Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @kuzeyyuzu özel sağlık sigortaları yurt dışında geçerlidir ancak yurt dışında yaşadığınız tespit edilirse tazminat talebiniz reddedilir.
    Sayın @knnrn beyin yaptırdığı sigorta sanırım sadece yatarak tedavilerde geçerliydi. Allah korusun bir operasyon vs gibi bir ihtiyaç olması durumunda Türkiye'ye gelerek tedavi olmayı öngörerek yapılmıştır diye düşünüyorum.

Ek olarak yurt dışında yaşasanız dahi gelip burada olacağınız tedavileriniz kapsam dahilinde olur elbette..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kuzeyyuzu Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek içinde söyledi:

@knnrn merhaba bu sigorta amerika ve turkiye de kullanilabiliyor mu? 500 kac kisi icin acaba. Bizde saglik sigortasi bakiyoruz kullandiginiz saglik sigortasini onerirmisiniz? simdiden cevabiniz icin cok tesekkur ederim

Bizim Türkiye'de devam ettirdiğimiz sigortamız Allianz'dı, ancak geçen yaz iptal ettirdik. Ben, eşim ve oğlumuz için yatarak %100 ödemeli ve üst limitsiz bir poliçeydi. Ayaktan tedavi kapsamı yoktu. Yurt dışı kapsamı ekletmedik çünkü primleri çok artıyordu. Sadece Türkiye'de tedavi için geçerliydi. Artık ABD'deki sigortamızı kullanmayı iyice öğrendiğimiz için gerek kalmadığını düşünüp iptal ettik.

• @knnrn ABD de hangi sigortayı kullanıyorsunuz, kapsamı ve fiyatı hakkında bilgi verebilirmisin...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sfati Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek içinde söyledi:

@knnrn ABD de hangi sigortayı kullanıyorsunuz, kapsamı ve fiyatı hakkında bilgi verebilirmisin...

Bizim sigotanin bilgilerini burada paylasmistim: https://yesilkartforum.com/forum/post/19362

Blue Cross Blue Shield tarafindan benim calistigim kurum icin ozel olarak hazirlanmis bir police. Aylik 1600 dolar prim odeniyor, 1100 dolarini isveren 500 dolarini ben oduyorum.

• @knnrn teşekkürler

• @knnrn çok teşekkür ederim cevap için

• ⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

Soyle bir haber var, konu hakkinda detayli gorusu olan var mi: https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/yurt-disindaki-turklere-emeklilik-icin-borclanma-soku-5222515/

Ne zaman gelir acaba diye bekliyordum, sürpriz olmadı.

• Daha önce GSS sisteminin içinde çalıştığım için bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum :

GSS sistemi adres ile ilişkilidir. Adresiniz Türkiye’de olduğu sürece SGK’dan TC kimlik numaranıza otomatik GSS primi çıkar. Bu primleri bankamatikten yatırttığınız süreçte sağlık güvenceniz açılır. 4 kişilik bir ailede sadece anne veya babanın GSS primi yatırması tüm ailenin sağlık güvencesinin açılması için yeterlidir. Şuanki ücreti aylık 70₺ civarı. GSS primi yatırmak için kendinizi sigortalı çalışıyor göstermek veya tarım Bağ-Kur’lu yaptırmak zorunluluğu yoldur. Aksine o ikisinden biri olur veya özel sağlık sigortası veya emeklilik durumu varsa GSS yatırmak isteseniz bile bu mümkün değildir. GSS, diğer sağlık sistemleri gibi ayrı, kendi başına bir sağlık sistemidir. Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın adresinizi Türkiye’de tuttuğunuz sürece GSS primi yaptırabilir , Türkiye’de sağlıktan faydalanabilirsiniz.

Not: Eğer GSS primi yatırmaya razıysanız, yeşilkarttan faydalanmak istemiyorsanız, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmenize gerek yok. Zaten maddi durumu iyi olan birisine yeşilkart çıkma durumu mümkün değil. Eğer vakıfta dosya açtırırsanız, tüm mal varlığınıza ulaşabilir ve kayıt altına alırlar. Bu konuda da dikkatli haraket etmenizi tavsiye ederim. GSS ödemek için sydv’ye gitmeye ihtiyacınız yok. Sgk’dan kolayca açtırılabiliyor. Bankamatikten de bu primler kolayca yaptırılabiliyor.

• @elo SSK'ya şimdiye dek ödediğiniz pirimlerin karşılığını defaten (tek ve nakit ödeme) ile alabilirsiniz, ancak bu kez hizmetlerinizi öldürmüş olursunuz. İleride pişman olur da tekrar sisteme dahil olmak isterseniz yasal faiziyle İHYA edip, yeniden canlandırabilirsiniz

• EYT liler GSS oduyorlar mi acaba?

• ⭐⭐

@hasbelkader çalışmıyorlarsa ödemeleri gerekiyor ama gelirim yok diye teste girerlerse devlet onların adına ödüyor (son hali böyleydi sanırım)

• @haymatlos_ teşekkür ederim bilgi için.

• Merhaba arkadaşlar, yakın tarihte biletlerimizi alıp New York'a yerleşeceğiz ve bizi en çok düşündüren konulardan birisi de sağlık sigortası konuları.

Hepimizin bildiği üzere buradan göç etmeden hemen önce SGK 'ya gidip yurt dışına taşınacağımızı belirttiğimizde sistemden çıkmış oluyoruz ve bu sayede borçlanmıyoruz.

Diyelim ki ben Türkiye'de sistemden çıkmak istemiyorum ve bir sorunum olduğunda Türkiye'de tedavi görmek istiyorum.

1)Bunun için SGK'ya ne demem gerekiyor?
    2)Ya da bir şey demesek ve borçlansak, bu borç 1 yıllık ne kadar?
    3) Örneğin; dişlerimi yaptırmak istedim ve Türkiye'ye geldim. Borcumu ödeyip sgk'lı gibi hemen tedavi olabilir miyim?

Özetle hem yurt dışında yaşayıp hem de Türkiye'deki sağlık sisteminden çıkmamak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

• ........

• ⭐⭐

@morpenguen ikametini konsolosluktan amerika adresi gösterince zaten sgk sisteminde olmazsın gibi geliyor çünkü sgk ya ben gidiyorum beni düşürün diyemezsin gss var sonuçta yurtdışı borçlanması da yaş vs. şartları uyarsa emeklilik için olacak mevzuatta yurtdışında yaşayanlar sgk hizmetinden faydalanıyor mu bilmiyorum prim ödemeden

• @morpenguen genellikle Amerika'daki sağlık sistemini öğrenene kadar özel sağlık sigortası ile devam ediliyor, sonrasında bu ödemelerde külfet olduğundan bırakılıyor sanırım
    Amerikaya ikametgahınızı taşıdığınız anda gss den çıkmış olursunuz diye biliyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@morpenguen tanıdık torpili yapıyım aşağıdaki iki site senin kafanda ki tüm sorularına cevap olur

Ülkemiz ile 23 ülke arasında sosyal güvenlik sözleşmesi bulunuyor. Bu ülkeler; Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Avusturya, İşviçre, İsveç, İngiltere, Libya, KKTC, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Makedonya, Norveç, Romanya, Kanada, Gürcistan, Kebek ve Hırvatistan.

• @ayvalik10 iki linkte bütün sorulara cevap veriyor, teşekkür ederiz

Benzer Başlıklar

• 12
  • 28
  • 36
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |