Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 01.08.2022 Mulakat Deneyimi
    Herkese merhaba. Kısaca sürecimden bahsedip mülakat deneyimimi aktaracağım.

09.05.2021'de ds formunu bekar ve öğrenci olarak doldurup submitledim. Süreç devam ederken evlendim, üniversiteden mezun oldum ve işe başladım. Tüm bu degisiklikleri kaydedebilmek adina agustos ayinda da formunu actirmak icin attigim mail sonrasi eylul ayinda form acildi. Nikah tarihimiz ekimde oldugu icin formu actirip yaklasik 2,5 ay sonra submitleyerek yolladik. Nikah sonrasi benim ve esimin pasaportlari, kimlikler, benim okul durumum duzenlenip formu submitledik.
    Mart, nisan, mayis derken umitlerimiz tamamen bitti ve amerika defterini kapatip hayatimiza devam ettik. Dugun ve ev kurma isleri arasinda Onder bey'den gelen bir mesajla tekrar surece donduk 🙂 Asla pes etme minvalinde cumlelerle iyice gaza getirdi bizi sag olsun hahahah İkimize de ayni gun ve ayni saate gelen mulakat mailiyle biz her seye yeniden baslamis olduk. Asla mulakat beklemedigimiz icin abd icin adres vs hicbir seyimiz yoktu. Unganlar randevusunu zarzor son dakika aldik ve 29 Temmuz cuma gunu saglik randevumuz sonrasi 30 temmuz cumartesi raporlarimizi aldik.
    Konaklama icin Tunus caddesi uzerindeki Sonno Butik Otel'de oda tuttuk. Cok merkezi olmasi elcilige yuruyerek 5dk olmasi bizi cezbetti fakat cuma ve cumartesi gunleri gece 3'lere kadar devam eden buyuk bir gurultu hakimdi odaya. Sessizlik isteyenler icin oneremeyecegim fakat odalarin temizligi, otelin konumu ve kahvaltisi gayet iyiydi.
    1 agustos pazartesi gunu Onder, Melike, Sefa, Yasemin, Ahmet ve Lais hep beraber elcilige gittik. 08:45'te olan randevumuz icin 8'de oradaydik. Tum eşyalarımızı otelde biraktigimiz icin bizim bir emanete ihtiyacımız olmadi ama birkac arkadasimiz elciligin hemen karsisindaki kebapciya ucret karsiligi eşyalarını biraktilar. (herkesten farkli ucret istenmis. ne koparirsam mantigi ile belli ki) Guvenligin onunde siraya girdik ve guvenlik 5'imizi iceri aldı. Yanimizdaki belgeleri bir posete koymustuk poseti cikartip cope attilar:) Yalnizca belgelerin olduğu dosyalari iceri aldik. Pasaport ve xray kontrolu sonrasi iceri girdik ve sira numarasi aldik. İcerde kalabalik bir grup olmanin verdigi rahatlikla lisenin arka sira ekibi gule eglene siramizi bekledik:) İlk numaramizin yanmasi ile esimle bankoya gidip kisi basi 330$ toplamda 660$ odememizi yapip geri donduk. İkinci kez numaramiz yandiginda belgelerimiz istendi. Nufus kayit ornekleri, adli sicil kayitlari, saglik raporlari, evlilik cuzdani ve 2 fotokopisi, guncel pasaportlar (basvuru yaptigim pasaport guncel pasaportum degildi, onu istemedi), benim universite diplomam ve fotokopisi, ikimizin banka belgeleri tapu be ekspertiz raporu istendi. Son olarak surec içinde evlilik yaptigimiz icin yanimizda goturdugumuz gecmis tatil rezeryasyonlari ve 10 yillik iliskimizi kanitlayan nişandan düğüne evlilik teklifinden liseye kadar 50'den fazla fotoğrafı da banko gorevlisine ilettik ve yerimize donduk. Birkac dakika sonra ayni banko icin tekrar numaramiz yandi ve mulakat dilini sormadigini, mulakati turkce mi ingilizce mi istedigimizi sordu. Turkce istedigimizi belirttik ve mulakat sirasi beklemeye basladik. Numaramiz 3nolu bankoda yandi. Cekik gozlu hanımefendi turkce selamladi bizi ve yemin etmemizi istedi. Daha sonra ilk sorusu evlilik tarihimiz oldu. Esimle ben ayni anda ekim, 25 ekim dedik:) Abd'de daha once bulundunuz mu, abd icin vize basvurusunda bulundunuz mu ve baska bir ulkede yasadiniz mi sorularini sordu ikimiz birlikte hayir cevabi verdik. Bundan sonraki tum soruları sadece bana oldu. Abdde nereye gidecegimi, orada kim oldugunu, o kisinin neyim oldugunu ve ne is yaptigini sordu. Kisinin meslegini soylerken ingilizce bir terim kullandigim icin aaa ingilizce biliyor musun dedi "cok az" dedim mulakata ingilizce devam edelim, cok kolay sorular olacak az kaldi bitmesine dedi. tamam dedim. Cocugunuz yok dimi dedi ben yes esim no dedi:) gulduk birbirimize bakip. not aldi cocugumuzun olmadigina dair. Son sorusu olarak yine ingilizce olarak orada ne is yapmak istedigimi sordu. Asiri heyecanlanip work kelimesini bile unutarak 2dk'da falan ancak cevaplayabildim bu soruyu:) Muhendis oldugumu ve orda baslangicta hizmet sektorunde calisip sonra kendi meslegimi yapmak istedigimi soyledim. Cumlemi bitirir bitirmez tebrikler vizeniz onaylandı dedi. Bir seyler daha soyledi ama asla duymadık heyecandan.... Bankodan ayrilip arkadaslarimiza sarilip elcilikten ciktik. 1'i aksami statumuz ap olarak degisti, 2'si aksami issued olduk ve 3'unde pasaportlarimiz sectigimiz ptt'ye geldi. 4'unde ise mutlu son, pasaportlarimizi teslim aldik:)

Surec icinde bilgi alisverisi yaptigimiz, bize yardımcı olan herkese cok tesekkur ederiz. Darisi herkesin basina.

• Merhabalar bu PTT den evrak teslimi bir yakınım alabilir mi uoksa ben mi almak zorundayım teşekkürler

• Merhaba herkese, ilk önce bu foruma katkılarını sunan ve bize destek olan herkese çook teşekkür ederim. Özellikle Uğur bey'in moral desteği çok önemliydi.
    Mülakatımız 04/08 tarihindeydi. Bu deneyimi paylaşmak için durumumun issued olmasını bekledim.
    04/08 saat 9:15 de olan mülakatımız için 8:45 gibi kapının önün vardık ve beklemeye başladık. Kapıdaki güvenlik görevlisi randevu saatine bakmaksızın sıradan 5 er kişi içeri alıyordu. Sıramız geldiğinde içeri girdik ve pasaportlarımızı verdik. Güvenlik aramasından sonra bekleme salonuna giriş yaptık. Pasaportlarımızı verip sıra numaramızla geri teslim aldıktan sonra beklemeye başladık. Yaklaşık 45 dk bekledikten sonra ilk defa numaramız yandı, daha önceki deneyimlerden ücret yatırmayı beklerken bizden ilk önce belgelerimizi aldılar. Çekilişe kayıt yaptırdığım ve daha sonra değiştirdiğim eski pasaportu da götürmüştüm ancak görevli hanım bu sene için istemediklerini ama ilerideki senelerde önemli olacağını söyledi ( başvuruda pasaport şartı kalktığı için anlam veremedim). Biz çekilişten sonra evlendiğimiz için yanımızda 60 a yakın fotoğraf, whatsapp konuşmaları, çiçeksepetinden gönderilen çiçek ekstreleri, uçak biletleri gibi birçok kanıt verdik( mülakattan önceki gün biri bu sebepten AP ye kaldığı için azıcık panikleyip fazla götürmüş olabiliriz 😃 ). Hanımefend mülakatı ingilizce yapmak ister misiniz dedi. Ben de olur, farketmez bize dedim. Daha sonra yerimize geçtik. 15 dk sonra tekrar numaramız yandı ve ödemeyi gerçekleştirdik. Daha sonra 15 dklık heyecanlı son bir bekleyişten sonra numaramız tekrar yandı ve mülakat için bankoya gittik. Sarışın tatlı bir beyefendi bizi karşıladı.
    --Hiç türkçe bilmiyorum sorun olur mu?

• Hayır 🙂
      --Yemini okudu yemin ediyor musunuz?
    • Evet
      -- Eğitim durumunuz nedir?
    • (1 ay önce mezun oldum ama diplomam sağlık bakanlığından henüz gelmediği için mülakata götürememiştim. Belgeleri verirken bankodaki hanım sadece e-devlet belgesinin yeteceğini söyleyip lise diplomamı almamıştı.) Bu durumu anlattım ve lise diplomam ile fotokopisini verdim. Tamam dedi.
      --Daha önce amerikaya gittin mi? Başka bir ülkede yaşadınız mı? Yurtdışına çıktınız mı?
      -- Nereye gitmek istiyorsunuz? Neden oraya gitmek istiyorsun? Aile ya da arkadaşlarınız var mı?
    • orlando ya gideceğiz. Çünkü havasına ve disney/ universal stüdyolarına bayılıyoruz. 😃 Var ama orlandoda değiller.
      -- Ne iş yapacaksınız?
    • Doktorluk mesleğimi yapmak istiyorum. Asistanlığa başlayana kadar tabii ki gündelik işleri de yaparım.
      --Ne zaman evlendiniz?
      Eşime de yurtdışına çıkıp çıkmadığını sordu.
      Daha sonra o çok beklenen Congratulations kelimesini söyledi. Çok heyecanlı ve mutlu bir şekilde oradan ayrıldık.
      Araya haftasonu girdiği için perşembe girdiğimiz mülakat ancak bugün(pazartesi) issued oldu.
      Herkese tekrardan çok teşekkürler. Uzun uzun yazdım kusura bakmayın. Bir sorunuz olursa her zaman yazabilirsiniz ❤

• @bezelye Hayırlı uğurlu olsun 🙏🏻 Bol şans dilerim 🍀

• @Şeyda Çok teşekkür ederim. Darısı sizin ve tüm bekleyenlerin başına ❤

• ⭐⭐⭐

@donmezhamdu, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar bu PTT den evrak teslimi bir yakınım alabilir mi uoksa ben mi almak zorundayım teşekkürler

Mümkünse böyle önemli bir vizenin basılı olduğu bir pasaportu kesinlikle gider kendim alırdım.

• ⭐⭐

@bezelye Tebrikler Yeni hayatınızda mutluluklar.

• ⭐⭐⭐

@bezelye Hayırlı olsun. Amerika'da bol şans dilerim.

• ⭐⭐⭐

@bezelye Yeni hayatınızda mutluluklar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐

@Fouray Etrafıma green card çıktığını söylediğime bin pişman ettiler. Ne işiniz var yabancı memlekette, ne yapacaksınız ki , zaten işiniz var sizin diyenler bir kenara, inşallah gidemezsiniz diyen bile oldu. Şu durumda hala mülakat alamamış olmak sinir katsayımı arttırdığından dolayı bu zat-ı muhteremi boğasım var.

@clubhasankara, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@Fouray Cehennemde yeni bir zebani işe başlamış.
    İlk gün kıdemli zebani tarafından gezdiriliyormuş.
    Her yerde dev, yüksek kaynar kazanlar içinde yanan insanlar ve her bir kazanın başında zebaniler varmış.
    Bizimki bakmış derin bir kazanın başında 5 zebani bekliyor.
    – Bu ne demiş ?
    – Bu Almanların kazanı, sürekli birlik olup yardımlaşıp üst üste çıkarak yukarıya tırmanıyorlar ve oradaki zebaniler de tırmananı tekrar aşağıya atıyor…
    Biraz daha ilerlemişler dev bir kazan daha. Başında 3 zebani bekliyormuş.
    Bizimki yine dayanamamış;
    – Peki burada niye 3 zebani bekliyor?
    – Bu da Amerikalıların kazanı, bunlar da arada yardımlaşıp çıkmaya çalışıyorlar ve görevli 3 zebani yukarıya çıkanı tekrar aşağıya atıyor.
    Bizimki bakmış bir sürü dev kazan ve her kazanın başında çeşitli sayıda görevli zebani varken ileride bir kazan var ki;
    başında hiç zebani falan yok. Hemen atılmış;
    – Yahu bu kazanda niye görevli zebani yok, boş mu?
    Kıdemli artık bıkkın bir şekilde cevaplamış;
    – O Türklerin kazanı.
    Görevli zebaniye gerek duymayız.
    Zaten içlerinden birisi çıkmak için
    çaba sarf ettiğinde
    diğerleri birlik olarak
    hemen onu aşağıya çekiyor.

Bu zaten olayı açıklıyor. Olur da tekrar kazanır veya başka bir yol bulursam inşallah bu sefer bileti alıncaya kadar hiç kimseye anlatmayacağım. Ben kafamda göçmenliği kabul etmiş ve bitirmişim. Sen cesaret edemiyorsun diye ben neden hedeflerimden vazgeçeyim ?
    Bu nasıl bir anlayıştır ? Hiç değişmez mi ? Kimse kimsenin hayallerine saygı duyamaz mı ? Dilerim başarılı ve mutlu olursunuz demek bu kadar mı zor ?

• Herkese merhabalar, ben de muayene ve mülakat deneyimlerimi paylaşmak isterim. Ondan önce buradan faydalandığım tüm bilgiler için herkese bolca teşekkür ederim, inanıyorum ki şu an ve bundan sonra mülakata girecek herkese ışık tutuyor burada paylaşılan tecrübeler.

26 Mayıs 2022 - Unganlar Randevusu
    Sabah erkenden muayene olmak için Unganlar'a gittim, işlemleri başlattıktan sonra aynı binadaki Düzen Laboratuvarı'na yönlendirdiler. Orada da işlemleri yapıp ücreti ödedikten sonra tahlillerimi verdim (kan, idrar, akciğer). Sonra tekrar Unganlar'a gidip muayene sıramı beklemeye başladım.
    Sıram geldiğinde odadya girdim, üzerimi değiştirip doktoru bekledim. Doktor hanım geldi, genel birkaç soru sorduktan sonra aşılarımı yaptı (aşı belgem olmadığı için tüm aşıları olmak durumunda kaldım). Sonra da tekrar giyinip ücreti ödemeye gittim. Muayenem bu şekilde bitmiş oldu. Ertesi gün akşamüzeri tekrar Unganlar'a uğrayıp sağlık raporumu teslim aldım. 9 Haziran'daki mülakatımı beklemeye başladım.

Arada belirtmem gereken bir husus var. Bunu paylaşıp paylaşmamayı düşündüm ancak benden sonraki arkadaşlarımızın dikkat etmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Muayene olduktan yaklaşık 7 gün sonra kendimi pek iyi hissetmemeye başladım. Kas ağrıları ve halsizlik baş gösterdi. Başta genel yorgunluk, beslenme eksikliği vs gibi düşündüm, ağrılarım arttıkça Covid şüphesi baş gösterdi. Sonrasında bir hastaneye acile gittim, tahliller ve muayene sonunda rabdomiyoliz (kas yıkımı) ve buna bağlı olarak akut böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Viral enfeksiyonun buna neden olabileceğini söyledi doktor, ben de yakın zamanda aşı yaptırdığımı söyleyince ondan kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Birkaç saat gecikmiş olsam böbreklerim iflas edecekmiş, bir gün gecikseydim de hayatımı kaybedebilirmişim. 11 gün hastanede kalıp diyaliz de dahil yoğun bir tedavi gördükten sonra taburcu oldum ancak yaşadığım ağrı ve acılar anlatılacak boyutta değil.

Unganlar'da olduğum aşıların buna sebep olmasından dolayı (çoğu zaten bebeklik aşısı olduğu için) size tavsiyem ne yapıp edip aşı belgelerinizi bulup yanınızda götürmeniz. Bir anda bu kadar çok aşı olmak vücudunuzun tepki gösterip rahatsızlanmanıza yol açabiliyor çok düşük ihtimal de olsa.

Hastane maceramdan sonra AIS üzerinden 4 Ağustos'a aldırdım mülakatımı geçerli sebebim olduğu için.

4 Ağustos 2022 - Konsolosluk Mülakatı
    10.15'teki mülakatım için 9.55'te konsoloslukta sıraya girdim. Yaklaşık 25 dk sonra içeri girebildim, sıra numaramı aldıktan sonra beklemeye başladım. Yaklaşık 45-50 dk bekledim numaramın ilk yanması için. Numaram yanınca ücreti ödemeye gittim. Kredi kartıyla ödememi yaptıktan sonra pasaportumu oradaki görevliye teslim ettim. İkinci kez yanması için yalnızca 5 dk bekledim. Sonrasında oradaki memurun sırayla tek tek istediği belgeleri kendisine teslim ettim, ek olarak green card başvurusunu yaptığım eski pasaportumu da verdim. Üçüncü kez numaram ondan da yaklaşık 5-10 dk sonra yandı. Kısa saçlı erkek memur önce yemin ettirdi, sonrasında sorularına başladı.

• Mesleğin nedir (diplomada yazanı sordu)
    • Gıda mühendisiyim.
    • Daha önce yurtdışına çıktın mı?
    • Mayıs ayında Karadağ'a gitmiştim, ondan önce çıkmadım.
    • Nereye gitmeyi planlıyorsun?
    • Kuzenim Kuzey Dakota'da yaşıyor, başlangıçta onun yanına gideceğim.
    • Ne iş yapmayı düşünüyorsun?
    • Şu an çok uluslu bir firmada satışta çalışıyorum, aynı firma içinde görüşme süreçlerim devam ediyor. Satış ile ilgili iş bulamazsam mühendislik yapacağım.
    • Yeterli birikimin var mı? (hesap dökümlerine bakmadığını anladım bunu sorunca)
    • Orta seviyede var ancak kuzenim aynı zamanda sponsorum, dilerseniz sponsorluk formu ve dökümanları verebilirim. (Burada tamam dedi, evrakları istemedi bile).
    • Tebrikler.

Kısa bir rahatlamadan sonra konsolosluktan çıktım. Şimdi ise pasaportumun gelmesini bekliyorum.

• Merhabalar,
    Ben de mülakat deneyimi ve Amerika'ya giden yol hakkında bir kaç kelam yazmak istedim.
    Hikayem 2016 yılında Work and Travel isimli öğrenci programı ile başlıyor. Bu programı 2011 yılında üniversite fizik hocamdan duymuştum ancak zaten babam hayatta göndermez diyerek yeltenmemiştim bile çünkü program için gereken $3bin bulmam baya işti benim için. Sonrasında çok yakın bir arkadaşım 2014 de programa katıldı ve geri döndüğünde kırık ingilizcesinin muhteşem gelişmiş olduğunu gördüm ve hemen paçaları sıvadım. Paçaları sıvamasına sıvadım ancak çözülmesi gereken çok fazla durum vardı özellikle maddiyat konusunda desteği nereden bulacaktım, bu işi aileme nasıl anlatacaktım.. Yıllardır kışın okula gidip yazın babamla birlikte çalışıyordum.
    8 yaşından beri okuldan dolayı aileden ayrı bir kentte yaşıyordum ve zar zor geçiniyordum (ilk okul (yatılı) + lise + üniversite) ve yüz yüze konuyu daha iyi ifade etmem gerekiyordu. Program başvurularını insanlar agustosta başlatıp süreci baştan sona domine ediyordu benimse öyle bir şansım olmamıştı. Belki kışın çalışabileceğim bir ortam olsa okuduğum kentte para biriktirebilirdim.. O da yoktu zaten 8 saat çalış 25 lira al modeli vardı... Daha düzgün bir işte çalışmaya kalksam okula gitmem imkansızdı.. Zaman zaman inşaat işlerine dahi gittim ancak sürdürülebilir değildi.. İşi yap 6 ay paranın peşinde koş modeli hakimdi. Daha sonra okulu uzatma pahasına bir hastanenin network kablolamasını aldım (piyasanın yarı fiyatına). Sonra 3 ay parayı almaya uğraşıp hakettiğimden 20% eksik olarak alabildim. İyi bir başlangıçtı..

2016 Ocak ayında atlayıp ailemin yanına gittim ve konuyu anlattım ve diğer aile büyüklerimin de sözlü desteğiyle zor da olsa babamı ikna edebildim ancak mart ayına kadar tam oluru vermedi.. Maddiyat konusunu da büyük ağabeyimin (sağ olsun) destekleriyle çözmüş oldum. Bu noktadan sonra amerikan rüyası benim için başlamıştı yaklaşık 4.5 ay süre ile orada yaşadım çalıştım ve gezdim. Sonraki sene tekrar gitmek istedim ve vize reddi ile sonuçlandı ve bu durum bende ciddi bir travma yarattı. Çünkü iliklerime kadar orada çalışmak ve yaşamak istiyordum. Vize reddi sonrası malum Türkiyede iş aramalarına başladım artık mezundum ve çalışmam gerekiyordu. Bir süre işsiz gezsen insanlar serseri gözüyle bakmaya başlıyor. Git çevirmenlik yap, git mağazada çalış gibi insanların üzerine vazife olmayan bir sürü yorum ve 6 aylık bir iş arama süreci sonrası işe başladım. Hayallerimin şirketinde işe girmiştim ancak ateş ilk günkü gibi yanmaya devam ediyordu.
    İşe başladığım sene (2017) ilk greencard başvurumu bireysel olarak yaptım ancak mayısta "you have been not selected" gördüm. Hemen ardından 2018 için tekrar denedim ancak yine aynı sonuç oldu ve ben de işin de vermiş olduğu stres ve hayatın akışına kapıldım 2019 ve 2020 yıllarını boş geçtim.
    2021 yılında hem covid'in getirmiş olduğu kapanma durumu hem iş yükünün anormal derecede çoğalması durumu hem de malum enflasyon konularından cok canım yandı ve son gece GC başvurusunu hızlıca doldurup gönderivermiş oldum. Sonrası uzun bir bekleme süreciydi ancak o kadar yoğun tempo çalışıyordum ki açıklanma tarihini tamamen unutmuşum.. Bir gün (11 mayıs sanırım) iş arkadaşlarımın ekran paylaşılan bir uygulama ile GC sonuçlarını incelediklerini gördüm ve hemen kolları sıvadım. Ben de başvurmuştum ancak unutmuştum 🙂 o anda yaptığım tüm önemli işleri hiç bekletmeden kaydetme olan huyumun niceliklerinden yararlanıp confirmation number vs. gibi şeyleri depoladığım bulut ortamına erişip sonuca baktım ve o heyecana heyecan katan uzun yazı ile karşılaştım. O anda ekranı paylaşıyordum ve iş arkadaşlarımın tebrikleri arasında müdürümün de oturuma katılıp konuyu gördüğü ve küçümsediği bir durum oluştu.. "Greencard mı hıı"..
    Tabi bu noktada henüz CN nedir süreç nedir bilmediğim için hemen anne babamı aradım durumdan bahsettim kesin gideceğim zannediyorum. Webde biraz araştırma yaptıktan sonra yeşilkartforum'u rehber edinmeye karar verdim. oturdum gece boyu 6 7 saat neredeyse eski konuları okudum süreci okudum.. Sonra bir de baktım neredeyse en son sıradayım (26K) ve bana gelmesi bu sıranın çok çok zor. Ancak erken kalkan yol alır yine de bir şans var ortada bunu kullanalım mantığıyla hemen DS-260 doldurma sürecine başladım. İnternet explorer ve DS 260 ile cebelleşme sürecim tam olarak 2 gün sürdü ve zor da olsa tamamlayıp göndermiş bulundum. Sonrası herkesin bildiği üzere yeşilkartforumun telegram grubuna katılmam ve sürecin yavaş ilerlemesi ile devam etti.

Bekleme süreci ve Zorluklar;
    Bu süreçte ilk aylar mart nisan gibi giderim derken son aylar artık bittik modunda gittim gittim geldim.
    Zaman zaman iş motivasyonum acayip bozuldu.
    Yatağımı değiştirmem gerekiyordu yeni yatak almadım.
    Telefonu değiştirmem gerekiyordu yeni telefon almadım.
    Hiç bir şey almadım.
    Yanlışlıkla birine gönül kaptırırım diye karşı cinse selam dahi vermedim.
    Avrupadan gelen tüm iş tekliflerini reddettim.
    Sürekli süreci okudum ve sosyal medyadan destek olmaya calıstım.
    Özellikle üst amirlerimin aşırı moral bozucu yorumlarına maruz kaldım. ( gidip orada kamyoncu olursun vs.)
    Sonraları üst amirlerimin teşvik etmeye calısan yorumlarına maruz kaldım ( Cloud Computing bazlı bir şirket kurma projem var ancak TR'de yeterli destek bulmak imkansıza yakın) (Amirlerim birim kur fonlayalım tarzı yaklaşımda bulunmaya başladı bu noktada)
    Daha sonraları yine üst amirlerimin şirketin İngiltere ayağına gönderelim amerikayı boşver tarzı yorumlarına maruz kaldım (bence klasik adam tutma hikayesi..)
    En sonda üst amirlerimin gidip perişan olursun burada zaten iyi kazanıyorsun mevzularına maruz kaldım.

Anlamadığım nokta önce bozup, sonra tutmaya calışıp çok güzel tekliflerle gelip sonra tekrar bozmaya çalışmaları oldu. Tabi bu durum beni gerçekten çok perçinledi ve hayalin gerçekleşmesini her şeyden daha fazla istedim...

Yukarıda yazmış olduklarım birçok insandan daha fazla beni gerdi ama yine de sağolsun telegram gruplarında müthiş kaliteli insanların yorumları ve tecrübeleri ferahlama sağladı..
    Çok stresli bir 14 ay bekleme sonunda tam artık alternatif planlar yapmaya hazırlanıyorken iş yerinde başımda boza piştiği bir gün status check update mailini gördüm. Anlık sevinçle "geldi bee" dedim ve kötü yorumların (iş çevresi) kat kat fazlasına maruz kaldım devam eden günlerde. Ancak artık hayalime çok yaklaşmıştım ve geriye vizeyi almak mülakat kalmıştı.

Unganlar Tecrübesi:
    Status check mailinden sonra hemen 20 temmuz'a randevu tarihi oluşturdum. 20 Temmuzda unganlara gittiğimde ciddi bir kalabalıkla karşılaştım oturacak yer dahi yoktu ve insanlar köşe kapmaca oynuyordu. Ancak beklediğimin aksine işlemlerim çok hızlı bitti. Sırasıyla kan verme, Akciger grafisi, doktor kontrolü. Toplamda 460$ kadar bir ödeme yaparak çıktım. Ertesi gün 16:00 gibi raporumu aldım.

Mülakat Tecrübesi:
    Burada belirtmem gerekir ki en önemli şey kesinlikle Eksik evrakla gitmemek!
    Tüm evraklarımı banka dökümünü e-devlet belgelerini hazırlamam yaklaşık 2 3 günümü aldı ve her birinden en az 3 tane bastırdım (her ihtimale karşı)
    Yaklaşık 10 defa tekrar tekrar kontrol ettim. Bir de mülakat sabahı Bilgehan kardeşimle cross check yaptık 🙂

4 Agustos 2022 @9:45 randevu saati için 9:30 gibi kuyruğa girmeden kapıdaki görevlinin yanına gittim ve DV için sıraya girip girmememiz gerektiğini sordum. O da tüm DV bekleyenler buraya gelsin dedi ve bizleri sıradan içeri almaya başladı.
    İlla şeffaf dosyada olması gerekmiyor dökümanlarınızın.
    İlk girişte pasaport kontrolü ve X-Ray geçisi sonrası içeride tatlı bir bayan beni karşıladı, pasaportumu alarak üzerine etiket yapıştırdı ve bir sıra numarası verdi.
    Yaklaşık 11.30 sularında numaram yandı ve $330'lık ödeme için kasiyer'e gittim. Tüm işlemlerimi yaptığım ve aktif olarak kullandığım kredi kartımı verdim ve ödeme reddedildi. Yanımda nakitte yoktu. ilk denediğim İş Bankası hemen "mail order" yöntemini bloke edip üzerine 5 defa telefonumu aramış otorizasyon için ancak tabi telefon vs kabul edilmiyor içeriye. Hemen ikinci kredi kartımı verdim ve şanslıyım o çalıştı (finansbank). Bu adımdan 5 dakika sonra dökümanlar için ikinci defa numaram yandı ve orada sıra ile;

• Diploma Fotokopisi
    • Adli Sicil Kaydı
    • Banka Dökümü
    • Askerlik Belgesi
    • Nufus Kaydı

istendi. Diploma orijinali ve eski pasaportlarım istenmedi. Bu noktada dökümanları alan bayan daha önce evlenip evlenmediğimi ve mülakatı ingilizce yapıp yapamayacağımı sordu. İngilizce istedim.

11:40 gibi üçüncü defa numaram yandığında genç bir bayan konsolos vardı karşımda.
    Konuşmalar; B: Ben O: o

B: Helloo, how's your day?
    O: Oh, you talking english. Thanks how's yours?
    B: I'm fine just happy to be here.
    O: Cool, please raise your right hand and listen to me carefully and just answer "YES" if everything OK for you.
    B: Aight
    O: You are responsible for confirming the contents and accuracy of the information contained in the documents. By saying YES you affirm that you have read all documents and understand their contents and all information provided is accurate.
    B: Yes!
    O: Well i dont see your original diploma here in documents can i see that?
    B: here please check (burada evrakları alan hanfendi diplomayı istememişti)
    O: Cool. (sadece camın arkasından baktı 2 saniye kadar)
    O: Have you ever married?
    B: Nope
    O: Do you hold a valid US Visa?
    B: Nope
    O: Where are you going to go in US?
    B: I'm planning to land in SC but also considering Chicago. Depends on the job status.
    O: What are you gonna do?
    B: I am a computer engineer and ... (burada sözümü kesti)
    O: Everything looks good. You will get your passport and documents in five working days.
    B: Cheers, have a good one!
    O: Congrats..

Konusma öncesinde ya da arada bir yerde parmak izi alımı yapıldı. Şuan çok net hatırlayamıyorum.
    Yaklaşık 45 sn veya 1 dakikalık bir süreçti hepsi. 4 Agustosta mülakata girdim. 5 agustosta vizem issued oldu ve kargoya verildiği bilgisi geldi. Bugün 8 Agustosta ise evime ulaştı.

Süreç içerisinde desteklerini esirgemeyen @gucarslan ve tüm pozitif insanlara teşekkür ederim.

A new chapter of life begins..

• Giriş
    2022 kazananı olduktan sonra herhalde en büyük şansım sayın @crazycells'in ekşisözlük'teki green card başlığı altındaki mesajına denk gelmekti. Mesajının içeriği ve yazarın üslubunun verdiği güvenle tıkladığım link üzerinden yesilkartforum'a üye olup 2022 başlığı altındaki mesajları okumaya başladım. Hangi forum paylaşımı ya da paylaşımlarından bu izlenimi edindiğimi hatırlamasam da bir an önce DS-260 formunu doldurmamız gerektiğine kanaat getirmiştim. Hatta ilk bir kaç gün formu yüklememizi geciktiren, eşimin önceki oturduğu adresleri hatırlayamayışına nasıl stres yapıp kendisini zorladığımı dün gibi hatırlıyorum. Yine de DS-260 formunu erken doldurmamızın 2022'deki garip işleyiş dolayısıyla vizemizi alabilmemizin en önemli nedeni olacağını henüz bilmiyordum.
    Sürecin 2020 ve 2021'de sekteye uğradığını ise sonraki günlerde öğrenecektim. Ekim ayıyla birlikte 3'er bin numarayı açıp mülakat verseler bizim de sona doğru bir şansımız olacağını düşünürken aylarca boş geçilmesi ile ilk günkü mutluluğumuz yerini belirsizlikle kaplı bir mutsuzluğa bırakmıştı. Sonra KCC'nin dosya onaylarını Mayıs ayında formunu dolduranlardan başlayarak ilerletmesiyle ümidimiz az da olsa yeşermiş, dosyamız onaylandıktan kısa süre sonra dosya onayı aşamasının 2022 için kaldırılmasıyla tekrar bir belirsizliğin içinde bulmuştuk kendimizi.
    Bazen az bazen çok verilen mülakat sayıları ve her seferinde Mayıs ayında DS-260 formunu dolduranlara mülakat vermeleriyle son ana kadar içimizdeki ümit hep devam etti. Ümit devam etse de belirsizliğin yıpratıcılığını diğer tüm talihliler gibi biz de yaşadık. Ta ki mülakat almadığımız halde sağlık muayenesine girdiğimiz günün ertesine kadar..

Muayene öncesi
    Sürecin nasıl işlediğini öğrendiğim andan itibaren, küçük yaşta yaşadığım bir rahatsızlık dolayısıyla ciğerlerimde sağlık muayenesinde ekstra testler istenmesini gerektirecek bir iz çıkmasından ve fiscal yıl bitimine raporumun yetişmemesi yüzünden bu şansı kaybetmekten korkuyordum. Zira röntgende şüpheli bir iz görüldüğü zaman istenilen testler dolayısıyla raporun hazırlanması 8 hafta sürecek, Ağustos veya Eylül'de yapılacak bir muayenede ise bu durum tüm şansımızı kaybetmemize neden olacaktı. Bu korkum için en geçerli neden 2021 talihlisi olup 2021 Ağustos'una mülakat alan bir arkadaşımın yine Ağustos ayında girdikleri muayenede asıl talihli olan eşinin hiçbir geçmiş hastalığı olmamasına rağmen röntgeninde çıkan bir iz dolayısıyla tüm haklarını kaybettiklerini öğrenmiş olmamdı.

Son aylara kadar, mülakat maili almadan muayene olunamayacağını düşünerek ve bu ihtimalin korkusuyla geçti. Ancak Telegram grubunda gördüğüm bir mesaj üzerine 29 Mayıs'ta Uğur @gucarslan Bey'e yazdım konuyu. Sağ olsun, ivedilikle muayene randevusu almamı tavsiye edip mülakat olmadan da muayeneye girilebileceği, sorun olmayacağı cevabını verdi. Bunun üzerine aynı gün, ortada mülakat falan yokken, 28 Haziran için kendim, eşim ve kızımız için muayene randevusu oluşturdum.

27 Haziran - Muayene için yolculuk
    Batı Karadeniz'de sel felaketine ve can kayıplarına neden olan yağışta İstanbul'dan Ankara'ya doğru yoldaydık. Görüş mesafesinin çok kısa olduğu, sağanak ve sisle olan imtihanımız Çamlıdere kavşağına bir kaç kilometre kala E80'de asfalttaki kesik veya çukurun lastiğimizi parçalamasıyla bir üst seviyeye taşınmıştı. Krikonun sağanak yağışla çakıllı zemine gömülmesi, tekerin kampanaya yapışması bir saatten fazla uğraştırmıştı beni. Bir taraftan onca araba sorunsuz giderken lastiği parçaladığım için kendimi ayıplarken, diğer taraftan yırtılan lastiğin kazaya yol açmadığına seviniyordum. Hemen arkamda aynı yer yüzünden aracından bir şeylerin koptuğunu düşünüp duran bir başka araç ve az ilerimize zikzak çizen tekeriyle yalpalayarak zor bela park eden tırın da aynı yerde lastiklerinin parçalandığını görünce kendimi ayıplamaktan vazgeçmiş ve o gazla lastiği değiştirmeyi başarıp sırılsıklam bir şekilde yeniden yola koyulmuştuk.

28 Haziran - Muayene günü
    Etimesgut'tan aracımızla Unganların bulunduğu yere geldik. Buğday Sokak üzerindeki otoparka aracımızı bıraktık. Randevumuz 10.30'daydı. Erken gittiğimiz için biraz Kuğulu Park'ta oyalanıp Saat 10.00'da Unganlar'a maskelerimizi takarak giriş yaptık. İçerisi çok kalabalıktı. Öyle ki yalnızca bir sandalye boştu biz girdiğimizde. Bekleyenlerin hemen hepsi yabancı uyrukluydu. Belgelerimizi (DS-260 confirmation sayfaları, pasaportlarımız, Covid-19 aşı kartlarımızın çıktıları, kızımızın aşılarının e-devlet çıktıları) teslim edip beklemeye koyulduk. Bir süre sonra sırayla fotoğraf için çağrıldık. Web-cam ile fotoğrafımız çekildikten sonra Düzen Lab'a yönlendirildik. Önce Düzen Lab'ın ödemesini yaptık. Eşim ve benim için 95 USD tutan kan ve röntgen masrafı için 100 USD verip üstünü TL olarak aldık. Ardından, önce kan verip sonrasında da biraz bekleyerek röntgen çekildik. Unganlar'a geri döndüğümüzde içerisi yarı yarıya boşalmıştı. Bir süre sonra önce ben, ardımdan eşim ve son olarak da kızım eşimle birlikte içeri girerek sırayla muayenemizi olduk. Muayenemizi Dr. Handan hanım gerçekleştirdi. Muayenedeki işlemler ve diyaloglar önceki tecrübe paylaşımlarındaki gibi hızlıca gerçekleşti. Case numaramı ve mülakat tarihimi sorduğunda yaşadığım heyecanı ve endişeyi unutamam. Henüz mülakat almadığımı ve yukarıda bahsettiğim rahatsızlıktan dolayı (evet kendisine de geçirdiğim rahatsızlıktan bahsettim) raporun gecikmesi endişesiyle mülakat almadan muayeneye geldiğimi söyleyince Handan hanım " Çok akıllıca, iyi düşünmüşsünüz." deyivermişti. Bu diyalog esnasında kaç iğne vurduğunu anlayamadım bile. Sekreteryadaki görevli arkadaş iletişim bilgilerinin teyidi ve ödeme için çağırdı ve üç kişi için toplam 790 (310+310+170) USD ödememiz olduğunu söyledi. 800 USD verdim ve üstünü 10 USD olarak geri aldım. Ardından sonraki gün 3-4 gibi gelip raporu alabileceğimizi söyledi. Röntgende bir sorun olsa şimdi söylerdi herhalde diye düşündüm. Yine de sonraki gün karşılaşacağım her ihtimale hazırlıklıydım.

Eve geri döndükten bir süre sonra telegram grubunda Ağustos ayı için dağıtılan mülakat mesajlarını gördüm. DS-260 Formunu Mayıs ayında dolduranlara mülakat vermeye yine devam etmişler ve 25k'lara kadar gelmişlerdi. Ancak 24k numaramızla bizi ve forumdan bir kaç arkadaşı atlamışlardı. Önceki aylarda da mülakat verdikleri düzene rağmen atlanan bazı arkadaşlar olduğunu biliyordum. Onlardan bir kısmının bu dağıtımda mülakat aldığını ama bir kaçının ise yine alamadığını görünce yaşadığımız belirsizliklere bir belirsizlik daha eklenmiş oldu dedim kendime.

29 Haziran - Sağlık Raporu
    Ve muayeneden bir gün sonra saat 3 gibi Unganlar'a tekrar gittik. İçerisi boştu. Görevli arkadaşlar güler yüzle karşılayıp raporlarımızı uzattı ve gerekli açıklamaları yaptı. Sonuç olarak röntgenimde bir şey çıkmaması ile korktuğum gibi aylarca beklemeye gerek kalmadan bir sonraki gün raporumu almanın mutluluğunu yaşamıştım.

30 Haziran - Mülakat maili
    Artık, tümüyle sıramızın atlanıp atlanmadığını anlamak için önümüzde iki ay vardı. Bu belirsizlik öyle veya böyle son bulacak diye kendimi ve eşimi teselli etmeye çalışıp Ankara'daki akrabalarımızla bir gün daha geçirip öyle yola çıkmaya karar vermiştik. Harikalar Diyarı adlı parka gidip piknik yapacak ve kızımın parktaki mutluluğunu izleyip içimdeki burukluğu unutacak öyle yola çıkacaktım. Piknik alanına vardığımızda gökyüzü kararmaya başlamıştı. Ben diğerlerinden az uzakta kızımın parkta oynayışına eşlik ediyordum. "Kızım biraz daha oyna, bak yağmur yağacak" demiştim ki telefonumdaki e-posta bildirim sesini işittim. Daha önce telegram grubunda kaç kere okumuş olduğum mail başlığı o an bana çok yabancı görünmüştü. "DV submission..you have updates.." diyordu. "Bu mülakat maili olabilir mi? Ama daha iki gün önce mülakat dağıttılar. Aynı ay tekrar dağıtma adetleri de yok ki." Kafam allak bullak olmuştu. Ne maile ne de parkta oradan oraya koşuşturan kızıma konsantre olamıyordum. Eşimin bulunduğu yere hızlıca gidip, "Lütfen sen parkta durur musun? Benim bir yere oturmam lazım." diyebildim. Hemen Telegram grubunda paylaştım gelen mesajı. CEAC'a bakmak o heyecanla aklıma gelmemişti. Gruptaki bir arkadaş "Mülakat maili bu" yazdı bir kaç saniye sonra. Hemen CEAC'ı açıp bilgilerimi girdim. Gerçekten de "In Transit" olmuştuk. Süreç boyunca hep her ihtimale hazır olmaya çalışıyordum. Bu ana ise bir piknikte hazırlıksız yakalanmıştım.

4 Ağustos - Mülakat deneyimi
    Mülakat saatimiz 8.45'ti. Aracımızla Etimesgut'tan konsolosluk tarafına 8.25 gibi ulaştık. Konsolosluğa çok yakın bir yerde sokak üzerinde park yeri bulduk. Konsolosluk girişindeki güvenlik görevlisi araç anahtarının sorun olmadığını söyleyince anahtarı emanete teslim etmek zorunda kalmadan sıraya girdik. Sırada pek kimse yoktu. Bizim ve arka sıramızdaki çiftin pasaportlarını alıp inceledikten sonra sırayla girişin önüne doğru aldı. Bu alanda üstümüze güvenlik amaçlı olduğunu düşündüğüm bir kağıt parçasını sürüp içerideki görevli hanımefendiye uzattı. Kısa bir süre beklettikten sonra içeri girebileceğimizi söyledi ve kapıyı açtı.
    İlk içeri girdiğimiz kısım olan güvenlik alanında X-Ray'den geçtikten sonra bir sonraki kapıdan mülakat yapılan kısma girdik. Girişte hemen solda görevli pasaportlarımızı istedi. Bu arada ikişer tane güncel resmimizin olup olmadığını teyit amaçlı sordu ve sırayla pasaportlarımıza birer etiket yapıştırdı. Sıra numaramızın olduğu kağıtla birlikte pasaportlarımızı geri verdi. DV sürecinde diskalifiye olma durumlarının farklı dillerde yazıldığı bir kağıdı da ayrıca uzatıp "Bunu okuyun, ardından geri verin" dedi. Kağıdın içeriğini forumdaki hemen herkes gibi zaten biliyordum, yine de hızlıca göz atıp kendisine geri verdim. Ardından boş bulduğumuz sandalyelere oturup beklemeye başladık.

9.40'ta ekranda numaramız yandı ve 7 numaralı gişeye ödeme için gittim. Pasaportlarla birlikte 1000 USD (üç kişi için) verip 10 USD para üstü aldım. Ayrıca sıra numaramızın olduğu kağıdı da burada görevliye verdim.

Bir sonraki bekleme süreci yaklaşık 20 ila 30 dakika sürdü. Numaramız 12 numaralı gişe için yeniden yanınca eşim ve kızımla birlikte ilgili gişeye gittik. Gişedeki hanımefendi "Hoş geldiniz" dedikten sonra "İngilizce biliyor musunuz?" diye sordu. Kendisiyle kuracağımız diyalog için sorduğunu düşünüp gayri ihtiyari "Evet" dedim. Ancak bu sorusunun mülakatın gerçekleştirileceği dili belirlemek için olduğunu anlamam uzun sürmedi ve "Kusura bakmayın, mülakat için soruyor iseniz eşim İngilizce bilmediğinden mülakatı Türkçe gerçekleştirmek istiyoruz, mümkün mü?" dedim. Gülümseyerek "Tabii ki" dedi. Özellikle eşimin de soru cevap faslını rahatça takip edip, her aşamasında birlikte olduğumuz bu uzun sürecin en önemli adımının da tamamıyla içinde olmasını istiyordum. Önceki deneyimleri okuduğumda aileler için belge teslimini pratik olarak yapabilmek adına belgeleri kişi olarak değil belge cinsine göre gruplamanın daha doğru olduğuna kanaat getirmiştim. Aynen düşündüğüm gibi belgeleri kişi bazlı değil belge cinsine göre istedi. İlk olarak fotoğrafları ve son olarak banka dökümleri olmak üzere şu belgeleri istedi:

• 2'şer adet uygun ebatlarda biyometrik fotoğraf

• Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (büyükler için)

• Vukuatlı nüfus kayıt örneği (büyükler için ve küçük kızımız için asıl talihlinin belgesinin kopyası)

• Evlilik cüzdanı ve 2 adet fotokopisi

• Sağlık raporları

• Diploma ve fotokopisi (asıl talihli için)

• Askerlik durum belgesi (asıl talihli için)

• 6 aylık Banka hesap özeti (USD, Altın, TL)

Bu aşama ile ilgili yazabileceğim notlar ise şöyle:

• E-devlet'ten çıkardığım askerlik durum belgesi, askerlikten muaf olduğum halde yeterli geldi. Her ihtimale karşı, askeriyeden yıllar önce aldığım orijinal sağlık raporumu ve fotokopisini de götürmüştüm ancak e-devlet çıktısının yeterli olduğunu söyleyince orijinal raporumu dosyadan çıkartmadım bile.

• Banka hesap özetlerini verdikten sonra aracımızın ruhsatını ve evimizin tapusunu da verebileceğimi söyledim. "Ama bu belgeleri verirseniz geri almayacaksınız, dosyanıza konulacak" dedi. "Peki yalnızca fotokopilerini verebilir miyim?" diye sorunca "Tabii ki" dedi. Böylece ruhsatın ve tapunun fotokopilerini, aracın kasko değerini gösteren TSB sitesinden aldığım çıktı ve ev için Endeksa'dan aldığım raporla birlikte verdim.

• Tüm belgeleri verdikten sonra adres değiştirmek istediğimi söyleyip yeni adresin büyük puntolarla yazdığı A4 kağıdını kendisine uzattım.

Belge tesliminden sonra tekrar oturup beklemeye başladık. Ve sonunda saat 11'e doğru 5 numaralı gişe için numaramız yandı. Sağ elimizi kaldırarak ettiğimiz yeminle başladık. Diploma ve evlilik cüzdanını bu arada geri verdi. Parmak izlerini de aldıktan sonra soru cevap faslı başladı. Mülakatı yapan hanımefendinin sorduğu sorular şu şekildeydi:

• Daha önce ABD'ye gittiniz mi? (Hayır)

• Daha önce başka bir ülkede bulundunuz mu? (Hayır)

• Ne iş yapıyorsunuz? (Mesleğimi söyledim)

• ABD'de nereye gideceksiniz? (İlk olarak kısa bir süreliğine Virginia'da arkadaşımın yanında kalıp ardından Texas Austin'e yerleşmeyi planladığımızı söyledim.)

• Neden Austin? (Çalıştığım sektördeki iş yoğunluğundan dolayı olduğunu söyledim. Ve (gereksiz bir cümle olduğunu düşünsem de) aslında Kaliforniya'nın sektörümün merkezi olduğunu ancak başlangıç maliyetleri açısından Austin'i tercih ettiğimi ekledim.)

• Orada ne iş yapacaksınız? (Mesleğimi yapacağımı söyledim)

Son olarak biraz İngilizce konuşup konuşamayacağımızı sordu. "Tabii ki" dedim. Ve üstte yazdığım son soruyu İngilizce olarak sordu. Ve cevap cümlem biter bitmez tebrik ederek pasaportlarımızın 5 iş günü içerisinde postalanacağınız söyleyip bizi uğurladı. Eşime herhangi bir soru sormadı. Mülakatımız bizim için şaşırtıcı derecede rahat ve hızlı gerçekleşti.

--

Bugün 8 Ağustos ve vizelerimizin basılı olduğu pasaportlarımızı Levent PTT şubesinden teslim aldık. Hemen tüm yazılı kısımları inceleyip bir hata veya eksik olup olmadığına baktık. Çok şükür ki her şey yolunda.

Darısı 2022 tayfasından Eylül için mülakat almış ve henüz almamış tüm arkadaşların başına. Umarım bu uzun bekleyiş hepimiz için mutlu sonla biter. 2020/2021 dönemlerinden dava sonuçlarını bekleyen tüm arkadaşların da en kısa sürede vizelerine kavuşmasını diliyorum. 2023 ve sonraki yıllarda ise umarım ülkemizden kazanan her kişi böyle garip işleyişlere ve belirsizliklere maruz kalmadan rahatlıkla vizelerini alırlar.

Başta forumun kurucusu sayın @crazycells'e, ardından süreçte kılavuzumuz olan çok değerli sayın @gucarslan'a, öte yandan dosyamı İngiltere'ye taşımayı düşündüğüm zaman diliminde konu ile ilgili sorularımda bana cevaplarıyla yardımcı olan sayın @Elif-Başargil Hanım'a ve sayın @FUAT-ARI'ya, ve son olarak forumda ve Telegram grubunda bilgi ve tecrübeleriyle katkı yapıp süreci kolay kılan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.

• @icf yeni hayatınızda başarılar ve mutluluklar dilerim 🙂 Sormak istediğim bir şey var. $330 dolarlık vize ücretini sadece kredi kartı ile mi ödeniyor yoksa nakit olarak da ödeyebiliyor muyuz? Teşekkür ederim.

• @holley tebrikler 👏🏻👏🏻Bol şanslar 🍀

• @Programmer teşekkürler

• @erkuttiryaki öncelikle çok büyük geçmiş olsun 🙏🏻 daha önce böyle bir şey duymamıştım bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Umarım sağlık probleminiz tamamıyle geçmiştir 🙏🏻 Yeni hayatınız sağlık huzur ve bol şansla başlasın. Tebrik ederim 🍀

• @eynar bir serüven kitabı tadında okudum derin bir nefes vererek bitirdim. Çok keyifli yazmışsınız😊Tebrikler, yolunuz bahtınız açık, şans sizinle olsun 🙏🏻🍀

• @heleneda Cok uzucu bir durum. Bosandiginiza dair olan belgeyi elcilikde tercumesi ile ibraz etmediniz mi?

• Herkese merhabalar 4 Ağustos mülakat deneyimim:
    Sabah 9.45 randevusu için 9.30 civarlarında içeri almaya başladılar, girişte telefon, para yanınızda ne varsa aynı havaalanına girer gibi bırakıyorsunuz. Sonra kapıdan girip
    içerideki gri saçlı hanımefendiye pasaportumu verdim arkasına bir sticker yapıştırıp sıra numaramı verdi. Numaramın ilk kez yanması uzun sürdü, yanlış hatırlamıyorsam 1 saati geçti, ilk kez numaram yandığında 330 dolar nakit ve pasaportumu verdim herkes biliyordur artık ancak yine de yazayım bu aşamadan sonra sıra numaranızı aklınızda tutmanız gerekiyor. Sıra numaram ikinci kez yandığında evraklarımı teslim etmeye gittim.

• arşiv kayıtlı adli sicil belgesi
    • vukuatlı nüfus kayıt örneği
    • askerlik belgesi
    • hesap dökümleri ve imza sirküsü fotokopisi (bu sırada bankodaki hanımefendiye dolar hesabımı verdiğimi , türk lirası hesabını verip vermemem gerektiğini sordum, türk lirası hesabımda birikim yapmadığımdan bahsettim. Ne varsa verin siz dedi.)
    • lise diploması ve fotokopisi
    • üniversite öğrenci belgesi ve transkript (kapalı zarf istenmedi)
    • unganlar'dan aldığımız sağlık raporu
    • 2 adet biyometrik fotoğraf
    • tapu fotokopisi
      Evrakları teslim ederken adres değişikliği yapmak istediğimi söyledim ve adresin yazılı olduğu kağıdı teslim ettim, bilgileri sisteme girerken ingilizce biliyor musun diye sordu evet, mülakatımı da ingilizce yapmak istiyorum dedim.
      Numaram 3. kez yandığında girişten sola dönünce 2. ya da 3. bankoya gittim (tam olarak hatırlayamıyorum) çok güler yüzlü bir hanımefendi sorularını sormaya başladı,
      toplamda bütün mülakat 3 maksimum 4 dakika sürmüştür.
    • Hi how are you?
    • im fine and you? (çalışmadığım tek soru buydu 🙂 )
    • what are you going to do with your diversity visa? (tam ingilizcesi bu olmayabilir ancak çeşitlilik vizesini neden istediğimi ve onunla ne yapmak istediğimi sordu)
    • first i want to move to california, i have a family friend there. i am going to work at the service industry for a couple of years then i want to move on to my field, software engineering.
    • buranın tam ingilizcesini hatırlayamıyorum ancak üniversite öğrencisisin, kaçıncı sınıfsın dedi
    • im a 3rd grade but i have 1.5 years left im a irregular student.
    • are you going to finish university here?
    • no im not going to.
    • güldü neden diye sordu
    • im not satisfied with my university
    • tekrardan güldü, everything looks good dedi ve parmak izi cihazının çalışmadığını diğer bankodan çağırılıcağımı söyledi.
      Parmak izi vermek için diğer bankoya gittiğimde elime verdiğim evrakların bazıları geri verildi (hesap dökümleri, lise diploması aslı ve fotokopisi, nüfus kayıt örneği)
      o an panikledim vizem onaylandı diye düşünüyordum, o bankoda parmak izimi alan beyefendiye "is my visa approved?" dedim, o da güler yüzle yes, there is no problem dedi.
      Konsolosluk içine girmeden bile siz de mi yeşilkartforum'dansınız diye tanışma fırsatı bulabildiğim kişiler oldu bu platformun emekçilerine çok teşekkür ederim.
      İçeride de bir dayanışma ile mülakat alan dönüp bekleyene fist bump yapıyordu, beklediğimden rahat ve sorunsuz geçti. Buradan bir kez daha Uğur Güçarslan'a teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |