Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Sanırım benim gözümden kaçtı ama hem buradaki bilgilerde hem USCIS sitesinde $330 dolarlık DV ücreti ödemesini ne zaman yapmam gerektiğiyle ilgili bir bilgi göremedim. Bilgi verebilir misiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Cabarov, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

15.000 dolar şart değil değil mi ? Tek başına gidecek birisi 10.000 dolar gösterse yeter mi sizce ? Bildiğim kadarıyla net bir rakam yok çunku.

Yeterli olup olmayacagina konsolos karar verecek.

Daha once 10.000 dolarin yeterli gorulmedigi durumlar oldu, hatta 15.000 dolarin bile yeterli olmadigi bir ornek vardi. O nedenle ilk seferde vize almak ve surecinizi geciktirmek istemiyorsaniz mumkun oldugu kadar fazla birikim gosterin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetcpaos, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Merhaba,

Sanırım benim gözümden kaçtı ama hem buradaki bilgilerde hem USCIS sitesinde $330 dolarlık DV ücreti ödemesini ne zaman yapmam gerektiğiyle ilgili bir bilgi göremedim. Bilgi verebilir misiniz?

ABD'de AOS yapacak kisiler, numaralari bultende aktif oldugu zaman odeyip receipt alabilirler...

Konsoloslukta CP yapacak kisiler zaten bu ucreti konsoloslukta mulakat sirasinda odeyecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetcpaos kullanici isminizden anladigim kadariyla henuz hangi yoldan ilerleyeceginize karar vermemissiniz 😃

• @crazycells Haha, haklısınız hatta belirsizlik dolayı formu daha dün gönderebildim. Uzun bir düşünme döneminden sonra CP yapmaya karar verdim, zaten virüs dolayısıyla ABD'ye dönüşümü ertelemek durumunda kaldığım için biraz tek opsiyonum haline geldi 😃

Şu andaki planım CP yapmaya çalışmak ancak seçimden sonra olumsuz bir sonuç çıkarsa dönüp AOS yapmaya çalışmak. En iyi ihtimalle Şubat ortasına kadar beklemem gerekecek 90 gün kuralından dolayı, yani emin değilim zamanında yetişir mi öyle bir durumda başvuru. Biraz son çırpınış usulü olacak orası 😃 Umarım herkes için en iyisi olur ve rahatça burada vizelerimizi alabiliriz.

Bilgi için çok teşekkürler bu arada. Önden hazırlık için sorayım şimdiden, ABD'den de Polis Belgesi almamız gerekiyor mu? Onlar kayıtları kendileri alırlar diye umut ediyorum 😃

• Have you ever been in the U.S.?
    Have you ever been issued a U.S. Visa?
    Have you ever been refused a U.S. Visa, been refused admission to the United States, or withdrawn your application for admission at the port of entry
    (İlk iki soruya hayır demişiz üçüncüye evet
    Oysa biz vize bu kızım için vize başvurusunda bulunmadık.)

• @crazycells Teşekkür ederim hocam.

• @GökdereliUSA bence doldurun formu. sizin sıra numaranızda birisine sıra gelirde siz ds formunu doldurmamış olursanız pişmanlık duymayın daha sonra.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetcpaos, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells Haha, haklısınız hatta belirsizlik dolayı formu daha dün gönderebildim. Uzun bir düşünme döneminden sonra CP yapmaya karar verdim, zaten virüs dolayısıyla ABD'ye dönüşümü ertelemek durumunda kaldığım için biraz tek opsiyonum haline geldi 😃

Şu andaki planım CP yapmaya çalışmak ancak seçimden sonra olumsuz bir sonuç çıkarsa dönüp AOS yapmaya çalışmak. En iyi ihtimalle Şubat ortasına kadar beklemem gerekecek 90 gün kuralından dolayı, yani emin değilim zamanında yetişir mi öyle bir durumda başvuru. Biraz son çırpınış usulü olacak orası 😃 Umarım herkes için en iyisi olur ve rahatça burada vizelerimizi alabiliriz.

Bilgi için çok teşekkürler bu arada. Önden hazırlık için sorayım şimdiden, ABD'den de Polis Belgesi almamız gerekiyor mu? Onlar kayıtları kendileri alırlar diye umut ediyorum 😃

ABD'den polis belgesi almaniza gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@akdeniz, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Have you ever been in the U.S.?
    Have you ever been issued a U.S. Visa?
    Have you ever been refused a U.S. Visa, been refused admission to the United States, or withdrawn your application for admission at the port of entry
    (İlk iki soruya hayır demişiz üçüncüye evet
    Oysa biz vize bu kızım için vize başvurusunda bulunmadık.)

KCC'ye yazip formu actirip cevabinizi guncelleyebilirsiniz.

Mulakat sirasinda konsolosluga da gerekli bilgiyi verebilirsiniz.

• @Berk-Şendil, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Oncelikle herkese selamlar, bu sene sürec nasil ilerleyecek kimse kestiremez. Cünkü daha once pandemi vs gibi bir durumla hic karsılasılmadı. Üstüne üstlük baskanlik secimleri vs gibi ek degiskenler mevcut. Herkesin gönlünü ferah tutmasindan yanayim 🙂 Olurda gidersek 15 bin dolar yani 110 bin tl suanda cok cok büyük para ülkemizde. Bu maceraya deger mi degmez mi onu da kestiremiyoruz zaten.Amerikada durum malum, issizlik-pandemi kırılıyor ülke suan.Açıkcası gidemezsemde cok üzülmeyecegim. Hepimiz icin hayirlisi olsun.

Neden böyle bir düşünceye girdiniz anlamış değilim?
    Sonuçta o sizin paranız kimseye hibe etmeyeceksiniz tasarrufu sizde.yillarca çalışıp kazandigin 15 k $ dolara düzgün ne ev ne araba alabilirsin burada. Ayrıca siz giderseniz dolar kazanacaksınız. TL nin durumu ortada.Amerikada ıssız Türk ben daha duymadım eğer gidersek bir çoğumuz Türkiye deki işimizi kariyerimizi bırakacağız. Tabi herkes bir degil ama cesaretli olmakta fayda var.

• @crazycells gönderdim tekrardan inşallah olumlu bir sonuç alırım yardımınız içinde çok teşekkür ederim😊

• @Tolgahan cesaretli olmakta tabiki fayda var ancak gidipte iş bulabilecegimizinde garantisi yok ki, Amerika suan tarihinin en yuksek issizlik oranina sahip. Bende gitmek isterim ancak 110 bin tlyi sadece oradaki masraflara ayiriyor olacagiz ve bir aksilik olurda orada tutunamazsaniz paraniz yanmış olacak ne yazıkki:/

• İyi geceler değerli arkadaşlar,
    Nasılsınız? Umarım her şey yolundadır. Evet Korona süreci zorlu fakat lütfen umudumuzu yitirmeyelim. Bilginize ve deneyiminize danışmak istediğim birkaç küçük sorum daha var:

1- DS260 formunda sahip olduğumuz sosyal medya hesabıyla ilgili bir "social media identifier" yazmamız isteniyor. Doğrudan hesabımızın adını mı yazmamız isteniyor? Örneğin, Twitter hesabınızın adı "Ahmet Esenler" ise "social media identifier" olarak "Ahmet Esenler" mi yazılacak?

2- Bildiğiniz üzere akademik belgelerin paylaşıldığı, indirildiği bir internet sitesi var: "independent.academia.edu" Bu sosyal medya olarak kabul ediliyor mu?

3- İş tecrübelerim;
    3.1- 1997 yılında bir turizm acentesinde yazın 3 ay boyunca sigortalı olarak vize işlemlerini yürüttüm.
    Daha önce 2 yıllık bir tecrübem yoktu fakat yabancı dil alanında lise son sınıf öğrencisiydim ve o ana kadar 11 yıllık bir eğitim almıştım.

3.2  Üniversiteyi bitirdikten sonra 2002 Ekim-Aralık arasında 3 ay kadar öğretmen 
           olarak çalıştım. 2 yıl değil, sadece 3 ay kadar bir tecrübe edinmiş oldum fakat öğretmen 
           olmak için haliyle 4 yıl üniversitede eğitim almıştım. 

3.3. Askerliği Ankara'da tercüman olarak 1 yıla yakın bir süre yaptım. Yine 2 yıllık 
           tecrübem olmadı fakat sonuçta bu unvanda ve alanda  çalışmak için 4 yıl üniversitede 
           okumuştum. 

Yukarıda 3.1, 3.2 ve 3.3'te yaptığım işler için  "Bu mesleğiniz en az 2 yıl eğitim ya da 
         deneyim gerektiriyor  mu?" sorusuna  "Hayır" deyip geçmeli miyim, yoksa "evet" deyip 
         yaptığım işi ayrıntılı anlatmalı mıyım? Sırasıyla belirtirseniz, sevinirim. 

4- DV2021 Lottery için 2019 Ekim-Kasım aylarında başvururken fotoğraf yüklemiştik. Sanırım Konsolosluk'taki görüşmede tekrar fotoğraf sunulması gerekiyor. Getirilen o anki güncel fotoğraf, lottery'e başvuru yapılanla tıpa tıp aynı mı olmalı? Örneğin, başvuru yaparken sakallı idiniz fakat sonradan kestiniz ya da kilo aldınız. Bu tür değişimler, vize görüşmesinde nasıl karşılanıyor / karşılanır?

5- Anladığım kadarıyla her sene 50.000 kişiye "Green Card" veriliyor. Fakat bilgisayar, bu sayının üzerinde seçim yapıyor; örneğin, 60.000. Daha sonra tüm süreç sonunda 50.000 kişi kalıyor, değil mi?

6- Bu DV numaraları, tüm dünyadan katılım olduğu için farklı ülkelerdeki başvuranlara tahsis edilmiş durumda. Örneğin, Türkiye'den başvuru yapanlara en son verilen DV numarası, 34200 olabilir. Bir sonraki numara, yani 34201 DV numarası, mesela, Romanya'dan başvuru yapmış birine verilmiş olabilir, öyle değil mi? Numara atamaları bu şekilde, yanılıyor muyum?

Huzurlarınızda hepinize teşekkür etmek isterim.

Saygılarımla,

• @ozdmryavuzciftci, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells dosya numaram 4XXX bu numara ile 4000lerdemi oluyorum mesela 23000 gibi bir rakamlı biriyle arada fark oluyormu ? Teşekkür ediyorum şimdiden cevablara ☺

Evet 4binlerdesiniz , muhtemelen çok yakın bir zamanda evrak isteği maili alacaksınız ve önümüzdeki ay büyük ihtimal numaranız current olur 🙂 23bin ile aranızdaki fark sıranızın daha erken gelmesi ve vizenizi daha erken ala bilmeniz. Dosya numarası ne kadar küçük olursa o kadar iyi.

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

Brit Simon'ın blogunu karıştırırken şöyle bir şey ile karşılaştım:

"If you are planning to attend a consular interview, you should attend the interview with a DS5540 already completed."

Bu bizleri kapsıyor mu?

• Merhaba Arkadaşlar. 2 sorum olcak cevaplarsanız çok sevinirim.

1)Ben ds-260 formumu haziranda gönderdim. Ve şuan iş değiştirme gibi bir durumum var. Sizce iş değiştirirsem ds-260 formumu tekrar açtırmam gerekirmi ve bu durum genel olarak mülakat sürecimi etkiler mi?

1. Yeni yayınlanan vize bültenine göre vize mülakat sırasının 26.000'lere gelmesi çok mu zor? Sizce şansım ne kadar var?

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@okuyanus, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

İyi geceler değerli arkadaşlar,
    Nasılsınız? Umarım her şey yolundadır. Evet Korona süreci zorlu fakat lütfen umudumuzu yitirmeyelim. Bilginize ve deneyiminize danışmak istediğim birkaç küçük sorum daha var:

1- DS260 formunda sahip olduğumuz sosyal medya hesabıyla ilgili bir "social media identifier" yazmamız isteniyor. Doğrudan hesabımızın adını mı yazmamız isteniyor? Örneğin, Twitter hesabınızın adı "Ahmet Esenler" ise "social media identifier" olarak "Ahmet Esenler" mi yazılacak?

2- Bildiğiniz üzere akademik belgelerin paylaşıldığı, indirildiği bir internet sitesi var: "independent.academia.edu" Bu sosyal medya olarak kabul ediliyor mu?

3- İş tecrübelerim;
    3.1- 1997 yılında bir turizm acentesinde yazın 3 ay boyunca sigortalı olarak vize işlemlerini yürüttüm.
    Daha önce 2 yıllık bir tecrübem yoktu fakat yabancı dil alanında lise son sınıf öğrencisiydim ve o ana kadar 11 yıllık bir eğitim almıştım.

3.2  Üniversiteyi bitirdikten sonra 2002 Ekim-Aralık arasında 3 ay kadar öğretmen 
           olarak çalıştım. 2 yıl değil, sadece 3 ay kadar bir tecrübe edinmiş oldum fakat öğretmen 
           olmak için haliyle 4 yıl üniversitede eğitim almıştım. 

3.3. Askerliği Ankara'da tercüman olarak 1 yıla yakın bir süre yaptım. Yine 2 yıllık 
           tecrübem olmadı fakat sonuçta bu unvanda ve alanda  çalışmak için 4 yıl üniversitede 
           okumuştum. 

Yukarıda 3.1, 3.2 ve 3.3'te yaptığım işler için  "Bu mesleğiniz en az 2 yıl eğitim ya da 
         deneyim gerektiriyor  mu?" sorusuna  "Hayır" deyip geçmeli miyim, yoksa "evet" deyip 
         yaptığım işi ayrıntılı anlatmalı mıyım? Sırasıyla belirtirseniz, sevinirim. 

4- DV2021 Lottery için 2019 Ekim-Kasım aylarında başvururken fotoğraf yüklemiştik. Sanırım Konsolosluk'taki görüşmede tekrar fotoğraf sunulması gerekiyor. Getirilen o anki güncel fotoğraf, lottery'e başvuru yapılanla tıpa tıp aynı mı olmalı? Örneğin, başvuru yaparken sakallı idiniz fakat sonradan kestiniz ya da kilo aldınız. Bu tür değişimler, vize görüşmesinde nasıl karşılanıyor / karşılanır?

5- Anladığım kadarıyla her sene 50.000 kişiye "Green Card" veriliyor. Fakat bilgisayar, bu sayının üzerinde seçim yapıyor; örneğin, 60.000. Daha sonra tüm süreç sonunda 50.000 kişi kalıyor, değil mi?

6- Bu DV numaraları, tüm dünyadan katılım olduğu için farklı ülkelerdeki başvuranlara tahsis edilmiş durumda. Örneğin, Türkiye'den başvuru yapanlara en son verilen DV numarası, 34200 olabilir. Bir sonraki numara, yani 34201 DV numarası, mesela, Romanya'dan başvuru yapmış birine verilmiş olabilir, öyle değil mi? Numara atamaları bu şekilde, yanılıyor muyum?

Huzurlarınızda hepinize teşekkür etmek isterim.

Saygılarımla,

1. kullanici adinizdaki @ 'ten sonrasini yazmaniz yeterli.

2. bunu eklemenize gerek yok.

3. 3'u icin de hayir diyebilirsiniz.

4. Guncel bir fotograf goturun, ayni kisinin fotografi oldugu surece bir problem olmaz.

5. Maksimum vize sayisi 55.000, bu vizelerin tamaminin dagitilmasi zorunlu degil ama bu vize sayisindan daha fazlasi kesinlikle dagitilmaz.

6. Evet, EU bolgesindeki baska bir ulkeye denk gelmistir buyuk ihtimal.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Merhaba,

Brit Simon'ın blogunu karıştırırken şöyle bir şey ile karşılaştım:

"If you are planning to attend a consular interview, you should attend the interview with a DS5540 already completed."

Bu bizleri kapsıyor mu?

Evet, mulakatlar basladigi zaman zaten konsolosluk bu konuda email ile bilgilendirme yapar. Ama onceden doldurup gondermekte bir problem yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@O-B-K, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Merhaba Arkadaşlar. 2 sorum olcak cevaplarsanız çok sevinirim.

1)Ben ds-260 formumu haziranda gönderdim. Ve şuan iş değiştirme gibi bir durumum var. Sizce iş değiştirirsem ds-260 formumu tekrar açtırmam gerekirmi ve bu durum genel olarak mülakat sürecimi etkiler mi?

1. Yeni yayınlanan vize bültenine göre vize mülakat sırasının 26.000'lere gelmesi çok mu zor? Sizce şansım ne kadar var?

Teşekkürler

1. Hayir, boyle guncellemelerden kacinmalisiniz.

2. Bekleyip gorecegiz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |