Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @kolezyum kral kalemin harika. tecrübe çok önemli. burada kendine yol çizmeye çalışan insanlara tahmin ettiğinden çok faha fazlasını veriyorsun. bahtın açık olsun, sağol.

• @kolezyum Full coverage arac sigortasi yaptirirsaniz ve cekici ile kiralik arac opsiyonlarini dahil ederseniz, boyle durumlarda aradiginizda cekici gonderirler ve araciniz tamirdeyken size kiralik arac ayarlarlar. Bunlar icin ayrica para odemezsiniz.

Veya tamir ettirdiginiz yer eger kapsamli bir yerse, tamir suresince size bedava (complimentary) kiralik arac servisi sunabilir.

• @kolezyum Sen bence o arabadan tez zamanda kurtul o araba cok benzir içer ayrıca belliki dogru duzgun bakımı yapılmamıs.

• Henuz faydasini gormedim ama AAA (triple A) bizdeki soforler federasyonumsu bisey. Aku degistirme, belli mile icinde ucretsiz cekici hizmeti var (mis). 3 yildir aylik 9.99$ oduyorum. Aku de isimi goremediler (o marka aku bizde yok diyerek).

• @kolezyum Hocam geçmiş olsun, paylaşım için de emeğinize sağlık... Bir an önce arabanıza kavuşmanız dileğiyle....

• Gecmis olsun @kolezyum Son geldiginde ses geliyordu, parcalarida aldirmistim ama yapacak bir sey yok... Arabayi kullanmak zorunda oldugun icin cani yetmemis pompanin 🙂

Daha onceki postlarda defalarca paylastigim gibi...
    kamera, jump starter, lastik kopugu, sisirme kompresoru ve sigortaya cekici ekletmek... Bunlari asla ama asla es gecmeyin...

En son SSN tekrardan geldi sanirim ama evden sabaha karsi ciktik ufak bir tatil icin, donunce alirsin benden...

• @nicely, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@kolezyum Sen bence o arabadan tez zamanda kurtul o araba cok benzir içer ayrıca belliki dogru duzgun bakımı yapılmamıs.

Adım defalarca geçtiği için yazayım dedim araba ile ilgili...

Merak ettim nasıl anladınız bakımsız bir araç olduğunu?

Muhabbet olsun diye yazıyorum yanlış anlamayın

• @semavi Arkadas arabayı yeni almıştı diye hatırlıyorum yeni alınan araba bu kadar cabuk yolda kalmaması lazım demekki satan kişi tam bakım yapmamış olabilir ondan dolayı soylemiştim çünkü arabaya bakınca eskiyen parçalar anlasılır yani normalde degişmesi gereken kısımlar. Birde bu araba benzin ucuzda olsa bu arkadasın sanırım suan pek geliri yok, texas bile olsa bu araba cok benzin yakar bence düşük motora geçse daha iyi olabilir ozellikle belki delivery falan yaparsa.

• Harika tespitler ... Klavyenize sağlık... Supersiniz!!!

Herkese nasip olmaz gormedigi araba, insan hakkında bu kadar kesin yargılara varmak 🙂 !!!

• @mustafacankah Harika bilgiler. Ayrıca yaşadığını bölge de merak uyandırdı 🙂 Yeni yaşamınızda mutluluklar ve başarılar dilerim.

• | sezon - 1 | bölüm - 7 |

Geçenlerde iş yerinde tadilatını yaptığımız bir duvarın boyasını yaparken, en sevdiğim olmasada Türkiye'den gelirken maddi koşulları göz önünde bulundurarak özenle seçip aldığım bir tişörtüme boya damladı. Canım yanmadı ama hafif sinirlendim.. Çıkartmak için uğraştım ama leke iyice yayıldı ve öyle kaldı. O gün daha önce dv21 telegram gurubundan Umut  @umutsvk indirimli giysi mağazası diye bir yer paylaşmıştı ismi Ross Dress For Less. Merak ettim mapten aradım gittim. Bütün kıyafetler indirimli. Modası geçmiş yada stokta fazla kalan ürünleri bu mağazada ortalama yarı fiyatına yada daha alt fiyatlara satılıyor. İyi hoş bir sıkıntı yok. Burada kıyafet konusunda maddi olarak rahat alış veriş yapılacak yer olması güzel. Buna benzer Marshalls mağazası var oda hemen hemen aynı fiyatta ürün satıyor. Ama ben şimdilik giysiye ihtiyaç duymadığım için bir şey almaya gerek duymadım. Ucuzda olsa ortalama yine 100-200$ harcatan etiketler var. Uzak durmayı tercih ettim. Bu tarz mağazalar indirim etiketli olduğu için insanın ihtiyacı olmasada aldırmaya teşvik ediyor.

Herneyse benim ihtiyaç duyacağım iş için kıyafet. Akşam üzeri bir meksikali abi ile ayak üstü iki çift lafın belini kırarız diye birbirimizi anlamak için cebelleşiyorduk. İspanyolca konuşuyor arada anlamamı sağlamak için iki kelime ingilizce araya sıkıştırıyor. Ben dil bilmiyorum ama bu iletişim arzusu ispanyollarda beden dilini iyi kullanmalarına neden olmuş olabilir. El kol hareketleri falan az çok ne demek istediklerini ifade ediyor. Temiz kıyafetlerini kirletme diyordu. Bende el kol hareketlerini sıklaştırdım, türkçe anlatıyor arayada ingilizce kelimeler serpiştiriyordum. Konuya çözüm ve açıklık olsun diye Victor telefonunu çıkardı. Arama yerine 'Goodwill Outlet Store' yazdı. Bende aklıma not aldım. Ertesi gün mapi açtım dediği yeri yazdım yakın bir mağazası vardı uğradım. İçeri girdim biraz kalabalıktı. Baktım giysilere hepsi kullanılmış kıyafetler. Ama arada çok kaliteli şeyler var. Tek sıkıntı üzerinde fiyat yok. Biraz dolandım çoğu kıyafet tozlu falan yere düşen kıyafetler ayak altında falan.. Bi tuhaflık vardı. Bu mağazada sergiler askılı değildi geniş büyük sepetler içinde dağınık bir şekilde sergileniyordu. İkişerli sepetler yanyana dizilip ortalama bu şekilde 10 sıra dizili her sıra 20 büyük sepetten oluşuyor. Çalışanlar bir sırayı boşaltıp her 30 dakikada bir yeni sepetleri getiriyorlardi. Bu yeni sıra geldiğinde kimse dokunmuyordu. Taki çalışanlar sepetleri tamamlayıncaya kadar. İnsanlar yeni sepet etrafında sıralanır ve bir çalışanın işaretini bekliyorlardı. Sepet tamamlandı çalışanlardan biri "Go" deyince herkes aynı anda yeni sepetlere daldılar... ihtiyacı olsun olmasın gözüne kestirdiği herşeyi normal alış veriş sepetlerine atıyorlardı. Sonradan kendi sepetlerinde kendine uygun olmadığını düşünkleri parçaları büyük sepetlere tekrar geri atıyorlardı. Sepette kalan kemikleri sonradan gelenler ve ben gibi olayı bilmeyen insanlar bir şeyler bakıyorduk. Arada bıraktıkları iyi şeyler oluyordu. Sepetlerde sadece giysi yok. Dvd kasetler, kitaplar, özel bardaklar, ayakkabılar, oyuncaklar, TV, teknolojik aletlerde mevcut. Benim anladığım kadarıyla, öyle tahmin ediyorum sadece. Bu malzemeleri garaj satışları yapan yerlerden topluyorlar. Çünkü değerli eşyaları alıp bunları depolamaya yer vermedikleri için bu mağazaya satıyor olabilirler. Aramızda kalsın bu mağazaya çok güzel kızlar gelmiş. Zaten bu mağaza en çok onlara hitap ediyor. Çok çeşitli kıyafetler bulabiliyorlar. Erkek kadın ve çocuk kıyafetleri karışık ama çoğu kadın giysileri. Neyse bende kendi çapımda fiyatlarını bilmesemde alt tarafı ikinci el ne kadar pahalı olabilir ki diyerekten kendime göre arta kalan kemikler arasında bir kargo cepli enfes bir pantolon, kalitesi dokusunda belli olan kollu bir gömlek, kollu sweatshirt, kolsuz bir tişört iki şapka aldım. Ödeme için vezneye gittim. Aldıklarımı tezgaha uzattım kasiyer teyzeye kolaylık olsun diye birer birer dizdim. Sagolsun teyze hepsini aynı anda kollayıp önünde duran bir sepete koydu. Sepet ağırlık ölçen bir terazi üzerindeydi toplam ağırlık 3 küsür pound yazıyordu yani 2 kilogram civarı. Toplam tutar 7.5$ dolar dedi. Tabi ben şok.. Verdim parayı çıktım. Düşünebiliyor musunuz? 6 parça kıyafet hemde kaliteli şeyler sadece 7.5$.. işte benim ucuzluk anlayışım budur. İndirimli ürün değilde ucuz ürün için buralara uğramayı unutmayın..

Bu arada her mağazası böyle olmuyor "Goodwill Outlet Store & Donation Center" bazıları askılı satış yapıyor onlar indirimli mağazalara yakın fiyatta satış yapıyor. Sepetlerde satış yapanlara uğrayın.

Tecrübe oldukça yazmaya devam ederim.. Bir önceki bölümde arabamın yolda kalma sorununu anlatmıştım. 150$'a sorunu çözdük. Arabam eski ama yinede iyi durumda. Bakımında sorun yok bu tarz şeyler herkesin başına gelebiliyor. Ayıptır söylemesi üst segment araçlar var çalıştığım işyerinin yanında oto mekanik yeri var onlara her gün ortalama 20 lüks araç geliyor sıra sıra dizili hepsinin ortak özelliği son model ve çalışmıyor olmaları. Bentley, audi, Ferrari, bmv, mersedes ve değişik bir çok lüks araç var oto park alanında km leri düşük ama arıza işte hava şartları ve yollar çoğu aracı hızlı yıpratıyor bu sadece benim başıma yada eski bir aracın başına gelmiyor. Aramızda kalsın iş çıkışları hep bu araçları izlemek için aralarından geçiyorum. Tabi kendi arabamla. Savaş görmemiş alman tankı aracım bu lüks araçlar arasında süzülüp giderken, aynı zamanda benide gururlandırıyor tabi..

Yorum yazan herkese cevap vermek isterdim ama profilimde sadece tecrübe edinilmiş bilgiye rahat ulaşmaları için yorum yapmıyorum, kusura bakmayın. Yorumlarınızı beğenerek teşekkür ediyorum.. anlayışınız için herkese tekrardan teşekkürler
    Amerikaya gelip herşeyi ucuz bulmanız ümidiyle..

önceki bölüme dön yada 8. bölüme geç>

• @kolezyum tecrubeleriniz benim icin cok degerli hemde farkli bir tarzda paylasiyorsunuz cok hosuma gitti. daha fazla tecrube bekliyoruz cok tesekkurler

• @kolezyum eline, diline saglık 🙂

• @kolezyum Hocam çok çok Teşekkürler paylaşım için, gelebilirsek çok faydalanacağımız kesin, pozitif enerjiniz hep daim olsun...

• selamlar

30 eylul de newarka indim yaklasik iki aydir new jerseydeyim clifton da bir ev tuttum uc dort gundur patersonda kaliyorum. Amerikalilarin turkleri sevmemesinin nedeni burada yasayan turkleri gorup genelleme yapmasi. Evet arkadaslar NJ de birisi kornaya basiyor ise o kesinlikle giresunludur. Yere tukuren birisi varsa o da turkler... Canim turk koftesi cekti bir kofteciye girdim koftecinin arkasi kirathane de yirmibes yildir burada yasayip ingilizce bilmeyen birisini gordum, Burada cok kalmayin. tavsiyem budur. bende yazin floridaya veya californiya gidicem.

Burada her is cok yavas ilerliyor ozellikle bankacilik. ilk hesap actigimda para iki gun sonra yatti gibi seyler yasadim.

su an 3.000 usd aliyorum ve kenara 1,000 dolar kaliyor, (warehouse da calisiyorum)

5,500 usd araba aldim honda oddsy

ehliyetimi alip ingilizce kursuna basliyorum. uscisi kurslari bedeva

not olarak gelecek icin truck driver istiyorum aylik kazanclari 25.000 usd bulabiliyor.

• @kolezyum bir YouTube kanalın var mı acaba? Yoksa da neden yok? Olmalı! 🙂 Böyle içten yazabildiğine göre bence harika anlatırsın. Varsa paylaşabilir misin kanalı. Teşekkürler tüm yazdıkların için

• @kolezyum bence bir blog açmalı ve orda yazmalısın. Tabi burada da paylaşırsın ama blog daha derli toplu olur.
    Çok güzel, eğlenceli ve samimi yazıyorsun. Ayrıca kullanışlı bilgilerle dolu.
    Umarım burada olan herkes bir gün benzer tecrübeleri yaşarız.

• @BEYKOZLU28 selamlar, new jerseyde araba aldiginizi soylemissiniz ben de njdeyim bir cok galeri tr ehliyetine araba vermiyoruz diyerek geri cevirdi beni. Siz nasil aldiniz bir de eger sahistan aldiysaniz registration olayini nasil yaptiniz randevular hep 1 ay sonraya

• @kolezyum sağlık sigortası hakkında hiç bilgi edindin mi. Ben 2022 talihlisiyim süreç yolunda giderse eşim ve 3 yasinda oğlumla gidecegim. Sağlık konusu gözümü korkutuyor

• @BEYKOZLU28 warehouse için yaptığın işleri biraz açıklayabilir misin?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |