DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selamlar,
    Bugünki mülakatımdan sizlere bahsetmek istiyorum,
    7 şubat saat 08:00 da randevum vardı. 7.20 de konsolosluk önüne gitmiştik kız arkadaşımda bana refakatçılıkta bulundu. Fazla bi kalabalık vardı. Emanet bırakabileceğiniz siyah bir araçta var bilginize çok fazla insan sıraya alındığımjzda eşyalarını bırakacağını bilmiyordu. Kapıda beklerken greencard kazananlar belli oluyordu zaten herkes heycanlı direkt kaynaşıp sohbet etmeye başladık burdan hepsine selamlarımı iletirim. 7:45 ve 08:00 randevulular öne gelsin dedi görevli girişte pasaportu güvenliğe verip xrayden geçiş yaptık bahçeden geçince binaya giriyoruz ve girişte bankodaki memur sırayla alıp pasaportlara barkod yapıştırdı ve ileride beklememizi söyledi. Sonrasında sırayla vezneye geçip 330$ ücret ödemesini gerçekleştirdik ve bize sıra numarası verdi. Belge teslimi için sıra beklemek uzun sürdü çünkü çoğu kişi belgelerini düzenli şekilde hazırlamadığını gördüm sıra gelince ayıklama meşgul olup evrak teslim işlemlerini uzattılar maalesef ki. Ortalama 40 dakika bekledikten sonra belge teslim sıra numaram yandı Türk hanımefendiye denk geldim, çok fazla belge hazırlamıştım ekstra ama mailde belirtilen gerekli evrakları ayırıp dosyamda en önde tuttum hanımefendide elindeki check listten sadece bunları talep etti benden ekstra eklememe gerek varmı diye sorunca hiç gerek olmadığını belirtti sonrasında ingilizce mi Türkçe mi sordu direkt Türkçe yapmak istediğimi belirttim, beraber sıra beklediğim kişilere İngilzice biliyormusunuz diye sorulmuş öncelikle. Belgeleri teslim ettikten sonra tekrar görüşmelerin yapılacağı bankolara geçmem söylendi ve sıramı beklemeye başladım benden bir önceki abide kusura bakmasın heycandan ismini unuttum adıyamanlı abi selamlar heyecandan yerinde duramıyodu oda, bizden önceli çoğu çocuklu aileler Türk veya diğer yabancı milletten olanlar APye kaldıklarını gördük herhangi bir sebep söylenmemiş bu durum bizi biraz tedirgin etti stres olmuştuk fakat tek kişi girenlerin hızlıca 5 dakikada tamamlandığını gözlemledik. Sıra numaram yandı ve bankoya geçiş yaptığımda önce yemin ettirdi sonrasında parmak izimi aldı ve belgelerimi incelemeye başladı.
    Sorduğu sorular;
    -Evlimisin ?
    -Daha önce yurt dışında yaşadın mı ?
    -Ne mezunusun ?
    -Nereye gitmeyi planlıyorsun ve neler yapmayı düşünüyosun diye sordu ?
    Hepsine kısa öz cevaplar belirttim hatta heyecandan çevirmen çevirirken ilk soruya ingilizce cevap verdim çevirmen bi bana ihtiyaç yok gibi baktı.
    Sonrasında soruları cevapladıktan bir kaç saniye sonra tebrikler dedi 1 hafta içeriisnde pttden pasaportunu alabilirsin dedi. Mülakatı yapan hanfendi başlangıçta suratı çok ciddiydi soruları sormaya başlayınca aşırı güler yüzlü ve sempatik davrandı. Gerçekten herkesin bahsettiği gibi stres olmaya gerek yokmuş. Umarım tecrübem başkalarınada faydalı olur. Herkese bol şanslar!!!

• Merhaba arkadaslar bugun mulakatım vardı,mulakat deneyımımı paylasmak ıstıyorum.oncelıkle yesilkart forum ailesine sorularımızı sıkılmadan bıkmadan cevapladıkları ıcın ve en ufak bır para talep etmedıklerı ıcın oncelikle ozden beye ve ugur beye tesekkurlerımı iletiyorum🙏🏽 dışardan en ufak bir soru sormaya bile kac bin dolar isteyen bir suru aracı kurum varken bu guzel ınsanlar sadece insanların hayallerıne destek olmak için en ufak bir para talep etmeden yardımcı oluyorlar bu guzel insanlara minettarım 🙏🏽🙏🏽.
    Bugun saat 07.45te randevum vardı,ben tek basıma basvurmustum. Orada benimle vize sırasını bekleyen bir cok arkadas vardı ,bazıları turistik vize için gelmişti. Sıradayken yeşilkart forumun uyeleri guzel ınsanlarla da tanısmıs olduk,orada ortak hayallerimiz olan insanlarla tanısmak insanların hayallerıne planlarına ortak olmak gercekten cok guzeldi. Sırada beklerken herkesin bırbırıyle daha onceden tanıyormus olma duygusu cok guzeldi 😌 saat 07.30 gıbı kapılar acıldı,cocuklu aılelere hava soguk oldugu ıcın oncelık tanındı. Sonra sırayla cagırdılar.ondeki cekmece ıcıne pasaportumu koymam soylendı. Evraklarım bir poset ıcındeydı,posetimi atmam soylendı. Sonra da içeri gırmem soylendı.ıcerı gırerken elektronık saat,canta cuzdan hıcbısey kabul edılmıyordu.sadece elektronık olmayan araba anahtarına ızın verıldı.ıcerı xraydan gırdım.xraydan gecerken uzerımdekı paltomu cıkarttım ve ıcerı gırdım.xray sonrası buyuk bır alan cıkıyor karsınıza ve ana bınaya gırmenız ıstenıyor. Bahce gercekten cok ıhtısamlı gelmıstı bana. Sonra ıcerı gırdım.kapının solunda once psaportum ıstendı ve bazı kuralların yazılı oldugu bır kagıt verıldı,kagıdı okuyup sıramı beklemem ıstendı.kagıtta odenen paranın vızenız kabul edılmese bıle ıptal edılmeyecegı yazıyordu,genel kurallar yazıyordu.sonra ısmım soylendı ve ucretımı odemem ıcın vezneye yonlendırıldım.orada 330 dolar odeme yaptıktan sonra bır numara verıldı ve sıram cagrıldıgında evrakları vermem ıcın gıtmem soylendı.sıram geldıgınde amerıkan ama turkce konusan bır kadın evraklarımı aldı.daha once evlenıp evlenmedıgımı(evlenmedım),yurtdısında yasayıp yasamadıgımı sordu(yasamadım). Sonra adli sicil belgemi,banka dokumanlarımı,diploma fotokopimi , pasaportumu ,saglık raporumu aldı,ingilizce bilip bilmediğimi sordu ben de biliyorum ama turkce mulakat ıstedgmı soyledım. Tamam dedı ve mulakat ıcın aynı numarayla cagrılcagmı soyledi. Sonra o anda ayaklarım zangır zangır tıtrıyordu resmen😅 cok kalabalıktı ve kapıda konustugum ınsanlar da oradaydı.bazılarını mulakatlarına kulak mısafırı oluyordum ve ıcten ıce heycanım artıyordu😃 ıngılızce yapmak ısteyenlere dhaa hızlı mulakat gelıyordu. Ap ye kalan bazı arkadaslar vardı orada bende de bir korku olustu ama mulakatımı beklemekten baska bır carem yoktu( umarım o guzel ınsanların vizeleri en yakın zamanda onaylanır🙏🏽). Sonra numaram yandı. Cok tatlı bır amerıkan kadın vardı. Ingılızce bılıyormusunuz dedı ben de ‘yes buttt…..😂 ‘dedım gulerek okey dedı bana ve tercumanı cagırdı😂 verdgım evraklarım onundeydı bır ekrana bakıyor bı yandan evraklarıma kase basıyordu. Nufus kayıt ornegımı ıstedı,verdım.ucret ıcın odedıgım fişi istedi verdim,diplomamın aslını gormek ıstedı.’aa medicine degree misiniz’’ dedı gulerek ,evet dedım.sonra dıplomamı alıp altını ustunu tercumanla elleyerek gercek dıploma olup olmadıgına baktılar 😅. Sonra amerıkadakı planınız nedır dedıler.ben de baslarda gecımımı saglamak ıcın gecıcı ıslerde calısacagımı,bu surecte de gereken sınavları verıp doktorluga devam etmek ıstedıgımı ve uzmanlık alanımın da pedıatrı oldugunu soyledım. Gulumsedı ve ne kadar param oldugunu sordu.ben de ıngılızce twenty two dolars dedım, gulerek nasıl sadece 22dolarınız mı var dedı ben de aa pardon 22bin dolar tabıkıı dedım o sırada tercuman dahil hepimiz gulduk ahah😅😅. Sonra ıngılızce bıseyler soyledı ben bos bos bakıyorfum heycandan hıcbısey anlamadım,tercuman anladınızmı ne dedgni dedı hayır dedım vizenız onaylandıgını soyluyor dedı gulerek ben de gercekten mı tesekkur ederkm dıye kahkaha attım ,mulakatı yapan kişi de benımle guldu cok tuhaf bır andı 😂nasıl yanı nasıl olur fılan oldum,cunku rastgele basvurmustum greencarda ve basvurdugumu bıle unuttugum birseydı ve suanda greencardımı almıstım 🥲😂 boylece vizemi almıs oldum😂😂 sonra amerıkan b1/b2 vızemın oldgunu,dıger pasaportumda basılı oldugunu da soyledım,dıger psaportumu da aldılar oradan gulerek buyuk bır heycanla cıktım 😂😂
    Boylesıne guzel bır anı hikaye olarak paylasmak ıstedım ,umarım ısteyen herkes hayallerıne kavusur. Tum yesılkart forum ailesine tesekkurler,tum arkdaslara bol şanslar..❤🙏🏽😌

• @muydi tebrikler. Vizeniz hayırlı uğurlu olsun. 🧿 Heyecaniniza ortak ettiniz bizi teşekkürler.Yeni hayatınızda başarılar dilerim.

@ozmell Vizeniz hayırlı olsun. 22$ kısmı renk katmış mülakatınıza ☺️ Umarım yeni hayatınız dilediğiniz gibi olur.

AP ye kalan arkadaşların vizesi umarım en kısa sürede onaylanır 🙏🏻

• Herkese merhaba çok şükür mülakat sürecimiz tamamlandı 5-7 yaşlarında 2 çocuklu 4 kişilik bir aile olarak 02 şubattaki unganlar 09:05 randevumuz İçin 08:45 te oradaydık 9 da muayenehane açıldı 2. sıradaydık sanırım. Randevumuzu söyledik ve pasaport, aşı kartlarını verdik. fotoğrafımızı çektiler ve kan testleri ve akciğer röntgeni için iki kişi totalde 95 dolar ödeyip 3. Kattaki Düzen Laboratuvarına gittik. Kalabalıktan dolayı burada işlemlerimiz için sıra gelmesini biraz bekledik. Akciğer filmi ve kan verdik Sonrasında tekrar kayıt yaptığımız katta muayene için bekledik. Önce asıl talihli eşim ardından beni sonrada sırayla benimle birlikte çocukları aldılar. İlk önce hiç giysi/ayakkabı çıkarmadan boy ve kilo ölçümü yapıldı ve sadece çamaşırlar kalacak şekilde verdikleri önlüğü giymemiz istendi. Basit bir karın ve göğüs muayenesi yapıldı. Yetişkinlere 4 çocuklara 2 doz aşı yaptılar Dr hanım rutin soruları sordu alkol sigara, bir ameliyatın var mı daha başka da vardı tam hatırlayamıyorum şimdi ama ameliyat kısmında sezaryen doğum hariç hepsinin cevabı hayır olacak şekilde sorulardı. Kızım özel gereksinimli bir çocuk olduğundan raporunu mail atmamızı istediler mail attık oradayken Muayene ve aşılara 4 kişi kredi kartıyla toplamda 32842 TL ve 95 dolar ödedik. Ertesi gün cumartesi olduğundan 11-12 arası raporu aldık.

07 Şubat Saat 08:45’te olan konsolosluk görüşmemize 08:25 civarlarında gelebildik. Dışarda 08:15 randevuları hala bekliyordu çocuklar olduğu İçin onların önüne geçtik ama içeri girince kendi sıramızı bekledik pasaportları çekmeceye koyup diğer kapıda bir kaç dk bekledikten sonra x-ray den geçtik yanımızda evraklarımızdan başka bir şey yoktu X-ray den geçerken pasaportlarımızı iade etmişlerdi içeride pasaportları tekrar verdik kontrol edip iade ettiler ve beklememizi söylediler. Vezne için adımızı seslendiler ve 4 kişi için 1320 dolar ödemizi yaptık. Evrak teslimi için sıramız yandığında eşim hepimiz için
    -vukuatlı nüfus kayıt belgesi
    -Pasaport
    -2 fotoğraf
    eşim ve benim için ;
    -Adli sicil kaydı
    -evlilik cüzdanı ve 2 fotokopisi
    Asıl talihli eşim için

• diploma ve fotokopisi
    • askerlik belgesi
    • mali birikimi gösteren belgeler istendi ekstradan tapu ve araç ruhsatımızın olduğunu söyledik isterseniz verebilirsiniz dedi görevli onlarında fotokopisini verdik
      Sonrasında mülakat İçin sıramızın gelmesini bekledik tekrar mülakatı Türkçe yapmak istediğimizi söylemiştik tercüman olan bankodan numaramız yanınca gittik ve sağ elimizi kaldırıp yemin ettik eşim ve ben parmak izimizi verdik çocuklar İçin ise eşim verdi. Mülakatın devamında çocuklar ve benim oturabileceğimi söylediler eşim devam etti nereye gideceksiniz ne iş yapacaksınız tasarruflarınızdan bahseder misiniz eşiniz ve siz hiç yurt dışında bulundunuz mu ikinizin de ilk evliliği mi sorularını sordu eşimde kısa cevaplarla yanıtladı Güler yüzlü bir şekilde vizeniz onaylandı 1 hafta sonra PTTden alabilirsiniz dedi teşekkür ederek ayrıldık. Dileyen herkes olumlu sonuçlar alır inşallah .

• @ozmell Tebrikler vizeniz hayırlı olsun darısı başımıza inşallah

• @muydi Amerikadaki hayatınızda başarılar

• @Seher-Yvz-Gülsever hayırlı olsun vizeniz,Acaba AP ye kalan oranı fazlamiydi,bir bilginiz var mi?

• @hsn-kartal evet maalesef vardı bizden önce 2 aile AP’ye kaldı tüm evraklarının tam olduğunu söylüyorlardı onlarla Türkçe mülakat yapmak ve çocuklu aile olma gibi ortak durumlarımızın olması bizi endişelendirmişti tabi ama sıkıntı yaşamadık çok şükür

• @Seher-Yvz-vize için tebrikler yeni hayatınızda mutluluklar mali birikimin tamamı eşinizin adınamıydı

• @salih-atilla evet sadece eşimin banka dökümünü verdik ne kadar etkili oldu bilmem ama tapu ve araç ruhsatı verdik eşimin adına

• @hsn-kartal bizden önce 2 aile vardı evraklarının tam olduğunu belirtmelerine rağmen APye kaldılar

• @Seher-Yvz-Gülsever hayırlı uğurlu olsun yeni hayatınızda başarılar.

• @ozmell harika hayırlı olsun yeni hayatınızda başarılar.

• @muydi harika yeni hayatınız da başarılar.

• @KEMALAKKAYA çok teşekkür ederim herkes için inşallah

• Herkese merhabalar, vizesini alan herkese hayırlı olsun ve umarım bekleyen herkesin mülakatları sorunsuzca geçer.

Biraz geç olsa da mülakat deneyimimle ilgili bir özet bırakmak isterim. Benim mülakatım 4 Ocak'ta İsviçre Bern Büyükelçiliğinde oldu. Binaya girmeden önce hangi tür vize işlemi için geldiğimi sorup sağlık muayenesinden sonra aldığım zarfı açıp sadece içini göstermem istendi sonrasında da güvenlikten geçip bekleme alanına gitmem çok hızlı oldu. Bekleme alanında benden önce mülakata girecek 2 randevu vardı sadece. Bir süre salonda bekledikten sonra evrak teslimi için bir odaya çağırıldım. Tüm evraklarımı teslim ettim, parmak izim alındı, seyahat tarihim soruldu. Yaklaşık bir tarihle cevap verdim ona göre not alındı (ama neden anlamadım çünkü vize zaten belirli bir sürelik basılıyor) son olarak pasaportu ne zaman teslim alabilirsiniz diye sorup benim uygunluğuma göre bir pick-up fişi yazıp verdiler. Evrakları inceledikten sonra ilgilenen memur banka dökümleri ve mevcut öğrenci belgemi bana geri verip geri kalanını mülakatta değerlendirmek üzere mülakat memuruna ileteceğini söyledi. -(Haftalarca beni geren para gösterme gerekliliğine çok da önem verilmedi yani)- Mülakat esnasında gerekli evrakları aldıktan sonra beni ödeme yapmam için bankoya yönlendirdiler. Sonrasında da tekrar ilk geldiğimde beklediğim salonuna döndüm. Mülakatım sırasındaki diyalog şu şekildeydi:
    +Amerika'daki adresiniz doğru mu?
    -Evet.
    +İsviçre'de ne yapıyorsunuz ne kadar süredir buradasınız?
    -Yüksek lisans yapıyorum bir buçuk senedir buradayım.
    +Hangi alanda yapıyorsunuz çalışmalarınız ne üzerine?
    -(çok detay vermeden anlattım)
    +Amerika'ya gidince ne yapmayı düşünüyorsunuz?
    -Dediğim gibi master öğrencisiyim Amerika'da da doktorama devam etmeyi planlıyorum.
    +Peki nerede yaşamayı düşünüyorsunuz?
    -Henüz çok bir fikrim yok doktora programımın bağlı olduğu okula göre karar vereceğim.
    +İlk kez mi Amerika'ya gidiyorsunuz?
    -Evet, çok heyecanlı değil mi? 😃
    +Evet heyecanlı gerçekten. Vizenizi onaylıyorum tebrik ederim. Belirttiğiniz günde gelip alabilirsiniz.
    Mülakattan çıkınca memurun her sorusuna ne kadar belirsiz cevap verdiğimi fark ettim. Normalde muhtemelen bu çok da istenen bir durum değildir. Ben mülakata tamamen hazırlıksız gitmiştim o yüzden öyle gelişmiş oldu artık. Mülakatım perşembeydi pasaportu pazartesi almak için sözleşmiştik fakat cuma günü gelen bir maille bilgisayar sistemlerinde bir arıza olduğunu yetiştiremeyeceklerini bildirdiler. Neredeyse iki hafta sonra hazırlayabildiler ama zaten acelem de yoktu. Almaya gittiğimde herhangi bir bekleme olmadan yönlendirildim tüm evraklarımın orijinali, pasaportum ve malum zarfı alıp çıktım. Bir aksilik olmazsa da Haziran gibi ülkeye girişimi planlıyorum (tabii geri çıkmak üzere).

Forumda bildiklerini, tecrübelerini paylaşan herkese çok teşekkürler ve süreci devam eden herkese bol şanslar!

• Vizelerini alan tüm arkadaşlar; hayırlı uğurlu olsun:)) darısı biz bekleyenlere olsun inşallah 🤲

• @Seher-Yvz-Gülsever tebrik ederim sizi ,yeni yaşamınızda başarılar diliyorum.

• @hsn-kartal çok teşekkür ederim herkes için en hayırlısı olur inşallah

• @Seher-Yvz-Gülsever tapu ve araç için değerleme belge aldınızmı aldınızsa nereden aldınız saygılar

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

155

42.2k
Kullanıcı

4.5k
Konu

432.9k

| | | |