Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Herkese merhabalar,

Bugün amerikaya ilk girişimizden itibaren başımızdan geçenleri anlatacağım. Öncelikle giriş sırasında yaşadıklarımızı daha önce paylaşmıştım zaten havaalanından çıktıktan sonra metroya binerek San Francisco şehir merkezine gittik. Gelmeden önce bulduğumuz Hotel Des Arts’dan 14 gecelik rezervasyon yapmıştık yaklaşık 1300dolar civarı ödedik bu odaya. Oda içerisinde duş ve tuvaleti bireyseldi bu yüzden bir tık daha pahalı oldu otelde ortak duş olan odalarda vardı gecelik 5-10$ daha uygundu sadece bu farkı ödemeyi göze aldık bu yüzden. 4 valizle metrodan otele gitmek biraz yorucu oldu San Francisco yokuşlarınıda düşününce. Otele yorgun bir şekilde geldikten sonra giriş yapabildik oda çok temiz ve güzeldi, sadece amerikada meşhur olan bed bug sorununu yaşadık bir ara ondada hemen odamızı değiştirdiler. Perşembe günü hemen uyuyup saat düzenini bozmamak için çıkıp biraz dolandık ama çok fazla dayanamadan otele geri gelip uyuduk. Sabah tabii ki jetlag etkisiyle 4-5 gibi uyandık tabii ki o saatte yapacak bir şey olmadığından biraz TV izleyerek zaman geçirdik.Cuma günü için daha Türkiyedeyken Bank of Americanın 33 Montgomery şubesinden randevu almıştım saat 11:00 için. Benim zaten SSNim vardı daha önce ki seferimden. Eşimin yoktu ama onuda hiç dert etmedi. Adres proofta sormadı otelde kaldığımızı söyledik oranın adresini girdi sonra güncellersiniz adresi taşınınca diye belirtti. Böylelikle hesap işini halletmiş olduk. Kredi kartı başvurusunu 2-3 hafta sonra yapalım sorunsuz onay alırız dedi. AT&T ye uğradık hat ve telefon fiyatlarını görmek için. 2 adet 14 pro max ve 2 hotspot dahil sınırsız hat bize 220 dolar civarı bir miktar çıkarttı ilk önce sonra bir tanıdığımızın aile planına dahil olduk aile planına dahil olunca miktar 135$ civarına düştü. Bizim için gayet uyguna geldi. Önemli işlerimizi cuma günü halletmiş olduk. Cuma öğleden sonra kalan süremizi ve haftasonumuzu şehri gezerek geçirdik. Pazartesi itibariyle biraz ev turlarına başladık SF tabii ki biraz pahalı bu konuda 1+1 evler 2.2-3K dolar arasında değişiyor yerine ve şartlarına göre. Başvuru için kredi skorumuzun olmadığını söyledik ama işe başlayacağımız yerden offer letter sunabiliriz dedik. Ve bunu genelde kabul ettiler sadece güvenlik için normalde 1 depozit ama 2 depozit istenebilir gibi bilgiler sundular bu tarz yapmaya hazır bir şekilde planlamıştık zaten gelmeden önce. Eşimin SSN bilgilerini öğrenmek için öncelikle otelin yakınında ki SSA ofisine gidip talep ettik fakat buradaki çalışan çok uğraşmak istemedi ve 21 gün beklememiz gerektiğini vs söyledi inat etmeden tamam diyerek ofisden çıktık ve hemen haritadan başka bir SSA ofis bulup oradan bu talebimizi tekrarladık ve sağolsun buradaki çalışan yardımcı olup ilgilendi bizle ve numaramızı öğrenmiş olduk.Çarşamba günü eski çalıştığım yere görüşmeye gittik hem muhabbet ettik hemde iş konusununda anlaşma sağladık 24ünde işe başlıyor olacağız. Şefin bizi restoranda ağırlamasıyla güzel bir akşam yemeğiylede eşimle kutlamış gibi olduk bunu. Bu süreçte başvuru yapabileceğimiz evleri biraz kafamızda oturtmuş olduk , jetlag sorunumuz hala tam gitti diyemem ama yavaş yavaş rayına oturuyor diyebiliriz. Amerikaya geleli bir hafta olmuştu cuma günü beğendiğimiz bir daire için başvuru yaptık,kredi skoru vs olmadığı için kendilerinin devamlı çalıştığı bir garantör firma varmış. Bizim gibi kredi skoru olmayan kişiler bu firmadan görüşüp sigorta yaptırıp o sayede evi tutabiliyormuş, bu firmada bizden 1650$ civarı bir ücret aldı geri ödemesi olmayan bir ücret bu her ne kadar kiranı sorunsuz ödesende geri alamıyorsun. Ama bu sayede eve ayrı bir depozito ödememiz gerekmedi ve evi tutabildik. 18 nisanda sözleşmemiz başlıyor. Ev süreci beklediğimden hızlı gelişti. Ev eşyaları için walmart ve amazon gibi sitelerden eve sipariş verdik bazıları geldi kalanların teslim edilmelerini bekliyoruz, bazı eşyalarıda kendimiz satın aldık Target, Ross gibi yerlerden. Ev internetini bağlatmak kaldı geriye şimdilik ardından konsolosluğa adres bildirimi, State ID, ehliyet vs gibi işlemlerimizi halledeceğiz yavaştan ama pazartesi işe başlayacağımız için bunları halledip detaylarını yazmam biraz zaman alabilir. Olabildiğince detaylı ve toplu bir şekilde yazmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur 🙏

Deneyimlerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Sizin adınıza mutlu oldum 🙂
    Umarım eviniz ile iş yeriniz de yakın mesafededir.
    Kısmet olursa bende San Francisco'yu istiyorum. Belki bir gün tanışma fırsatımız olur.

• ⭐⭐⭐

@Darko evet ev ve iş yerimiz oldukça yakın oldu, umarım çok geçmeden gelirsiniz 🙏

• ⭐⭐⭐

@berke1998

Güzel anlatmışsın, eline sağlık.

Biraz sabır ve azimle burada olmayacak bir şey yok.

Yakında Teksas'da görüşmek dileği ile...

Bende en kısa sürede yacazağım ilk ay deneyimlerimi.

Fırsat ve zaman 🙂

• ⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş

Yeni hayatınızda başarılar.

Zamanla her şey düzene giriyor.

Sabırımlı olmak lazım burada...

• ⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş her şey tek tek rayına oturmaya başlamış 🙂 bundan sonra ki yaşantınızda her şey gönlünüzce olsun 🙂

• @Emre-Kurtulmuş Herşeyi halletmişsiniz bir güzel, ilerleyen süreçlerinizin daha sorunsuz geçmesi dileğiyle, Kolaylıklar diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir @tohma31 teşekkürler şimdilik her şey yolunda neyse ki 🙏

• @Emre-Kurtulmuş sizin adınıza çok sevindim 🙂 Umarım mutluluğunuz ve huzurunuz katlanarak gün geçtikçe artar !

• ⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş eviniz hayırlı olsun. Her ailenin yada bireyin tecrübesinden öğrenilecek çok şey çıkıyor. Siz yazmaktan bıkmayın biz okumadan bıkmayız.

• Bu videodakı kadın herkesin öve övee bitiremediği özlem hanımdan bahsedıyor sanırsam ilginç

• @umutcetnkaya biri suistimal yapıp kadının canını sıkmış olmalı...

• @svsucr kadın gayet iddialı ozlem hanımda ızleyıp ceavp verebılır demıs ama bılemıyorum

• @umutcetnkaya, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Bu videodakı kadın herkesin öve övee bitiremediği özlem hanımdan bahsedıyor sanırsam ilginç

Özlem hanımdan sağlam bir avukatla bu kadına dava açtırıp deport ettirmesini bekliyorum.

• ⭐⭐⭐

@umutcetnkaya, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Bu videodakı kadın herkesin öve övee bitiremediği özlem hanımdan bahsedıyor sanırsam ilginç

Evet bende bunu görmüştüm o Özlem hanım mı diye düşünmüştüm demek oymuş 🙂

• Efenim tekrar selamlar. Dedim ki o kadar şey yaşadık artık 2. Parti da anlatıp bu konuyu kapatalım, bu is ilk turda bitsin 😉

ID'ler geldi, ek gelir kaynakları oluşturuldu, sıra geldi Houston'da yasanacak olayları anlatmaya. Bu kisim özellikle yeni gelecek olanlar icin cokomelli. Dikkatle ve sabırla okuyunuz efenim.

Evimizi kiraladıktan sonra Cypress'a yakin olan bir mobilyacidan bir adet 2'li bir adet 3'lu oturma koltuğu, calışma masası + sandalyesi, bir adet king size yatak satin aldık. Totalde hepsi 2700 dolara satin alindi. Bunun 1500 dolarını nakit, 1200 dolarını kredi ile satin aldık. Boyle yapmamızın sebebi kredi gecmisinde düzenli odemeler oluşturmaktı. Ileride çok isinize yarayacak.

Target'tan 2 adet hali satin aldık. Onlar da 100 dolara yakin bir fiyat tuttu. TV, TV ünitesi totalde 450 dolara halloldu. Yani ev esyalarını 3250 dolar gibi bir para ile hallettik. Bu kisiye gore değişebilen bir gider. Amazon'dan satin alirsiniz daha uyguna gelir. Biz görerek almak istedik.

Kullandigimiz aracin yakıtı bizi fena halde bozmaya başladı 😃 Saka gibi geliyor olabilir ama ayda yaklasik 1000 dolar gibi bir ücret oduyorduk yakıta. Dedik ki madem bu rakamı veriyoruz, taksitli bir araç alalım. Toyota ve Honda bayilerine gittik. Toyota'da 2021 Camry icin yaklasik 25 bin dolar bir fiyat cektirler. 5700 down payment + 72 ay 500 dolar taksit istenince acikcasi bu fazla geldi ve Toyota'dan vazgeçtik. Honda'da buna benzer bir ücret cikarinda Honda'yi da eleyerek Yari Fransız yari ispanyol olan bir galerici arkadaşımla irtibata geçtim. 48 ay 525 Dolar taksit ve 3700 down payment ile 2020 Model bir Corolla satin aldık. Önceki araca ödediğimiz yakıt parası ile bu aracin taksiti + sigortası + aylik yakit gideri karsilaninca dusunmedik acikcasi.

Buraya kadar olan kısımda düzenimizi kurduğumuzu anlattım, simdi sıra uzak durmanız gereken durumlar silsilesi var.

Arkadaslar, eğer Houston'a geliyor ve burada yasamak istiyorsanız ilk olarak arabaya ihtiyacınız olacak. Sakin ha, 6 ve uzeri silindir bir araç alıp (hele hele delivery yapacaksanız) ocaginizi söndürmeyin. Sakin ha iyice araştırmadan, herhangi bir galeriden araç almayın. Dil bilmemeniz onemli degil. Translate ile de çözersiniz bir sekilde anlasirsiniz ya olmadı beni ararsınız vakit ayiririm ama sakin ha herhangi bir yerden iyice bakmadan araba almayın. Pişman olursunuz bunu size garanti söylüyorum. 10 MPG yakan bir araba ile Delivery yapamazsınız arkadaslar. Premium benzinle calisan bir araç ile delivery yapamazsınız. Sakin ha size ayda 50 dolar fazla yakıt alirsin diyen galericilere itibar etmeyin. Alayi hikaye. 4 Silindir, turbo olmayan, az yakan, sizi yolda bırakmayacak araç almalisiniz. Her bütçede bulursunuz bu araçları yeter ki burun kivirmayin.

Daha once de bahsettim, burada is bulmak dil konusunda yetersizseniz zor. Bu ABD'de tum eyaletler icin geçerli. Indeed, Glassdoor vb. tum uygulamalardan istediğiniz kadar başvuru yapın, genel olarak buradaki işverenler dil seviyenize ve ABD icindeki tecrübenize gore karar veriyorlar. Alternatif olarak Turk sirketlerinden Borusan var. Bunu degerlendirebilirsiniz. Diğer Alternatifiniz Doordash. Eğer iyi bir sekilde calisirsaniz ayda 4k kazanabilirsiniz. Az yakan bir arabayla tabii 🙂 Bu sayede dile vakit ayırarak ileride çok daha iyi mesleklere veya pozisyonlara yonelebilirsiniz. Turk restaurantlardan bir şey beklemeyin. Kurumsal olmayan Turk isletmelerden bir şey beklemeyin desek daha doğru. Uzak durmak iyi bir tercihtir diyebilirim.

Yeri gelmişken, Özlem hanımla hiç tanismadik. Ama kendisinin yardımsever, cikarsiz birisi oldugunu biliyorum. Buradan ona yapılan saygisizligi da kınıyorum. Sizi kaziklamaya calismayan nadir insanları üzmeyin. Çünkü buradaki ayni kandan kisilerle karsilastikca Özlem hanim gibi insanların degerini daha iyi anlayacaksınız.

Çok daha derin seyler anlatmak isterdim ama yazi çok uzun oldu. Detaylı soru sormak isteyen arkadaslar bana buradan mesaj yoluyla ulaşabilir. Elimden geldiğince yardimci olmaya calisirim.

DV2024 cekilisinde talihli olan arkadaslara bol sans dilerim. Evli çiftler icin adresimizi paylasabiliriz. Yazmanız yeterli.

İyi haftalar efenim.

• Herkese Merhaba,

Öncelikle mulakat stresini atmış herkese yeni hayatlarını saglık ve mutluluk dolu adımlarla yaşamasını ve atlatmasını diliyorum. Hala bekleyenlerimiz var umarım hepimiz için bu heyecanı yaşamak nasip olur.

Ben bir kaç deneyimimi paylaşmak istiyorum belki bazı kişilere yardımcı olması adına özellikle çocuklu aileler için.

1.Taşınma Süreci:

Öncelikle biz Subat ayın da mulakata girdik 7 yaşında olan oglumuz 1.sınıfını tamamlasın oyle gidelim diye de haziran 17 de ucak biletimizi aldık. Ama uçak bileti almadan önce neler yaptık bu surec icin onları yazmak isterim:

• 2 çocuklu bir anne olarak (7 ve 2 yaş) tabi ki tüm ebevynler de olduğu gibi bizim önceliğimiz öncelikle guvenli bir bölge ve okul oldu.

EV,OKUL,GUVENLIK için bakarken yararlandığımız linkler:

https://www.niche.com/

https://www.zillow.com/
    https://www.apartments.com/

Evet bu linkler sayesinde Amerika'ya gitmeden gitmiş kadar oluyorsunuz zaten. Burada önemli olan nokta ise iyi bir şekilde düzenli kontrol ile Amerika'ya gitmeden okulu belirleyebilir ve ona göre kiralık ya da satılık ev bakabilirsiniz.

Ben uzun bir araştırma sonucu Amerika'da 3 tip ev olduğunu ögrendim

-House (single house)
    Single house olarak bilinen bu evler mustakil ev olarak bildiğimiz evler.
    Biz ilk taşınan aile olarak bu evi tercih etmedik çunkü bu evlerin çim biçme, çöp vs gibi sorumluluğu size ait veya birilerine ekstra para odeyerek yapmanız gereken bir kaç sistem içermektedir.

-Townhouse
    Townhouselar mustakil gibi ama birbirine bitişik ya da ayrı ama bir comunity içerisinde bulunan çeşitli imkanlar barındıran veya barındırmayan evler ( tenis kortu, havuz, spor salonu, ortak alan, bbq alanı, hayvanlar için özel parklar vs.) çocuklu aileler icin biraz daha mantıklı geldi bize.

-Condo/apartments
    Bizim en alısık olduğumuz ev türü olarak apartmanlar yine site gibi olan bu evler buarada en çok dikkat edilmesi gereken sey okudugum ve dinlediğim bilgiye göre Amerika'da olan evlerin coğunda ses sorunu oluyor bu sebepten cocuklu ailelerin apartmanda en dikkat etmesi gereken seylerden birinin bu olduğunu dusunuyorum cunku malum herkes çocuk gurultusune karsı herkes anlayıslı olmayabiliyor.

2.Okul seçimi

Okulların puan sistemi buluyor bunlar 10 üzerinden her sene bir test vb. sistemler üzerinden etkilenerek yenilenebiliyor. 10/10 olan yerlerde ev bulmak mesela daha zor oluyor hata oralar da kiralık bulmak bile baya zor oluyor ama şans ve duzenli arastırma yaparak olmayacak birsey değil yine.

Burada sistem sececeginiz bölge de okul puanları ne kadar yuksek ve guvenli ise evlerin kiralari da ona göre artış göstermektedir. Devlet okullarında o bölge de bir kaç seceneginiz varsa biri doldu dilelim school disctrict olarak atlandırılan bölgelerin okul kordinatorleriyle görüşüp yan bölgede ki okullara da gönderebiliyorsunuz.( Boyle bir gereksinim olmadı ama yapanlar varmış emın olmamakla birlikte) Okulların bu arada en önem verdiği seylerden biri cocugunuz 2 dilli mi tr/eng yoksa turkce ana dili ingilizce ikinci dili mi olacak ve onun tam olarak yasıtlarıyla okuması.

Kendi deneyemim olarak Zillow dan yaptıgım uzuuunca arastırma sonucu asagıda bulunan contact kısmından mail attıgım emlakcı sayesınde durumumuzu güzelce (greencard vs.) anlattım buradan calısmaya belli bir sure devam edecegımızı dılerlerse ısten bu maası alacagımıza dair kagıt alabileceğimizi belirttik ve sonunda Amerika'ya gitmeden evimizi tuttuk. Tabi bir kişi ile konusmayla olmadı bazıları bir çok sey istedi bazısı olmaz dedi bazısı da iste sans tamam dedi bazı evrakları tarayıp buradan gonderdik ve kabul etti. Yani mulakat almak icin o gösterdiğimiz baska ulkelere atılan maillerin calısmaları burada da devam edıyor onemli olan çabalamak.

Evi okula göre belirlediğimiz için de okul zaten belli olduğundan okula mail attık ve bize neler gerekli olduğunu paylastı ve kayıt işlemlerini yine gitmeden başlatmıs olduk. Nj bolge si icin yazıyorum okullar 21 haziran da kapanıyor dediler ve gelecek sene icin kayıt yaptırmamız gerektıgını belirtiler ilkokul için.

Kişisel olarak edindiğim bilgiler dogrultusunda

E-devlet üzerinden ve diğer elinizde olan begeler:
    Çok Dilli Doğum Kayıt Örneği (Formül A) Sorgulama dan cocuklarınız ıcın belge cıkarın
    Evlilik cuzdanınıza nufus mudurlugune giderek ekletin
    Saglık muanesi sırasında verilen aşı belgerlini çogaltın
    Covid aşı belgesi varsa onu cogaltmak
    e-nabız üzerinden ası takvimi (ingilizce alınabiliyor) ve eger varsa orjınal elinizde ozel asılarla birlikte hastaneden verilen aşı kartı

bildiğim kadarıyla saglık muanesinde belli yaşlarda kan ve idrar testi alınıyor bunları siz greencard saglık kontrolu sırasında verdiğinizi okula belirtebilir ve terkar gerekli olup olmadıgını sorabilirsiniz.

Bu liste dısında okulun istediği belgeler ise: (Nj ilkokul)

• Ayrılırken devam eden notlar
    • Transkriptler
    • Standart Test Puanları
    • Son program (ortaokul)
    • Başarı ve zeka testlerinin sonuçları
    • Sağlık kayıtları ve A45
    • Öğrencinin büyümesiyle ilgili diğer materyaller
    • Varsa, herhangi bir Çocuk Çalışması Ekibi bilgisi:
    o Eğitimsel Değerlendirme, IEP ve/veya 504
    o Psikolojik Değerlendirme
    o Sosyal hizmet uzmanı geçmişi
    o Ek Değerlendirme/Değerlendirme

bunlara ek olarak gittinizde gerekli olarak sorulan saglık sigortası ve bazı testleri oraya gidince tamamlayacagız.

Uzun zamandır Amerika'dan çocukların icin ilac kullanıyorum aslında ilaçtan cok vitaminler vs.
    Belki yararlı olur bu yuzden bunları da dıp not olarak buraya yazmak ıstedım.
    Ben bu tarz seyler de cok hassas oldugum ıcın ve doktora danısmadan asla hareket etmedıgım ıcın sızden rıcam her ne olursa olsun dogal dahil lutfen doktorunuzun numarasını alabılıyorsanız alın ve ıcerıklerı gosterıp onaylatıp o sekılde kullanın.

Hepsinin yaşları ve dozları farklılık göstermektedir, üzerinde bulunan months kısımlarına dıkkat edılmesınde fayda var

month: ay
    infant: bebek
    kids /children : çocuk

D vitamini:
    Baby Ddrops Daily Vitamin D for Infants ( yeni dogan mevcut)
    Mommy’s Bliss Baby Vitamin D Organic Drops ( yeni dogan mevcut)
    Zarbee’s Naturals Baby Vitamin D Supplement ( yeni dogan mevcut)

Demir:
    Novaferrum Pediatric Drops Yummy Liquid Iron Dıetary Supplement ( yeni dogan kabızlık yapmaz)

Kolik gaz sancısı:
    Mommy's Bliss Night Time Gripe Water ( gece ve gunduz secenekleri de var)( yeni dogan mevcut)

Diş cıkarma
    Boiron Camilia Teething Drops

Öksürük+Bagışıklık+ Grip + Burun akıntısı
    Zarbee's, Baby Cough Syrup + Immune, 12-24 ay, Natural Grape
    Boiron ColdCalm Baby Single-Use Drops for Relief from Cold Symptoms of Sneezing, Runny Nose, and Nasal Congestion - Sterile and Non-Drowsy Liquid (yeni dogan mevcut)

Ateş düşürücü
    Children's Advil Fever Reducer/Pain Reliever, 100mg Ibuprofen (2- 11 yaş)
    Tylenol Infants Acetaminophen Medicine, Pain & Fever Relief (2-11 yaş) (yeni doğanı bulunuyor)
    Little Remedies Infant Fever & Pain Reliever with Acetaminophen, Natural Berry Flavor (yeni doganı bulunuyor)

Multivitamin + Probiyotik
    Garden of Life Dr. Formulated Probiotics Organic Kids+ Plus Vitamin C & D - Berry Cherry - Gluten, Dairy & Soy Free Immune & Digestive Health Supplement, No Added Sugar, 30 Chewables (+4 yaş için)
    Biogaia Probiotic Drops 5ml ( yeni doğan mevcut)

Yaralanma & Yanık & Sınek Bocek ıssırıgı
    Truid First Aid (Hero stick)
    Neosporin First Aid

Bunların geneli organik ve dogal bileşenler içermektedir. Amerika 'da doktorların tavsiyesi ve kendi doktorumuzun tamam demesiyle kullandım lütfen sizde muhakak danısıp bilgili kişilere en azından elinizde bir bilgi olsun ve bazılarına umarım gerek kalmaz ama yazmak istedim. Dilerim birileri için yararlı olur bu yazım. Saglıkla kalın 🙂

• @cerenk mükemmel bir paylaşım eksik olmayın. biz de NJ niyetlisi oldğumuzdan daha da ilgili çekti. mutluluklar başarılar sizlerle olsun.

• @cerenk mükemmel bir anlatım teşekkürler. Yeni hayatınız ailenize mutluluk getirsin... 🌸

• @cerenk Bilgiler inanılmaz kıymetli, çok teşekkürler. Bu araştırmaları eşimle biz de yapmıştık 3 çocuklu ebeveynler olarak. fakat okul için istenen belgeleri görünce şaşırdım. Bu belgeleri gitmeden nereden temin ettiniz? Okullarda bunlarla ilgili alınabilecek evraklar transkript, devam eden notlardan öteye geçmez sanıyorum.

• @Yıldıray81 okuldan okula istenen belgeler degismekle birlikte New York eyaleti icin ilkokul kaydinda istenen belgeler: asi karti, doktor muayene, dis doktoru muayene, adresinizi belirten elektrik veya su faturasi, mustakil bir ev ise oturdugunuz ev en son yila ait odenmis tax belgesi, ogrencinin en son karnesi. 3.sinif kaydi icin istenenler bunlardi. Lise icin sanirim transkript de isteniyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

134

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |