Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Cinde ortaya cikan bu virus ust solunum yollarina zarar vererek kisinin olumune yol acabiliyor. Simdiye kadar 12 ulkeye ulastigi soyleniyor. Surekli mutasyona ugrayarak gelisen bir virusmus. Gelismeler hakkinda bilgi paylasimi yapmak icin bu basligi kullanabiliriz.

Bir zamanlar Domuz gribi de cok oldurucu bi hastalikti ancak asisini buldular. Umarim kisa surede buna da bir tedavi bulunur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

evet, maalesef olenler de var, o nedenle dikkatli olup grip salgini gibi onlem almak lazim. 22 Subat 2020 itibariyle onaylanmis ve supheli hastalarin bulundugu ulkeler soyle:

alt metni

24 Ocak Haritasi:

alt metni

• ⭐⭐

Siradan bi grip asisi bu hastaligi onluyor mu acaba? Olum daha cok yaslilarda meydana geliyormus ayrica.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Corona Virusu

Siradan bi grip asisi bu hastaligi onluyor mu acaba? Olum daha cok yaslilarda meydana geliyormus ayrica.

hayir, maalesef bu virus grip viruslerinden farkli, o nedenle grip asisi ise yaramaz. Bu virus tipi coronavirus, grip yapanlar ise influenza virus. Fakat ust solunum yolu virusu oldugu icin "grip salgini" gibi dedim, cunku bulasma yolu ayni. Bu salgini 15-20 sene once yine ayni bolgeden dunyaya yayilan ve pek cok kisinin olumune neden olan SARS'a benzetebilirsiniz. Zamanla asisi gelisecektir, ama o zamana kadar viruse yakalanmamak icin caba gostermek lazim. Maalesef ucak yolculuklari sayesinde dunya kuculdu, artik bu tur salginlar hizlica her ulkeye yayilabiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Coronavirus

evet, maalesef olenler de var, o nedenle dikkatli olup grip salgini gibi onlem almak lazim. 24 Ocak 2020 itibariyle onaylanmis ve supheli hastalarin bulundugu ulkeler soyle:

alt metni

Haritaya bakınca çok nitelikli ülkelerin yanında Türkiye hadi bir de meksika var. Başka birşey olsaydı keşke. Dünyanın en ileri 8 ülkesi haritası felan.. Ne gurur duyardık.

• Virus ile ilgili haberler ve bilgiler paylaşmış

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Manwe6265 sayin @Manwe6265 yazilanlari biraz inceledim de, bu hesap komplo teorileri ve rastgele foto ve video'lardan olusan aciklamalar yapiyor gibi geldi bana... O nedenle bence siz de takip etmeyin.

Daha once SARS tum dunyada 1000'den az kisi oldurmus (simdi Wikipedia'dan baktim), yasli nufustan kurtulmak icin Cin'in boyle bir yontem izlemesi cok da inanilir degil 🙂 sadece birkac bin kisi olunce Cin'de herhangi bir degisiklik olacagini sanmiyorum. Ayrica bu gibi olaganustu durumlar ulkelerin ekonomilerine cok buyuk zarar veriyor, bu cagda ekonomilerine zarar gelmesin diye ulkelerin yapmayacagi sey yok, ozellikle de Cin gibi hirsli bir ulkenin... O nedenle Cin'in bilerek veya bilmeyerek boyle bir virusu yaydigini dusunmuyorum.

Coronavirus'ler yarasalarin vucutlarinda siklikla yasiyorlar ama onlari hasta etmiyorlar, yarasa da memeli bir hayvan oldugundan (hucreleri insan hucrelerine benziyor) virusler yarasa-insan bariyerini asinca hastaligi insanda baslatmis oluyorlar. Ozellikle de Cin gibi domuz, inek, koyun ve kumes hayvanlari ciftliklerinin ic ice olmasi ve bunlarin yarasalara da ayrica yakin olmasi (hayvancilik yapilan koylerin/yerlesim yerlerinin cevrelerindeki yarasa magaralari); kus gribi, domuz gribi, SARS gibi hastaliklarin olusmasina neden oluyor. Virusler hayvanlardan hayvanlara tasinarak mutasyona ugrama sansina sahip oluyor, ta ki insani etkileyene kadar... Su an eminim pek cok virus daha vardir bizim bilmedigimiz bu hayvanlarda... Insanlari etkileyecek kadar mutasyona ugramadiklari surece de bilemeyecegiz.

Sanirim dun bilimsel bir makale gordum, ayrintili okumadim ama ozet kismini hizlica taradim, virusun yarasa yiyen bir yilanin Cin'in hayvan marketlerinde satilmasi sonucu insanlara gectigini anlatiyordu.

• ⭐⭐

• Barış Özcan bununla ilgili bir video çekmiş.

• Bu konuyla ilgili bir video, korunma yolları olarak el dezenfektanı ve maskenin kullanımını tavsiye ediliyor, en çok dikkat edilmesi gereken yerler uçak yolculuğu sanırım

• ........

• @crazycells Teşekkür ederim uyarı için bunları okuyunca ben de kafamda büyütmüştüm iyice, sonra daha mantıklı düşünebiliyoruz , hayal gücüm de fazla olabilir 🙂

• Şu linkten de önemli bilgileri bir arada bulabilirsiniz. https://www.nature.com/articles/d41586-020-00209-y
    Virüsün DNA'sını sequence etmişler zaten. Hangi hayvandan insana geçtiği asıl soru aşı için.. Temizlik şart işte ama kültürleri de böyle yabani hayvan yeme taraftarı. Hijyen olmadığı sürece her sene yeni bir virüs gelişir..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gokcell haritayi guncelledim.

• Sozcu gazetesine gore, Aksaray ilinde gezinen Cinlilerdede var diye suphelenilmis.

• ........

• An itibariyle vaka sayisi 4.473 (Dun 2000 lerdeydi bir gunde ikiye katladi.) Olen kisi sayisi 106 ve kurtulan kisi sayisi 63 olarak gorunuyor. Buradan guncel rakamlari goruntuleyebilirsiniz. (Johns Hopkins University) https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Aslinda virus ekim ve kasim arasinda ki donemde oraya cikiyor, aralik ve ocak aylarinda yayginlasmaya basliyor. https://www.statnews.com/ ve https://www.worldpop.org/events/china adreslerinden detayli bilgilere ulasabilirsiniz.

Fakat kapali devre bir yonetim sekline sahip olan Cin hukumeti bunu gizliyor maalesef. Kulucka suresi 14 gun olarak bilinen virus bu surecten sonra kontrolden cikiyor. Ayrica bu zamanin Cin yeni yili tatiline denk gelmeside sureci hizlandiriyor. Cunku Cinliler bu uzun tatil zamanlarini genellikle sehir ve ulke disina seyahat yaparak geciriyor. Su an en son vaka Sri Lanka da gorunmus ki bu cok tehlikeli bir durum, zira Hindistan a gecme ihtimali cok yuksek. Eger Hindistan da yayilirsa ve burada hijyen kurallarinin pek gecerli olmadigi goz onune alinirsa, bulasmasi katlanarak hizlanabilir.

Kulucka suresinin uzun olmasi cok sikintili bir durum cunku havalimanlarinda ki genel kontrol termal kamera ve ates olcerlerle yapiliyor. Yani yeni bulasmis birinin kontrol edilmesi imkansiz su durumda. Ayrica virus kendini gelistirerek ilerlemeye devam ediyor ki bu da cok buyuk sikinti.

Umarim en kisa surede kontrol altina alinabilir. Cunku cidden Dunya sagligini, ekonomisini ve ticaretini tehdit eder duruma gelebilir.

Kaynaklar:

• @murattoirimazu ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐

Is alanina etkileri basladi bile.

Cin'deki tum calistigim tedarikcilerim operasyonlarini durdurdu cunku Cin hukumeti yeni yil tatilini 1 hafta daha uzatti (Virus nedeni ile). Toplamda 3 haftalik bir is kaybi olacak.
    Force majeure statusu oldu simdiden.

Gorunuse bakilirsa, ABD tarafindaki otomotiv ana ureticileri etkilenecek ...

• Arkadaslar durumun ciddiyetinden dolayi bir guncelleme yapmak istedim. Dunden bu yana vaka sayisi 6057, hayatini kaybeden sayisi 132 ye yukseldi. Ayrica bu rakamlar dun geceye ait, surekli guncellenen site bir anda guncellemeyi birakti. Virus SARS in 9 ayda bulastigi rakama 3 hafta da ulasti gorunuyor.

Toyota Cin de ki uretimini 8 subata kadar durdurdu, British Airways ve Lufthansa ucuslarini durdurdu. Amerika nin da ucuslari cift tarafli durduracagini konusuluyor. Bugun Dunya Saglik Orgutu aciklama yapacak. Cin devlet baskani Xi Jinping bugun aciklama yapti ve "Virus yayiliyor, salgin durumu hala tatsiz ve karisik. Virusu engellemek ve kontrol altına almak zor ve karisik bir konu." dedi. Kaynak: https://www.washingtonexaminer.com/news/xi-jinping-warns-of-demon-coronavirus-as-china-scrambles-to-contain-outbreak

• Ikea Cin'de ki tüm magazalarini kapatma karari aldi
    • Finlandiya, Finn air Cin'e olan ucuslarini durdurdu
    • Gurcistan, Cin'e yapılan ucak seferlerini durdurdu.
    • Kazakistan, ticaret dahil tum hava demir ve karayollari ile Cin ile baglantisini kesti.
    • Avustralya ulkede bulunan Cin kadin futbol takimini karantinaya aldi
    • Guney Kore kokenli Seul Air Cin'e olan ucuslarini durdurdu
    • Isvicre, Swiss air Cin seferlerini durdurdu.
    • Starbucks subelerinin yarisini kapatmis durumda.
    • Finlandiya, ilk corona virus vakasi tespit edildi.
    • Rusya Cin ile demiryolu ulasimini kapatti.
    • Birlesik Arap Emirliklerinde ilk vaka tespit edildi.
    • N95 maskeleri yok satiyor, Amazon dahil stok bulunamiyor. Online magazalarda ise mart, nisan teslimi gorunuyor.
    • Rusya Cin ile olan kara sinirini kapatti.
    • Hindistan da iki firma daha ucuslarini durdurdu.
    • Google Cin de ki ofislerini gecici sure kapatti

Not: Dunya saglik orgutu basin toplantisinda, global ekonomi ile toplum sagligi arasinda denge kurmaya calistiklarini acikladilar. Yani bu saatten sonra cok da saglikli rakamlar duyamayabiliriz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |