Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

• @gucarslan, içinde söyledi: DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

sn. glazer'in davasına katılım dün itibariyle son buldu.
    şuana kadar bildiğim sadece 1 (bir) arkadaşımız davaya katıldı.
    eğer davaya forumdan görüp katılım sağlayan varsa, buradan bilgi vermesini rica ederim.

katılımın az olduğu ve takibi zor olan bir dava / avukat olduğu için süreci çok yakından takip etme şansımız ne yazık ki olmuyor.

katılan herkese şimdiden bol şans diliyorum 🤞

16 Haziran'da (davaya son katılım tarihinden bir gün sonra), Nicolette Glazer'dan, formlar, sözleşme, ödeme ve ifade gibi tüm formaliteleri 19 Haziran'a kadar tamamlamam halinde, davaya hala dahil olabileceğime dair bir e-mail aldım. An itibariyle bütün formaliteleri tamamladım. Glazer'lardan herhangi bir eksiğim olduğuna dair bir mesaj gelmediği takdirde, Glazer davasına benim de katılmış olduğumu söylemek yanıltıcı olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

• @BelmaSarvan, içinde söyledi: DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

@gucarslan Teşekkür ederim.
    Sizce kazanılırsa hangi konsolosluklara verilebilir mesela ? Tahmini

Davaya katılım için doldurmamızı talep ettikleri formlardan birinde, "Aşağıdaki seçeneklerden hangilerine vizesiz girebiliyorsunuz? Size uygulanabilir olanların tamamını işaretleyin." sorusu yer alıyordu. Seçenekler; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, Meksika, Balkanlar ve Orta Amerika ülkeleri idi. Bize uygulanabilir olanlar, Balkanlar ve Orta Amerika ülkeleri idi.

Tahminimce, avukatların talepleri bu genel başlıklar çerçevesinde olacak. (Davadan olumlu sonuç çıkarsa) Bu genel başlıklar çerçevesinde hangi ülkeye yönlendireceğine ise, ABD Dışişleri Bakanlığı karar verecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kingocali, içinde söyledi: DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

@gucarslan, içinde söyledi: DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

sn. glazer'in davasına katılım dün itibariyle son buldu.
    şuana kadar bildiğim sadece 1 (bir) arkadaşımız davaya katıldı.
    eğer davaya forumdan görüp katılım sağlayan varsa, buradan bilgi vermesini rica ederim.

katılımın az olduğu ve takibi zor olan bir dava / avukat olduğu için süreci çok yakından takip etme şansımız ne yazık ki olmuyor.

katılan herkese şimdiden bol şans diliyorum 🤞

16 Haziran'da (davaya son katılım tarihinden bir gün sonra), Nicolette Glazer'dan, formlar, sözleşme, ödeme ve ifade gibi tüm formaliteleri 19 Haziran'a kadar tamamlamam halinde, davaya hala dahil olabileceğime dair bir e-mail aldım. An itibariyle bütün formaliteleri tamamladım. Glazer'lardan herhangi bir eksiğim olduğuna dair bir mesaj gelmediği takdirde, Glazer davasına benim de katılmış olduğumu söylemek yanıltıcı olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

hayırlı olsun sn. @kingocali

peki hangi davaya katıldınız?

• DV2021 PROBLEM CONSULATES LITIGATION 2.0
    • DV2021 REGULATORY CHALLENGE LITIGATION

umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız.
    bol şans.

• @gucarslan DV2021 Problem Consulates Litigation 2.0, "visa adjudication" ya da "preservation of visas beyond September 30" hedefleyen bir dava. Ben bunun için zaten Goh v. Blinken davasına katılmıştım.

O yüzden, başka davalarda davacı olmaya izin verilen, "remote interview", "access to interview slots in operational consulates" ya da "flexibility in transfers to consular posts with greater capacity" hedefleyen DV2021 Regulatory Challenge Litigation davasına katıldım.

• Nicolette Glazer'dan güncelleme geldi. Yargıç Lamberth, 1 Şubat 2021'de açtıkları, Trump'ın yasal göçü geçici olarak yasaklayan başkanlık kararnamesine itiraz etmeyen; ancak, Department of State'in "mission critical" ve "Diplomacy Strong" uygulamalarıyla, DV-2021 için 6 ay boyunca hiçbir eylemde bulunmamasına itiraz eden Gjoci v. Department of State davasında ara karar açıklamış. 11 Nisan 2021'de talep ettikleri ihtiyati tedbir kararını reddetmiş.

Hükümet, "4-tiered approach"u ve mevcut vize kapasitesinin %75'ini (kendi yarattıkları) backlog'u temizlemeye ayırdığını, 11 Nisan 2021'de talep edilen bu ihtiyati tedbir talebinden sonra açıklamış ve 30 Nisan 2021'de, Biden hükümetinin de, Trump hükümetinin 4-tiered approach'unu benimsediğini ve bu yaklaşımı devam ettireceğini resmen ilan etmiş.

Yargıç Lamberth, açıkladığı ara kararda, hükümetin mevcut sorunları çözmek için bir yaklaşım geliştirdiğini ve Diversity Visa vermeye de devam ettiğini söylemiş. Davacılardan, Haziran 2021 itibariyle, hükümetin yaklaşımında ne gibi problemler olduğunu açıklayacak şekilde, dava dilekçelerini güncellemelerini istemiş.

Nicolette Glazer, bu ara kararın hayal kırıklığı yaratan bir ara karar olduğunu kabul ediyor; ancak, bu ara kararla birlikte, Yargıç Lamberth'ın, DV-2021 sürecinin ilk 6 ayında, hükümetin sorunları çözmek için herhangi bir adım atmadığını ve yeterince Diversity Visa vermediğini kabul etmiş olduğunu (bugüne kadar, kendi iddiaları bu yöndeymiş; ancak, hükümet avukatları bu iddiaları reddediyormuş), bu vesileyle, hükümetin davacılara kaybettirdiği 6 ayı, 30 Eylül 2021'den sonra kullandırılmak üzere, Fiscal Year 2021'e eklemeye razı olabileceğini düşündüğünü ekliyor (Burası bana enteresan geldi). En kısa zamanda, dava dilekçelerini Yargıç Lamberth'ın talep ettiği şekilde güncelleyerek, yeni bir ihtiyati tedbir talebinde bulunacakmış.

Bütün bu olan bitenin, DV-2021 Regulatory Challenge Litigation'ın önemini arttırdığını söyleyen Nicolette Glazer, bu davayı yarın açacakmış ve yargıcının da, Yargıç Lamberth olması için uğraşacakmış.

Bu davalar sonucunda, ya Fiscal Year 2021'in idari olarak uzatılmasını, ya da hükümet avukatlarının davaları "moot" etmek için davacılara vize verilmesini temin etmesini bekliyormuş.

Nihayetinde "umut" sattığı için, kötü bir şey söylemesini zaten beklemiyordum ama, açıkçası, bu kadarı da bana fazla iyimser geldi...

• DV2021 Regulatory Challenge Lawsuit davası açıldı. Adı "Bade v. Blinken" oldu. Başlığı, vs. değiştirmek isterseniz, tüm ilgilenenlerin dikkatine...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kingocali size ve diğer tüm katilan talihlilere hayırlı olmasını dilerim. ilgili kısmı editliyorum hemen, bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

bir de Bade ismi türk bir davacidan alındı gibi geldi bana ama tam da emin olamadım 🙂 belki ileride bununla ilgili bir bilgi de paylaşılır..

• @gucarslan Dava dilekçesini daha sonra paylaşacakmış (Tabii redakte edilmiş olur muhtemelen). Yargıç henüz belli değilmiş. Yarın hükümet avukatıyla brifing programı yapacaklarmış. Dava dilekçesini paylaşınca, "Bade"nin ilk ismi (ve muhtemelen bir tek onunki) görünür herhalde. (Öğrenebilirsem) Öğrenir öğrenmez paylaşırım.

• @kingocali, içinde söyledi: DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

@gucarslan Dava dilekçesini daha sonra paylaşacakmış (Tabii redakte edilmiş olur muhtemelen). Yargıç henüz belli değilmiş. Yarın hükümet avukatıyla brifing programı yapacaklarmış. Dava dilekçesini paylaşınca, "Bade"nin ilk ismi (ve muhtemelen bir tek onunki) görünür herhalde. (Öğrenebilirsem) Öğrenir öğrenmez paylaşırım.

Yeni güncelleme gelmedi ama, 261 grup üyesini tarayarak, "Bade"nin tam adını buldum: Dinesh Bade 🙂

Bu arada, adını açıkça yazan grup üyeleri içinde, benim dışımda 4 Türk daha olduğunu tespit ettim.

Gruba yalnızca, davet usulüyle, davacılar katılabiliyor. Yönetici Nicolette Glazer. Kendisi dışında yönetici görmedim. O yüzden, davada en az 260 davacı olduğunu söylemek yanlış olmayabilir. Zira, davet alıp, gruba henüz üye olmamış davacılar da olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kingocali haber verdiğiniz için teşekkürler 🙂
    bol şans diliyorum size, diğer türk arkadaşlara ve elbette diğer davacılara..

• Nicolette Glazer, Bade v. Blinken davasının dava dilekçesini redaksiyonsuz paylaştı. Henüz hepsini okumaya fırsatım olmadı ama, davaya katılan 371 DV2021 talihlisinden 3'ünün Türk olduğunu görüyorum. 371 sayısından emin değilim. Virgüllerin arasını saydım ama, bazı isimler tek kelimeydi. Bazı isimleri "Ahmet Demirci", bazı isimleri "Oduncu, Mehmet" şeklinde yazmış olduğunu düşünüyorum. Dünya isimlerinin tamamına aşina olmadığımdan, hangi isim nerede başlıyor, nerede bitiyor; virgüllerin aralarına bakmak dışında, tespit etmenin başka yolunu bilmiyorum.

Enteresan bulduğum şey, davaya 61 de DV2020 talihlisinin katılmış olması. DV2020 talihlilerinin de bu davaya katılabildiğini, hatta artık herhangi bir davaya katılabildiklerini bilmiyordum. Davacı DV2020 talihlilerinin arasında, 4 tane de Türk var.

Yargıç, Yargıç Mehta.

• Son Dakika!

Yargıç Mehta, kendi baktığı DV-2021 davaları (Goh v. Blinken ve Goodluck v. Biden kesin; bugün yargıç olarak atandığı Bade v. Blinken davasının da bunlara eklenmesi muhtemel) için, 19 Temmuz'da ortak duruşma yapma kararı verdi!

Toplam davacı sayısı 26.500'leri bulmamış olsa, davacılar için iyi haber derdim. Şu an işler tehlikeli...

IMG_20210625_005026.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kingocali haber verdiğiniz için teşekkürler.
    sanırım sn. glazer de mehta trenine atlayan son şanslı yolcu oldu 🙂
    eminim ki güzel bir kararverilecektir. hayırlı olması dileğiyle..

• reg. challenge ve problem consulate 2.0 davalarının ikisinede katıldım.3 kişilik bir telegram grubumuz mevcut.

• reg. challenge davasından yarın bir anlaşma haberi gelebilir.

• başlamadan bitebilir.Böyle bir durum oluşursa kanaatimce diğer davalarıda , hatta davasızlarıda olumlu etkileyecektir.bununla ilgili bir yazı vardı ama bulamıyorum.reg. challenge davası dusmana kendı sılahıyla, covid19 tedbirleriyle ilişkili duzenlemelerle , saldıran ve video konferans görusmeler talep eden bir dava.

• jacob davasında class kararıyla ilgili kopan fırtınada jacob davacılarından hakimin class kararını talep olmadanda verebileceğini soylediklerini hatırlıyorum.regulatory challenge davasında dava dilekçesini okuduktan sonra eğer hukuken gerçekten mümkünse yargıcın bu konuda kendi insiyatifle bu dava sonucları bakımından bir class kararı verebileceğini dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jinglebells merhaba. iletilerinizden anladığım kadarıyla ortada avukat ve müvekkiller arasında bir görüşme durumu oldu, mümkünse biraz daha detay verebilir misiniz?

ilk olarak; iki davanın da yargıç ataması resmi olarak gerçekleşti mi; orayı kaçırdım sanırım?

bir de davada class talebi olmadan yargıçtan class kararı nasıl gelecek tam olarak anlayamadım?
    yargıç, genele bir rahatlama verebilir(mi) bilemiyorum ancak; hali hazırda RosalesvBiden davasında bir class talebi varken bunu yapar mı, yaparsa neden yapar büyük bir soru işareti.

• Bade v. Blinken davasında, Nicolette Glazer ile hükümet avukatı bugün görüştü. Formalite olan settlement görüşmesi, beklendiği üzere başarısızlıkla sonuçlanmış. Nicolette Glazer, yargıçtan ihtiyati tedbir talebinde bulunmuş. Hükümet avukatının, tabii ki buna da itiraz etmesi ve işleri 19 Temmuz'a kadar yavaşlatmaya çalışması bekleniyormuş. Nicolette Glazer da, her türlü yavaşlatma talebine itiraz edecekmiş. Ayrıca, Yargıç Mehta'nın, Bade v. Blinken davasının duruşmasını da, Goh v. Blinken, Goodluck v. Biden ve Flizapovich v. Department of State davalarının 19 Temmuz'daki duruşmalarıyla birleştirmesi kendisini şaşırtmazmış.

• @gucarslan

@gucarslan, içinde söyledi: DV2021 Sürecinde Açılan Diğer Davalar (Haziran 2021)

@jinglebells merhaba. iletilerinizden anladığım kadarıyla ortada avukat ve müvekkiller arasında bir görüşme durumu oldu, mümkünse biraz daha detay verebilir misiniz?

ilk olarak; iki davanın da yargıç ataması resmi olarak gerçekleşti mi; orayı kaçırdım sanırım?

bir de davada class talebi olmadan yargıçtan class kararı nasıl gelecek tam olarak anlayamadım?
    yargıç, genele bir rahatlama verebilir(mi) bilemiyorum ancak; hali hazırda RosalesvBiden davasında bir class talebi varken bunu yapar mı, yaparsa neden yapar büyük bir soru işareti.

zoom ustunden gorusmeler oluyor.yargıçtan diğer uygun gördugu tedbirleri almasını ıstıyor dava dilekcesınde kapı açık bence yeter ki yargıç yapıcam desin hicbirimiz itiraz etmeyiz.bazı davalardaki arkadaslar gibi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |