Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@sfenx Eskiden isteğe bağlı diye bir yöntem vardı. Bu SSK da idi Bağ-Kur’a bırakılmıştı. Ben yabancı bayraklı gemilerde çalıştığım dönemde isteğe bağlı ödeme yaptım. Günleri saydırıp Türkiye’de SSK üzerinden emekli oldum. Eğer bu hala aktif ise Sizde Bağkur üzerinden Emekli olabilirsiniz. Esas önemli olan en son hangi kurumdan emekli başvurusu yapmış isen onun üzerinden olursun. Eğer Türkiye’de son dönemi çalışmış isen. Şuan ben Türkiye’de Emekliyim maaş alıyorum. Aynı şekilde Abd çalışmaya devam ediyorum. Bir sıkıntı yok. Taki Eğer devlet kanalından Abd den ikinci emekliliğim olursa problem oluyor. Onun için tavsiyem 401k ödemelerini yaparak Abd de bireysel emeklilik hakkını almak. Bu Size çift emekli hakkı verecektir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sfenx
    aşağıdaki linkten hangi ilde yaşıyorsan oranın direk sadece yurtdışı işlemlerini yapan kurumun telefon ve fax bilgier mevcut. Bence onlarla irtibata geçersen sana her türlü yardımcı olurlar.

• green card ile abdye gitsek, türkiyede firması olan bir eş dost, bizi sanki abd satış temsilcisi vs gibi sigortalı gösterse, hem türkiyeden emekli olsak, hem sağlık giderleri için sigortamız devam etse olabilir mi?

• ⭐⭐⭐

@karaçay ABD’de çalıştığınız günleri Türkiye içerisinde yurtdışı borçlanması adı altında ödeyerek emekli olabiliyorsunuz zaten bunu yapmaya gerek yok.

• @redsat2000 @waterman Sanirim sikinti su; benim Turkiye'de SGK'dan emekli olmak icin 850 gunum kalmis. Green Card kazanip istifa edip ABD'ye geldim. Fakat ben ABD'de calistiklarimi borclanip emekli olmak istersem devlet bana diyorki "sen yurtdisi borclanarak Bagkurdan emekli olabilirsin ve 5500 gun odeme yapman lazim" dogrumu? Yani Sayin @karaçay 'in sordugu gibi, Turkiye'de o 850 gunu calissam ve SGK'dan emekli olsam daha mantikli degilmi? Birde SGK odemelerim asgariden yapilmadi hic bir zaman, ortalama ucretler kazandim. Ne sekilde emekli olursam maasim daha yuksek olur? Sizin, izlemem gereken yol icin bir tavsiyeniz varmi?

• @Ryback bende aynı durumdayım ABD'de çalıştıklarımı saydirirsam emekli olabiliyorum ama şöyle bir sıkıntı var. Eğer yurtdışı borçlanma yaparak emekli olursaniz turkiye devleti bir daha yurtdisinda çalışmanızı istemiyor. Yani ileride sıkıntı olur. Benim 350 günüm kaldı .Türkiye ye gittiğim zaman ara ara çalışır primi öderim diye düşünüyorum.

• @Ryback bir de 850 gün kaldıysa bağ kur a gecmezsin SSK dan emekli olursun. Sigortalının son 1260 gün (tam rakamdan emin değilim) hangi kurumdan odendiyse o kurumdan emekli olur.

• @israfil Tesekkur ederim. Yani ben yurtdisi borclanma yapip 850 gun parasi odeyip SGK'dan emekli olabiliyormuyum? Yoksa illa Turkiye'de calisacakmiyim?

• ⭐⭐⭐⭐

@Ryback Ben ilk emekli sandığı ile başladım. Daha sonra SSK geçtim. Daha sonra yabancı bayrak gemi nedeniyle İsteğe bağlı ödedim. En son SSK’da çalıştım. Benim dönemime göre 2 Sizin dönemimize göre 3 SGK kuruluşu var. Emekli olurken Emekli Sandığına ait kaydımı ve primlerimi SSK devri için Emekli Sandığına dilekçe verdim. Tüm kaydım SSK aktarıldı. Emekli olana ve kaydım SSK geçene kadar Sistemde hep SSK giriş tarihim gözüktü . Emekli Sandığı giriş 1983 SSK giriş 1996 . Yani Sen isteğe bağlı öderken Bağkur giriş tarihin nedeniyle 5500 gün gözükür. Eskiden Son 1 yada 3 yıldı hatırlamıyorum. Emeklilik O en son SGK dan oluyordunuz. Unkapanı İstanbulda Emeklilik Şube yada İl SGK Emeklilik Şubeye bu devrin yapılıp yapılmadığını uzmanına sorun. Çünkü hesaplamayı o yapıp emekli edecek. Eğer hala geçerli ise Abd deki süreyi isteğe bağlı yöntemle saydırırsınız. Ancak Dikkat SSK maaşı Bağ-Kur’a göre daha fazla bilginiz olsun.

• @redsat2000 Ben ABD'de yasarken Turkiye'de bir sirkete danisman olarak girip 850 gun calisip SGK'dan emekli olsam en iyi yontem degilmi? Ayni anda iki ulkede calisabiliyormuyum?

• ⭐⭐⭐⭐

@Ryback Daha iyi SSK dan olmuş olacaksınız. Ancak SSK piriminizin yattığından e devlette göründüğünden emin olun.Ancak ikametgah sorun çıkarabilir.

• @redsat2000 Cok tesekkurler.

• @israfil , @Ryback Aynı soru benimde aklımda var benzer durumdayız, SSK'lıyım 4500 gün e 750 günüm kaldı , Amerikaya gitme durumumuz var.

Bu durumda ikameti Amerikaya aldırmadan , TR'den bir iş yerine para yatırıp süreyi doldurma şansım varsa o şekilde ilerlemek istiyorum ama tam durumu netleştiremedim.

Sizin tarafınızda konu netleşirse buraya yazarsanız sevinirim teşekkürler.

• @waterman teşekkür ederim. yalnız, @Ryback in de dediği gibi biliyorum. saydırılan günler bağkur olarak işleniyor. eğer öyle ise, tutarını arkadaşıma ödeyerek, yüksek tutardan SSK dan emekli olursam çok daha ciddi bir emekli maaşı olur.
    yasal olarak o firmanın abd temsilcisi gibi görünsem, ama ABD de farklı bir iş yapsam, arkadaşımdan firmasından hem sigortamı yatırsa, maaşımı da yatırıp kendisi geri çekse acaba sorun olur mu? bir de abdye bunun için bir vergi ödemem olur mu.

• @AE123 ben de ayni durumdayim. Ikametimi TR ye aldirmis olmama ragmen boyle birsey yapmiyorum. ABD de yasiyorum su anda. Yurtdisinda iken istege bagli sigorta olmuyor. Yatirirsaniz ve yurtdisinda oldugunuz tespit edilirse emeliliginiz iptal olur ve o ana kadar odenen maaslari geri isterler. Yurtdisinda oldugunuz gumruk kayitlarindan ortaya cikar. Bu sekilde emekliligi kesilen almanci cokmus son donemde.

• @karaçay, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

@waterman teşekkür ederim. yalnız, @Ryback in de dediği gibi biliyorum. saydırılan günler bağkur olarak işleniyor. eğer öyle ise, tutarını arkadaşıma ödeyerek, yüksek tutardan SSK dan emekli olursam çok daha ciddi bir emekli maaşı olur.
    yasal olarak o firmanın abd temsilcisi gibi görünsem, ama ABD de farklı bir iş yapsam, arkadaşımdan firmasından hem sigortamı yatırsa, maaşımı da yatırıp kendisi geri çekse acaba sorun olur mu? bir de abdye bunun için bir vergi ödemem olur mu.

Bu konuda dogru bir bilgiye ulasirsaniz lutfen bana bildirin. Ben de ayni durumdayim.

• ⭐⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐

01/10/2008 tarihinden itibaren söz konusu maddelerin yerini alan 5510 sayılı Kanunun 50 nci maddesinde isteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye'de ikamet etmek şartı yer aldı. Dolayısıyla artık yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları isteğe bağlı sigortalı olamazlar.

Düzenleme benim bulunduğum dönemden sonra değişmiş . Onun için bir önceki mesajı sildim.

• @redsat2000 hocam cruise gemisi çalışanı olarak ben bu yazdıklarınızı araştırdım lakin sadece BES oluyor bize.

• ⭐⭐⭐⭐

@charon Evet doğrudur. Sadece BEŞ Ben 2008 öncesi çalışmıştım. İsteğe bağlı ile ilgili Bu kanunu uyanıklar değiştirmişler

Benzer Başlıklar

• 4
  • 2
  • 3
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |