Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@İsveçCadısı helal olsun gerçek vatan aşkı bu işte bizimkilerde kendi toprağına başka milletleri sokma peşinde sahte milliyetçi sahte humanist insanlar bizimkiler.

• @FreeMen Dil okulu, tanıdık yanında 5-6 ay gibi sürelerde turist vizesi ile konaklama ya da çok zor bir ihtimal olmasına rağmen belki bir iş vasıtası ile oralarda olabilmek için biraz cesaretlenip en azından denemek de gerekiyor. GC dışındaki süreçlerin ekonomik olarak çok çok daha zorlayacağı aşikar ama her geçen yıl başvuru sayısı katlıyor ve %2 olan oran belki %0,05 e kadar gerileyecek bilemeyiz. Böyle bir durumda işi şansa bırakmamak gerekiyor bence.
    Bu arada abd göçmenliği üzerine Telegram, whatsapp grupları ya da farklı bir commuity varsa linklerini paylaşabilirseniz çok sevinirim. İletişim farklı kapılar bile açabilir hiç belli olmaz 🙂 🙂

• @istanbuladami Aynen dostum katılıyorum. Telegram grubu vs. yoksa kendi grubumuzu kuralım.

• @Corleone93, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@istanbuladami Aynen dostum katılıyorum. Telegram grubu vs. yoksa kendi grubumuzu kuralım.

ABD&Kanada telegram grubu var ancak hiçbir araştırma yapmayan, sadece ben gitmek istiyorum diyen, en ufak bir bilgiyi gruptaki insanlardan bekleyen, %99'u turist olarak dahi yurtdışına gidemeyecek insanlarla dolu bir grup ve haliyle soruların çoğu cevapsız kalıyor. Bu forumda çok daha faydalı bilgiler mevcut. Ben hiçbir bilgi, fayda göremeyip aksine sürekli googlea yazsan cümlenin sonunu tamamlamadan cevabı çıkacak sorular sorulduğu için gruptan ayrıldım ama isteyen arkadaşlar için linki bırakıyorum.

• @JessePinkman paylaşım için çok teşekkürler ama 1-2 güne ya hepten sessize alınır ya da guruptan çıkılır. Yeşilkartforum'un mobil uygulaması olmadığından bu tarz bir community var mı diye merak ettim açıkçası 🙂 yıllarıdır araştırıp kafayı kırmış biri olarak sadece "ben gitçem, gitmek istiyom, beni de alsanıza yea" diyen kardeşlerimizin olduğu topluluklar pek tercihim değil üstadım 😃

• @JessePinkman bizim forumda cidden çok bilgi var ve boş bilgi değil hepimizin işine yarıyor

• @Sercinyo, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@JessePinkman bizim forumda cidden çok bilgi var ve boş bilgi değil hepimizin işine yarıyor

Çünkü bu yollardan geçerek Abd'ye gitmiş tecrübeli insanlarla, gitmemiş olsa bile araştıran bilgili insanlarla dolu bu forum ve birçok konuda insanlara ışık tutuyorlar. Kulaktan dolma bilgiler yer almıyor ve bu tarz gelen bilgiler anında düzeltiliyor.

• @istanbuladami, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@FreeMen Dil okulu, tanıdık yanında 5-6 ay gibi sürelerde turist vizesi ile konaklama ya da çok zor bir ihtimal olmasına rağmen belki bir iş vasıtası ile oralarda olabilmek için biraz cesaretlenip en azından denemek de gerekiyor. GC dışındaki süreçlerin ekonomik olarak çok çok daha zorlayacağı aşikar ama her geçen yıl başvuru sayısı katlıyor ve %2 olan oran belki %0,05 e kadar gerileyecek bilemeyiz. Böyle bir durumda işi şansa bırakmamak gerekiyor bence.
    Bu arada abd göçmenliği üzerine Telegram, whatsapp grupları ya da farklı bir commuity varsa linklerini paylaşabilirseniz çok sevinirim. İletişim farklı kapılar bile açabilir hiç belli olmaz 🙂 🙂

Dahil olduğum bir kaç grubun linkini özel mesaj yolu ile ilettim sizlere.

• @FreeMen çok teşekkür ederim 🙏

• @Corleone93 Sanırım bu tarz fikir alış verişi oluşturup birebir süreç takip edilen bir grup yok gibi. Freemen sağ olsun bana özelden yazmış ancak o gruplar öğrenci grupları. Düşünürsen paylaşabilirim ancak şu da var. Facebook üzerinde de yesilkartforum'un sayfası ve ABD'de farklı eyaletlerde yaşayanların oluşturdukları community sayfaları var. Oralarda da güzel bilgi paylaşımları oluyor ancak özellikle GC kovalayan bizler için aynı ilde olanların iletişimde olabilmesi fikir alıp vere bilmesi ve yakın kalabilmesi için WP ya da T.me grupları gerçekten iyi olabilir 👍🏻 👍🏻 👍🏻

• Günaydın arkadaşlar
    Ülkede yaşam şartları ağırlaştıkça ülkeden kaçış devam etmekte bugün risk alabilenler hayatlarını düzene sokabilmek adına 2-3 yıllık bir mücadele ile baş başa kalıyorlar. Bir akrabamın dil okulu ile gidip kaçak olarak çalışacağını duydum risklerini ve sıkıntılarını dün akşam bahsetsem de genede maalesef haklılık payı da bulunmakta 20 gün sonra mülakatı var bakalım neler yaşanacak.
    Ülke fireni patlamış kamyon gibi ilerliyor herkes kendince haklı

• @Rüzgar işin kötüsü neredeyse ülkedeki herkes artık aynı şeyi düşünüyor. Eskiden çok azınlıkta kalan bir kesim göç planlaması yapardı, şimdi ise daha millet üniversiteye gitmeden göç planı ile gelecek kurma peşinde.

• @Rüzgar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Günaydın arkadaşlar
    Ülkede yaşam şartları ağırlaştıkça ülkeden kaçış devam etmekte bugün risk alabilenler hayatlarını düzene sokabilmek adına 2-3 yıllık bir mücadele ile baş başa kalıyorlar. Bir akrabamın dil okulu ile gidip kaçak olarak çalışacağını duydum risklerini ve sıkıntılarını dün akşam bahsetsem de genede maalesef haklılık payı da bulunmakta 20 gün sonra mülakatı var bakalım neler yaşanacak.

Artık herkes haklı olarak kaçıp, kendini kurtarma derdine düşmüş. Dün akşam tesadüf eseri arkadaşımın Almanya'dan gelen eniştesiyle oturup sohbet ettik Türkiye'yi övüp, ülkenizin kıymetini bilin diyip de kendisi Almanya'ya giden gurbetçilerden değil kendisi 🙂 Uçakla gelip burada arkadaşından 94 model bir opel astra emanet almış kullanıyor. Burada o arabayı almak için 1 yıl çalışman gerekirken bizim orada bunu çöpe atmak için üstüne para veriyorsun diyor. Eğitim sistemi, sağlık sistemi, mülteci problemleri, vergiler ve ekonomi gibi bir çok konuda uzun uzun konuştuk. Reyisin dediğinin aksine gerçekten acayip kıskandım ve imrendim. Zaten çok kötü şartlarda yaşadığımızın farkındaydım, biliyordum, hepimiz biliyoruz ama böyle açık açık konuşunca gerçekten anladım ki bizimkine oralarda yaşamak denmiyor.

@Rüzgar işin kötüsü neredeyse ülkedeki herkes artık aynı şeyi düşünüyor. Eskiden çok azınlıkta kalan bir kesim göç planlaması yapardı, şimdi ise daha millet üniversiteye gitmeden göç planı ile gelecek kurma peşinde.

Çünkü bize burada bir gelecek bırakmadılar. Mimarlık, mühendislik, hukuk, eczacılık, diş hekimliği gibi normalde prestijli sayılması gereken bölümlerden mezun olan insanlar işsiz kalma riskiyle ya da çok düşük ücretlerle çalışma riskiyle karşı karşıyalar. Eğitim sistemimiz sağolsun bundan birkaç yıl sonra herkesin kendini kurtarmak için okumak istediği tıp fakülteleri de doyma noktasına ulaşacak ve tıp mezunları dahi işsizlikle karşı karşıya kalacaklar. Sosyal haklar, hukuk, özgürlükler, insani yaşam koşulları gibi şeyleri de düşününce insan burada kalmak için hiçbir sebep bulamıyor. Hangi anne çocuklarının kendinden uzak, farklı bir ülkede yaşamasını ister? Bizim annelerimiz çocuklarına gidin, kendinizi kurtarın diyorlar.

• @JessePinkman Gerçekten de öyle.. Ben de hem kendi ailemden hem de kız arkadaşımın ailesinden net bir destek görüyorum bu konuda. Mesela ben Pazarlama yüksek çıkışlıyım, üstelik yarıbuçuk ingilizcem var ve şu anda da sosyal medya okuyorum açıktan ancak çalıştığım rakamı duysanız dalga geçersiniz 🙂 onu geçtim yeni gönderdiğim iş başvurularının haddi hesabı yok ve şirketler bir tanıdığın, torpilin yoksa suratına bakmıyor. Biz gitmeyelim de kim gitsin 🙂 🙂

• @JessePinkman
    Almanya her türlü sosyal hakları olan güzel bir ülke sağlık sistemi ,eğitim sistemi ,asgari yaşam şartları bunlar Amerika'yla kıyaslanmayacak kadar iyi bir ülke konu Amerika olunca konu çok farklı bu konu kafanızı karıştırmasın zorunlu birçok ihtiyacınızı bütçenizden karşılamak zorundasınız.

Gurbetçi konusuna gelecek olursak yurt dışında birçok gurbetçi belli bir düzen kuramayıp ağır pis işlerde çalışıyorlar ülkelerine tatile gelince ceplerindeki 3 kuruş para
    kendilerini bir anda kendi ülkelerinde sabancı gibi tatil yapıp ülkelerinde hayatları boyunca gidemeyecekleri yerlere gitmek, yiyemeyecekleri yemekleri tatmak, giyemeyecekleri kıyafetleri almak gözlerini kör ediyor maalesef bundan sonra ülkemiz cennet kıymetini bilin muhabbeti başlıyor. Kimisi bunun farkında kimisi göremiyor.

Ülkemizde yaşamak için gurbetçi olup imkanlarını yaşamak her yerini gezip görmek bende isterim bunu ülkemizde yaşayarak yapmak imkansız..

@Corleone93 Sanırım bu tarz fikir alış verişi oluşturup birebir süreç takip edilen bir grup yok gibi. Freemen sağ olsun bana özelden yazmış ancak o gruplar öğrenci grupları. Düşünürsen paylaşabilirim ancak şu da var. Facebook üzerinde de yesilkartforum'un sayfası ve ABD'de farklı eyaletlerde yaşayanların oluşturdukları community sayfaları var. Oralarda da güzel bilgi paylaşımları oluyor ancak özellikle GC kovalayan bizler için aynı ilde olanların iletişimde olabilmesi fikir alıp vere bilmesi ve yakın kalabilmesi için WP ya da T.me grupları gerçekten iyi olabilir 👍🏻 👍🏻 👍🏻

Bana uyar açıkçası bir grup açalım sadece gc ile değil sohbet muhabbet de edebiliriz. Eğer isterseniz grubu kurup bana özelden yazabilirsiniz.

Günaydın arkadaşlar

Gelişmeler oldukça bizlerle de paylaşırsanız süper olur.

• @Corleone93
    İllegal olan yöntemlerin özendirilmemesi adına bu tür deneyimlerin genel olarak paylaşılmasını çok doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

Bununda bir deneyim olduğunu düşünürsek özendirmeden şeffaf, genel olarak yaşanılanların bir kısmını aktarmaya çalışırım. 🙂

@JessePinkman
    Almanya her türlü sosyal hakları olan güzel bir ülke sağlık sistemi ,eğitim sistemi ,asgari yaşam şartları bunlar Amerika'yla kıyaslanmayacak kadar iyi bir ülke konu Amerika olunca konu çok farklı bu konu kafanızı karıştırmasın zorunlu birçok ihtiyacınızı bütçenizden karşılamak zorundasınız.

Gurbetçi konusuna gelecek olursak yurt dışında birçok gurbetçi belli bir düzen kuramayıp ağır pis işlerde çalışıyorlar ülkelerine tatile gelince ceplerindeki 3 kuruş para
    kendilerini bir anda kendi ülkelerinde sabancı gibi tatil yapıp ülkelerinde hayatları boyunca gidemeyecekleri yerlere gitmek, yiyemeyecekleri yemekleri tatmak, giyemeyecekleri kıyafetleri almak gözlerini kör ediyor maalesef bundan sonra ülkemiz cennet kıymetini bilin muhabbeti başlıyor. Kimisi bunun farkında kimisi göremiyor.

Ülkemizde yaşamak için gurbetçi olup imkanlarını yaşamak her yerini gezip görmek bende isterim bunu ülkemizde yaşayarak yapmak imkansız..

Artık yeni jenerasyonda giden insanlar çoğunlukla nitelikli insanlar oluyor. İnsanlarda stres, sıkıntı yok, ortalama ömür yüksek, yaşlı nüfus fazla ancak iş gücü olan genç nüfus az. Ondan dolayı niteliksiz işçilerin yanında çok sayıda nitelikli çalışan da alıyorlar. Bence değerlendirilmesi gereken alternatiflerden birisi. Greencard çıkma ihtimali çok düşük olduğu için her yıl düzenli başvuru yapıp aynı zamanda da alternatifler üzerine yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar sağlık sistemi, eğitim sistemi Almanya ile kıyaslanamayacak olsa da tartışmasız ki Amerika'nın yeri çok ayrı ancak gerçekçi düşünmek ve çıkma ihtimali çok düşük bir çekiliş için hayal kurmamak gerek bence.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |