Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@goodluck, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@tolgasatir, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@ayvalik10, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@Chromium sana bir video bırakıyorum 4 yıl sonra Türkiye gelen birsinin videosu orada herşeyi anlatıyor. 2 ayı bile çıkaramadı 🙂

2018 de 5 tl ye aldığım cips i 17 liraya aldım oturdum izliyorum 😃

Bana gore Amerika’da yasayan birine bu fiyatlarin garip gelmemesi lazim. Bende videodaki arkadas gibi 4 sene sonra gittim Turkiye’ye. 4 sene boyunca Abd’de yasayinca dolar birimine alisiyorsunuz. O yuzden Tr’deki fiyatlari 10 TL 50 TL 500 TL gibi degilde dolar karsiligi olarak dusundum. 4 sene onceki dolar fiyatlariyla benzer fiyatlar vardi. Aslinda fiyatlar dunyada ki fiyatlara ayak uydurmus. Dusen ise sadece alim gucu

arkadaş içerik üreticisi o da dolar kazandığı için senin gibi düşünebilir ama şu açıdan bakmak lazım ailesi açısından düşünüyor da olabilir. Sizin için herşey hala aynı seviyede olabilir ama bizim için aynı değil malesef.

• ⭐⭐⭐

@MySea ne mi yapıyorlar cümbür cemaat 70 milyon insan green karta başvuru yapıyor

magnum dondurma çekilişi için başvuru sayısı 15 milyon 864 bin kişi sadece 1 adet 2021 maseratti araç için

gene çıkmadı ya 😃

• Türkiyede Anadolu da bir ilde yaşıyorsan , ev kendininse kira ödemiyorsan kendine ait ortalama bir araban varsa 15000-20000 bandında da ücret alıyorsan , ABD de 3000$ alsanda gitmeye değmez diye düşünüyorum.Ama Türkiye de asgari ücret ve düşük ücret ile çalışıyorsan hertğrlü gidip şansını denemelisin fırsatlar ülkesinde.Türkiyede orta düzeyde insanların gidip mutlu olabileceğini tahmin etmiyorum.İtiraz eden arkadaşlara saygım sonsuz , kötü örnek vermek gerekirse 5 arkadaşım GC ile ABD ye gidip 4 tanesi geri döndü.sabah akşam über pizza dağıt vb. Sıfırdan hayata başlamak ortalama yaşamı olan bir insan için ciddi düşünmesi gereken bir durum.Forumda gidip kalan yada gidip tutunamayıp geri dönenler ile ilgili istatistik varmı bilmiyorum.Olsa güzel olurdu.

• Evin varsa,araban varsa üstünede 15-20 bin kazanıyorsan ve Anadoluda küçük bir ilde yaşıyorsan...
    Amerikaya giden en vasıfsız kişi bile 3000 dolarla bu şartlara 1-2 yılda kavuşabiliyor, maddiyat açısından bakılırsa bu gerçek.
    Bence çogu göçmen maddi kaygılarla göç etmiyor Amerikaya. İşin huzur,sosyal yaşam,ihtiyaçlara ve isteklere kolaylıkla erişebilme( her türlü hobi,spor vs.),adalet,çocukların eğitimi ,geleceği ,ülkenin tamamen yozlaşıp cahilleşmesi,yolsuzluk batağı buna bağlı olarak ahlak seviyesinin gerilemesi yani açık söylemek gerekirse ahlaksızlaşması gibi konular çok daha öndedir.

