Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Malkoç-Ömer Teşekkürler.Arkadaşlar videolar sadece teorik olarak bilgi veriyor.Bu tarz bilgilendirmelere daha çok ihtiyacımız var.Çünkü iş pratikte her zaman farklı.Bu tarz paylaşımların artması dileği ile....

• san Diego hakkında bir national geographicten alınma bir yayın

• bu konuda sacramento-roseville bölgesi için yorum yapabilir misiniz ? ziraat mühendisi olarak gelicem o bölgeye ancak diploma denkliği vs kendi mesleğimde başlama şansım olmaz.ama tarım bölgesi fırsatımın yüksek olduğu bir bölge olarak düşünüyorum.neler tavsiye edersiniz

• San diego hakkinda deneyimi olan biraz fikirlerini paylasabilir mi rica etsem?

• yazılım öner sürülmüş ancak tarım da bu bölgenin göz bebeği. ziraatçi olarak iş bulunur diye düşünüyorum 🙂

• @freeworld California içinde söyledi:

San diego hakkinda deneyimi olan biraz fikirlerini paylasabilir mi rica etsem?

Hayirdir insallah. Isle alakali olumlu bir gelisme mi oldu?

• @freeworld Eğer şirket sizi o tarafa kaydıracaksa kesinlikle gidin. Yukarı taraflar kadar pahalı olmasa da pahalı olduğunu duydum. Ama havası ve ikliminden herkes memnundu. California iyi hoş ama şu ev fiyatları biraz daha makul olsa 😕

• @Senay-Sirin henuz bir gelisme yok fakat olumsuz bir durum olusmayacak gibi.

@caglaror tesekkur ediyorum bilgi icin.

• LA hakkında bilgisi olan da paylaşabilir mi? teşekkürler şimdiden...

• Merhabalar, 8 ay önce eşimle birlikte Long Beach LA'e geldik, hala buradayız. Ben de tecrübe ettiğim kadarıyla genel olarak burada hayat nasıl biraz ondan bahsedeyim. Önce temel ihtiyaçlarımızı burada nasıl giderdik onları anlatayım. Çok uzun olursa bir iki post daha atarım devamı için.

Telefon Hatti: Biz At&t prepaid tarife kullaniyoruz, 45 dolar veriyoruz kisi basi 6GB interneti var. Biz memnunuz cekiminde bir sorun yok.

Araba: Craigslist ve dealer lara bakip pek aradığımızı bulamadık. Sonrasında fountain valley civarinda bir parkin etrafinda gezerken yol kenarinda tesadüfen satılık yazan bir araba gorduk, uzerindeki ilanda yazan numarayi aradik sahibi hemen geldi ve anlaştık, guzel temiz 2003 model Mazda MPV yi 2500 dolara aldik ustelik 3 ay da garantisi vardi. Sonradan ogrendik ki insanlar daha iyi görsün diye parklarin kenarlarina park ediyorlarmis saticilar arabalari. Bu da aklinizda bulunsun.

Ev : San Francisco kadar pahali olmasada burada da sececeginiz yere gore pahalisi da var uygunu da. Biz arkadasimiz oldugu icin direk Long Beach'e gelmistik sonrada kaldigimiz bolge hosumuza gidince burada ev baktik. Ilk ev arama safhasinda ev bulmak biraz zamanimizi aldi. Cunku burada kredi skorumuz yada bir kaydimiz yoktu ve paramizin olmasi ile de pek ilgilenmediler. Ev basvurularinda yanimizda bank statement (Banka hesap dokumu), employement letter (Ilk geldigimizde hala Turkiye'deki islerimizde calisandik o yuzden calisan oldugumuza dair yazili bir belge almistik sirketlerimizden) goturduk. Yaklasik 3-4 hafta zilllow'da ev aramakla, cevredeki property manager lari gezmekle gecti. En sonunda bir tanidigimiz co-signer (kefil) oldu iki basvurumuza o sekilde ev tuttuk. Bu tarz zorluklardan dolayi belki ilk etapta bir kac ay paylasimli bir evde bir oda tutmak daha kolay olabilir ki bizde neredeyse o yola gidiyorduk ama allahtan gerek kalmadan bir ev tuttuk.

Bu arada ev basvuru sureci nasil ondan bahsedeyim. Emlak ofisleri yani buradaki adiyla property management officeler kiralik evleri liseteliyorlar. Genelde ellerindeki evler zillow da da oluyor. Arayip evi gezmek icin ravdevu aliyorsunuz, bazen toplu olarak bir cok musteriyi ayni anda gezdiriyorlar bazen anahtari size veriyorlar siz kendiniz gezip geliyorsunuz, iyi bir emlakciya denk geldiyseniz kendisi sizi gezdiriyor 🙂 Sonra size bir application form veriyorlar, o formu doldurup, kisi basi en az 20 dolar olan application fee (Bu credit history'nizi check etmek icin aldiklari bir ucret) ile birlikte application formlari veriyorsunuz. Sonra basvuran butun kisiler arasindan en uygun kisi seciliyor ve onaylaniyor. Cok cok iyi niyetli birine denk gelmediyseniz application fee’nin geri odemesi yok o yuzden basvuru yapmadan once basvuracaginiz evde sansiniz olup olmadigini iyice degerlendirmenizi, evi kiralayan emlakci ile gorusup konusmanizi durumunuzu aciklamanizi tavsiye ederim.

Biz Long Beach'in okyanusa yakin, guvenli ve temiz bir bolgesinde 1+1 bir condoya 1400 $ oduyoruz. Sadece su icerisinde. Elektrik+ internet+gaz ile birlikte 1500'u buluyor.
    Bu civarda 1000-1500 araliginda okyanusa yurume mesafesinde studyo veya 1+1 bir ev bulmak mumkun. Long Beach’de tavsiye edebilecegim yerler Belmont Heights, Bluff Heights ve Belmont Shore.
    Long Beach’in haricinde Long Beach’in hemen yaninda San Pedro var. Burada da fiyatlar makul. Bu bolgede cok fazla italyan ve hirvat yasiyor. Bunun yaninda Orange County de guzel yerler var ornegin Irvine fakat rakamlar biraz daha fazla buraya gore fakat evlerde daha yenı ve guzel.

Park: Burada dikkat etmeniz gereken en onemli hususlardan birisi park cezalari. Burada arabanizi park ettiginiz yere cok dikkat edin. Cevredeki tabelalari, yazilari muhakkak okuyun. Yoksa sermayeyi park cezalarina yatirmak istemezsiniz. Burada her bir sokak haftanin belirli bir gunu ve saati temizleniyor. Buna Street sweeping diyorlar. Ve park ettiginiz yerin hangi gun hangi saat araliginda temizlendigi muhakkak kenarda bir tabelada yazar. O saatte orada arabaniz olursa 50 dolar cezayi ilistiriyorlar hemen.

Yeme Icme, Market Alisverisi: Bu bolgede Ralphs cok fazla, onun dısında Trader Joe’s, Wallmart, Sprouts, COSTCO gibi marketler de var. Bu marketlerde neredeyse hertürlü sebze, meyve, et, temizlik malzemesi bulunuyor. Biz evimize yakın oldugu ve iki kişi olduğumuz için Raphls den alışveriş yapıyoruz genelde ama Wallmart’ta daya uygun fiyata alışveriş yapmak mümkün. Birde biraz daha büyük aileler COSTCO’dan alışveriş yapmayı tercih edebiliyor toptan satış tarzında büyük bir market, elektronikten sebze meyveye herşey var. Yıllık 50 dolar civarı bir üyelik ücreti ödeyerek üye olmanız gerekiyor. Ayrıca benzin de satıyorlar diğer yerlere göre daha uygun fiyata.

Turk urunleri almak isterseniz de SUPER KING ve Fresh Choice var. Buralarda helal et, beyaz peynir (Feta Cheese), Turk marka peynirler, Zeytin, tursu, salca gibi gibi bir çok turk urununu bulmak mumkun.

Aylık Butce: kira (1400)+faturalar(en az 200)+telefon(45*2)+benzin(en az 200)+ market alışverişi ve yeme içme ile iki kişi en az 3000 $ lik bir giderimiz oluyor.

Kiyafet, Ev alisverisi: ROSS ve MARSHALLS larda ev tekstili, mutfak gerecleri, tencere tava, giyim, ayakkabı ve elektronik gibi şeyleri diğer yerlere göre daha uyguna bulmak mumkun. Bunun dısında ev esyaları için biz craigslist ve facebook’taki oldugumuz bolgeye ait buy/sell/trade gruplarına uye olup orada satıs yapanları takıp ettık. Mutfak masamızı facebookta ki bir gruptan, salon için koltuklarımızı ve sehpamızı craigslist’ten bulduk. Sokaklara bedava bırakanlarda çok oluyor ama denk gelmesi ve takip etmeniz lazım.
    Giyim için Buraya en yakın CITADEL outlet var, onun dışında biraz uzak ama premium outlet olan CABAZON var.

Yeme,İçme: Bu bölge yani Southern California meksikalıların yoğunlukta olduğu bir bölge onlardan sonra da uzak doğulular geliyor. Bu yüzden en çok göreceğiniz mutfak meksika mutfağı uzak doğu mutfağı. Meksikalılar çok fazla ‘cilantro’ kullanıyor. Ve meksika mutfağı olmasa bile muhakkak her yemeğin üzerinde ‘cilantro’ yani bizdeki adı ile Kişniş göreceksiniz. Burada uyarmak isterim çünkü aynı maydonoza benziyor lakin tadı hiç maydonoz gibi değil 🙂 Tanıdığım çoğu Türk tadını sevmiyor biz de zor yoldan öğrendik o yüzden uyarmak isterim. Bize sabun tadı veriyor, baya araştırdık sonunda bu tadı vermesinin genetik bir durum olduğunu öğrendik. Buyrunuz alakalı bir yazı https://yemek.mynet.com/bazilarimiz-neden-taze-kisnisten-nefret-eder-1157872
    ‘No Cilantro’ uyarısını yaptıktan sonra bence meksika yemekleri bizim yemekleri andırıyor. Et, pilav lavaş (Tortilla) 😃
    Onun dışında Korean BBQ lar çok guzel, 20 dolara yiyebildiğin kadar et yiyorsun ve yanında bir sürü meze getiriyorlar. Çok ön yargılı değilseniz burada ucuza çok güzel sushiler yiyebileceğinizi söyleyeyim. Türk yemeklerini çok özledim derseniz LA’de ve Orange’da Türk restoranları da bulmak mümkün, Long Beach’de Turk restoranı bulamadım ben ama yakın olarak Lubnan restoranları var biz onlara gidiyoruz.
    Not: Bu arada bu bölgede yediğim en güzel lahmacunu San Diego’da Sultan Baklava’da yedim onu da not düşeyim. Çok özleyenler için, o yolu gitmeye değer 😃

Daha yazacak şeyler var ama şimdilik burada keseyim. Devamını yazarım.

• @padmesky teşekkürler ayrıntılar için.Bu tarz paylaşımların artması dileği ile.

• @ikizbabasi umarım faydalı olur. Daha once yazmak isterdim ama koşturmacadan hep ertelendi. Bundan sonra elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

• @padmesky teşekkürler ayrıntılı ve faydalı bir paylaşım olmuş. her şey gönlünüzce olsun.

• @padmesky çok teşekkürler harika bir paylaşım 🙂 toplam giderleriniz 3000tl yazmışsınız ama sanırım 3000 dolar olacak 😃 alışkanlık 😃

• @senay-sirin stüdyolar var 1900 çocuksuz yada bekara olur 🙂 @caglaror

• Şu şartları denkleme oturtabilsek karar vermek ço kkolay olacak.
    Alınan-alınabilecek maaştaki azalma (artma) oranı ev gibi zaruri ihtiyaçlardaki azlama-artma oranlarına uymuyor. Sebep bazı şehirlerin(eyaletlerin) gözde yerler olması. CA daki evin aynısı TX da olduğunda oluşan oran fark maaşlarda oluşmuyor sanki. Hadi süt-meyve-sebze-et benzin aşağı yukarı aynı olsun (değil evet). Ama kira/ev fiyatı farkı fazladan fazla.

• @damladav evet ya kusura bakmayin agiz aliskanligi tl diye yazmisim. Duzelttim dolar olarak 🙂

• @padmesky çok güzel açıklamışsınız,teşekkürler! Ben tek başıma gelip bir oda kiralmayla başlamayı planlıyordum.Yapağım iş pasta ve ekmek üzerine ve 10$ civarı olacak saatlik ücret muhtemelen.Türkiyeden direk uçuş olan bir yer olsun istiyorum o sebeple henüz karar veremedim bu gidişimde nereye gideceğime .... Sadece soğuk olsun istemiyorum sanırım 🙂

• Merhaba arkadaşlar, Los Angeles’dan bildiriyorum 🙂 Ben de Los Angeles'ı genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağım.

Los Angeles sıcak iklimi sevenler için cennet denebilecek mevsime sahip. Yazları sıcak bir hayli yüksek olabiliyor ama kışı sonbahar düzeyinde dahi üşümeden geçirebileceğiniz, dört mevsim terlik giyenleri görebileceğiniz bir şehir. Sıcaklık gündüzleri 13-14 santigrat derecenin altına düşmez. Sehir gününüzün güzel başlamasını saglayacak ambiansı her daim sunar. Yılda 15 günden fazla yağmur bile yağmaz. Yaz aylarında ise klimasız olmaz. Kıyı şeridinde her bir sahili her bir mahallesi ayrı güzelliktedir. Her sahili başka lezzet barındırır, favorim Laguna Beach. Amerika’nın bana göre her yaş gurubunun isteklerini karşılayabilecek düzeyde olan nadir şehirlerden birisi. Konseri, fuarı, etkinliği bitmez., sert siyasetten bir hayli uzaktır.. Eğlencesi, huzuru, sahilleri, güneşi, muazzam gün batımı ve sinema dünyası pozitif yönlerinde başı çeker. Asyalısı ve Latin Amerikalısı çoktur ancak her kültürden ve ırktan insanı barındırır. Basketbol ve beyzbol şehirde daha tutkulu yaşanan spor dallarıdır. LA Galaxy'e ise İbrahimovic transfer oldu, bir futbolsever olarak söylemeden geçemeyeceğim. Gezmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız sizi bir hayli mutlu edecek sayıda opsiyona sahiptir. Dil sorunu olmayana epey iş imkanı barındırır.

Her gülün dikeni olduğu gibi Los Angeles’ın da epey dikeni mevcut. Kiralar ciddi düzeyde pahalı, vergi yüksek, minimum wage ( 10.50 $ ) üzerinden çalışmanın yaşam kalitesi açısından yeterli olmayacağı bir şehir. Şehrin Downtown’ında suç oranı hayli yüksektir ve genel itibari ile bol homeless barındırır. Avrupai veya New York tipi kalabalık şehirleşmeyi seveni hiç mutlu etmez. Türk mutfağı konusunda daha kısıtlı ancak çok sayıda restoran seçeneği sunar. Türkler genel itibariyle iç içe değil dağınık yerleşmiştir. Şehir birkaç bölge dışında pek temiz değildir. Sokak ve caddelerde insan yoğunluğuna alışkınsanız Los Angeles büyüklüğü sebebiyle size bu imkanı birkaç cadde dışında sunmaz. Burda trafik dışında caddeler kalabalık değildir. Trafik çileden çıkarır, yolları yokuşsuz ama bol yamalı (acayip çok valla) ve bozuktur. Yine şehrin geniş dağılımı nedeniyle toplu taşıma size ciddi süreler kaybettirecek kadar kötüdür. Birikimi veya yerleştiğinde tatmin edici düzeyde işi hazır olmayan aileler için pahalılığı sebebiyle ilk tercih olmasını önermeyeceğim bir şehir Los Angeles. Bu şehirde bekar yaşamak bence daha kolaydır.

• California Whatsapp Turkish group var mı ? varsa özelden ekleyiniz. tşk.

Benzer Başlıklar

• 10
  • 1
  • 6
  • 32
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

127

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |