Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump'ın vize yasağını onayladı (Trump Travel Ban)

• ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump tarafından alınan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamenin uygulanabilmesine hükmetti.
    Söz konusu karara göre, Trump'ın Suriye, Libya, Somali, İran, Yemen ve Çad vatandaşlarına yönelik seyahat yasağının uygulamaya geçeceği bildirildi.

​Böylece bu ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişleri, ABD'de yaşayan kişilerle ya da ABD kurumlarıyla ilişkileri olsa dahi engellenebilecek.

Yüksek Mahkemenin kararının ardından San Fransisco'daki 9. Temyiz Mahkemesi ve Richmond'daki 4. Temyiz Mahkemesinin bu hafta bir oturum gerçekleştirerek konuyu değerlendirmesi bekleniyor.

ABD yönetiminin 24 Eylül'de aldığı ve 8 ülke vatandaşlarını etkileyecek olan "seyahat kısıtlaması" kararı, Hawaii Federal Yargıcı Derrick Watson tarafından "milliyetlerine göre insanlara ayrımcılık yaptığı" gerekçesiyle 17 Ekim'de durdurulmuştu.
    Trump yönetimi, mart ayında, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan İran, Suriye, Sudan, Somali, Yemen ve Libya vatandaşlarına 90 gün boyunca yeni vize verilmemesi ve ülkeye yapılan tüm mülteci kabullerinin 120 gün süreyle durdurulması yönünde karar almıştı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@takip Bu ulke vatandaslari icin bir sure giris-cikislar oldukca zorlu gececektir. Umarim yakin zamanda bu hatadan geri donulur.

• Bende umarım yakın zamanda Türkiye de bu listeye dahil olmaz...

• Bu tarz bir karar türkiye için olursa gc kazananları etkiler mi ?

• @greenleo hiç bir fikrim yok, GC sahibi kişilerinde zamanında hava alanlarında bekletildiğini duyduk. İnşallah Türkiye bu duruma düşmez ama karşılıklı söylemler, gelişmeler hiç iç açıcı değil.

Ancak İrandan hala GC için başvuru ve görüşmeler devam ettiğine göre GC sürecine bir etkisi olmaması lazım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asilcenk kararin teror ya da guvenlikten cok siyasi oldugu ortada, eger samimi olsalardi teror yuvasi ya da finansoru suudi arabistan, endonezya gibi ulkeler de listede olurdu. Dolayisiyla siyasi iliskiler -yakin zamanda olmasa da- Turkiye'yi de bu ulkeler arasina itebilir. Bir bekleyip Sarraf davasinin nereye gidecegini gormek gerekir.

@greenleo @asilcenk GC sahibi kisiler icin bir sorun olmaz, belki havalimaninda secondary passport control'e kalirlar ama genel bir sorun olusmaz; loto talihlileri icin surec daha sancili olabilir. Boyle bir durumda daha fazla kisi Idari Isleme kalabilir. Bu, konsoloslara gelecek talimata bagli tabii.

• @crazycells bence Zarrap konusu sadece güncel TR hükümetine isteklerini yaptırmak ve elimizdesin mesajı vermek için bir yöntem, şu yeni çıkan Kudüs meseleside güncel hükümetin oy oranına bir yandan destek. Bence herşey tamamen bir setup ve bu setup güzelce oynanıyor. Bakalım biz bu olayların neresinde kalacağız. Hepsi bir bilinmez ve değiştirecek gücümüz olmadığı sürece tek yapabileceğimiz sakince beklemek. Bu arada da fikir yürütüp kafamızı meşgul etmek işte 🙂

• @asilcenk 🙂 Zaten bu siyasiler yüzünden siyaset alanında ödül alacağız.Yok şöyle olursa böyle sonuçlanır ama şunu yapamaz. trump başaramaz vs.. Delirtecekler sonunda bizi 🙂

• Hiç bir dönem bu kadar endişeli bekleyişe neden olmamıştır herhalde ? Hayırlısı diyoruz artık 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Maalesef bugun ABD'deki Yuksek Mahkeme, Trump'in 3. yasaginin anayasal olduguna 4'e karsi 5 oyla karar verdi.

Yasak, ilk iki yasaga benzer sekilde musluman yogunlugu fazla olan 5 ulkeyi hedef aliyor. Ayni zamanda bu versiyonu icin, Trump "hafifletilmis" oldugundan sikayet ediyordu. Buna ragmen yasak alt mahkemeler tarafindan anayasaya aykiri oldugu gerekcesiyle durdurulmustu. Su an Yuksek Mahkeme karariyla yasak uygulanmaya devam edilecek.

Bu yasaga gore Iran, Libya, Suriye, Somali ve Yemen vatandaslarinin buyuk bir bolumu ABD'ye giremeyecek. Ayrica bu yasaktan Kuzey Kore'den gelecek ziyaretciler ve Venezuela'nin hukumet yetkilileri de etkileniyor.

kaynak: https://www.npr.org/2018/06/26/606481548/supreme-court-upholds-trump-travel-ban

Bu da yasagin ayrintili aciklamasi: https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_13780#Presidential_Proclamation_9645

• Irkı,dili,dini,rengi, milliyeti ne olursa olsun yasaklar, ayrımcılık ( varsa ''Terör'' gerekçesini ayrı tutuyorum o başka) hoş değil ama; sayın @crazycells paylaştığınız wikipedia linkinin de Türkiye'de yasaklı olması ve hala açılmaması da bayaa ''İronik'' olmuş :))) Ne diyelim yasakların olmadığı bir Dünya dilemekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.... 😞

• ABD-Türkiye ilişkileri s-400 ve f-35 ekseninde ilerleyeceğe benziyor. Türkiye s-400' leri alırsa vizeyle ABD' ye giriş yapılamayacağını düşünüyorum. GC bir istisna olur mu olmaz mı, kimse bilemez onu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sercan-özüsağlam ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump'ın vize yasağını onayladı içinde söyledi:

Irkı,dili,dini,rengi, milliyeti ne olursa olsun yasaklar, ayrımcılık ( varsa ''Terör'' gerekçesini ayrı tutuyorum o başka) hoş değil ama; sayın @crazycells paylaştığınız wikipedia linkinin de Türkiye'de yasaklı olması ve hala açılmaması da bayaa ''İronik'' olmuş :))) Ne diyelim yasakların olmadığı bir Dünya dilemekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.... 😞

Dogrudur, hatirlatma icin tesekkurler, ben bunu tamamen unutmustum. Sayfadaki tabloyu suradan gorebilirsiniz:

alt metni

keywords: Presidential Proclamation

• ; sayın @crazycells paylaştığınız wikipedia linkinin de Türkiye'de yasaklı olması ve hala açılmaması da bayaa ''İronik'' olmuş :))) Ne diyelim yasakların olmadığı bir Dünya dilemekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.... 😞

sn @Sercan-Özüsağlam ve diğer forum üyeleri muhtemelen bir çoğunuz biliyorsunuzdur fakat bilmeyenler varsa buradan bütün üyelere bildirmiş olayım wikipedia da açmak istediğiniz bir sayfa varsa google yada herhangi bir linkten tıklayın eğer Türkiye'ye ait bir IP kullanıyorsanız sayfa "bu siteye ulaşılamıyor" diyecektir; yukarıdaki URL kısmında "wikipedia" yazısının hemen önüne 0 (sıfır) yazın
    örn: https://en.0wikipedia.org/wiki/Executive_Order_13780#Presidential_Proclamation_9645
    bu şekilde yazarsanız sayfa wikizero olarak açılacaktır. yani sözüm ona bizim hükümet uyanıksa wikipedia ondan daha uyanık :)) hayırlı wikipedia lar herkese

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aytac59 ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump'ın vize yasağını onayladı içinde söyledi:

; sayın @crazycells paylaştığınız wikipedia linkinin de Türkiye'de yasaklı olması ve hala açılmaması da bayaa ''İronik'' olmuş :))) Ne diyelim yasakların olmadığı bir Dünya dilemekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.... 😞

sn @Sercan-Özüsağlam ve diğer forum üyeleri muhtemelen bir çoğunuz biliyorsunuzdur fakat bilmeyenler varsa buradan bütün üyelere bildirmiş olayım wikipedia da açmak istediğiniz bir sayfa varsa google yada herhangi bir linkten tıklayın eğer Türkiye'ye ait bir IP kullanıyorsanız sayfa "bu siteye ulaşılamıyor" diyecektir; yukarıdaki URL kısmında "wikipedia" yazısının hemen önüne 0 (sıfır) yazın
    örn: https://en.0wikipedia.org/wiki/Executive_Order_13780#Presidential_Proclamation_9645
    bu şekilde yazarsanız sayfa wikizero olarak açılacaktır. yani sözüm ona bizim hükümet uyanıksa wikipedia ondan daha uyanık :)) hayırlı wikipedia lar herkese

harika oldu bu, bilgilendirme icin tesekkurler.

• @crazycells bu trumpın müslüman karşıtlığı halkta karsılıgı var mı ? islama karşı antipati yükseldi mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump'ın vize yasağını onayladı içinde söyledi:

@crazycells bu trumpın müslüman karşıtlığı halkta karsılıgı var mı ? islama karşı antipati yükseldi mi ?

evet, tabii ki var. Asagidaki tablodan da gorebileceginiz gibi musluman karsiti suclarda artis var. ikiz kulelere saldirinin oldugu zamandan bile cok daha fazla... hatta Trump'in ortaya cikip konusmaya basladigi 2015 yilinda bile onceki yillara gore artis belli oluyor.

alt metni

• Evet, ben bunu bilmiyordum sayın @aytac59 vpn uygulaması üzerinden ulaşım sağlıyordum. Gerçekten yararlı bir bilgi teşekkürler. Ne demişler '' Bilgi en büyük güçtür''...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump'ın vize yasağını onayladı

@sercan-özüsağlam ABD'de Yüksek Mahkeme, Trump'ın vize yasağını onayladı içinde söyledi:

Irkı,dili,dini,rengi, milliyeti ne olursa olsun yasaklar, ayrımcılık ( varsa ''Terör'' gerekçesini ayrı tutuyorum o başka) hoş değil ama; sayın @crazycells paylaştığınız wikipedia linkinin de Türkiye'de yasaklı olması ve hala açılmaması da bayaa ''İronik'' olmuş :))) Ne diyelim yasakların olmadığı bir Dünya dilemekten başka söyleyecek söz bulamıyorum.... 😞

Dogrudur, hatirlatma icin tesekkurler, ben bunu tamamen unutmustum. Sayfadaki tabloyu suradan gorebilirsiniz:

alt metni

keywords: Presidential Proclamation

31 Ocak 2020'de alinan kararla su 6 ulke de listeye eklenmis gorunuyor:

Nijerya, Myanmar, Eritre, Kirgizistan, Sudan ve Tanzanya

Bu ulkelerin yasagi (mahkeme karari durdurmadikca) 22 Subat 2020'den sonra gecerli olacak.

https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/proclamation-improving-enhanced-vetting-capabilities-processes-detecting-attempted-entry/

• Şimdi bu travel ban 12 ülkeyi mi kapsayacak, kapsam alanı ne olacak?
    İstisnai durumlar var mıdır?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

149

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.2k

| | | |