Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba;

Öncelikle 6. başvurumuzda kazanmış olduğumuz GreenCard sürecinin 15 aylık stresli bekleyişinin ardından şu an bu deneyimi paylaştığıma gerçekten inanamıyorum ve şükrediyorum. İnşallah en kısa sürede herkesin bu deneyimi yaşamasını tüm kalbimle diliyorum.

3 Ağustos Mülakat deneyimimiz:

Eşimle birlikte 9:15’de olan randevumuza tam saat:9:00 da elçilik önünde sıraya geçerek bekledik. O sırada güvenlik görevlisi randevu saatine göre ismimizi seslenerek içeri aldı. İçeri kesinlikle dosyalarınızın dışında hiçbir şey alınmadığını belirtmek isterim. Güvenlikten geçtikten sonra içeride sizi sıra numarası vermek için bir bankoya yönlendiriyorlar. Pasaportunuzun arkasına bir etiket yapıştırıp size sıra numarası vererek oturup sıranızın gelmesini beklemenizi istiyorlar. İlk numaramız yandığında 330 $ x 2 olmak üzere toplamda 660 $ ödedik ve pasaportlarımızı teslim ettik. Herkesin dediği gibi burada sıra numaranız alınıyor ve tekrar yerinize geçip sıranızın gelmesini bekliyorsunuz o sırada numaramızı kaç defa tekrar ettim bilmiyorum. Sıra numaraları ilerlerken sıra bize geldi oh dediğimiz anda numara 0000 olarak yandı bizim numaramız yanmadı ve bizden sonraki kişinin numarası yanarak bizim numaramız atlanmış oldu. İlk sıra numarası veren görevliye sıramızın geçtiğini ve o sırada 0000 olarak yanan numaranın bizim numaramız olma ihtimali olabilir mi diye sorduk ve yanlış basılmış olabilir o sizin numaranız olabilir gelin birlikte soralım dedi ve tam birlikte soracakken aynı banko bu defa doğru numaramızı bastı. Muhtemelen yanlış basılmış şimdi bankoya gidebilirsiniz dedi. Özellikle yazdım bu kısmı dikkat etmeniz açısından önemli olabilir çünkü o sırada gerçekten çok stres yaptık 😊

1. Defa bankoya gittiğimizde bizden evraklarımız istendi önce asıl talihli olan benden sırasıyla;
    • Evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi
    • En son mezun olduğun okulun diploma aslı ve fotokopisi
    • 2 adet fotoğraf
    • Hesap dökümü (6 aylık imzalı, kaşeli ve imza sirküleriyle birlikte) Hesapta bir miktar $ ve bir miktar TL ayrıca 2 ayrı araç ruhsatımız ve onların değerlerini gösteren sahibinden sayfasından aldığımız değer bilgilerinin bulunduğu çıktılar.
    • Adli sicil belgesi
    • Nüfüs kayıt örneği
    • Unganlardan alınan sağlık raporu

Ve Eşimden istenen belgeler;

• Askerlik belgesi
    • Adli Sicil belgesi
    • Evlilik cüzdanı fotokopisi
    • Nüfus kayıt örneği
    • Unganlardan alınan sağlık raporu
    • 2 adet fotoğraf

Evrakları sırayla teslim ettiğimiz sırada bankoda görevli olan kişi Türkçe mi İngilizce mi mülakat yapmak istersiniz diye sordu ve çok heyecanlı olduğumuz için Türkçe yapmak istediğimizi söyledik. Daha sonra başka ülkede oturup oturmadığımızı, başka evlilik yapıp yapmadığımızı sordu. Hayır diyerek cevap verdik ve son kez sıra numaramızın yanmasını bekledik. O sırada heyecan falan pek kalmadı oh dedik evrakları doğru hazırlamışız sanki binlerce kez kontrol etmemiş gibi 😊 Sıramızı beklerken fark ettik ki artık sıra numarasına göre ilerlemiyor. Sizden sonra evrak teslim eden kişiler sizden önce mülakata girebiliyor. Hatta o kadar çok bekledik ki son 3 mülakat kalan kişilerden olabiliriz. İster istemez heyecan başladı ve tam o sırada sıra numaramız yandı. Mülakat için bankoya gittik ve herkes gibi önce yeminlerimizi ettik. O sırada sevinçten ağlamamak için çok zor durdum. Geçmişte yaşanan mülakat deneyimlerini okurken gözyaşlarımı tutamamış ve o kişileri tanımasam bile onlarla sevinmiş biri olarak o anı yaşıyor olmak inanılmaz bir deneyimdi. Yeminlerimizden sonra önce eşimden sonra benden parmak izlerimizi aldı görevli. Pasaportlarımızı görebiliyordum ve içimden lütfen bize geri vermeyin diye dua ediyordum. Gülümseyerek bana baktı hanımefendi ve hazır mısın dedi evet dedim.

