Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese selamlar. Amerika'ya yerleştiğimizde en zorlanacağımız konulardan birininde ölçü birimleri ve bunları algılamaya, çevirmeye çalışmak olacağını düşünüyorum. Bu sebeple hem kolay bir ulaşım sağlamak, hem de göz önünde olup ara ara bakarak aklımıza yerleştirmek amaçlı genel bir konu açmak istedim.

1. Uzunluk Birimleri

Amerika’da kullanılan uzunluk birimlerini, inç, yard, mil, kara mili, deniz mili, foot (feet) ve fathom olarak sıralamak mümkün.

İnç: Küçük uzunlukların ölçülmesinde kullanılan inç en sık televizyon ya da bilgisayar ekranı gibi elektronik eşyalar ile araç ve gereçlerde kullanılıyor. (1 inç = 2,54 cm) ' ile gösterilir.
    Yard: Uzun mesafeleri ölçümlemek için kullanılan yard, özellikle Amerikan futbolu izleyenlerin aşina olduğu bir ölçü birimi. Ev, arsa, arazi ölçülmesinde ve hesaplanmasında kullanılıyor. Eldeki metre ölçüsünü yarda çevirmek için 1,094 ile çarpmak gerekiyor. Yard kare ve yard küp tabiri de kullanımda. (1 yard = 0,9144 m)
    Kara mili: İki yer arasındaki (karadaki) mesafeyi kilometre olarak değil mil olarak ölçmek için kullanılıyor. Kilometre değeri 0,6214 ile çarpıldığında kara mili olarak değeri ortaya çıkar. ( 1 kara mili = 1,6093 km)
    Deniz mili: Denizcilikte mesafe ölçmek için kullanılan ve kısaltması sm olan deniz milinde eldeki kilometre değeri 0,54 ile çarpıldığında deniz mili sonucuna ulaşılıyor. (1 deniz mili = 1,852 km)
    Foot (feet): İnsanların gözle görebildikleri uzun mesafeleri ölçmek için kullanılan ölçü birimi foot ya da ffet olarak adlandırılıyor. 300-500 metre arasındaki görece daha kısa mesafeler foot ile ölçülüyor. Metre değerini foot ya da feet’e çevirmek için 3,281 ile çarpmak gerekiyor. (1 foot = 0,3048 metre) " ile gösterilir.
    Fathom: Su derinliğini ölçmek için kullanılan fathom’un kısaltması fath olarak biliniyor. Amerika’da daha çok bürokratik ve hukuki durumlarda kullanılan bir birim. Metre cinsinden değer 0,547 ile çarpıldığında fathom değeri bulunuyor. (1 fathom = 1,8288 metre)

2. Ağırlık Ölçüsü Birimleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan ağırlık ölçüsü birimleri hacim olarak galon, ons, pint vs. ve kütle olarak libre, pound olarak sıralanıyor.

Ağırlık ölçümünde pound kullanan Amerika’da 1 pound 0,4563 kg’a eşit. Havalimanında valiz tartarken ya da insan ağırlığını ölçmek için bu ağırlık birimi kullanılıyor. Aslen Amerika’ya olan uçuşlarda bagaj hakkınız 50 pound’dur. Bu da yaklaşık 23 kg olmaktadır. Amerika içerisinde kg’ı bilmeyebilirler bu yüzden pound sistemini bilerek gitmelisiniz. Kilogram değerini 2,2046 ile çarparak pound karşılığını bulmak mümkün. (1 pound /lbf = 0,4563 kg)

Ons (oz)
    Kütle birimidir.

1 Ons tam olarak 28,3495 gram’a eşittir.

Benzinin galonla satıldığı ülkede 1 galon 3,79 litreye eşit. Örnek vermek gerekirse benzin istasyonunun fiyat listesinde göreceğiniz 2,5 $’lık bir yazı benzinin litresini değil galonunu ifade eder. (1 galon = 3,78541178 litre)

3. Amerika’da Ayakkabı Numaraları

Avrupa ve Türkiye’deki ayakkabı numaralarının aksine Amerika’da ayakkabı numaraları alışık olduğumuz sistemden daha farklı numaralandırılmış durumda.

Kadınlar İçin Amerika’da Ayakkabı Numaraları
    ABD-Türkiye

4.5 = 34
    5 = 35
    5.5 = 35.5
    6 = 36
    6.7 = 37
    7 = 37.5
    7.5 = 38
    8 = 39
    8.5 = 39.5
    9 = 40
    9.5 = 40.5
    10 = 41
    10.5 = 42

Erkekler İçin Amerika’da Ayakkabı Numaraları
    ABD-Türkiye

5.5 = 38
    6 = 38.7
    6.5 = 39.3
    7 = 40
    7.5 = 40.5
    8 = 41
    8.5 = 42
    9 = 42.5
    9.5 = 43
    10 = 44
    10.5 = 44.5
    11 = 45
    11.5 = 46
    12 = 46.5
    12.5 = 42

4. Sıcaklık

Günlük hayatta sıcaklık ölçü birimi olarak kullanılır. Suyun donma sıcaklığı 32 F derece, kaynama sıcaklığı ise 212 F derecedir.

°C °F °C °F °C °F
    0 °C 32 °F 16 °C 60.8 °F 32 °C 89.6 °F
    1 °C 33.8 °F 17 °C 62.6 °F 33 °C 91.4 °F
    2 °C 35.6 °F 18 °C 64.4 °F 34 °C 93.2 °F
    3 °C 37.4 °F 19 °C 66.2 °F 35 °C 95 °F
    4 °C 39.2 °F 20 °C 68 °F 36 °C 96.8 °F
    5 °C 41 °F 21 °C 69.8 °F 37 °C 98.6 °F
    6 °C 42.8 °F 22 °C 71.6 °F 38 °C 100.4 °F
    7 °C 44.6 °F 23 °C 73.4 °F 39 °C 102.2 °F
    8 °C 46.4 °F 24 °C 75.2 °F 40 °C 104.0 °F
    9 °C 48.2 °F 25 °C 77 °F 50 °C 122.0 °F
    10 °C 50 °F 26 °C 78.8 °F 60 °C 140.0 °F
    11 °C 51.8 °F 27 °C 80.6 °F 70 °C 158.0 °F
    12 °C 53.6 °F 28 °C 82.4 °F 80 °C 176.0 °F
    13 °C 55.4 °F 29 °C 84.2 °F 90 °C 194.0 °F
    14 °C 57.2 °F 30 °C 86 °F 100 °C 212.0 °F
    15 °C 59 °F 31 °C 87.8 °F 1000 °C 1832.0 °F

5. Zaman Dilimleri

Amerika’da Kullanılan Saat Dilimleri ve Tarih Yazımı:
    Amerika içerisinden birden fazla saat kullanılmaktadır. Türkiye’de olduğu gibi ülkenin heryerinde saat aynı değildir. Kimi yerler arasında 4 saatten fazla fark olabilmektedir.Bununla beraber Amerika’da Tarih yazımı da farklıdır. Biz Gün/Ay/Yıl kodunu kullanırken onlar Ay/Gün/Yıl kodunu kullanırlar. Dolayısıyla tarih yazımlarında karışıklık yaşamamak için önce ay sonra günü yazmalısınız.

Amerika Birleşik Devletleri İçinde Kullanılan Saat Dilimleri:

• Hawaii Zaman Dilimi: HAST Kodu ile belirtilir. Hawaii Eyaletinde kullanılır. Türkiye ile zaman farkı: -12 Saat’tir. Yani 12 saat geridedir.
    • Alaska Zaman Dilimi: AKDT Kodu ile belirtilir.Alaska Eyaletinde Kullanılır. Türkiye ile zaman farkı: -11 Saat’tir. Yani 11 saat geridedir.
    • Pasifik Zaman Dilimi: PDT Kodu ile belirtilir.Pasifik Kıyısındaki eyaletlerde ve Nevada’da kullanılır. Türkiye ile zaman farkı: -10 Saat’tir. Yani 10 saat geridedir.
    • Dağlık Zaman Dilimi: MDT Kodu ile belirtilir.Batı bölgesinin dağlık eyaletlerinde kullanılırç(Utah,Wyoming,Colorado,Montana gibi) Türkiye ile zaman farkı: -9 Saat’tir. Yani 9 saat geridedir.
    • Merkezi Zaman Dilimi: CDT Kodu ile belirtilir. Midwest bölgesindeki eyaletlerde kullanılır. Türkiye ile zaman farkı: -8 Saat’tir. Yani 8 saat geridedir.
    • Dogu Zaman Dilimi: EDT Kodu ile belirtilir. Doğu kıyısındaki eyaletlerde ve Ohio , Michigan , Tennessee , Indiana gibi eyaletlerde kullanılır. Türkiye ile zaman farkı: -7 Saat’tir. Yani 7 saat geridedir Amerika’dan.

alt metni

Kısa özet:

uzunluk: 1 inch = 2.5 cm 1 foot = 30.0 cm 1 mil = 1.6 km 1 yard = 0.9 m
    hacim: 1 gallon = 3.8 litre 1 ounce(fl oz) = 30 ml
    kütle: 1 pound(lb) = 0.45 kg 1 ounce(oz) = 30 gr

Kaynakça:

http://summerworktravel.com/2015/02/07/amerikada-kullanlan-zaman-ve-birimleri/
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

elinize saglik sayin @damladav , ben de yerimi reserve etmis olayim, daha sonra buraya kullanilan para birimlerini de eklerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Daha once sayin @asilcenk asagidaki gorseli baska konuda paylasmisti, bu konuyla da yakindan ilgili oldugundan burada da paylasayim:
    alt metni

• @damladav güzel bir konu olmuş elinize sağlık 🙂 bir yerde ufak bir hata var muhtemelen klavye otomatik düzeltmesi deniz mili kısaltması sm değil nm (nautical mile).Ek bilgi olarak da 12 inches 1 foot,3 feet 1 yard, 6 feet(2 yard) 1 fathom ,100 fathom 1 cable , 1000 fathom(10 cable) 1 deniz mili eder.

Görüldüğü üzere kara mili hariç hepsi birbirleriyle orantılı. Bende merak ediyorum acaba kara mili nereden çıktı da kullanılıyor? 🙂

• Peki neden ?
    Dünyada genel geçer ölçü birimleri dururken neden farklı birimleri kullanmışlar ki ?
    Tarihini araştırmadım gerçi ama, tüm dünyanın tek ölçü birimi kullanmamasının bir tane mantıklı nedeni olacağını düşünmüyorum.
    Hayır, mesela 1 LB 500 gr olsa yine tamam. Birbirine çevirirken kafadan hesaplama olanaksız. Hep yaklaşık değerleri bulabiliyoruz. "1 pound yarım kilo gibi."

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@toprock Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

Peki neden ?
    Dünyada genel geçer ölçü birimleri dururken neden farklı birimleri kullanmışlar ki ?
    Tarihini araştırmadım gerçi ama, tüm dünyanın tek ölçü birimi kullanmamasının bir tane mantıklı nedeni olacağını düşünmüyorum.
    Hayır, mesela 1 LB 500 gr olsa yine tamam. Birbirine çevirirken kafadan hesaplama olanaksız. Hep yaklaşık değerleri bulabiliyoruz. "1 pound yarım kilo gibi."

nedeni korsanlar olabilir 🙂 Oyle bir hipotez var...

Aslinda sorunuz biraz yanlis, cunku tum dunyada farkli birimler kullanilirken standartlastirma 1800'lu yillarin ikinci yarisinda Fransa'nin onayak olmasiyla gerceklesti. "Metre Kongresi" yapildi ve 1 metre, 1 kilogram standart olarak tanimlanip tum dunyaya esdegerler ornekleri (prototip de diyebiliriz sanirim) yollandi ama ABD'ye gelecek metre ve kilogram orneklerinin bulundugu gemi korsanlar tarafindan kacirildi dolayisiyla ABD'ye bu bilgiler zamaninda ulasmadi.

Daha sonra ABD'nin dunya siyasetinde soz sahibi olmaya baslamasi, ABD hukumetinin ve halkinin 'biz farkliyiz', 'biz ozeliz', 'bizi baskalari izlesin, biz neden baskalarini izleyelim' kaprisleri yuzunden ABD bu standart olcumlere henuz gecemedi. Ama illaki bir gun gececek 🙂 baska yolu yok. Bu arada belirteyim, bilim dilinde hala ABD'de bile metre ve kg kullanilir, cunku digerleri mantikli gelmiyor 🙂

Metre toplantilari her yil yapilir ve ABD'nin ve Turkiye'nin de aralarinda bulunduklari pek cok ulke bu toplantiya delege gonderir, ben bilimsel tanimlar yuzunden bu konuyla ayri ilgiliyim oradan biliyorum, her toplantidan sonra toplanti raporunu okuyup ne tur degisiklikler yapildigina, nasil kararlar alindigina bakarim, su an artik metre ve kilogram taniminin dunyadaki karsiliklarini nesnelerden veya insan olcumlerinden cikarip tamamen bilimsel bir tanim vermeye calisiyorlar (1 metre'nin tarihsel tanimi kutup noktasi ile ekvator'un arasindaki mesafenin 10.000'de 1'i, 1 kg'in da tarihsel tanimi 1 litre saf suyun agirligidir).

Sizin dediginiz mantiksizlik da suradan geliyor, zamaninda ingiliz imparatorlugu bu olcumleri belirlerken bunlari bilmem kac bugday tanesinin agirligi, bilmem kacinci kralin ayak uzunlugu vs. diye standartlastirdiklari icin, su an ceviri yapmasi oldukca karmasik.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@richmond Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

@damladav güzel bir konu olmuş elinize sağlık 🙂 bir yerde ufak bir hata var muhtemelen klavye otomatik düzeltmesi deniz mili kısaltması sm değil nm (nautical mile).Ek bilgi olarak da 12 inches 1 foot,3 feet 1 yard, 6 feet(2 yard) 1 fathom ,100 fathom 1 cable , 1000 fathom(10 cable) 1 deniz mili eder.

Görüldüğü üzere kara mili hariç hepsi birbirleriyle orantılı. Bende merak ediyorum acaba kara mili nereden çıktı da kullanılıyor? 🙂

Yanlis hatirlamiyorsam 1 mil, bir insanin 1000 adimi olarak tanimlanmisti.

• Süpermarkette mesela meyve-sebze alırken sadece pound olarak mı gösteriyor yoksa, gram-kilogram olarak da ek bilgi gösteriyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Sadece pound (lbs) olarak goreceksiniz. Bir sure sonra alisiyorsunuz ve metrik sisteme cevirmeye gerek kalmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

Süpermarkette mesela meyve-sebze alırken sadece pound olarak mı gösteriyor yoksa, gram-kilogram olarak da ek bilgi olarak gösteriyor mu?

saniyorum birkac buyuk supermarkette sizin kendi olcum yaptiginiz tartilarda kg olarak da ne kadar oldugu yaziyordu, ama buyuk problem su ki Amerikali arkadaslarin hicbiri kg/g/m hesabi yapamiyor ya da neye karsilik geldigini bilmiyor 🙂 markette calisanlar dahil. Fiyatlandirma da lb (pound) uzerinden yapiliyor o nedenle bir zamandan sonra meyve/sebze alisverislerinde lb'ye donuyorsunuz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bu arada neden "lb" pound diye okunuyor diye sorabilirsiniz, bu da latince agirlik anlamina gelen "libra" kelimesinden geliyor, zamanla libra dusmus, isim pound olarak kalmis ama nedense kisaltmasi hic degismemis...

• @crazycells Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

Peki neden ?

Aslinda sorunuz biraz yanlis, cunku tum dunyada farkli birimler kullanilirken standartlastirma 1800'lu yillarin ikinci yarisinda Fransa'nin onayak olmasiyla gerceklesti. "Metre Kongresi" yapildi ve 1 metre, 1 kilogram standart olarak tanimlanip tum dunyaya esdegerler ornekleri (prototip de diyebiliriz sanirim) yollandi ama ABD'ye gelecek metre ve kilogram orneklerinin bulundugu gemi korsanlar tarafindan kacirildi dolayisiyla ABD'ye bu bilgiler zamaninda ulasmadi.

Daha sonra ABD'nin dunya siyasetinde soz sahibi olmaya baslamasi, ABD hukumetinin ve halkinin 'biz farkliyiz', 'biz ozeliz', 'bizi baskalari izlesin, biz neden baskalarini izleyelim' kaprisleri yuzunden ABD bu standart olcumlere henuz gecemedi. Ama illaki bir gun gececek 🙂 baska yolu yok. Bu arada belirteyim, bilim dilinde hala ABD'de bile metre ve kg kullanilir, cunku digerleri mantikli gelmiyor 🙂

Metre toplantilari her yil yapilir ve ABD'nin ve Turkiye'nin de aralarinda bulunduklari pek cok ulke bu toplantiya delege gonderir, ben bilimsel tanimlar yuzunden bu konuyla ayri ilgiliyim oradan biliyorum, her toplantidan sonra toplanti raporunu okuyup ne tur degisiklikler yapildigina, nasil kararlar alindigina bakarim, su an artik metre ve kilogram taniminin dunyadaki karsiliklarini nesnelerden veya insan olcumlerinden cikarip tamamen bilimsel bir tanim vermeye calisiyorlar (1 metre'nin tarihsel tanimi kutup noktasi ile ekvator'un arasindaki mesafenin 10.000'de 1'i, 1 kg'in da tarihsel tanimi 1 litre saf suyun agirligidir).

Sizin dediginiz mantiksizlik da suradan geliyor, zamaninda ingiliz imparatorlugu bu olcumleri belirlerken bunlari bilmem kac bugday tanesinin agirligi, bilmem kacinci kralin ayak uzunlugu vs. diye standartlastirdiklari icin, su an ceviri yapmasi oldukca karmasik.

Ali bu bilgiyi yine senden öğrenmiştim, her yıl yapılan metre toplantısı 🙂 İnternette bulamadım bu toplantılarla ilgili daha fazla bilgi, acaba nereden bulabilirim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemyavuz92 Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

@crazycells Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

Peki neden ?

Ali bu bilgiyi yine senden öğrenmiştim, her yıl yapılan metre toplantısı 🙂 İnternette bulamadım bu toplantılarla ilgili daha fazla bilgi, acaba nereden bulabilirim ?

Suradan ulasabilirsiniz:

Merkezi Fransa'da, en son gecen Kasim'da toplandilar, hatta her yerde haberleri yayimlandi, kilogram tanimi degisti diye... Oysa sadece temsili bir agirliktan, mutlak formullere gecirdiler 🙂

Sayfada en sagda "meetings" kismindan bilgi ve raporlara ulasabilirsiniz.

• @crazycells Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

@gizemyavuz92 Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

@crazycells Amerikan Ölçü Birimleri içinde söyledi:

Peki neden ?

Suradan ulasabilirsiniz:

Merkezi Fransa'da, en son gecen Kasim'da toplandilar, hatta her yerde haberleri yayimlandi, kilogram tanimi degisti diye... Oysa sadece temsili bir agirliktan, mutlak formullere gecirdiler 🙂

Sayfada en sagda "meetings" kismindan bilgi ve raporlara ulasabilirsiniz.

Cok tesekkur ediyorum Ali'cim.

• ⭐⭐

peki giysi bedenleride aynımı pantolon gömlek gibi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka, içinde söyledi: Amerikan Ölçü Birimleri

peki giysi bedenleride aynımı pantolon gömlek gibi

belinizin cm uzunlugunu inch'e cevirirseniz bedeni bulmus olursunuz. Misal 100 cm iseniz, 39 beden olmus oluyorsunuz...

Gomlek olculerini de ayni sekilde gogus ve karin uzunluklarini inch'e cevirerek bulabilirsiniz.

• Ayakkabilarin olcusu modeline hatta bazende markasina gore degisiyor. Ben spor ayakkabilarinda 9.5 giyerken, bot ve is ayakkabilarinda 10 hatta bazen 10.5 giyiyorum. O yuzden, internet uzerinden online ayakkabi kesinlikle almiyorum. Mutlaka gidip deneyerek almam gerekiyor.

• @MySea Turkiyede de kalip sebebi ile ben de internetten ayakkabi almiyorsum, sonra esim nasilsa iadesi kolay, bir numara buyuk ve kucugunu de al demisti. Giyemediklerini iade edersin sonra demisti. Uyguladimda, ise yaradi , kargo iadesi Turk,yede de cok kolya, burada henuz bir iade yapmadim ama sikinti olacagini sanmiyorum. Belki denemeyi dusunursunuz 🙂

• @yapay-zeka burada bedenler büyük bence. Mesela ben Türkiye’de L iken burda m hatta bazen s bile giyebiliyorum. Aslında kilo alıyorsunuz ama küçük giyince sanki zayıfladım sanıyorsunuz :)) Türkiye’ye gelsem xl oldum belki de moralim yerle bir olacak 😂😂

• @damladav Türkiye'de xs giyenler nasıl giyiniyor orada

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |