Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Hande-Çalkan, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba, benim de mülakat randevum 10 Mart 2022 saat 09:15’te idi. Unganlar randevumu da mülakattan 2 hafta kadar önce 23 Şubat’ta aldım ve hallettim. Buradaki diğer arkadaşlarımın deneyimleri gibi hızlı ve çabuk bir şekilde sonucumu aldım ve mülakat sürecini heyecanlı bekleyişim sürdü. Çok şükür bu gün de vizeniz onaylandı sözünü duyduktan sonra üzerimden bir ağırlık kalkmış, hafiflemiş hissettim. Başta emeği geçen bu platformdaki herkese teşekkür ederim. Mülakattan bir gün önce İstanbul’dan hızlı tren ile Ankara’ya geldim. Kalacak yer olarakta Kavaklıdere SGK misafirhanesinde konakladım. Burayı tercih etmemin sebebi annemin emekli devlet memuru olması, Unganlar klinik, Düzen laboratuvar’ın bir yan bina olması ve konsolosluğa da 15 dakika yürüme mesafesinde olması, merkezi oluşu(arka cadde Tunalı Hilmi, iki yan binanın yanı Kuğulu park) Neyse bu günkü randevuma geleyim 08:15’te çıktım misafirhaneden ve konsolosluk 2. Kapıya yürümem varmam saat 08:30 sıraya girdim hatta önümde bekleyen bir kaç kişiyi görüp sıraya girdim fakat kırmızı çizgiyi geçmeyin uyarısını aldım, sonra geride bekledim. Kapıdaki görevli paltomun önünü açtırıp baktı, randevu saatimi sordu 09:15 dedim erken gelmişsiniz bekleyin dedi. Ben de o sırada kaktüs kafenin önünde oyanladım sonra 15 dakika kala tekrar kapı önünde sıraya girdim. Kimlik ya da pasaport soruyor, listeyi işaretliyor. O sırada form doldurtup imzalattı. Güvenlik kontrolünden geçip içeri girdim. Bu arada dosyaların olduğu bez bir poşet vardı elimde dosyaları çıkartıp onu çöpe attı. Elimde dosyalar ve cüzdan kaldı sadece. İçeride danışmada bir hanım pasaportumu sordu arkasına barkod yapıştırdı, ve sıra numarası verdi. 226 bu numarayı unutmam artık. Biraz ayakta biraz oturarak zaman geçti numaram 7 numaralı bankoda yandı 330 dolar vize ücretini yatırdım. Sonrasında numaramı takip etmemi ve evrakların isteneceği söylendi. Yine biraz oturup bekledim. Sağ tarafta 11 numara olabilir tam hatırlamıyorum bir hanım evraklarımı istedi. Önce. yeni pasaport eski pasaportum olduğunu söyleyince onu da istedi. (Eski pasaportumda geçerli turistik vizem vardı)Sonra 2 fotoğraf, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı (e-devletten almıştım)Sağlık raporu, diploma (ben lise önlisans ve üniversite diplomalarımın hepsinin fotokopisini verdim) Aslını istermisiniz diye sordum istemedi. Ev tapu fotokopisi ve 2 bankadan aldığım hesap döküm çift imzalı ve imza sirkülerli asılları teslim ettim. Tekrar salona geçip numarayı takip etmemi söyledi. Bu arada mülakat nasıl olacağını sordu Türkçe diye belirttim. Biraz daha heyecan dorukta bekleyiş devam etti. Sonra numaram sanırım 5 numaralı bankoda yandı sarışın bir hanım sağ elimi kaldırmamı ve bir şeyler söyledi ama sadece yemin ederim kısmını anlayıp yemin ettim. Türkçesi pek anlaşılır değildi ya da ben anlayamadım ilk etapta. Sol dört parmak bitişik, sağ dört parmak bitişik sonra da iki baş parmak izlerini verdim. Sonra üniversite diplomamın aslını görmek istedi gördü ve iade etti. Nereye gideceğimi sordu. New jersey’e gitmek istediğimi orada arkadaşlarım olduğunu söyledim. Evli misin dedi bekarım dedim. Çocuk var mı dedi yok diye cevapladım. Sonra orada ne iş yapacağımı sordu. Ben de daha önce Kızılay’da çalıştığımı, orada da hastane, otel, market herhangi bir yerde çalışabileceğimi belirttim. Sonra İngilizce bilip bilmediğimi sordu. Ben de lisede okulda hazırlık okuduğumu, biraz anladığımı ama paratiğim olmadığı İçin konuşamadığımı söyledim. Teşekkür ettire vizen onaylandı dedi. Bu arada eski pasaportumu iade etti. Ben de teşekkür edip, kolay gelsin diyerek konsolosluktan ayrıldım. Darısı vize sırası bekleyen tüm arkadaşlarıma inşallah. Şimdi Ankara-İstanbul treninden yazıyorum ve düşündüm de Mayıs ayında nerede ise bir senelik bir süreç, emek ve uğraşı olacak. Kısmetse Mart sonu gitmeyi planlıyorum sizlerin de paylaşımlarınızı bekliyorum. Kazanan herkesi tebrik ederim, AP’ye kalan arkadaşlar İçin de geç olsun güç olmasın diyorum.

• ⭐⭐⭐

@sabri-arslan, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

London Medical Examination ve Green Card interview deneyimimiz;

Ilk interview tarihimiz 3 Mart idi fakat medical icin 10 mart dan oncesine randevu bulamadigimizdan interview tarihini 28 mart a resechedule ettirdik. randevuya gitmeyince reschedule linki aktif oluyor ve size uygun tarih ve saati available tarihler arasindan secebiliyorsunuz.

Medical Examination:
    Randevumuz 10 mart saat 14:10 da idi, esimin Ingilizcesi yazif oldugu icin onun icin Visa Medicals in onerdigi kurumdan tercuman ile gittik, evraklarimizi teslim ettik ve basladik beklemeye, once esimi tercuman ile muayeneye cagirdilar, hemen ardindan ben asilar icin cagrildim, esim ve ben TR den asilarimizin olduguna dair bir belge alamadigimiz icin Td ve MMR asisi olmamiz gerektigi, istersek GP den olabilecegimiz, istersek te orada kisi basi £100 a olabilecegimiz soylendi. Biz isi uzatmamak icin orada olmayi tercih ettik. Muayenelerimiz uzun surmedi, asilarimizi olduk , cocuklar herhangi bir asi olmadi cunku onlarin asilari tamdi. muayenelerimiz bittikten sonra ucretlerimizi odedik, total £1180 🙂 . Sonuclarimizin 2 hafta icinde konsolosluga iletilecegi soylendi ve cocuklar icin US de okul kaydi ve diger amaclarla kullanilmak uzere asi belgelerini duzenleyip teslim ettiler.

Interview:
    Randevumuz 28 mart saat 10 icindi, 9:10 gibi embassy e ulastik, onceki geceden Raynes Park taki Travelogde da konakladik, London disindan gelen ve ULEZ uyumlu araci olmayanlar icin uygun, trenle 16 dk a Vauxhall a gidip 10-15 dk yuruyusle embassy e varabiliyorsunuz.

Giderken yanimizda sadece bir adet sirt cantasi aldik, cocuklar icin yedek kiyafet ve evraklarimizi tasimak icin.

Embassy'e geldigimizde uzun bir sira vardi (>50 kisi) siranin sonundakine sorduk neyin sirasi diye, once ondeki deskten evraklarimizi isletmemiz gerektigini ve ondan sonra siraya girildigini ogrendik, deske gittik ve oradaki hanimefendi randevu saatimizi sordu, 10 dedik ve 9:45 de gelmemizi, siraya girmeden direk o deske gelmemizi soyledi. Embassy onunde cocuk parki var cocuklar orada 30-35 dk kadar oynadilar ve sonra 9:45 te deske tekrar geldik. Bizim konustugumuz hanimefendi tam bizim geldigimiz sirada ayrildi ve shiftini baska bir hanimefendiye devretti. Yeni hanimefendiye durumu acikladik, guard a durumu soylememizi ve iceri girmemizi, siranin non-immigrant lar icin ve bizim randevumuzun immigrant oldugu icin direk iceri girmemizi soyledi. Guard diye refer ettigi megerse siranin onundeki security officer hanimefendi imis 🙂 Ona durumu anlattik, oda evraklarimizi gormek istedi, biz evraklari gosterirken siradan catlak sesler geliyordu bizim randevumuz 9:45 ama siradayiz diye, hanimefendi de bunlar cocuklu aile olduklari icin oncelikli dedi, halbuki bize siradikeler non-immigrant denmisti once 🙂 , neyse evraklarimizi verdik tam telefonlarimiza bakacaktiki maskenizi takin dedi, dedik biz maske getirmedik, burada Covid onlemi kalmadi, aylar oldu biteli, ve hic bir yerde de Maske istendiginizi okumadik, duymadik. Maskemiz olmayinca Waitrose da alabilecegimizi soyleyip, alip gelin sonra iceri alicam sizi dedi. Waitrose a gittik, 2-3 dk mesafede ama baya buyuk, icerideki guvenlige acelem oldugunu maske alicagimi soyledim, sadece paket satiliyor dedi, ve cebinden bir tomar maske arasinda 1 tane maske uzatti, esim icinde gerekiyor diyip 2 tane aldim ve tesekkur edip ciktim ve giris kapisina dondum. Hanimefendiye maske ile yaklasip evraklarimizi gosterdik tekrar (sadece DS-260, ve appointment ve courier info olan kagidi istiyor) ve telefonlarimizda Whatsapp acip scroll yapmamizi istedi, sonra uzerinizde Kindle varmi diye sordu yok dedik ve iceriye X-Ray bolumune gectik. Uzerimizdeki herseyi bize verilen tray a koyduk, sonra cantayi once kendileri incelediler ve ardindan hepsini X-Ray den gecirdiler. Baris in lego tarzi bir oyuncagi vardi ondan silah sekli yapiyordu ona bir baktilar ve gulduler, sonra hepimiz teker teker X-Ray dan gectik, cocuklarin da gecmesini istediler 😠 , sonra esyalarimizi teslim aldik ve kapiyi acmaya calistik kapi kulpu calismiyordu buton ararken itin dediler 🙂

Iceriye girdik, ilk reception deskte kaydimizi aldilar ve bize I ile baslayan bir numara verdiler, ve ust kata cikin ve yazili olan window da numaranizin gosterilmesini bekleyin dediler, window 19 cashier diyordu, bizim numaranin yanmasi icin baya bekledik, o arada da acaba odeme yapacakmiyim diye meraklandim cahsier e sordum evraklarinizi teslim ettikten sonra buraya yonlendirileceksiniz o zaman odemeyi alicaz dedi. Sonunda numaramiz geldi, dordumuz beraber gittik window a , evraklari istemeye basladi, once main applicant olarak benim evraklari istedi sirasiyla, o arada esiniz ve cocuklar oturabilir dedi, bende esimin ingilizcesi zayif diye ekledim, onemli degil siz onun evraklarini verebilirsiniz dedi.

Once DS-260, sonra courier selection gosteren evrak, sonra birth certificate, sonra police certificate , sonra diploma, diplomanin supplement'i var dedim onu da aldi, sonra bir adet foto istedi (sitede 4 okumustum ama sadece 1 istiyicez dedi), sonra esim icin aynilarini verdim, onun once diplomasini istemedi, sonra varsa eger alayim dedi verdik, ardindan cocuklar icinde sadece 1 foto ve onlarin birth cerfificate lerini aldi. En son dokuman listesinde belirtilmiyor ama yaninizda Financials ile ilgili bir belge varmi diye sordu, evet dedim, alabilir miyim dedi bende teslim ettim. Butun evraklari teslim ettikten sonra bir belge verdi ve bununla window 19 de odemenizi yapin sonra daha ilerideki window larda numaranizin cagrilmasini bekleyin dedi. Evraklari teslim ederken ne zaman gitmeyi planliyorsunuz diye sordu ve odeyeceginiz ucreti biliyormusunuz diye sordu. Birde evraklari teslim ederken parmak izlerimizi verdik, esim ve ben icin, cocuklar icin almiyoruz dedi.

Window 19 da neyle odeme yapacaksiniz diye sordu, card dedim ve card istedi, teslim ettim bir foto ID istedi, ehliyet verdim, o arada kagit uzatti imzalayin lutfen dedi, ben imzalayip teslim edene kadar iki adet receipt print etti, biri sizin biri de cagrildiginizda verirsiniz dedi.

Numaramiz tekrar cagrildi, esimle benden maskeleri cikarmamizi ve isimlerimizi soylememizi istedi, arkasindan verdigimiz evraklarin dogruluguna ve verdigimiz bilgilerin dogrulugunu sag ellerimizi kaldirarak yemin ettik, esim sadece sag eli ile bende kendim icin sag cocuklar icin sol elimle tekrar parmak izi verdik, esiniz ve cocuklar oturabilir dedi. Bana nereye gidecegimiz sordu, sonra diplomamtaki meslegi soyledi, bu isi mi yapiyorsunuz dedi, bende hayir yazilim muhendisligi yapiyorum, ne kadardir dedi, 10+ dedim ok dedi ve Texas da dusunun sizin icin iyi olur dedi 🙂 baska da bir soru sormadi, evraklari kontrol etmeye basladi ve ardindan esimin birth certificate inde problem oldugunu, dogdugu ulkeden olmasi gerektigini ve yanimizda olup olmadagini sordu, surecte herseyi e-devletten alinca esimin almanya dogumlu oldugunu unutup onunkileri vukaatli nufus kayit ornegi olarak hazirlamistim. Birth certificate i yesil bir forma yazdi ve bu formdaki direktifleri takip ederek bize iletmeniz gerekiyor dedi, pasaportlara ihtiyaciniz varmi dedi, yok dedik ve orada kaldi. Approve ve Refuse mi ediyorsunuz diye sordum, refuse ama evrak eksikliginden evraginiz bize ulastiginida review edicez tekrar dedi. baska eksik bir evraginiz veya bilginiz yok, hepsi hazir , evraginizi ilettikten en az 5 is gunu sonra tekrar process olacak dedi.

Anladigim kadariyla AP ye kalmis olduk, henuz bir email gelmedi, sistemden de kontrol edemedim, Londra dan eve geriye 4 bucuk saat direksiyon salladim ve 1 kacat saat dinlendikten sonra ancak kendime geldim.

Evragimizi teslim ettikten sonra surecin sonucunu alir almaz tekrar bir post yazarim.

Edit 24 Nisan 2022:
    Evragimizin gelmesi iki hafta surdu. O arada bizde email gelmesini bekledik embassyden ama gelmedi, her ne kadar bize verdikleri yesil belgede email alacagimiz yaziyorsada oyle bir sey gelmedi, sonra belgenin uzerindeki email de iletisime gectim ve kaydimin olmadigini soylediler, ardindan @gucarslan in tarif ettigi adimlari uygulayarak courier formu actirdim ve belgeyi 13 nisan da courier e teslim ettik. 22 Nisan da hepimizin durumu AIS te issued olmus.

Dosya Numarasi: 2022EU98XX
    DS-260 Gonderimi: 11/14/2021
    Saglik Muayenesi: 3/10/2022
    Vize Mulakati: 3/28/2022
    Vize Onayi: 4/22/2022
    Pasaport Teslimi: xxx
    ABD Ilk Giris: xxx

• ⭐⭐⭐

@Efe-Samık, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba! 10 Mart 09.45 randevum vardı ve vizem onaylandı 🙂 buradan irili ufaklı destek veren, yardımda bulunan, bilgi paylaşan herkese tek tek teşekkürler, iyi ki varsınız.

Görüşmeye gelecek olursak; 9.40 ta kapıya gittim kovid ile ilgili bir form doldurdum. Maille gönderdiklerini sormadılar bile ve farklı bir formdu. Xraydan geçtim sonra meşhur ağır kapıya yöneldim. İçerde sıra numaramı aldım. İlk yandığında gidip vize ücretini ödedim. 350 verdim 20 geri aldım sorun olmadı. Sonra bir daha numaram yandığında evrakları teslim ettim. Vukuatlı nüfus örneği, adli sicil, askerlik, diploma fotokopisi ve aslı, banka dökümleri. Sağlık raporunu istemedi ben hatırlattım öyle aldı. Ptt ais çıktısını almadı. Sonra tekrar beklemeye gittim. Numara tekrar yanınca 4 numaralı bankoda önce yemin ettim ve parmak izi verdim. Sonra direkt ingilizce olarak ne iş yapıyorsun, nereye gitceksin, akraban var mı ve ne iş yapcaksın sorularını sordu cevapladım. Sadece ne iş yapcaksın sorusunda biraz takıldık. İlk önce basit servis işleri yapıp daha sonra bir kariyer planı belirleyeceğimi söyleyince tuzak soru geldi 🙂 biraz açar mısın diye. Hemen ufak bi manevrayla anlamadım dedim. Okul okumayı fln düşünüyor musun ya da iş başvurusu yaptın mı dedi. Yok okul düşünmüyorum. İş başvuru da yapmadım tanıdığım bana iş konusunda yol gösterecek ama önce gidip yaşamayı deneyimlemek istiyorum dedim. Tanıdığımın işini sordu söyledim belki onla çalışırsın dedi. Ben de bir ihtimal olabilir dedim. Güldü ve tebrikler vizen onaylandı dedi. Toplamda süreç bekleme dahil 45 dakika sürdü. Ama gişe işlemleri artı mülakat toplamda 3-4 dakikadır. Herkese başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@furkan-kçz, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Mülakat ilgili tecrübelerimi aktarayım arkadaşlar unganlardan bahsetmeye gerek duymadı klasik muayene aşı baksa bişey yok 9.45 randevum vardı konsolosluk karşındaki kaktüs cafede bekledim emanet ücreti 15 TL her emanet için numara veriyorlar çıktısta ona göre alıyorsunuz emanetinizi 9.30 giriş yaptım karşıliyan kişi türk abimiz o gün orda kimin randevusu varsa çıktısı var isminizi buluyor pasaportla karşılama yapıyorum içeri alınıyorsunuz sonra güvenlik kısmı var havalimanı tarzı yine güvenlik Türk'tu hatta izmirili baya muhabbet ettik kemer alınıyor içeri herşey taramadan geçiyor sonra oradan ana binaya gidiyoruz 10 metre kadara ileride pasaportunuzu alıp etiket basıyorlar birde numara veriyorlar ilk para yatırıyorsunuz veznede Türktü tam 330 dolar götürmeniz sizin çok büyük yararınıza olur sıkıntı yaşamazsınız sonra sıraniz geldiğinde evrak teslimi için numaraniz yanıyor evraklarınızı veriyorsunuz diploma askerlik belgesi vukuatlı nüfusu kaydı adli sicil kaydı birde maddi doküman istedi tapum vardı hiç bir expertiz yaptırmadan tapunun üstünde yazan rakamida bildirdim bende başka belge istemedi ne ais ne ds260 ne randevu belgelerimi hiç kimse kontrol etmedi Asyalı Bayan konsolos baktı nekadar inşallah o bakmasın dediğsemde o geldi çok kişi eliyormus bloglarda namını duydum neyse Türkçe yapmak istediğimi söyledim hicmi ingilizce bilmiyorumsun dedi evet dedim bir hanımefendi geldi tercüman olarak nereye gideceksin dedi tx şehir olaraktan Houston dedim neden diye sordu ucuz ve tanıdıklarım var dedim onlardami kalcan diye sordu evet dedim hangi işi yapacaksın ilk basta hizmet sektörü dedi daha ince olarak örnek ver dedi restorant dedim burda ne iş yapıyorsun dedi metal üzerine atölyem var dedim Amerika'da yine aynı işi yapımcam dedim kaç para biriktirdin dedi rakamı söyledim vizeyi aldınız dedi teşekkürler ettim çıktım beni biraz irdeledi gibi geldi işimle ilgi baya uğraştı 3-4 dk surmedi unutmadan parmak izinide konsolos aldı 9.30 girdim 11 gibi anca çıktım herkese bol şans diliyorum yalan beyan vermeyin yeter

• ⭐⭐⭐

@cemil-kaya, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Öncelikle herkese merhaba. Deneyimlerimi anlatmadan önce teşekkür etmek istediğim bazı kişiler var. Sürecim devam ederken bilgi ve tecrübelerini benimle paylaştıkları için kendilerine ayrıca teşekkür etmek isterim. @smartcells , @crazycells , @ayvalik10 .
    Benim sürecim oldukça kuşku ve stres içerisindeydi. Aslında daha önce dört kez Amerika'da bulunmuştum fakat bu sefer askerlik dönemim içerisine denk geldiği ve sürecimi takip edemediğim bir dönem olduğundan ötürü çok fazla stres olmuştum.
    Sürecime gelecek olursak aslında tam tarihler bilgilerimde yazıyor ama ortalama mayıs ayı gibi çekiliş talihlilerinden biri olduğumu öğrendim ve hemen o günler içerisinde DS-260 formumu doldurdum. Bekleme sürecim burada başladı. Daha sonrasında evraklarımı göndermem için bir eposta aldım ve onları hızlıca hazırlayıp gönderdim. Mülakatla ilgili epostam şubat ayının 2'sinde ulaştı bana ve o gün içerisinde yine işlemlerimi halledip Görüşmemin olduğu tarih olan 2 Martı beklemeye başladım. 28 Şubatta sağlık muayenemi oldum ve ayın ikisi geldiğinde saat 7:50 gibi elçiliğin önündeydim. Randevum 8:45deydi ama sıranın bana gelmesiyle beni de içeriye aldılar ve beklemeye başladım. İlk numaram yandı parmak izi ve ücreti yatırmak için gişeye gittim. Süreci daha önceden tecrübe ettiğimden dolayı içeride çok sakindim. ardından evraklarımı teslim etmeye gittiğimde Vukuatlı Nüfus kayıt örneğimin eksik olduğunu fark ettim. Evraklarımı teslim ederken buna çok takılmadılar. Ama daha sonra en kısa sürede göndermem gerektiğini söylediler. Sonra tekrar numaram yandığında görüşmeye geçtim. En başından itibaren hiç zorlamadan ve detaylı sorular sormadan görüşme başladı. İlk önce adımı ve soyadımı sordular teyit etmek için. Daha sonra elimi kaldırıp yemin etmemi istedi. Sonrasında yüzeysel bir şekilde hızlı hızlı sorular sormaya başladı. En son öğrenim durumun ne? Daha önce Amerika'da bulundun mu? Nerede kalmayı planlıyorsun diye. Banka hesabımda 15bin dolar yoktu benim ama daha önceki senelerde çalıştığım şirketlerden birinde bir iş ayarlamış ve sözleşmemi götürmüştüm yanımda. Bunun etkisi oldukça fazla oldu sanırım ve konaklamam da dahildi bu işe. daha sonra hesabımdaki paranın kaynağını sordular. Daha önceki yıllardan kalan birikimim şeklinde cevap verdim. Mesleğimi sordular. Yani aslında genel olarak daha önce orada bulunmamın artısını oldukça hissettim görüşme esnasında çünkü hiç zorlayıcı bir hali yoktu görevlinin ki evrak eksiğim olmasına rağmen. daha sonra eksik olan evrağımı gönderdiğim taktirde işlemlerimi devam ettirebileceklerini söylediler. Teşekkür edip iyi günler dileyip işlemimin bittiğini söylediler. o gün içerisinde hemen eposta ile evrağımı gönderdim ve yaklaşık 8 gün sonra vizemin onaylandığına dair epostamı aldım.
    Cümlelerimin başında belirttiğim gibi @smartcells , @crazycells , @ayvalik10 kendilerine çokça teşekkür ediyorum. Herkese iyi akşamlar dilerim:)

• ⭐⭐⭐

@avatar, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese Merhabalar,

Dun Uskup buyukelciliginde gorusmeme gittim. Ben burdaki arkadaslardan okuduklarimdan dolayi telefonumu ve diger tum elektronik cihazlarimi arabada biraktim ama sanirim buyukelcilik girisinde birakabiliyorsun cunku saglik dosyamda bir cd vardi ve bana 8 yazan bir kagit verip cdyi alip bir rafa koydular. X rayden gectikten sonra ana binaya gitmem gerektigini soylediler. ana binaya girdim ve 8 9 tane veznemsi kabinlerden vardi. oturup beklememi soylediler. Adim anons edilince 4 numarali kabine geldim dosyalarimi verdim tek tek. Covid sertifikalarimi geri verdi sanirim istemiyorlar onlari, daha sonra benden amerikadaki bir sponsordan affidavit ve 2021 tax bilgilerini almami istediler. Ben de boyle bir requirementtan haberim olmadigini soyledim. Gorevli de bu bir requirement degil ama isteme hakkina sahibiz dedi. Ben de tamam amerikadaki tanidigimla gorusup alacagim o zaman dedim. Ayrica lise diplomamin orijinalini istediler ben fotokopisini ve su anki universitemin ogrenci belgesini koymustum sorun olmaz diye lise diplomamin da lazim oldugunu soylediler. Daha sonra yana vezneye gecip parayi odememi istediler.

Benim sorumsuzlugumdan dolayi ustumde sadece 300 dolar ve makedon denari vardi sabah erken oldugu icin de acik bir doviz burosu bulamamistim. Yari yariya alamayacaklarini tam olarak 330 dolar gerekli oldugunu soyledi bir gorevli ve bir kagit verdi ve gidip bozdurup gelebilirsiniz dediler. Hemen ciktim carsiya gittim tam o an bir tane acik doviz burosu buldum ve geri dondum. Bana verdikleri kagidi giriste gorevliye gosterdim ve tekrardan o 4 numarali kabine geldim. Ordaki gorevli once parmak izlerimin alinacagini daha sonra parayi gidip odeyebilecegimi soyledi. Parmak izlerimi verdim ve daha sonra ayni vezneye odememi yapmaya gittim. 4 numarali kabine geri gittigimde bana gecip oturmami, mulakat icin beni cagiracaklarini soylediler. 10 15 dakika sonra ismim anons edildi ve bu sefer 7 numarali kabine gectim. Karsimizdaki gorevliyle aramizda cam oluyor ve hoparlorle sesimiz karsiya geciyor ayni amerikan filmlerindeki hapishaneler gibi. Gorevli bir sure sonra ahizeyi kulagima koymami istedi ve gorusmenin geri kalanina o sekilde devam ettik.

Amerikaya gidince ne is yapacagimi sordu ben de yazilim son sinif ogrencisi oldugumu ve kendi alanima is arayacagimi soyledim. Adresini verdigim kisiyle aramdaki iliskiyi sordu ben de akrabam oldugunu soyledim. Ne is yaptiklarini, kendi evlerip olup olmadigini, esinin calisip calismadigini falan sordu. Daha sonra bu adrestemi kalacaksiniz dedi ben de ilk gittigimde oraya gidecegimi soyledim. Daha sonra bana bir kagit verdi ve kagitta lise diplomamin orijinalini getirmemi istedikleri yaziyordu. Ben de hay hay dedim ama bir onceki gorevli arkadas su su belgelerin getirilmesini istemis dedim. O da arkadasin yanlis bildigini bankada para gosterdigim icin boyle bir seye ihtiyacim olmadigini soyledi. Pekala dedim, eve gecince bize mail atin lise diplomasini getirmeniz icin size bir randevu verelim onumuzdeki bir iki gun icerisinde olur dediler. Bir durum daha var simdi dedi, your case requires additional administrative processing yaziyor verdigi ayni kagitta. Bunu gosterdi bana gonderdiginiz belgelerin polis sertifikalarinizin falan legitimacysini kontrol etmemiz gerektigini soylediler, bunun ne kadar surecegini bilmedigimiz icin pasaportunu simdi almayacagiz dediler. Ben de pekala dedim.

Dun mail attim lise diplomasi ile ilgili yarin saat 14te lise diplomasini birakmaya gidicem. Benim tecrubem bu sekilde. Iftar oncesi hizli bir sekilde yazdim eger eksik cumleler olmussa kusuruma bakmayin :).

• ⭐⭐⭐

@Yahya-Çoban, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

merhaba , mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum umarım bana buranın faydalı olduğu gibi bende deneyimimle birilerine faydalı olabilirsek ne mutlu
    mülakat aldığımı öğrendiğim an hemen unganlardan randevumu aldım 7 şubatta ankaradaydım yaptırdım sağlık muayenesini bir gün sonra çıkacağı söylendi toplamda 297 dolar ödedim tek bekar birisi için ve 8 şubatta sağlık raporumu aldım , mülakattan 3-4 gün öncesinede yaptıra bilirdim bir ay önce almamım nedenide PCR testinde pozitif çıkarsam mülakatımın sıkınya girer düşüncesiydi , biraz fazla harcamış oldum ama bu şans gelmiş riske atamazdım ve sıra 9 marttaki vize görümesi kaldı , o gün geldi çattı
    9 mart saat 10:45 olan randevum için o saatte ordayım tam zamanında görevli kapıda form doldurarak ve üst aramından sorna içeri girdik
    ve içerde ilk bize sıra numarası verdiler sonra
    içerde aşamalar şöyleydi
    1-ilkkez numara yandığında 330 dolar vize ücreti ödedim ( numara fişini alıyor aklınızda tutunuz )
    2-ikincikez yandığında evrak teslimi yaptım
    -pasaport
    -sağlık raporu
    -fotoğraf 2 adat
    -diploma aslı ve fotokobisi
    -sabıka kaydı
    -askerlik belgesi
    -nufus kayıt örneği
    -banka hesap dökümü
    bunların haricinde hiç bir dosyayı istemedi ve kabul etme
    giyim mağaza sahibiyim 2 araba tapusu iş yeri banka dökümü vs. gerek yok dedi
    son olarak mülakatı nasıl yapmak istediğimi sordu ben türkçe dedim
    sonra beklenen o an geldi
    3-MÜLAKAT GÖRÜŞMESİ
    +tercüman geldi yemin eder misin sağ elimi kaldırıp sölyeceklerinin doğru olduğuna dedi

• bende sağ elimi kaldırdım yemin ederim dedim
      +daha önce amerika gittin mi
      -hayır
      +amerikada ailenden yaşayan var mı
      +hayır
      +lisede ne okudun
      -terzilik
      +kaç yıl
      -4 yıl
      +bu işi yaptın mı
      -bir süre
      +sonra ne yaptın
      -fitness eğitmenliği
      +amerikada nereye gitmek istiyorsun
      -pensilvanya
      +amerikada tanığın var mı
      -evet
      +kim
      -annemin kuzeni
      +onun mu yanına gideceksin
      -evet
      +onunlamı kalacaksın
      -kendi evimi bulana kadar bir süre
      +ne iş yapacaksın
      -annemin kuzeni bana full time kendi boya firmasında iş veriyor
      bana iş teklifi yolladı evraklara bakabirsiniz dedim , o da açtı baktı mikrofonu kapattı birilerini çağırdı birşeyler gösterdi
      sonra mikrofon tekrar açıldı
      +sana iş teklifi yollayan firma kimin
      -annemin kuzenin
      +saatlık kaç dolar kazanaksın
      -20 dolar
      +tebrik ederim vizeniz onaylandı 5 iş günü içerisinde ptt den alabilirsiniz
    • teşekkür ederim dedim ve çıktım
      hayatımın en mutlu anıydı diyebilirim ...
      arkadaşlar bence olay net olmakta
      sorulan soruya doğru net bir cevap verirseniz herşey güzel olacaktır:)))
  • ⭐⭐⭐

@mustafa-arar, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar,
    Sizlere 11.03.2022 konsolosluk mülakatı deneyimimi paylaşmak istiyorum. Saat 10:15'te konsolosluk randevum vardı. Ankara'da yaşamam sebebiyle evimden çıkarak aracımı tunalıda bulunan paralı otoparka park ettikten sonra 5 dk'lık yürüme ile 9:45'te konsolosluğa vardım. Telefonumu arabada bıraktım ve araç anahtarı ile gittim güvenlikler anahtarın sıkıntı olmayacağını belirttiler. Araç anahtarı sıkıntı olmuyor. Erken gitmeme rağmen kapıda kimse olmadığı için içeri alındım ancak mülakat saatim gelene kadar içeride beklemem gerekti. İlk girişte 330 dolar ücreti ödedikten sonra numaramın gelmesini bekledim.

1. İlk yandığında evrak teslimindeki görevli tek tek evraklarımı istedi ve tekrar lambanın yanması için beklememi söyledi ancak numaranızı unutmamanız gerekiyor çünkü numaratör kağıdını sizden alıyorlar.
    2. Mülakat için numaram yandığında mülakatın yapılacağı yere doğru ilerledim. Standart olarak yemin ettim ve sonrasında sorular geldi. (Mülakat ingilizce olarak gerçekleşti ancak sizlere neler yaşandığını Türkçe olarak aktaracağım)
      -- Mesleğin nedir?
    • Makina Mühendisiyim.
      -- Nerede çalışıyorsun?
    • Aile işletmesinde çalışıyorum.
      -- Ne yapıyorsun birazcık açar mısın?
    • Üretim bölümünün başında duruyorum.
      -- Tamam. Amerika'da hiç tanıdığın var mı?
    • Hayır. yok.
      -- Nerede yaşamayı planlıyorsun?
    • Texsas Austin.
      -- Neden Texsas?
    • Yeni bir iş kurmak için avantajlı ve orada şirket kurmayı planlıyorum.
      -- Peki giderlerini nasıl karşılayacaksın? (banka hesabında 150 bin TL para göstermiştim.)
    • Giderken aracımı satmayı planlıyorum. Oradan yeterli kaynağı elde edeceğim.
      -- Araç modelini ve markasını söyler misin?
    • Ruhsat fotokopisi evrakların arasında var.
      -- Olsun sen söyle.
    • .......(Söyledim ve tek tek model yılına kadar not etti)
      -- Ailen sana destek sağlayacak mı giderlerin için?
    • Evet destek sağlayacaklar.
      -- Türkiye'de herhangi bir borcun ya da kredin var mı?
    • Hayır yok.
      -- Tebrikler vizenin en kısa zamanda basılarak size gönderilecek.

Sanırım banka hesabındaki hareketsizlik nedeniyle bir kuşku oluştu. Ancak parayı gönderen kişi babamdı. Her neyse biraz fazla soru soruldu gibi ancak sıkıntısız olarak vizemi aldım.

Dosya Numarasi: 2022EU6XXX
    DS-260 Gonderimi: 02/06/2021
    KCC Evrak Istegi: gg/aa/yyyy
    KCC Evrak Onayi: gg/aa/yyyy
    Saglik Muayenesi: 08/03/2022
    Vize Mulakati: 11/03/2022
    Vize Onayi: 11/03/2022
    Pasaport Teslimi: gg/aa/yyyy
    ABD Ilk Giris:

• ⭐⭐⭐

@tmermertas, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, mülakat sürecini paylaşmak istedim. Özellikle evlilik yapacaklar için faydalı olacağını düşünüyorum.

MÜLAKAT VERİLDİKTEN SONRA EVLİLİK?

Greencard’a başvuru yaptığımda, kazandığımı öğrendiğimde ve evrak-onay işlerimin tümünde bekardım, mülakat günü verildikten sonra 7 yıldır beraber olduğum sevgilimle evlendik. Nikah tarihimiz ile mülakat tarihi arasında tam 1 ay süre vardı, bir ay içerisinde eşimin pasaportunu yeni soyadı ile tekrar çıkarttık ve Ankara’ya evlilik cüzdanımız ile eşimin pasaportunu mail olarak gönderdim, ardından 1 gün sonra DS-260 formunu açtılar ve eşimin kaydını da yaptım. Eşim için KCC’ye gönderdiğim gibi herhangi bir evrak vs. göndermedim. Dolayısıyla herhangi bir onay vs. de almadık, maile isim soyismi, doğum tarihi ve doğum yeri belirttim. Kalan tüm bilgileri DS-260 üzerinde kendimiz girdik ve onayladık.

KALACAK YER?

Seven Deep Hotel’de eşimle yerimizi ayırttık, mülakat için gelecekler için 260 TL gecelik oda + kahvaltı ücreti var. Otel çok merkezi yerde tüm işlerimizi yürüyerek hallettik, yürüyerek Unganlar’a 8 dakika, konsolosluğa 5 dk mesafede. Temiz bir otel ve çalışanları güler yüzlü ancak ara sıra wifi da sorun olabiliyor. Mobil verilerimizi bu ay fazlasıyla kullandık 🙂

SAĞLIK MUAYENESİ - AŞILAR - UNGANLAR

9 Ağustos tarihinde Unganlar’da 11:10 randevumuza 10:40 gibi gittik. Hemen pasaportlarımız alındı ardından pasaportun arasına bir kâğıt koydular ve bununla beraber alt katta bulunan Düzen Laboratuvarına inmemizi istediler. Burada pasaport ve kağıdı verdik beş dakika bekledikten sonra ismimiz söylendi, kişi başı 117,5 dolar ödeme yaptık. Ödemeyi kredi kartımızdan TL olarak çektiler. Ardından bir beş dakika sonra tekrardan ismimiz okundu ve hızlı şekilde bir hemşire kan aldı ve idrar için bizi yönlendirdi. Kanımızı ve idrarımızı verdikten sonra tekrardan bekleme salonuna yönlendirdiler. Röntgen çekimi için tekrardan ismimiz okundu ve eşimle beraber içeriye girdik röntgen çekimi tamamlandı. Tüm bunlar 20 dakikadan fazla sürmedi. Ardından pasaport ve Düzen Laboratuvarında yaptırdığımuz her işlem için imza attığımız pasaportun arasındaki kâğıt ile çıktık ve bunları Unganlar’a bıraktık. Ardından görevli saat 14:00’da muayene için gelmemizi istedi. Bu arada tekrar otele dönmek istemedik ve Elizinn adlı kafede kahvaltı yaptık vakit geçirdik. Bu kafeyi kesinlikle tavsiye ederim.

Saat 13:50 gibi tekrardan Unganlar’a geldik ve bizi 2 dakika kadar bekletip önce beni sonra eşimi içeri aldılar, bu noktadan sonra telefon kullanmanızı istemiyorlar. Muayeneye girdiğinizde iç çamaşırı haricinde kıyafetlerinizi çıkarıp verdikleri önlüğü giyiyorsunuz ancak benim gibi ters giymeyin, doğrudan bir ceket gibi geçirin sırtınıza. Duvara bakarsanız nasıl giyileceği yazıyor 🙂 Ardından Handan Hanım muayene için geldi, tansiyon ölçümü ve bir çok hastalıklarla alakalı sorular, dövme, yara izi vs soruları yönelttikten sonra ne iş yaptığımı ve gittiğimde ne iş yapmak istediğimi sordu. Aşı kartımı götürmedim, onu sordu ve getirmediğimi söyledim. Konuşma devam ederken çok hızlı bir şekilde üç adet iğne yaptı tüm aşıları oldum böylece. Ardından çıktık ve iki kişi toplamda 500 Dolar ödedik. Ertesi gün 16-18 arası raporu herhangi birimizin teslim alabileceğini söylediler ve çıktık.

FOTOĞRAF

Ardından ertesi gün gidip sonuçlarımızı aldık, fotoğraf için ise Asiye Ataseven adlı fotoğrafçıya gittik, Kuğulu Parkın yakınlarında konum ile gidebilirsiniz ulaşımı çok kolay. Fotoğrafımızı kişi başı 4 adet 30 TL karşılığında on dakikada hazırladı, herhangi bir sorun olmadı bu fotoğraf ile vizemizi aldık.

İLİŞKİ KANITI

Burada bizim deneyimimizde en önemli konu ise ilişki kanıtı 140 sayfaya varan bir dosya ile 7 yıllık ilişkimizden fotoğraflar, instagram postlarımızın ekran görüntüleri, hediyelerimiz, seyahatlerimiz, konser-tiyatro bileti vs. Ne varsa hepsini koyduk. Kalın bir dosya hazırladık. Bunu da mülakat günü dosyalar ile birlikte teslim ettik. Geri aldığımızda ise gerçekten hepsinin neredeyse tek tek incelendiğini sayfaların açıldığını gördük.

MÜLAKAT GÜNÜ

Mülakatımız sabah 09:45’deydi, tüm eşyalarımızı otelde bıraktık dosyalarımızı, kol saatimiz ve yüzükler-takılar ile gittik. 09:20’de kapıdaydık.
    Kapıda bir gün öncesinde gelen kovid formunu doldurmamızı istediler, maille geleni istemiyorlar. Doldurduk ve ardından x-rayden geçtik içeri girdik. İçeri girdiğimizde sol taraftan bir sıra numarası verdiler. Ardından bekleme salonunda sıramızın gelmesini bekledik. Sıra numaramız yanınca eşimle beraber dosyalarımızı vermek üzere gittik. Dosyaları sırasına göre teslim ettik, greencarda başvurduğum pasaportum ile şu an ki pasaportumun farklı olduğunu söyleyerek onu da verdim ve baktıktan sonra bana pasaportumu geri verdi. Ayrıca daha önce greencard için vermiş olduğumuz adresin değiştini söyleyerek yeni adresi bir kağıda yazılı şekilde verdik ve hemen güncellendi. Burada görevli, hesap dökümlerindeki imza sirkülerini bunlara gerek yok diyerek geri verdi. Ardından teşekkür etti ve tekrardan bekleme salonuna geldik.

Numaramız ikinci kez yandığında vezneye para ödemek için gittik, burada kişi başı 330 dolar ödeme yaptık ve makbuzumuzu aldık. Tekrardan bekleme salonunda oturarak bekledik.

Numara üçüncü kez yandığında ise görüşme için gittik. Asyalı hanımefendi vardı. Öncelikle bize İngilizce bilip bilmediğimizi sordu, forumdan gördüğümüz için kendimizi ifade etmekten korkarak hayır dedim, I prefer Turkish diye de ekledim. Sonra biraz bile bilmiyor musunuz diye sordu? Yine hayır dedik ve ısrar etti ben çok az Türkçe biliyorum dedi eşime ve biz yine hayır dediğimizde hemen tercüman geldi.

Sağ elimizi kaldırarak yemin ettik ve görüşmeye başladık. Ne iş yaptığımızı sordu karı-koca avukat olduğumuzu söyledik, branşlarımızı sordu ben bilişim dedim. IT Law tarzında çevirildi. Sonrasında nereye gideceksiniz dedi Texas Houston arkadaşımızın yanına dedik. Para ile ilgili hiç bir şey sormadı 2 kişi 23.000 dolar gösterdik hesapta. Ne iş yapacaksın diye sorduğunda, yazılımla ilgilendiğimi burada ayrıca yazılım işi yaptığımı söyledim ve üstüme geleceği kilit noktaya geldik! İngilizcen yok ama yazılım işi mi yapacaksın dedi? İş teklifi sordu; dedim ingilizcem var, sonra madem ingilizcen var neden benimle türkçe konuşuyorsun dediğinde çok mantıklı geldi 🙂 Sonrasında bana yaptığın işi Ingilizce anlat ve orada nasıl iş bulacaksın bunu da Ingilizce anlat dedi. Anlattım ardından upwork.com üzerinden hali hazırda freelancer olarak çalıştığımı söyledim, yanımda ise burada yapmış olduğum işlerin, verdiğim hizmetlerin ve işlerin feedbacklerini, kazançlarını götürmüştüm ve hemen dosyadan çıkarıp gösterdim hepsini. Onları görünce ve anlatınca ikna oldu. Eşime ise ne iş yapacağını sordu, hizmet sektörü dedik. Ben evlilik üzerinden üstümüze gelirler diye düşünürken buradan geldiler. İlişki için sadece nerede tanıştığımızı sordular.

Ardından Asyalı hanımefendi bizi tebrik etti ve pasaportlarımızın 5 gün içerisinde geleceğini belirtti, teşekkürler edildi.

• ⭐⭐⭐

@Sinan-Dayi, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba, Unganlar randevusunda diğer arkadaşlardan farklı bir durum yaşamadığım için çok fazla uzatmadan; 28 Şubat 11:15 randevuma 10:00 civarında gidip gerekli evrakları verip, toplamda 48,5$+250$ ödeyerek raporumu ertesi gün 15:30 da aldım.
    10 Mart 10:45 konsolosluk randevuma da gitmeden önce kapının karşısındaki Kaktüs Cafe’ye girdim, içerisi %90 vize görüşmeleri olan arkadaşlarla dolu, telefonumu emanete verip 10:30 civarında konsolosluk önündeki sıraya girdim. Kontrolden geçip salonda soldaki masadan pasaportumu verip sıra numarası aldım, pasaportun arkasına etiket yapıştırıp beklememi söylediler.
    Sonrasında ilk numara yandığında 7 nolu gişede pasaportumu verip ödemeyi yaptım. Gişedeki çalışan Türk. Sonrasında sıra numaram tekrar yanınca sağdaki koridordan ilerleyip 9 nolu gişede evraklarımı teslim ettim ve görüşmeyi ingilizce yapacağımı belirttim.

• 2 adet fotoğraf
    • Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı (E-devlet)
    • Nüfus kayıt örneği – aile dahil (E-devlet)
    • Yüksek lisans diploması ve fotokopisi (Lisans ve lise diplomaları talep edilmedi)
    • Mali durumu gösteren bankadan aldığım evraklar
    • Askerliği tamamladığıma dair belge (E-devlet)
    • Vizenin gönderileceği adres

Evrakların teslimi sonrası yaklaşık 25 dk bekledikten sonra 6 nolu gişede numaram tekrar yandı, görüşmede öncelikle yemin edip parmak izi verdim. Sonrasında mevcut mesleğim, nerede yaşamak istediğim (iş dolayısıyla Michigan dedim -çok soğuk olabilir ceketini almayı unutma dedi 😊) orada herhangi bir akrabam olup olmadığını (olmadığını belirttim). Uzun süreli çalışma geçmişim olduğu için özgeçmişimin çok etkileyici olduğunu ve bankadaki birikimin de yeterli olduğunu belirtti. (Aynı gişede benden önceki 2 kişiyi mali durumdan dolayı AP’ye bıraktı. Ben yaklaşık 30 bin dolar gösterdiğim için gayet yeterli) Sonrasında vizenizi onaylıyorum tebrikler dedi ve görüşmeyi sonlandırdık.
    Bu süreçte sorularımıza sabırla yanıt veren adminlere çok teşekkür ediyorum. Umarım herkes sorunsuz bir şekilde vizesini alır.

• ⭐⭐⭐

@buurak, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese Merhabalar,

7 Mart Unganlar deneyimimiz,

12:30 da ki randevumuza 12 gibi geldik. Aşırı bir kalabalık vardı ve İranlılar fazla idi. Baya bekledik sıra gelmesi için. En sonunda evraklarımızı teslim ettik. Sırasıyla beni eşimi ve kızımı Dr.Handan Hanım muayene etti. Benim Aile Sağlığı Merkezinden aldığım aşı kartını kabul etmedi. Diğer arkadaşlarla aynı sorular soruldu. Sigara alkol var mı? intihar teşebbüsü vs. gibi benzer soruları sordu bunları sorduğu sırada 2 tane aşı yapıldı. Sonra eşim girdi ve Eşim gebe olduğu için hiç aşı yapılmadı. Sonra 6 yaşındaki kızım girdi ve kızımın aşıları tam olmasına rağmen ona da 2 tane aşı yapıldı ve ne olduğunu sorduğumuzda ilkokula başlama öncesi aşılar olduğunu söylediler. Sonrasında röntgen kan tahlili için Düzen laboratuvara indik. işlemlerimiz bittiğinden saat 15:00 ı geçiyordu. Sorun çıkmadı ve bir sonraki gün raporlarımızı ve aşı kağıtlarımızı teslim aldık.
    8535,00 TL Doktor unganlara ödedik. 1.346,78‬ TL Düzen laboratuvara ödedik.

11 Mart Konsolosluk randevumuz.

Sabah 09:45 randevumuz için 09:20 gibi Kaktüs Kafeye geçtik. Orada DV2022 kazananlarından Halil abi ve ailesi ile biraz sohbet edip emanetleri bıraktıktan sonra beraber konsolosluk binasına beraber gittik ve hiç sıra yoktu dışarıda. İçeri girdiğimizde biraz kalabalıktı. Sırasıyla numaralarımızın yanmasını bekledik. Önce para yatırmak için sıra numaramız yandı. 990 dolar vize ücretini ödedik.ve yaklaşık 15 dakika sonra evrakları teslim etmek için sıra numaramız yandı. Evraklarımız;
    -Askerlik belgesi (E-devlet)
    -Adli sicil kaydı Türkiye (E devlet İngilizce)
    -Evlilik cüzdanı (orijinali ve 2 adet kopyası) (Resimli sayfanın fotokopisini çekmeyi unutmuştum ama görevli sağolsun 2 tane çekti)
    -Nüfus kayıt örneği (ben, eşim ve kızım için e-devlet)
    -Banka hesap dokumu 10.000 dolar kendi hesabımda, 5000 dolar kızımın hesabında ve 4100 dolar eşimin hesabında ayrı ayrı sunduk. Eşim Halk Bankası çalışanı olduğu için hallettik. imza sirküleri çift yetkili imza.
    -Üniversite diplomamı kaybettiğim için e devlet üzerinden mezuniyet belgesi ve üniversiteden ıslak imzalı mezuniyet transkripti aldım. ve Lise diplomamı da yanıma almıştım. Sadece lise diplomasını aldı orijinali ile birlikte.

Sonrasında 3.kez numaramız yandığında 4 nolu bankoya geçtik ve bana ingilizce konuşabilir miyiz dedi. Ben ve eşim yok dedik ve mülakatımız türkçe yapıldı.
    -Nereye gideceksiniz?
    New York
    -Neden New York?
    Eşimin dayısı ve kuzenleri orada yaşıyorlar.
    -Ne iş yapacaksın?
    Eşimin kuzenlerinin yanında çalışacağım
    -En son olarak da ingilizce bir soru sorsam cevap verebilir misiniz dedi bende evet dedim. Ve mülakatımız tamamlandı.
    Biraz bekledikten sonra tebrik ederiz vizenin onaylandı dedi, ve heyecanla kendimizi dışarı nasıl attık bilmiyorum :):):):)

• ⭐⭐⭐

@clubhasankara, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba,

12.10.2022 de Tr den Finlandiyaya geri döndugum gun KCC maili aldim. Turkiyede hazirlanmasi gereken evraklar yuzunden nerdeyse vazgecmistim. Sonra KCC proseduru degistirdi. Evrak istemeden direk daha önce belirtilen buyukelcilige interview tarihi verme dönemi basladi. Ve 24.02.2022 de KCC den tekrar interview tarihi iceren mail gelince, bu sirada tam TR tatilime dekkelmisti. Hemen butun evraklari hazirladim. 23.3.2022 de Helsinkiye döndum. 31.3.2022 de saglik muayenesi ne girdim. Raporun hazirlanmasi 12 gun surdu ve 660 euro ödedim. Okudugum kadariyla TR de cok daha hizli ve ucuz. Gelelim 14 nisan gunune, Helsinki Amerika Buyukelciligine vardim. in cin top oynuyor. Arkadaslar iceriye el cantasi, sigara, kalem, telefon hic bir sey sokmuyorlar. Helsinkide guvenlik numarali fis karsiliginda esyalarinizi sakliyor. Dedim ya, in cin top oynuyor. ilk benim numaram yandi. Butun evraklarin orginallerini ve cevirilerini aldilar. Geriye dönuk son 1 yilin hesap dökumanini aldilar. Arabanin ruhsati yada evin tapusunu almak istemedi. Vize ucretini kartla ödedim ve beni bekleme salonuna gönderdi. Arkadaslar kesinlikle 330 dolari nakit olarak göturun. Bankam EURUSD kurundan 330 dolarlik islemi bana 350 dolara maaletti 🙂 Sonra tekrar numaram yandi. Hic kimse fince mi ingilizce mi görusme yapacagimi sormadi. Direk amerikali bir elcilik personeli ile basladim. Sag el kadirma -dogrulari söyleme yemini ve Amerikada nereye gidecegimi, Neden o eyaleti sectigimi, tanidigimin olup olmadigini, o kisiyi nerden tanidigimi, Universite diplomasindaki meslegi yapip yapmadigimi, Amerikada hazir bir isimin olup olmadigi, Ne is yapmayi planladigimi ve Su an ne isle ugrastigimi sordu. Ardindan, " At the moment we have a problem on system, I cant approve your visa now but everything is okay and I intend to give you the visa" dedi. 1-2 hafta icinde verdigim evraklarin orjinalleri ve pasaportumun oldugu kargoyu alacagimi söylerek, beni gönderdiler.
    Ilk giris yerim muhtemelen Houston olacak

Herkese bol sans diliyorum.
    Kara

• ⭐⭐⭐

@ORKONG, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba, Doktor randevum 23.02.2022 İstenilen evraklar defalarca yazıldığı için tekrarlanmıyorum ama siz bütün belgelerinizi hazır edip yanınızda götürün her ihtimale karşı. Doktor muayenesi rahattı sohbet ediyor sizinle, o ara da iki tane aşı yapıyor ne olduğunu anlamadam, ertesi gün raporu alabiliyorsunuz.
    Mülakat tarihim 07,03,2022.
    Mülakatım saatim 9:45 ti ama ben erkenden gitmiştim. Kaktüs kafe de emanet aldığı için çantamı oraya bıkraıtım 15TL, kapının önünde sıra yoksa erken girebilirisniz içeri. Danıştığınız insanlar size yardımcı olmak istiyolar o konuda tereddüt yaşamayan. Asıl olay mülakatta benim rahat geçri işin aslı oradaki kalabalık yabancı insanlar, beklemek insanı bi tedirgin ediyo ama sıra numaranız yandığında hiçbirini görmüyorsunuz. Ben amerikalı biriyle yaptım mülakatı ama ben ingilizce konuşmadım o türkçe konuştu (: genel sorular yine nereye gideceksiniz, kalacak yerinizin olması büyük avantaj bu arada, burda ne iş yapıyosunuz orda ne iş yapmayı düşünüyorsunuz tarzı. Ben Boston için 10 bin dolar gösterdim hesap dökümünde.
    Onayladığını söyledikten sonra pasaportumla birlikte vizemin geleceği belirtti Ertesi gün yola çıktığını mesajı geldi sonra ki günde kargom geldi.
    Naçizane tek tavsiyem eğer sizde kazandıysanız o süreçte para biriktirmeye çalışın ve sabırlı olun. Çünkü sürekli bir şeyleri bekleyeceksiniz ve emin olun ki değecek.

• ⭐⭐⭐

@emircav, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba, bende kendi deneyimlerinden biraz bahsetmek istiyorum. İlk başta 07/03 tarihinde ki mülakatım için erkenden sağlık raporu işini halletmek istedim ve 17/02 tarihine bir muayene randevusu aldım. 2 gün öncesinden test istendiği için test oldum ve ne yazık ki testim pozitif çıktı. Hemen Unganları arayıp durumu anlattım. Devlet tarafından karantina süreci 7 gün sürse bile, onlar göçmenlik hukuğuna bağlı oldukları için en erken 12 gün sonrasına randevu alabileceğimi söyleyip 03/03 tarihine randevu oluşturdum.

Sağlık Muayenesi

Randevu saatim saat 11:10 du. İstanbul'dan hızlı tren ile ulaşımı sağladım. Tren garından taksi ile gittim. Yaklaşık 35 tl civarı tuttu. Randevuma zamanında yetiştim. İçerisi biraz kalabalıktı, bi süre bekledikten sonra evraklarımı alıp fotoğrafımı çektiler. Ben gitmeden önce özel bi hastanede covid testi olmuştum. İlk başta covid geçirenlerin düzen lab. da test olması gerekiyor dediler. Ama sonradan benim bu karardan önce test olduğumu öğrendiklerinde kabul ettiler. Önce bir üst kata çıkıp, kan verdim. Sonra 3 kata inip akciğer grafisi çektirdim. Düzen lab. benden bu işlem için 47 dolar karşılığı tl olarak aldı. Daha sonra verdikleri evrakları tekrar 4.kata teslim ettim. 1 saat sonra gelmemi söylediler. Dedikleri saat de orada oldum. Yine de bi 30 dk kadar bekledim. Daha sonra muayene odasına geçip soyundum. Handan hanım gelip sorular sordu. Geneli sağlık geçmişi ile ilgiliydi. Ne olduğunu anlamadan 3 tane aşı olmuştum bile, baya hızlılar bu konuda. Daha sonra ücreti ödemek içinde biraz bekledikten sonra 250 dolar ücretimi ödeyip yarın teslim almak üzere oradan ayrıldım. Mülakat tarihim yakın olduğu için günlük daire tuttum. Ort.200-250 bandına bulunabiliyor bilginiz olsun.

Mülakat

Mülakatım saat 10:45 de idi. Yaklaşık 1 saat önceden orada oldum. Saat 10:30 da orada beklerken tanıştığım bi arkadaşla birlikte girdik içeri. İlk başta numaram yandığında ücreti ödemeye gittim. Daha sonra tekrar numaram yandı ve bu seferde evraklarımı teslim etmeye gittim. Evraklarımı(Adli sicil kaydı,pasaport,eski pasaport,askerlik durum belgesi,nüfus kayıt örneği,mezuniyet belgesi,banka hesap dökümü,amerika da bi tanıdık sayesinde aldığım iş mektubum) teslim ettim. Daha sonra 1 saate yakın arkadaşla bekledik. Ben türkçe olarak görüşmek istediğimi belirttim. En sonunda numaram tekrar yandı. İlk başta parmak izi alınıp yemin ettirildi. Şansıma karşımdaki kişi baya iyi ve güler yüzlü biriydi. Beni görür görmez hemen gülümsemeye başladı.

+Nerede yaşayacaksın?
    -Newyork
    +Ne işin yapıcaksın?
    -İlk başta bir markette çalışacağım sonra kendi mesleğim olan elektrik teknisyenliği yapmayı düşünüyorum.
    +Bende newyork'ta doğdum, Go yonkers
    +İngilizce biliyormusun? (ingilizce sordu)
    -Some,so so, little bit (heyecandan ne diyeceğimi şaşırdım:)
    +(güldü) Oraya gidince ilk inlizce öğren. (İngilizce söyledi)
    -Tabii ki de
    +Vizeniz onaylanmıştır iyi günler

Bu şekilde geçen konuşmamdan sonra sevinçten gözlerim parladı resmen. Gerçekten kısa bir konuşma oldu.Umarım herkesin görüşmesi sorunsuz ve kolay geçer. Burada birçok sorunlara birlikte çözüm oldunuz. Hepinize gerçekten çok teşekkür ederim. Umarım herşey gönlünüzce olur. Amerika'da görüşmek üzere.

• ⭐⭐⭐

@FUAT-ARI, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba Arkadaşlar,

Yaşadığım deneyimi anlatayım istedim. Bunlar Londra da sağlık muayenesine girecekler için önemli olduğunu düşünüyorum.

24.02.2022 de Londra Visa Medicals de sağlık muayenesine girdik. yetişkin için 330 paund küçük çocuklar için (12 yaşın altı) 140 paund ödedik. Muayene yaptılar. aşılarımızı kontrol ettiler. aşı eksikleri buldular. yetşikinler için 2 kovid aşısını mevcuri tutuyorlar. Türkiyede nasıl bilmiyorum. 04.03.2022 tarihinde de Londra da mülakata gireceğiz inşaAllah. aşılar mülakata yetişmiyor. dolayısıyla mülakattan sonra göndereceğiz aşı kayıtlarını. GP de aşılarınızı ilk geldiğinizde kayıt ettirmenizde fayda var. Çünkü gerekli gereksiz size aşı vurmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla ilk olarak kayıt yaptırmakta fayda var elinizde aşı proofları varsa. Bunların dışında genel itibari ile sağlık muayenesi güzel geçti. Biz tercüman ile girdik. İngilizcesi orta seviye olanların tercüman tutmasına gerek yok diye düşünüyorum.

Selamlar
    Herkese başarılar

• ⭐⭐⭐

@waterfall, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar,ben daha forumda yeniyim ama dv süreci ile ilgili mülakat deneyimi mi aktarmak isterim çünkü hiç bişey anlayamadık. Herkes gibi 10 martta 08:45 teki randevumuza gittik ,önce evrakları teslim ettik,ardından paramızı ödedik ve son olarak görüşmeye girdik. Asıl talihli benim eşim ve kızımda başvuruda varlardı. Yeminlerimizi ettik ve bana tek soru soruldu nereye gideceksiniz?cevap verdim san diego olarak. Eşim bir amerikan şirketinde çalışıyor onu söyledim fabrikaları orada die ve eşime dönüp mesleğini ve işini sordu eşim ingilizce anlattı ve ardından hiçbir soru sor sormadan,kızımın ve benim onaylandığımı söyledi. Eşimin pasapotunu vizesi iptal opmuş şekilde geri verdi ve beyaz bir A4 kağıt verdi. Eşim AP ye kalmıştı. Akşamına ds5535 formu geldi ve doldurup gönderdik. Hepsi bu kdr. Acaba nedeni ne olabilir. Normal bir process midir? Eşimin hiçbir problemi yok sigortası düzgün ödenir,tr de doğmuş büyümüş,hiçbir ülkede yaşamışlığı yok tr dışında. İşi nedeni ile seyehati çok fazladır. Bu tarz bir işlem gören var mı acaba?şimdiden teşekkür ediyorum. Bir kusurum varsa affola çok yeniyim bu platformda 🙈 onay aldığımıza sevinemedik bile kara kara düşünüyoruz napıcaz diye.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |