Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @cskn68, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

merhaba boşanma konusunda yardım alabileceğim bir boşanma avukatı araştırıyorum eşim abd vatandaşı pennsylvania veya en kötü ihtimal newjersey'de bilinen bir avukat tavsiye edebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

volkan anık için oldukça iyi şeyler söyleniyor konuşma tarzına da bakılırsa düzgün birine benziyor.

• merhaba.amerikaya bir yil once green card ile geldik.dolayisiyla henuz vatandas olamadik.mary eyaltinde bosanma prosedurleri nelerdir,green cardli bosanmim annelerin de amerikan vatandasi gibi sosyal hak sahipliligi oluyor mu,cocugum kucuk(6yas)oldugu icin bakimindan dolayi calisamadigim icin devletin saglayacagi yardimlar oluyor mu,nelerdir bilgisi olan varsa cevaplandirirsa sevinirim .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@deryahya, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

merhaba.amerikaya bir yil once green card ile geldik.dolayisiyla henuz vatandas olamadik.mary eyaltinde bosanma prosedurleri nelerdir,green cardli bosanmim annelerin de amerikan vatandasi gibi sosyal hak sahipliligi oluyor mu,cocugum kucuk(6yas)oldugu icin bakimindan dolayi calisamadigim icin devletin saglayacagi yardimlar oluyor mu,nelerdir bilgisi olan varsa cevaplandirirsa sevinirim .

Zaten boyle bir durumda mahkeme esinizin nafaka odeyecegine hukmedecektir diye dusunuyorum.

Bosanma surecleri her eyalette farkli, o nedenle eyaletinizin resmi sayfalarindan sureci takip etmelisiniz.

ayrica soyle bir sayfa da var: https://www.wikihow.com/Divorce-in-Maryland

• Merhaba herkese , konuya hakim olan arkadaşlar .
    Eşimle Turkiyede evlendim kendisi Amerikan vatandaşı bende Amerikan ve Turk vatandaşydım aynı zamanda . Amerikada bir çocuğumuz oldu yaklaşık iki yıl olmak üzere evliliğimiz ama pek sağlıklı gitmiyor şu an boşanma eşiğine geldik .
    Cocuğu kendi üzerine yazdırdı benim iznim olmadan ve bu durum nasıl etkilenir ben çocuğumuz üzerinde babası olarak boşanmamız halinde Amerikada boşanmak ile Te de boşanmak nasıl etkiler süreci
    Teşşekkürler !

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dogan41, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

Merhaba herkese , konuya hakim olan arkadaşlar .
    Eşimle Turkiyede evlendim kendisi Amerikan vatandaşı bende Amerikan ve Turk vatandaşydım aynı zamanda . Amerikada bir çocuğumuz oldu yaklaşık iki yıl olmak üzere evliliğimiz ama pek sağlıklı gitmiyor şu an boşanma eşiğine geldik .
    Cocuğu kendi üzerine yazdırdı benim iznim olmadan ve bu durum nasıl etkilenir ben çocuğumuz üzerinde babası olarak boşanmamız halinde Amerikada boşanmak ile Te de boşanmak nasıl etkiler süreci
    Teşşekkürler !

Herkes ABD'de yasadigi icin ABD'de bosanmaniz daha dogru olacaktir diye dusunuyorum, Turkiye'deki mahkemenin kararlarini ABD'deki yetkililer tanimak zorunda degiller.

Cocugunuzun velayeti ile ilgili durumu ise bilemiyorum maalesef, bu konuda bir aile hukuku avukati ile konusursaniz daha iyi olur. Bosanma mahkemeleri ve kanunlari o eyalete ozgu oldugu icin sizin yasadiginiz eyaletteki kanunlari bilen bir avukata danismalisiniz.

• @crazycells Merhabalar Turist vizesi ile iki eş de Amerika’ya gelip Florida da boşanmak mümkün müdür?Nasıl öğrenebilirim acaba?6 ay Florida da kalmış olmalı deniyor.Bu nasıl ispatlanır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@epsilon05, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

@crazycells Merhabalar Turist vizesi ile iki eş de Amerika’ya gelip Florida da boşanmak mümkün müdür?Nasıl öğrenebilirim acaba?6 ay Florida da kalmış olmalı deniyor.Bu nasıl ispatlanır?

Bahsettiginiz iki kisi de TC vatandasi mi? Tam olarak durumu anlayamadim sanirim, iki kisi de turist vizesiyle ABD'ye mi giris yapiyor?

• @crazycells evet ikisi de turist vizesi ile giriş yapıyor ülkeye.Şu anki durumları da turist.Ama Amerika da boşanmak istiyorlar bunın için ne yapmaları gerek acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells evet ikisi de turist vizesi ile giriş yapıyor ülkeye.Şu anki durumları da turist.Ama Amerika da boşanmak istiyorlar bunın için ne yapmaları gerek acaba ?

Bulunduklari bolgedeki bosanma mahkemelerine bakmalari gerekiyor, eger mahkemenin basvuru sartini sagliyorlarsa basvuru yapabilirler. Ama bildigim kadariyla genelde mahkemeler en az bir esin o eyalette yerlesik olmasini istiyor, dolayisiyla sizin dediginiz durumda bu davanin acilmasi mumkun olmayabilir, bilginize.

Bu tur sartlar her eyalet ve county (eyalet bolgesi) de farkli olabilir; o nedenle yasadiklari bolgedeki mahkemelerin koydugu sartlari saglamalari gerekiyor.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

@crazycells evet ikisi de turist vizesi ile giriş yapıyor ülkeye.Şu anki durumları da turist.Ama Amerika da boşanmak istiyorlar bunın için ne yapmaları gerek acaba ?

Bulunduklari bolgedeki bosanma mahkemelerine bakmalari gerekiyor, eger mahkemenin basvuru sartini sagliyorlarsa basvuru yapabilirler. Ama bildigim kadariyla genelde mahkemeler en az bir esin o eyalette yerlesik olmasini istiyor, dolayisiyla sizin dediginiz durumda bu davanin acilmasi mumkun olmayabilir, bilginize.

Bu tur sartlar her eyalet ve county (eyalet bolgesi) de farkli olabilir; o nedenle yasadiklari bolgedeki mahkemelerin koydugu sartlari saglamalari gerekiyor.

Genel olarak recidency requirement var. Yani bosanan taraflardan birisinin basvurulan county'de resident olmasi gerekiyor. Yani belli bir sure orada yasiyor olmasi ve bir adresi olmasi gerekiyor. Istisnalar belki olabilir ama bunu en iyi bosanmaya karar verdikleri county officelerine sorarak ogrenebilirler.

• @MySea Florida için 6 ay residency şartı var evet.Ama bunu nasıl kanıtlamak gerekiyor bulamadım.

• @epsilon05 Genelde eyalet tarafindan verilen ID card veya ehliyet bunu kanitlar. Bazi durumlarda 2 ayri adres proof da isteyebilirler, yani sizin adiniza bir adrese gelmis iki ayri fatura ve/veya banka mektubu falan gibi, veya kira kontrati gibi...

• @MySea Cevabınız için teşekkür ederim.Ehliyet turist vizesi ile alınabiliyor sanırım.Bu şekilde üstüme fatura alabilirim sanırım.Sadece faturalar da kanıtlar mı bu durumu acaba?

• @epsilon05 O kadarini bilemem. County officelere sormaniz lazim.

• @MySea teşekkür ederim

• @crazycells GC liyim ve ayni sorunun cevabina ihtiyacim var. Yardimci olabilir misiniz lutfen?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@janine, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

@crazycells GC liyim ve ayni sorunun cevabina ihtiyacim var. Yardimci olabilir misiniz lutfen?

ABD'de bosanma islemleri federal hukumeti ilgilendirmiyor. Yani Turkiye'deki gibi merkezi bir sisteme giris yapip bosandiginizi belirtmeniz gerekmiyor.

Eger bir islem yapmaniz gerekiyorsa, Turkiye'den alacaginiz bosanma mahkeme kayitlarinin cevirisini (bunlari Turkiye'de ingilizceye cevirtip apostillemeniz iyi olur diye dusunuyorum) ilgili kuruma iletmeniz yeterli olacaktir.

Misal soyismi degisikligi yapiyorsaniz, once Turkiye'den guncel soyisminizi yansitan pasaport alip, SSA ofisine pasaport ve bosanma kaydiyla gidip eski soyisminizi tekrar alabilrisiniz. Zaten SSN degisince diger tum bilgilerinizi degistirmek de kolaylasir. Bunun disinda hayatinizin hangi alaninda degisiklik yapacaksaniz Turkiye'den alacaginiz bu dokumanlar yeterli gelmeli...

Vatandaslik surecinde bu bilgiyi USCIS'e vermeniz yeterlidir, USCIS'e vatandaslik sureci oncesinde bir bildirim yapmaniza gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@janine bu arada ilgili olan su sayfayi da birakayim:

• @crazycells Cok tesekkur ederim

• Herkese merhaba, arkadaşlar ben ve Amerikalı nişanlım yakin zamanda Türkiye'de evlenmeyi planlıyoruz. Nişanlım Abd de resmi yasalarla boşandı ve yakında evlenmek üzere Türkiye'ye gelecek. Türkiye'de ki yasalara göre boşanan bi hanımin tekrar evlenebilmesi için iddet süresi geçmesi gerekiyor yani 300 gün. İkimizin de takıldığı nokta ise bu yasa benim nişanlımla olan evliliğimizi etkiler mi? Bu sorunun cevabını arıyorum evlendirme dairesini arıyorum onlar bile bu konu hakkında bilgilerinin olmadığını söylüyorlar. Bu forumda var mi bilgisi olan bu konu hakkında? Abd de boşanan nisanlimin bosanmasinin üstünden 300 gün geçmedi. Bu kural bizi bağlıyor mu? Lütfen cevaplayabilen olursa çok sevinirim teşekkürler.....

Not: nişanlım ABD doğumlu ve ABD yasalarina göre ABD'de boşanma gerçekleştirdi.

Benzer Başlıklar

• 67
  • 1
  • 3
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.0k

| | | |