Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

ABD tarihinin en kritik ara seçimlerinden biri olduğu belirtiliyor. Ben de sonuçları merakla bekliyorum.

• Sandiklar her yarim saatte bir kapaniyor. Burada sanirim her eyalet kafasina gore takiliyor. Mesela benzer boylamlardaki Florida 19:00' da kapatirken New York 21:00' da kapatiyor. Yerel saatlerin varligi isi iyice takip edilmez kiliyor.

Su anda alt mecliste (ana meclis-435 kisi, bunaklasan meclis) demokratlar onde goturuyor gibi. Ust meclis (senato-100 kisi, bunaklar meclisi) ise muhafazakarlarin ustunlugunde gidiyor. Senato daha onemli gorunebilir (ki buyuk ihtimalle oyle) ama ana meclis butce konusunda en yetkili meclis.

En iyisi gece yarisini beklemek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolgatarkanolmez evet, baslangic ve bitis saatlerini eyaletler belirliyor. An itibariyle;

Meclisi Demokratlar almis gibi...

alt metni

Senato'da ise Cumhuriyetciler koltuk sayisini 2 arttiracak gibi...

alt metni

• Temsilciler Meclisi Demokratlarda. Bu iyi haber

• Sayın @crazycells aşağıdaki verilere göre trumb her istediğini geçiremez Meclis’ten doğru mu? İyi bişey mi bu?

Demokrat Parti 219
    Cumhuriyetçi Parti 193

• Demokratların çoğunluğu alması gayet sevindirici bir haber forum ahalisi için.

• @darkred house veya senato hangisi daha önemli kararlar için ?

• @damladav Hatta yanlışlıkla bu tür seçimlerde oy kullanmanız (hani bir şekilde kullanabilirseniz bile) hiç iyi olmuyor, ciddi yaptırımlar var diye forumda bir yerde okumuştum. @crazycells sen mi yazmıştın? Kaynak gösteremedim şimdi 🙂

• @caglaror 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

@damladav Hatta yanlışlıkla bu tür seçimlerde oy kullanmanız (hani bir şekilde kullanabilirseniz bile) hiç iyi olmuyor, ciddi yaptırımlar var diye forumda bir yerde okumuştum. @crazycells sen mi yazmıştın? Kaynak gösteremedim şimdi 🙂

Greencard sahiplerinin seçme/seçilme hakları ve mahkemelerde jüri olma hakları yoktur.

• @voom 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

@darkred house veya senato hangisi daha önemli kararlar için ?

Bu konuda bilgi sahibi değilim bu yüzden yanlış bilgi vermek istemem.
    Güçler ayrılığına göre ikiside birbirinden bağımsız organlar.
    Beyaz Saray yürütme organını temsil eder,
    Temsilciler Meclisi ve Senato (Kongre) yasama organını temsil eder.

Şahsi fikrim tabiki başkan daha güçlü. Ancak kongre'de çoğunluk muhalefet olduğu için geçtğimiz iki yıldaki kadar rahat karar alıp uygulayamayacak.

• @paw-of-eagle Ayrıca Devletde çalışamazlar

• @voom tam emin olmamakla birlikte, vatandaşlık istemeyen kurumlar da işe alım yapıyor.

• @voom ordu ve eyaletlere göre polis teşkilatında çalışılabiliyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@likable 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

Sayın @crazycells aşağıdaki verilere göre trumb her istediğini geçiremez Meclis’ten doğru mu? İyi bişey mi bu?

Demokrat Parti 219
    Cumhuriyetçi Parti 193

Evet, dogrudur. Orta yolu bulmasi gerekecek. Ya da sen benim sirtimi kasi, ben senin sirtini kasiyayim tarzi bir yol da izleyebilir (kendi istedigi bir madde karsiliginda, Demokratlarin da cok hassas oldugu konularda bir madde ekleyebilir vs.), Trump boyle bir kulturden geliyor kanimca 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@voom 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

@darkred house veya senato hangisi daha önemli kararlar için ?

yasalarin iki kisimdan da gecmesi gerekiyor, ikisi de onemli ama farklari da var, misal sadece Senato yuksek mahkeme uyeligi, yurtdisi anlasmalarini bozma, buyulelci atama gibi konularda onay veriyor; buna karsin Meclis de butce tasarilarini hazirlayan, hukumet gorevlilerini mahkemeye verebilen kisim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

@damladav Hatta yanlışlıkla bu tür seçimlerde oy kullanmanız (hani bir şekilde kullanabilirseniz bile) hiç iyi olmuyor, ciddi yaptırımlar var diye forumda bir yerde okumuştum. @crazycells sen mi yazmıştın? Kaynak gösteremedim şimdi 🙂

Evet, vatandas olmadan vatandas oldugunu iddia etmek Green Card'in kaybina bile yol acabilir. Buna bir gocmenlik hakimi karar verecek tabii... herhalde su konuda yazmisizdir diye dusunuyorum bununla ilgili:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/354/vatandaslik-basvurusu-hangi-durumlarda-reddedilir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Diger konuya da yazmistim, buraya da aktarayim...

Dunku secim sonuclarina istinaden (hala resmi olarak bitmemis olsa da) iki partinin kongreyi bolusmesi iyi oldu. Trump, istedigi yasalari gecirmek isterse iki tarafin da destegini almali. Ozellikle gecmis donemlerde gecirmek istedigi yasalara bakinca Demokratlarin Trump'la hicbir sekilde anlasamayacagini dusunuyorum ve umuyorum. Gerci Trump'in gocmenlik yasasi kendi partisi Cumhuriyetciler tarafindan bile %100 kabul gormemisti, o kadar asiriydi yani...
    Ancak al gulum-ver gulum hesabi bir anlasmayla ortayolu bularak bir adim atilabilir ama Trump'a guvenilmemesi gerektigini ogrenmislerdir diye dusunuyorum (ozellikle de yuksek mahkeme hakimi fiyaskosundan sonra). Bu da Green Card Cekilisinin de bulundugu gocmenlik yasalarinin bir sure kolay kolay degismeyecegi anlamina geliyor. Ama Demokratlar ve Cumhuriyetciler bir sekilde orta yol bulup bir gocmenlik yasayi gecirirlerse, cok buyuk ihtimal cekilis bunun bir parcasi olmayacak. Cunku iki taraf da Green Card cekilisinin cok da vazgecilmez oldugunu dusunmuyor.

• @crazycells Rahatlayabilirmiyiz greencard hakkında zaten bence hiçbir türlü yasaklanmaz ancak şartları değişebilir

• Biraz Takip ettiğim kadarıyla sonuç temsilciler meclisi için bir başarı olarak gözüksede, Trump bu kadar sivri bir üslupdayken demokratlar içinde çokda başarı olarak görülmüyor gibi bir izlenime kapıldım... özellikle bu seçimle demokratlar arasındada özellikle başkanlar kanadında bir bölünme olduğunu düşünenen bir kaç yazı okudum... sayın @crazycells in de belirttiği gibi al gülüm-ver gülüm hesapları, bence bölünmeye başlamış demokratlar için içlerindeki belli grubu kapsayacak şekildeki senaryolarda olası hale gelebilir diye düşünüyorum... özetle bütün bir bloğu ikna etmek yerine belli sayıdaki kişilerle Cumhuriyetçiler yine üstünlük kurabilir ama sonuçta her halükarda son iki seneden daha iyi bir tablo gibi geldi bana..

• bana dokunmayan yılan bin yaşasın 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |