söylediler. Eşimin pasaportunu ve evlilik cüzdanımızı gönderdim. Tekrar bir form açtılar ve eşimi baştan ekledim. Kendi formumu da güncelledim. Benimle aynı durumda olanlar varsa mutlaka tekrar teyit etsinler.

Uçak biletleri: İki kişi üç sefer gidiş geliş için toplamda 35-36 bin TL verdik. Tüm uçuşları pegasus ile yaptık. Biriken bolbol puanları da kullandık. Diğer alternatif Salamair, hiç deneme şansımız olmadı. Deneyen arkadaşlar da bir sıkıntı yaşamadılar sanırım.

Ülkeye giriş çıkış: Maskat ile ilgili en büyük sıkıntıyı burada çektik. Pasaport kontrol için bekleme süresi çok fazla. Kontrol esnasında çok ağır çalışıyorlar, telefon ile konuşuyorlar veya birbirlerinin yanına gidebiliyorlar.
    Eşimin 36B vizesini ikinci çıkışta iptal ettiler diye üçüncü girişte 3 saate yakın çözmeye çalıştık yine de halledemedik. 14 günlük ücretsiz vize ile girdik. Eğer 36B ile giriş çıkış yapıyorsanız mutlaka teyit edin.

Araç kiralama ve ulaşım: Dollar ve alamo’dan kiraladık. En uygun araçlar günlük 800-900 TL civarında oluyor. Sigorta hiç yaptırmadım, yollar geniş oteller otoparklı diye bir sıkıntı da yaşamadım.
    Depozito 150 riyal ödedim, 220 yazan yer de gördüm. Kredi kartınızda buna göre yer olmalı. 5-10 riyal bir masraf var dedi alamo, daha önce kiraladım ödemedim şimdi de ödemek istemiyorum dedim masraf çıkmadı tamam gibi bir şey dedi. P2 Short parking otoparkından teslim alınıp oraya bırakılıyor.

Bazı kiralama şirketleri aracı geri temiz istiyor, kirlendiyse yıkatırsınız. Intercity otoparkında 1.5-2 riyale yıkıyorlar sanırım. Kirliyse araç kiralama 25 riyal isteyeceğini belirtiyor.
    Araç içerisinde sigara içmeye de 50 riyal ceza yazıyorlar, nasıl anlayacaklarsa.
    Kilometre sınırı ilk kiralarken yoktu fakat sonradan gün başına 300km sınır geldi. O kadar yol yapılmadığı için bir şey farketmiyor genelde.

Otaksi hiç kullanmadım fakat standart olan Intercity - Konsolosluk arası 1.05 omr tutuyormuş.

Yollar kaymak gibi, geniş ve çukursuz. Genelde dönel kavşak kültürü var. Hız sınırı 80 ve 100, otobanlarda 120 gibi değişiyor.

Mobil hat: Biz ooredoo kullandık. 1GB için 1.5 riyal ve 4 gb için 3.50 riyal ödedik. Kurulumu görevliye yaptırsanız daha sağlıklı olur. Bir kere kendimiz denedik para gitti internet gelmedi 🙂

Vodafone ve Omantel’de diğer iki alternatif. Omantel 8GB 1 haftalıkta 5 riyal ödeniyor.

Otel : ilk gidişimizde best western’de kaldık. Konum olarak güzel, odaları geniş ve fiyatına göre cidden iyi bir otel. Vergi ile birlikte ilk sefer kahvaltısız 12 riyal, ikinci sefer 14 riyale konakladık.
    Interneti biraz yavaş, uzaktan çalışanlar için çok tavsiye etmem.

Bu gelişimizde Intercity’de 4 gece konakladık. Kahvaltısız 20, kahvaltılı 22. İki kişi kahvaltılı 25 riyal. Kahvaltı güzel, açık büfeye ilave omlet ve pankek yapıyorlar. Her gün aynı şeyler çıkıyor. İlk girişte resepsiyondan uygulamaya kaydolup kahve ikramı alabilirsiniz, arkasında da starbucks var.

Konsolosluğa çok yakın. Havuzu, lobisi ve hizmet güzel. Tavsiye ederim.

Hilton Garden Inn : Intercity sonrası buraya geçtik, buranın da havuzu ve odaları güzel. Fiyatı Intercity ile yakın.
    Kahvaltısı Intercity’den daha güzel.

Intercity ve Hilton’da açılan cam veya balkon yok. Banyolarda sigara içtim ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Tiryakilere duyurulur.

Hava ve iklim: Herkesin dediği gibi burada hava fırının ilk açılış anı, saunaya girilen ilk an. Havalimanından çıkar çıkmaz geri dönesi geliyor insanın. Pamuklu kısa kollu ve şort tavsiye ederim. Akşamları bazen biraz normalleşiyor, bazen daha da pisleşiyor sıcaklık.
    Sıcak soğuk geçişleri çok sert, her nereye girerseniz girin klima sonuna kadar çalışıyor. O nedenle hastalanma durumuna karşı ilaç getirmeniz gerekebilir.

Yemek: En çok değerlendirilenler genelde türk restoranları. Turkish house ve şato lezzetli, porsiyonları türkiyeye göre iki kat fazla.
    Matrah tarafında Aroos Al Bahar isimli bir balıkçıya gittik, fiyatları uygun ve balıklar güzeldi. Biraz baharatlıydı.

En çok Istanbul Restaurant’ı beğendik. Şato’dan bir tık daha uygun. Lezzet ve mekan olarak Türkiye’ye en yakın burayı bulduk.

Avm’lerde yemek seçeneği çok fazla fakat yemeklerde çok baharat oluyor.
    Geçiştirmek için de Lulu market sandaviçlerini öneririm. Orada ısıtıyorlar veriyorlar, lulu başlı başına restoran gibi. Alışveriş olarak ta hep orayı tercih ettik.

Harcama: garanti ile mesai saati içerisinde bile kuru 73.5 civarından döndürüyor. Usd bozdurursanız 70-71e geliyor gibi hesapladım.

Gezilecek yerler: Gündüzleri sıcaktan dolayı açık hava gezmesi zor oluyor, her yerde avm var genelde buralar tercih ediliyor. İnsanlar akşamları genelde dışarı çıkıyor.
    Waterfront, qrum, al mouj marina gayet güzel vakit geçirilecek yerler.

Alışveriş için old town’a gidilebilir. Esnaf aşırı darlıyor yürümek çok zor. Gün batımında matrah’ta bulunan iki devasa yat acayip bir görüntü oluşturuyor.

Sinkhole merkeze yaklaşık 120km uzaklıkta bir obruk. Gittiğimizde pek değmedi çünkü su oldukça ılık, herhangi bir şekilde ferahlanmıyor. İniş çıkış sıcakta biraz zor oluyor.

Wadi Ash Shab 160km kadar uzaklıkta, giden arkadaşlar burayı beğenmişler. Suyun olduğu yere yarım saat kadar yürüme mesafesi varmış. Rehber tutmak isterseniz 15 OMR ücreti varmış.

Wadi Bani Khalid de 230km kadar uzaklıkta, suyun olduğu yere yürüme mesafesi daha kısaymış. Su biraz daha ferahlatıyor dediler gidenler 🙂

Sağlık mülakatı için grupta konuşulanlar dışında farklı bir şeye rastlamadık.

Vize mülakatı sürecin en kolay kısmı, belgeler tam ise çok kısa ve sade geçiyor. Sadece sonucunda AP’ye kalma ihtimali olduğu için biraz heyecanlı oluyor.

Bugün 20 Ağustos, henüz pasaportları alamadık. Beklemedeyiz.

Vizesini alan herkesi tebrik eder, her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim. Bu süreci bize tatil haline getiren tanıştığımız tüm dostlarımıza da teşekkür ederiz.

• @Enes-Toprak Tebrikler. Yeni hayatınızda başarılar dilerim.🍀

• @misty Vizeyi alabilmenin tadı apayrı ama bide yurtdışında mülakata girmenin böyle bi güzelliği var. Normalde Mascat a gitmek kolay kolay kimsenin aklına gelmez😊 Vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınız mutluluk getirsin inşallah ❤

• @shangrila tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun.

• @misty Tam bir rehber niteliğinde güzel bir anlatım olmuş. Umarım vizelerimizi en yakın zamanda alırız. Selamlar

• @bozyuruk süreç zaten cok stresli geciyor. Tebrik ediyorum.Amerika'daki hayatınızda başarılar.

• Merhaba herkese,

Bize de bu satırları yazmak kısmet oldu. Öncelikle en başta şunu belirtmeliyim ki, bu forumun kurulmasında, geliştirilmesinde ve yaşamasında emeği geçen tüm herkese sonsuz teşekkürler, zira biz dahil olmak üzere bir çok arkadaş bu forum olmasaydı süreci büyük ihtimal ile olumlu tamamlayamazdı diye düşünüyorum.

Viyana ve Hong Kong'a dosya taşıma durumlarını kıl payı kaçırdıktan sonra, üçüncü bir elçiliğinde benzer bir davranış gösterme durumunu sürekli takip ediyorduk açıkcası. Mayıs ortalarına doğru Maskat Büyükelçiliğinin de birkaç arkadaşın dosyalarını taşıdığını yine Yeşilkart Forum sayesinde öğrenmiş olduk. İlk maili attık dönüş olmadı. Sonrasında arkadaşların yönlendirmesi ile inquiry form üzerinden tekrar bir taşıma talebi ile ilgili mail attık. Sonrasında 1 yıllık çok girişli vize olması gerektiği ile ilgili dönüş yapıldı. Biz 4 kişilik bir aileyiz ve yeşil pasaport sahibiyiz. Ona rağmen, sadece ilk başta asıl talihli eşim için hemen online vize başvuru yaptık, ancak o sırada 2-3 gün boyunca Umman'a ait online vize sayfasında sıkıntı oluştu ödeme yapamıyorduk, mail ile iletişim kurduk ancak beklemekten başka çare yoktu. O sırada sistem düzelir düzelmez hemen ücreti yatırdık. Hemen ertesi gün vizemiz onaylandı ve bir maile attach edilmiş şekilde iletildi. Aynı gün (21 Mayıs) gelen vizeyi tekrar elçiliğe iletip doya taşıma isteğimizi yeniledik. 23 Mayıs sabahı ise güzel haberi aldık. Çok kısa ve öz bir şekilde KCC ile dosyanızın taşınması için iletişim kurduk, dosyasını çekme talebinde bulunduk anlamında bir dönüş sağlandı.

İkinci kısımda ise, dosyamızın gerçekten taşınıp taşınmadığı sorunsalı üzerine bir süreç geçirdik. Bunun için 2-3 gün bekledikten sonra KCC'ye mail atıp dosyamızın nerede olduğunu sorduk. KCC'den cevap dönmesi 5 gün sürdü. Bu sürede gerçekten stres olduk, çünkü dosyanızı taşıyacağız maili alan 2-3 arkadaşın dosyasının gerçekten taşınmadığı ortaya çıktı. Dürüst olmak gerekirse tüm bu süreçteki beni en çok etkileyen ve üzen hadiselerden biriydi bu durum. KCC'den 5 gün sonra dosyamızın Maskat'ta olduğuna dair maili aldık.

Üçüncü adımda ise başka stresli bir süreç geçti:) 23 Mayısta dosyalarımız taşınmıştı ve bu teyit edilmişti. Arkasından mülakat bekliyorduk elçilikten, her salı cuma ve bir süre sonra artık olay toteme dönmüştü ne zaman mülakat maili gelecek diye sorularla boğuşuyorduk. Acaba bizi taşıdılar ama yeterli kapasiteleri yoktu ve taşıdıkları herkese mülakat vermeyecekler miydi sorularını soruyorduk ister istemez. Zira mülakat maili oldukça geç geldi, nerdeyse bir ay sonra 22 Haziran günü akşam 18:00 gibi o güzel haberi aldık. 1 Ağustos'da mülakatımız vardı. Aslında dönüm noktası burası oldu.

Dördüncü adımda, artık işler bizim tarafa geçmişti bekleyen taraf değil, aksiyon alan taraf olacaktık. Elçiliğin yönlendirdiği sağlık kuruluşu (NMC) ile WhatsApp üzerinden iletişime geçtik. Bizlere 16 Temmuz için randevu verdiler. Bu demek oluyordu ki bizlere 2 defa git gel yolu görünmüştü, olası bir sıkıntıya karşı risk almamak adına mülakattan hemen öncesi için randevu vermeyeceklerini söylediler. Bu noktada ilk başta dosya taşıma için sadece eşime aldığımız vizeyi yaktık. Yeşil pasaportumuz olduğu için vizesiz girebilecektik Umman'a. Sağlık için istenen belgelerin detayına girmeyeceğim ancak şunu belirtebilirim ki oradaki sağlık çalışanları aşırı iyimser ve sıkıntısız insanlardı. İhtiyaç duyulan tüm antikor testlerini ve eksik aşıları Türkiye'de olduk. Sonra kendi İngilizce yazdığımız çıktıları doktorlara ıslak imza ve kaşe ile onaylattık hiç bir sıkıntı olmadan süreç tamamlandı. Yetişkinler için 75 riyal, çocuklar için 15 riyal olmak üzere toplamda 180 riyal ödeme yaptık kredi kartı ile. Sağlık muayenesi için 3 gün kaldıktan sonra geri döndük Türkiye'ye.

Beşinci adımda, mülakat dökümanlarını hazırladığımız süreç vardı. Burada da şunu belirtmeliyim ki alınabilen tüm belgeleri orijinal olarak İngilizce alabilmek en önemlisi. Geriye kalan orijinalleri Türkçe olan her belge, basitçe önce çeviri sonra noter, sonra apostil sürecinden geçti. Her belgenin fotokopileri çıkarıldı. Ancak mülakat sonrası tecrübe ettiğimiz, süreç hep esas talihli üzerinden ilerledi. Örneğin benim askerlik belgem ve diplomalarım bile istenmedi mülakat sırasında. Mülakat hazırlığı ve mülakat günüyle alakalı olarak aşağıda bir kaç şey yorumda bulunayım:

Finans belgesi olarak ben de eşim de yalnızca İngilizce olarak yıl başından itibaren olan hesap dökümünü verdik. Referans mektubu, kapak sayfası gibi şeyler yoktu ikimizde de. Hatta İngilizce hesap dökümünde açıklamalar kısmı falan da Türkçe idi. Bir sorun olmadı.

Vukuatlı nüfus örneğini, nüfus müdürlüğünden aldık ve eşimin kızlık soyadı yoktu sorun olmadı. Çocuklar dahil aile bireylerinin bilgileri yazıyordu.

Çocuklar için pasaport, fotograf, sağlık raporu, formül A, vukuatlı nüfus örneği verdik. Bu noktada şunu belirtiyim, vukuatlı nüfuslar bildiğiniz gibi Türkçe ve çeviri noter apostil gerekiyor. Aynı zamanda bu belgeler tüm aile bireyleri için aynı içerikte, sadece sıralama değişiyor bildiğim kadarıyla. Biz yalnızca benimkini ve eşiminkini noter + apostil yaptırmıştık. Çocuklarınkini sadece çeviriye sokmuştuk. Çocuklar için sadece formül A vermeyi planlıyorduk. Ancak dokumanları alan bayan formül A yanında kendiniz için verdiğiniz diğer belgeyi de verir misiniz diye sorunca onu da vermek durumunda kaldık. Bu seferde muhtemelen belge üzerinde bizimki kadar fazla imza görmeyince, bi sağına soluna baktı. Ama sonunda olumsuz bir şey söylemeden çocuklar için yalnızca çeviri olanı aldı.

Asıl talihli eşim, benim hiçbir diplomamı almadılar istemediler bile. Aynı zamanda benden askerlik belgesi de istemediler. Hatta ben görüşme bittikten sonra tekrar mülakatı yapan bayanın yanına gidip, askerlik belgemin orjinaline bakılmadığını söyledim. Tekrar bir sıkıntı olup geri çağrılmak istemediğim için. O da önemli değil dedi gülerek, bu arada kaç ay askerlik yapmıştın askerlik Türkiye de nasıl oluyor biraz bahseder misin tarzında bir şeyler dedi, ben de çok kısa bahsettim. En sonunda bir kaç ülke için askerlik belgesi bizim için önemli, Türkiye’de sorun yok dedi. Ancak ben asıl talihli değildim tekrar hatırlatayım.

Girerken bebek arabası götürmedik, bebek bezini bile alamadık yanımıza ihtiyacınız olursa buraya tekrar gelin dediler. Çok ciddi bir güvenlikten geçiliyor, cüzdanların ara bölmelerini bile aradılar bizim. Yanımızda tek telefon vardı onu kapatıp orada bıraktık sorun etmediler, Türk kimlik kartlarımızı verdik. Yanımıza yalnızca dokumanları, cüzdanı ve bebek için bir örtü alabildik içerisi soğuk olacaktır diye. İlk girişteki güvenlikten sonra avlu gibi bir yere çıkıyorsunuz 30-40 metre yürüdükten sonra ayrı bir binaya giriyorsunuz. Binaya girdikten sonra sol tarafta en sondaki soldaki odada mülakatlar yapılıyor.

Benim gözlemim, en dikkat ettikleri şey asıl talihlinin eğitim diploma bilgileri ve eğer evli iseniz evlilik ile ilgili belgeler. İngilizceniz sıfır değilse hiç sorun etmeyin, basit seviye bir İngilizce yeterli olacaktır.

Bu arada herkesin dediği gibi gerçekten iyi niyetli ve güleryüzlüler. Dürüst olmak gerekirse bizlerin caselerini taşıyarak dert edinmişler, sağolsunlar:) Mülakatın yapıldığı yer muhtmelen birçoğumuzun salonundan küçüktür, lafın gelişi değil gerçek anlamda. Mahalle arası bir postane gibi düşünülebilir 4 tane bankosu var yanyana, en sağ bankoda bir bayan camın arkasından belgeleri alıyor. Elinde bir kontrol listesi var siz verdikten sonra tik atıyor. Burada eğer dokumanları ayırt ederek düzenli hazırlamışsanız süreç çok basitleşiyor iki taraf için de. Aynı anda hem orjinal hem fotokopi veriyorsunuz. Sonrasında yine aynı bayana ödeme yapılıyor fiş alınıyor. Hemen 1 metre solundaki (bir sıra yanındaki ) bankoda ise mülakat yapılıyor. Mülakat yapılırken de, mülakat yapılan kişinin hemen bir iki metre arkasında basit 3lü sıralar var sıra bekleyen insanlar orada oturuyor. Yani her şey çok ortak konuşmalar duyuluyor tüm her şey görülüyor. Biz 4 saate yakın bekledik, sanırım normal dışı bir durum oluştu. İçeride bizler dışında başka ülkelerden gelen insanlar da vardı. Görüşme sırasında bebek için bir iki kez sabrınız için teşekkür ederim dedi konsolosluk görevlisi.

Dokumanları alan bayan düzenleyip orjinal ve fotokopi olarak ayırdıktan sonra konsolosluk görevlisinin önüne koyuyor, buraları da görebiliyorsunuz. Bizim sıramız geldi diyebiliyorsunuz:) O sırada konsolosluk görevlisi kendi masasına konulan belgeleri inceliyor 4-5 dakika, onu da izleyebiliyorsunuz camın arkasında oturduğunuz sıralardan ve sonra sizin numaranız geliyor zaten bankoya gidiyorsunuz.
    Ortamı biraz tasvir etmeye çalıştım bilinçli olarak da çok detay vermeye çalıştım.

Mülakatın kendisi ise toplamda 4-5 dakika sürmüştür en fazla, kısaca sorulan sorular;
    Kaç yıldır evlisiniz?
    Daha önce hiç tutuklandınız mı?
    En yüksek eğitim durumunuz nedir? (Asıl talihli için sadece)
    Nereye gitmeyi planlıyorsunuz?
    Orada ne yapacaksınız?
    Sonrasında o güzel an geliyor ve elçilik görevlisinin gülümseyen bir ifadeyle vizeleriniz onaylandı cümlesini duyuyorsunuz:) Ve 10 gün içinde vizelerinizi buradan alacağınıza dair maili bekleyin dedi.

Tabiki burada bitmedi:) Altıncı adım sanırım süreçteki en sıkıntılı dönemi geçirdiğimiz anları barındırıyordu. Bizden önceki arkadaşlar vizelerini 4-5 gün içinde almışlardı sorunsuz bir şekilde. Biz ise 16 Agustos'da pasaportlarımızı alabildik. Bu süreçte 4 defa otel 3 defa uçak tarihlerini güncellemek durumunda kaldık. Teknik bir sebepten vizelerin basılamadığı bir sorun yaşanıldığı söylendi sonunda tabi öncesinde çok rahat bir şekilde elçilik ile iletişim kuramıyorduk bilgi alamıyorduk. Süreç uzadıkça stres seviyesi de artıyordu. Giriş yaparken pasaport polisi 13 Ağustos çıkış damgası basmıştı ve biz süreyi geçirmiştik. Türk elçiliği ile iletişime geçtiğimizde, damganın sehven yanlış basıldığı ve en kısa sürede düzeltilmesi gerektiği bildirildi. Ancak bizim pasaportlarımız yoktu beklemekten başka bir şey yapamıyorduk. Eşimin izin durumları sıkıntı oldu, çocukların sağlık sıkıntıları oldu derken bu süre boyunca vizelerimiz de issue olmamıştı hala. Neyseki sonunda 15 Ağustos da vizelerimiz issue olduğunu gördük, sanırım günde 50 kere kontrol ediyorduk. Gerçekten elçilik görevlisin vizeleriniz onaylandı demesinden kat ve kat daha fazla yoğun bir duygu yaşadık o an. Hemen arkasından pasaportları alabileceğimize dair mail geldi. Pasaportları ertesi gün alır almaz havalimanına gittik vize bölümü ile görüşmek için. Önce 160 riyal gibi bir ceza ödemesi çıkardılar, sonra Türk elçiliğinin paylaştığı dökümanı onlara ilettik durumu anlattık yaklaşık yarım saat içinde hatalı işlem olduğunu söyleyip pasaportlardaki çıkış damgalarını güncellediler. 18 günlük konaklamamızdan sonra Maskat'tan ayrıldık.

Bizim de hikayemiz bu şekilde:) Bu arada ek bir bilgi olarak, 4 kişilik bir aile olarak (çocuklardan biri 5 yaşında, biri 10 aylık) yaklaşık 220k TL gibi bir harcama yapmış olduk tüm süreç boyunca konaklama, iki kez uçak ücretleri, şehir içi ulaşımlar, sağlık harcaması, vize ücretleri, yeme, içme, gezme. Ancak toplamda 21 gün otel konaklaması olduğunu hatırlatmakta fayda var, ekstra kişisel harcamaları da düşersek %10-20 aşağısına denk gelen rakamlar çıkacaktır.

Umarım herkesin gönlüne göre olur.

• @Perihan-0 teşekkür ederim. sizinde vizeniz şimdiden hayırlı olsun. umarım ap'siz alırsınız.

• sayın @misty çok detaylı güzel bir anlatım olmusş. Vizeniz hayırlı olsun.

• Sayın @brcnl1822 vizeniz hayırlı olsun. Yeni hayatınızda size mutluluklar dilerim.

• @brcnl1822 çok tebrikler, süreç hepimizi maddi, manevi biraz yıprattı, çokça çabaladık ama bundan sonrası sorunsuz geçecek umarım. Yolunuz açık olsun.

• @jordan teşekkür ederim

• @Cancan teşekkür ederim

• @Önder-Bilgiç, içinde söyledi: DV2023 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhabalar 16.08 Unganlar ve 18.08 tarihli mülakat deneyimlerimi aktarmak istiyorum umarım herkese faydası olur.

Süreç hakkında herkesin bilgisi olduğunu düşünüyorum bu sebeple şöyle bekledim böyle bekledim diyerek konuyu fazla uzatmak istemiyorum.

UNGANLAR:
    16.08 çarşamba günü saat 10:00'daki randevum için 09:30 gibi unganlara gittim 4.kata çıktım ve görevliler gerekli işlemleri yaptı fotoğrafımı çektiler, evrakları aldılar daha sonra alt kat düzen laboratuvarına yönlendirdiler. Laboratuvarda kan tahlili, idrar tahlili (belli bir yaştan sonra gerekmiyor, ben 23 yaşında olduğum için mecburen yapıldı) ve akciğer röntgeni için 117 dolar ücret ödemesi yaptım. Ödemeyi kredi kartım ile TL olarak yaptım, buradaki işlemlerim tamamlanınca tekrar üst kata çıktım ve laboratuvardan verilen evrakları görevliye teslim edip beklemeye başladım. Kısa bir süre sonra görevli fiziksel muayene için adımı söyledi ve içeri çağırdı herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığımı sordu kullanmadığımı söyledim ve doktorun odasına geçip hasta önlüğünü giyip doktoru beklemeye başladım. Erkek doktor geldi herkese sorduğu soruları bana da soru, psikolojik sorunun var mı, ilaç kullanıyor musun, ameliyat geçirdin mi vs. soru sorarken de bi yandan 2 tane aşı yaptı, 2-3 dakika süren bu süreçten sonra muayenem tamamlandı. Dışarı çıkıp görevlinin tekrar ismimi söylemesini bekledim ve bu sefer muayene ücretini ödemek için bankoya gittim. 2 aşı ve muayene için toplam 310 doları kredi kartım ile TL olarak ödedim ve işlemlerimi tamamlayıp unganlardan ayrıldım.

17.08 perşembe günü unganlardan sağlık raporumu almaya gittim. 15:00-17:00 arasında gelmemi söylemişlerdi 16:00'da gidip hiç beklemeden 2 dakika içinde sağlık raporumu alıp ayrıldım.

18.08 Cuma 08:15'teki mülakat randevum için 07:30'da büyükelçilik önündeydim. Yalnız gittiğim için evraklarım, pasaportum ve kredi kartım haricindeki tüm eşyalarımı büyükelçilik kapısının yanındaki sokakta arabası ile emanet kabul eden bir adama teslim ettim.(hiçbir sorun yaşamadım eşyalarımı teslim alırken 50 TL ücret ödedim) Görevliler işlemlere başlayınca karışık halde sıraya girdik ve gruplar halinde güvenlikten geçip içeriye alındık. İçeri girer girmez ilk bankoda görevliler sadece pasaport kontrolü yapıp üzerine bir etiket yapıştırdıktan sonra ücret ödemesi için bir sonraki bankoya yönlendirdi. Bu bankoda 330 dolar vize ücretini ödeyip sıra numaramı alıp bir sonraki bankoda sıramın gelmesi için beklemeye başladım. 15 numaralı bankodaki genç, esmer erkek görevliye evraklarımı sırayla verdim DS260 formunda adres yazmadığım için gideceğim adresi de beyan ettim. Bu bankodaki işlemlerimi de tamamlayınca sözlü mülakat için diğer bankoda sıramın gelmesi için beklemeye başladım. Yaklaşık 20 dakikalık stresli bekleyişin ardından sıram geldi ve genç, sarışın görevliyle yemin ederek mülakata başladık bu esnada tercüman yanında hazır bulunuyordu. Mülakatı riske girmemek Türkçe yapmak istediğimi söyledim ve herkese sorulan klasik soruları cevapladım. Evli misiniz? Nereye gideceksiniz, orada tanıdığınız var mı? Amerika'da ne iş yapacaksınız? Bu sorulardan sonra bankada ne kadar paranız var diye sordu 326bin TL olduğunu yaklaşık 12-13bin dolara tekabül ettiğini söyledim sanırım bu miktarı yeterli bulmadı ki hafif somurtmaya başladı. Türkiye'de düzenli gelirim ve şahıs şirketim olduğunu ticaretle uğraştığımı aynı zamanda da öğrenci olduğumu ve ilk gidişimde uzun kalmayacağımı söyledim. Beyan ettiğim adreste yaşayan aile dostumuzun da yardımcı olacağını söyledim. Bu söylemlerim sanırım görevliyi olumlu etkiledi ve farklı bir soru sormadan vizenizi onaylıyorum, pasaportunuz 1 hafta içinde teslim edilir dedi.

Böylece uzun ve stresli sürece bi virgül koyduk. Üniversite öğrencisi olduğum için ve yeni dönem başlangıcına kısa bir süre kaldığı için şu anda ABD'ye giriş yapmayı düşünmüyorum. Ara tatilde 30-35 gün kadar ABD'ye ilk girişimi yapıp prosedür işlerini halledip geri dönmeyi ve okulumu bitirdikten sonra temelli gitmeyi düşünüyorum.

Burada ve telegram grubunda yardımcı olan, sorularımıza cevap veren herkese ve tüm bunları çok büyük miktarda paralar kazanabilecekken ücretsiz yapan, insanlara yardımcı olan Uğur Bey başta olmak üzere tüm yöneticilere teşekkür ederim

Herkesin vizesine kavuşması dileğiyle...

Arkadaşlar eklemeyi unuttuğum bir durumdan bahsetmek istiyorum.
    Mülakat esnasında benden sonra bekleyen bir arkadaş için de aynı durum söz konusuydu bu durumu yaşayan çok sayıda insan vardır diye düşünüyorum.

Şu anda üniversite öğrencisiyim en iyi ihtimalle 1 sene sonra mezun olabilecek durumdayım. Bu durumu mülakat esnasında beyan ettim ve görevli ilk giriş şartı olan 6 ay kuralını ve ABD dışında 1 yıldan fazla kalındığında vizenin iptal edilebileceğini söyledi. Mülakatın uzamaması için re entry permit vs. herhangi bir işlemden bahsetmeden görevliye evet biliyorum diyerek durumu geçiştirdim. Benzer durumda olanlar da böyle yapabilir.

• @Enes-Toprak tebrikler ayrıntılı güzel bir anlatım olmuş

• @brcnl1822 çok detaylı yazdığınız İçin teşekkür ederim.
    Darısı başımıza 🙂
    Yarın da bizim için büyük gün. 3. Seferde Maskattayız.hadi hayırlısı bakalım.

• Arkadaşlar eğer kaçırdıysam bağışlayın fakat Maskat'a 3. kez gitmenin sebebi nedir? Vize onaylanır onaylanmaz giriş mi yapılması gerekiyor?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

201

42.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.4k

| | | |