• Daha önce hiç ABD’de bulundunuz mu?
    • Hayır
    • Daha önce farklı bir ülkede yaşadınız mı?
    • Hayır
    • Hangi eyalete gitmek istiyorsunuz ve neden?
    • California ‘ya gitmek istiyoruz çünkü en yakın arkadaşlarımız orada ve ABD kültürüne aşılana kadar bizi evlerinde misafir edecekler.
    • Şu an ne iş yapıyorsunuz? (Bu soru hem bana hem eşime)
    • İkimizde hem kamera önü hem kamera arkası çalışıyoruz.
    • Gidince ne iş yapmayı düşünüyorsunuz?
    • İngilizcemiz daha iyi olana kadar basit işlerde çalışıp dilimizi ilerlettikten sonra tv sektöründe çalışmaya devam etmek istiyoruz. Aynı zamanda bir kafe açmak istiyoruz.
    • Son olarak İngilizce bir soru sorsam yanıt verir misiniz?
    • Çok heyecanlıyım ama tabi ki.
    • What will you do when you go to California?
    • Simple job first. When my English will be good, then I will return to my TV job. And we want to have a cafe. (Hayatım boyunca hiç bu kadar kötü İngilizce konuştuğumu hatırlamıyorum 😊 )
    • Teşekkürler
    • Heyecandan çok kötü İngilizcem biliyorum umarım yanlış bir şey söylemedim.
    • Siz benim Türkçemi duydunuz dimi? (güldü) Sizin İngilizce gayet iyi ve daha iyi olacak. Tebrikler vizenizi onaylıyorum. Pasaportlarınız bende kalacak ve 5 iş günü içinde postaneden teslim alabilirsiniz.

Dedi ve diploma aslı ve evlilik cüzdanımızın aslını vererek karşılıklı bol teşekkür gülme ve şükran dolu anın ardından ağlamamaya çalışarak oradan eşimle çıktık. Güvenlik görevlileri de bizim halimizi görüp anlamış olacaklar ki “ah tebrik ederiz hadi gözünüz aydın çok mutlu olmanızı dileriz” diyerek bizi uğurladı. Elçilik kapısının önüne çıkar çıkmaz eşimle birbirimize bir sarılmamız ve ağlamamız var sanırsın bir film sahnesi gibiydi.

Bu zamana kadar gerek forumda gerek telegram grubunda gece gündüz demeden her derdimize, her sorumuza, her saçmalığımıza katlanıp bizlerden sevgisini, desteğini, emeğini esirgemeyen başta sevgili @gucarslan olmak üzere, herkese sonsuz teşekkürlerimizle. Çok açık ve net eğer Yeşilkartforum ailesiyle tanışmasaydım, deneyimlerini paylaşan ve sadece gönüllülük üzerine yardım eden kişilerle bir araya gelmeseydik bu süreci bu kadar kolay atlatabileceğimizi hiç düşünmüyorum. İyi ki bu forum kurulmuş. Kim bilir daha ne deneyimlerden yararlanabileceğiz sayenizde. Sizlere ne kadar teşekkür etsek az. DV2023 kazananı bir tanıdığımız var ve o da şuan hem bu forumda hem de telegramda ve heyecanla sürecin başlamasını bekliyor. Dilerim ki en kısa sürede herkes aynı duyguyu yaşasın, aynı deneyimleri paylaşsın ve bizlerde onlarla sevinelim. Umarım geride kimse kalmadan DV22 sürecini hayırlısıyla tamamlarız. Dularımız sizlerle 🙏

Not: Benim pasaportum 5 Ağustos tarihinde postaneye geldi teslim aldım ama eğimin henüz gelmedi hala dağıtımda yazıyor. Stres yapmayın mutlaka gelecektir. Kısmetse Eylül sonu Ekim başı gibi bilet almayı düşünüyoruz. Herkese sonsuz teşekkürlerimizle ❤

• Merhaba arkadaşlar,
    2. başvurumda kazandığım greencard ile ilgili mülakat tecrübem şu şekilde:
    3 Ağustos 2022 tarihindeki 9:15 randevum için 9:00 da elçilik kapısındaki sıraya geçtim ve pasaportumu güvenlik görevlisine verdim. Ardından ismimi okudu ve güvenlik kontrolüne girdim.
    Binaya ilk giriş yaptığımda bir sıra numarası verdiler ve sıramın gelmesini bekledim. Numaram ilk kez yandıktan pasaportumu teslim ettim ve 330$ Kredi kartı ile ödedim. (Not: önceki gün müşteri hizmetlerinden işlemlerimin yurtdışı çekime açık ve mailordera açık olduğunu teyit ettim ancak mülakattan çıktığımda yapıkredinin 3 kez aradığını gördüm ve tekrar aradığımda şüpheli işlem olduğunu onun için aradıklarını belirttiler)
    Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra 2.kez sıra numaram yandı ve 2 adet fotoğraf, sağlık raporu, diploma ve fotokopisi, askerlik belgesi, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, banka evraklarını verdim. Daha önceden aldığım 2 adet Amerika vizesi içeren (j1) ve geçerliliğini yitirmiş pasaportumu isteyip istemediğini sormama rağmen görevli ihtiyaç olmadığını söyledi. Mülakatı İngilizce yapmak ister misiniz sorusunu onayladım. Evrakları teslim ettikten sonra ise tekrar beklemeye başladım.
    3. Kez numaram yandığında ise ilgili bankoya gittim ve şu soruları aldım:

• daha önce 6 aydan fazla başka bir ülkede yaşadınız mı? (Hayır)
    • daha önce evlilik yaptınız mı? (Hayır)
      Bu soruları sorduğu esnada bilgisayara giriş yapıyordu ve yaklaşık bir dakikanın ardından tebrik edip pasaportumun yaklaşık 3 günde ulaşacağını söyledi ve diplomamı, banka evrakları teslim etti.
      Umarım DV2022 mülakat deneyimim siz değerli forum üyelerine iyi bir referans olur. Bu süreçte olanlara ise bol şans ve iyi dileklerde bulunuyorum.
      Ayrıca tüm bu süreçte dayanışma ve yardımı esirgemeyen tüm forum ve Telegram grup üyelerine ve değerli @gucarslan beye çok teşekkür ederim.
  • ⭐⭐⭐

Yeni hayatınızda başarılar dilerim. Kendim yaşamış gibi oldum o anları… mutluluklar diliyorum:)) @icf

• ⭐⭐⭐

@icf ve @remzi22 İkiniz için de hayırlı uğurlu olsun. Kaliforniya gibi güneşli yerleri ben de çok severim ama başlangıç için çok pahalı bir yer. Eğer bir desteğiniz yoksa tabi.
    Yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• @waterman Çok teşekkür ederiz. Dileyen herkese nasip olsun inşallah.

• @Programmer Çok teşekkür ederiz. Biz yakın arkadaşlarımızın desteğini aldık çok şükür. Eğer olmasaydı bizim içinde çok zor olurdu. Hepimiz için hayırlısı olsun.

• @remzi22 Tebrikler yeni hayatınızda şans sizinle olsun.

• Merhabalar, sağlık randevusuna giderken aşılarımı daha öncesinde aile hekimimden olursam eğer sıkıntı yaşar mıyım ?

• ⭐⭐⭐

@remzi22 Güzel anlatımınız için teşekkürler. Darısı bize olsun.

Yeni hayatınızda mutluluklar.Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐

@icf Güzel anlatımınız için teşekkürler. Darısı bize olsun.

Yeni hayatınızda mutluluklar.Şans sizinle olsun.

• Merhaba arkadaşlar, 1 ağustostaki mülakat deneyimimizi biraz geç de olsa paylaşmak istedik, bizim mülakat sürecimiz şu şekilde oldu;

Mülakat gelince unganlara sağlık muayenesi için randevu oluşturduk. Muayene ücreti eşimle birlikte iki kişi 715 dolar ödedik. Kayıt işlemleri sırasında fotoğraflarımız çekildi. Bulaşıcı hastalık tanısı için 1 tüp kan aldılar ve akciğer filmimizi çektiler. Ardından doktor muayenesine girdik.Üstümüzü tamamen çıkarttık boy ve kilomuz ölçüldü daha sonra doktor hanım elle muayene etti bir kaç soru sordu ve aşılarımızı yaptı. Ertesi gün sonuçlar İçin tekrar unganlara gittik. Konsolosluğa açmadan teslim etmemizi söylediği bir zarf ve CD verdi. Mülakat günü konsolosluğun önüne kendi saatimizden 40 dakika erken gitmiştik sıraya girdik ve sırayla güvenlikten geçirerek içeri aldılar. Bir sıra numarası verdiler.İçerisi bir bankanın bekleme salonu gibiydi. Sırayla vezneye gittiğimizi düşünebilirsiniz onlarla aramızda sadece bir cam vardı ve gerçekleştirilen mülakatları duyup izleyebiliyorduk. Bu aşamada toplamda 3 kez sıramızın gelmesini bekleyecektik. İlk sıramız geldiğinde vize için gerekli olan 660 dolar (iki kişi için) tutarında ödemeyi aldılar. 2. Kez sıra numaramız yandığında daha önceden bizden istenen evrakları ve evliliğimizin kanıtı olan fotoğraflarımızı teslim ettik. Merak edenler için belirteyim biz çok fazla fotoğraf sunduk. 3. kez sıra numaramız yandığında ise mülakata girdik. Mülakatın ingilizce olmasını istedim. Eşimin İngilizce bilmediğini de söyledim. Önce eşimin ardından da benim parmak izlemizi aldı. Daha sonra sağ elimizi kaldırıp yalan beyanda bulunmayacağımıza dair yemin ettik. Nerede yaşayacağımızı, başlangıçta ne iş yapacağımızı ve Amerika’da bir tanıdığımızın olup olmadığını sordular. Mülakat toplamda 2-3 dakika sürdü ve ardından vizeyi aldığımızı söyleyip tebrik etti. Pasapotlarımız konsoloslukta kaldı bir kaç gün sonrada vizeyi basıp ev adresimize kargoladılar. Bizim sürecimiz böyleydi. Darısı bekleyen tüm arkadaşlarımızın başına.

• @Erkan-Gürsoy çok teşekkür ederiz. En kısa sürede sizlerden de güzel haberler alalım 💐

• @icf okurken duygulandım. Sizinle beraber kendi 15 aylık sürecim ve stresli bekleyişim gözümde canlandı. Siz mülakat aldığınızda da kendim mülakat almış gibi mutlu olmuştum. Her mülakat dağtımında "mail geldi mi?" diye ilk size sormuştum. Büyükelçilik nasıl bir yer artık hayal bile edemiyorum ama orada birbirinize nasıl sarıldığınızı ve nasıl duygulandığınızı gözümde canlandırabiliyorum. Aylardır kendim için o anın hayalini kuruyorum.

Mülakattan sonra her ikinizin de bana destek mesajı yazması çok duygulandırdı. Bu süreçteki desteğiniz, dualarınız, moral veren her mesajınız için minnettarım. Samimiyetiniz için çok teşekkür ederim. En güzel günleri ve Amerika'da çok güzel bir hayatı hak ediyorsunuz. Dilerim birkaç sene içerisinde tekrar kazanıp sizi orada da görebilirim. Hakkınızı helal edin.

Temmuz'a 20 mülakat dağıtıldığı Mayıs ayından beri foruma girmiyordum. Bu süreçte vizesini alan herkesi tebrik ederim. Bunca zaman çektiğiniz stres ve sıkıntıyı unutturacak, tüm bunlara değecek güzel bir hayat dilerim.

• @İlyas-Koca

Unganlar'ın sitesinden alıntı yaptım.

Gelmeden önce aşılarımı olabilir miyim?

Lütfen buraya gelmeden önceki son 30 gün içerisinde canlı bir aşı yaptırmayınız. Bu testlerinizde sorunlara neden olabilir ve raporunuzun sonuçlanmasında gecikmelere neden olabilir!

• @icf İlknur hanım yeni hayatınızda başarılar diliyorum. Şans hep yanınızda olsun. Görüşmek dileğiyle.

• @icf Öncelikle hayırlı olsun. Yeni hayatınızda mutluluk ve başarılar dilerim. Acaba vize mülakatını yapan hanım orta yaş ve hafif çekik gözlü müydü? Benle de ingilizce konuşmak istedi. çok kolay soru demişti sizin deneyiminizi okuyunca hatırlayıp tebessüm ettim. 🙂

• Merhaba, ben çok skandalbir durum yaşadım maalesef. Mülakatta greencardı kazandım, hatta tebrikler yazılı mail bile geldi dosya numaramla. Postaneden pasaportumu almaya gittim, bir de ne göreyim- RED !!! Hem onaylayıp hem dosya numaramla tebrik maili atıp greencard ödeme kinki paylaşıp hem de aynı gün vazgeçip reddetmek nasıl olabilir ??? Sebebi konusunda da haksız bi tarafım yok. İtiraz edilebiliyomuş sanırsam ama nasıl edilir bilmediğim gibi itiraz bedelinin 1260 dolar olduğunu öğrenince sinir krizi geçirdim. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi acaba ? Şimdiden çok teşekkür ederim😞

• Ben de mülakat deneyimimi sizlerle paylaşmak isterim. Aslında şu ana kadar anlatılanlardan çok da farklı bir hikayem yok.

Bir gün arkadaşımın "greencard için bugün son başvuru tarihiymiş. Hadi başvuralım." demesiyle, son saatlerde hızlıca başvuru formunu doldurarak başladı benim hikayem. Daha sonrasında doğum günüme denk gelen tarihte açıklanmasıyla, kazandığımı öğrenmem büyük bir hediye oldu. İlk başta sevinmiştim ama sonrasında hızlı bir araştırmayla CN'min yüksek olması ve covid nedeniyle sürecin yavaşlaması gibi durumlar beni biraz üzmüştü. Hatta kazanmam çok zor görünüyor diye arkadaşlarımla bile paylaşmamıştım kazandığımı. Ama hızlıca DS-260 formunu da doldurup göndermiştim. Bu hareketimin bugün bu iletiyi yazmama sebep olacağını bilemezdim tabii.
    Mülakat için maili 28 Haziran'da aldım ve o an bildiğim her şeyi unuttum heyecandan diyebilirim. Ne hazırlamalıyım, nerelerden evrak toplamalıyım diye bildiğim her şeyi de unuttum 🙂 Neyse, ilk şoku atlattıktan sonra 2-3 gün içinde sakince tüm her şey yerine oturmaya başladı ve evrakları toplamaya başladım.

Doktor Randevum: 01.08.2022
    Bu kısım son derece sıradan ve herkes kadar basit ilerledi. 9:15 randevusu için 9:00 gibi binaya gittim. Bekleme odasında biraz oturduktan sonra içeri çağırdılar. Pasaport, Aşı kartı ve ds-260 onay sayfalarını verdim. Daha sonra üst kata gönderdiler beni ve burada 47,5 dolar ödeme yaptım. (Kredi kartı ile TL'ye o anki kurla çevirip pos cihazından geçiyorlar) Sonrasında kan alımı yapıldı ve 3. kata indim. Orada da röntgen çekildi ve 4. kata geri geldim. Burada doktor bey son derece hızlı bir şekilde muayenemi tamamladı ve aşılarımı vurdu. Benim bebeklik aşı kartım vardı. Onu verdim ve oradaki aşıları kâğıda işlediler bu arada. Küçük eski bir kâğıt parçasıydı aşı kartı dediğim de. Daha önceki deneyimlerde bazılarının saymamışlar ama bende işlediler bu aşıları belgeme. Ama yine de aşı vurdular. Bundan sonra 310 dolar ödememi de kredi kartı ile o anki kurla TL'ye çevrilmiş hali ile ödeme yaptım. Daha sonrasında bir sorun olmadı ve ertesi gün akşama doğru gidip sağlık belgelerimi aldım.

Mülakat Görüşmem: 03.08.2022
    Mülakat görüşmesi gerçekten %90 beklemekten oluşuyormuş. 🙂 9:45 randevum için 9:10 gibi konsolosluk önüne gittim. Kısa bir sıra vardı. Güvenlik belirli gruplar halinde bizi içeriye aldı. İlk girişte küçük bir parça ile üzerimizden örnek aldı ve sonrasında x-ray cihazından geçtim. İçeriye hiçbir elektronik alet almıyorlar. Sadece evraklarım ve cüzdanım yanımdaydı. Sonrasında bir odaya giriyorsunuz ve soldaki dekte bir kadın karşılıyor sizi. Pasaportunuzu ona veriyorsunuz ve bir belge yapıştırıyor pasaporta ve size bir sıra numarası veriyor. Sonra başlıyor bekleme maratonu. 🙂 Benim sıram ilk yandığında önce ücreti istediler. 330 Dolar nakit olarak ödedim. Burada sıra numaramın yazılı olduğu kâğıdı aldılar ve bu numarayı unutma diyerek tekrar beklememi söylediler. Bir süre sonra tekrar numaram yandı ve bu sefer evraklarımı teslim ettim. Pasaport, adli sicil, askerlik, hesap dökümü, diploma, kopyası ve son olarak nüfus kaydı. Sonrasında mülakat tercihimi sordu ve İngilizce de yapabileceğimi söyledim. Bu sırada memur Amerika adresiniz yok dedi. O an aklıma geldi. Mülakat sırasında arkadaşımın adresini veririm diye daha önce DS-260 formunda adres belirtmemiştim. Ama içeri girerken de telefondaki arkadaşımın adresini bir kâğıda yazmayı unuttum. O sıra çok gerildim ama memur sorun olmayacağını, Konsolos Hanım'a mülakat sırasında durumu iletmemi söyledi. Bu durum evrak eksikliği sayılmayacağı için en fazla sizden mail atmanızı ister dedi. Daha sonra tekrar beklemeye başladım. Uzun bir süre sonra tekrar numaram yandı ve mülakata başladım. Mülakat dediğime bakmayın, orada sadece banka gişesi gibi gişeler var ve bu tüm işlemler hep bu gişelerde gerçekleşiyor. Ayrı bir yere almıyorlar sizi. Yine numaramın yandığı gişeye geldim ve önce yeminle başladık. Sağ elimi kaldırdım ve okunan yemin sonunda yemin ettim. Aslında kuru bir "yes" dedim sadece. 🙂 Sonrasında nereye gideceksin, kim var orada, ne yapmayı düşünüyorsun gibi sorular geldi. Her şey o kadar hızlıydı ki sanki mülakat değil de karşımdaki kişi evrak işlerini yaparken sessiz bir ortam olmasın diye bana soru soruyormuş gibiydi. Sonrasında vizeniz onaylandı dedi. Bu noktada adres durumumdan bahsettim ve sorun olmadığını iletti. Kısa zaman içinde bize maille adresi iletin dedi ve mail adresini bir kâğıda yazarak bana verdi. Bundan sonra diplomamı ve hesap dökümümü bana geri verdi. Daha önce forumda hesap özetinin onlarda kalması gerektiğini ve geri verirlerse onlara bu belgenin onlarda kalması gerektiğini hatırlatın şeklinde bir ileti görmüştüm. Bu nedenle hemen bunu sordum. Bu belgeye ihtiyaçlarının olmadığı söyledi ve ben de hesap dökümünü alıp çıktım. Binadan çıkar çıkmaz mail ile adresi ilettim ve öğleden sonra adresi işleyeceklerini söyleyen bir cevap maili aldım.
    Dosyam 4 Ağustos'ta AP görünmeye başladı ve 5 Ağustos'ta Issued olarak düzeldi. 5 Ağustos'ta yine pasaportumun postalandığına dair mail ve sms'te aldım. Bunları da merak edenler için bilgi olarak eklemek istedim.
    Umarım ileride gelecek olan mülakatlar için yararlı olur. Foruma bu iletim ile tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Kazandığımı öğrendiğim ilk günden bugüne kadar her an baş ucu kitabım gibi yanımdaydı ve bundan sonra da faydasını göreceğime eminim. Emeği olan herkese tekrardan teşekkürler.

• Herkese selamlar. Birgün bu deneyimi yazmak bana da nasip olur mu derken sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Deneyimimi fazla uzun tutmak istemiyorum çünkü hemen hemen diğer arkadaşlarla aynı. Fakat uçak bileti ile alakalı kendi bulduğum (başka bir yerde denk gelmedim hiç) bir deneyimi ilerleyen zamanda sizlerle paylaşacağım. Thy tek yön uçuşu nasıl ucuza getirebiliriz, aktarmalı uçuş fiyatlarına yakın nasıl elde edebiliriz, hemde hiç zorlanmadan ve yasal olarak, bundan bahsedeceğim.

Sağlık Muayenesi (28.07.2022)
    İstanbul'dan birgün öncesi tren ile ankara gara geldim. Eski gar çıkışından çıkıp ulus meydan heykele kadar yürüyüp oradan 427 numaralı otobüse bindim. Kartım yoktu ama 6.5tl nakit kabul ediyorlar. Hatta bazı otobüslerde kredi kartı dahi geçerli. Bu otobüs hem Abd büyükelçiliği hemde unganların oraya (kuğulupark) gidiyor. Resim çekip evrak işlemlerimi hallettikten sonra düzen lab. kan vermek için çıktım. Ücreti peşin aldılar. ($47.5) oradan da 3. kata akciğer röntgeni çektirmeye gittim. En son unganlara çıkıp muayene için odaya alındım. Önlük giyip bekledikten sonra Mehmet bey elinde 1 adet aşı ile geldi. Amerika'da bulunup bulunmadığımı sordu. Yara izi, uyuşturucu, sigara, alkol ve ameliyat geçirip geçirmediğimi sordu. Göğsümü ve sırtımı dinleyip aşıyı yaptı ve giyinebilirsiniz dedi. İçeri geçip $310 ödedim. Mülakattan 1 gün önce gelip belgeleri alacağımı söyledim ve ayrıldım.

Mülakat Deneyimim (04.08.2022)

08:45 randevuma 08:20 de girdim. Öncesinde emanet bırakmak için kaktüs kafeye gittim fakat tadilattaydı. Hemen köşedeki restauranta bıraktım. Güvenlikten geçerken herkese sürdükleri, kameradan rahat takip için olduğunu düşündüğüm şeyi sürdüler ve içeri aldılar. İçeride bir hanım pasaportu alıp arkasına sticker yapıştırdı. Bir numara verdi ve başladım beklemeye. ilk numaram geldiğinde vize ücreti ($330), numara kağıdı ve pasaportu teslim ettim. Numarayı aklınızda tutmanız gerek 2. kez yandı ve evrakları teslim için gittim. Diğer yandığında mülakat gelmişti. Orta yaşlı hafif çekik gözlü bir hanım mülakatı yapacaktı. Bana vize ücret fişini ve 1 adet diploma fotokopisini fazla vermişim onunla diplomamın aslını iade etti. Önce yemin ettim sonra parmak izimi aldı. Mülakatı türkçe yapmak istemiştim. Ne iş yaptığımı, mesleğimi, abd ve yurtdışında yaşadığımı, nereye gitmek istediğimi, neden orasını seçtiğimi, orada yakınım olup olmadığını sordu. Son olarak "Size ingilizce soru sorsam cevaplayabilir misiniz?" şeklinde soru sordu. İngilizcemin kötü olduğunu ve heyecanlı olduğumu söyledim. Çok kolay olduğunu söyleyip ısrar edince mecburen tamam dedim. 😃 Teksas'da ne iş yapacağımı ingilizce olarak sordu. Bende kendisine kısa olsun hızlı bitsin diye tek kelime ile cevap verdim ve delivery dedim. Güldü ve bu kadar mı başka kelime kullanmayacak mısınız dedi. Bende gülüp biraz daha cümleyi uzatıp söyleyince good dedi. Bilgisayara birşeyler yazıp kırık türkçe ile teşekkürler vizeni onayladım dedi. 5 gün içinde gönderilecek dedi. Şok durumuyla teşekkür edip bina dışına çıkana kadar hiçbir şey hissetmedim. 🙂 Çünkü mülakat toplamda 3-4dk sürdü.

Deneyimi uzatmayacağım dedim ama yine uzadı, kusura bakmayın. Umarım gönülden isteyen herkes bu sevinci bir gün yaşar. Başta admin ve mod. arkadaşlar olamak üzere forumda emeği geçen herkse çok teşekkür ederim. Büyük bir emekle oluşturulmuş bir forum ailesinin parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Herşey gönlünüzce olsun.

• Hayırlı olsun vizeleriniz. Amerika da güzel bir hayat dilerim 😊💐

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |