DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @rarewonder Ankara’da girecekseniz mülakata, hesap dökümünün Türkçe olmasında sorun yok

• Herkese merhaba, dosyasını Viyanaya taşıyanlardandım. 21 Haziran itibariyle green cardım onaylandı. Süreçte yaşadıklarımı sizinle de paylaşmak istiyorum.

Green card açıklanma süreci ile başlayacağım. İlk açıklandığında kazandığımı öğrenince bir arkadaşım bana bu forumu tavsiye etti oda kazanmıştı ama Corona dönemi maalesef ki mülakattan dolayı gidememişti. Forumda o kadar çok bilgi vardı ki hemen okumaya başladım. Öncelikli olarak 5 gün içinde ds-260 formunu doldurdum. Ben forumu doldururken aktif pasaportum yoktu. Forumda okuduğum gibi o kısmı other travel documents işaretledim ve bir sorunla karşılaşmadım. Bu süreçte en önemli şey çok fazla araştırmak. Sırası yüksek olanlar için özellikle kafanızda bir rota belirlemek çok önemli. Öncelikli olarak dosya numaranın aktif olmasını bekledim. Şubat bülteninde Mart için aktif olacağımı öğrendim. Bu süreçte Ocak ayından itibaren her cumartesi dv charts sitesinden diğer ülkelerin konsoloslukları inceledim aktif dosya numarasına mülakat vermiş mi en son ne zaman mülakat vermiş gibi bir Excel hazırladım her hafta kontrol ettim. Bir yandan da bütün forumu okumaya gayret gösterdim. Dosya numaram aktif olduğunda ilk önce Şubat ayı başında vizesiz Balkan ülkelerine mail attım ama dönüş alamadım. Şubat sonunda bu sefer kendi hazırladığım exceli de kontrol ederek aktif dosya numarasında kişilerin hepsine mülakat verip bir süredir mülakat vermeyen vizeli ülkelere de mail attım. Viyanada bu ülkelerden biriydi. 24 Şubat'ta mail attım ve 29 Şubat günü akşam dosyamın kabul edildiğini öğrendim. 9 Nisan tarihine mülakat verildi. Viyanada ilk mülakat alanlardandım. Gerçekten şanslıydım.

Schengen süreci:
    Mülakatıma çok az bir süre vardı.hemen Schengen almalıydım ama randevular full doluydu. Sürekli siteye girdim ve 1 Mart akşam üstü 8 Mart için randevu buldum. Ben Schengende green card mülakattan bahsettim ve ilk Schengen başvurumdu daha önce sadece Bosna hersek'e gitmiştim.Ve maalesef bölüm sonu canavarı dedikleri Schengenden 27 Mart tarihinde red yedim. Itiraz ettim ama gene olmadı. Bu süreçte konsolosluğa hemen durumu bildirdim. Eğer sonrasında Schengen alırsam bana tekrar randevu vereceklerini söylediler. Ramazan bayramı boyunca tekrar araştırmalara başladım son bir kez Schengen denemek istiyordum. Bayram dönüşü randevuları kontrol ettim ve İtalya'dan randevu buldum. 2 Mayıs'ta İtalya'dan başvuru yaptım. Bu sefer dosyamı yine kendim hazırladım ve güzel bir şekilde hazırladım. Ankara İtalya büyükelçiliği ilk schengenlerde mülakata çağırıyormuş benide mülakata çağırdı. Ben mülakatta red yediğimi de söyledim. 2 gün sonra Schengen basılı pasaportum geldi. İtalya Tek girişli 8 gün vermişti. Hemen konsolosluğa mail attım. 20 Haziran'a tekrar mülakat verdiler. Molnar’a tekrar mail attım ve molnar 17 Haziran tarihine sağlık mülakatı verdi.

17 haziran- sağlık mülakatı:
    Diğer arkadaşlarım gibi bende öncelikle antikor testi yaptırdım. Antikor testimde su çiçeği, hepatit b, kkk'ya baktırdım. Kabakulak ve hepatit b'ye bağışıklığım yoktu. Bunlara ek olarak Tdap,çocuk felci aşıları için bağışıklığa bakılmıyordu. Bu aşıları olmam gerekliydi. Kendi sağlık ocağımı aradım. Ama bana aşıları yapamıyoruz dediler. Sonrasında araştırdım ve merkezdeki başka bir sağlık ocağına kaydımı aldırdım. İlk buraya gittiğimde hepatit b,kkk,çocuk felci aşısını bana ücretsiz yaptılar. Tdap için boğmaca içeren aşı yoktu. Bundan dolayı bende adacel marka aşıyı 675 TL'ye eczaneden aldım. Bazı eczanelerde olmuyor ama vazgeçmeyin özellikle hastane karşısındaki eczanelerde bulmanız daha olası. Bunlara ek olarak son 1 yıl içinde covid aşısı olmak gerekliydi. Bunada mhrs’den bakarak randevu alabilirsiniz. Önceden biontech olmuştum ama randevu aldığım yerde sinovac vardı bunuda kabul ediyorlardı bundan dolayı sinovac oldum. Sonrasında molnar'a mail attım. Paylaştığım evraklar:Antikor testimi kendim PDF uygulaması ile Türkçe adları İngilizce yaptım bunu gönderdim. Enabizdan İngilizce covid asi kartımı aldım. Olduğum aşılar için sağlık ocağından aşı kartı aldım ve bunu kaşe imza yaptırdım. Bu aşı kartının yanlarına İngilizce adlarını kendim yazdım. Molnara bunları mail attım ve hepsinin tam olduğunu söyledi. Randevuya giderken bu belgeleri de götürdüm. Randevu sabahı direk girince Stefan'ı göreceksiniz çok iyi biri ve yardımcı oluyor. Size bir forum verecek o formda kişisel bilgilerinizi Türkiye ve Amerika adresinizi yazacaksınız. Posta kodlarına dikkat edin yazmayı unutmayın. Sonrasında aşı evraklarınızı da veriyorsunuz o hepsini sisteme giriyor. Sonra hemşire sizi odaya çağırıyor burada sigara içiyor musunuz,daha önce ameliyat oldunuz mu gibi sorular soruyor. Bu sorular bitince yan odaya alıp kan alıyor. Sonrasında Ivana molnár geliyor. Iç çamaşırı kalacak şekilde üstünüzü çıkarıyorsunuz. Nefes alış verişinizi dinliyor, boğazlarınızı kontrol ediyor, reflekslerinizi ölçüyor. 5 dakika bile sürmedi sonrasında üstünüzü giyinip ücret ödüyorsunuz. Ben 375 Euro ödedim hiç aşı olmadım sadece muayene ve kan testi ücretini ödedim. Burda size röntgen merkezi için bir kağıt veriyorlar bu kağıtta orta kısım hariç iki yeri imzaliyorsunuz. röntgen merkezi için ulaşım evrağı verdiler. bu evrakta nasıl ulaşacağınız yazıyor.Ben otobüs ile gittim. Röntgen merkezinde girişte 3 seçenekli cihaz var burada 2. Olanı seçiyorsunuz. Sonra size sıra gelince bankoya geçiyorsunuz. Bankoya pasaportumu ve molnarin verdiği evrağı verdim. Burada ek olarak telefon numaranızı da söylüyorsunuz. Bir süre işlemler sürüyor. Molnarda verdikleri ortasını imzalamadığımız evrağı imzaliyoruz. Bir tane daha bir evrak daha çıkartıp onu da imzalatıyorlar. Sonrasında beklemeye başlıyorsunuz. Isminiz seslenilince görevliyi takip edin sizi bir odaya alıyor burada üst kısmınızı tamamen çıkarıyorsunuz. Sonra kapıyı açıyor ve rontgene alıyor. Ayakta çekiliniyor burada doğum tarihinizi soruyor ve kadınlar için hamile misiniz diye soruyor. Sonrasında işiniz bitiyor ve cd'yi bekliyorsunuz. Röntgen merkezinde toplam işimi 1 saatte hallettim. 19 Haziran sabah sağlık sonuçlarımın konsolosluğa gönderildiğine dair bir mail aldım.

20 Haziran mülakat günü:
    Saat 1'e 10 kala asansör ile 4. Kata çıktım. Orada güvenliğe pasaportunuzu verip mülakatıniz olduğunuzu söylüyorsunuz. Sonra çantanızı xrayden geçiriyor.benim termosum demir olduğu için güvenlik masasında onu bıraktım çıkarken aldım. Giriş yaptıktan sonra karşıda bankolar var. Soyisminizi ve hangi bankoya geçeceğinizi sesli söylüyorlar. Soyadım okununca yanlış hatırlamıyorsam 5. Nolu bankoya gittim. Ve alize hanımı gördüm. Türkçe mi İngilizce mi diye sordu ben Türkçe seçtim. İlk önce pasaportumu aldı. Sonra sırasıyla 2 adet fotoğraf,diplomamı ve fotokopisini,formul a doğum belgemi,adli sicil belgemi,banka hesap özetimi aldı. Ben bankadan hesap özetimi 6 aylık aldım ve alırken mülakat için özet bir yazı rica ettim. Bir formatları vardı orada toplam tutarım görünüyordu. Benim param TL'ydi ben o belgenin fotokopisini çekip yanına o tarihdeki döviz tutarlarını da yazdım. Alize hanım sadece bu özet iki evrağı aldı 6 aylık hesap dökümünü bana geri verdi.burada ayrıca parmak izi veriyorsunuz. Sonrasinda 3 nolu bankoya gidip 330 dolar ücreti ödedim. Sonrasında 30 dakika filan bekledim. 30 dakika sonra 6. Bankodan soyadimi söylediler.Burada mülakat ingilizce şekilde gerçekleşiyor. İlk önce klasik tebrik etme ve nasılsınız süreci oldu. Benim mülakatımı kadın konsolos yaptı ama yanında ayakta bir adam daha vardı. Sağ elimi kaldırıp yemin ettirdi ve sonrasında sol 4 parmağıma tekrar parmak izi verdim. Sonrasında sorular başladı ilk once en yüksek mezuniyet derecem,ne okuduğum,ne iş yaptığım soruldu. arada cam var ve sesin duyulması için mikrofon vardı. Bu sorulardan sonra sesini kapayıp yanındaki adamla konuştu. Diplomamı incelediler ben bu sırada aşırı gerildim. Sonra tekrar sesini açtı evli misin çocuğun var mı Amerika'da ne iş yapacaksın, Amerika'da tanıdığın var mı diye sorular sordu onları da cevapladım sonra yine sesini kapadı yanındaki adamla konuştu,bu sırada diplomanın orjinali ve 330 dolar ödediğim ücretin makbuzunu verdi. Ve tekrar sesini açtığında tebrik etti Amerika'da iyi şanslar diledi. 6 ay içinde girmem için vize basacaklarını söyledi. Sonrasında caec statüm uzun bir süre ap olarak göründü 21 Haziran günü saat 11 gibi issued oldum. Konsolosluğa vizemin biteceği için ne zaman alabileceğimi sordum, 1-2 arası gelip konsolosluktan alabilirsiniz dediler. 1'de gittim güvenliğe kimlik kartımı verdim durumu anlattım alize hanımı aradı sonra beni içeri aldı. Alize hanım pasaportumu verdi en son giriş tarihini gösterdi. Kapalı bir zarf verdi. Ve artık süreci bitirmiştim. Çok yorucuydu ama sonu güzel bitti. Viyana Konsolosluğu aşırı iyi hepsine tekrar teşekkür ediyorum.

Bu forumda da ayrıca teşekkür etmek istediklerim var. @gucarslan @crazycells forumun kurucuları ve her zaman destek olan yukarda yazdığım her şeyi sayenizde öğrendim ilk önce size teşekkür etmek istiyorum. mülakata aynı gün girecektik ama sonrasında ben red alınca girememiştim ama sonrasında her zaman vizemi soran bana destek olan @aura 'ya teşekkür ederim. @lumos @cebrailoz sinan bey'e ve heyecanla şuan buraya yazmayı unuttuğum herkese çok teşekkür ederim. Bu forumu iyiki buldum ve iyiki güzel insanlar tanıdım.

Umarım herkesin süreci güzel sonuçlanır.Her şey için tekrar teşekkürler.

• @merve26 enn ennn ama en cok sevindiklerimden biri 🤍 yolun acik olsun Merve , yeni hayatinda guzellikler seni bulsun. Yollarimizin kesismesi dilegiyle. Bol sans diliyorum . 🌸🙏🏻

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

43.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.3k

| | | |