Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Geldiğimden beri 100un üzerinde aile ile aynı sofraya oturduk, yedik içtik evimizi açtık, davetlerine katıldık...

3-5 tane çöp çıkmadı değil...

3-5 kişi için kalan 95i rencide edecek "Türkler kötüdür " genellemesine katılamam...
    Kötüleri uzaklaştırmayı beceremeyen, doğruları söyleyenlere değilde şatafatlı sözlere kanan, saçma ithamlarla iyileri kacirip "hem yardimci olayım hemde şüphe ile bakılsın, bana ne be" noktasına getiren bir çok insan var...

Ben kötüden kat ve kat iyi Turkle tanıştım. Kimse kimseyi zorla tutmuyor...

Çok guzel bir Türk çevremiz var... Ustuste 2 hafta sonu toplamda 20-25 aile ile kahvaltı yaptık parklarda... Gün icerisine "hadi" dendiğinde çocukları havuz başında yada parkta oynarken 5-10 hanım bulusabiliyor... Bunların yarısını yapanlar "büyük Türk buluşması yaptık " diye resimler atıp orda burda paylasiyor .. biz ise "sadece karşı apartman komşuları ile buluştuk diyerek cagiramadigimiz insanların kırılmaması için açıklama yapıyoruz bir iki resim paylaşıp altına yazıp...

Türkler iyidir...

Kötü diyen çok gördüm ... Bir çoğu karşılıksız kimsenin elinden tutmamistir... Üstüne birde onu bunu karalar ...

Bu noktada Türk nüfusunun az olduğu yerlere şerh koyarım. Alternatif insan sayısı az olduğu için ilişkiler sorunlu ve soğuk olabiliyor...

Amerika ya daha iyi bir hayat için geldim... Insanlık olarak belli kaliteye ulaşamamış kişileri çevremde tutmaya hiç niyetim yok... Onlar yüzünden de başkalarını içine alacak genellemelerle basklarinin hakkına girmeye de asla hakkım yok...

Benim Houston da ki çevrem için düşüncelerim bu yönde...

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Birlik olma konusunda en takdir ettiğim millet hintliler. Ben bu kadar birbirlerine destek ve birlik olan başka bir millet görmedim.

Elbette sayı olarak avantajlılar fakat küçük topluluk olduklarında bile beraber olabildiklerine çok defa şahit oldum. Tam entegre olup aynı zamanda birbirlerini tutmayı ve geleneklerinden ödün vermemeyi başarabilen başka toplum görmedim. Cidden bravo onlara. Maalesef biz genel olarak halen (affınızla) sidik yarışındayız 😞 Türkiye’deyken çevremde çokça oluşan ve rahatsız eden bir konuydu, burada da aynı kaldığı yerden devam ettirildiğini gördüm ve uzaklaştım.

Dedikodu milli sporumuz ... Buna hazırlıklı olmamız lazım 🙂 o yüzden hep diyorum... Burada maddiyat değil psikolojik süreçler yoruyor insanlari...

• @kivo grup acik mi ? alim var mi 😁

• Yasaklı

@Ercan-Tekoglan var tabi ozelden bana numarani atarsan alalim whatsapp a 🙂

• Evlerinde unlu pasta borek falanla ugrasanlar, eger organik, tas degirmende cekilmis un istiyorsaniz, Amazon'dan online alabilirsiniz (free shipping, genelde 1 hafta icinde adrese geliyor):

Great River Organic Milling, Specailty Flour, Whole Wheat Pastry Flour, Stone Ground, Organic, 25-Pounds

25 Pounds = 11.3 Kg

Yaklasik fiyati $42

Biz 4-5 yildir bu unu kullaniyoruz ve cok memnunuz.

• Ilk mesajdaki formata donusturemedim ama simdilik suraya ekleyeyim, 2019 Austin 2 yetiskin 1 cocuk (3.5 yas) :
    Internet Aboneligi 50
    Lemonade ev sigorta 6.5
    Austin Aquarium 12.83 (ayda bir gidiyoruz, ozel ilgi diyelim)
    AAA TX Membership 9.75 (Soforler odasi federasyonu vb gibi bir sey, cekici hizmeti ve baskaca hizmetleri var)
    Wash,N,Roll 19.99 (Lyft yapinca duzenli olarak arac yikatiliyor temizleniyor)
    AT&T 151.94 (2 hat ve telefonun taksiti, sinirsiz data,text, konusma)
    TxTag 150 (surekli bi kadar gelmiyor tabii ama maksimum yazdim, Toll gecis ucreti)
    Texas Gas 70 (En cok yazin geliyor, dus sikligi artiyor ve cok sicak su kullaniyoruz)
    Pedarnales Electric 80 (maksimum)
    Gasoline 380 (Bu da maksimize hali, 33mpg yakiyor aracim, bu kadar gelmiyor genellikle)
    Mutfak 800 (Bogazimdan vazgecmem)
    Kira+Utilities 1600 (Utilities 110 $ civari)
    Arac sigortasi (2 surucu): 100$
    Toplam: 3431.01

Gunluk 155$ Lyft yapan birisi haftada 6 gun ve 4 hafta calisirsa (artik gunlerde de tatil yapsin) 24 gunde brut 3720 kazaniyor. Amortisman haric benzin dahil yine size 300$ para artar.
    Musrifseniz (ki ben oyleyim) kafa kafaya denk gelir. Daha yuksek gelirli bir is bulunca Lyft'e devam edecegim. O zaman rakamlari guncellerim.
    Ev 2+2 (2 bedroom, 2 wc+banyo), Saglik sigortasini beklemeye aldik, bu sene de yaptirmiyoruz. Cocuklari medicade kapsiyor. Arac sigortasini unuttum, tek arac 2 kisi surucu, 6 aylik 650$ olarak dusunun. Aylik 100$ olarak eklenebilir (ekledim).
    Bir yorum olarak: Ayni miktari delivery ile kazanirsaniz toll parasi, yakit, amortisman duser de duser. O zaman net kariniz artacaktir.

• @caglaror gunluk kac saat calistiginizi da ekler misiniz ?

• @sorroo tutari tutturmak onemli. Gune gore degisir, iyi gunlerde 20$+/saat olur, kotu gunlerde saati 10$ zor eder. Ortalama degeriniz ayda ya da haftada belirttigim degerlere gelmeli.
    Gecen Cuma ogleden sonra 3 de cikip gece ( sabah) 4 de geldim 370$. Gecen Sali 10 saat ve gunduz yaptim 60$.

• @caglaror, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Ev 2+2 (2 bedroom, 2 wc+banyo)

Bilgiler için teşekkür ederim.
    ilk mesaja eklenmiştir. 👍

• Ilk geldigimizde Florida'da benzin 1 gallon = $1.30 civariydi. Hatta bir ara ABD ordusu Irak'da kara harekati baslatinca, $1.60'a kadar yukselmisti ve insanlar benzin de artik alinmaz oldu diye soyleniyordu. Simdi 1 gallon = $2.20 civarlarinda ve herkese gayet normal geliyor. Ama suda bir gercek, 2008-2009 yillarinda (mortgage krizi patladiginda) 1 gallon = $4.20'ye kadar cikmisti bir ara.

• Bu arada Turkiye'dekiler icin 1 gallon = 3.78 litre

Ilk mesajdaki formata donusturemedim ama simdilik suraya ekleyeyim, 2019 Austin 2 yetiskin 1 cocuk (3.5 yas) :
    Internet Aboneligi 50
    Lemonade ev sigorta 6.5
    Austin Aquarium 12.83 (ayda bir gidiyoruz, ozel ilgi diyelim)
    AAA TX Membership 9.75 (Soforler odasi federasyonu vb gibi bir sey, cekici hizmeti ve baskaca hizmetleri var)
    Wash,N,Roll 19.99 (Lyft yapinca duzenli olarak arac yikatiliyor temizleniyor)
    AT&T 151.94 (2 hat ve telefonun taksiti, sinirsiz data,text, konusma)
    TxTag 150 (surekli bi kadar gelmiyor tabii ama maksimum yazdim, Toll gecis ucreti)
    Texas Gas 70 (En cok yazin geliyor, dus sikligi artiyor ve cok sicak su kullaniyoruz)
    Pedarnales Electric 80 (maksimum)
    Gasoline 380 (Bu da maksimize hali, 33mpg yakiyor aracim, bu kadar gelmiyor genellikle)
    Mutfak 800 (Bogazimdan vazgecmem)
    Kira+Utilities 1600 (Utilities 110 $ civari)
    Arac sigortasi (2 surucu): 100$
    Toplam: 3431.01

Gunluk 155$ Lyft yapan birisi haftada 6 gun ve 4 hafta calisirsa (artik gunlerde de tatil yapsin) 24 gunde brut 3720 kazaniyor. Amortisman haric benzin dahil yine size 300$ para artar.
    Musrifseniz (ki ben oyleyim) kafa kafaya denk gelir. Daha yuksek gelirli bir is bulunca Lyft'e devam edecegim. O zaman rakamlari guncellerim.
    Ev 2+2 (2 bedroom, 2 wc+banyo), Saglik sigortasini beklemeye aldik, bu sene de yaptirmiyoruz. Cocuklari medicade kapsiyor. Arac sigortasini unuttum, tek arac 2 kisi surucu, 6 aylik 650$ olarak dusunun. Aylik 100$ olarak eklenebilir (ekledim).
    Bir yorum olarak: Ayni miktari delivery ile kazanirsaniz toll parasi, yakit, amortisman duser de duser. O zaman net kariniz artacaktir.

Herseyi detaylandirdiginiz icin tesekkurler! Yalniz dikkatimi cekti, ev kirasi oldukca yuksek geldi bana. Yani utilities cikinca, $1500 civari kira yerine, eger imkan varsa, 30 yillik mortgage ile ev almak daha mantikli geliyor. Tabii ki herkesin finansal durumu ve tercihleri farkli olabilir.

• @MySea 4.20 olunca ne yaptı peki halk

• ⭐⭐⭐

@MySea caglaror’un US hikayesi o kadar uzun değil. Mortgage için gerekli credit historye ulaşmamıştır.

• @Muhtaradana, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@MySea 4.20 olunca ne yaptı peki halk

Aslinda hicbirsey! Buradaki insanlar icin, eger NYC, Chicago gibi metropollerde yasamiyorsaniz, arabaya binmek, ayakkabi giymek gibi birsey. Yani benzin $10 da olsa mecbur kullanacaklar. Yalniz, burada her eyalette senatorler ve yine yasadiginiz yerde Republic veya Democrat representatives vardir. Onlarin office lerine ulasarak sikayet edebilirsiniz. Mutlaka cevap verirler ve ellerinden gelen birseyse geregini yapmaya calisirlar. Iste bu sekilde sikayet edenler cok olmustu benim cevremde.

• @keysnambır, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@MySea caglaror’un US hikayesi o kadar uzun değil. Mortgage için gerekli credit historye ulaşmamıştır.

Maaş varsa yeterli... Biz 8 ayda aldık...

• @keysnambır credit history var gelir yok 😞

@keysnambır credit history var gelir yok 😞

Aslinda ev almak konusunda her zaman cok aceleci olmak iyi degil. Bir suru sebep var.
    Kimileri resesyon beklentisi icinde. Gerceklesirse sisen emlak fiyatlari asagi inecek diye dusunuyorlar ve su an ev almak icin iyi bir zaman olmayabilir diyenler var benim cevremde.
    Hic olmaz dedigim bir is oldu ve gecen donem haftanin bir gunu onumuzdeki donem iki gunu daha ileride belki full time Boston merkeze gidip gelmem icap ediyor. Tek yon 45 mil + is trafigi, ouch. Su an oturdugumuz townda almayi aklimdan gecirdigim evi almis olsaydim cakilip kalmis olacaktik. Kim ugrasacak tekrar sat vesaire.
    Oglan buyudukce biz cevreyi tanidikca okul bolgeleri vs konusunda daha da bilincleniyoruz. Merkeze daha yakin bir yerde okul puani 10 uzerinden 15 olan townlar var.
    En azindan bizim bolgemizde kirada oturmanin ev sahibi olmaya kiyasla daha az masrafli ve avantajli oldugunu dusunenler var. Buradaki 2. ayimizda hidrofol degisti $2800 odedi ev sahibi. Ardindan sirasiyla kurutma ve camasir makinesini degistirdi. Herhalde 1200-1400 daha verdi. Bir yil dolmamisti.

• Zaten soyle bir handicap var, oturdugumuz kiralik apartman kriter olarak kullanilamayacak kadar ucuz, almak istedigim evler de kriter olamayacak kadar pahali 🙂
    Taksiti 4k olan evlere sulaniyorum 🙂
    Hayal olunca buyuk kuruyorum, gercekler zaten simdilik rental takiliyor 🙂
    Kredi derecelendirme kuruluslarinin (transunion and equifax) algoritmalari kucuk hesaplar icin yeterli ama ev gibi islerde bordro ister maalesef yada bankada saglam para.
    Transunion and equifax : 736
    FICO score : 756
    Bu degerler cok fazla anlam ifade etmiyor.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 16
  • 4
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |