Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@med4816 vizen ve yeni hayatın hayırlı olsun kardeşim.
    abd'deki hayatında da başarılar diliyorum. yolun açık olsun..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brkddd1903 merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
    mülakatınızın seyri belli ki sizin o kişinin maddi desteği ile abd'de yaşayacağınız şeklinde olmuş, kısaca o kişinin sizin sponsorunuz olacağı fikriyle ilerlemiş.

evet, başka birini sponsor olarak gösterebilirsiniz. ilgili konu ve I-134 formu için bu iletiyi incelemeyi unutmayın..

peki mülakatınız sonrası sadece I-134 formu talebi işaretlemiş bir evrak mı verdiler size?
    verdikleri evrakta başka bir kutucuk işaretli mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ufas böyle neşeli mülakatlar, hep güzel sonuçlanıyor 🙂
    vizeniz de yeni hayatınız da hayırlı olsun.. abd'deki hayatınız da mutluluk, sağlık ve başarı diliyorum. yolunuz açık olsun..

• ⭐⭐⭐

@ayla-can, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Sayın @smartcells Forum için emekleriniz çok takdire değer.
    Benim merak ettiğim onay alan herkes mülakatı da garantilemiş mi oluyor acaba?
    Bu konuda aklım karışık, geçen sene onaylılar mülakat aldı ama ondan önceki seneler de mi böyle olmuş?
    Bilginiz dahilinde cevaplarsanız minnettar kalırım🙏

2021'lerden onay alıp da mülakat almayan olmadı.
    2020'lerden onayı olup da mülakat alamayan oldu ama bunun nedeni konsolosluların tamamen kapanması idi. Mülakatı olanın bile iptal edilmişti. Bu yıldaki hareketelerden bir referans çıkarmak doğru olmaz.
    Daha önceki yıllar hakkında net bir şey söylememiz zor . Bizim için en güçlü referans 2021 olduğu için evrak (bu yıl için sadece dosya) onayı almak mülakat almaya eşdeğer bir durum gibi görünüyor. DV sürecinin en kritik aşaması dosyanızın işlenip mülakata hazır hale getirilmesi yani onaylı olması diyebiliriz. Mülakatın kendisi ise sürecin en kolay kısmı. 3-5 dakikada biten bir şey. 3 ölümcülü hatandan biri yapılmamış ise ya anında vize onayı alıyorsunuz ya da AP'ye kalıp bir süre sonra yine vizenize kavuşuyorsunuz.
    Direk redlerin nerdeyse tamamaının 3 sebebi:

• Başvuru sırasında aile üyelerinin eksik bildirilmesi
    • En az lise mezuniyet veya gerekli kriterlerde 2 yıl iş tecrübesi sağlayamamak
    • Doğum yeri haricinde bir ülke kontenjanından kazanmak, özellikle de başka bir bölgeden.

• @gucarslan evet 2 sayfadan oluşan bir evrakta
    l - 134 formu,
    kişinin yıllık federal vergisi 2020 olarak istedi ama o dönemde pandemiden dolayı işletmeleri kapalı olan tanıdığım var büyük bi sıkıntı
    ve pasaport yada gc fotokopisini istedi

• @ufas tebrikler ve mutluluklar. Darısı başımıza.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brkddd1903 muhtemelen asyalı hanımefendi yaptı mulakatınızı 🙂
    aynı durumda olan bir arkadaşımız daha var, dün mülakatı olan. ondan da aynı şekilde sponsorluk istedi.

tavsiyem bir an önce farklı bir tanıdığınızdan sponsorluk evraklarını temin etmeye çalışın.
    diğer türlü AP süreciniz sonuçlanmaz ve vizenizi ne yazık ki basmazlar.

• @gucarslan bey sarışın amerikan bir hanımefendiydi evrakta
    221 (g) maddesinden dolayı reddedilme tarihinizden itibaren 1 yıl içinde tamamlamadığınız takdirde, yasanın 203(g) maddesi uyarınca dosyanız/başvurunuz iptal edilecektir.
    Yazmakta. Bu ap ye kaldığım durum sponsor bulma arayışımdan dolayı 30 eylül sonrasına kalması durumunda iptal olmaz anlamına mı gelir? Yoksa her halükarda son günüm 30 eylül müdür?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brkddd1903 dv süreci resmi olarak 30 eylül'de biter, bunun istisnası ne yazık ki yok.
    221(g) maddesi fam'da genel bir kural, sadece dv'yi ilgilendirmiyor. bu yüzden siz son tarihi 30 eylül olarak alın.

şimdiden bol şans diliyorum.

• @gucarslan genel olarak herkes bir akrabasının yanında kalacağını yada bulduğu işe gideceğini belirtmiş ama onlardan böyle bir talep olmayıp bu arkadaşlardan istemiş acaba mülakatta farklı bir şey mi dedi sizce süreç neden bu kısımda gelmiştir hesabında 16k ve tapusu da var dün mülakata giren bir arkadaşın banka evragi yoktu ve sadece tapusu vardı Türkçe bir şekilde vizesini aldığını söyledi, bu durum benim biraz tedirgin etti çünkü bu arkadaş sponsor formu bulamadığı zaman ülkeye giriş yapamayacak benim bildiğim yorumun nedir abim

• @can07 Hocam Tebrikler, tecrübenizi aktardığınız içinde Teşekkürler, Amerika'daki hayatınızın dilediğiniz gibi olması temennesiyle...

• @gucarslan bey son bir sorum daha olacak kusura bakmayın. Bir çok araştırma forum takibi yaptım fakat biraz abandone oldum açıkcası. Gc da ap sürecine kalma durumunda gereklilikleri sağladığımı varsayarak soruyorum. Belli bir kota dolduğundan şartlar sağlansada alamama durumu var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brkddd1903 EU'da, TR için kota dolma durumu olmaz merak etmeyin. çok zor bir ihtimal..
    ama evet kural olarak; kota dolması durumunda elbette vize alamama durumu olabilir.

• @med4816 Geçmiş olsun hocam, ayrıntılı paylaşım için Teşekkürler. Böylece AP'ye kalmanın stresini yaşayanlarda bir nebze rahatlamıştır. Amerika'daki sürecinizin belirttiğiniz gibi "Araştırmacı Pozisyonu" olması dileğiyle...

• @gucarslan bey içimi bi nebze rahatlattınız teşekkürler

• @ufas Hocam paylaşım için Teşekkürler, Amerika maceranızda da bol şans(Özellikle Yankee'lik konusunda).

• merhaba , mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum umarım bana buranın faydalı olduğu gibi bende deneyimimle birilerine faydalı olabilirsek ne mutlu
    mülakat aldığımı öğrendiğim an hemen unganlardan randevumu aldım 7 şubatta ankaradaydım yaptırdım sağlık muayenesini bir gün sonra çıkacağı söylendi toplamda 297 dolar ödedim tek bekar birisi için ve 8 şubatta sağlık raporumu aldım , mülakattan 3-4 gün öncesinede yaptıra bilirdim bir ay önce almamım nedenide PCR testinde pozitif çıkarsam mülakatımın sıkınya girer düşüncesiydi , biraz fazla harcamış oldum ama bu şans gelmiş riske atamazdım ve sıra 9 marttaki vize görümesi kaldı , o gün geldi çattı
    9 mart saat 10:45 olan randevum için o saatte ordayım tam zamanında görevli kapıda form doldurarak ve üst aramından sorna içeri girdik
    ve içerde ilk bize sıra numarası verdiler sonra
    içerde aşamalar şöyleydi
    1-ilkkez numara yandığında 330 dolar vize ücreti ödedim ( numara fişini alıyor aklınızda tutunuz )
    2-ikincikez yandığında evrak teslimi yaptım
    -pasaport
    -sağlık raporu
    -fotoğraf 2 adat
    -diploma aslı ve fotokobisi
    -sabıka kaydı
    -askerlik belgesi
    -nufus kayıt örneği
    -banka hesap dökümü
    bunların haricinde hiç bir dosyayı istemedi ve kabul etme
    giyim mağaza sahibiyim 2 araba tapusu iş yeri banka dökümü vs. gerek yok dedi
    son olarak mülakatı nasıl yapmak istediğimi sordu ben türkçe dedim
    sonra beklenen o an geldi
    3-MÜLAKAT GÖRÜŞMESİ
    +tercüman geldi yemin eder misin sağ elimi kaldırıp sölyeceklerinin doğru olduğuna dedi

• bende sağ elimi kaldırdım yemin ederim dedim
      +daha önce amerika gittin mi
      -hayır
      +amerikada ailenden yaşayan var mı
      +hayır
      +lisede ne okudun
      -terzilik
      +kaç yıl
      -4 yıl
      +bu işi yaptın mı
      -bir süre
      +sonra ne yaptın
      -fitness eğitmenliği
      +amerikada nereye gitmek istiyorsun
      -pensilvanya
      +amerikada tanığın var mı
      -evet
      +kim
      -annemin kuzeni
      +onun mu yanına gideceksin
      -evet
      +onunlamı kalacaksın
      -kendi evimi bulana kadar bir süre
      +ne iş yapacaksın
      -annemin kuzeni bana full time kendi boya firmasında iş veriyor
      bana iş teklifi yolladı evraklara bakabirsiniz dedim , o da açtı baktı mikrofonu kapattı birilerini çağırdı birşeyler gösterdi
      sonra mikrofon tekrar açıldı
      +sana iş teklifi yollayan firma kimin
      -annemin kuzenin
      +saatlık kaç dolar kazanaksın
      -20 dolar
      +tebrik ederim vizeniz onaylandı 5 iş günü içerisinde ptt den alabilirsiniz
    • teşekkür ederim dedim ve çıktım
      hayatımın en mutlu anıydı diyebilirim ...
      arkadaşlar bence olay net olmakta
      sorulan soruya doğru net bir cevap verirseniz herşey güzel olacaktır:)))

• Merhaba - Elçilikteki görüşmelerde maske kullanılıyor mu? Elçiliğe girerken maske takmak zorunlu mu?
    Teşekkürler.

• Merhabalar, sancılı bir vize görüşmesi sonrası vizem onaylandı.

9 Mart saat 9:15'teki vize randevum için saat 8:20 gibi konsolosluğun önünde bulundum. Emanetleri hemen karşıdaki kaktüs kafeye bıraktıktan sonra konsolosluk önündeki sıraya girdim. Saat 10 gibi içeri aldılar, sıra numaramı alıp beklemeye başladım. Bildiğiniz gibi sıra numarası 3 kez yanıyor ilkinde vize ücreti olan 330 doları ödüyorsunuz. Ben nakit dolar olarak ödeme yaptım.

Numaram ikinci kez yandığında belgeleri teslim etmek üzere bankoya gittim,

İngilizce biliyor musunuz?
    Daha önce Amerika'ya gittiniz mi?
    Ne kadar süre Amerika'da kaldınız?
    Daha önce evlendiniz mi?

Sorularının ardından aşağıdaki belgeleri teslim ettim;

Nüfus Kayıt Örneği
    Askerlik Belgesi
    Diploma ve bir adet fotokopisi
    2 adet fotoğraf
    Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı

Ardından adres değiştirmek istediğimi belirtip adresi yazdığım kağıdı teslim ettim. Görevli ds 260 üzerinden adresimi güncellerken bir sıkıntı var ds 260 formunuzu kapatamıyorum, şifrenizi hatırlıyor musunuz dedi, herhangi bir şifremin olmadığını söyledim.

İçeri gidip biriyle konuştuktan sonra geri geldi ve confirmation number ı hatırlayıp hatırlamadığımı sordu, ben de telefonumda kayıtlı olduğunu ancak ezbere bilmediğimi söyledim. Ardından bana tekrar giriş kartı gibi bir şey verdi ve dışarı çıkıp ds 260 formumu submit edip gelmemi söyledi.

Dışarı çıktım, telefonumu kaktüs kafeden alıp ds 260 formuna girdim ve status RE OPENED olarak gözüküyordu. Onaylama sayfasına ilerleyip submit etmeye çalıştığımda sayfada hiç bir değişiklik olmadı, submite basmama rağmen sayfa hiç bir tepki vermedi

10 15 kere denedikten sonra yapamadım ve confirmation number ı bir kağıda yazıp konsolosluğa geri girdim, ilgili görevliye submit olmuyor sayfada tepki yok ama confirmation numaramı yazdım buyrun dedim tamam diyip aldı.

Yaklaşık 20 dakikalık ölüm gibi bir bekleyişin ardından gelip, içerideki görevlinin hallettiğini, sıkıntı olmadığını, vize görüşmesi için çağırılacağımı söyledi.

1. ve son kez numaramın yanmasını bekledim, ancak az önce çıkmış olan sıkıntının etkisiyle heyecan katsayım artmıştı. Numaram yandığında vezneye gittim, yemin edip parmak izlerimi verdikten sonra ingilizce olarak gerçekleştirdiğim görüşmede aşağıdaki diyalog yaşandı:

-Amerika'da nereye gideceksin?
    -Los Angeles
    -Neden Los Angeles'a gitmek istiyorsun?
    -Mühendislik alanında iş imkanlarının diğer yerlere göre daha çok olduğunu düşünüyorum. Bir de iklim şartları 🙂
    -Burda çalışıyor musun?
    -Evet
    -Nerede ve ne kadar süredir çalışıyorsun?
    -Bursa'da bir enerji şirketinde 1.5 senedir çalışıyorum.
    -Hesabına para gelmiş, bu parayı kim yolladı?
    -Dedem, çocukluğumdan beri benim için biriktiriyordu. Birikime ben 6 yaşındayken başlamıştı.
    -Amerika'da tanıdığın var mı?
    -Yok

O anın heyecanından dolayı son soruya açıklama yapmadım, görevli hanımefendi bir süre bana baktıktan sonra, "Your visa is approved, your passport will be delivered within 5 days" dedi ve hayatımda yaşadığım en büyük rahatlamalardan birini yaşadım. Teşekkür edip, diplomamı alıp ayrıldım.

Az önce vize durumumu tekrar kontrol ettim ve Administrative Processing olan vize durumum Issued olarak güncellenmiş. Bu zamana kadar sorularımızı cevaplayıp emek ve mesai harcayan herkese çok teşekkür ederim.

Başta @gucarslan ve @smartcells olmak üzere talihli olan herkesin vizesini en kısa sürede sıkıntısız bir şekilde almasını dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caganpaker vizen de yeni hayatın da hayırlı olsun, gözlerin aydın.
    abd'deki hayatında da mutluluk, sağlık ve başarı diliyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

42

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |