Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @DustyBlue @crazycells Merhabalar, Bu USCIS'in bridge gap icin artik extension basvurusu almasina gerek duymadigini bende duydum. Benim sorum su sekilde:
    Ben 8 Gunluk Gap olayimdan dolayi 2 yil once red cevabi aldim ve bunun uzerine nunc pro tunc ( now for then) basvurusu yaptim. RFE istediler benden ve ben hala sonuc bekliyorum. Simdi bu yeni yasadaki aciklamaya gore benim sorunum da otomatik olarak kalmis oluyor mu? Benim dosyami onaylayacaklar mi demek bu?
    Biliyorsaniz inanin cok mutlu olurum biseyler ogrenirsem sizden.
    Tesekkur ederim simdiden

• ⭐⭐

Bende birsey sormak istiyorum. 6 haziranda B2 vize uzatmasi icin basvuruda bulunduk ,annem kasimda donecek . Henuz geri donus olmadi . Gidene kadar haber gelirmi aksi halde annem zor durumda kalabilir mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DustyBlue bilgilendirme icin tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

USCIS'in dun yaptigi aciklamaya gore ve yukarida arkadaslarin da belirttigi gibi, artik F ogrenci statusune gecis yapan kisilerin "bridge the gap" basvurusu yapmasi gerekmeyecek. Bu karari, USCIS'in yukunu azaltmak icin almislar. Ayrintili bilgi ve resmi duyuru:

Applicants for Change of Status to F-1 Student No Longer Need to Submit Subsequent Applications to ‘Bridge the Gap’"

bildiri: https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/policy-manual-updates/20210720-StudentsChangeOfStatus.pdf

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Bende birsey sormak istiyorum. 6 haziranda B2 vize uzatmasi icin basvuruda bulunduk ,annem kasimda donecek . Henuz geri donus olmadi . Gidene kadar haber gelirmi aksi halde annem zor durumda kalabilir mi ?

anneniz Kasim ayinda cikabilir, bir sorun olmaz.

Zaten genelde geri donusler gec oluyor, onemli olan sizin dediginiz tarihte ABD'den cikmaniz. Zaten cikmadan once veya sonra basvuru onaylandiktan sonra bu gecirilen sureler out-of-status sayilmamis olacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kirik, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@DustyBlue @crazycells Merhabalar, Bu USCIS'in bridge gap icin artik extension basvurusu almasina gerek duymadigini bende duydum. Benim sorum su sekilde:
    Ben 8 Gunluk Gap olayimdan dolayi 2 yil once red cevabi aldim ve bunun uzerine nunc pro tunc ( now for then) basvurusu yaptim. RFE istediler benden ve ben hala sonuc bekliyorum. Simdi bu yeni yasadaki aciklamaya gore benim sorunum da otomatik olarak kalmis oluyor mu? Benim dosyami onaylayacaklar mi demek bu?
    Biliyorsaniz inanin cok mutlu olurum biseyler ogrenirsem sizden.
    Tesekkur ederim simdiden

Merhabalar, maalesef net olarak bilmiyorum cunku resmi bildiri de onceki basvurulari nasil degerlendireceklerine dair bir bilgi vermemisler. Sadece bugunden sonra gerekmeyecegini yazmislar. Eger daha once sizin basvurunuz reddedildiyse o basvuru sonuclanmis oldugu icin tekrar degerlendirilmeyecektir diye tahmin ediyorum. Ama tabii nunc pro tunc basvurusu ayri olarak degerlendirilecektir.

Isterseniz sorunuzu Muslu Hukuk Burosu'na sorun:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• @crazycells Hocam Konuyu baştan sona takip ediyordum,
    J1'den F1 e geçmek için araya B1(GAP) gerekliydi, şimdi o şart kalktı mı i539'u sadece J1 to F1 doldurup gönderdiğimizde yeterli mi ?

Teşekkürler şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Taner-Soykut, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells Hocam Konuyu baştan sona takip ediyordum,
    J1'den F1 e geçmek için araya B1(GAP) gerekliydi, şimdi o şart kalktı mı i539'u sadece J1 to F1 doldurup gönderdiğimizde yeterli mi ?

Teşekkürler şimdiden.

evet, artık sadece J1'den F1'e degisiklik icin başvuru yapmanız yeterli. B1 icin ayrica basvurmaniza gerek yok.

• @crazycells ben bridge gap yaptım ama karardan 30-45 gün önce ben de etkilenir miyim? Yoksa 21 inden sonrası için yapılanları mı kapsar? Cevap verebilirsen memnun olurum.

Planlari ona göre yapmıştım ben extension sebebiyle.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mybz35, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells ben bridge gap yaptım ama karardan 30-45 gün önce ben de etkilenir miyim? Yoksa 21 inden sonrası için yapılanları mı kapsar? Cevap verebilirsen memnun olurum.

Planlari ona göre yapmıştım ben extension sebebiyle.

gecmis basvurulara dair net bir bilgi yok o nedenle basvurunuzu dogru ve tam yapmissiniz; ama bundan sonra uzatma icin basvuru yapmaniza gerek yok. Sadece F1 basvurunuzun sonuclanmasini bekleyebilirsiniz.

• merhaba, ylsy bursu ile abd'ye master'a gelme durumum var. j1 vizem olacak.
    okul bitince iş bulmak istiyorum ve j1'in AT'si bana 12 ay izin veriyor. STEM bölümü okuyacağım, F1 'a geçebilirsem STEM OPT extension ile bu süreyi 24 ay uzatmak istiyorum.
    change of status için ülkeye dönüp öyle başvurmayı öneriyorlar ancak master programım süresince geri dönüp tekrar başvurmak için fırsatım olmaz gibi duruyor. ilk 3-6 ay cos yapmayı önermediğinizi düşünürsek mezun olmadan önce cos başvurumun onaylanabilme ihtimali nedir, bu süre ortalama ne kadar olur? ve j1 to f1 yapabilmek için abd kurumlarını ikna edebilecek bir argüman geliştirebilme şansım var mıdır?
    kafamdaki plan, geldikten 3-6 ay sonra f'e geçiş başvurusu yapmak, (2 years requirement'ın devam edeceğini biliyorum) f'e dönüşüm tamamlandıktan sonra da waiver başvurusunu başlatmak. bu planın mümkünatı var mıdır, zorlukları neler olabilir?

çok teşekkürler, saygılarımla.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mktmaker34, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

merhaba, ylsy bursu ile abd'ye master'a gelme durumum var. j1 vizem olacak.
    okul bitince iş bulmak istiyorum ve j1'in AT'si bana 12 ay izin veriyor. STEM bölümü okuyacağım, F1 'a geçebilirsem STEM OPT extension ile bu süreyi 24 ay uzatmak istiyorum.
    change of status için ülkeye dönüp öyle başvurmayı öneriyorlar ancak master programım süresince geri dönüp tekrar başvurmak için fırsatım olmaz gibi duruyor. ilk 3-6 ay cos yapmayı önermediğinizi düşünürsek mezun olmadan önce cos başvurumun onaylanabilme ihtimali nedir, bu süre ortalama ne kadar olur? ve j1 to f1 yapabilmek için abd kurumlarını ikna edebilecek bir argüman geliştirebilme şansım var mıdır?
    kafamdaki plan, geldikten 3-6 ay sonra f'e geçiş başvurusu yapmak, (2 years requirement'ın devam edeceğini biliyorum) f'e dönüşüm tamamlandıktan sonra da waiver başvurusunu başlatmak. bu planın mümkünatı var mıdır, zorlukları neler olabilir?

Normal zamanlarda bile bu tur COS basvurularinin onaylanmasi 1 yili rahat buluyor... Sizin durumunuzda da zamanlama cok hassas olacagi icin cok dikkatli ve planli hareket etmeniz gerekecek. Eger F1'e gecis nedeniniz doktora egitimi ise ben de Turkiye'de vize almanin daha iyi olacagini dusunuyorum. Zaten konsolosluk genelde basarili ogrencilerin onunu kesmiyor ve vize veriyor... Fakat master egitiminiz ~2 veya daha fazla yil surecekse o durumda bu basvuruyu cok onceden baslatip planli hareket edebilmeniz mumkun...

Zaten F'ye donusturmeden kesinlikle waiver yapmayin, cunku waiver basvurusu yapmak demek ABD'de kalma isteginizi gostermek demek... ama soyle bir sorun daha var, normalde waiver alinca J sonrasi OPT basvurusunu kabul etmiyorlar... Yani siz eger waiver alacaksaniz bu waiveri F1 sureci bittikten sonra OPT basladiktan sonra yapin... F sonrasi yapacaginiz OPT basvurusu bundan etkilenmesin. Bu durumda OPT basladiktan sonra, bir sonraki asamaya (buyuk ihtimal ya GC basvurusu, ya da H1B calisma vizesi basvurusu) hazir olmus olacaksiniz...

• @crazycells, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@mktmaker34, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

Normal zamanlarda bile bu tur COS basvurularinin onaylanmasi 1 yili rahat buluyor... Sizin durumunuzda da zamanlama cok hassas olacagi icin cok dikkatli ve planli hareket etmeniz gerekecek. Eger F1'e gecis nedeniniz doktora egitimi ise ben de Turkiye'de vize almanin daha iyi olacagini dusunuyorum. Zaten konsolosluk genelde basarili ogrencilerin onunu kesmiyor ve vize veriyor... Fakat master egitiminiz ~2 veya daha fazla yil surecekse o durumda bu basvuruyu cok onceden baslatip planli hareket edebilmeniz mumkun...

Zaten F'ye donusturmeden kesinlikle waiver yapmayin, cunku waiver basvurusu yapmak demek ABD'de kalma isteginizi gostermek demek... ama soyle bir sorun daha var, normalde waiver alinca J sonrasi OPT basvurusunu kabul etmiyorlar... Yani siz eger waiver alacaksaniz bu waiveri F1 sureci bittikten sonra OPT basladiktan sonra yapin... F sonrasi yapacaginiz OPT basvurusu bundan etkilenmesin. Bu durumda OPT basladiktan sonra, bir sonraki asamaya (buyuk ihtimal ya GC basvurusu, ya da H1B calisma vizesi basvurusu) hazir olmus olacaksiniz...

cok teşekkürler..

F1'a geçme isteğim dediğim gibi STEM extension kullanma amacımdan geliyor, doktoraya devam etmeyeceğim. bu durumda 1 yıllık master yaparsam COS imkansız diyebiliriz.

2 yıllık master yapma durumumda, COS yapmak istiyorsam ülkeye girdikten 3-6 ay sonra hemen süreci başlatmalıyım diye anlıyorum (master eğitimi devam edeceği için tr'ye dönmem imkansız duruyor). Peki COS başvurusunu ne tür bir motivasyon ile yaparsam başarı şansım artar? Otoriteler bana J ile de eğitimini alabiliyorsun, F'e geçmene gerek yok gibi bir cevap vermezler mi?

bunun dışında, en başta ilk başvuruyu yaparken J yerine F'e başvurabilir miyim? Devletin burslu olarak göndereceği (sonradan trade istihdam etmek üzere) bir öğrenci olacağım göz önüne alınırsa, J yerine F'e başvurabilir miyim?

teşekkürler, saygılarımla.

• @mktmaker34, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

cok teşekkürler..

F1'a geçme isteğim dediğim gibi STEM extension kullanma amacımdan geliyor, doktoraya devam etmeyeceğim. bu durumda 1 yıllık master yaparsam COS imkansız diyebiliriz.

2 yıllık master yapma durumumda, COS yapmak istiyorsam ülkeye girdikten 3-6 ay sonra hemen süreci başlatmalıyım diye anlıyorum (master eğitimi devam edeceği için tr'ye dönmem imkansız duruyor). Peki COS başvurusunu ne tür bir motivasyon ile yaparsam başarı şansım artar? Otoriteler bana J ile de eğitimini alabiliyorsun, F'e geçmene gerek yok gibi bir cevap vermezler mi?

bunun dışında, en başta ilk başvuruyu yaparken J yerine F'e başvurabilir miyim? Devletin burslu olarak göndereceği (sonradan trade istihdam etmek üzere) bir öğrenci olacağım göz önüne alınırsa, J yerine F'e başvurabilir miyim?

merhaba merakımdan soruyorum ylys devlet burs programı olduğu için 2 yıl kuralı ile verilecek j1 vizeniz o kural kaldırılmadan statü nasıl değişecek? kuralın kaldırılması için türkiye cumhuriyetinin onayı gerek diye biliyorum ve bursun miktarı yüksek olduğu için bu izni vermeyeceklerdir. yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim 5 sene önce buna benzer bir konuşma geçmişti arkadaşımla elçiliğe mail attığında okul bittiğinde bursun karşılığını almak için ülkeye dönülmesi gerek zira size kadro ayrılıyor gibi bir cevap gelmişti.

• @DustyBlue, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

@crazycells, içinde söyledi: Change of Status (I-539 Gocmen Olmayan vizeyi uzatma ya da degistirme)

cok teşekkürler..

merhaba merakımdan soruyorum ylys devlet burs programı olduğu için 2 yıl kuralı ile verilecek j1 vizeniz o kural kaldırılmadan statü nasıl değişecek? kuralın kaldırılması için türkiye cumhuriyetinin onayı gerek diye biliyorum ve bursun miktarı yüksek olduğu için bu izni vermeyeceklerdir. yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim 5 sene önce buna benzer bir konuşma geçmişti arkadaşımla elçiliğe mail attığında okul bittiğinde bursun karşılığını almak için ülkeye dönülmesi gerek zira size kadro ayrılıyor gibi bir cevap gelmişti.

merhaba, 2 yıl kuralı devlete olan borcunuz yapılandırılarak kaldırılabiliyor, ödeme planında anlaşıp borcun %20'si peşin verilince T.C. kuralın kaldırılmasını onaylıyor.

• ⭐⭐

Merhabalar ;
    Mart ayinda yaptigimiz vize uzatma basvurusu icin mail geldi ve eylul ayinin son haftasina parmak izi icin appointment verdiler. Yalniz uscis'in sayfasinda evinize gelen lettering asliyla office gelinmesi istenmis. Henuz eve fiziksel olarak notice letter gelmedi. Yakin zamanda gelir ins. Eger gelmezse ne yapmaliyiz ? @crazycells hala durumum stabil. Ne yapabiliriz ?

• Merhabalar;

b2 vizesinden f1 statüsüne geçiş için gerekli ücreti amerikada ki Banka hesabımda kendi adıma göstersem statü değişikliğinde sizce bir problem olur mu? Türkiye'de mi göstermek daha doğru?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sevgiler.

• Merhabalar; 12 ekim başlangıçla kurs için başvuru yapacağım ama bu kadar kısa sürede cos onaylanmayacağı için i-20 de tarih mi güncellemesi yapacağız? Bu güncelleme için ücret talep ediliyor mu?
    Teşekkürler.

• Merhabalar,

Temmuz ayında turist vizesi ile ABD’ye giriş yaptım, I-94 sürem dolmadan I-539 ile uzatma işlemine başvuracağım. Fakat onay I-94 sürem dolduktan sonra gelirse, uzatma işlemine başvurduğum için arada geçirdiğim süre legal mi sayılıyor yoksa illegal mi?

Son olarak; kalış süresini uzatma işlemi ilerisi için ( green card, çalışma izni, vatandaşlık işlemleri gibi) herhangi bir problem yaratır mi?

Teşekkür ederim

• Merhaba

Turistik vizem var 2022 kasimda bitiyor, ancak Amerika’da okumaya gidecegim. I-20 aldim, 27 Eylulde okulum basliyor ancak konsolosluktan randevu almak istedigimde bana 2022 mart ayina randevu veriliyor. Amerika’ya turistik vizeyle gidip ayni anda okurken status change basvurma ihtimalim var mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |