Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @hsyn77
    Merhaba, bu sene ben de çok benzer durumdayım F-1 ile AOS yapmayı düşünüyorum. Sohbetten size birkaç soru sorabilir miyim?

• @crazycells Merhaba. oncelikle emegin icin tesekkur ederim. Muthis bir ozvergi gosterdigine sahit oldum. Ben 8 aydir F2 ile ABD'deyim. Buradaya temelli tasindik. Esim de ayrica bir GK surecindeyken (henuz cok basinnda immigration sureci baslamadi) bana da cekilisten GK cikti. Esim F1 oldugu icin okulunda yasal olarak caslismakta. Onun da benim de SSN'nimiz var. Benim herhangi bir gelirim yok, yani Tax returnum de yok. Bir de amerikan vatandasi kizimiz var. Her ikimizin de ID, ehliyet, FICO score, SSNlerimiz ve 5 yillik da visamiz var. Benim siram 36XXXlerde ve islemleri San Jose'de yapmayi dusunuyoruz. I-260 formunu da buna gore burayi secerek gonderdik. Yorumlari okudugumda tedirgin olmadim degil. Islemlerin yesitmemesi ihtimalinin burada daha fazla olmasi beni biraz urkuttu. Ama su durumda Turkiye'den de kolay islem yapma ihtimalinin oldugunu malesef dusunemiyorum.
    Bu bilgiler isiginda size bazi sorularim olacak;

1. Buradaki islemlerin hizlandirilmasi bizim gayretimizle de baglantili mi?
    2. Kizimiz vatandas olmasina ragmen i-260 formunu dolduruken otomatik olarak onu da getirmisler ve biz onun adina da formu doldurmak zorunda kaldik. Secenekler arasinda sadece ABD vatandasi olmadigi icin Ugrugu Turk ama ABD pasaportu var dedik(tek vatandasligi var) bu ileride bize sorun cikarir mi?
    3. GK hakkinin kaybolma ihtimali konusuluyor bunun tam olarak sartlari nelerdir? 2021 Ekim'e kadar mulakata girmek mi? yoksa GK elimize gelmis olmasi mi gerekiyor? Gelememisse islem hangi asamada olursa olsun surec iptal mi oluyor?
    4. GK cekilisle kazanip sartlari yerine getiren ama sirf bu surecin uzunlugundan dolayi hak kaybi yasayanlarin orani nedir?

Sirf bu kadar yaziyi okudugunuz icin ayrica tesekkur ederim. Gorusmek uzere

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@losersweepers, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,
    Daha önce F-1’dan Green Card’a geçebilmiş olan var mı? Nasıl bir süreç, sizce Amerika dışına çıkıp başka bir ülkeden yapmam daha mı mantıklı olur? Ve ilk adımım ne olmalı AOS’a resmi olarak başlayabilmem için?

ilk iletiyi iyice okuyup anlamalisiniz, AOS sureci I-485 formu gondererek basliyor...

Daha once F1 vizesi alirken idari isleme kalmis miydiniz?

• Hayır, sorunsuz bir şekilde aldım, aynı şekilde turist vizem de var

Okuyacağım teşekkür ederim

@crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,
    Daha önce F-1’dan Green Card’a geçebilmiş olan var mı? Nasıl bir süreç, sizce Amerika dışına çıkıp başka bir ülkeden yapmam daha mı mantıklı olur? Ve ilk adımım ne olmalı AOS’a resmi olarak başlayabilmem için?

ilk iletiyi iyice okuyup anlamalisiniz, AOS sureci I-485 formu gondererek basliyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hayır, sorunsuz bir şekilde aldım, aynı şekilde turist vizem de var

Okuyacağım teşekkür ederim

Merhaba,

o halde iki surec de (CP vs. AOS) sizin icin sorunsuz isler gibi gorunuyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Senol-Ozer, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Merhaba. oncelikle emegin icin tesekkur ederim. Muthis bir ozvergi gosterdigine sahit oldum. Ben 8 aydir F2 ile ABD'deyim. Buradaya temelli tasindik. Esim de ayrica bir GK surecindeyken (henuz cok basinnda immigration sureci baslamadi) bana da cekilisten GK cikti. Esim F1 oldugu icin okulunda yasal olarak caslismakta. Onun da benim de SSN'nimiz var. Benim herhangi bir gelirim yok, yani Tax returnum de yok. Bir de amerikan vatandasi kizimiz var. Her ikimizin de ID, ehliyet, FICO score, SSNlerimiz ve 5 yillik da visamiz var. Benim siram 36XXXlerde ve islemleri San Jose'de yapmayi dusunuyoruz. I-260 formunu da buna gore burayi secerek gonderdik. Yorumlari okudugumda tedirgin olmadim degil. Islemlerin yesitmemesi ihtimalinin burada daha fazla olmasi beni biraz urkuttu. Ama su durumda Turkiye'den de kolay islem yapma ihtimalinin oldugunu malesef dusunemiyorum.
    Bu bilgiler isiginda size bazi sorularim olacak;

1. Buradaki islemlerin hizlandirilmasi bizim gayretimizle de baglantili mi?
    2. Kizimiz vatandas olmasina ragmen i-260 formunu dolduruken otomatik olarak onu da getirmisler ve biz onun adina da formu doldurmak zorunda kaldik. Secenekler arasinda sadece ABD vatandasi olmadigi icin Ugrugu Turk ama ABD pasaportu var dedik(tek vatandasligi var) bu ileride bize sorun cikarir mi?
    3. GK hakkinin kaybolma ihtimali konusuluyor bunun tam olarak sartlari nelerdir? 2021 Ekim'e kadar mulakata girmek mi? yoksa GK elimize gelmis olmasi mi gerekiyor? Gelememisse islem hangi asamada olursa olsun surec iptal mi oluyor?
    4. GK cekilisle kazanip sartlari yerine getiren ama sirf bu surecin uzunlugundan dolayi hak kaybi yasayanlarin orani nedir?

Sirf bu kadar yaziyi okudugunuz icin ayrica tesekkur ederim. Gorusmek uzere

GC diyin isterseniz, forumda bu kisaltmaya alisigiz 🙂

1. Maalesef cok size bagli degil, cunku numaraniz aktif olmadan islemlere baslayamazsiniz. Numaralarin hizli sekilde aktif olmasi da ancak "COVID-19" gibi beklenmedik durumlara bagli, onceki bultenlere suradan bakabilirsiniz:
      https://yesilkartforum.com/bulten/

2. Sorun cikarmaz, ama onun adina bir DS-260 formu doldurmaniza gerek yok. form o sekilde doldurulmamis sekilde kalabilir...

3. 30 Eylul 2021'e kadar mulakati gecmis olmalisiniz, yani basvurunuz onaylanmis olmali. GC'nin sonradan gelmesi bir problem degil...

4. Boyle kisiler var, fakat bir oran veremem, yukaridaki bulteni inceleyebilirsiniz hangi sayilara sira geldigini ogrenmek icin...

Ben yerinizde olsaydim CP yapardim, AOS degil...

• @crazycells geri donusunuz icin cok tesekkur ederim. Duzeltmeniz icin de ayrica kendimi de duzelteyim bircok yere I-260 yazmisim:) DS-260 olacakti. I-485 cok konustuk belki ondandir. Sanirim AOS'dan CP'ye degisim yapabiliyoruz. Biraz daha bekleyip en dogru karari verememiz gerecekcek. Cok tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells geri donusunuz icin cok tesekkur ederim. Duzeltmeniz icin de ayrica kendimi de duzelteyim bircok yere I-260 yazmisim:) DS-260 olacakti. I-485 cok konustuk belki ondandir. Sanirim AOS'dan CP'ye degisim yapabiliyoruz. Biraz daha bekleyip en dogru karari verememiz gerecekcek. Cok tesekkur ederim.

Evet, ilk birkac ay bekleyip gidisata gore karar verebilirsiniz.

Dogrudur, DS formlari, Department of State yani Disisleri Bakanligi'na bagli konsolosluk icin gerekli formlar...
    I formlari ise, Immigration formlari, yani USCIS'in ABD icindeki gocmenlik sureci icin gerekli formlar...

• @crazycells gercekten nasil bir enerjiniz var anlamadim. Bravo! Cok tesekkur ederim. Bizim AOS yapmak istememizin asil sebebi cocugun okulu ve esimin isi. Buradan uzun sureli ayrilamamamiz gerekiyor. Acaba CP yapip sadece randevu zamani gidip sonucu aldiktan sonra donsek nasil olur? Boyle bir sey mumkun olabilir mi? Tabii yine de belli bir zaman Turkiye'de kalmamiz gerekecektir diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells gercekten nasil bir enerjiniz var anlamadim. Bravo! Cok tesekkur ederim. Bizim AOS yapmak istememizin asil sebebi cocugun okulu ve esimin isi. Buradan uzun sureli ayrilamamamiz gerekiyor. Acaba CP yapip sadece randevu zamani gidip sonucu aldiktan sonra donsek nasil olur? Boyle bir sey mumkun olabilir mi? Tabii yine de belli bir zaman Turkiye'de kalmamiz gerekecektir diye dusunuyorum.

Evet, zaten ABD'de yasayip CP yapanlar o sekilde yapiyor...

Hemen mulakat oncesi Turkiye'ye gelip, 2 hafta sonra ABD'ye donebiliyorsunuz cogunlukla...

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@sunrise AOS (Adjustment of Status) ile Green Card (DV) almak içinde söyledi:

@crazycells Tekrar selamlar. Bir sorumuz daha olacak. DS260 doldururken karsilastik. bizim kizimiz Amerikada dogdu haliyle vatandasligi var. Formun en basinda onun icin de bir form baslatilabiliyor. Onun icin de bir form doldurmali miyiz? Cunku nationality falan soruyor ve seceneklerde USA yok. Sonucta onun icin GC`a basvuru yapmayacagiz. Ne dersiniz?

hayir, Green Card sahipleri ya da ABD vatandaslari icin DS260 formunu doldurmaniza gerek yok. Bu aile uyeleri mulakata da girmeyecek.

Peki, kendi adimiza formlari doldurduktan sonra cocuk sahibi olursak DS 260 i update etmemiz gerekecek mi, boyle bi imkan var mi? (Dogacak cocugun ABD vatandasi oldugunu da varsayarsak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@parametri, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@sunrise AOS (Adjustment of Status) ile Green Card (DV) almak içinde söyledi:

@crazycells Tekrar selamlar. Bir sorumuz daha olacak. DS260 doldururken karsilastik. bizim kizimiz Amerikada dogdu haliyle vatandasligi var. Formun en basinda onun icin de bir form baslatilabiliyor. Onun icin de bir form doldurmali miyiz? Cunku nationality falan soruyor ve seceneklerde USA yok. Sonucta onun icin GC`a basvuru yapmayacagiz. Ne dersiniz?

hayir, Green Card sahipleri ya da ABD vatandaslari icin DS260 formunu doldurmaniza gerek yok. Bu aile uyeleri mulakata da girmeyecek.

Peki, kendi adimiza formlari doldurduktan sonra cocuk sahibi olursak DS 260 i update etmemiz gerekecek mi, boyle bi imkan var mi? (Dogacak cocugun ABD vatandasi oldugunu da varsayarsak)

1.Kendisi Green Card almayacak 2.Verdiginiz bilgiler formu doldurdugunuz gune gore hala dogru 🙂 Bu sartlar altinda konsolosluk degisiklik yapmayacaktir, yapmanizi da istemeyecektir...

• @Yakup-Talha-Sevinç, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Bu mesajı yazan Cihan Sevinç Kardeşiyim.
    Merhaba geçen sene çekilişten green kart çıktı aos yaptım f1 la Amerika’da bulunuyordum Türkiye’den yapmadıgima cok pişman oldum Türkiye’den yapsaydım hem daha az masraf olacaktı hem daha hızlı olacaktı Amerika’dan alacaklara tavsiyem numaraları vize bülteninde gözüktügu zaman hemen dosyalarını göndersinler benim numaram
    ocakta yayınlandı mart için ben marta dosya hazırlayıp Mart’ın 20 sinde gönderdim ama Ocak’ın 15’inde yayınlanır yayınlanmaz hazır olsa gönderebilirmisim onuda sonradan ogrendim İngilizcem iyi olmadığı için avukatla yaptım İngilizcesi iyi olanlar kesinliklikle cok zor bir surec deil uscis sitesinden bakarak kendileri yapabilirler
    Yani önceden ds 260 ı doldurup göndermiştim sonra numaram geldiği zaman diğer istenenlere dosya ile birlikte gönderdim daha sonra parmak izi geldi parmak izi verdim parmak izinden genelde 1veya 2 ay içinde mülakat gelmesi lazım benim mülakatım gelmedi dört ay geçti mülakat gelmediginden dolayi info pass Appointment aldim gece girip bakarsaniz bulursunuz infopass appointmenti görüşme yaptım sonraki hafta hemen mülakata aldılar daha sonra da iki hafta içinde kartim geldi.
    Sonuç olarak bu süreçte Ali Cihan bey avukatta çok daha fazla yardımcı oldu burdaki bilgiler gerçekten çok kıymetli ve bu bılgılerden yararlanarak gc sürecini kendiniz yapabilirsiniz.

infopass appointment ne tam olarak bilmiyorum ama arattigimda cikan websitesinde soyle bi not var. Sizin durumunuzdan sonra degisiklik oldu galiba. Benzeri bi surec var midir biliyor musunuz?

"Scheduling An Appointment
    Inside the United States
    If you are inside the United States, you can no longer schedule an appointment online using InfoPass for domestic offices. However, you can check your case status, see our case processing times, change your address, and use other tools on our website."

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@parametri, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@Yakup-Talha-Sevinç, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Bu mesajı yazan Cihan Sevinç Kardeşiyim.
    Merhaba geçen sene çekilişten green kart çıktı aos yaptım f1 la Amerika’da bulunuyordum Türkiye’den yapmadıgima cok pişman oldum Türkiye’den yapsaydım hem daha az masraf olacaktı hem daha hızlı olacaktı Amerika’dan alacaklara tavsiyem numaraları vize bülteninde gözüktügu zaman hemen dosyalarını göndersinler benim numaram
    ocakta yayınlandı mart için ben marta dosya hazırlayıp Mart’ın 20 sinde gönderdim ama Ocak’ın 15’inde yayınlanır yayınlanmaz hazır olsa gönderebilirmisim onuda sonradan ogrendim İngilizcem iyi olmadığı için avukatla yaptım İngilizcesi iyi olanlar kesinliklikle cok zor bir surec deil uscis sitesinden bakarak kendileri yapabilirler
    Yani önceden ds 260 ı doldurup göndermiştim sonra numaram geldiği zaman diğer istenenlere dosya ile birlikte gönderdim daha sonra parmak izi geldi parmak izi verdim parmak izinden genelde 1veya 2 ay içinde mülakat gelmesi lazım benim mülakatım gelmedi dört ay geçti mülakat gelmediginden dolayi info pass Appointment aldim gece girip bakarsaniz bulursunuz infopass appointmenti görüşme yaptım sonraki hafta hemen mülakata aldılar daha sonra da iki hafta içinde kartim geldi.
    Sonuç olarak bu süreçte Ali Cihan bey avukatta çok daha fazla yardımcı oldu burdaki bilgiler gerçekten çok kıymetli ve bu bılgılerden yararlanarak gc sürecini kendiniz yapabilirsiniz.

infopass appointment ne tam olarak bilmiyorum ama arattigimda cikan websitesinde soyle bi not var. Sizin durumunuzdan sonra degisiklik oldu galiba. Benzeri bi surec var midir biliyor musunuz?

"Scheduling An Appointment
    Inside the United States
    If you are inside the United States, you can no longer schedule an appointment online using InfoPass for domestic offices. However, you can check your case status, see our case processing times, change your address, and use other tools on our website."

Evet, maalesef o kisim degisti, artik USCIS ofislerde bir randevu alabilmek cok daha zorlasti...

https://yesilkartforum.com/forum/topic/302/uscis-randevulari-infopass-appointment

• @crazycells cok tesekkur ederim. Muhtemelen CP'ye gecis yapacagiz. Esimin de is yeri sponsorlugunda GC alma sureci baslamisti ama o henuz Dep.of Labor asamasinda. Onun islemleri ile birlikte nasil sureci yurutecegiz simdi onu arastiracagiz. Onun islemlerini guvenli bir asamasinda bekletmek iyi olacaktir.

• Merhaba,
    DS-260’da daha önce Amerika’da bulunduğunuz tarihleri yazın diyordu. 2 kere geldim gittim onları yazdım, sonra en son geldiğimde öğrenci olarak geldim ve henüz çıkış yapmadım. Çıkış tarihini yazmayınca kabul etmiyor, son girdiğimi yazmayayım mı? Nasıl yapmak gerekiyor bilen yazabilirse çok mutlu olurum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba,
    DS-260’da daha önce Amerika’da bulunduğunuz tarihleri yazın diyordu. 2 kere geldim gittim onları yazdım, sonra en son geldiğimde öğrenci olarak geldim ve henüz çıkış yapmadım. Çıkış tarihini yazmayınca kabul etmiyor, son girdiğimi yazmayayım mı? Nasıl yapmak gerekiyor bilen yazabilirse çok mutlu olurum

bugunun tarihini yazabilirsiniz, AOS icin DS-260 formu cok da onemli degil, cunku degerlendirmeye alinmayacak... asil onemli olan form I-485 formu olacak, bilginize...

• Tamamdır sağolun.
    Bir de acaba KCC yine de bana sıram gelince belgeleri yollamam gerektiğini söyleyecek mi? Yoksa DS-260’ın pek önemi olmadığı için yine kendim mi takip etmem gerekiyor current olmasını?

Merhaba,

bugunun tarihini yazabilirsiniz, AOS icin DS-260 formu cok da onemli degil, cunku degerlendirmeye alinmayacak... asil onemli olan form I-485 formu olacak, bilginize...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tamamdır sağolun.
    Bir de acaba KCC yine de bana sıram gelince belgeleri yollamam gerektiğini söyleyecek mi? Yoksa DS-260’ın pek önemi olmadığı için yine kendim mi takip etmem gerekiyor current olmasını?

Merhaba,

Siz takip edeceksiniz. KCC'nin sizinle bir daha iletisime gececegini sanmiyorum. Islemleri USCIS ile halledeceksiniz, o nedenle KCC'ye evrak gondermek gereksiz.

• @crazycells tekrar merhaba, DS260 formunu revize etmek icin actigimiza her seyi degistirebiliyoruz fakat "islem yapmak istedigimiz yer" bir degisiklik izni vermiyor. Evraklari USCIS'a gonder kismini da sectigimiz sekilde degistirilemez modda. Ileride bu degisir mi? Yoksa baska bir sekilde mi bu degisikligi yapacagiz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

47

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |