DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @lorenZo Hikayeyi nerden dinlediğiniz , ısrarla sorduğunuz bu soruların cevabını size verecektir. Ts2023 ile yaklasik 9800 kisi onay almis. Bunlarin yaklasik %5 i iltica basvurunda bulunmustur, %40 ı var olan kanada vizesi oldugu icin aldilar, %40 ı geri döndü %15 i burada yaşamanın tadını çıkarıyor🫣Siz hangi dilimdesiniz?

• merhaba sevgili üyeler,

Benim yuksek kalifiye dili iyi bilen Hataylı akrabası malesef rahmetli olan arkadasıma red vermişler Geri dönmenize inanamadık şeklinde. Fakat sosyal medyada depremle falan alakası bile olmayan Ankarada yasıyan mesela isim vereyim bilkentli kemal tugrul diye birisi almıs ve gitmis. Bu nasıl oluyor ben anlamadım. Depremzede bahane parası olan türkü alayım fikri şahane gibi geldi bana.

Yani bu ukraynalarıları hesapsız kitapsız alıyolar onlarin bitanesi bile geri mi dönecek sanki, çifte standardın zirvesi

• @kalimero Her depremzede alacak ya da her kalifiyeli onay alacak diye bir durum sözkonusu değil. Memurun nasıl incelediği ve üzgünüm ama anlık psikolojik durumuna bile bakıyor sonuç. Red maddelerini tekrar gözden geçirerek niyet mektubunu düzenleyip destekleyici evraklarla yeniden başvurmasını öneririm.

• @Seda-Uysal-Avcı oranlar oldukça yüksek görünüyor. Herkesin herşey gönlünce olsun

• Merhabalar ;

Yaklaşık 5 ay sonra br durum güncellmesi yapayım istedim :).

Kasım 2023 TS2023 le Vancouver a geldikten sonra hızlıca ev kiralama işlerini hallettim . O sürede Indeed ve Linkedin den sürekli iş başvuruları yaptım. Fakat Türkiye den getirdiğiniz paranın burada çok fazla bir kıymeti olmadığı için, hızlıca bir elektrikli bisiklet alıp doordash ve uber e başladım.

Aralık sonuna doğru eşim ve çocuğumu da getirdim. Sonra Canada nın Türktelekom u olan TELUS ta teknisyenlik seviyesinde bir iş buldum ve hala daha TELUs ta çalışıyorum.

Kızımın okul öncesi eğitimi için birkaç yere başvurmuştuk , geçtiğimiz haftalarda cevap geldi Mayıs ortası gibi oda okul öncesi eğitimine başlayabilecek.

Eşim geldiğimizde hamileydi birkaç güne kadar doğum olacak, ailenin ilk kanada vatandaşı aramıza katılmış olacak 🙂 .

Hızlıca üstünden geçmeye çalıştım. Şimdilik herşey güzel gidiyor . Umarım herkesin gönlüne göre olur. Vancouver la ilgili soru varsa cevaplayabilirim . Sağlık sistemi , iş hayatı, kiralar vs.

• @grounddreamer çok sevindim adınıza🙏🏻

• @Seda-Uysal-Avcı Çok teşekkürler umarım sizde de herşey yolundadır. Fransızca nasıl gidiyor 🙂

• @grounddreamer, içinde söyledi: TS2023 başvurusu ile çalışma izni onayı

Merhabalar ;

Yaklaşık 5 ay sonra br durum güncellmesi yapayım istedim :).

Kasım 2023 TS2023 le Vancouver a geldikten sonra hızlıca ev kiralama işlerini hallettim . O sürede Indeed ve Linkedin den sürekli iş başvuruları yaptım. Fakat Türkiye den getirdiğiniz paranın burada çok fazla bir kıymeti olmadığı için, hızlıca bir elektrikli bisiklet alıp doordash ve uber e başladım.

Aralık sonuna doğru eşim ve çocuğumu da getirdim. Sonra Canada nın Türktelekom u olan TELUS ta teknisyenlik seviyesinde bir iş buldum ve hala daha TELUs ta çalışıyorum.

Kızımın okul öncesi eğitimi için birkaç yere başvurmuştuk , geçtiğimiz haftalarda cevap geldi Mayıs ortası gibi oda okul öncesi eğitimine başlayabilecek.

Eşim geldiğimizde hamileydi birkaç güne kadar doğum olacak, ailenin ilk kanada vatandaşı aramıza katılmış olacak 🙂 .

Hızlıca üstünden geçmeye çalıştım. Şimdilik herşey güzel gidiyor . Umarım herkesin gönlüne göre olur. Vancouver la ilgili soru varsa cevaplayabilirim . Sağlık sistemi , iş hayatı, kiralar vs.

iyi haberler almak sevindirici, hayırlı olsun, tebrikler.
    Uber ve Doordash nasıldı vancouver'da?

• @Burak

Bisikletle yapınca şehir merkezinde yapmak lazım. Ozaman hem gider olmuyor bisiklet olduğundan dolayı hemde trafik park sorunu vs dersi yok. Ama tabi yorucu sabah 8 akşam 8 , çalışırsanız ortalama 180-200 CAD Yapabilirsiniz. Çok şükür çok yapmaya mecbur kalmadan Bir iş buldum

• @grounddreamer çok teşekkür ediyorum. Tadını çıkarıyoruz🙏🏻yarı zamanlıdan tam zamanlıya geçiş yaptım okulumu ve günü bekliyorum.

• @grounddreamer tebrikler iş bulmuşsunuz ve başarılar diliyorum. Herkes iş bulma sorunu yaşıyorken sizin bir şekilde iş bulmanız guzel olmuştur. Esas merak konusu elde edilen gelir ile orada geçim kolay mı. Duyumlara göre vancouver çok pahalı ve ev kiraları minimum 2500 cad civarında böyle olunca total aylık tum giderler aldıgınız maaş ile karşılanıyor mu ? En çok bu konuda insanlar geçim derdinden bahsediyor. Maaşlar belliymiş yani iş bulsan bile 3-4 bin cad bandı filan deniliyor. Eger boyleyse zaten buyuk bir miktar kiraya gider hatta ay sonu birsey kalmaz. Ayrıca bu uber yemek dagıtım gibi işleri deneyimleyenlerde bunların geçiçi oldugunu ve bu işler ile gecinmenin uzun sureli yararı olmadıgından bahsediyorlar. yani yuksek kazanclar ve surdurebilir bir iş modeli değilmiş. kısaca ek iş / ögrenci işi denilebilinir.

• @lorenZo Vancouver maalesef çok pahalı bir şehir. 2500 CAD dan aşağı kira bulmanız mucize oda öyle Şehir Merkezinde değil, trenle 45 dk mesafedeki lokasyonlarda kiralar o şekilde . Bende şehir merkezine 45 dk mesafede bir yerde kalıyorum. 2 odalı bir apartman 2725 CAD kira + utilities .

Benim durumum için çok şükür kira + giderlerimizi karşılıyoruz. İlerleyen dönemde daha kalifiye bir iş bulup geliri birşekilde arttırmak gerekiyor.

Herkesin durumu farklı , tek başına gelmekle aile olarka gelmenin arasında çok fark var. Bunlar tamamen benim yaşadığım tecrübeler herkes için bu şekilde olacak diye birşeyde yok.

• @Seda-Uysal-Avcı sevindim herşeyin yolunda olmasına. mücadeleye devam 🙂

• @grounddreamer tek gelsen bile gene masraf.. Tek oda kiralama bile minimum 1500 CAD olur kaldıki bunun yemesi icmesi v.b. bir suru masrafı olacak. Kötu olan maaş standarları belli yıllık ortalama 38 -40 bin CAD sözleşmeli işler. Yani aylık bazda 3500-4000 CAD maaş ile çalışılıyor. Ben daha kanadaya gidip yatırım yapan birkim yapan hiç bir kimse görmedim. Herkes ay sonunu zar zor getiriyor, zaten iş bulana kadarda minimum bi 20-30 bin CAD cebinden yiyiyor. Birde konforlu konaklama yoksa zaten iyice kötu yasam standartı demek

• @lorenZo Dil biliyorsanız 55K civarı iş bulabilirsiniz. onun yanı sıra burada herşeyin sertifikası var 2,3 hafta emek verip gidip birşeylerin sertifikasını alırsanız o paralar 60K civarlarına kadar çıkabilir bunlar ilk adımlar. Biraz şansınız varsa 70K ya kadar iş bulabilirsiniz.70K üstü için PR lazım. aksi halde size 70K üstü işleri vermiyorlar.

kendi alanımda oldukça tecrübem var . çok büyük firmalardan birisine başvuru yaptım herşey güzel giderken en sonunda PR da çakıldık kaldık. Şirket kuralları gereği maalesef alamayız deyip kestirip atıyorlar.

4K aylık evet ama vergi sonrası rakamlar bunlar . Vancouverda totalde sizin iş ilanlarında gördüğünüz paradan %12 gelir vergisi kesiliyor. 60K ya bir iş bulsanız aylık ortalama 4500 CAD net e denk geliyor.

Tek gelme işine gelince , 1000 -1250 arası oda bulabilirsiniz 1000 dolarda diğer masraflarınıza gider. aslında tek gelirseniz 2000-2500 e geçim sağlayabilirsiniz aylık olarak .

• @grounddreamer çok yararlı bilgiler için teşekkürler. Gerçekleri yerinde deneyimlemiş kişilerden bunları duymak cidden memnun etti. Yani iş ilanlarındaki teklif edilen rakamların %12'si vergiye gidiyor ve geriye kalan net olarak yıllık bazda kişiye kalıyor demek. Tekrar tesekkurler bu harika bilgi için. İşe alımlar yıllık sözleşmeli olarak mı yapılıyor ? yani 1 yıllık sözleşme yapıp sizi 1 yıllıgına mı işe alıyorlar yoksa süresiz işe alım yapıp iki ay deneme suresi gibi kriterlermi var ?

Oda kiralama konusunda konfor alanı rahat olmaz.. Yani tek bir evde kalmak daha konforlu olur galiba. Genede her turlu ciddi anlamda yuksek oranda masraflı orada yasamak. Ancak aylık masrafları kurtarıyorsun gibi.

• @lorenZo Tabiki ev daha rahat ama 🙂 , No Pain No Gain.

%12 BC eyaleti için geçerli, diğer eyaletleri bilmiyorum.

Kapitalizmi fiyatlamalarda bile hissediyorsunuz.

Şöyleki ürünü satın alırken ham halini yazıyorlar kasaya gelince + %12 vergi ekliyorsunuz. Yani ürünü alırken size maliyetinden daha ucuz gösteriyorlar.

Maaşlarda ise verigili halini yazıp daha çok maaş alıyormuş algısı yaratıyorlar ama günün sonunda o rakamdan da %12 kesiliyor.

Dil bilen, biraz el beceresi olan kimse Vancouver ve çevresinde işssiz kalmaz diye düşünüyorum. Bu bir öneri değil tamamen kendi kişisel görüşüm.

Bide en önemlisi beklintiyi düşük tutup ilk başta hayatta kalmaya çalışmanız lazım.sonrası gelecek inşaallah bende hala deneyimliyorum.

• @lorenZo ;
    Dünyanın her yerinde 4 kişilik bir aile için bir evin kirası, 1 kişinin 1 aylık ücretinin yaklasık ortalama yüzde 60 dir. Nereye giderseniz gidin. Kapitalis dünyada 4 kişilik bir aile, 1 ücretlinin maaşıyla geçinemez. Geçinse de cok zor ve kötü şartlarda hayatını idame ettirir. Son 2 senenin sonunda global dünyada olduğu gibi Türkiye de de böyle oldu. Türkiyede hiçbir vasfı olmayan birisi geçinemeyip kanada ya giderse, kalifiye olmadığı için kanadada kalıcı olamayacağını bilmelidir.

Eşi çalışmayacak adamın avrupa da kanada da yada abd de işi olmasın diyebilirim. Ama vasıglı ve nitelikli bir işte çalışıyorsan gerek olmayabilir.

Bu yazıdakiler yüzde yüz gerçek olan bişey değildir. Benim kişisel yargılarım ve düşüncelerimdir.

• @grounddreamer dediklerinizde hem fikirim ingilizce varsa elbette bir şekilde iyi kötu iş bulunur orada ama en önemli konu geçim masraflarını karşılayabilmek. Geri dönenlerin ve beklentisini bulamayanların genelde nedeni geçim derdi. yani ev kirasının minimum 2500 cad oldugu yerde geçinmek biraz zor olur. Ortalama maaşlar 3000 cad bandı bahsettiginiz üzere. Yani herşey ortada.

• @XFatihX çok dogru tespitler. artık gunumuzde her yerde konaklama fiyatları muthiş arttı ve eski zamanlardaki gibi kolay geçim yatırım yapma gibi durumlar artık yok. Eskiden insanlar yurtdısında calısır memleketlerinde villa yaptırırlardı :))) bunların hepsi artık mazide bir anı olarak kaldı gunumuzde imkansız artık

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

41.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

430.0k

| | | |