Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Kaliforniya (İngilizce: California), ABD'nin batı yakasında yer alan ve ülkenin en kalabalık eyaletidir. 2004 yılı nüfus sayımlarına göre, 35.893.818 kişilik nüfusa sahip olan Kaliforniya'yı, 20.851.820 kişi ile Teksas, 18.976.457 kişi ile New York ve 15.982.378 kişi ile Florida izler.

En büyük şehirleri sırasıyla Los Angeles, San Diego, San Jose, San Francisco, Sacramento (başkent), Oakland ve Fresno'dur.

alt text

Ekonomi

1849 yılında altın yataklarının keşfedilmesi üzerine, nüfusu on binin altındayken günümüzde Amerika kıtası'nın en büyük ekonomi merkezi konumuna gelen Kaliforniya; Amerika Birleşik Devletleri'nin de en büyük ekonomik gücünü temsil eder.

Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 8'ıncı ekonomisine sahip olurdu. (ABD'nin geri kalanı, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere, Brezilya ve Fransa'dan sonra). İtalya, Meksika, İspanya,Güney Kore, Suudi Arabistan ve Kanada'dan daha büyük ekonomiye sahiptir. Bu ekonomiksel durum, resmi yerleşimi henüz 200 yaşına bile gelmemiş topraklarda ulaşılabilen mucizevi bir başarıdır.

Eğitim ve ekonomi

Kaliforniya'daki değiştirilemeyen anayasa kanuna göre; eyalet gelirlerinin %40'ı eğitim'e harcanmaktadır. Her ne kadar çoğu ülke için eğitim harcamaları çöpe giden para olsa da, bu harcamalar Kaliforniya'yı bilinen dünya tarihinin en hızlı büyüyen ekonomisi ve devleti yapmıştır. Dünya tarihi boyunca, nüfusu 200 yıl içerisinde bu denli yükselen; ekonomisi hiç yoktan böylesi bir noktaya gelen başka bir devlet de bulunmamaktadır. (Son 200 yılın ortalamasını alacak olursak, nüfusu 35,000 katına çıkmış, ekonomisi 1,5 trilyon dolar olmuştur.

Kişi başına düşen gelir 33.403 dolar iken; emlağın yerleşim yerlerinde en ucuz olduğu Central Valley deki ortalama ev fiyatları 290.000 dolardır. En pahalı emlak fiyatları ise San Francisco koyunda ortalama 650.000 dolardır. Tabi ki Beverly Hills, Rolling Hills, Hidden Hills, Malibu, Bel Air gibi $2–3 milyondan aşağı evin bulanamadığı yerler de vardır; ancak bu şehirler daha büyük bölgelere bağlıdır. Şehir olarak Beverly Hills Amerika'nın en zengin muhitidir ve kişi başına düşen gelir 113.595 dolardır.

Bayrağı :
    alt text

Kaynak: Wikipedia

• California eyaletinin yaşanabilecek şehirleri hakkında video ektedir.İncelemeniz ve faydalı olması dileği ile...

• Austin TX, Mayis ayinda esimle beraber tasinmayi tasinmayi planladigimiz yer(Linkte gecerli nedenleri gorebilirsiniz). Fakat ABDye uyumu sagladimizdan emin olduktan ve mali olarak duze ciktiktan hemen sonra, pasifik kiyisinda bir California sehrine tasinmak ABD'ye gocme yolundaki bir numarali motivasyonumuz diyebilirim.

• San francisco'da çalışan arkadaşlar nerelerde yaşıyor acaba ? Ev kiraları çok yüksek. Ulaşım ve ev fiyatları açısından civarda önerebileceğiniz yerleşim yerleri nerelerdir ?

• Merhaba. California da yaşayan ya da yasam kosullari ile ilgili bilgi sahip olan kişiler bilgi paylasabilir mi lütfen.

• @ozzge California içinde söyledi:

Merhaba. California da yaşayan ya da yasam kosullari ile ilgili bilgi sahip olan kişiler bilgi paylasabilir mi lütfen.

Neyle ilgili bilgi istiyorsunuz.Ben 2 aydır california los angeles'ta yaşıyorum.

• California da bir göçmen olarak iş bulmak kolay olur mu? bildiğim kadarıyla diğer eyaletlere göre biraz pahalı bir eyalet. california nın maddi olarak daha uygun ve aynı zamanda güvenilir olan bölgeleri var mı? bu bölgelerin aynı zamanda eğitiminin de iyi olması gerekiyor. bu konularla ilgili bilgi paylaşabilirseniz sevinirim.

• @mehmett San Francisco'nun içinde yaşam gerçekten çok pahalıdır. Eğer 60-45 dakika arası metroyla yolculuk yapmayı göze alırsanız Hayward, Fremont, San Leandro uygun fiyatlı bölgelerdir. Tabi ki San Francisco'ya göre 🙂
    Berkley ve Alameda'da yaşamak için güzel yerdir. Oakland'dan uzak durun ucuzdur ancak güvenlik açısından sıkıntılıdır.

• @ozzge Eğer yazılımcı veya teknoloji firmalarında çalışma şansınız yoksa burayı hiç tavsiye etmiyorum. çok pahalıdır. sıradan işleri yaparak yaşamak çok zordur. hayat gerçekten çok pahalı.

• Aslında ben de acele yazılmış (konu çok derin biliyorum) yüzeysel bir soru sormak isterim. Bir çocuklu bir ailenin ortalama bir ev ile SF' merkezi bölgelerinde yıllık brüt geliri ne olmalı ki ortanın üzeri bir yaşam sürebilsinler. Yani karın tokluğunun üzerinde yaşayabilsinler.
    Açıkçası hala büyük belirsizlikler olmakla birlikte iki eyalete karar kıldık, daha doğrusu Texas eyaleti (Austin, Dallas, Houston) ve San Francisco.
    GlassDoor, Monster, Dice, LinkedIn vb. sitelerden iş olanaklarını görebiliyorum, yıllık ücretler de fena değil. Ama kendi mesleğimin denkliği olmadığından hobim olan yazılım üzerinden (CS vb diplomam yok) iş arayacağım.
    US ile ilgili diğer hiç bir konu bu kadar kafamı kurcalamıyor. Belki bir tık güvenlik hemen arkadan geliyor. Ama elde edebileceğim gelir çok belirleyici olacak.
    Bu konularda fikirler nedir merak ediyorum. Bilgilere ulaşım çok zor malum.

• Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere Bay Area bölgesi hakkında bilgi vereceğim. Burası herkese karşı çok hoşgörülü bir bölgedir.

Sizler San Francisco bölgesi de diyebilirsiniz ancak San Francisco çok küçük bir şehirdir, bu bölgeye Bay Area denir.
    Eğer bir teknoloji firmasında çalışmayacaksanız, bu bölgeyi çok tavsiye etmiyorum. Sıradan işlerde çalışarak burada hayatta kalmak çok zordur.
    San Francisco'nun içinde Studio bir daireye 3500$ a kadar kira ödeyebilirsiniz. birisiyle oda paylaşmak isterseniz 2000$ civarı para ödersiniz.
    2000$'a San Leandro, Fremont ve Hayward şehirlerinde 2+1 daire bulursunuz. bu şehirler Bart'ın yani metronun geçtiği şehirlerdir o yüzden buradan San Francisco'ya metroyla gidebilirsiniz.
    Palo Alto, San Jose, Mateo şehirleri güzel yerlerdir ancak buralarda çok pahalıdır.
    Bu bölgelerde Hintli nüfusu çok yoğundur. çünkü Teknoloji firmaları çok fazla Hintli istihdam etmektedir.
    Hintliler çocuklarının eğitimlerine çok önem verirler ve Hintlilerin bulunduğu yerlerde okulların puanları çok yüksektir.
    İyi insanlardır, etliye sütlüye karışmazlar, çok çalışkanlardır.
    Oakaland, uygun fiyatlı bir şehirdir ancak güvenli bir yer değildir, ev kiraları ucuz diye aldanmayın, başka şehirlere bakın.

Eğer San Francisco'da çalışma mecburiyetiniz yoksa, Dublin, San Ramon, Pleasanton yaşamak için güzel şehirlerdir, okullarının puanları da güzeldir.

asgari ücret şuanda 9$ haftada 40 saat çalışırsanız aylık 1440$ kazanırsınız. o yüzden eğer kalifiye bir işte çalışmayacaksanız, 2 işte çalışmanız gerekiyor.

3 kişilik bir aile olarak aylık masrafınız en minimum 3500$ civarı olur tabi bu rakamın büyük bir bölümü kira olacak.

eğer uygun fiyatlı bir market ararsanız Costco'ya, foodsco'ya gidebilirsiniz.
    Safeway hemen her şehirde vardır, aradıklarınızın %90 nını bulursunuz ama biraz pahalıdır.
    Aracınız için her türlü aksesurarı Autozone, Pep boys ve O'real'dan bulabilirsiniz.

Bay Area'nın güzel tarafı her türlü imkanın elinizin altında olmasıdır. Yani kayak yapmak isterseniz, Lake Tahoe'ya gidersiniz, denize girmek için Santa Cruz'a gidebilirsiniz. sayısız müze, eğitim merkezi vardır. çocuklarınızın ilgisini çekebilecek çok fazla aktivite var.
    Bay Area'nın en soğuk yeri San Francisco'dur kışın sis olur ancak San Francisco'nun dışına çıkınca hava bariz bir fark gösteriyor. San Francisco da hava 15 dereceyse Oakland da San jose de vs. 20 derece falan olabiliyor.
    Bay Area'da kar yağmaz, yazında çok sıcak olmaz aslında iki tane mevsim var ilk bahar ve son bahar.
    burada sahil var ancak su çok soğuk olduğu için denize girmek çok mümkün olmuyor, burada daha çok sörfçüler oluyor. denizde yüzmek isteyenler Carmel ve Santa Cruz'a gidiyor.

Gece hayatı için ilk tercih edilen şehir San Francisco'dur ikincisi Oakland, Berkley ve San Jose'dir

San Francisco içinde araç park etmek çok pahalıdır, günlük 35-40$ ücret alan yerler boldur, o yüzden San Francisco'da yaşayanlar daha çok Uber Lyft kullanıyor. Ancak böyle olmasına rağmen trafik yoğundur.
    Telefon hattı olarak sprint ucuzdur ama çekim gücü konusunda bir fikrim çok iyi olmayabilir.
    Benim tavsiyem Tmobile. çekimde sorun yok fiyatı da AT&T ye göre daha uygun
    AT&T ve Verizone çekimi iyidir ancak fiyatları pahalı.

Türk nüfusu yoğun bir bölgedir ancak New York'daki gibi bir birine yakın bir kominite yoktur. İSTİSNALAR HARİÇ, bu bölgedeki yazılımcı Türkler kendi başlarına takılıyor, yazılımcı olmayanlarla çok takılmıyorlar.
    Burada Türk okulu Berkeley'de pazar günleri Amerika'da yaşayan Türk çocuklarına Türkçe öğreten bir okul var. ismi Berkeley Turkish school gibi birşeydi.
    Los gatos'da bir Türk okulu varmış, diye duydum detayını bilmiyorum.
    Facebook'ta aktif olarak Bay Area Türkleri ve San Francisco Türkleri guruplarını takip edebilirsiniz.

• @malkoç-ömer teşekkürler, çok değerli bilgiler bunlar.

• Videolardan bile daha iyi veriler bunlar. Bilginize sağlık. Umarım geldiğimizde tanışma şansımız olur.
    Teşekkürler.

• @malkoç-ömer Videolarınızdan çok yararlandık şimdi de yazılarınızdan. Teşekkür ederiz.

• @caglaror California içinde söyledi:

Zillow'dan kiralık evlere bakıyorum.
    https://www.zillow.com/homes/for_rent/San-Francisco-CA/house,condo,apartment_duplex,mobile,townhouse_type/15125463_zpid/20330_rid/97960-489545_price/382-1909_mp/37.866451,-122.273369,37.633266,-122.642441_rect/11_zm/
    gibi kirası fena olmayan yerleri görünce umutlandım 🙂

O oda fiyati, 4 odali bir evin her bir odasini 1450-2500 arasi fiyatla kiraya veriyorlar. En ucuz odayi kiralarsaniz bathroomu diger kiracilarla paylasiyorsunuz

• Piüü, detayı okumayınca ne fena oluyormuş. Gördüm şimdi 😞
    Hele diyorum bu fiyatta bir gariplik var 🙂
    Neyse umudumuzu kaybetmeyelim 🙂

• verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

• @caglaror
    Silicon valleye yakin olan Sacramento gibi daha ucuz bir yerde baslayip, isler rayina oturunca isinize daha yakin bir yere de tasinabilirsiniz. Ikisinin arasindaki mesafe 120 km imis. Hergun gidilmez ama bir sure idare edilir. Yeni eleman alirken local tercih ediyorlardir muhtemelen ama bence northern california oldugu surece yeterince local sayilir. Tabii ben o bolgede yasamadim, Sacramento ya da Fresno yasanabilir yerler mi arastirmak lazim. Davis hem universite sehri hem de yasam kalitesi sacramentoya gore daha iyi gorunuyor.

• @senay-sirin Teşekkür ederim. Henüz ev bakmak için erken ama eninde sonunda (6-7 ay var) bakmak zorunda kalacağız. İlk gidişimizde Airbnb gibi birşeylerle idare ederiz sanırım. İş bulabilirsem ondan sonra ev bakarız.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 1
  • 10
  • 109
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |