Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@turcouz Çok güzel, sürükleyici bir yazı olmuş. Vizeniz için tebrikler 🥳🥳 Umarım daha güzel chapterlar da gelecek 🙂

• @turcouz Tebrikler ve bol sanslar!

• Merhabalar. Pandemi süreciyle bütün hayatım alt-üst olduğundan işlemlerim de yarıda kaldı. Şimdi toparlanabildim ve şansımı deneyeyim dedim. 30 Eylül'ü kaçırmış durumdayım anladığım kadarı ile fakat bu pandemi dolayısı ile bir süre uzatması yapılmadı mı acaba? Evrak talebi geldi fakat evrakları gönderme aşamasında kalmıştım. Şu anda case numaram ile sisteme giriş yapamıyorum. Hakkımı tamamen kaybetmiş durumda mıyım acaba? Şimdiden teşekkürler.

• @3sonmez DV2020 için 30 Eylül 2020 de süreç resmi olarak sonlandı, bu tarihten sonra vize alamazsınız; DS-260 formunu doldurup, evraklarını gönderip randevu alan bir çok arkadaşımız, pandemi nedeni ile kapanan konsolosluklardan vizelerini alamadı! Bu durum için ABD'de davalar açıldı ve buradan da DV2020 talihlisi arkadaşlarımız müdahil oldular. Tüm dünya genelinde 9000 civarında vize rezerve edildi, ama bu vizeler verilecek mi ? verilecekse kimlere verilecek v.b soruların cevapları henüz belli değil. Forumu takipte kalın, çıkmadık candan umut kesilmez. Bu arada Case numaranızda çok iyi imiş kaçırmış olmanız gerçekten çok üzücü

• @turcouz, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Chapter 13: "THE MÜLAKAT"
    Konuşmaya başlamadan gözleriyle evrakları tarayıp bilgisayar ekranına bir şeyler yazıyordu. Bilgisayar bana çapraz durduğu için görebiliyordum ekranı ama okuyamıyordum. Kısa kısa yazılar, karşı taraftan da aynı şekilde geliyordu.

üstad çok güzel yazmışssınız elinize sağlık benim en çok bu kısım dikkatimi çekti o ekranda ne yazdığını cidden merak ediyorum yani konsolosluk görevlisine ekranda eşlik eden bir başka görevli olup olmadığını 🙂

• @Masda Teşekkür ederim, umarım hikayenin sonu mutlu biter.

• @gucarslan Çok teşekkür ederim, darısı başınıza. Green Card ile ilgili bir film çekilmişti sanırım ama bu dönem çok başka, güzel bir senaryo olabilir aslında 🙂

• @dmrtkn Teşekkürler, hepimiz için güzel günler gelir umarım.

• @ibrahimasar Aynen öyle. Sessiz sedasız, kolay bir bir süreç olmadı malesef. Umarım herkes emeklerinin karşılığını alabilir, alamayan çok kişi var daha, henüz her şey bitmedi, umarım sonu güzel biter.

• @Alex Çok teşekkürler, aynı dileklerle...

• @crazycells Çok teşekkür ederim, Chapter 15 için 3 ay bekleyeceğiz, başlık da umarım aynen sizin yazdığınız gibi olur.

• @Drywall Çok sağ olun, her şey gönlümüzce olsun.

• @Ömer-Kasım-Aldur Teşekkür ederim. Mayıs'ta sizin de süreciniz başlar umarım.

• @EzgiLera Çok teşekkürler, bizimki böyle oldu ama umarım sizinki çok çabuk ve stressiz geçer.

• @MySea Çok teşekkürler, Newark'da görüşmek üzere 🙂

• @DustyBlue Çok teşekkür ederim. Merak ettiğiniz konuyla ilgili şöyle bir fikrim var artık; vize kararını görüşme yaptığınız görevliden ziyade sizi o anda 3-4 farklı kameradan inceleyen arka plandaki kişilerin kararının çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Gelip giden yazışmalar da belki onların sorulmasını istediği ya da konuşmayı yönlendirme konusunda fikir alış verişi yapılan yazışmalar olarak düşünüyorum. Görevli orda sadece bir araç olabilir, bilmiyorum. Çünkü vizemin onaylanıp onaylanmadığını sorduğum anda görevli hemen ekrandaki gelen mesaja baktı ve öyle cevap verdi. Hiçbir zaman bilemeyeceğiz sanırım 🙂

• Biz ne şansısız arkadaş.

• Herkese selamlar, nereden başlasam bilemedim! Bildiğiniz üzeri bol sorunlu, sıkıntılı ve sancılı geçen bir süreç oldu. Nisan 8 mülakatı iptal olanlardanım. Charles P. Kuck davasına katıldım. Ais kaydını oluşturmanın bir kabusa dönüşeceğine asla inanmazdım.( 1 hafta sistemim bloklandı) Çok uzatmadan konuya giriş yapıyorum, yaşanan olumsulukları bir de size anlatıp ruhunuzu daraltmayım. Çekilişi kazanan bendim. Ankara'da Seven Deep Hotel'de kaldık 2 yetişkin 2 çocuk Salı günü giriş yaptık pazartesi çıkış yaptık 5 Gün kaldık. Otel masrafı : 320 TL x 5 : 1600 TL Otelin Unganlar ve Konsolosluğa uzaklığı 500-1000 metre arası. 24 Eylül Unganlarda randevumuz vardı. Saat 9:00'da sakindi girdik içeri 2 hanımefendi vardı, çok iyi enerjileri vardı. İnsanlara nasıl bir enerji verirseniz onu alırsınız. Sürecimizi çok nazik ve ılımlı bir şekilde yönettiler. Hemen alt katta laboratuvara indik İdrar, kan ve Akciğer filmimiz çekildi eşim ve benim. Çocuklardan hiç bir şey istenmiyor. Toplam 250 Dolar ödeme yaptık. Yukarı cıktık yine fazla beklemeden odalara aldılar önce beni sonra eşim ve çocuklarımı Dr. bey geldi hoşgeldiniz hocam dedim, hoşbulduk dedi. Daha önce ameliyat oldun mu dedi, Amerikada uzun süre bulunudun mu diye sordu. Tansiyonumu ölçtü, 1 adet aşımı yaptı eli çok hafifti. Enerjisi çok ılımlıydı, sonra bekleme salonuna geçtim. Eşime ve kızlarıma 2'şer aşı yapıldı onlarında çok hafif geçmiş. 1200 Dolarda Unganlara yaptım. Toplam sağlık hacamasına 1200+250: 1450 Dolar ödeme yaptım. Bir gün sonra 14:00'da raporlarımı alabileceğimi söylendi ve o saatte eksiksiz bir şekilde 4 dosyayıda aldım. Unutmayın mülakat Konsoloslukta başlamıyor. Sağlık kontrolünde hal ve hareketleriniz raporlanıyor. Gerekesiz gerginliklere, acayip davranışlara gerek yok. Her şeyi saygı çerçevesinde yönetmelisiniz. 28 Eylül pazartesi Konsolosluk günü ana kapıda bekledik biraz bir liste var oraya bakıp ısminizi söyluyorlar ve sizi alıyorlar. Cüzdan ve araba anahtarı ile içeri girebilirsiniz. Çanta vb. şeyleri kabul etmiyorlar. Yine ılımlı duruşunuzu bozmayın, herkese maskesini indirtip benden böyle bir talepte bulunmadılar bile. Verdiğiniz enerji çok önemli. Giriş yaptık sizi yönlendiriyorlar, salona girdik sol taraftaki kişi sizi yönlendiriyor. Önce evrak teslim, sonra ödeme sonra da vize görüşmesi. 3 aşamadan oluşuyor diyebiliriz. Çok sakince belgelerimizi istediler tek tek acele etmeden verdik. Biz tüm belgeleri vermeye çalıştık karşı tarafın ıstemesıne bırakmadık lütfen bunu da alın diye üstüne bastırdık. Sonra ödeme için anons geçtiler zaten bekleme salonundasınız hemen orda odalar var bölüm bölüm, camın arkasında memurlar. Kişi başı 330 dolar ödeme yaptık 4 x 330 : 1320 Dolar ödeme yaptık. 3. bölüm son sahne 😉 Vize görüşmesine girdik, genç bir arkadaş vardı esmerce, kısa saçlı chelsea maskeli direkt merhaba dedi. Bizde merhaba dedik. Mülakat Türkçe devam ettik, İngilizce konuşsaydı Türkçe mülakat talep edecektik. Belgelerim, Boston'da yaşayan arkadaşım mektup yazdı, Kendisi Harward Uni. Bilim insanı Eşide Massachusetts eyaletinin Sağlık departmanında Yönetici. Kardeşi gibi bir bağının olduğunu, iş bulmasında, ev bulmasında sisteme entegre olması konusunda destek olacağına dairdi mektup içeriği. Eşime iş teklifi vardı saatlik 25 Dolar görünüyordu( Eşim Eğitimci ) Bana sorsaydı ki sormadı ben işime uzaktan devam edeceğimi söyleyecektim. Mektuptaki kişileri bir anlatır mısınız dedi, size yazdığımı anlattım. Tamam dedi gerçekten tanıyıp tanımadığıma baktı. Mesleğiniz ne dedi User Experiance and User Interface Designerım dedim. Burayı ingilizce söyledim, türkçe anlamayabilir diye. Ne iş yapacaksınız dedi bende aynı işi dedim. Amerika birleşik devletlerine hoşgeldiniz, vizenizi onaylıyoruz dedi 🙂 Bir an solucan deliği açılıp, direkt Boston'a giriş yapacağım hissine kapıldım 🙂 Tabiki hala beklemeye devam ediyoruz 😞 57.400 dolar gösterdim. 48.000 doları 6 ay öncesinden hesabımda vardı. Vize görüşmesine son 3 hafta kalada 9.400 dolar yatırdım. Gideceğim adres Boston, Massachusetts eyaletiydi. 13 yıldır çalışıyorum. UX/UI Tasarım takım lideri ve ürün müdürüyüm. Herkesin yolu açık olsun, umarım bu bilgiler yararlı olur.

• @Özgür-Dinç çok sevindim, yeni hayatınızda başarılarınızın devamını dilerim. iyi yolculuklar

• @Özgür-Dinç yeni yaşantınızda başarılar dilerim. Şimdiden hayırlı yolculuklar

Benzer Başlıklar

• 12044
  • 516
  • 6431
  • 6498
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |