Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sensei73, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

ücreti politikası uyguladığı. Genelde bankaların asgari ve azami masraf miktarları ile birlikte yüzdesel olarak azami oranları olur. Okulunuzun bankasının sitesinde bunlar yazmıyorsa, kötü bir tecrübe yaşamamak için iletiş

teşekkürler. peki miktara göre değişirmi okulun bankasının kesintisi sizce ?

• @sakaryalı93 Halihazırda kripto para yatırımcısı iseniz, Türkiye'ye transfer için kullanmak sizin tercihiniz. Ama sadece Türkiye'ye para transferi için kripto para yatırımı yapmak bana mantıklı gelmiyor. Risk sadece kripto paranın değer kaybı değil, sistemin hala yüzde yüz güvenilir olmamasıdır. Yine de sizin tercihiniz.

Sanırım başka bir kullanıcı forumda yazmıştı. BoA debit kartı çıkartıp, ilk Türkiye'ye gittiğinde kartı Türkiye'deki akrabasına bırakmıştı. Kendisi ABD'nde iken şubeden hesabına para yatırıyor, akrabası TEB atmsinden BoA kartı ile masrafsız çekiyordu. Yanılıyor olabilirim, araştırmakta fayda var. Teoride mümkün görünüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Herkes farklı bir şeyler söylemiş. Ben okul başvuru ücretimi (200 USD) enpara üzerinden swift olarak gönderdim. 87 TL gibi bir ücret enpara alacağını belirtti göndermeden. Sonra okuldan mail aldım okulun bankası da 50 dolar kesinti yapmış. Tekrar 50 dolar göndermem gerekti vs.. Şimdi 21 bin dolar gibi bir ücreti nasıl amerikaya makul kesinti ile götürebilirimi arastırıyorum. 200 dolarda 50 dolar kesen 21 bin dolarda hoplatmasın bizi. Varmıdır enpara tecrübesi olan ?

Wise ile gönderseydiniz 200 dolarda 2-3 dolar öderdiniz.

50 doları muhtemelen muhabir banka kesmiş, bu tutar gönderilen miktardan bağımsız oluyor, yani 200 bin dolar da gönderseniz aynı 50 doları keserdi diye düşünüyorum.

• @cüneyt-tarıkman Miktara göre değişim, azami masraf tutarına erişene kadar olur. Sonra olmaması lazım. Bankaların yüzdesel kesintisi, asgari ve azami masraf tutarı arasında kaldığı sürece, masraf tutara göre değişkenlik gösterir. Biraz karışık, örnekle açıklayayım.

Okulunuzun bankasının masrafları farzedelim asgari 50 USD, azami 300 USD, oran olarak yüzde 1 olsun.

200 USD yollamışsınız, asgari masraf tutarı 50 USD olduğu için, o miktarı almışlar. 1000 USD yollasaydınız da 50 USD keseceklerdi, çünkü 1000 USD'nin yüzde 1'i olan 10 dolar, asgari masraf olan 50 USD'nin altında kalıyor. Ne zaman ki miktar 5000 USD üzerine çıkar, o zaman yüzde 1 devreye giriyor. Mesela 10000 USD için 100 USD masraf alınır. Ama tabii miktar çok büyürse işin suyu çıkacağı için, azami devreye giriyor. Bizim örneğimizde 30000 USD üzeri her işlemden 300 USD masraf kesilir. Örnekten özetle:

Miktar <= 5000, masraf 50 USD
    5000 < Miktar < 30000, masraf miktarın yüzde 1'i
    30000 <= Miktar, masraf 300 USD

Normali budur. Ama tabii bunları okulunuzun bankasından teyit etmek lazım. Çünkü bazı bankalar, yüzdeyle falan uğraşmaz, her meblağa sabit masraf uygular.

• @sensei73, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

yollamışsınız, asgari masraf tutarı 50 USD olduğu için, o miktarı almışlar. 1000 USD yollasaydınız da 50 USD keseceklerdi, çünkü 1000 USD'nin yüzde 1'i olan 10 dolar, asgari masraf olan 50 USD'nin altında kalıyor. Ne zaman ki miktar 5000 USD üzerine çıkar, o zaman yüzde 1 devreye giriyor. Mesela 10000 USD için 100 USD masraf alınır. Ama tabii miktar çok büyürse işin suyu çıkacağı için, azami devreye giriyor. Bizim örneğimizde 30000 USD üzeri her işlemden 300 USD masraf kesilir. Örnekten özetle:
    Miktar <= 5000, masraf 50 USD
    5000 < Miktar < 30000, masraf miktarın yüzde 1'i
    30000 <= Miktar, masraf 300 USD
    Normali budur. Ama tabii bunları okulunuzun bankasından teyit etmek lazım. Çünkü bazı bankalar, yüzdeyle falan uğraşmaz, her

hocam sağolun ya. Bilale anlatır gibi anlattınız. Allah razı olsun. Evet karsı taraf ile teyid etmeden para yollamamak lazım. Özelllikle büyük miktarları.

• @knnrn, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@cüneyt-tarıkman, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Herkes farklı bir şeyler söylemiş. Ben okul başvuru ücretimi (200 USD) enpara üzerinden swift olarak gönderdim. 87 TL gibi bir ücret enpara alacağını belirtti göndermeden. Sonra okuldan mail aldım okulun bankası da 50 dolar kesinti yapmış. Tekrar 50 dolar göndermem gerekti vs.. Şimdi 21 bin dolar gibi bir ücreti nasıl amerikaya makul kesinti ile götürebilirimi arastırıyorum. 200 dolarda 50 dolar kesen 21 bin dolarda hoplatmasın bizi. Varmıdır enpara tecrübesi olan ?

Wise ile gönderseydiniz 200 dolarda 2-3 dolar öderdiniz.

50 doları muhtemelen muhabir banka kesmiş, bu tutar gönderilen miktardan bağımsız oluyor, yani 200 bin dolar da gönderseniz aynı 50 doları keserdi diye düşünüyorum.

Sağolasın abim. Zaten ilk 50 doları kestiklerinden sonra 2. gönderide 50 doları wise üzerinden yolladım. Aslında Wise sitesini belki 10 kez kullanmışımdır. Okul ödemesi olduğu için dekont vs sıkıntı çıkartırlar diye hayatımda ilk kez y.dışına banka üzerinden para yollayayım dedim. Başıma bu olay geldi işte. Bir ingiliz atasözü derki "no more no never again" 🙂 bir daha asla...

• ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• BOA debit card ile Turkiye'de TEB ATM'den para cekebiliyormuyuz? $ cinsinden? Gunluk limit ne kadar?

• Veya TEB sube icerisinden?

• @MySea bank of the west ve boa ile gunluk 500 dolar cekebiliyorum teb atmsinden.Boa’yi hatirlamiyorum ama su an bank of the west her 500 dolara 5 dolar komisyon aliyor.Wise ile parayi tr hesabina yollamak daha uyguna gelebiliyor.Veya kripto kullaniyorsaniz coinbase,robinhood,binance uygulamalarindan komisyon odemeden saniyeler icerisinde parayi yollayabilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea günaydın teb bankası call center konuştum teb atm limit koymaz sadece amerikada ki bankanın yurtdışı atm çekme limiti ne kadar ise Türkiye de atm cihazları o kadar veriyormuş

• Cevaplar icin tesekkurler..

• Merhabalar , 10K üstü para ile gittiğimizde beyan etme prosedürü tam olarak nasıl oluyor? Uzun süre vaktimizi alır mı ? Birde sıkıntılı bir durummudur fazla nakitle gitmek ? Bizim havaalanında sorgulama olurmu vs ? Acıkcası bankalara komisyon vermemek için 22K USD gibi bir para ile gitmeyi düşünüyorum .

• Merhaba, Amerika'dan Turkiye'ye western union ile para gondermelerde herhangi bir yillik gonderme limitimiz var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@esmadeniz bu bilgiyi buldum yıllık limit yazmıyor

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar hemen hemen tüm mesajları okudum güncel cevapları almak için sorularım şöyle;

1. Türkiye den abd ye 100 bin dolar üzeri transfer için en makul yöntem nedir?
    2. Abd de banka hesabı açmak için ne gerekli?
    3. Parayı Abd ye gönderince orada paranın değer kaybetmemesi için ne yapmalıyız?
    4. İlk hangi banka ile çalışmalıyız? Kolaylık ve ulaşabilirlik açısından.
    5. Bir aile en fazla 10 bin dolar getirebilirsiniz demişsiniz peki en az ne kadar getirmeli?
    6. Türkiyedeki bankalara ait kredi kartlarını kullanırken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar var mı?
    7. 100 bin üzeri parayı tek seferde göndermek sıkıntı yaratır mı? Çözümü var mı?

Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Arkadaşlar hemen hemen tüm mesajları okudum güncel cevapları almak için sorularım şöyle;

1. Türkiye den abd ye 100 bin dolar üzeri transfer için en makul yöntem nedir?
    2. Abd de banka hesabı açmak için ne gerekli?
    3. Parayı Abd ye gönderince orada paranın değer kaybetmemesi için ne yapmalıyız?
    4. İlk hangi banka ile çalışmalıyız? Kolaylık ve ulaşabilirlik açısından.
    5. Bir aile en fazla 10 bin dolar getirebilirsiniz demişsiniz peki en az ne kadar getirmeli?
    6. Türkiyedeki bankalara ait kredi kartlarını kullanırken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar var mı?
    7. 100 bin üzeri parayı tek seferde göndermek sıkıntı yaratır mı? Çözümü var mı?

Teşekkürler.

1- Para hesapta dolar olarak duruyorsa swift yapmak daha mantıklı. TL ise Wise.
    2- Her bankanın şartları değişebiliyor, genelde kimlik (pasaport, green card vb), SSN kartı (çoğu durumda şart değil), ve adresi gösteren birkaç belge
    3- Türkiye'de ne yapıyorsanız aynısını, faize, borsaya, tahvile vs yatırmak
    4- Genelde yaygın kullanılan bankalar Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citi. Ben şahsen BofA ve Capital One ile çalışıyorum.
    5- Para getirmek için bir limit yok. 10 bin dolar üstünü beyan edeceksiniz sadece. Minimum bir para da yok.
    6- Yurt dışında kullanıma açık olmalı. Benzinlik vb gibi bazı yerlerde sorun çıkabiliyor, kartı soktuktan sonra ZIP kodu soruyor, TR kartları için böyle bir şey olmadığından kabul etmiyor.
    7- Bir sıkıntı yaratmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Benzer Başlıklar

• 5
  • 27
  • 1
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |