Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@dirilo tebrik ederim yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

• @fetihy Teşekkür ederim

• @dirilo sizin pasaportunuzun süresi bitti dediniz ya yenilemek için KCC bildirdiniz mi yoksa yenileyip öylemi gittiniz ?

• @Orkun-De tebrik ederim. Siz farkında değilsiniz ama soruma verdiğiniz cevap benim için de yeni bir umut oldu. Yeni hayatınız güzellikler getirsin.

• ............

• @usanyc bu konuda cok fazla tartisma var. yeni davacilarin onceliklendirilmemesi, rank sisteminde haksizlik olmamasi vs gibi. Twitterlarina bakin derim avukatlarin. Proposallar ortaligi cok karistirmis 🙂

• Dostlar merhaba,
    Eylül 2018 de Lotary ye şans belki bize de vurur diye başvurma ile başlayan sürecimiz, Mayıs 2019 da Lotary kazandı ibaresini öğrendiğimde ne olduğunu anlamadığım ve uzun sürecek bir heyecana başlayacağımı bilemezdim.
    Doğal olarak benim gibi bilmeyen herkes gibi green card nedir, ne yapılır, süreç nasıl ilerler diye araştırma yaparken 1 yıl önce green card ile gitmiş olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile, yeşilkart forum a üye ol her şeyi oradan takip edersin demesi üzerine sürece dahil olmaya başladım.
    Ali Cihan bey in kurucusu olduğunu öğrendiğim Forum sayesinde süreç ile ilgili bilgiler oturmaya başlamıştı. Akabinde hızlı paylaşım için DV2020 talihlilerinin kurmuş olduğu Telegram grubuna da dahil oldum. Çok kısa zaman içinde grup üyelerinin organize olarak bir araya gelerek bilgi paylaşımları yapılmaya başlanıldı ve buradan ilerleyen süreçte çok güzel dostluklar çıktığını gördüm. Zaman içerisinde aynı toplantılar sık sık tekrarlatıldı. Mümkün olduğunca katılmaya çalıştım, kesinlikle tavsiye ederim.
    Yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladı, DS260 formunu hem kemdim hem ailem adına eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmaya başladım. Form doldururken ilk karşılaştığım sorun Amerika da bir adres verilmesi zorunluluğu oldu (greencard ın teslim edileceği adres beyanı imiş, ama ilerleyen süreçte vize görüşmesinde veya Amerika ya ilk ayak bastığımız da bu adresi değiştirme imkânımızın var olduğunu öğrendim) ve kuzen im sayesinde DS260 formuna bir adres bilgisi girebildim.
    Case number ımın 12xxx olması sebebi le normal süreçte hemen doldurup göndermiş olsaydım tahmini olarak Şubat 2020 tarihinde gidebileceğimi daha önceki tecrübelerden öğrendiğim için geç göndermeye karar verdim. Herkes kendine göre plan yapabilir, benim olduğu gibi herkesin kendine göre planları vardır ve kişinin kendisine özeldir. İlerleyen süreçte de göreceğiniz forum da da özellikle belirtildiği gibi her şeyin tavsiye edilen zamanlarda yapılmasının önemini geç de olsa anladık maalesef 😞
    21/10/2019 tarihinde KCC tarafından evrak talep maili geldi ama ben daha DS260 formunu bile göndermemiştim, 4 gün sonra heyecanlanarak hakkımın yanacağını düşünerek geciktirmiş olduğum 25/10/2019 tarihinde DS260 formlarını tam ve eksiksiz olarak tamamlayarak gönderdim. (DS260 gönderimi yapıldıktan sonra size onay maili geliyor, bu mail U.S. DoS - CEAC Confirmation (2020EU12xxx) konu başlığı ile gelecek ve maildeki barkodlu sayfayı bir yere kaydedin)
    KCC den 11/02/2020 tarihinde normal süreçte olması gereken evrak talebi tekrar geldi.
    Evrak gönderimi yapmadan önce DS260 formunda düzeltme ve ekleme yapmak istediğimden aşağıdaki gibi maili [email protected] adresine her bireyin isim soy isim ve doğum tarihlerini yazarak gönderdim. (Please unlock my DS260 form as I would like to make some revisions for all family)
    Ds260 da gerekli düzenlemeleri yaparak gönderdim ve onay mailindeki barkodlu sayfayı tekrar dosyama kaydettim.(barcodlu sayfa mulakat ta ve unganlarda ki sağlık kontrolünde gerekli)
    24 Şubat 2019 tarihinde KCC nin benden talep etmiş olduğu evrakları (mail de talep edilen belgeler belirtilmiş vaziyette) kccdvdocuments adresine pdf olarak eşim ve oğlumun evraklarını da ekleyerek gönderdim.
    KCC den herhangi bir evrak onay maili gelmemesi üzerine 6 Nisan 2019 tarihinde 24 Şubat 2019 tarihinde göndermiş olduğum evrakları aynı adrese tekrar gönderdim.
    18 Mart 2020 tarihinde ilk önce Nisan mülakatına katılacak arkadaşlarımın mülakat tarihi Covid-19 yüzünden iptal edildi, daha sonrasında da 20 Mart 2020 tarihinde Amerika Dışışleri bakanlığı Covid-19 sebebiyle tüm dünyadaki konsolosluklarda rutin vize işlemlerine durdurdu, bu sebeple dv vize görüşmelerinede ara verilmiş oldu, bizde Covid-19 vakalarının azalmasını ve tekrardan konsoloslukların rutin vize işlemlerine başlamasını beklerken 21 Nisan gecesi başkan Trump ın Ts ile gece yarısı tüm göçmenliği durduracağı ile ilgili tweeti ile şok olduk , ve nihayetinde 23 Nisan 2020 tarihinde meşhur ilk executive order imzalandı, bu karara göre göçmenlerin Amerika ya girişi 60 gün boyunca, covid-19 sebebiyle Amerika da yaşanan işsizlik sebep gösterilerek engellendi, bizde bu sürenin bitmesini sabırla bekledik, bu aşamada sosyal medyada paylaşım yaparak ve bazı davaları da yakın takip ederek bu işin daha erken çözülmesini bekledik
    Henüz KCC den herhangi bir evrak onayı gelmemişti ama ben 11 Mayıs 2019 tarihinde aynı evrakları tekrar KCC ye gönderdim.
    2 Haziran 2019 tarihinde [email protected] adresinden Case Number ımın ve ismimin yazılı olduğu Congratulations! Başlıklı evrak onayı mailini de nihayet almış oldum 
    Fakat Amerikan hükümetinin 60 günlük durdurma kararı süresi dolduğunda tekrar yeni bir karar alınarak 31 Aralık 2020 tarihine kadar tekrar dv vize işlemlerini durdurma kararı alındı 
    Bu süreçten sonra her şey bitti derken bazı arkadaşlarımızın araştırmacı kimlikleri sayesinde ve telegram grubunda oluşturulan sıkı bağlar sayesinde ve de grubu takip ederek Charles Kuck ın açmış olduğu davaya katıldım.
    Uzun bir süreç sonunda davalardan alınan olumlu sonuçlar sayesinde nihayet beklediğimiz mail 17 Eylül 2019 tarihinde konsolosluktan randevu maili aldım. Fakat konsolosluk bu esnada tüm randevu maili alan arkadaşlara 25 Eylül 2019 ve aynı saat olarak vermişti, hemen sağlık randevusu için unganlar dan aynı hafta içindeki 22 Eylül 2019 tarihine ve sabah 09:45 saatine randevu aldım. 1 gün sonra Konsolosluk randevu tarihini unganlardan almış olduğum tarihe çekince sıkıntı başladı. Aynı gün içinde sabah sağlık kontrolü öğlenden sonra da konsolosluk randevu olacağı için sağlık rapor sonuçlarının çıkması mümkün değildi. Telegram grubundaki arkadaşlarla sürekli bilgi alışverişi yaparak kendime 1 kişilik bir gün önce yani 21 Eylül Pazartesi tarihine unganlar randevusu aldım  gene arkadaşlarla yaptığımız bilgi alışverişleri sayesinde Pazar günü Ankara yolunu tuttuk. Konsolosluğa ve Unganlara yakınlığı sebebi ile arkadşaların da tavsiye ettiği Seven Deep Otel de konaklama yaptık.
    Konsolosluğun talep etmiş olduğu belgeler de benim asıl talihli olmamdan dolayı Lise diploması orjinalini ve kopyalarını hazırlamıştım ancak eski tarihli diplomalar edevlet sisteminde olmadığından dolayı kanıt olması anlamında işimi garantiye almak için mezun olduğum okulum ile irtibata geçerek okuldan mezun olduğuma dair bir yazıyı pdf olarak istedim ve aldım ( daha önce yaşanan tecrübelerde görüşmede edevlet çıktılarının istendiğini öğrendiğim için riske atmak istememiştim ve görüşmede de talep ettiler)
    Sağlık randevusu için unganlara kendim için aldığım tek kişilik randevu saatinden önce unganlara gittik. Unganlar ve Düzen Labıratuvarı aynı binada, Unganlar 4 ncü kat ve ilk oraya gidip elinizdeki barcodlu sayfalar ve pasaportları vererek kayıt yaptırıyorsunuz, fotoğraflarınızı kendileri çekiyorlar. Bu esnada eşim ve oğlum unda muayene olması için unganlar daki çok iyiliksever asistanlar Merve ve Filiz hanımlara durum anlatarak rica ettim ve eşim ve oğlum da benimle beraber kayıt oldular. Daha sonra 3 ncü kattaki Düzen Laboratuvarına giderek bankoya uğradık bizleri sıraya aldılar ve sıramız gelince sırası ile gerekli idrar, kan alımı ve akciğer röntgeni çekimleri yapıldı. Düzen laboratuvarına 3 kişi için 353$ (kur 7,53) 2655₺ kredi kartından verdim. Yaklaşık 3 saat sonra gelmemizi istediler ve çıktık. Saat 13:00 civarı 4 ncü kattaki unganlara tekrar gedik ve sıramız geldiğinde bayan Ungan bizleri muayene etti  önce muayene odaına giriyorsunuz, sadece külot kalacak şekilde sounmanızı istiyorlar ve size ameliyat elbisesi veriyorlar ve onu giymenizi istiyorlar. Bekliyorsunuz doctor ungan geliyor başlıyor size sorular sormaya intihar etmeyi düşündün mü, başkasına zarar vermek istedin mi, daha önce ameliyat geçirdin mi, kullandığın ilaç var mı…… o kadar çok soru sorduki bir çoğunu anlamadım hepsine hayır hayır diyerek aynı zamanda sorgu esnasında sol kol ve sağ kola aşıları vuruyordu. Bana ve eşime 3 er adet,17 yaşındaki oğlumuza 5 adet iğne yaptılar. Şahsi düşüncem sanki ilk mülakat unganlarda gerçekleşiyor ve onlardan çıkacak olan sağlık sonuçları ve unganların verdikleri bilgiler vizemizin onaylanması için ilk eatp oluyor gibi geldi bana. Sakın kullandığınız ilaçları ve eğer bir hastalığınız var ise raporunuzu götürmeyi unutmayın (tercüme götürmedik, istemediler)
    Asistanların tamam demesi üzerine ödeme olarak da kendilerine 3100+1890+1890₺ ödemeyi kredi kartından ₺ olarak yaptım. Ertesi gün öğlende sonuçları almamız için tekrar gelmemizi söylediler.
    Salı günü öğlende unganlara uğrayarak sağlık rapolarını teslim aldım. Burada tarafımıza teslim edilen zarf ve aşı bilgileri ile birlikte mühürlü cd verildi. Yanılmıyorsam cd meşhur ssarı zarf ile birlikte amerikaya girerken lazım olacak. Ama aşı bilgilerini sakın kaybetmeyin ve pdf olarak bilgisayarınıza kaydeidin, özellikle de çocuklarınız için okul kayıtlarında gerekecek!!
    Aynı gün saat 15:15 te olan randevumuz için yemek işini de hallettikte sonra otelden yürüyerek 7 dk da konsololsluğun önüne ulaştık, güvenliğe uğradık ve 15:00 de gelmemizi söylediler. Hemen karşıdaki kebap restaurantın da rahatlamak için çay içtik, yanımızda olan sigara çakmak çukulata yı restaurant garsonundan rica ettik ve emanate verdik  şirin garson amca vizeyi almadan gelirseniz emanetlşeri iade etmem diyerek bizi yolcu etti.
    Saat 15:00 de konsollosluğun kapı önüne geldik, güvenlik karşıladı bizi, konsoslosluğun bir gün önce bize mail olarak atmış olduğu covit 19 formunu dolduarak geri mail atmıştık ve dokuman olarak da her birey için print almıştık ama girişte printlere gerek olmadığını söylerek bize ayrı ayrı form vererek doldurmamızı ve imza atmamızı söylediler ve doldurduk. Herşeye hayır demeniz yeterli. Bu essnada güvenlik evraklarımızın olduğu naylon poşeti sadece evraklarımız bizde kalacak şekilde boşaltarak çöpe atmamızı söyledi. Elimizde bir sürü evrak ve düşüp kaybolmaması için 3 kişi ve 6 göz hepimiz dosyalardan gözümüzü ayırdedemedik  elimize ve evraklara küçük bşir bant ile sürme işlemş de yaptılar. Içeri alındık xray cihazından geçirildik, tüm elektronik aletlerin hatta akıllı satin bile girmesi yasak dikkat edin. Biz her şeyi otele bırakmıştık sorun yaşamadık. (sigara da yasak )
    Bizi forum da da bahsedilen meşhur görüşme odasına davet ettiler. Kapıdan girdik yaklaşık 70 metrekare lik corona dan dolayı azaltılmış sandalyelerin olduğu geniş bir alana girdik, Türk bir genç beyefendi bizi karşıladı sıra numarası verdi ama koskoca yerde sadece biz vardık  çağırılacağımız belirterek oturmamızı belirtti. Yaklaşık 10 dk sonra heyacandan bacaklarımızın titrediğini hissettiğimiz anda kendimizi teselli etmeye çalışırken aynı 70 metrekare odanın bir yanını boydan boya kaplayan kalın camları ve görüşme pencereleri olan kısımdaki bir bölümden çağırdılar, İran lı olduğunu düşündüğüm genç Türkçe si az olan bir bey evraklarımızı sırası ile istedi, ayrı ayrı dosyalar halinde olan evraklarımızı (mailde bizden ne talep ettiler ise hepsi tamam dı) aynı zaman da tüm bu evrakların ayrıca yedek olarak da dosyasını oluşturmuştum. İyiki de öyle yapmışım, eşime ait belgeleri isterken vermiş olmama rağmen evlilik cüzdanının kopyasını tekrar istedi, verdiğimi söyledim ama evrak kalabalıklığından dolayı bulamadı yedek dosyamdan çıkarıp verdim. Mali dökümleri 3 ayrı bankadan 2 adet ₺ 1 adet $ hesabına ait 6 aylık dökümlerini verdim. Çok doküman vardı hiç eksiltmeden verdim, bu kadar yeter hepsine gerek yok demesine rağmen zorla verdim. 2 adet de ev tapusu ve kopyalarını verdim. Daha sonra 3 kişi için 990$ tam para verdim fişini aldık ve oturup beklememezi söyledi.
    Heyecan tavan yapmıştı ve 5 dk sonra Hintli olduğunu düşündüğüm 30 lu yaşlarda saçı arkadan bağlanmış, chealse maskesi takmış olan bey çağırdı yanına gittik ingilizce olarak 5 dk beklememizi söyledi ve acaba bir aksilik mi var soruları ile gene oturduk. 5 dk sonra gene aynı Hintli bey davet etti ve 70 metrekare odada cam bankonun önünde kurbanlık Koyun gibi beklemeye geçtik. Ingilizce merhaba diyerek başladı ben hemen ingilizcemin az olduğunu Türkçe diyalog yapmak istedimi belirttim, Hintli bey de Türkçe bilmediğini söyledi yapacak bir şey yoktu  az olan ingilezceme güvenerek merak etmeyin ben size yardımcı olurum sizde bize yardımcı olun dedik ve ellerimizi kadırtarak yemin ettik. Evraklarımızın tam olduğunu her şeyin güzel olduğunu belirtti, benim bu esnada gözüme takılan ve devamlı burnundan düşen chealse maskesini kastederek takımının iyi bir takım olduğunu ama benim Liverpool u tuttuğumu belirttim, kısa bir şakalaşma seansı yaşadık , nereye gideceksiniz? NY Rochester, kim var orada? Kuzenim 6 aydır havaalanında bizi bekliyor , yasakların kalkmasını bizden daha çok merak ediyor, Ne iş yapıyorsun? Bir firmada teknik departman yöneticisiyim? Ne iş yapacaksın? Tabiki şu anda yaptığım ve anladığım işi yapacağım. Harika diyerek soruları tamamladı, akabinde özür dileyerek vizelerinizi onaylamıyorum  kısa bir durgunluk ve üzerimize dökülen kaynar sular  çünküüü sen chealse yi tutmuyorsun o yüzden onaylamıyorum  diyerek güldü ve bizde bir rahatlama, champiyone chealse sözünü mırıldandığımı hissettim  ama benim gerçek takımımın Galatasaray olduğunu söyledim ve harika dedikten sonra vizenizi tebrik ediyorum dedi ve kaşeleri bastı evlilik cüzdanını iade etti ve işimiz bitti biz ne olduğunu anlamadan aptal aptal boş gözlerle çıktık. Eşime ve oğluma hiç bir şey sormadı.
    Not: Vize yi sorunsuz alabilmek için, Dürüst olun, evraklarınız tam olsun, kendinize güvenin, siciliniz temiz olsun, sağlık raporlarında herhangi bir sorun çıkmasın gerisi tamamen prosedür.
    Dışarı çıkmıştık, kapının önünde birbirimize sarılarak çak yaptık ve içeri girmeden önce kapının önündeki restaurant a girerek yaşlı garson amca ile göz göze geldik ve ilk tebriği kendisinden alarak bize çay getirdiler. Kısa bir kendimizi dinlemeden sonra elimdeki birbirine girmiş karman çorman evrakları kontrol ettim acaba eksik bir şeyimiz varmı derken Tapularımızın orjianallerinin olmadığını gördüm ve konsolosluğa geri dönerek güvenliğe durumu anlattım, telefon trafiğinden sonra bana tapularımızın sarı zarf ile geleceğini belirtti ama ben o zarfı açamayacağımı amerika da açmamın benim işime yaramayacağını belirterek israrla istedim ve tekrar içerisi ile irtibata geçtiler kısa bir süre sonra orjinal Tapularım ve kopyaları ile birlikte iade ettiler, kopyaların kendilerinde kalmasını istedim ama gerek olmadığını belirttiler.
    Otele döndük sevincimizi Telegram grubumuz ile paylaştıktan sonra dönüş yoluna koyulduk. 2 gün boyunca CEAC sitesinden kontrolleri yaptım ama ekranda yazan AP ibaresi sinirlerimi bozmuştu ve nihayet issued yazını gördüm ve yaklaşık 10 saat sonra da PTT den kargo haberini aldık, nihayet pasaportlarımız da kargoya verilmişti.
    Ama bitti mi, bitmedi şimdi de 31 Aralık a kadar olan yasakların bir an önce bitirilip gitme planlarına hayırlısı ile başlamak niyetindeyiz.
    Allah Isteyen herkesin gönlüne göre versin, herkesin yolu ve bahtı açık olsun dostlar.
    Süreçte bilgilerini paylaşmaktan esirgemeyen, birbirine karşılıksız yardım eden tüm dostlara selam olsun. Avukatların bulunmasında ve irtibata geçen tüm dostların emeklerine sağlık.
    özellikle de @crazycells @ayvalik10 ve @Muhtaradana ya emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

• @Adil-Uğur tebrik ederiz, darısı başımıza 🙂

• ⭐⭐⭐

@Adil-Uğur harika bir anlatımdan sonra sizlere aileniz ile mutluluklar dilerim. Tebrik ederim. Yolunuz açık olsun 👋🏻

• ⭐⭐

@Adil-Uğur En başından tüm süreci çok güzel anlatmışsınız. Vizeleriniz için tebrikler! Umarım gittiğinizde oradaki tecrübelerinizi de böyle hevesle uzun uzun paylaşırsınız bizimle 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @Servet-Demir Merhaba, başkası olabilir mi? Benim pasaportumun süresi bitmedi henüz.

• @Adil-Uğur Tebrıkler yenı hayatınızda basarılar dılerım.

• ⭐⭐⭐⭐

@dirilo, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

n ,birbirine de

Hayırlı olsun, gözlerim yaşardı okurken. Kendim kazanıp almış gibi sevindim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Adil-Uğur hayirli olsun, tebrikler 🙂

• @frogmorton Ben de telegrama katılmak istiyorum, link paylaşabilir misiniz?
    Teşekkürler

• @crazycells merhaba telegram grubuna kaltılmak için yardımcı olabilir misniz?

Teşekkürler

• Bu ileti silindi!

• Arkadaşlar, topladığınız dökümanlarda ki banka hesap bilgilerini hem kendiniz hem eşiniz için mi aldınız bankadan?
    Yoksa sadece talihliye ait banka hesap dökümü mü gerekiyor?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

53

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |