DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @steward59 evet malesef birçok kişi vize alamadı o yüzden ankaraya güvenmeyin.

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@fatma-parlak Merhaba, lutfen sorunuzu ilgili baslikta sorun boylece daha saglikli bir surec saglanmis olur basta sizin ve diger benzer kimseler ozelinde, bu baslik sadece 2023 talihlilerinin deneyim basligidir.

Vize alinirken de, yurt disina cikarken de velayet tamamen sizdeyse diger ebeveynden onay almaniza gerek yoktur. Musterek kararlari tek basina alabilirsiniz cocugunuz icin. Bununla birlikte, veyaletin sizde olduguna dair belgeleri lutfen yeminli tercume ile Ingilizce diline cevirtin ve elinizde bulunsun.

• @lumos teşekkür ederim geçmiş tecrübelerden faydalanmak için bu başlığa yazmıştım

• @Burak-Erdem size 2 devamı cikti green kart

• @teamspirit, içinde söyledi: DV2023 Mülakat Deneyimleri

Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki dv sürecinin en zor kısmı mülakat beklemek, sabretmek ve ne olacak halimiz düşüncesi ile birlikte belirsizlik durumları. Gelecekte mülakata girecek olan arkadaşlarımıza yol göstermesi açısından faydalı olmasını dilerim sürç-i lisan ettiysem affola. 7 Mayıs 2022 cumartesi akşamı kazandığımı öğrendim. Heyecan sevinç bir arada kısa bir şok sonrası ertesi gün, ne yapmam gerek şimdi diye araştırırken yesilkart forum ile karşılaştım ve başladım okumaya. Gördüm ki çekilişi kazanmak kesin olarak vize alıp ABD ye gitmek anlamına gelmiyormus. Case numarası ve ds260 formu submit tarihi de önem arz ediyormuş. Burdan mütevellit ds260 formunu forumdaki rehber youtube videosu ve doküman yardımı ile bir hafta içinde doldurup 16 Mayıs tarihinde submit ettim. Okuduğum Dv2022 deneyimlerine göre çok da geç bir tarih değildi bu submit tarihi. Ankara'dan mülakat beklemeye başladım. Ekim Kasım Aralık ayı geçti ve Ocak geldiğinde birşeylerin ters gittiğini görmeye başlamıştım. Case numaram 17k larda idi ancak daha sadece 2-3k Lara kadar mülakat gelmişti böyle giderse maksimum 10k ya kadar mülakat gelecekti Ankara'dan. Telegram grubunda Ocak Şubat ayı gibi gucaslan bey bir yorum paylaştı ve sürecin çok da iyi ilerlemeyecegini o yorum sonrası anladım ve dosya taşımaya karar verdim. Dv2022 mülakat deneyimlerinde vizesiz gidilebilen ülkelerden olan Barbados'un çokça vize bastığını gördüm ve kendilerine mail attım aşağıdaki cevabı döndüler.

Good Day,
    Thank you for your email. Foreign Services Posts are required to accept and process immigrant visa applications for aliens who are residents or former residents of their consular district. Applications from other countries may be accepted discretionarily if the workload permits and there appears to be genuine hardship involved.
    We regret that Embassy Bridgetown is unable to be of assistance in this case.

Ucu açık bir cevaptı. Gucaslan ile maili paylaştım ve orda olursam mülakat verebileceklerini ancak kesin olmadığını söyledi. Ben de risk alıp gidip şansımı denemek istedim çünkü Ankara'dan mülakat almak imkansıza yakın görünüyordu. Hemen seyehat planlaması yaptım. Mart ayı için Panama City aktarmalı gidiş dönüş Barbados bileti aldım. Mart ayı başında tüm gerekli mülakat belgelerini topladım. Bu belgelere geçen senenin(dv2022) mülakat deneyimlerinden ulaştım. Barbados'a iner inmez sağlık muayenesine gidecektim ve de konsolosluğa orada olduğuma dair mail yazacaktım. Herşey hazırdı nitekim mart sonunda THY ile İstanbul'dan Panama City'ye 13 saatlik direk uçuş ile gittim. Geceyi geçirmek üzere otele geçtim ertesi sabah Barbados uçuşum vardı. Otele yerleştikten sonra birşeyler yemek için dışarı çıktım Arjantin caddesinde birşeyler atistirip otele döndüm ve uyuma moduna geçtim. Birkaç saat sonra mide sancısı ile uyandım ve resepsiyona inip durumu anlattım sagolsunlar hastane konusunda yardımcı oldular yanıma da bir refakatçi verdiler. Midem yıkandı serum aldım vs derken sabahki uçuşu kaçırmış oldum. Panama City den bridgetown uçuşları önümüzdeki bir hafta içinde sadece bir tane vardı ve o da full doluydu. Sonraki haftaki uçuş ile gidersem dönüş biletim de anlamsizlasiyordu ve Türkiye ye dönüşüm çok gecikiyordu. İşten aldığım izin yetmeyecekti. Bu yuzden Panama ABD konsolosluğuna mail yazdim orada olduğumu belirttim mülakat talep ettim ancak çok yogunuz şeklinde dönüş yaptılar olumsuzdu. Bu sekilde Panama City de bir hafta geçirdikten sonra Türkiye'ye geri dönmeye karar verdim. Panamaya gitmeden bir hafta önce kadar Viyana ve Londra da dahil olmak üzere birkaç yere daha dosya taşıma talebinde bulunmuştum. Birleşik krallık turist vizesine de başvurmak için ikinci bir pasaport çıkarıp danışmanlık firmasına vermiştim. Ben barbadostayken vize işlemleri aksın diye düşündüm. Nitekim Panama dönüşü İngiltere vizem hazırdı ve pasaportum geldi. Hemen schengen başvurusu için evrak toplamaya başladım o sırada 7 Nisan tarihinde Viyana dan dosya taşıma mailime olumlu cevap gelmişti. Çok sevincliydim. Viyanaya ilk maili 17 Mart'ta atmıştım sonrasında 23 Mart ve 30 Mart'ta tekrar durumu sorgular mail attım boşluk olursa kabul edeceğiz seklinde dönüşler oluyordu. En son 7 Nisan'da sabah saatlerinde tekrar sordum öğleden sonra dosyamı kabul ettiklerine Kcc den isteyeceklerine dair mail aldım. Keşke ilk önce İngiltere yerine schengen e basvursaydim diye düşündüm ama sorun yoktu mülakat tarihim 15 Mayıs idi ve bir aylık vakit vardı. Vfs randevuları doluydu ama çalıştığım vize firması 25 Nisan tarihine slot buldu verdiğim paraya değdi bu yüzden. Tüm evrakları toplayıp 25 Nisan'da vfs Altunizade de Avusturya schengen vize görüşmesine katıldım ve iki gün içinde mesaj geldi vize basıldı şeklinde ve 3 Mayıs'ta vize basılı pasaportum elime ulaştı. Açıkçası viyanadan kabul alan ama schengen vizesinden red alan çok kişi olmuştu o yüzden biraz tedirgindim ama artık rahatlamıştım. herşey yolunda gidiyordu şimdi green card vize mülakatı evraklarini toplayabilirdim. Schengen evraklarina göre green card mülakat evraklari devede kulak kalırdı bir gün içinde hepsini hallettim. Viyana konsoloslugundaki dv mülakat için hazırladığım evrak listesi aşağıdadır.

1. E devletten ingilizce formul a belgesi
    2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve noter onayli ingilizce çevirisi
    3. E devletten ingilizce Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı belgesi
    4. Üniversite diploma Aslı ve ingilizce çevirisinin noter onaylı fotokopisi
    5. Bankadan aldığım hesabimdaki parayı gösterir ingilizce belge imzalı kaşeli, imza sirküleri ile birlikte
    6. Askerlik belgesi e devletten ingilizce almıştım

Bu belgelerden askerlik belgesi ile, vukuatlı nüfus belgesini istemediler.

Mülakat günü Viyana ABD konsolosluğuna gittim randevum 13.00 idi 5 dakika önce gittim konsolosluk dördüncü katta ve bomboştu. Güvenlikten geçip içeri girdim oturup beklemeye başladım ismim okundu beş nolu camekanlı kısımda alize hanım ile sohbete başladık çook tatlı sevimli bir bayan türkçe az biraz biliyor anlıyor babası turkmus sağolsun heyecanını alıyor insanın. bir yandan evrakları tek tek istedi hepsini verdim sonrasında yan tarafta 330 dolarlık ödemeyi yapıp bekleme kısmına geçtim. 400 dolar vermiştim 70 dolar paraustu verdi hepsi 5 dolarlıkmış hiç saymadan cebime koydum hayatımda ilk kez para üstü saymamistim 🙂 ve tekrar ismim okundu mülakat için diğer camekanlı alana geçtim diğer bir görevli hanım ile mülakat başladı ds260 formunda yazdıklarım ve mülakatta verdiğim cevapların doğruluğu için sol elimi kaldırıp yemin etmemi istedi yemin ettim. Amerika'da nereye gideceğimi, ne iş yapacağımı, tanıdık var mı şeklinde sorular sordu cevapladım. Sağlık muayene sonucu gelince vizemi onaylayacaklarini belirtti. Ne zaman muayene olacağımı sordu yarın dedim. ve tebrik etti ben de teşekkür edip ayrıldım. Ertesi gün saat 9 da molnar ofise gittim sağlık muayenesi için. Rutin sağlık sorularını sordular ve aşılardan bahsettiler. İstanbul'da taksim eğitim araştırma hastanesi nde antikor testi yaptırmıştım bunu gösterdim covid aşı kartımı da verdim. İstanbul'da kısıtlı zamanda eksik asilarimi olamamıştım. Eksik antikor bulunan aşıları yaptılar ve toplamda 550 Euro ödeme yaptım. 1 saat içinde molnar tıp merkezindeki işlerim bitti. Günlerden salı idi çarşamba günü sağlık raporumun konsolosluga ulaştığına dair molnardan mail geldi. Aynı gün konsolosluk vizemi bastığına dair mail attı ve perşembe günü resmi tatil olduğu için cuma günü kargo teslim noktasından pasaportumu teslim alabileceğimi ilettiler. Ceac statü de issued olmuştu. Cuma günü gidip pasaport ve sarı zarfı teslim aldım. Birkaç dükkan ötedeki marketin cafesine oturup bir keyif kahvesi içtim 🙂 Bu uzunca süreç mutlu son ile bitmişti. Cumartesi günü İstanbul'a döndüm. Aylardır süren mücadele sonrası biraz mutluluk sarhoşluğu ve şok yasiyordum. Bu satırları size tam 3 hafta sonra yazıyorum 3 hafta hiçbir şeye dokunmadım. Mental olarak çok yorgundum ama biraz kendime geldim şu an ABD ye girişi ve oradaki hayatı planlamaya başlayabilirim.

Dipnot olarak bir detaydan bahsetmek istiyorum. Barbados a gideceğimi telegramdan Gökçe hanım a söylediğimde bana Uğur beyin de (gucaslan bey değil dv2023 kazananı başka bir arkadaş) oraya gittiğini söyledi Uğur beye mesaj yazdım mart ayı başıydı ama kendisinin Malezya ya gittiğini, beni barbadosa götüren ucu açık mailin benzerinin ona da Malezya'dan geldiğini, ancak oraya gidince mülakat vermediklerini söyledi. Malezya'dan döner dönmez dosyasini Viyana ya taşıdığını söyledi birçok yere mail atmıştım ama Viyana ya atmamıştim hemen ben de viyanaya dosya taşıma içerikli mail yazdim. Viyana maceram böyle basladi. Diyeceğim şu ki aslında panamaya gitmemiş olsaydım uğur beyle tanışmamış ve dosyamı viyana'ya taşımak için geç kalmış olacaktim. Daha yazamadigim bir sürü detay içeriyor bu öykü.
    Umarım isteyen mücadele eden herkes vizesini alır, herkes hayallerine kavuşur.
    Başta değerli admin @gucarslan çok çok teşekkür ediyorum hakkı asla ama asla ödenmez.
    Sonrasında Gökçe hanıma çok çok teşekkür ediyorum çok ilgili çok yardımsever davrandı bana karşı. @cerkezkizi09
    Son olarak da beni Viyana macerasında motive edip azmettiren Uğur bey e de sonsuz teşekkür ve saygılarımı iletiyorum @uurse . Kendisiyle umarım Orlando'da bir kahve içme fırsatı buluruz.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Revolter Revolter 

• Bu ileti silindi!

• Merhaba Arkadaşlar Eylül 2023 Ankara Konsolosluğunda yaşadığım deneyimimi sizlerler paylaşmak istiyorum.

2022 yılının Mayıs ayında "talihlisi" olduğumu öğrendiğim GreenCard mevzusu hayatımı bu kadar derinden etkileyeceğinin farkında değildim. İlk başvurumdu ve sadece başvurmuş olmak için başvurmuştum. "Talihli" olduğumu görünce neymiş bu Greencard diye araştırma sürecine girdim. Yesilkartforum'u keşfettim ve sessizce daha önceki deneyimleri ve başvuru aşamalarını okudum. 14.9xx CN ile ds formunu erkenden KCC'ye ilettim ve beklemeye başladım.

2022 Ekim ayından itibaren süreç başladı ve mülakat bekleme aşamasına geçtim. Tahminim 2023 Mart gibi mülakat almaktı. CN numaramın ortalama bir sayı olduğunu ve geçmiş senelere kıyasla mülakat alabileceğimi -ki aldım- düşünüyordum. Beklemenin bu kadar yıprattığı bir süreç daha önce yaşamamıştım. Aylar yavaş yavaş ilerliyor, Ankara bir avuç mülakat dağıtıyordu.

Nisan Mayıs aylarına gelmiştik. GC kazandığımı öğrenmemin üstünden 1 sene geçmiş ve hala mülakat alamamıştım. Mülakat alamamaktan çok Ankara'nın aksiyon almaması içimdeki umudunda tükenmesine yol açmıştı. Mayıs ayında artık tamam GC defterini kafamda kapattım demiştim kendime. Gerçektende öyle oldu. İşime gücümü 1 sene sonra odaklanabilmiştim.

Derken son mülakatın dağıtıldığı Temmuz ayında (Eylül ayı için mülakat günü veriliyor) mülakat için mail aldım. Mülakat tarihim 7 Eylül. İçim oldu yine kıpır kıpır. Defalarca okuduğun mülakat deneyimlerini tekrar tekrar oku. Evraklarını hazırla. Ankara için seyahat programı oluştur. USA için eyalat, iş, gidiş tarihi gibi detayları düşün. Evet mülakata henüz girmedim ama mülakat alabilmiş olmanın önemini biliyordum.

Mülakat tarihimden 1 hafta önce Unganlar'da muayenemi gerçekleştirdim ve raporumu almıştım. Evraklarımı eksiksiz şekilde hazır.

7 Eylül sabahı aracımla konsolosluğun önüne geldim ve kapıda diğer bekleyenler ile beklemeye başladım. Yoğun bir kalabalık vardı girişte. 07.45 mülakat saatim olduğu için bende o sıraya girerek pasaportun verildiği ilk güvenlik adımını geçtim. L şeklindeki büyük bahçeden mülakat salonuna doğru ilerledim. Salonun girişinde bulunan görevliye pasaportumu verdim arkasına DV vize başvurusu olduğuna dair sıra numarasını yapıştırdı. salonun sol kısmı DV için sağ kısmı turistik ve diğer vize türleri için ayrılmıştı. Salonun sol kısmı ağzına kadar doldu. Tahminim DV için gelen ve randevusu 09.00'a kadar olan tüm adayları içeriye aldılar. Yaklaşık 45 dakika kadar ayakta olan biteni izliyordum. Girişteki görevli deskinde 2 çalışan Türk vardı. Bir telefon geldi ve görevliler şaşırdı. Bir talimat aldıklarını gösterir bir davranışta bulundular. 1 görevli yerinden ayrıldı yaklaşık 5 dakika sonra DV için bekleyenlerin ismini okuduklarının sıraya geçmesini söyledi. Salona giriş sırasına göre sıraya sokuyordu görevli. Ben salona geç girmiştim bu yüzden çağırılmayacağımı tahmin ettim. 45 dakikadır ayakta olduğum içinde yorulduğumu hissederek sıraya geçen "talihlerin" boşalttığı sandalyeye oturdum. Hemen önümde 5-8 arası banko bulunuyordu. Mülakatın gerçekleştiği bankolar. Sadece bir bankoda görevli vardı. İranlı bir aile İngilizce olarak mülakat gerçekleştiriyordu. Mülakat hemen önünüzde gerçekleştiği için rahat şekilde konuşmalar duyulabilmekte. Mülakata kulak misafiri oldum. Konsolos çalışanı kotadan ve mülakatın gerçekleşmeyeceği hakkında bir şeyler anlatmaya çalışıyordu. ilk başta anlam veremedim. İranlı aile ile sohbeti 2 dakika sürdü ve gönderdi. Kulağım bir yandan Türk görevlide ismimi söyledi mi kaçırdım mı. Gözlerim İranlı ailede şaşkınlık içerisinde bankodan ayrılıyor. Stresten terlemeye başladım bile.

Önümdeki bankoda bulunan görevli bu sefer bana baktı ve yanına gelmemi söyledi. Alla alla bu beni niye çağırdı şimdi diye ben mi diye teyit ettim. Evet, gelir misin dedi. Kafamda deli sorular mülakata mı alacak şimdi beni ee mülakat ücreti ödemedim. Dosyalar elimde teslim etmedim nasıl olacak diye kafamda binbir soru. Hangi dili konuşuyorsun dedi. Türkçe ama ingilizce de anlayabilirim dedim. Başladı anlatmaya.

Maalesef DV vize kotasının dolduğunu, mülakata giremeyeceğimi ve bu durumdan çok üzgün olduğunu kısaca anlattı. İngilizce olduğu için mi anlamadım acaba diye kendi kendime soruyorum. Nasıl böyle bir şey olabilir içeriye girdim, pasaportumu teslim ettim, sıra numaram elimde, evraklarım elimde bu görevli bana ne anlatıyor diye anlamaya çalışıyorum. Görevliye mülakata girmek istediğimi, ödeme yapmak istediğimi ilettim. Belki ödeme yaparsam mülakata almak zorunda kalırlar diye düşünüyorum. Bankoda geçen 2 dakika 2 yıl gibiydi. Terler soğuk soğuk başımdan aşağıya akıyor. Görevli bana ne dedi? Neden sadece bana dedi? Diğer "talihliler sırada" ee ben neden burdayım? Velhasıl görevli ödeme ve mülakat talebimi reddetti.

Bankodan çıktım herkes sırada. Ne yaşadığımı anlamaya çalışıyorum fakat başaramıyorum. Hemen sıradaki Türk arkadaşlara gidip durumu izah ettim. Bu sırada Türk görevli gelip yanımdaki çifte bilgilendirme alıp almadıklarını sordu. Çift almadık dedi. Görevlide tamam aldıktan sonra çıkabilirsiniz dedi. Bende taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Meğersem sıraya sokulmanın sebebi benim herkesten önce aldığım bilgilendirmeymiş. Daha önce mülakat deneyimlerinde, başvuru aşamalarında okumadığım bir durumla karşı karşıyaydım. Bir ara düşündüm tüm bunlar belkide şakadır. Konsolos Bey gelip konfeti patlatıp şaka falan der. Demedi.

Son Çırpınışlarım.

DV için gelen herkes durumu anlamaya çalışıyordu. Salon zaten kalabalıktı. Bilgilendirmeyi alan dışarıya çıkmıyordu. Her şey normalmiş gibi söylediklerini anlamamızı istemişlerdi. Fakat süreç boyunca eminim tüm salondakiler ilk defa böyle bir şey duymuşlardı. 1.5 sene boyunca beklediğin an gelmiş. Mülakat tarihi almışsın. Evrakların hazır. Konsolosluğa girmişsin. Pasaportunun arkasında DV vize talebi olduğu dair belge. Tüm salon dolmuş ve isimler okunuyor. Falan filan.
    İçerideki kalabalık dışarıya çıkmayınca güvenlik görevlisi çıkmamızda yardımcı oldu.

Konsolosluğun kapısından çıktıktan sonra 1.5 senelik "talihsizlik" son bulmuştu. Bundan sonraki "talihli" arkadaşlara başarılar diliyorum. Umarım yaşadığım deneyim kimsenin başına gelmez.

Ankara'ya güvenmeyin.

• @lutfitunca vallahi ne yazacağımı bilemedin çok geçmiş olsun, denemeye tekrar tekrar basvurmaya devam edin lütfen.

• Çok sağolun. Enerjim kalmadı maalesef, nasip değilmiş:(

• @lutfitunca çok geçmiş olsun haklısınız zor bir durum. hayatın ne getireceği belli olmaz. umarım her sey istediğiniz gibi olur.

• @sean_86 Teşekkürler🙏🏻

• arkadaşlar vizesi onaylanan dv23 talihlilerindenim ancak öğrenci olduğum için hala ilk girişi yapmadım ocak sonunda gitmeyi düşünüyorum. mülakattan sonra herhangi bir şey yapmadım. bulunduğum durumdan ilk girişe kadar ne yapacağımdan emin olamadığım için başlıkları inceledim ancak uygun başlığı(ilk girişten önce ödenmesi gereken ücret girişte şöyle yap böyle yap gibi bilgi olan bir başlık) bulamadım. yönlendirebileceğiniz başlık varmı?

• @lutfitunca geçmiş olsun umarım tekrar kazanırsınız ve bu kez onayı alabilirsiniz

• ⭐⭐⭐

@Önder-Bilgiç bu konu başlığının ilk sayfasında 6. Maddeden itibaren kontrol edebilirsiniz yapılması gerekenleri

• @Önder-Bilgiç
    Slm greencard odemesini yapmaniz gerekiyor vize basili pasaport ile birlikte odeme adimlarinin oldugu bir kagit verilmis olmasi lazim.ayrica vize basilma tarihinden 6 ay once giris yapmaniz gerekiyor ve giris yaparken sari zarfinizi unutmayiniz.bol sans

• ⭐⭐⭐

@uraz-mert 6 ay süresi vize basılma tarihinden değil sağlık raporunun alındığı tarihten başlar, ufak bir düzeltme yapmış olayım

• @lutfitunca öncelikle geçmiş olsun. Her şeyde bir hayır vardır. Bence bu kadar şansınız varken (8 yıldır çıkmıyor bana) arada yaşanan böyle aksaklıkları düşünüp enerjinizi kaybetmeyin ve yeniden denemekten asla vazgeçmeyin. Arka arkaya 2 sene kazanan çok örnek var. Bu durumun yıpratıcı olduğunu anlayabiliyorum, umarım kimse asla böyle bir durumla karşılaşmaz ve mülakat alan herkes vizesini alıp yeni yaşamına başlar.

• @Emre-Kurtulmuş teşekkür ederim

• @uraz-mert teşekkür ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

42.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.7k

| | | |