Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @nazli-karatay, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@nazli-karatay öyle bir şans yok, maalesef 🙂

Dosya Numarasi: 2020EU00032XXX covidden dolayı sıra gelmeyenler sınıfında mı oluyor bro, sorması ayıp? :((

Evet, beklemedeyiz. 🙂

• @nazli-karatay, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Ayhan Öymen var diyor bro, ben onun yalancısıyım :))

Birincisi pek güvenilir bir avukat değil, ikincisi ben 8 yıldır h2b ile çalışıyordum orada. almış olsaydım ben çoktan alırdım. 🙂

• @kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@nazli-karatay, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Birincisi pek güvenilir bir avukat değil, ikincisi ben 8 yıldır h2b ile çalışıyordum orada. almış olsaydım ben çoktan alırdım. 🙂

Yapma gardaş, gurbanın olayım, h2b çalışma azami limitli süre 3 yıl :)) Trump arkadaşın falan mı oluyor? :)) Haaaa gerçi amerikan yasalarını arada Trump olsa bile senin için esnetmezler :)) Yazıyı yazarken içtiğin bişey sana dokunmuş olmasın !! :))
    Bak aşağıdaki metin amerikan h2b ile ilgili yasadan alınmıştır :

B. H-2B Programının Tanımı
    H-2B göçmen olmayan sınıflandırması “geçici olarak ABD'ye geçici [tarım dışı] hizmet veya işçilik yapmak için gelen bu tür bir hizmet veya işgücü bulamayan işsizler bulunamazsa gelen yabancı işçiler için geçerlidir. INA 101 (a) (15) (H) (ii) (b), 8 USC 1101 (a) (15) (H) (ii) (b); ayrıca bkz. 8 CFR 214.1 (a) (2). Yönetmelikler, bir işverenin geçici ihtiyacını, işverenin ihtiyacı bir kerelik bir olay olmadığı sürece, işverenin pozisyonunu geçici bir işçi ile doldurma ihtiyacının genellikle 1 yıldan fazla sürmeyeceği geçici nitelikte bir istihdam olarak tanımlamaktadır. ihtiyaç 3 yıla kadar sürebilir. Bkz. 8 CFR 214.2 (h) (1) (ii) (D), (h) (6) (ii) ve (h) (6) (vi) (D).

@kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@nazli-karatay, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Yapma gardaş, gurbanın olayım, h2b çalışma azami limitli süre 3 yıl :)) Trump arkadaşın falan mı oluyor? :)) Haaaa gerçi amerikan yasalarını arada Trump olsa bile senin için esnetmezler :)) Yazıyı yazarken içtiğin bişey sana dokunmuş olmasın !! :))

H-2B göçmen olmayan sınıflandırması “geçici olarak ABD'ye geçici [tarım dışı] hizmet veya işçilik yapmak için gelen bu tür bir hizmet veya işgücü bulamayan işsizler bulunamazsa gelen yabancı işçiler için geçerlidir. INA 101 (a) (15) (H) (ii) (b), 8 USC 1101 (a) (15) (H) (ii) (b); ayrıca bkz. 8 CFR 214.1 (a) (2). Yönetmelikler, bir işverenin geçici ihtiyacını, işverenin ihtiyacı bir kerelik bir olay olmadığı sürece, işverenin pozisyonunu geçici bir işçi ile doldurma ihtiyacının genellikle 1 yıldan fazla sürmeyeceği geçici nitelikte bir istihdam olarak tanımlamaktadır. ihtiyaç 3 yıla kadar sürebilir. Bkz. 8 CFR 214.2 (h) (1) (ii) (D), (h) (6) (ii) ve (h) (6) (vi) (D).

Dene ve gör. O yüzden millet yana yakıla evlenmeye çalışıyor, H2b ile geldiklerinde ABD’ye. 🙂 önce bir 3 yılı bitir bakalım, sana ne diyecekler.

• @kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Dene ve gör. O yüzden millet yana yakıla evlenmeye çalışıyor, H2b ile geldiklerinde ABD’ye. 🙂 önce bir 3 yılı bitir bakalım, sana ne diyecekler.

İyi geceler bro :)) Neyi deneyeyim ve göreyim? Ayrıca 3 yılı bitirdikten sonra bana ne söylenecek? Biraz daha ayrıntı verirsen sevinirim :))

• Merhaba sayın forum sakinleri. Benim planım önce h2b vizesiyle kısa süreliğine USA'ya gidip orayı görmek incelemek. Eğer karar verirsem sürekli kalmaya bir göçmenlik avukatıyla anlaşıp eb3 vizesiyle green card almak istiyorum. Ancak sorun şu ki h2b vizesini ilk araştırdığımda işverenin yol masrafını, kalacak yeri karşıladığıydı. Ama sonradan iş ilanlarına baktığımda h2b vizesi için Amerika içinde olanları işe aldıklarını gördüm. Yani Amerika dışından h2b vizesi için işe almıyorlar. Bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirebilir mi? Teşekkürler.

• @eren57tr, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Merhaba sayın forum sakinleri. Benim planım önce h2b vizesiyle kısa süreliğine USA'ya gidip orayı görmek incelemek. Eğer karar verirsem sürekli kalmaya bir göçmenlik avukatıyla anlaşıp eb3 vizesiyle green card almak istiyorum. Ancak sorun şu ki h2b vizesini ilk araştırdığımda işverenin yol masrafını, kalacak yeri karşıladığıydı. Ama sonradan iş ilanlarına baktığımda h2b vizesi için Amerika içinde olanları işe aldıklarını gördüm. Yani Amerika dışından h2b vizesi için işe almıyorlar. Bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirebilir mi? Teşekkürler.

h2b vizeleri yasaklandı. yılda iki defa alımları oluyor şubat ve temmuz olması lazım. 60 bin civarında kontenjanı var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eren57tr, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Merhaba sayın forum sakinleri. Benim planım önce h2b vizesiyle kısa süreliğine USA'ya gidip orayı görmek incelemek. Eğer karar verirsem sürekli kalmaya bir göçmenlik avukatıyla anlaşıp eb3 vizesiyle green card almak istiyorum. Ancak sorun şu ki h2b vizesini ilk araştırdığımda işverenin yol masrafını, kalacak yeri karşıladığıydı. Ama sonradan iş ilanlarına baktığımda h2b vizesi için Amerika içinde olanları işe aldıklarını gördüm. Yani Amerika dışından h2b vizesi için işe almıyorlar. Bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirebilir mi? Teşekkürler.

ABD disindan da H2B veriliyor normalde...

ABD disindakileri ise alip almamak is yerinin verecegi bir karar. ABD disindan eleman istemek her zaman ekstra bir risk getiriyor. H1B vizesi icin basvuru yapip vize alamayan kisiler var (idari islem sureci 1+ yil surdugu icin), o nedenle cok gerekmedigi surece boyle masraflara girmek istememeleri normal...

• arkadaşlar, ben uzun süredir abd'ye gitmeyi planladığım için her yolu araştırıyorum. Sgk'ım yani sigortam olmadığı için turist vizesi alamıyorum. H2b vizesi, için 1 yılda birçok işe başvurdum. Çoğu işverenden dönüş aldım. Bazı işverenşer türkiyeden işçiye sponsor olmadıklarını söylediler. Diğerleri ise şuan abd'de olup olmadığımı sordular.. Trump'un bu vizeyi artık vermenin zorlaştırdığını duydum. Bu doğru mu? Ve wat yaparken, sürec bittikten sonra geri döndüğümüzde, çalıştığımız işverenin bize sponsor olması mümkün mü? Bunun için ne yapmam gerek? İşverenler, zaten çalışmış bir kişiye h2b vizesi almak için sponsor olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ex-Ask, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

arkadaşlar, ben uzun süredir abd'ye gitmeyi planladığım için her yolu araştırıyorum. Sgk'ım yani sigortam olmadığı için turist vizesi alamıyorum. H2b vizesi, için 1 yılda birçok işe başvurdum. Çoğu işverenden dönüş aldım. Bazı işverenşer türkiyeden işçiye sponsor olmadıklarını söylediler. Diğerleri ise şuan abd'de olup olmadığımı sordular.. Trump'un bu vizeyi artık vermenin zorlaştırdığını duydum. Bu doğru mu? Ve wat yaparken, sürec bittikten sonra geri döndüğümüzde, çalıştığımız işverenin bize sponsor olması mümkün mü? Bunun için ne yapmam gerek? İşverenler, zaten çalışmış bir kişiye h2b vizesi almak için sponsor olur mu?

Evet, maalesef bu vizenin de belli kosullar disinda verilisi durduruldu.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3519/trump-ın-göçmenlik-ve-çalışma-vizelerini-yıl-sonuna-kadar-durdurma-kararı-haziran-2020

Onemli olan is yerinin bunu kabul etmesi. Eger is yeri "mevsimlik veya sezonluk isci" ariyorsa ve sizden memnunsa bunun icin basvuru yapabilir. Onunde yasal bir engel yok, ama sizin de tahmin edeceginiz uzere bu tur sponsorluk olaylari zaman ve para gerektirdigi icin is yerleri genelde daha masrafsiz ve hizli yollari tercih ediyorlar. Kisilerin vize alacagi da garanti olmadigi icin ABD icindeki kisilere oncelik vereceklerdir.

Bu baslikta onceden yazilan yazilari ve linkleri incelemenizi tavsiye ederim.

• Selam arkadaşlar. Ben H2B vizesiyle sponsor olan iş arıyorum. Malum artık Joe Biden başkan oldu. Henüz koltuğu oturmasada.. h2b ile işçi alımı trump'ın ırkçı politikaları yüzünden azaltıldı ve askıya alındı diye duymuştum. Şuan amerikada hayat nasıl? İşçi alımları yapılıyor mu? Yani işe başvursam kabul edilme olasılığım ne kadar?
    Yorumlarınızı bekliyorum...

• Herkese selam, benim de H2B vize türü ile ilgili sormak istediklerim var, yardımcı olabilecek herkese rica ediyorum... 4 yıllık Turizm Rehberlik dalında lisans eğitimimi tamamladım. İngilizce ve Almanca eğitim aldım. Dayım ve eşi Amerika’da yaşamaktalar. Eşi USA vatandaşı, kendisi GC sahibi... Kendisiyle görüştüm ve beni oraya çağıracağını iletti... çalıştığı şirket 10-15 yıldan fazla bir süredir orada halı-kuyum-hediyelik eşya üzerine turistlere ve yerlilere hizmet veren oturmuş bir şirket. USA’de yaşayan kişiler bu dediğim sektörü biliyorlardır, görmüşlerdir diye düşünüyorum... Bir aksilik olmaz ise şirket, üzerine düşeni yapacağını söyledi... Ben kendi çapımda, çabalarım doğrultusunda yaptığım araştırmalara göre H1-B - L1 şartlarını karşılamıyorum, EB-3’ü de karşılamadığımı düşünüyorum... Yazlık beldelerde çalışmak ve otelde yaptığım zorunlu stajım hariç iş tecrübem yok... o yüzden H2-B
    vize türüne yöneldim... Başka bir vize türü var ise öğrenmeye açığım... Bu şekilde de şirketin başvurması takdirinde ilerleyen zamanlarda GC almaya hak kazanıyorum diye biliyorum..?? Ancak şu an için önemli olan oraya girebilmek. H2-B benim için uygun olan vize türü müdür? Daha önce gerek kendi çevremden gerek ise başka mecralardan bu vize türü ile gidip şu an orada kalmış olan insanlar tanıyorum. Sponsorumun yani şirketin, yapılması gerekenleri yaptıktan sonra ve bende üstüme düşeni yaptıktan sonra olabilir mi? Okumalarım ve araştırmalarım sonucu H2-B vize türünün sıkıntılı olduğunu söyleyenler ve bir sıkıntısının olmadığını söyleyenler de mevcut. Bilgisi ve tecrübesi olanlardan yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metcioglu, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Herkese selam, benim de H2B vize türü ile ilgili sormak istediklerim var, yardımcı olabilecek herkese rica ediyorum... 4 yıllık Turizm Rehberlik dalında lisans eğitimimi tamamladım. İngilizce ve Almanca eğitim aldım. Dayım ve eşi Amerika’da yaşamaktalar. Eşi USA vatandaşı, kendisi GC sahibi... Kendisiyle görüştüm ve beni oraya çağıracağını iletti... çalıştığı şirket 10-15 yıldan fazla bir süredir orada halı-kuyum-hediyelik eşya üzerine turistlere ve yerlilere hizmet veren oturmuş bir şirket. USA’de yaşayan kişiler bu dediğim sektörü biliyorlardır, görmüşlerdir diye düşünüyorum... Bir aksilik olmaz ise şirket, üzerine düşeni yapacağını söyledi... Ben kendi çapımda, çabalarım doğrultusunda yaptığım araştırmalara göre H1-B - L1 şartlarını karşılamıyorum, EB-3’ü de karşılamadığımı düşünüyorum... Yazlık beldelerde çalışmak ve otelde yaptığım zorunlu stajım hariç iş tecrübem yok... o yüzden H2-B
    vize türüne yöneldim... Başka bir vize türü var ise öğrenmeye açığım... Bu şekilde de şirketin başvurması takdirinde ilerleyen zamanlarda GC almaya hak kazanıyorum diye biliyorum..?? Ancak şu an için önemli olan oraya girebilmek. H2-B benim için uygun olan vize türü müdür? Daha önce gerek kendi çevremden gerek ise başka mecralardan bu vize türü ile gidip şu an orada kalmış olan insanlar tanıyorum. Sponsorumun yani şirketin, yapılması gerekenleri yaptıktan sonra ve bende üstüme düşeni yaptıktan sonra olabilir mi? Okumalarım ve araştırmalarım sonucu H2-B vize türünün sıkıntılı olduğunu söyleyenler ve bir sıkıntısının olmadığını söyleyenler de mevcut. Bilgisi ve tecrübesi olanlardan yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim...

diger baslikta da cevap vermistim ama buraya da uygun olacagi icin aktariyorum:

Peki siz, kendisinin yaptigi ise uygun musunuz? Egitiminiz, tecrube ve bilgileriniz bu ise uygun mu? Asil onemli olan soru bu...

Baska bir ornek vereyim, daha iyi anlarsiniz... Forumda ara sira konusuluyor, ABD'de bir restoranda asci olarak is bulmak isteyen kisiler... Kisiye soruyorsunuz, daha once hicbir yerde ascilik yapmamis, bu konuda egitimi de yok; ama bir restoranda is buldugu icin vize alabilecegini dusunuyor... Peki konsolosluga gidip vize almaya calistiginizda, konsolosluk gecmisiniz (yani CV'niz) ve bu is arasindaki uyumsuzlugu gormeyecek mi? Bunu gormesiyle sizin ABD'ye baska bir amac icin gittiginizi anlayacak ve basvurunuzu reddedecek...

Siz hic ABD'deki otellerde veya tatil resortlarinda J-1 vizesi ile staj imkanlarina baktiniz mi? Bence egitiminize ve tecrubelerinize uygun bir adim olacagi icin vize alma sansiniz daha fazla olur...

• @crazycells

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum ve evet çok yüksek ihtimal sizin dediğiniz gibi olacak... sizin de dediğiniz gibi J1 vizesi daha mantıklı benim için ancak bu konuda da öğrenmek istediğim bir takım şeyler var. Üniversite okurken Türkiye’de stajımı yapmıştım. Siz de orada staj bakabilirsiniz demişsiniz ancak okulumun bittiği ve burada stajımı yaptığım halde orada yine staj yapabilme şansım oluyor mu? Sanırım mezun olduktan sonra en geç 12 ay şartı var diye biliyorum staj için ama zaten göçmen vizeleri açıldığında benim 12 ayım dolmuş olacak ve daha 1 aylık bir askerlik sürecim var. Bir diğer sorum ise, “trainee” programı ile şansımı denemek istesem, daha önce aynı sektörde iş yapmış olma tecrübem aranıyor mu? (12 ay, 2 yıl vs.)Yani diyelim ki, bir şekilde sizin de belirttiğiniz gibi orada, otel,resort vs. gibi işletmelerden iş buldum, iş veren ile anlaşmamız gereken her konuda da anlaştık, bu sefer de karşıma önceden turizm sektöründe stajım harici çalışmamış olmam mı çıkacak? Türkiye’de turizm sektöründe çalışmak istemiyorum diyelim, ithalat-ihracat, pazarlama, satış sektöründe iş buldum, askerliğimi aradan çıkarmayı bekliyorum, işe başlayabilirim dönünce. Yoksa böyle bir şart yok mudur? Sizin önereceğiniz bir başka seçenek var mıdır? Teşekkür ediyorum, Sn. @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metcioglu, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@crazycells

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum ve evet çok yüksek ihtimal sizin dediğiniz gibi olacak... sizin de dediğiniz gibi J1 vizesi daha mantıklı benim için ancak bu konuda da öğrenmek istediğim bir takım şeyler var. Üniversite okurken Türkiye’de stajımı yapmıştım. Siz de orada staj bakabilirsiniz demişsiniz ancak okulumun bittiği ve burada stajımı yaptığım halde orada yine staj yapabilme şansım oluyor mu? Sanırım mezun olduktan sonra en geç 12 ay şartı var diye biliyorum staj için ama zaten göçmen vizeleri açıldığında benim 12 ayım dolmuş olacak ve daha 1 aylık bir askerlik sürecim var. Bir diğer sorum ise, “trainee” programı ile şansımı denemek istesem, daha önce aynı sektörde iş yapmış olma tecrübem aranıyor mu? (12 ay, 2 yıl vs.)Yani diyelim ki, bir şekilde sizin de belirttiğiniz gibi orada, otel,resort vs. gibi işletmelerden iş buldum, iş veren ile anlaşmamız gereken her konuda da anlaştık, bu sefer de karşıma önceden turizm sektöründe stajım harici çalışmamış olmam mı çıkacak? Türkiye’de turizm sektöründe çalışmak istemiyorum diyelim, ithalat-ihracat, pazarlama, satış sektöründe iş buldum, askerliğimi aradan çıkarmayı bekliyorum, işe başlayabilirim dönünce. Yoksa böyle bir şart yok mudur? Sizin önereceğiniz bir başka seçenek var mıdır? Teşekkür ediyorum, Sn. @crazycells

Cok spesifik sorular bunlar 🙂 Bence bu tur bir egitim programi saglayan bir otel bulup ayrintilari ve basvuru sartlarini okuyun, cok daha fazla bilgi edineceksiniz.

Okumus oldugunuz alanda daha fazla deneyim kazanmak icin staj ve egitim programlarina katilabilirsiniz. Onemli olan otelin sizi kabul etmesi bence... Zaten otel sizi CV'nize gore kabul edecegi icin, sonraki asamalarda bunlarin karsiniza dezavantaj olarak getirilecegini sanmiyorum.

• @crazycells Çok teşekkür ediyorum cevaplarınız ve ilginiz için. Bakalım zaman ne gösterecek. Sağlıklı ve güzel günler diliyorum.

• Merhabalar
    H2b vizesi için evrak işleri ne kadar sürer. Haziran ayında başlayan bir iş buldum. Yetişir mi? Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Bilal-ÇALIŞKAN, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Merhabalar
    H2b vizesi için evrak işleri ne kadar sürer. Haziran ayında başlayan bir iş buldum. Yetişir mi? Teşekkürler

Genelde 3-4 aylik bir sure vermeniz lazim bu tur islemlere, 1.5 ayda yetisecegini pek sanmiyorum maalesef. Isterseniz H2B icin "premium processing" secenegi var mi, kontrol edin. Ekstra ucret ile sureci hizlandirmaniz mumkun olabilir, ama pandemi doneminde yine de burokratik islemlerde beklenmeyen gecikmeler yasayabilirsiniz.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. Ufak bir sorum daha var. Bir çok is buluyorum ancak bulduklarım hep 1 - 2 ay sonrası için oluyor. Genelde böyle midir yoksa şuan korona var diye mi böyle? Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Bilal-ÇALIŞKAN, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. Ufak bir sorum daha var. Bir çok is buluyorum ancak bulduklarım hep 1 - 2 ay sonrası için oluyor. Genelde böyle midir yoksa şuan korona var diye mi böyle? Teşekkürler

bilemiyorum maalesef, ama danisikli dovus de olabilir 🙂 yani ise kimin alinacagi belli, belgeler vs. hazir, sadece resmi bir duyuru yapmak gerektigi icin yapmis olabilirler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

50

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |