DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@Yıldıray81 sağda 3 nokta var oraya tıklayıp yer imlerine kaydet diyebilirsiniz.

• @gucarslan Hocam dosya taşıma yaygınlaştıkça konsolosluk seçme konusunda problemler yaşanabilir gibi geliyor bana. Şuanda Ankara performansından dolayı planlama aşamasında olan çoğunluk (ben gibi) önce vizesiz yerlere, sonra schengen alabilme umudu ile Avrupa ülkelerindeki bütün konsolosluklara mail atmayı düşünüyor. Kabul görme durumunda, schengen alamama veya alsan bile bunca uğraşa rağmen dosya taşıdığın konsolosluktan mülakat alamama gibi bir durum olabilir mi? Tecrübeleri okuyunca henüz böyle bir durumla karşılaşanı (bu yılki vize kotası engeli harici) görmedim. Taşıma talebinde bulunurken; konsolosluk seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir bir öngörünüz veya öneriniz var mıdır?

• @Hanhun merhaba ,
    Abd konsolosluğundan kabul alıp schengen alamayan kişiler vardı deneyimlerde. Özellikle Viyana 'ya .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hanhun görmediniz çünkü yazmadılar 🙂
    kabul alıp schegen almayan çok fazla arkadaşımız oldu. sonra ankara mülakat vermeyince de öylece kaldı dosyaları..

bu riskin her zaman olabileceği riskini gözününde bulundurun mail atarken.
    sonra pişman olmayın..

çünkü bir de ankara mülakat verirse geri çekemezsiniz dosyanızı ankara'ya..

• ⭐⭐⭐

@Hanhun Aslinda deneyimlerde de aktarildigi uzere, dosya tasiyip hatta mulakat gunu bile alip Schengen alamayan da, Schengen'i oldugu ve dosyasi tasindigi halde mulakat alamayan, baska ulkede oturumu alip oraya dosyasini atsiyamayan da ve hatta hatta dosyasinin tasinacagina yesil isik alip daha sonra dosyasinin tasinmadigini ogrenen arkadaslarimiz bile var. Bu surecin kisa bir yolu, tabiri caizse 'crack ' i yok. Konsolsoluk 'secimi' konususnda en onemli etken performans degerlendirmesi, bunun da bahsi cok gecildi. Vize basim Sayisi / Kazanan sayisi = X, X ne kadar buyukse, performans o kadar iyidir... fakat bu sadece cebir, gercek hayat daha kuantum mekanigi uzerine. Unutmayin, kalici oturum/vatandaslik vs olmadan dosya tasimak aslinda rutin degildir, o nedenle daha guvenli yollar icin ( ilk olarak AOS ve mumkunse is, egitim gibi yolarla kalici oturum sahibi olmak) hedef koymakta fayda var.

Unutmadan;

@Hanhun, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Tecrübeleri okuyunca henüz böyle bir durumla karşılaşanı (bu yılki vize kotası engeli harici) görmedim.

Bence bu cumleyi tekrar elden gecirirn, yukarida saydiklarimin hepsi var cunku ve bir cok arkadasimiz da paylasti ya da vekaleten baska arkadaslar aktardilar bu durumlari. Mesela HK'a dosya tasiyan ilk arkadaslar Viyana'dan mulakat alip Schengen alamayan arkadaslardi.

• @Hanhun Bende @gucarslan Bey ve @lumos Bey'in belirttiklerine ek olarak, 2023 te Umman'a dosya taşıyan bir arkadaşımız, 2 kişi yaklaşık 200K/TL maliyet yaşadığından bahsetti. Sürecin diğer masrafları hariç. Yani tek atımlık mermimiz var bu mermiyi ve motisvasyonumuzu schengen peşinde koşarak mı harcamalıyız yoksa vize almanın nispeten daha kolay ve kısa sürdüğü Uzak doğu ülkeleri de dahil Schengen dışında mı kovalamalıyız? İşin açıkçası benim tercihim Schengen'e bulaşmamak yönünde olacak. Eğer dosya taşıma sürecinden olumlu sonuç alamaz isem, Schengen mi AOS mu kesinlikle AOS sürecini değerlendireceğim. Çok çok iyi bir planlama yapmak gerekiyor. Hem olası süreçleri ve alternatifleri hem de bütçeyi. Bütün bu planlama sürecinde aynı zamanda Ankara'nında performansını görmüş oluruz ama ne der üstadlar Ankara'ya Güven Olmaz.... Umarım DV2024 te gerçekten isteyen peşinde koşanlar için mutlu bir şekilde sonlanır.

• Merhaba, Geçen sene (DV2023) Ankaradan kaç kişiye vize verildi bununla ilgili bir açıklama yapıldı mı acaba

• @ibrahimhalılll, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

Abd'nin yeni Covid kapsamında tam kapanma durumuyla alakalı yarın bir açıklama yapacağına dair bir haber duydum. Gerçekliği var mıdır bilmiyorum ama böyle bir durumda bilgisi olan var mıdır ?

Bahsettiğiniz konu sanırım bu. Seyrettiğim birkaç videodan anladığım kadarıyla kapanmanın nedeni Covid'den ziyade yeni mali yıl öncesi bütçe harcamaları ile ilgili.
    Aşağıdaki videoda da göçmenlik dairesi çalışanlarının işlerine devam edileceği belirtiliyor ama umarım bizi olumsuz etkilemez.

Bu videodan da daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@dkagan55 Schengen bolgesi daha az maliyetli degil ki, bir tek daha yakin oldugu icin ucus maaliyeti az, fizibiliteyi genellemek guc ama dosya tasimak tasidiginiz yerde yasamiyorsaniz gercekten maaliyetli. Mesela biz Viyana'a onay aldigimizin ertesi gunu Viyana'daki klinik %80 zam yapti ucretlerine, oyle ki maillerine bile gec yansidi bu durum, ki canlari sag olsun, helali hos olsun deriz geceriz. Sunu kesin soyleyebilirim ki, mulalakat aldiginiz bir yer diger her yerden iyidir, mulakat alamamanin maaliyeti daha cok cunku, ozetle maliyetler assagi yukari benzer oluyor gunun sonunda. Bilerek ve isteyerek kimseyo Schengen surecine motive de etmem onu da soyleyeyim, ama gel diyene de hayir demeyin sakin bu sebeple. Hatta bir ipucu, mulakat alidiktan sonra yine baska bir post'a tasima yapmak daha da mumkun...

Bir not, cok onemli degil ama bir Bey degilim 😅 .

• @lumos Teşekkürler yazınız için. AOS dosya numarası yüksek olanlar için en az riskli yol diyebilir miyiz? Tabii onun da kendi içinde bazı riskleri vardır illaki (örneğin field office'in düşük performansı yada sonraki aşamada olumsuz sonuçlanması durumunda ülkeye tekrar turist olarak girişlerde yaşanabilecek potansiyel sıkıntılar gibi..). Genel olarak düşüncenizi merak ettim sadece. Teşekkürler.

• Ekim ayında açıklanacak olan cut off yine ayın 15'inden sonra olacak diye bir şey var mıdır yoksa ilk hafta itibariyle de acıklanabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahimhalılll forumdaki ilgili başlığa bakmayı denediniz mi?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/5354/sayılarla-dv2023/

• ⭐⭐⭐

@avc Diyebiliriz, AOS candir, yapmaya calisin. Tabii Dosya Numarasi eger aktif olmazsa bunun icin yapilabilecek bir sey yok, o nedenle sureci siki takip onemli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@misha90 bülten her ayın 15'i sonrası açıklanır.

• @lumos hocam AOS yapabilmek için halihazırda bir amerikan vizen olması lazım dimi,biz şuan başvuramayız turist vizesine amerikadan diye biliyorum doğru mudur

• @gucarslan
    bunu gördüğümü hatırlıyordum nerde olduğunu bulamamıştım. Teşekkürler

• @lumos Schengen'den dolayı mülakat alamamaktan ziyade, vize ve dosya taşıma talebi olumlu karşılandığı halde konsolosluk yoğunluğundan kaynaklı, mali yıl sonuna kadar mülakat alamayan demek istemiştim. Ufak düzeltme ile birlikte söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Cevabınız için teşekkürler... 🙂

• ⭐⭐⭐

@ozkan-akbulut Evet, ABD vizenizin olmasi lazim (Turistik degil sadece, baska tip de olur), basvurabilirsiniz ama olumlu sonuclanma ihtimali dusuk sadece.

• @lumos Teşekkürler. Açıkcası AOS oldukça aklıma yatıyor ancak biraz değişik bir durumla karşı karşıyayım. Şuan çalıştığım iş yeri Türkiye'de ve uzaktan çalışıyorum, şirketin merkezi Amerikada. Ancak yaptığım işin neredeyse tamamı da amerikadaki ofis için ve kendileriyle görüştüğümde B1/B2 vizesiyle Amerikaya girip oradan çalışmaya devam edemeyeceğimi söylediler. Biraz araştırdım ve çoğulukla danışmanlık şirketlerinin de bu konudaki tasarrufu şirketin dediğiyle paralel. Bunu herhangi bir yetkilinin anlaması bence çok zor ancak genel görüş, bu şekilde bir ihlalin beni ve şirketi riske atabileceği yönünde. Sadece Amerikada olduğum sürede izinde olursam bir sorun olmayacağını aktardılar. Case numberıma bakarak tahmini Ocak gibi girip 3 ay sonra I-485 göndersem ve sonuçlanmasını beklesem ne kadar sürede GC alabileceğim meçhul (ki olumsuz sonuçlanma ihtimalini de her zaman düşünüyorum). Olacaklara göre bu süre Eylül'ü bile bulabilir. Tabii ki bu kadar uzun süre izinli kalamam. Şirketin de yapma dediği bir şeyi yapıp onları da karşıma almak istemem keza eğer GC alırsam oradaki ofise geçmeyi denemek istiyorum, nihayetinde hazır bildiğim iş. Eğer olmazsa ve geri dönmek zorunda kalırsam da işimi kaybetmek istemiyorum. O yüzden biraz arada kaldım açıkcası AOS konusunda. Tabii ki bu süreç herkes için risklerle dolu, sadece içinde bulunduğum durumu yazıya dökmek istedim. 🙂 Biraz uzun oldu ancak okuduysanız değerli zamanınız için teşekkür ederim.

• @avc bana ulasin lutfen .

Benzer Başlıklar

• 7344
  • 116
  • 1221
  • 6434
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

54

42.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.1k

| | | |