• ⭐⭐

@goodluck, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@Chromium sana bir video bırakıyorum 4 yıl sonra Türkiye gelen birsinin videosu orada herşeyi anlatıyor. 2 ayı bile çıkaramadı 🙂

2018 de 5 tl ye aldığım cips i 17 liraya aldım oturdum izliyorum 😃

Bana gore Amerika’da yasayan birine bu fiyatlarin garip gelmemesi lazim. Bende videodaki arkadas gibi 4 sene sonra gittim Turkiye’ye. 4 sene boyunca Abd’de yasayinca dolar birimine alisiyorsunuz. O yuzden Tr’deki fiyatlari 10 TL 50 TL 500 TL gibi degilde dolar karsiligi olarak dusundum. 4 sene onceki dolar fiyatlariyla benzer fiyatlar vardi. Aslinda fiyatlar dunyada ki fiyatlara ayak uydurmus. Dusen ise sadece alim gucu

arkadaş içerik üreticisi o da dolar kazandığı için senin gibi düşünebilir ama şu açıdan bakmak lazım ailesi açısından düşünüyor da olabilir. Sizin için herşey hala aynı seviyede olabilir ama bizim için aynı değil malesef.

Bende aynisini soyluyorum zaten. Abd’de dolar kazanip of Turkiye’deki fiyatlar ne olmus oyle demek ancak populist bir yaklasim olabilir. @MySea 2 mesaj yukarida simit uzerinden hesabi yapmis. Tekrar deginmeyecegim. Turkiye’de yasayip TL kazanan insanlar acisindan aslinda artan fiyatlar degil dusen alim gucu ve Turkiye’nin durma noktasina gelen buyume hizi

• ⭐⭐⭐

@Semihmete, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

Türkiyede Anadolu da bir ilde yaşıyorsan , ev kendininse kira ödemiyorsan kendine ait ortalama bir araban varsa 15000-20000 bandında da ücret alıyorsan , ABD de 3000$ alsanda gitmeye değmez diye düşünüyorum.Ama Türkiye de asgari ücret ve düşük ücret ile çalışıyorsan hertğrlü gidip şansını denemelisin fırsatlar ülkesinde.Türkiyede orta düzeyde insanların gidip mutlu olabileceğini tahmin etmiyorum.İtiraz eden arkadaşlara saygım sonsuz , kötü örnek vermek gerekirse 5 arkadaşım GC ile ABD ye gidip 4 tanesi geri döndü.sabah akşam über pizza dağıt vb. Sıfırdan hayata başlamak ortalama yaşamı olan bir insan için ciddi düşünmesi gereken bir durum.Forumda gidip kalan yada gidip tutunamayıp geri dönenler ile ilgili istatistik varmı bilmiyorum.Olsa güzel olurdu.

aslında olay para değil ki, hayattan ne beklediğinle alakalı.

ben 12-13 eşimde 14-15 civarı kazanıyoruz, 4 bin kira ( eski kiracıyız şuan 8 bin yapmaya çalışıyor davalık durumdayuz)
    5500 cocugun kreşi (ortalama bir kreş ücreti bu en pahalı yerlere göndermiyoruz )
    aylık faturalar 2000 TL yi rahat geçiyor
    market alışverişi 3-4 bin çok rahat tutuyor ayda
    arabanın benzini ve masrafları 2 bin ayda
    özel sigorta ödüyorum 2500
    eskiden gelen kredi borçlarıyla ay sonu zor geliyor, eee çalıştım sadece karın tokluğuna hiç bir sosyal aktivite yok hiç konser vs bişey yok , dışarda yemek zaten ateş pahası, taksiye binmeye kalksan arapçamız yok almıyorlar, bu ev sahibiyle davalığız diye kiralık ev bakıyoruz aynı şekilde arapça bilmiyoruz diye emlakçılar yüzümüze bakmıyor, sokakta yürürken kaydı kuydu olmayan bir afganlı tarafından saldırıya uğrayıp uğramayacağımızın bir garantisi yok ( bu belki orda da öyle ancak kurallar orda daha sert uygulanıyor) vergilerden satın alma gücünden bahsetmiyorum bile. herşey para değil baktığın zaman.

• @tolgasatir Herşey para ile alakalı. Paran var ise dünyanın heryerinde güzel yaşarsın.Paran yoksa heryerde yaşam zor.Bol şans size.

• ⭐⭐⭐

@Semihmete Evet, para gerekli ve önemli. Ama...
    Huzur daha önemli. Huzur neden olmaz ? İşte o gerekli olan paranın alım gücü çok düşüktür, ülkenizin siyasi gidişatı (sadece partilerden bahsetmiyorum, mevcut kurumlarımızın plansız ve yanlış işleyişi vb. çok şey var), eğitim kalitesinin özellikle üniversite seviyesinde düşmesi, liyakatın yerlerde sürünmesi, hakkınızı savunmaya geldik diyenlerin hak yemesi, kimseyi hor görmem lakin eğitim, kültürel seviye, medeni açıdan daha düşük insanların aranıza karışıp toplumunuzun huzurunu bozması, artan ekonomik sorunların gerdiği insanların her alanda kavgaya hazır olması, insanca bir yaşama refahına ulaşılamaması...daha fazla yazmayacağım, umarım devamını biliyorsunuzdur. (Bu arada dediğiniz seviyeye nerdeyse yakınım, borçları saymazsak, fazladan mal mülk de yok)
    Yanımda ortalama 4-5 milyonluk serveti olan bir arkadaşım var. Sizin dediğiniz açıdan hiçbir sorunu yok. Hatta obez bile oldu. Şuan Kanada'ya göçmek için uğraşıyor. Neden gitmek istiyorsun, burada gayet iyi kazanıyorsun diye sordum. El-cevap : Para her şey değilmiş !

• ⭐⭐⭐⭐⭐

üniversiteye girmen için insanları arap atından bile daha fazla çalıştıran sistemle sadece Türkiye de elit sayılan üniversitelerin dünya da ki rezilliği buyrun tekrar gitmek için nedenin güncel listesi

Rezillik dedim çünkü daha önce elit üniversiteler ilk 100 içindeydiler.

Buyrun bahsettiğim ilk 100 sıralamasında ki haberimiz 8 yılda nereye düştü. 1700 yıllarında kurulmuş oxford hala zirvede.

Burada siyaset yapmak için paylaşmıyorum sadece amerika da neden gitmek istiyoruz özellikle çocuklu aileler işte bundan dolayı

• @Programmer Türkiye’nin mevcut sosyal ve ekonomik durumu konusunda haklısın ama ABD yada AB de herkes Rafah içindemi yaşıyor acaba ? Tutunamayıp geri dönenler neden dönüyor ? Trakyalı bir kız vardı ABD gidip geri dönmüştü , Türkiyede daha iyi ve güzel bir hayatım var demişti.Senin Arkadaşının 4-5 milyon TL si varsa bu bir servet değil ki ! anca bir 3+1 daire parası 😊 , yok 4-5 milyon $ ise ve bu parayı Türkiyede kazanıyor ve kazanmaya devam ediyorsa değil Kanada, arkadaşına heryer güzel olur.Benim Kuzen Kanada da yaşıyor çok şikayetçi kiralar pahalı yaşam zor diyor, Türkiyede olsa Bodrum kat kiralamaz orda mecbur Bodrum katta oturuyor yıllardır orda doğru düzgün hayat kuramadı karın tokluğuna çalışıyor, huzurlumu dersen para yok çalışmasa aç kalır nasıl huzurlu mutlu olsun ?Öyle herşey tozpembe değil yani. Ama senin arkadaş 5 milyon $ ile kanada da güzel Yaşar orda.Para olmadımı geçim derdi oldumu heryer kötü ne yazıkki.Bence İyi bir işin iyi bir kazancın varsa heryer güzel olur.Para önemli.

• ⭐⭐

@DonTurcos, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

Evin varsa,araban varsa üstünede 15-20 bin kazanıyorsan ve Anadoluda küçük bir ilde yaşıyorsan...
    Amerikaya giden en vasıfsız kişi bile 3000 dolarla bu şartlara 1-2 yılda kavuşabiliyor, maddiyat açısından bakılırsa bu gerçek.
    Bence çogu göçmen maddi kaygılarla göç etmiyor Amerikaya. İşin huzur,sosyal yaşam,ihtiyaçlara ve isteklere kolaylıkla erişebilme( her türlü hobi,spor vs.),adalet,çocukların eğitimi ,geleceği ,ülkenin tamamen yozlaşıp cahilleşmesi,yolsuzluk batağı buna bağlı olarak ahlak seviyesinin gerilemesi yani açık söylemek gerekirse ahlaksızlaşması gibi konular çok daha öndedir.

Ne kadarda doğru bir tespit. Türkiyede amerikada senelik kazanamayacağım parayı kazanıyorum diyebilirim.70-80 bin dolar gibi. Ama huzursuzum. Neden mi?
    *Her gün bugün de ölmedik diye yola çıkıyoruz.
    *Çocuklarımın geleceğinden şüphe duyuyorum.
    *Düzensiz göçmenler her yerdeler. Rusyada göçmenlerle beraber çalıştık ama bu kadar düzensizlik bir tek bizde olur herhalde.
    *Adım başı siyaset konuşulması.
    *Ülke geleceğine yönelik umudu mu kaybetmem.

Keşke geçmiş senelerde başvurular yapmış olsaydım. Üniversiteyi bitirince hedefimde gidip yüksek lisans yapmak vardı. Olmadı. Sonra şartlar beni başka yerlere attı.
    Pek tabiki farklı bir ülkede yaşamak çok zor. Zannetmeyinki Almanya ,fransa vs daha kolay hepsinin kendine özel zorlukları var. Ama tee orta asyadan beri göçüyoruz ,DNA mızda var.
    Velhasılı kelam kimi zaman göçmek rusların bir lafında dediği gibi “çista dlya dushu” ,-kendi ruhumun rahat etmesi içindir.
    Sağlıcakla. Bol şanslar.

• ⭐⭐⭐

@selamibasaran, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

@DonTurcos, içinde söyledi: Amerika'ya büyük umutlarla gelip mutlu olamamak

Evin varsa,araban varsa üstünede 15-20 bin kazanıyorsan ve Anadoluda küçük bir ilde yaşıyorsan...

Ne kadarda doğru bir tespit. Türkiyede amerikada senelik kazanamayacağım parayı kazanıyorum diyebilirim.70-80 bin dolar gibi. Ama huzursuzum. Neden mi?
    *Her gün bugün de ölmedik diye yola çıkıyoruz.
    *Çocuklarımın geleceğinden şüphe duyuyorum.
    *Düzensiz göçmenler her yerdeler. Rusyada göçmenlerle beraber çalıştık ama bu kadar düzensizlik bir tek bizde olur herhalde.
    *Adım başı siyaset konuşulması.
    *Ülke geleceğine yönelik umudu mu kaybetmem.

bence orta noktada buluşacağımız yer tam olarak burası parası olana da parası olmayanada bu noktalarda göçmek mantıklı geliyor. parası olmayana tabiki daha ağır ama genede parası olanada bunları düşünmek bile yıpratıcı. kaldı ki parası olanın parasının karşılığını ne kadar koruyabilecek emin olamıyor güvensizlik hakim ekonomimize

• ⭐⭐⭐⭐

ABD ye gelip mutlu olamayanlar insanlar kayrılmayı, çalışmadan para kazanmayı alışkanlık haline getirmiş olanlar, yanlış yere yerleşen oradan mutlu olamayan ya da başka bir yere gidemeyen kişiler ve yanlış kişilerin yanına giden onlara muhtaç olan kişiler olarak gördüm ben. Bu genelleme değil benim gördüğüm kişilerdi.

• 20+ yillik Amerika tecrube ve gozlemlerimi aktarayim:

• mutluluk da mutsuzluk da insanin icinde. Ayni kosullar altinda biri mutluyken digeri mutsuz olabiliyor. Bu TR icin de ABD icin de oyle.
    • Tebdil-i mekanda ferahlik vardir. (Yukardaki maddeyle celisiyor gibi gelmesin:) ) Degisiklik, beyaz bir sayfa acmak, yeni kisiler, yeni ortamlar, yeni firsatlar... Hayali bile insani hayata baglar. Illaki USA olsun demek, "biraz da korkuyorum, olmasa mi acaba" dusuncesinden de kaynaklaniyor olabilir.
    • insanin icine "uzaklara gitmek" atesi bir kez dustumu, gidene kadar huzur bulmak zor. Bir kac sene umutla planlar yapma kismi guzel, senelerce bos bir hayalin pesinden kosmak yipratici.
    • kendi kontrolumuz altinda olmayan seylerden biri green card. Dogru basvuru yaptiginiz halde asla cikmayabilir. Insan dunyaya bir kere geliyor ve omur su gibi akiyor. Kendi kontrolumuz altinda olan alternatifleri de denemek lazim. Bazan bu Turkiye de sehir/is/es degistirmek olur (bakiniz: madde 1), bazan ABD disinda baska ulkeleri de denemek olur. Green card'a basvurmaya devam edersiniz ama bir B plani da vardir.
    • imkanlariniz varsa green card haricinde baska yontemlerle ABD'ye gelmeye calisirsiniz. En azindan ortalama bir ingilizceniz yoksa, arastirmak, elinizdeki birikimi kaybetmemek, birlikte calisacak durust insanlar bulmak... oncesi de sonrasi da zor. En azindan okudugunu anlayacak kadar Ingilizce sart.
    • Amerikada mutlu/mutsuz olmak hangi yaslarda ve kiminle geldiginizle de ilgili. Birlikte geldiginiz insan da sizinle ayni hayalleri paylasiyorsa, birbirinizi ABD de de motive etmeye devam edebiliyorsaniz ne mutlu. Beden ve ruh sagliginiz stresi, zorluklari, belirsizlikleri kaldirabilecek durumda degilse, hersey daha kotuye gidebilir. Maddi manevi zorluklar, bedensel ve ruhsal hastaliklari tetikler.
    • amerikada tutunmak sans isi. Benimle ayni fikirde olmayan pekcok kisi olabilir. Ben gordugumu ve yasadigimi paylasiyorum. Acik ogretim fakultesi mezunu, bozuk ingilizcesi olan biri 1-2 senede hayal bile edemeyecegi bir is bulurken, TR de harika bir kariyeri ve egitimi olan baska biri omur boyu pizza dagitmaya mecbur olabiliyor. Olmayinca olmuyor arkadaslar.
      -Amerika pandemiden sonra daha da zorlu oldu. Yukaridaki postlarda Turkiye hakkinda soylenen olumsuzluklarin cogu burda da var. Maddi acidan iyi durumda olup ABD de iyi bir semtte yasiyorsaniz ne ala, ama her sey eskisinden cok daha pahali, TR dekinden daha zor kosullarda yasamaya da hazir olun. 1-2 sene cekilir, ama 3-5 seneden sonrasi zor. Cocuklariniz icin geliyorsaniz, burda daha iyi olacaginin garantisi yok. Heleki kotu bir okula gidiyorsa, ergenlik donemindeki cocuk bunalima girer.
    • gelmek de guzel, geri donmek de. Paraniz ve sagliginiz oldugu surece. Iki yonde de gelip giderken gemileri yakmayin bence.

• @Senay-Sirin Temiz tarafsız objektif Harika bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

Amacım bir yeri yermek bir diğerini övmek değil. Her yerin kendine has sorunları ve güzellikleri vardır. Bu bakış açınıza göre değişir. Tabi ki hiçbir ülke toz pembe değildir.
    Amerika veya başka bir ülkeye göçmüş ve geri dönmüş insanlara kızmıyorum. Kısmette yoksa gül bahçesinden boş dönersiniz. Kişiye düşen boş durmamaktır ! Nedir bu boş durmamak ? En başta gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmek. Kendini doğru bir şekilde ifade edebilmek gerek. İletişim çok önemli arkadaşım. Ayrıca varsa bir mesleğiniz, bununla ilgili gideceğiniz yerdeki durumuna bakmak. Eksik gedik varsa tamamlamak. Mesleki ve insani gelişime açık olmak çok önemli.
    Gelelim bizim durumuza. Konfor alanını terk etmek zordur. Bu ciddi manada zor bir karardır. Kendimden örnek vermek gerekirse, bir devlet memuru olarak gideceğim yerde aynı konforu bulamayacağımı biliyorum. Lakin şimdi sayamayacağım birçok sebepten dolayı tam verimli çalışamıyorum. Hem de bir memur için bilinenin aksine çalışmak istediğim halde. Kimseyi kınamıyorum. Özellikle vasıfsız gidenleri hiç anlamıyorum. Ne bekliyordunuz ki ? Kendi memleketimizde mümkün değilken başka bir ülkede önünüze çuvalla para konulmasını mı ? Meslek yok, çaba yok, dil yok, plan yok, uber ile gelsin paralar ?! Öyle mi !?
    Bakınız hiçbir şey kolay demiyorum. Ben vasıfsız olsam gitmeden bana ne en yakın mesleği seçer ve hala buradayken bu işi öğrenmeye çalışırdım. Gittiğimde de geçici işler ile çalışırken seçtiğim mesleğin kurslarına kayıt olurdum. Eeee....sonra ? Kurs bitti bir çalış bakalım. Neler yapabiliyorsun bir gör. Gelişmiş ülkelerde işverenler sizden iyi bir verim bekler. Bunu sağladığınız sürece de karşılığını alırsınız. Elinizi taşın altına koymazsanız o taş orada kalır.
    Meslek var dil var ama olmadı mı diyorsunuz. Ya bir şeyler eksik ya da yanlış yerde iş arıyorsunuz. Ya da işinizde ehil değilsiniz. Hatayı kendinizde ararsınız önce. Bu konuda istişare edersiniz. Atalarımızın dediği gibi "İstişare eden darlık görmez".
    İlla ki Amerika'da mutlu olacaksınız diyemem. Ama göç etmek bana göre iyi bir plan ve iyi bir hazırlık ister. Dil, meslek, çocukların okulları vb. ne gerekiyorsa etraflıca düşünüp ona göre hareket etmelisiniz. Bunun forumda çok güzel örnekleri var.
    Ayrıca Amerika şart değil arkadaşlar. Amerika'nın sosyal devlet ilkesini beğenmiyorsanız Avrupa tam size göre. Bizdeki birçok stresi orada yaşamazsınız. Ama yine çalışmak şartıyla.
    Anlatmak istediğimiz, aslında tek istediğimiz insanca yaşayabilmek.

• Eşim ile benim toplam gelirimiz 30.000TL. Ev ve arabamız var.bankacılık sektöründe çalışıyoruz, kariyer beklentimiz var..ama ülkeden beklenti yok . Alım gücü her geçen gün düşüyor ve düşecek. Ülkede adalet yok , liyakat yok . Umut hiç yok . Bu yıl biz de ilk kez başvuru yaptık. 35 yaşımdan sonra gidip Amazon deposunda çalışmaya razıyım ve hazırım.orta Doğuda yaşıyorsan para hiç önemli değil ne yazık ki

• @Semihmete bu konuda yazılanları dikkatle takip ediyorum, her görüşe saygım var yeni şeylerde öğreniyorum. Ama sanırım Trakyalı hanımefendi derken Çisem hanımı kastettiniz.Kendisi ve ailesini sosyal medyadan tanır ve severim evet öyle bir olay oldu, ama en son baktığımda Amerikaya geri dönmüş gayet mutlu-mesut bir hayatları vardı. Eşi güzel bir işte çalışıyor kendisi öğretmenliğe Amerikada devam ediyor. İyiler yani

• @Programmer Güzel yazmışın.Katılıyorum yazdıklarına kardeş.

• @Muhtaradana İyi örneklerde var kötü örneklerde var. Forumun güzel tarafıda burda hepimiz konuşup bilgi alışverişi yapabiliyoruz. Green cardın güzel tarafı bu göç işini birkaç yıla yayarak yapabilme şansı vermesi.Gidersin bakarsın olmadı dönersin sonra tekrar gidersin vb. bu bir avantaj.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |