Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba arkadaslar,

sayin @bolatmali 'nin istek ve cabasiyla bu konu olusturulmustur.

Cekilis talihlisi arkadaslar daha onceki yillara ait mulakat deneyimlerine bu konudan rahatca ulasabilir, ilgili konulara ve iletilere linklere tiklayarak erisebilirler.

DV sureci ve formlarla ilgili sorulariniz icin "Green Card Lotosu Asamalari" konusunu, mulakat sureci ve belgelerle ilgili sorulariniz icin "Mulakat Deneyimleri" konusunu kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu baslik sorulara kapalidir.

sayin @bolatmali 'ya bu konuyu olusturdugu icin cok tesekkur ederiz.

Su an icin konuda DV17-18-19-20'ya dair mulakat deneyimleri bulunmaktadir. Mulakat deneyimleri foruma aktarildikca bu konuya periyodik olarak aktarilacak.

Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Richmond, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhabalar,

İsmim Ozan, 21 yaşındayım.2015 yılında ilk defa Greencard çekilişi için başvuruda bulundum. 2016 Mayıs da açıklandı ve bana çıkmadı.2016 yılı Eylül ayında gece 1 civarında telefonuma bildirim geldi, açtım baktım mail gelmiş, diversity Visa filan başlığında bir maildi. İçeriği Dvlottery.state.gov sitesindeki durumunuzu kontrol edinizdi. Girdim baktım tekrardan durumumuz değiştiğini has been selected yazdığını gördüm önce ne olduğunu anlamayıp birkaç facebook sayfasında paylaştıktan sonra Fatih isimli bir arkadaşlar mesaj yoluyla görüştük ve greencard çıktığı konusunda hem fikir olduk. Bunu anlatmamın sebebi ikinci bir çekiliş olabileceği için arada bir kontrol etmenizin iyi olacağı. Sonra arkadaş bana forumu tavsiye etti ve Kenan ağabeyle tanıştık (Çok yardımcı oldu kendisi her konuda bıkmadan usanmadan yardım etti cevap verdi) Her ne ise ben Letonya da Erasmus yaparken bir yandan da 251xx olan case numaram için sıra bekliyordum. Önceki senelere göre yavaş ilerliyordu sürekli Kenan abiye yazıyordum heyecandan abi bize gelir mi sıra filan derken normalde hiç olmayan bir şey oldu ve açıklanan Mayıs bülteninde bütün numaraların aktif olduğu açıklandı. Mülakatımın 5Mayıs olduğuna dair bir mail aldım 28Mart tarihinde. Daha sonra hazırlık aşamalarında forumla baya haşır neşir oldum. 25Nisanda Türkiye ye döndüm ve hazırlıklara başladım istenen evraklar için.hepsini toplamam 3günden fazla sürmedi. 3Mayıs tarihinde ankaraya geldim ve mülakat için teyzem de kaldım. Mülakat günü ilk sıra bizimdi saati 7.30 du ben 7.00da oradaydım önceki gece heyecandan hiç uyuyamadım. WhatsApp grubundan Mehmet abi ve Emre abinin de mülakatları o gündü gidince orda sohbet muhabbet derken içeri almaya başladılar. İlk sırada ben vardım içeri ilk ben girdim güvenlikten geçtikten sonra (üstümde ne kemer ne cüzdan nede telefon vardı poşet dosya vardı sadece elimde.)içeriye ilk girdiğim için ilk sırada benimdi oturma yerlerine oturup beklemeye başladım daha sonra mehmet abi ve Emre abi de geldi. Diğer Green card talihlileri ile de sohbet ediyorduk. Daha sonra karşı da benim sıra numaram göründü, askere uğurlanır gibi uğurlandım. Son derece güler yüzlü bir hanımefendi evraklarımı aldı. (öğrenciler için transkript gerekli değil sanırım istemedi çünkü öğrenci belgesi ve lise diplomanın aslı gibidir yazanı aldı çünkü üniversiteler diplomaları muhafaza ediyorlar bu gibi durumlarda için aslı gibidir yapıp fotokopi veriyorlar). Evrakları teslim ettikten sonra bekleme yerine geri döndüm o sırada bir iki kişi daha çağrıldı ve yine benim numaram yandı bu sefer başka bankoda. Bu bankada vize ücretini nakit olarak teslim ettim ve tekrar bekleme yerine geri dönüp oturdum yaklaşık 30dk bekledikten sonra bir kez daha yandı numaram ve yine başka bir bankoya gittim bu mülakat dedikleri kısım için. Herkesin bahsettiği sarışın bayan gelicek diye bekliyordum fakat aşırı güleryüzlü biraz türkçesi garip olan muhtemelen amerikan vatandaşı bir hanımefendi geldi. Çok güleryüzlüydü gülerek karşıladı ve günaydın türkçe mi yapmak istersiniz yoksa ingilizce mi dedi ben de Türkçeyi tercih ettim (bunun herhangi bir dezavantajı yok avantajı var bana kalırsa) yaklaşık 30-40saniye sorular sordu peşisıra amerika da napıcaksın Türkiye de ne iş yapıyorsun gibi. Gemi kaptanlığı öğrencisi olduğumu söyledim, vaov tarzında gülücüklü bir tepki aldım. Daha sonra hiç başka ülkeye gittin mi diye sordu bende 15kadar olduğunu söyledim hangileri olduğunu sordum saymaya başladım(bu sadece bir sohbet gibiydi mülakatım parçası mı bilmiyorum). bittiğinde merak etmeyin herşey yolunda vizeniz onaylandı dedi ve bazı evrakları geri veriyordu bense o sırada içimden We are the champions şarkısını söylüyordum. Daha sonra üzerinde daha sonra yapmam gereken şeyleri olduğu ve vizemin onaylandığı yazan bir kağıt aldım. 9.30da herşey bitmişti 2saatten fazla sürmedi. Pasaportumun gelmesi yaklaşık 2hafta sürdü ve uscis sitesindeki durumum hiç değişmedi bir anda Issue oldu (normalde yönetici durumuna geliyor ve sonra Issue oluyor). USCİS ödemesini yaptım ve 17Haziran da Los Angeles'tan giriş yaptım.1hafta sonra SSN numaram 2.5hafta sonra da greencardım geldi. Bu süreçte büyük yardımı olan Kenan ağabeye, Ali beye ve foruma çok teşekkür ederim. Bu posta özel yaşadıklarımdan başına gelen olursa özel mesaj atabilir

• ⭐⭐⭐

@semavi, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Buda benim 2 Subat'ta ki deneyimim... Birilerine faydali olmasi amaciyla buraya ekliyorum...

Çok Şükür bunu yazmak nasip oldu...

2 Şubat Randevumuza geceden yola çıktık. İnsanlara siz risk etmeyin dediğim halde maalesef ben geceden çıkmak zorunda kaldım... Şuan sadece 15 dakikalık uyku ile geri döndüm ve bilgisayarın başına oturdum...

Saat 5 gibi konsolosluğun bir iki sokak yanında ufacık bir park yeri bulduk... Çok şükür arabamızda ufaktı ve girdi

8de randevu için kapıdaydık... Çok soğuktu... Büyük nazlı oğlum soğuktan isyan bayrağı açınca kapıda ki görevli dayanamadı onu önden içeri aldı biz girene kadar Sonrasında pasaportlarımız kontrol edildi ve içeriyi girdik. İçeride numara verecek arkadaş eşimin resminin standartlara uygun olmadığını söyledi... Ben bana gelen mailde çıktısını koydum önüne... Mırın kırın etti, ve tekrar resim çekildi eşim (Kulakların açık olmasını istedi paşam!)

Sonra sıramızı aldık, önce evrakları verdik, sonra ödemeyi yaptık ve sonrasında tatlı sarışın Konsolos Hanım bizi çağırdı... İlk dakikadan çok iyi iletişim kurdu bizim 1 numara Sohbet havasında geçti... Eşim "görümce" ne demek onu bile öğretti

Sorular:

Nereye gideceksiniz, tanıdığınız var mı, mesleğiniz nedir ve daha önce ABD'de bulundunuz mu? idi... Cevaplarımızı verdik ve "her şey çok güzel görünüyor, vizeniz onaylandı, pasaportlarınızı göndereceğiz" dedi...

Umarım pasaportlar elimize sorunsuz ulaşır ve biz de bir an önce umudumuza yolculuğa çıkarız...

Mülakat herkesin söylediği gibi, sohbet havasında ve her şey tam ise vizenin basılması ile sonuçlanıyor... Beni tedirgin eden malum siyasi durumlardı... Umarım bir sorun yaşamadan tüm 2017 kaderdaşlarımız vizelerini alır...

Şimdi eşya dağıtma, onu bunu satma, bilet alma, valiz tepeleme vs zamanı...

Forumda ki tüm arkadaşlara teşekkür ederim yardımları ve bu stresli 9 ayı beraber atlattığımız için... Arkadaşlarının çoğunu benzer forumlardan edinmiş, ortaklık kurmuş, beraber iş sahibi olmuş birisi olarak, bu tip forumların kıymetini bilmek gerekiyor... Aynı amaç için toplanılan bir yerde çok ciddi arkadaşlıklar kurulabiliyor. Umarım muhabbetimiz baki kalır... Ben şahsım adına güzel arkadaşlıklar edindim...

Bazı ekler yapayım kendi özel durumlarımla alakalı tedirginlik yapmasın diye sizlerde:

1. Mülakattan 1 hafta önce 14bin olmak kaydıyla 18bin dolar gösterdim (4 kişi)
    2. Arabamın Piyasa bedelleri (56bin) ve Kasko bedellerini (43bin) gösterdiğim bir yazıyı, ilgili sahibinden.com sayfası aramasınıda ekleyerek verdim...
    3. Hisse senedi gösterebiliyorsunuz
    4. Evimizin Tapusu daha çıkmadı (emlakkonut) yüklenici firmadan güncel piyasa bedeli ile yazı aldım, noter sözleşmesi ve sözleşme fotokopilerini koydum. Zaten Mali soru sormadılar hiç
    5. Bedelli askerlikle alakalı bir soru gelmedi
    6. Çocukların pasaportları d260ta belirtilmemişti, PTT kaydı dışında herhangi bir bildirim istenmedi
      7 Arşiv kayıtlı sicil kaydını alırken dikkatli olun... Direk konsolosluk adına alınca ARŞİV KAYDI yazısı çıkmadı. Diğer seçeneğine US Embassy yazdım ve öyle aldım... Son akşam farkettim...Aman dikkat
  • ⭐⭐⭐

@magnetius2015, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

15 dakika kadar bekledik sanırım, tekrar numaramız yandı, sanırım 7 numaralı bankoydu, , bu banko sadece para alıyor, benden 330 $ istedi, çil çil ayırdığım 330 $ dan orada ayrıldım ve tekrar oturun bekleyin dendi, inan bundan sonraki bekleyiş diğerlerine hiç benzemedi, çünkü çok uzun sürdü, muhtemelen evraklarımız inceleniyor diye düşünüyorum ama benden sonra olan numaralar teker teker yanarken benim numaradan tık yok ,sinirlerim iyice gerildi , karşımda olan tv ye bile bakmıyorum artık , sadece ekranda yanan sönen numaralara odaklandım , aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum , takk numaramız tekrar yandı bu sefer ki 8 numaraydı, tatlı bir Amerikalı olduğunu düşündüğüm bayan, önce yemin edeceksiniz dedi daha sonra parmak izlerimiz alındı, o arada ekrana bir şeyler yazıp duruyor, ve asıl talihli olan bana sorular gelmeye başladı lise mezunu olmadığımı görünce direkt iş konusundan girdi, önünde duran dosyamdan sorular sormaya başladı, bana ne iş yaptığımı, o iş yerinde neler yaptığımı , kaç yıldır çalıştığımı v.s. v.s. bir sürü soru sorarak ikna olmuş olacak ki, eşime sormaya başladı,bu arada mülakat Türkçe oluyor eşimde da kısaca ev hanımıyım ve emekliyim deyince mülakatımız 10 dk. geçmeden bitti sanırım , hatta yemin esnasında kızım da elini kaldırınca sen indir, sana gerek yok dedi, kızım biraz bozuldu ama çok da takmadı ,tekrar ekranına notlar aldı ve ayağa kalktı, bana ve kızıma dönerek, sizin ve kızınızın vizesi onaylandı , eşinizin ise doğum belgesi eksik onu da bana ulaştırınca onun da vizesini onaylayacağım dedi. Benim hanım Almanya doğumlu ve Türkiye'ye 10 yaşında gelmişler, açıkcası benim aklıma doğum belgesini götürmek hiç gelmemişti, Allah'dan evde saklıyorduk onu da, İstanbul'a gelir gelmez kağıdı buldum ve İngilizce tercüme ettirip PTT den yeni kayıt açarak bu sabah itibari ile tekrar elçiliğe yolladık , bu arada bizim pasaportlar PTT ye gelmiş yarın sabah ilk iş açılır açılmaz postanenin kapısındayım
    Asıl iş şimdi başlıyor zaten , uçak bileti Green card için kişi başı 220 $ kart ücreti v.s. v.s. gelişmeler oldukça bilgilendirmek adına yazarım , kafanıza takılan bir şey varsa lütfen sorun. Vakit ayırıp okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. Herkese bu yolda bol şans dilerim.

• ⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Merhaba, Nisan ayında bir tesadüfle başlayan green card sürecim dün teslim aldığımız pasaportlarla beraber (Türkiye ayağı) tamamlandı.

Özetle;

1-) Nisan'ın ilk haftası ek kura sonucu DV2017 talihlisi olduğumu öğrendim.

2-) Nisan ayının ortasında DS-260 formunu submit ettim.

3-) Mayıs ayının sonunda randevu tarihim Temmuz'un ilk haftası olarak belirlendi.

4-) Haziran'ın son haftası sağlık kontrolü ve rapor işlemlerini tamamladım.

5-) Temmuz'un ilk haftası tüm evraklarım eksiksiz olarak konsolosluk görüşmesine eşim ve kızım ile beraber gittik. Görüşme sonunda vizelerimiz onaylandı mutlu bir şekilde konsolosluktan ayrılıp ufak bir kutlama yemeği yedik.

6-) Görüşme akşamında, dönüş yolundayken pasaportların kargoya verildiğine dair PTT'den bir sms aldım.

7-) Görüşmenin ertesi gününde pasaportlarımı boş ve AP kağıdı ile beraber büyük bir hayal kırıklığı ile teslim aldım. AP kağıdımda DS-5535 formunu doldurmam gerektiği yazıyordu. Vakit kaybetmeden ertesi gün istenilen formu doldurup istenilen mail adresine gönderdim.

😎 AP sürecinin olumlu sonuçlanacağından emin olmama rağmen 30 Eylül'e yetişip yetişmeyeceği konusunda çekincelerim vardı. 11.08.2017 tarihinde AP sürecinin tamamlandığına dair bir mail aldım. 12.08.2017'de pasaportları, mail çıktısını ve PTT kayıt evrağını konsolosluğuna gönderdim. Posta 15'inde konsolosluğa teslim edildi. 17'sinde konsolosluktan evrakların işleme alındığını tarafıma mail yoluyla bilgilendirildi ve 24.08.2017 tarihinde de pasaportları vizeler basılmış haliyle sarı dosyalarla beraber teslim aldım. Şimdi ilk giriş için gidiş uçak bileti bakıyorum.

Sağlık raporu, konsolosluk görüşme detaylarını, AP süreci ve DS-5535 formu ile ilgili de uzunca detaylarıyla beraber foruma yazacağım. Kaç kere teşekkür ettiğimi hatırlamıyorum (ki her birini sonuna kadar hak ediyor) sürecin her adımında doğru yönlendirmeleriyle yardımcı olan Crazycells'e tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de tecrübelerinden bolca faydalanacağımızdan eminim.

• ⭐⭐⭐

@magnetius2015, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba, crazycells 2017 mülakat deneyimlerimi yazmam hakkında mesaj yazmıştı, nasıl geçti , neler yaşadınız diye, benim konumum biraz farklı idi, o yüzden nasıl geçtiğini size anlatayım, belki biraz şans biraz da kısmet oldu benim ki sanırım. 2015 yılının amayıs ayında GC icin başvuru yaptım, hiç çıkacağını sanmazdım,ama yine de şansımı denemek istedim, abim 10 yıldan fazladır CA yaşıyor onun israrlariyla başvurumu yaptım, 2016 yılının ekim ayında kazandığımı öğrendiğim bir mail aldım, KCC dan, daha sonra mülakat için yeni bir mail daha geldi, 2017 yılının mayıs aynının 17 sine saat 08 :00 e bu süre zarfında sağlık raporlarını v.s. almak için Ankara da olan Unganlardan Dr. Randevunuz aldık , mülakat tarihinin bir ay öncesi yani 12 mayıs gibi randevu aldik ,neyse Ankara'ya yola koyulduk, biz 3 kişilik bir aileyiz onu da belirteyim, bekleme salonuna alındık ve beklemeye başladık, önce her bir aile bireyin web camdan fotoları çekildi, daha sonra sırasıyla asıl talihliler başlayarak muayene odasına alınmaya başladık, ilk ben girdim, kilo boy ölçüldü, bu arada yalnızca iç çamaşırıniz kalacak şekilde soyunuyorsunuz, üstünüze giyecek gömlek ve terlik veriliyor, Dr.Handan hanım bizi muayene etti, klasik sorular soruyor , ilaç kullanıyorsanız onu söyleyin ameliyat v.s. olduysanız onları soruyor, bu arada saçma sapan gelen sorularda var tabi, mesela, kendinize zarar verdiniz mi, psikolojik tedavi gördünüz, uyuşturucu kullanıyormusunuz falan gibi sorular sorulurken , aşı kısmına geldik onu oldunuz mu? bunu oldunuzmu ? Diye sordu yok dedim, bana ve esime iki aşı, kızıma ise 3 aşı yapıldı, kızım 19 yaşında olduğu için, gençlere yapılan bir aşı varmış onlarında ne olduğunu bilhare yazarım size, bize yapilanlar sunlardi, kizmak, kızamıkçık , şu çiçeği, bir de tetanoz yapıldı sanırım. Göz muayenesi yapıldı ve bitti toplam 10 dk sürdü bu yazdıklarım, sonra her bir birey icin ayni seyler yapıldı, üçümüz için 1, 1-5 saat falan bekledik, sonra acı kısmı geldi tabi ki

Anakara'daki Dr.bölümünde kalmıştık sanırım ,bu işlemlerin sonucu olarak eşim ve bana 180 +180 +kızım için de 360 $ =720 $ karşılığı 2.368 TL ödedik tabii bitemdi, pasaportalarımızı vererek alt katta bulunan düzen labaratuarına yönlendirildik, bankoya teslim ettiğimiz evraklarımızı ile beklememiz söylendi, 10 dk falan sonra Asıl talihliden başlayarak çağırmaya başladılar, önce bir kan alındı arkasından idrar tahlili ve son olarak da akciğer röntgeni çekildi, hepimize aynı işlemler yapıldı , toplam süre yarım saat 40 dk. falan sürdü , bu işlemler için de ödediğimiz rakam yanlış hatırlamıyorsam 1200-1300 TL gibi birşeydi, tekrar üst kata Unganlara çıktık ve pasaportlarımızı tekrar iade ettik, ve işimizin bittiğini sonuçları bir kaç gün sonra gelip elden teslim alabileceğimizi söyledi bankoda oturan kızcağız ve gidebileceğimizi söyledi, İstanbul'a doğru yola çıktık, devamını tekrar silinir falan diye yeni bir kutu açıp yazacağım.
    12 Mayıs günü olan Dr. randevumuzdan sonra İstanbul'a döndük, aşılardan dolayı kollarda biraz ağrı şiş ve kızarıklıkla hafta sonu geçti,16 mayıs günü tekrar ailecek Ankara'ya Tren ile yola koyulduk, sağlık raporlarını almak için , öğleye doğru Unganlara vardık ve, elden meşhur açmamız gereken sarı zarfları ve açıkta verilen aşı kağıtlarımızı teslim aldık, aşı kağıtlarından çoğaltıp saklamamızı söylediler ABD ye girdikten sonra bir kaç yerde bunları sizden isteyecekler fotokopi ile çoğaltın dendi,daha sonra otele yerleştik ve ertesi günkü randevu için evrakları tekrar gözden geçirdim....Mülakat sabahı 07:30 gibi konsolosluk önündeki sıraya girdik, yanınızda cep telefonu çanta ,v.s. hiç birşey içeri almıyor bilginize, bayanların çantaları bile almıyorlar o kadar diyim.. sadece gerekli evrakları yanınıza alın , eğer bırakacak yerim yok diyorsanız hemen elçilik karşısında büfeye emanet olarak bırakabilirsiniz.Neyse görevli memur tek tek sırayla içeri üst araması için bizi sıraya soktu, ve içeri girdik sonunda kapıda bir kaç kişi masada oturuyor ve sizin o gün için randevunuz varmı diye listeden kontrol ediyor , bir sorun yoksa her aile için bir sıra numarası veriyor ve beklemeye başlıyorsunuz, bekleme kısmı biraz heycanlı ve stresli onu söyliyim, en azından benim için öyle oldu,neyse 10 dk. bekledikten sonra numaramız yandı, bu arada GC. numaraları 200 ile başlıyor, 12. bankoda numaramız yandı ve türk olduğunu düşündüğüm bayana gittik. kibar bir şekilde selamladı ve sırasıyla evrakları vermemizi istedi, burada benim en çok gerildiğim kısma geldik Son okulunuzun diploması dedi, ben ilk ve tek diploma var o da ilkokul diploması neyse verdim bi baktı suratıma ,Lise diplomanız yoksa çekilişe katılamasınız falan dedi, tabi bende bir ter sormayın, bende hemen kendisine ; ama benim iş deneyimim var dedim, elinizde bunu ispatlayacak bir yazı var mı deyince patt diye önüne koydum İngilizce tercüme edilmiş evrağı neyse baktı sesini çıkarmadı, sırasıyla 2 adet 5*5 resim , Adli sicil kaydı, vukaatlı nüfus örneği evlilik cüzdanı ve mali belgeleri istedi , bu arada ben hiç bir şeyi ingilizce tercüme yaptırmadım istemiyorlar çünkü boşuna masraf etmeyin , DS- 260 formunu bile istemedi, 4 tane evrak verdim o kadar, ama siz yinede ne isteniyorsa yanınızda götürün, bu arada banka dökümünde sadece 11.400 euro vardı onu da belirteyim, sadece eşimin üstüne kayıtlı bir evimiz var, onun mali değerini gösteren 9 sayfalık bir gayrimenkul değer yazısı hazırlattık arkadaşımıza SPK nın yaptığından bir fark yok ve bedelsiz halettik, verdiğimiz evrakları bir dosya oluşturdu ve oturmamızı söylediler ... devamını yazacağım.
    15 dakika kadar bekledik sanırım, tekrar numaramız yandı, sanırım 7 numaralı bankoydu, , bu banko sadece para alıyor, benden 330 $ istedi, çil çil ayırdığım 330 $ dan orada ayrıldım ve tekrar oturun bekleyin dendi, inan bundan sonraki bekleyiş diğerlerine hiç benzemedi, çünkü çok uzun sürdü, muhtemelen evraklarımız inceleniyor diye düşünüyorum ama benden sonra olan numaralar teker teker yanarken benim numaradan tık yok ,sinirlerim iyice gerildi , karşımda olan tv ye bile bakmıyorum artık , sadece ekranda yanan sönen numaralara odaklandım , aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum , takk numaramız tekrar yandı bu sefer ki 8 numaraydı, tatlı bir Amerikalı olduğunu düşündüğüm bayan, önce yemin edeceksiniz dedi daha sonra parmak izlerimiz alındı, o arada ekrana bir şeyler yazıp duruyor, ve asıl talihli olan bana sorular gelmeye başladı lise mezunu olmadığımı görünce direkt iş konusundan girdi, önünde duran dosyamdan sorular sormaya başladı, bana ne iş yaptığımı, o iş yerinde neler yaptığımı , kaç yıldır çalıştığımı v.s. v.s. bir sürü soru sorarak ikna olmuş olacak ki, eşime sormaya başladı,bu arada mülakat Türkçe oluyor eşimde da kısaca ev hanımıyım ve emekliyim deyince mülakatımız 10 dk. geçmeden bitti sanırım , hatta yemin esnasında kızım da elini kaldırınca sen indir, sana gerek yok dedi, kızım biraz bozuldu ama çok da takmadı ,tekrar ekranına notlar aldı ve ayağa kalktı, bana ve kızıma dönerek, sizin ve kızınızın vizesi onaylandı , eşinizin ise doğum belgesi eksik onu da bana ulaştırınca onun da vizesini onaylayacağım dedi. Benim hanım Almanya doğumlu ve Türkiye'ye 10 yaşında gelmişler, açıkcası benim aklıma doğum belgesini götürmek hiç gelmemişti, Allah'dan evde saklıyorduk onu da, İstanbul'a gelir gelmez kağıdı buldum ve İngilizce tercüme ettirip PTT den yeni kayıt açarak bu sabah itibari ile tekrar elçiliğe yolladık , bu arada bizim pasaportlar PTT ye gelmiş yarın sabah ilk iş açılır açılmaz postanenin kapısındayım
    Asıl iş şimdi başlıyor zaten , uçak bileti Green card için kişi başı 220 $ kart ücreti v.s. v.s. gelişmeler oldukça bilgilendirmek adına yazarım , kafanıza takılan bir şey varsa lütfen sorun. Vakit ayırıp okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. Herkese bu yolda bol şans dilerim.

• ⭐⭐⭐

@CloudyShadow, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Fraghera'nin mulakati...

Herkese selam;

Mülakatım Ankara'da 13 Şubat'taydı. Pazartesi gününe denk geldiği için doktor randevusunu cumaya almaya düşündüm, sonradan belki bir sorun çıkar diyerekten bir gün daha erkene aldım. Çarşamba gecesi Izmir'den Ankara'ya doğru yola çıktım. Yolda otobüsü iki adımda bir jandarma-polis durdurdu kimlik kontrolü vs. yaptılar.

Doktor randevusunun olduğu perşembe günü sabah 8 gibi Aşti'ye indim. Zamanım olduğu için yürüye yürüye yavaştan Kuğulu Park'ın oraya doğru gideyim dedim ama sonra yolun yarısında canım sıkıldı, metroyla Kızılay'a indim, ordanda Kuğulu Park yakın zaten. doktor randevusu çok kolay ve basit bir süreçti. Ardından öğrenci evlerinde geçen iki gün ve pazartesi sabah 8:30'daki randevum için 8'de konsolosluğun önündeydim. Herkes sıra olmuş, uzun bir kuyruk vardı. meğerse yarım saattir kimseyi almamışlar. sırada beklerken diğer vize görüşmesine gelenlere yardımcı oldum, telefon, anahtarlık metal eşyalarınızı karşı büfeye bırakın diye uyardım. sonra sırayla herkesi almaya başladılar. kemerleri çıkardık cepleri boşalttık, sigara pakedimi ve dosyaları içine koyduğum poşeti çöpe attılar ve bekleme salonuna geçtik. o sabah green card görüşmesine gelen 3 katılımcı vardı, ben Enes ve iranlı bir aile. Orda 10 tane görüşme bölmesi var, sadece birinde greencard görüşmeleri yapılıyor diğerlerinde diğer vize türleri için görüşmeler oluyor. Içerisi ağzına kadar doluydu ve sıralar çok çabuk akıyordu çünkü konsolosluk görevlileri önüne gelene ret veriyordu. görüşmeye giren herkes başı öne eğik salonu terk ediyordu. Bir ara bizim de greencard tehlikeye girdi diye düşündüm ama beklemeye devam ettim. bana sıra gelinceye kadar salon boşalmıştı ve sayısız ret alan insan görmüştüm. 330 Usd gc ücretini aldılar, belgeleri aldılar, yemin ettik ve sonunda esas görüşmeye girdik. bana 25-30 yaşlarında genç çok tatlı bi Amerikalı konsolos bayan denk gelmişti. görüşmeyi Türkçe yaptı, standart günlük şeylerden konuştuk. Amerika'da nerede yaşayacağımı planımın ne olduğunu falan sordu. Sonra gülümseyerek her şey yolunda vizeniz onaylandı tebrikler dedi. Tek sorun Amerika'da yaşayacağım adresi yanımda götürmemiştim, küçük bi kağıda mail adresini yazdı, adresinizi buraya yazın güncelleyelim dedi. Ben de konsolosluktan çıktıktan sonra Amerika adresimi cep telefonumdan buraya mail attım ve anında bilgileriniz güncellendi diye cevap geldi. Vize paketimi o gün kargoya vermişler. Ben o gün gece izmir'e geldim ve bir gün kardeşimde kaldım. Ertesi gün cep telefonuma kargonuzu teslim alabilirsiniz diye sms geldi ama daha ben bile şehrime geri dönmemiştim. deyim yerindeyse pasaportum benden önce vardı. Ertesi gün gidip kimliğim ile pasaportumu teslim aldım. Simdi uçak bileti araştırmalarına başladım 1-2 hafta içerisinde Amerika'ya giriş yapacağım.

Belgeleriniz tamamsa süreç çok basit, endişe edilecek hiçbir durum yok. Yardımları için forumda deneyimlerini paylaşan tanıştığım ve tanışmadığım tüm üyelere teşekkürler. Süreci önceden bilerek oraya gitmek benim için artı olmuştu.

• ⭐⭐⭐

BSR'nin deneyimi... DV-2017 TALİHLİSİ

Heyecanla greencard araştırması yapan ve yolu buraya düşen şanslı insan Merhaba ! 🙂

Benim greencard görüşmem 13 Subat'ta Eskişehir'den Ankara'ya yolculuğumla başladı birtakım sebeplerden dolayı muayene randevumu vize görüşmemden sadece iki gün öncesine aldım ama merak etmeyin yetişiyor ve hiçbir sorunda olmuyor 🙂

13 Şubatta öncelikle Düzen labaratuvarında kan idrar tahlili yaptırıp ardından da gögüs röntgeni çektirip 118 Dolar ödeme yaptım daha sonra Mehmet Ungan tarafından muayene edilip 240 Dolarcık daha ödedim. Söylemeden geçemicem tabiki aşı kartım olmasına rağmen üç tane gereksiz aşıda buna dahildi. Ertesi gün rapor sorunsuz bir şekilde saat 4 'te elimdeydi.

Vize görüşmem 15 Subat saat 8:00 daydı. Ben 7:40 gibi sıradaydım ve daha 7:30 randevularını alıyorlardı. İçeriye evrakların bulunduğu dosya dışında çanta telefon kulaklık vb hiçbir şey almıyorlar hatta ilk güvenlik taramasından sonra kemerinizi ve montunuzuda çıkarmanızı istiyorlar. İçeride ikinci güvenlik taramasında x-ray cihazından geçiş oluyo hatta bir polis boynunuzun arkasına vs de bakıyo benim boynumda kolye vardı heyecanla çıkaramasamda altına baktılar. Sonraki aşamada ise binaya giriyosunuz. Zaten öyle gözünüzde büyütmeyin adeta bir banka 😃 Girişte masada öncelikle pasaport fotoğrafınız kontrol ediliyor ve ödeme yapacağını söyleniyor sonrada size verilen sırayı takip etmek kalıyo geriye. Numaranız 3defa yanıyor ilkinde belgeleri veriyorsunuz ikincisinde ödeme yapıyorsunuz son olarak da ufak bir görüşme oluyor. Bana daha önceden gidip gitmediğim, orada ne iş yapacağım gibi bir iki soru yöneltildi. Çok tatlı bir kadındı ama ben stresten suratında ki en ufak mimik değişikliğinden bile korktum. Neyse ki sorunsuz vizem basılıp iki gün sonra verdiğin ptt şubesine ulaştı. Ben başka şehirde olduğum için aradım annem kimliğiyle teslim aldı.

Amerika'ya giriş için şuanda mezuniyetimi ve yazı bekliyorum. Benim hayatımın dönüm noktasının greencard olduğunu düşünüyorum. Umarım bu güzel şansa isteyen herkes sahip olur..

• ⭐⭐⭐

@blckrs, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhaba,
    Biz de bugünkü (7 Kasım 2016) vize görüşmemizi eşimle birlikte olumlu sonuçlandırarak, mulakat deneyimimizi aktaracağız. Paylaşmış olduğum bilgiler bizim yaşamış olduğumuz deneyimi, kendi bakış açımız ile aktarmaktadır. Unutmadan da öncelikle bu süreçte oldukça önemli destek sağlayan tüm forum yazarlarına da, başta crazycell olmak üzere, tek tek teşekkür ederim, oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Vize görüşmesi içn Eskişehir'den 1 gün öncesinde hızlı tren ile yola çıktık. USA konsolosluğuna yakın olan bir otelden daha önce rezervasyon yaptırmıştım ve 1 gece konakladık. Randevu saatimiz 08:30 olduğu için sabah yola çıkmak yerine, 1 gün öncesinden gitmeyi tercih ettik.

Gelelim vize görüşmesi sabahına; 08:15 civarında konsolosluğun önündeydik. Epey bir kuyruk vardı, biraz gözümüzü korkutmadı değil. GC için bu sıra mıydı değil miydi derken, görevliler düzenleme yaparak 08:30 randevuları haricindekileri, sıradan çıkardılar(10 randevusu için bekleyip sıraya geçenler vardı) ve bir anonsla GC için bekleyenleri ön sıraya davet ettiler (bu kısmı beğendik) daha sonra montların önü açık bir şekilde güvenlik kontrol noktasında üzerimiz arandı, pasaportlarımızdan randevu saatimiz kontrol edildi ve daha sonrasında da içeriye girdik. Burada söylemek istediğim bir nokta tabii ki yanınıza kesinlikle çanta, telefon vb eşya bulundurmuyorsunuz fakat, evraklarınız için şeffaf dosya zarf vb kabul ediliyor.
    İçeri girdiğimizde önce pasaportlarımız ve resimlerimiz kontrol edildi ve sıra numarası verildi (aynı numaradan iki adet verilecek, birini evraklar ile birlikte görevliye vermeyi unutmayın az sonra detaylar).
    Sonrasında başladık salonda beklemeye. Belki Pazartesi oluşundandır emin değilim ama salon oldukça doluydu.100'lü, 200'lü, 300'lü ve 500'lü (muhtemelen farklı vize çeşitlerine göre kategorize edilmiş) numaralar mevcut, bizim 200'lü idi. Bu arada salona girip yerimize oturduğumuzda ilk saate baktığımda 09:00 civarı idi.
    Yaklaşık 1 saate yakın bir süre bekledikten sonra numaramız 12 No'lu gişe için yandı ve evraklarımızı teslim ettik. Daha önce kategorisini sormuştum burda; denildiği gibi özel bir sıralamaya ihtiyaç yok, siz hepsini verin onlar, her aday için ayırıyorlar. Finans evraklarının hepsinin 1 kişi üzerine olduğunu sorun olup olmayacağı sordum; sıkıntı yok dediler (iyi haber). tüm evrakların asıllarını da verdik (ruhsatlar dahil) ve elinizdeki sıra numarasının birini istiyorlar. Tekrar salona dönerek beklemeye devam.

Yaklaşık bir 10 dk sonrasında 7. gişe için numaramız yandı ve nakit olarak 660 USD ödememizi yaptık (ne olur ne olmaz diye yanımda getirdiğimiz kredi kartını ruhsat ile birlikte teslim ettiğimizi de on an fark ettik neyse ki ihtiyaç olmadı-şaşkınlık işte-).

Tekrar salona geri döndük ve işte nihayet 10 dk sonra 8. gişede tekrar numaramız yandığında görüşme için hazırdık. Aynen görevlinin sorduğu gibi, yüksek sesle hazırız dedik Yeminlerimizi ettik. Sorulan sorulara yanıtlarımızı verdik(nereye gideceksiniz, ne iş yapacaksınız, tanıdığınız biri var mı?) ve sonrasında "vizeniz onaylandı" cümlesi bizi epey mutlu etti ama fazla belli edemedik. Teşekkür ettik (Halbuki basın ateşesi Sarah Grow ile tanışmak istiyorduk şaka şaka). Bu arada görüşme yapmış olduğumuz tüm gişelerdeki görevliler oldukça güleryüzlü ve nazikti.

Umarım deneyimlerimiz, bizden sonra görüşmesi olan arkadaşlar için faydalı olur.

• ⭐⭐⭐

@ozancanan, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar,

Ben de kısaca, kız arkadaşımla beraber 1 yıldır yaşamakta olduğumuz süreci anlatayım. Tecrübelerimizi paylaşayım, hem de aklımdaki soruları sorayım dedim.

Ben DV2017 talihlisiyim. Çekilişe başvurduğumda kız arkadaşımla henüz tanışmıyorduk. Onunla tanıştıktan bir kaç ay sonra kazandığım haberini aldım. Önce acaba evlensek mi diye düşündük ama çok erken olduğu için vazgeçtik. İlla bir çözüm buluruz dedik ve ban başvurularımı yaptım. O sırada DV2018 için de onun adına başvuru yaptık. Sonuçlar açıklandı ve ona da çıktı. İkimiz de ilk başvurumuzda kazandık. O konuda biraz şanslıyız.

Görüşmelerde yurt dışı polis belgesi sebebiyle sıkıntılar yaşadım. Zamanında alamadığım için eksik evrak belgesi verdiler. Ben de kalkıp günü birlik Taiwan'a gittim ve belgeyi aldım. Biraz masraflı oldu tabi ama bir şekilde çözdük.

Bu arada bir de sağlık kontrolünde yaptığım saçmalıklar var ki aptallığıma doyum olmaz. Doktordan art arda gelen uyuşturucu kullanıyor musun sorularının ardından, bir kaç sene önce Amsterdam'da kek yemişliğim var demem ve ardından gelen 100 adet daha uyuşturucu kullanıyor musun sorusu ve sonunda uyuşturucu testine girmem ve temiz çıkmam ile sonuçlanan bir hikaye. O test yüzünden az kalsın sağlık kontrolü sonuçlarım görüşmeye yetişmeyecekti. Ama oradaki görevli abla sağolsun yardımcı oldu ve yetiştirdiler.

Bu arada bu süreçler yaşanırken ben yurt dışında çalışıyordum. Eksik evraktı falan derken pasaportum 3 haftadan fazla konsolosluk ve benim aramda gitti geldi. Tabi ki bu süre bazında yurt dışına çıkamadığım için işe de gidemedim. Zaten ofiste küçülmeye gitmeyi düşünüyorlardı. Öyle olunca bana da yol verdiler.

Neyse işin sonunda vizemi aldım. Henüz UCSIS ödemesini yapmadım. Ekim ayının ortalarına doğru ilk girişimi yapacağım. Kız arkadaşımın da görüşmesinin Ocak ayı civarında olmasını umuyoruz.

• ⭐⭐⭐

@evrenvetorpil, içinde söyledi: DV2017 Mülakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar

Amerika da 3 yıllık öğrenciyken 2017 Eylül ayında yapılan ek seçimlerde bana gc cıktığını öğrendik. Napar ne ederiz diye avukat avukat dolaştık. GC a 6 yıldır aralıksız başvuruyordum basvuru sureci hakkında da hep kulaktan dolma bilgilere sahiptim. Ilk basta avukatları dolastık. Avukatların icinde hala Kentucy den sarı zarf gelmesini beklememi soyleyen bile oldu Fakat genel olarak benim için "change of status" dedikleri halihazır amerikadayken statunu değiştirme islemine basvurmayı pek onermediler. Sebep birincisi numaram 26 binlerdeydi ve mulakat acısından beni zorlayacak sorular karsıma cıkabilirdi. Ki Amerikadaki yetkililer her seyi ince ince arastırıyorlar diye duymustuk.Biz de bu yuzden butun islemleri Turkiyede yaptırma kararı aldık. Biz derken nisanlımla amerikadayız ve evlenmemiz cok yakın. Benim ogrenci vizemin bitmesine 2 yıl var onunki ise 1 sene once bitti.1

1 ekimde ds260 formu submit ettik.Mart ayında 15 mayıs icin randevu tarihi verildi bana. Doktor randevusu vs derken mülakat olumlu geçti. Vizem onaylanınca nisanlım ilk ucakla Turkiye ye geldi. 25 mayısta hemen evlendik. Ertesi gunu ben konsolosluga e-mail attım ben evlendim diye belgeleri istediler yeniden. 8 haziranda randevu tarihi verildi ikimiz için. Belgeler konusunda bazı aksilikler oldu o gun oyuzden mülakatı gerçekleştiremedik. Yeniden randevu talebinde bulunduk. Israrla randevu tarihi isteyince 13 haziranda konsolosluk esimi aradı ve yarın ne zaman musaitsiniz diye sormus boyle yaptıklarını da bilmiyordum resmen is bi an once olsun bitsin diye onlar bizden daha cok istiyor gibiydiler.

Velhasıl randevu tarihini 14 hazirana verdiler. Sabah konsolosluga gittiğimizde ilk etapta belgeleri teslim ettik. İkinci etapta paraları ödedik. Bize gelen e-mail de tam 660 dolar getirmemiz gerektiği yazıyordu ama bizim bozdurmaya zamanımız yoktu 700 dolar verdik ve artanını aldık. 3. etap ise baba etap. sarısın tatlı mı tatlı bir bayanla yaptık mulakatımızı. Baslamadan önce yemin ettik. ardından parmak izleri.
    Derken soru bombardımanına basladı. Ne zaman tanıstık nerde tanıstık ne zaman evlilik teklifi etti ne zaman nisanlandık, (evliligin ispatı icin gonderdigimiz belgeler arasında arkadaslarımızla beraber cekindigimiz fotograflar da vardı onlarla nerde tanıstık ve uyrukları neler ona kadar sordu)neden amerikada evlenmedik(crazycells atıf ediyorum sana keske gelmeden evlenseydik )) esimin okulu hakkında bilgiler sordu aldıgı dersleri vs tum ayrıntısına kadar sordu. ailelerimiz yurtdsında yasamamıza ne diyor amerikaya dondugumuzde dugun yapacak mıyız nerde yapacagız kimleri cagıracagız... ben artık herhalde onaylamayacak bahane bulmaya calısıyor diye dusunuyordum. Derken benim duymaktan korktugum soru geldi...

SSN var mı ikinizde de dedi evet var dedik. Amerikadayken calıstınız mı diye sordu. Ben af buyur abla duymadım dedim yalandan ama anladım da dusunmeye zaman kazanmak istedim. Ki biz bu konuyu Yesilkart ailesiyle New York ta dısarda bulustugumuz bir günde canlı canlı gelen tum arkadaslarla konusmustuk herkesin onerisi kesinlikle yalan soyleme idi. Danıstıgımız avukatlar yalan soyle anlamazlar gormezler dedi hep. Ben tıkandım orda esim devreye girdi ve evet calıstık dedi. ne isler yaptıgımızı soyledik. bir de isimizi sevip sevmediğimizi sordu donunce devam edecek miyiz diye sordu derken bundan sonra gelen söz vizeleriniz onaylandı idi. yalan soylemeden aldık ya cok sevindim gerçekten içim çok rahat bu konuda.mulakatımız 14 hazirandaydi 15inde esimin pasaportunu postaladılar. Ertesi gunu teslim aldik. Daha benimkinden haber yoktu. bikac gun sonra manisa ptt mudurunden e-mail aldim. soyismi benzerliginden dolayi benim pasaportumu baska birine teslim etmisler. o sahis da paketi acma gafletinde bulunmus. uzerinde her ne kadar bu paketi acmayiniz yazsa bile. cok stresli donemler gecirdik cunku icinde eksilen bir belge olabilirdi bizim icin telafisi zor olan. belgelerin kopyalarini yapmamistik ve abd den getirmistik. ( bu durumda belgeleri teslim etmeden kopyalarini almak da iyi fikir olabilirdi onu anlamis olduk) ptt mudurunden paketi konsolosluga geri iade etmelerini rica ettik. esim de konsoloslugun icindeki ptt ile telefon gorusmesi gerceklestirdi. paketi en kisa surede yeniden kapatip benim adresime postaladilar. 5 temmuz gunu de JFK havaalanindan giris gerceklestirdik. Odaya vs alinmadik hatta gumruk memuru mecbur olmadikca konusmadi bile yuzumuze bile bakmadi 🙂

ilk isimiz USCIS immigrant fee yi odemek oldu. Ardindan ssn I degistirmek oldu cunku ogrenciyken aldigimiz ssn lerde 'bilmem ne izniyle calisabilir' yaziyordu. Ben soyadimi degistirdigim icin sistemlerinde onu guncellemeleri 1 hafta fazladan zaman aldi. 15 gun sonra da greencardlarimiz evimize geldi. Dilerim buraya gelmeyi umut eden herkesin isleri rast gider. Soru sormaktan cekinmeyin burada her sorunuza cevap var.

Epey uzun bir yazı oldu ancak belki ben de yardım arayan deneyim okumak isteyen arkadaslara bir nebze olsun yardımcı olayım istedim. Buradan yardımını esirgemeyen bilgisini paylaşan herkese cok tesekkurler ozellikle amerikada Bareburger da bulusmamızdaki konusmalarımız benim mulakatta nasıl konusacagımı belirleyen temel an olmustur. Ozellikle Crazycells tesekkurler iyiki varsıniz <3A

• ⭐⭐⭐

@Gül-Ağar, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba. 2017 talihlisi olarak 2018 mülakat deneyimleri başlığı altında yazıyorum. Sebebi 5 Eylül 2017'de mülakat girecek olmam, yani son nesil 🙂
    Sizlere sağlık raporu alım süreci hakkında bilgi vermek istiyorum, keza sağlık raporumu daha bu sabah (26 Ağustos) aldım.

Randevu tarihim 25 Ağustos, saat :10:30'daydı. Unganların yeri oldukça merkezi bir yerde, Kuğulu Park'ın hemen yanında. Kızılay'dan gitmek isterseniz araçla 7-8 dakika, yürüyerek 20 dakika. Ben yürümeyi tercih ettim, yolunuzun üzerindeki çoğu konsolosluğa bir merhaba diyebiliyorsunuz. Amerikan Konsolosluğu da aynı güzergahta.
    Unganlar Atatürk Bulvarı'nda ana caddenin üzerinde. Ben apartman/iş merkezi numaralarını takip ederek buldum, bir de Dost Kitabevi'ni de görünce tamam dedim. Ama çok katlı gri bina da Unganlara ait hiçbir tabela yoktu. İçerdeki yetkili teyit etmesine rağmen ne zamanki 4. kata çıktım, kapının üzerinde "Prof. Dr. Mehmet Ungan" yazdığını gördüm, hayal kırıklıkları içerinde emin oldum. Etrafta basmak için zil ararken kapı aniden otomatikman açıldı, korku filmi gibi.. 🙂
    İçerde siyahi bir kaç kişi ve iki Türk aile vardı. Hemen pasaportumu alıp, fotoğrafımı çektiler, aşı karnemin olup olmadığını sordular ve muayene odasına aldılar. Boy/kilo ölçümü yapıldı. Mavi bir önlük giydirildi ve Dr. Mehmet Bey geldi. Doktor ön sağlık muayenesi yaparken bir yandan da ameliyat olup olmadığımı, uyuşturucu/alkol kullanıp kullanmadığımı ve gözlük kullanım durumumu sordu. Tam konuşma esnasında, ne bir uyarı, ne bir çekinme olmadan, kaşla göz arasında koluma iki tane iğne vurdu. Sonradan öğrendim ki bir tanesi karma olmak üzere 3 tane aşı vurulmuş: Difteri, kabakulak, tetanos, kızamık ve kızılcık.
    Muayene ve aşı işlemim bitmişti. Ödeme yapmak için içeri girdim. Hem dolar hem de Türk lirası kabul ediyorlar. Ben hem muayene hem de aşılar için 250 dolar (873TL) ödedim. Dolar kurunu 3.49 olarak hesapladılar.

Sonra beni bir alt kattaki Düzen Laboratuarı'na gönderdiler. Önce kan ve idrar tahlili ile göğüs röntgeni için 118 dolar ödedim. İşlemler yapıldı ve ardından beni tekrar Unganlara gönderdiler. Unganlar işlemlerin tamamlandığını raporu bir gün sonra alabileceğimi söylediler. Ve işte bitmişti. Tüm bu süreç tam 40 dakika sürdü. Bir gün sonra ise 26 Ağustos'ta raporumu aldım. Beklemeden 5 dakika içerinde raporunuz hazır.

Bilmenizde fayda var:
    -Sağlık raporu hiçbir şekilde aynı gün çıkmıyor. İşlemler online olarak yapılsa da Amerika'da yapılıyor gibi kabul ediliyor ve 8 saatlik zaman farkından dolayı raporu en erken bir gün sonra alabiliyorsunuz.
    -Unganlar, raporu almanız için en fazla 1 ay ellerinde tutuyorlar. 1 ay içerisinde istediğiniz zaman raporunuzu alabilirsiniz.
    -Randevunuzu Cumartesi gününe almanızı önermem. Cumartesi muayene olursanız raporu en erken Pazartesi alabiliyorsunuz. Bu da fazladan Ankara'da bir gün daha fazla kalmanız demek. Ayrıca Cumartesi günleri yarım gün çalışıyorlar.
    -Yakın zamanda aşı yaptırdıysanız belirtin. Sizin ve özellikle bebeğinizin aşı karnesini muhakkak yanınızda götürün. Mevcut aşı karnesine göre bebeğinize gerekli olan aşılar yapılacaktır.
    -Bana vurulan aşılar ve testler genel aşı/test kategorisi değil. Dolayısıyla ödenen para miktarı kişiden kişiye göre değişiyor. Örneğin akciğerde bir problem teşhis edilirse ayrıca balgam testinin talep edilmesi gibi.
    -Muayene ve tahlillerde bir problem yoksa bir gün sonra raporunuzu alabiliyorsunuz. Sağlık raporu dediğimiz şey: Açılmaması gereken bir zarf (zarf mülakat esansında konsolosluk yetkilisine verilecek), bir CD ve bir belge. CD ve belgeleri Amerika'da çoğaltıp yanımızda bulundurmamız gerekiyor.
    -Tahlillerde bir problem çıkarsa dosyanız hazırlanmıyor. Sizi aynı gün arayıp durumu bildiriyorlar. Lakin bu durum mülakata girmenize engel değil. Bunun da sebebi bazı testlerin sonuçlarının uzun sürmesi. Örneğin balgam testin sonucunun iki ay sonra verilmesi gibi. Tahlil sonuçlarınızı ve mevcut sağlık durumunuzu bu noktada Unganlar mülakat öncesi direkt Konsolosluğa bildiriyor. Konsolosluk da bu durumda vizenizi basmıyor, bekletiyor. Tabi kişi bir tedaviye mi tabii tutulacak yoksa Konsolosluk mu durumu değerlendirecek meçhul.. Bu konuda sormama rağmen Unganlar bir bilgilendirme yapmadı.

Önce sağlığımın yerinde olduğunu duyduğum, sonra ise sağlık raporu işlemini sorunsuz tamamladığım için binlerce kez şükürler olsun.
    Dilerim sizler de sağlığınız ile ilgili güzel sonuçlar alırsınız.
    Sağlıklı günlerimiz olsun 🙂

DEVAMI ALTTAKİ İLETİDE

• ⭐⭐⭐

@Gül-Ağar, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Arkadaşlar, merhaba arkadaşlar!
    2017'nin son talihlilerinden biri iken şu an müstakbel bir New Yorker olarak size yazıyorum. Vizem 5 Eylül 2017'de onaylandı 🙂
    O gün Eylül'ün güzelliğine uyandım..

Mülakat sürecim üzerine bir kaç kelam etmek isterim sizlere..
    Öncelikle case numaram: 35xxx

08:00.. Konsolosluk Kızılay'dan 10 dakika yürüme mesafesinde. Vardığımda pek bir kalabalık yokmuş diye düşünürken sıradakilerin rahatlığı karşısında onları kenarda bekleyen yakınlarının heyecanına tanık olmak.. Meşhur ÖSYM sınavlarını hatırlattı, tuhaf..

Konsolosluğun giriş kapısının karşısında bir büfe var, içeriye almadıkları için tüm eşyalarımı oraya emanet olarak bırakmaya karar verdim. Telefonumu da emanete vermeden hemen önce, o an yaşadığım her an'ı anlamlandırma çabam ve o anları fotoğraflayıp dondurarak biriktirme merakım ağır bastı: Cep telefonum ile bölgenin fotoğrafını çektim. Tamamen iyi niyetle ve an biriktirmek, anı biriktirmek maksadıyla yasak olduğunu bilmeden bulunduğum bir hareket, ben sıradayken bir polis memurunun yanıma gelmesiyle karşılık buldu. Fotoğrafı çekmemin üzerinden bir saat geçmişti. Polisin söylediğine göre fotoğraf ve video çekimi yasak olmasına rağmen kamera kayıtlarından benim fotoğraf çektiğim tespit edilmiş. Fotoğrafı görmek istediler. Telefon ise emanette, çantamın içinde.. Polis memuru benimle birlikte emanete kadar geldi, telefonu yeniden açtım, fotoğrafı buldum. Silmem gerektiğini söyledi ve sildim.. İçimde ise tuhaf bir endişe zuhur etti. Sıramı bekliyorken içimdeki sıkıntı tek bir noktada yankılanıyordu: Acaba bu hadise güvenlik gerekçesi ile mülakatım esnasında bir problem yaratır mı?

09:00.. Mülakat saatim 09:00 olmasına rağmen bizden önce randevu saati olanları çağırıyorlardı. Kuyrukta Arap ağırlıklı yabancı uyruklu vatandaş çok fazlaydı.

09:30.. Ben dahil, 09:00'da mülakatı olanları içeri çağırdılar. Pasaportumu inceleyip ömrümce unutamayacağım bir numara verdiler: 206. (Bu numaranın 3 saat 50 dakika boyunca ekranda yanmasını bekleyecek olmak, beklemek, beklemek..)

09:40.. Numaram yandı. Türk kadın memur benden evraklarımı istedi (iki adet fotoğraf, banka hesap cüzdanı, diploma, sabıka kaydı ve nüfus kayıt örneği). Memura diplomamın aslı gibidir örneğini vermeme rağmen yanımda getirdiğim diplomamı da almak istedi. Ebat olarak dosyaya sığmayacağını fark edince aslı gibidir örneğini kabul etti.
    Sabıka kaydınızı adliyeden almanızı öneririm. Belgeyi e-devletten alan ve üzerinde "arşiv kayıtlı" yazısı olmayan bir kişinin sabıka kaydı kabul edilmedi. İşlemlerini tamamlaması için o gün adliyeye gönderdiler. Bir adamı da çektirdiği fotoğrafta omuzları görünmüyor diye yeniden fotoğraf çektirmesi gerektiğini söylediler.

10:10.. Numaram tekrar yandı. Harç bürosuna gittim, gıcır gıcır 330 dolar ödedim.

Bu saatten sonrası mı? Beklemek, beklemek ve beklemek.. Hiç bitmeyen 3 saat 50 dakika..

Green Card mülakatlarına tek bir erkek memur bakıyordu. Mülakat saati benden sonra olup salona girenler ve eksik işlemlerini tamamlayıp yeniden konsolosluğa gelenlerin numaraları tek tek ekranda yanıyor, Amerikalı o memur ile tanışma şerefine nail oluyorlardı. Peki ya ben? Salondaki televizyonda TRT Çocuk açıktı. O beklediğim 4 saat boyunca yıllar yıllar sonra ilk defa çizgi film izliyor olduğumu fark ederken, TV'lerde dönen çizgi filmlerinin hangileri olduğu öğrendim: Heidi, Ege ile Karga, Canım Kardeşim, Niloya ve dahası.. Türk çizgi filmleri ile büyüyen çocuklara acırken salonun duvarlarını izlemeye koyuldum. Kapı aralığından her biri yeni bir hayatı müjdeleyen, Amerika'nın farklı eyaletlerinden tablolar asılıydı. Evli çiftlerin vizeleri onaylandığında birbirlerine sarılışlarını izledim ve uzun zamandır ilk defa birilerinin mutluluğuna sevindiğimi fark ettim. Vizeleri onaylanmayarak pasaportları iade edilirken o üç kişinin yüzlerindeki hayal kırıklıklarını izledim, onlarla birlikte üzüldüm. (Neden elendikleri hususunda bu kişilerden net bir bilgi almadım. Bu yüzden o an kulak misafiri olup bu kişiler ve memur arasında geçen kesik kesik diyalogları kafanızı karıştırmamak, sizleri yanlış yönlendirmemek ve belki de gereksiz bir endişeye mahal vermemek adına burada paylaşmıyorum.)

O gün o salonda yaklaşık 200 kişi mülakata geldi ve işlemlerini sonuçlandırdı. Saatler ilerliyor, insanlar işlemlerini tamamlayıp ayrılıyor, salon sessizleşiyordu.
    Git gide endişeleniyordum. Bir sorun, evet bir sorun vardı. Bu sessiz sedasız bekleyiş, bekletiliş normal değildi. Sabahki fotoğraf hadisesinin bir sorun teşkil ettiğine olan inancım git gide artıyordu. Gözümün önünden nedense ret yiyen o iki kişinin yüz ifadesi bir belirip bir kayboluyordu.

Salonda 20 kişi kaldık.. Gülsüm, kabul et bir problem var..
    13 kişiyiz.. Amerika devleşiyor, Gülsüm hazır ol, biraz sonra seni yutabilir..
    5 kişiyiz.. Gülsüm, Central Park'ta kitap okumayı unut!
    Son 2 kişiyiz. Hayatımda ilk defa son ikiye kalmak ters yönde bir heyecan uyandırdı.. Sakin ol Gül, tamam ilk red yiyecek olan sen değilsin! Babalar gibi turist vizen var. 8 yıl boyunca Amerika'ya gidip gelebilirsin.

Veeee sona kaldım.. Saat 13:00.

O an salonda sadece ben ve güvenlik görevlileri var. Bankonun arkasında memurlar, aralarında muhabbet ediyorlar. Gişe ekran ışıklarının hepsi sönmüş. Gözüm bir elimde tuttuğum rakam öbeği 206'da, bir ekranda..
    Güvenlikteki Türk memura bir sorun olup olmadığımı sordum. Bu gergin bekleyişin üzerine beni tersleyerek durumu benim bilmem gerektiğini sert bir dille hatırlattı bana (!). Bir diğer güvenlik görevlisine daha sordum, o da bir problem olduğunu sezmiş olmalı ki bir yeri arayarak durumu bildirdi.

13:20.. Ve ekranda birden 206, kırmızı kırmızı göz kırpıyordu. O an'ki hissiyatı ifade edemem. Bankoya gittim. 35'li yaşlarda Amerikalı bir erkek memur oldukça kibar ve mahcup bir Türkçe ile yeni bir şok dalgasını üzerime saldı: "Gül Hanım, öncelikle sizi bu kadar çok beklettiğimiz için özür dileriz. Çünkü dosyalarınız kayboldu, onu arıyorduk". Ben bu korku üzerine ölmediysem daha da ölmem! Verdiğim ilk tepki donuk, hissiz, kanı çekilmişti: "Buldunuz mu?"
    Bulunmuş.. Kendimi yerçekimsiz ortamdaymışım gibi hissettim, tarifi yok bu an'ın..

Türkiye'de ne iş yaptığımı, hangi eyalete gideceğimi, orada ne iş yapacağımı; New York'a gideceğimi söyleyince daha önce gidip gitmediğimi sordu. Evet, iki yıl önce gitmiştim. Bunun üzerine iki yıl önceki o seyahatimin nedenini sordu.. Amerika seyahati yapmışsanız ayrıntıya indiklerini fark ettim. Üniversite diplomamı dosyamdan çıkarttırdı ve görmek istedi! Diplomanızın aslını götürebiliyorsanız her ihtimale karşı götürün. Amerika'da akrabalarım olup olmadığını sordu. Yoktu, sadece tanıştığım bir kaç insan vardı. Sonra gülümseyerek vizemin onaylandığını ve pasaportumda basılı olan Amerikan turist vizesinin iptal edileceğini, artık geçerli olmayacağını ifade etti.. Boşluktayım. Hislerim nötr. Vizemin onaylandığı müjdesini algılamam kaç saniyemi aldı, bilmiyorum. Gül, derin nefes al ve durduğun dönüm noktasını fark et, hoş geldin!

Ve bugün (08 Eylül 2017): Bugün forumda bir talihlinin, vizesi onaylanmasına rağmen pasaportunun teslimi esnasında AP sürecine takıldığını ve bu süreç ile ilgili yaşadığı tecrübeyi endişeli gözler ile okurken PTT birden bana pasaportumun belirttiğim PTT şubesine ulaştığına dair bir kısa mesaj gönderdi. (Pasaportu bizzat sizin almanız ya da vekilinizin alması gerekiyor.)
    Saat 17:00'a gelirken, işyerinden çıkıp PTT'ye can havliyle kendimi nasıl attığımı anlatmayacağım. Endişemin sebebi: Ya ben de forumdaki arkadaş gibi AP sürecine takıldıysam. Sürece takılmak mesele değil. Bu sürece Eylül ayında takılmak problem. Gülsüm, boşuna mı sevindin? Elçiliğin gönderdiği paketi ellerim titreyerek açtım. Gözlerim AP sürecine takıldığımı bildiren emareleri endişeli gözler ile arıyorken neyse ki içinden Amerika'ya giriş yaptığımda görevlilere teslim edeceğim ve kesinlikle açmamam gereken sarı zarf, pasaportum ve UCSIS ödemesi ile ilgili yazılı bir kağıt vardı.
    Huhhhhh!
    İşte bu! İşte bu New Yorker!

• ⭐⭐⭐

@FBazer, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese Merhaba,
    Dün ben, eşim ve bebeğimiz olarak 3 kişi sağlık muayenesine gittik unganlara. randevumuz saat 9:30 daydı. 9:15 gibi oradaydık ve işlemlerimize hemen başladılar. alt kata düzen laboratuvarına kan, idrar tahlilleri ve akciger filmi için gönderdiler. (bu işlemler bebeğe uygulanmıyor). yaklasık 15-20 dk da halledip iki kişi için 235$ karsılıgı 800 TL yi kredi kartıyla ödeyerek tekrar yukarı cıktık. yaklasık 15 dk lık bi bekleme sonrasında sırayla muayeneye girdik ve toplamda yarım saat civarı süren muayenelerimizi tamamlayıp 3 kişi için 660$ karsılıgı 2250 TL yi yine kredi kartıyla ödeyerek cıktık.
    konakladıgımız arkadaslarımızın evine dogru yola cıkmısken unganların ofisinden bir telefon geldi ve akciger filmimde bi sorun oldugunu tekrar gitmemiz gerektigini soylediler. bir kez daha düzen laboratuvarına gidip akciger filmi cektirip unganların ofisine cıktım. biraz beklemem gerektigini durumum hakkında bilgilendireceklerini söylediler. toplamda max. 10-15 bekledim (ki bu bana saatler sürmüş gibi geldi) ve sonrasında bi sorun olmadıgını raporumuzu pazartesi alabilecegimizi soyleyerek gidebilecegimizi soylediler.
    simdi heyecanla 3 ekimdeki randevumuzu bekliyoruz.
    dün sabah mülakatımızı gerçekleştirdik. 08:00 'daki randevumuz için 07:30 'da kapıdaydık. imkanı olanların daha erken gidip sıraya girmelerini tavsiye ederim. sırayla randevusu 8 'de olanları içeri aldılar ve 07:50 'de içerideydik. bebek arabamızı ve bebeğimizin bikaç oyuncagı bezi vs. ve mamasını içeri sokmamıza izin verdiler. mamayı bebegin yada bizim denememizi istediler. çanta, yiyecek içecek ve elektronik eşyaya izin verilmiyor kesinlikle. araba anahtarına izin veriliyordu. içeride uzuuuuun bir beklemeden sonra 09:30 gibi nihayet numaramız yandı ve evrakları teslim etmek üzere bankoya gittik. görevli eşimin ve bebeğin isterlerse bekleme salonuna gecebileceklerini söyledi.
    -pasaport (herkes için)
    -2 tane 5*5 foto (herkes için)
    -diploma (asıl ve fotokopisi) (kazanan için)
    -sağlık raporu (herkes için)
    -arşivli adli sicil kaydı (e-devlet çıktısı) (eşim ve benim için)
    -vukuatlı nüfüs kayıt örneği (1 asıl 2 fotokopi)
    -finansal belgeler
    -CSC kaydı (1 adet)
    yaklasık 15 dk sürdü evrak teslim işlemimiz ve görevli yukarıda listelediğim belgeleri teslim aldıktan sonra bekleme salonuna gecmemi söyledi. 5-6 dk sonra ödeme için numaramız yandı. 3 kişi için 990$ ödeyip tekrar bekleme salonuna gectim. bi 10 dk sonra son kez numaramız yandı ve bu kez 3ümüz beraber bankoya gectik. elimizi kaldırıp dogruyu söyleyeceğimizi bildirdik. ne iş yaptıgımızı, daha önce abd ye gidip gitmediğimizi, vize basvurusunda bulunup bulunmadıgımızı, yurtdısını cıkıp cıkmadıgımızı ve cıktıgımızı soyledikten sonra hangi ülkeler oldugunu sordular. toplam 5-6 dk sürdü orda işlemimiz. vizemin onaylandıgını belirten beyaz kagıdı verip ayrılabileceğimizi söylediler. toplamda 2 saat ama işlem süresi olarak 30 dk da işimiz bitti ve 10:00 da konsolosluktan ayrıldık. simdi pasaportlarımızın gelmesini bekliyoruz. darısı tüm bekleyenlerin basına.

• ⭐⭐⭐

@orhanvegs, içinde söyledi: DV2017 Administrative Process Tecrübesi (Hayalkırıklığı, Korku, Gerilim, Çaresizlik ve Mutlu son içerir)

Öncelikle beni tanımadığı halde yıl boyunca gerek forumda gerek özelden sürekli desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim.

İlk randevu bilgilerim konsolosluk tarafından maile gönderildiği andan itibaren heyecanım başladı. İşimin yoğunluğu gereği forumda çok inceleme yapamamıştım. Aralıktan itibaren forumu incelemeye, ilgili notları almaya başladım. Mülakat tecrübelerini ve aksilikleri hepsini yalayıp yuttum. Kafamda A planları B planları her şeyi oluşturdum. Kafamı kurcalayan tek düşünce daha önce 8 ay Bulgaristan’da yapmış olduğum Erasmus idi. Ya benden polis raporu isterlerse. Bulgaristan’da belge almazında AP sürecinden bir farkı yok. Eğer konsolosluk polis belgesi isterse onun içinde DV2017 başvuru kitapçığından bir sayfanın fotokopisini çektim. Sadece 12 aydan fazla kalanlardan istendiğinden bahseden bir yazı vardı. Mülakat tarihim 18 Ocak günler geçmiş görüşmeme 2 hafta kalmıştı. En ufak bir sıkıntı çıkmaması için ilk hafta gerekli belgeleri toplamaya,2. haftada sağlık raporumu almak için ayarladım.

Unganlardan 10 Ocak Salı günü saat 10 için randevumu almıştım. İşten 2 gün izin aldım. Herhangi bir sorun çıkmaması için tüm önlemlerimi aldım. Salı sabah randevum 10 olmasına rağmen 9 da unganlardaydım. İşlemlerime hemen başladılar. Önce kan, idrar ve akciğer filmi çekildi 30 dk sürdü 117,5 $ aldılar sonra Unganlarda muayene ve aşı yaptırdım 30 dk sürdü 200 $ ödedim. Toplamda cebimden 317,5 $ çıktı. Çarşamba günü saat 3 te sağlık raporumu aldım. İzmir’e dönüşe başladım. İlk kısım problemsiz halletmiştim.

Büyük gün yaklaşmıştı. İşten 2 gün izin aldım. Bir aksilik çıkmasın diye 1 gün önceden Ankara’ya geçtim. Tüm belgelerim kusursuz ve hazırdı. Mülakat tarihim 18 Ocak Çarşamba günü saat 8 de idi.(Daha önce ki F1 mülakatından dolayı tecrübeliydim. O zaman randevu saatine göre almamışlardı. Takı, telefon ve çanta gibi şeyler yanımda gelmiştim. Büfeye emanet etmiştim.). Sabah 7.15 te konsolosluğun önünde sıraya girdim. Yanımda sadece belgelerin olduğu dosya ve cüzdan vardı. Her şeyi evde bıraktım. Pantolonuma kemer bile takmadım. Bu sefer mülakat saatine göre çağırmaya başladılar. Önümde yaklaşık 15 kişi vardı. Kapıda ki görevli 8 randevuları geldin dediği an ilerlemeye başladım. Tam 8 gibi hızlıca girdim.(Yanımda ötecek bir şey getirmediğimden kapıda zaman kaybetmedim).İçeri girişte solda ki masada bana numara verdiler. Greencardlılar salonun en sonunda yandaki veznelerden işlemlerini yapıyorlardı. İlk başta siyah saçlı bir bayan çağırdı direk Türkçe konuştu belgeleri kontrol etti ve "evli misin, hiç evlendin mi ?" "Amerika’da daha önce bulundun mu?" "Şu anda çalışıyor musun? Mesleğin ne?" şeklinde sorular sordu. Sonra tekrardan çağrılacağımı söyleyip gönderdi. 10 dk sonra vezneden çağırdılar 330 $ ödedim ve son ve asıl görüşmeyi beklemeye başladım. 15 - 20 dk sonra herkesin bahsettiği sarışı kibar bayan çağırdı. Son derece esprili muhabbet tarzında güzel geçti. İlk başta tüm belgelerimin doğru olduğuna dair yemin ettirdi sonra bana "Mesleğin ne?" "Daha önce yurtdışında bulundun mu?" "Amerika’da nerde yaşayacaksın?" "Amerika’da tanıdığın var mı?" sorularını sordu. Yaklaşık 5 dk sürdü ve vizemi onayladığını söyledi 5 iş günü içinde göndereceğiz dedi ve onaylandığına dair belge verdi. O an çok sevindim çığlık atasım geldi yaklaşık 1 saatte her şey bitti. Telefonum yanımda olmadığından dayımlara doğru yola koyuldum. Metroda sevinçten garip garip sesler çıkarıyordum bu yüzden insanlar bakıyorlardı. Telefonuma ulaştım ve başladım aramaya akraba arkadaş herkesle mutluluğumu paylaşıyordum. Saat 14.30 gibi Ankara’da ki arkadaşlarımla buluştum. Akşama uçağım vardı. Kutlama yaparken saat 3-4 gibi konsolosluktan malum eposta geldi. Vize sürecim reddedildiği yazıyordu. Ben o zaman AP nin ne olduğunu bilmiyordum. Kutlamalar yerini teselliye bıraktı. Hayal kırıklığına uğramıştım. Yaklaşık 1 saat sonra olayın şokunu atlattıktan sonra Administrative Processi araştırmaya başladım. Konsolosluğun epostasını tekrar okudum. Küçük bir umut başladı en azından vize ret edilmemiş. Bir süre beklemem gerekiyormuş. Akşam İzmir’e geldim. Bir gün sonra Pasaportumu boş olarak yanında idari işlem kâğıdı ile aldım.

İdari işlem sürecim başlamış oldu. Tüm arkadaş ve akrabaları tekrar aradım ve durumu anlatmaya başladım. İnternette araştırmaya resmi ve resmi olmayan her şeyi okumaya başladım. Bütün Amerika vizesi ile ilgili yabancı Türkçe forumlara girmeye başladım. Sitelerin geçmişlerin AP durumunda olanları veya bu süreçle ilgili ne varsa okumaya başladım. Kafayı yeme noktasındaydım.
    1 ay önce mülakat maili gelince şirketime çıkacağım tarihi söylemiştim. Onlarda yeni eleman ayarlamışlardı. Artık iş işten geçmişti. Yeni elemanı şubata kadar eğitip işten çıkacaktım. Şirket durumu öğrenince marta kadar idare etti. İdari işleme araştırma yaptıkça daha da bunalıyordum. Süreç belirsiz yeterli referans yok her şey bölük pörçük. Benim dışımda kimse AP kalmamış. Kendimi sorgulamaya başladım. Bu yaşıma kadar trafik cezam bile yok. Forumda grup oluşturmaya karar verdim belki benim durumumda olanlar vardır. Süreçten haberimiz olur ve tüm idari işlemle ilgili bilgiler bir başlık altında olur. İlk 2 ay çok kötü geçti. Süreç tüketti yapılması gereken tek şey beklemekti. Benim dışımda kimsede yok. Sonra yavaş yavaş AP durumunda olanlar yazmaya başladı. Sayı çoğalmaya başladıkça kişilerin takip etmesi zorlaşmaya başladı. Hem sonra ki yıllara referans olsun hem de bu yıl ki AP durumundakiler süreci kolay takip etsin diye tablo oluşturmaya karar verdim. İlk 2 aydan sonra kendimi topladım. Beklemeye başladım. Aylar geçmeye başladı. Yavaş yavaş güzel haberler gelmeye başladı. Güzel haberler gelmeye başladıkça bekleyenlerinde umutları artmaya başladı. Geçen yıllarda da genelde hep haziran temmuz aylarında işlemler bitmiş. Hazirandan itibaren heyecan başladı günler ilerledikçe strese bırakmaya başladı. Dv2017 süreci 1 Ekimde bitecekti. Son eylül ayı gelmişti. Bayramdan dolayı konsolosluk tatili hafta sonu tatilleri derken her çalışma gününün hesaplarını yapmaya başlamıştım. Eskiden En sevdiğim gün Cuma en sevmediğim ise Pazar günüydü. Artık en sevdiğim gün Pazar en sevmediğim gün Cuma olmuştu. Bayramlarda tatilin fazla olmasına bile sevinemiyordum. Eylül ayında sağlık raporu yenileme ve postalama sürecinden dolayı stres ve endişeler başladı. Greencard hakkımı kaybetme korkuları başladı. Son 2 hafta kaldı AP grubundan kimseden ses çıkmıyor. Artık umudum tükendi. Kendi kendime telkinler vermeye başladım. 1 Ekim kadar yetişmezse son gün üzülmemek adına artık farklı yolları düşünmeye başladım. Cv mi güncelledim. Güncelledikten sonra 2 tane büyük kurumsal firma ve 1 tane orta ölçekli firma o hafta içinde çağırdılar. Telkinler ve iş görüşmeleri ile kendimi topladım ve arada greencarda bakıyordum. Zaten konsolosluğa 19 unda mail attım. Geri dönüş yapmadılar. Brit Simon vizeler bitti paylaşımlarından sonra süreç bitti gözüyle bakıyordum. Ta ki 22 Eylülde ceac’ta güncelleme görünceye kadar. 22 Eylül Cuma günü idi Süreç bitse bile 25 Eylül Pazartesi haberim olacak. Randevu PTT vs derken yetişmez gözüyle bakıyordum. Birde zaten daha önce darbe yemişim. Bir yandan da acaba 19 Eylülde ki mesajıma baktılar o yüzden mi güncelleme oldu diye düşünüp durdum. Crayzcells ile iletişime geçtim. Olasılıkları değerlendirdik. Eğer haftaya açıklanırsa konsolosluğun yardımcı olacağını işlemlerini yetiştireceklerinden bahsetti. Kendimi olumsuz olmasına koşullandırdığımdan çok umutlanmadım açıkçası. Gün saat hesapları yaptıkça işin içinden çıkılmıyordu. Normal süreçte ki gibi olursa Pazartesi haberim olsa ve Salı randevu alsam konsolosluğun onaylaması için Cuma günü kalıyordu. Bu da Tüm işlerimin kusursuz şekilde gitmesine bağlı idi. Sonra düşünmemeye karar verdim. Oluruna bıraktım. Eğer ararlarsa elimden geleni yaparım olursa olur olmazsa da önüme bakarım demeye başladım. Ve Pazartesi beklediğim haber geldi.

25 Eylül pazartesi günü öğlene kadar haber gelmedi. Bende artık olmaz diye düşündüm. Saat 1 gibi iş görüşmesine katıldığım kurumsal firmalardan biri beni 2. aşamaya çağırdı. (bu aşamalarda belirsiz ve uzun süreç.). Salı günü 9 da fabrikada olmam gerekiyordu. İçimden yeni belirsiz sürecim hayırlı olsun dedim. Bilet bakarken ABD konsolosluğu telefon ile aradı. Sürece 4 günü kaldığını devam etmek isteyip istemediğimi sordu hiç düşünmeden tabi ki de 8 aydır bekliyorum devam etmek istiyorum dedim. Bana Salı günü hastaneden randevu almam gerektiğini, Çarşamba raporu kapıdan teslim etmemi söyledi. Onun dışında dosyaların hazır raporun ve pasaportun geldiği an işlemlerini çok hızlı yürüteceğiz dedi. Cuma günü saat 5 e kadar onaylanmanın olması gerektiğini yoksa hakkımı kaybedeceğimden bahsetti. Telefonu kapattık. Ben bilet hastane randevu düşünürken 5 dk sonra konsolosluk tekrar aradı. Sizin için sağlık randevusunu aldık durumunuzu onlara bildirdik. Salı günü 9-11 gibi sizi alacaklar işlemlerinizi en hızlı şekilde yapacaklar. Çarşamba günü kapıya isminizi vereceğim o gün pasaportunuzu ve sağlık raporunuzu getirin. Önce Firmayı arayıp görüşmeyi ileri tarihe almak istediğimi söyledim. Ben Gebze’deyken yakalandım neyse ki belgelerimi yanımda taşıyordum. Hemen kardeşimi aradım işten erken çıkarttım. Saat akşam 8 için ankaraya uçak bileti aldım. Saat 5 te kardeşim beni aldı.Trafikten dolayı 7.20 gibi havaalanına getirdi. Havaalanı girişinde polis bizim aracı durdurdu 10 dk boyunca arabayı aradı.7.30 ta kapıya doğru koştum. Check-in yapmıştım valizde yoktu. Yanımda belge dışında bir şey olmadığından güvenliklerden hızlıca geçtim. Kapıya yetiştim daha alım başlamamıştı. Bu sürede otel ayarladım. Ailem dâhil kimseye Ankara gittiğimi söylemedim. Bu süreçte bir kere hayal kırıklığı oldu 2. Seferde de yaşanacaksa eğer tek ben yaşayayım dedim. Pazartesi akşamı otele vardım. Seçtiğim otelde konsolosluğun karşısında hastaneye 10 dk yürüme mesafesinde idi. O gece yatamadım. Aklıma sürekli olumlu ve olumsuz düşünceler geliyordu. Sabah 7 gibi kahvaltıya gittim. Belki daha erken alırlar diye 8 gibi hastanede oldum. 9 da açılıyormuş meğerse bekledim. Dv2018 için sağlık raporu almaya gelen çiftle tanıştım. Muhabbet ettik. Sonra forumdan dreminer ile karşılaştık. İşlemlerimizi beraber yaptık. 8.30 gibi kalabalık olmaya başladık. İdari işleme kalan herkesin yetiştiğini düşünmeye başladık.

Saat 9 gibi ilk beni aldılar. Önce muayene ve aşılar 15 dk 180 $ tuttu. Sonra kan, idrar ve akciğer testi 15 dk sürdü 118 $ ödedim. Toplamda 298 $ ödemiş oldum. 9.45 te hastane işim bitti. Sonra dreminerden sabıka kaydı istemişler. Bende ne olur olmaz ayrıldım hemen Kızılay adliyesine gittim (Bu tarafını anlatmayacağım ömrümden 10 yıl gitti. Bürokrasi rezalet çalışanlarda keza öyle umarım yolunuz düşmez.) 2 saat sonunda arşiv kayıtlı adli sicil belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneğini aldım. Yemek yiyip otele geçtim. Yaklaşık 5 yıldır TV izlemeyen ben zaman geçirmek için TV açtım. Yarım saat tahammül ettim kapattım. Çarşamba gün saat 2 ye kadar odada volta attım veya telefon kurcaladım. 27 Eylül Çarşamba saat 13.30 da hastaneye gittim. Yemekte olduklarından dolayı 2 de kadar bekledim. Sağlık raporum daha hazır değilmiş beklemeye başladım. Dreminer de geldi beraber bekledik. 14.30 gibi ikimizin ki de çıktı. Beraber konsolosluğa gittik. Kapıya durumu anlattık. İçerde toplantı olduğundan teyit alamadılar 15 dk gibi bekledik. Belgelerimiz teslim ettik. O an içimde bir rahatlama oldu artık iş benden çıkmıştı top konsoloslukla idi. İşlemlerin 29 Eylül Cuma saat akşam 5 e kadar bitmesi gerekiyordu. Konsolosluktan hemen sonra yola çıkıp Gebze’ye geçtim eşyalarımı ordaydı 1 gün kaldım. Perşembe günü akşam saatlerinde ceac’tan issued yazısını gördüm. Crayzcells ile tekrar iletişim kurdum. Bu saatten sonra sıkıntı çıkar mı diye hayırlı olsun dedi süreci tamamladınız. Bende pasaportumu görmeden bu sefer sevinmeyeceğimi söyledim. Cuma günü 07.15 te otobüs bileti aldım. Saat 4.30 gibi Narlıdere PTT mesaj geldi postan ulaştı en kısa sürede alın diye. Saat 5’te PTT kapanıyordu.4.45 gibi Narlıdere’de oldum. Postamı aldım. Ve nihayet 8 ay 15 gün(255 gün) bekleyişimin ardından VİZEMİ gördüm. Şok oldum Ne hissettiğimi tarif edemem. Ve Mutlu Son.

Eylül ayından beridir ilk defa deliksiz yatabildim.

Edit:
    Bu süreçte özellikle işten çıktıktan sonra akıl ve beden sağlığımı korumak için çeşitli hobiler edindim. Bir şeyler ile uğraşmak zorundaydım.
    Martta kendi imkanlarımla C#, İngilizce ve Spora başladım.
    Ağustos ayında ise C# orta seviyeye geldi. Unity e başladım.
    Her işte bir hayır vardır derler. Bu bekleme sürecinde öncelikle C# ve unity(başlangıç) öğrendim. İngilizcemi pekiştirdim ve lazer göz tedavisi oldum. yaklaşık 5 yaşımdan beri gözlüklü idim. Gözlüklerime veda ettim.

• ⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: Administrative Processing (İdari İşlemler)

Administrative processing (idari işlemler) kısaca vize başvurunuz için gerekli görülen ek bir soruşturma süreci. Hakkında çok fazla somut bilgi bulunmuyor. Genelde 4 hafta ile 6 ay arasında sonuçlandığı söyleniyor ama 4 haftadan daha kısa sürede sonuçlanan dosyalar olduğu gibi maalesef 6 aydan uzun süredir sonuçlanmayan dosyalar da bulunuyor.

Kendi tecrübelerimi yazmam gerekirse 2 kere bu süreci geçirdim. İlki yıllar önce work and travel programı için başvurduğum vize içindi ve yaklaşık 3 ay sonunda olumlu sonuçlandı ( genelde geçmiş dönemlerde ap'ye kalanların sonraki başvurularında da ap'ye takıldığı söyleniyor, kendi örneklemimden yola çıkarak bu durumu doğrulayabilirim ama bu net bir bilgi değil). Diğer ve asıl önemli olanı ise bu sene green card sürecinde karşılaştığım AP durumuydu.

Temmuz'un ilk haftası mülakatımız olumlu sonuçlanıp, vize onayı alarak konsolosluktan ayrıldık. Ertesi gün ise pasaportları vizesiz, AP kağıdıyla beraber PTT'den teslim aldık. Kağıtta AP sürecine kaldığımız ve DS-5535 formunu mail olarak konsolosluğa göndermemiz isteniyordu. Olayın şokunu atlatıp sürecin bir an önce başlaması için formu doldurmak istedim fakat evrak üzerinde forma ulaşabileceğim belirtilen konsolosluk sayfası "error" verip açılmıyordu (bu yazıyı yazarken görüyorum ki hala açılmıyor). Forma ulaşmak için konsolosluğu aradım fakat kimseye ulaşamadım, konsolosluğun soru sayfasına not bıraktım dönüş olmadı, travel.state.gov'da broken link sayfasına form doldurdum sonuç alamadım, konsolosluğun facebook sayfasına dahi mesaj yolladım tabi ki oradan da sonuç alamadım. Formla ilgili internette çok fazla bilgi bulunmuyor. Formun pdf formatına ulaştım fakat gönderilen kağıtta özellikle fosforlu kalemle boyanarak formun word formatında gönderilmesi istenmişti. En sonunda formu göndermem istenilen adrese durumu anlatan bir mail attım (türkçe). Bir kaç saat sonra konsolosluktan formun ekte olduğu bir mail aldım.

DS-5535 formu (linkini verdiğim konsolosluk sayfasındaki pdf dosyasıdır, benim doldurduğum formda case number vb. farklı bilgiler de isteniyordu, olası bir durumda linkteki formu değil konsolosluk tarafından yönlendirildiğiniz formu doldurmalısınız) genel anlamıyla kişisel bilgilerinizin, geçmişteki yurtdışı ziyaretlerinizin ve sosyal medya hesaplarınızın talep edildiği basit bir form. Ben talep edilen tüm bilgileri detaylarıyla doldurup gönderdim. Bu noktada eksik bilgi vermeden mümkün olan en kısa sürede formu göndermek önemli.

Kısaca özetlemek gerekirse ayın 5'inde konsolosluk görüşmemizde vizemiz onaylandı, 6'sında pasaportlar geri gönderildi ve DS-5535 formu talep edildi. 7'sinde formu doldurup konsolosluğa gönderdim. Bu arada görüşmeye ben, eşim ve kızım ile girdik fakat formu sadece benim doldurmam istendi. (asıl talihli benim).

Sizden istenilenleri yaptıktan sonra yapılması gereken tek şey sabırla beklemek, açıkcası süreç tamamlandıktan sonra bunları yazmak kolay ama özellikle ilk zamanlardaki belirsizlik gerçekten can sıkıcı, herşeyden önce sebep-sonuç ilişkisi kurabileceğiniz bir durum yok, tüm belgeleriniz tam, amerika'da işiniz hazır olmasına rağmen sadece isim benzerliği veya tahmin edemeyeceğiniz bir nedenden ötürü bu sürece dahil olabilirsiniz, ayrıca süreci hızlandıracak veya etki edecek bir imkanınız bulunmuyor. Sürecin ne aşamada olduğunu da bilemiyorsunuz. Bu noktada ap'de olan dosyalar arasında herhangi bir sıralama da bulunmuyor. Benim dosyam Temmuz ayında ap'ye girip, Ağustos ayında sonuçlandı. Ocak ayında ap'ye kalıp hala dönüş bekleyen arkadaşlarımız var. Kısaca genelleme yapılacak bir durum bulunmuyor. Ocak ayında ap'ye kalıp Şubat'ta da, Eylül'de de sonuç alabilirsiniz.

Elimizdeki en net durum bu sürecin her halükarda 30 Eylül'e kadar sonuçlanmak zorunda olduğu, eğer 30 Eylül'e kadar dosya sonuçlanmaz ise maalesef gc hakkınız geçerliliğini kaybediyor. Bir diğer bilgi ise Haziran ve Temmuz dönemlerinde ap dosya işlemlerinin hızlandırıldığı. Bu da resmi bir bilgi değil ama bu sene genel anlamıyla dosyalar bu tarihlerden sonra sonuçlanmaya başladı.

AP sürecine kaldıktan sonra dosya durumunuzla ilgili çok net geri dönüşler alamayabilirsiniz. Hatta konsolosluk sayfasında AP ile ilgili sorulara dönüş yapılmayacağına dair bir not bulunuyordu, bu noktada durumunuzu konsolosluğun dosya takip sayfasından ve ceac'ın vize durum sayfasından takip edebilirsiniz. Fakat şunu belirtmeliyim en güncel ve doğru bilgiyi mail yoluyla alacaksınız. Bu sebeple maillerinizi sık sık kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Net bir bilgi değil fakat son dönemde ben de dahil olmak üzere dosyası sonuçlananların ceac sayfasındaki "Case Last Updated" güncellemeleri sıklaşmıştı. Benim ilk başlarda haftada bir kez güncelleme olurken, son dönemlerde iki-üç günde bir güncellemeyi izleyen günlerde dosyamın tamamlandığını belirten maili aldım. Dediğim gibi bu sadece bir ön görü dosyanızın sık güncellenip güncellenmemesin sonuca doğrudan bir etkisi olmayabilir.

ve umarım bu sürece takılan herkesin alacağı mail;

Case Number: 2017EUxxxx

Dear x x x,

Further instructions regarding the status of your visa case are detailed below.

Processing Completed

We are pleased to inform you that the administrative processing for your case is completed. You do not need to check our website, as this email has the most current information on your case.

Mailin alt bölümlerinde "Applicants whose status is marked "Processing Completed" or "Ready" are encouraged to send in their documents to the Embassy at least two weeks prior to their processing expiration date. Applicants with "Processing Pending" or other statuses should not send in their passports and should not come to the Embassy. Applicants whose case processing is pending may check their status at the "Status Check" link below" gibi bir uyarı olsa da siz maildeki ilk cümleyi dikkate alıp, sitelerdeki durumu dikkate almadan size gelen mail üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Keza site güncellemeri siz işlemlere başladıktan daha sonra yapılabiliyor.

Eğer sağlık raporunuzun tarihi geçmemiş ise bu noktadan sonra sizden talep edilen evrakları en kısa sürede konsolosluğa göndermeniz gerekmekte; benden pasaportlar, ilgili mailin çıktısı ve PTT kayıt çıktısını göndermem istendi. Bu noktada randevu öncesinde girdiğiniz PTT (CSC kaydı) sayfasına tekrar girip konsolosluk eksik belge göndermemi istedi vb. seçeneği seçip tekrar bir gönderi kaydı oluşturmalısınız, bilgilerinizi girmenizin devamında da PTT görevlisine vermeniz gereken ve konsolosluğa göndereceğiniz zarfın içine koymanız gereken sayfaların çıktısını almanız gerekiyor. PTT'den gönderiyi yaptıktan sonra takip numarasından kargo takibini yapabilirsiniz. Ben ayın 11'i Cuma günü dosyamın sonuçlandığı bilgisi olan maili aldım, 12'si Cumartesi günü (çoğu PTT Cumartesileri yarım gün çalışıyor) kargoyu PTT'ye teslim ettim, 15'inde kargo konsolosluğa teslim edildi. 17'sinde gönderdiğim dosyanın işleme alındığına dair konsolosluktan bir mail aldım ve tam bir hafta sonra ayın 24'ünde vizelerimizi ve sarı zarflarımızı daha bir ay önce büyük hayal kırıklığı yaşadığımız PTT şubesinden teslim aldık.

Benim kısa sürede yaşadığım ap tecrübesi bu şekilde, green card talihlisi olduğumu Nisan 2017 gibi oldukça geç bir tarihte öğrenip, randevu tarihi alıp alamayacağımızı düşünürken, bu kısa sürede önce randevu alıp üzerine bir de ap süreci geçirerek vizelerimizi almış olduk. Her ne kadar can sıkıcı bir süreç olsa da kendi adıma sabırlı ve inançlı olmanızı tavsiye ederim. Ben bu süreçte her zaman olduğu gibi @crazycells'den ve ap süreci hala devam eden @orhanvegs'den önemli bilgiler ve destek aldım. Her ikisine de tekrar teşekkür ediyorum.

Umarım bu süreçte olan/olacak herkesin dosyası zamanında tamamlanıp, herkes için en hayırlısı olucak şekilde sonuçlanır.

• ⭐⭐⭐

@igunci, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Vize görüşmesinde istenen sağlık raporu için 22.09.2017 cuma günü Unganlarda sağlık muayenemi oldum. Süreci merak eden arkadaşlar için deneyimimi aktarmak istiyorum.

Ekstra tahlil istenme ihtimaline karşı doktor randevumu vize görüşmemden 10 gün öncesine alarak yeterli zaman bırakmak istedim. Muayenehaneye vardığımda öncelikle doktorun asistanı case number bilgimi gösteren evrağım ile pasaport ve aşı kartımı aldı. 5 dakika sonra adımla seslenerek beni bir kat aşağıda bulunan Düzen laboratuvarına kan ve idrar tahlili ile birlikte göğüs röntgen filmi çektirmem için yönlendirdi. Laboratuvarda ücreti 117.5$ karşılığı 412,30₺ olarak ödedim. Toplamda 15-20 dakika gibi kısa bir sürede buradaki işlemlerim tamamlanınca üst kata doktorun muayenehanesine döndüm. Bir 10 dk bekledikten sonra doktor beni muayeneye aldı. Olunan ameliyatlar, kronik rahatsızlıklar, alkol ve sigara kullanımı gibi rutin sorular ile muayene devam ederken 4 adet aşı da yapıldı. Liv Hospital'dan henüz 1 senesi bile dolmamış tetanoz aşı kartım olmasına rağmen bu aşıyı tekrar oldum 🙂 Göz muayenesi de yapıldıktan sonra muayenem tamamlandı. Muayenem bitince de 280$ karşılığı 960₺ ödeme yaptım. Toplamda 412+960=1372₺ ödedim ve işlemlerim 1 saat içinde tamamlandı. Ertesi günden itibaren (cumartesi) istediğim zaman raporumu alabileceğim söylendi. 25.09.2017 pazartesi günü raporumu bir zarf içerisinde ve rapora iliştirilmiş bir adet aşılama kağıdı ve ayrıca bir adet cd de mevcuttu. Aşılama kağıdıdından Kızamık, Su Çiçeği, Tetanoz ve Grip aşıları yapıldığını gördüm. Son olarak, muayenehanedeki görevli arkadaş zarfın kesinlikle açılmaması ve vize görüşmesi sırasında elçiliğe teslim edilmesi gerektiği bilgisini verdi.

İsteyen herkesin bu aşamaya hayırlısıyla tez zamanda kavuşması dileğiyle sevgiler; saygılar.
    Merhaba arkadaşlar. 05 ekim günü vizem onaylandı. Size yaşamış olduğum deneyimi aktarmak istiyorum.

05 ekim sabahı 08:30'da olan mülakatım için 07:45'te elçilik binası önündeydim. Randevu saatinizden yarım saat önce kapıda sırada bulunmanız bekleniyor. Daha erken gelip sıraya girmeniz hiç bir şeyi değiştirmiyor çünkü içeri almıyorlar. Dolayısı ile çok erken gidip beklemenin de bir anlamı yok. Ayrıca sabah o saatlerde Ankara'da oldukça soğuk bir hava oluyor.

08:00'de elçilik güvenlik görevlisinin talimatı ile 08:30 randevuları elçilik kapısında kuyruk oluşturduk. Yanımda evraklarımdan hariç sadece cüzdanım ve arabamın anahtarı vardı. Kısa bir süre bekledikten sonra sorunsuz bir şekilde içeri alındım. Yaklaşık 1,5 saat kadar bir beklemenin ardından numaram yandı ve ilgili bankoya gittim. Türk bir görevli evraklarımı tek tek benden aldı. Görevli evraklarımı tasnif edip bilgisayarda işlemler yaparken sohbet havasında geçen bir Ankara konuşması yaptık. O ana kadar çok gergin değilken inanılmaz bir heyecan kaplamıştı içimi. Bu bankoda işim 3-5 dakika kadar sürdü. Sonrasında 1 dakika geçmeden numaram başka bir bankoda yandı ve o bankoda 330$ vize işlem ücreti ödedim. 45 dakikalık bir beklemenin ardından numaram başka bir bankoda tekrar yandı. Bu bankoda yabancı ama güzel türkçe konuşan oldukça sempatik ve güler yüzlü bir görevli ile yaptığımız kısa bir konuşmadan sonra vizemin onaylandığını ve pasaportumla birlikte evraklarımı 3-5 gün içerisinde önceden seçmiş olduğum PTT şubesinden alabileceğimi gülümseyerek bana bildirdi. O an sanki ben ben değildim. Çok değişik bir duygu kapladı içimi. Mülakat maili bekleme, mülakatı bekleme gibi stresli zamanlardan sonra kuş gibi hafiflediğimi hissetmiştim. Elçiliğin kapısından gülümseyerek çıkıp arabama doğru ilerlerken güneşin içimi ısıttığımı hissettim 🙂 Benden birkaç gün önce vize alan ve burada deneyimini paylaşan arkadaşın "Güneşe doğru yürüdüm" sözü aklıma geldi 🙂 Bu güzel ve heyecan dolu deneyimi, sabırsızlıkla bekleyen tüm değerli arkadaşlarımın hayırlısıyla tez zamanda yaşamalarını dilerim. Sevgiler..

• ⭐⭐⭐

@jamesbrain, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese merhaba dün başvrumuz resmen onaylandı. Mülakat günüyle ilgili hemen 1-2 ufak tüyo vermek istedim. Öncelikle içeriye çanta/cep telefonu kesinlikle almıyorlar. Yanınızdaysa karşıdaki büfe 5tl karşılığı emanet kabul ediyor. Bir de ödeme için kredi kartı ya da paranın olduğu cüzdanı emanete bırakmayın (ben yaptım) sonra dışarı çıkmak için uğraştım.
    Diğer konu da mümkün olduğunca erken gidin. Bizim randevu 8.30 idi. 8.15'de gittik. Sıra vardı. Çocuklu olduğumuz için önden girdik ama yine de çıkışımız tam 12:30u buldu. 7:30da almaya başlıyorlarmış ve randevu saati çok da önemli değil. Mümkün olduğunca erken gidin. Biz en sonuncuyduk öyle düşünün ve tüm işlemlerin bitmesi 4 saat sürdü. Çocukla orda 4 saat çok eğlenceli olmuyor 🙂
    Önce evraklarınızı almak için çağırıyorlar. Sonra parayı almak için, en son da mülakat için çağırıyorlar. Çok da bir soru sormadılar. Bence zaten alacaklarına önceden karar vermişler, öyle bir aksi durum var mı diye görmek istiyorlar.
    Bir de çocuklu aileler için içeride oyun oynayacakları oyalanacakları bir bölüm var ama tabii bir çocuğu 4 saat ne kadar oyalarsınız bilemem 🙂
    Herkese bol şans

• ⭐⭐⭐

@Tolga-şahin, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Herkese selamlar,
    Yaklaşık 2 saat önce konsolosluktan elimde "Vizeniz onaylandı!" yazan bir kağıtla çıktım. 🙂
    Hemen sıcağı sıcağına yazmak istedim. Aşırı detay içeren bir deneyim yazısı geliyor...

Görüşmeyle ilgili ultra detaylı deneyimlerim şu şekilde;
    Randevum saat 8:00'daydı ben tabii ki 7:00 gibi oradaydım. Yolun karşısında geniş bir kaldırım var. Orada küçük bir büfe var. Gittiğimde insanlar burada bekliyorlardı. İçerden bir görevli çıktı ve sadece 7:30 randevusu olan yaklaşık 20-25 kişiyi kapının önünde sıraya soktu. Sonra teker teker içeri aldı. Ben bir yarım saat daha dışarıda bekledim. İnsanlar yine biriktiler. Görevli 7:30'da tekrar çıktı ve 8:00'da randevusu olanları sıraya soktu. Yine 20-25 kişi sıraya girdik. Bu arada üzerinizdeki elektronik eşyaları oradaki büfeye 5 tl karşılığında emanet verebiliyorsunuz. Görevliye sordum, araba anahtarı sıkıntı olmaz dedi, devam ettim. Diğer gözlemlerim, bebek arabaları içeriye alınıyor, sırt çantaları kesinlikle alınmıyor. Ona göre kendinizi ayarlayınız. Neyse sırada biraz bekledik, tek tek içeri aldılar. Tam girişte bir güvenlik görevlisi önden kontrol ediyor, sonra bir odaya girip x-ray'den geçiyorsunuz. Burası biraz havalimanı gibi. Kemeri, saati, cüzdanı hatta ceketi falan çıkarıp bir kutu içerisinde x-ray'e gönderiyorsunuz. Ardından hemen karşıdaki bekleme odasına gönderdiler. Odadan içeri girer girmez bir görevli karşıladı. Pasaportumu aldı, fotoğraf ve DS-260 çıktısını istedi. Pasaportu, fotoğrafı verdim, DS-260'ı çıkarıyordum ki, gerek yok buyrun dedi. Sıra numaramı verdi.

İçerisi bildiğimiz devlet dairesi ya da banka gibi çalışıyor. Kocaman bir oturma alanı var. Numaraları gösteren bir ekran var. İki televizyon var. Çocuklar için ufak tefek oyuncaklar koymuşlar. Bekleme odasında bir koltuğa oturduğumda saat tam 8:00'dı. Numaram ilk kez yandığında ise saat 9:45'ti 🙂 Hemen kalktım numaramın olduğu gişeye gittim. Türk bir hanımefendi karşıladı. Pasaportumu ve sağlık raporumu aldı, diploma aslını ve fotokopisini istedi. Yüksek lisans öğrenci belgemi vereyim mi dedim, gerek yok üniversite diploması yeterli dedi. Ardından banka dökümlerini (Tek kişiyim. 13k dolar 8k TL vardı), nüfus kayıt örneğini (Bu ıslak imzalı kırmızı mühürlüydü), adli sicil kaydını (Bunu e-devletten aldım. İngilizceydi, arşiv kayıtlıydı), PTT kaydını istedi. Hepsine ufak bir göz gezdirdikten sonra dosyaladı "Her şey yolunda görünüyor. Bekleyin numaranız tekrar yanacak" dedi ve gönderdi. İki dakika geçmeden numaram tekrar yandı. Bu sefer Vezne olan gişede yandı. Gittim 330 Doları nakit olarak verdim. Tekrar yerime oturdum. 45 dakikalık bir beklemeden sonra saat 10:45'te numaram tekrar yandı. Yandığı gişeye gittim.

Aşırı tatlı, sıcakkanlı Amerikalı bir hanımefendi karşıladı. Türkçesi biraz kırıktı, cümleye o başladı ben tamamladım anlaştık bir şekilde. Önce sadece doğruları söyleyeceğime dair yemin ettirdi. Sonra parmak izlerimi aldı. Sonra benden aldıkları dokümanlara tek tek göz gezdirdi. Sorular sordu. Ne iş yapıyorsun? Baban, annen ne iş yapıyor? Başka bir ülkede yaşadın mı? Amerika için daha önce vize başvurusu yaptın mı? Hiç evlendin mi? Çocuğun var mı?.. Gibi çok basit cevaplanabilecek net sorular sordu. Amerika adresimdeki kişinin ne iş yaptığını sordu, ben de "Bilmiyorum kendisi arkadaşımın bir arkadaşı, birebir tanışmışlığım yok. Sadece siz adres istediniz diye mecburen bir adres verdim. Amerika'ya giriş yaptığımda değiştireceğim." dedim. Tabii tabii sıkıntı yok dedi. Ardından gülümseyerek diplomamın aslını, ödediğim paranın faturasını ve üzerinde "Tebrikler! Vize başvurunuz onaylandı!" yazan bir kağıdı uzattı. Pasaportumun 5 iş günü içerisinde geleceğini söyledi. Tebrik teşekkür falan filan olay burada bitti. Çıktığımda saat 11:00'di. Suratımda aptal bi sırıtmayla güneşe doğru yürüdüm. 🙂

Ultra detaylı mülakat deneyimim bu şekildeydi.
    Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@chipmunk, içinde söyledi: DV2018 Mülakat Deneyimleri

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle bu süreçte herkeze başarılar diler ve işlerinin yolunda gitmesini temenni ederim.

Benim eşim avrupa birliği vatandaşı ve 2018 talihlisi olarak çekilişi Türkiyede ikamet ederek kazandı. Kazandığını öğrenmesi üzerine 7 senelik beraberliğimizi 10.05.2017 tarihinde nikah yaparak resmileştirdik. Anlaşılacağı üzere hak kazandıktan sonra evlenmiş olduk. Eşim evrkalarını ülkesine giderek ingilizce çevirili olarak tamamladı ve tabiki benim soyadım olan pasaportunu da yenileyerek aldı. DS-260 formlarımız bunun üzerine 30 Haziran 2017 gibi teslim ettik.

Sürece 26 Eylül 2017 tarihinde muayene işlemleri ile başladık. Sabah Unganlarda @orhanvegs ile karılaştık bize AP durumundan ve kısaca kendisinden bahsetti ve daha sonra buradan okuduk ki kendisi green card vizesini almış aslında kendisi ile çok fazla konuşmak isterdik ama sürecin her iki taraf için de olan heyecanı ve gerginliğinden bir daha görüşemedik kendisi de bizi görmedi :)) . Muayeneler sorunsuz bir şekilde 2 saatte tamamlandı ve 27 Eylül 2017 tarihinde bütün evraklarımızı sorunsuz bir şekilde kapalı zarf, aşı bilgileri formları ve CD'ler olarak teslim aldık. Ben iyi niyetim ve resmi kafa ile düşünerek çocukken kızamık ve su çiceği geçirdiğimi belgeleyemeyeciğimi düşünürek düzgün cevap veremedim ama karşı taraf ticari zihniyet ile bunu 4 aşı yaparak sonuçlandırdı. Sonuç olarak eşim 3 ben 4 adet aşılar olduk. Toplam 530 $ muayene ve ayrı olarak 234 $ (2 X 117 $) kan, idrar, rontgen için ödeme yaptık.

Ankara' da ABD Büyükelçiliği ile aynı bölgede ikamet etmemiz sebebi ile rahat bir şekilde 3 Ekim 2017 tarihinde sabah 07.30 olan randevumuza 07.20 itibari ile vardık. Yaklaşık 15 kişilik bir sıra vardı (Türkiye klasiği sıranın sırası vardı, aslında herkezin saati belli), görevli sıraya seslenerek 07.30 randevusu olanlar sağa ayrılsın dedi ve otomatik olarak bir anda elçiliğin güvenli bölgesinde 4 üncü sıraya geçtik. Ben ve eşim aksi bir durumda hiç uğraşmamak için takım elbise giymeme rağmen kemer, saat,alyans takmadık. Aslında güvenlik kontrolünde çıkartıp sonra takabilirmişiz. İçeri girdik ve 204 sıra numarası ile işlemlerimize başladık. Yaklaşık 1 saat sonra evraklarımız teslim etmek üzere şu kağıt gıcırtılarına gıcık olan küt saçlı kumral kadının gişesine gittik. Evet beklenen oldu bizi de uyardı bir de acele ettirdi her nekadar moralimiz düşsede belli etmedik. Hatta bir ara sağlık zarflarını vermemize rağmen bize sağlık zarflarınız nerede diye stres bile yaptı. Sonra kendinde olduğunu ve hatta açmış olduğunu fark etti, tabiki bozuntuya vermedi. Hesap defterleri gişe görevlisinde olmasına (toplam 90.000 bin tl) rağmen eşime toplam ne kadar para gösterdiğimizi sordu. Sonra ne zaman evlendiğimiz sordu kazandıktan sonra olduğunu görünce bişey getirdiniz mi dedi ve tabiki biz aşırı hazırlıklı olarak yaklaşık 200-250 sayfa kanıt (1,5 senelik turkcell konuşma kayıdı, biletler ve biniş kartları, ortak banka hesap bilgileri, nüfus müdürlüğünden adres kayıt geçmişi, köpeğimizin mama sipariş faturaları, sosyal medya içerikleri, fotograflar, fatura, irasliye ve alınan hizmet fişleri, adımıza gelen ve birbirimize gönderdiğimiz mektuplar, eşim için almış olduğum hediyenin faturaları ve pasta sipariş formu) verdik. Sonra gişe görevlisi bir anda aynı şehir ve mahalleden olduğumuzu DS fromlarındaki adres kayıtlarından görünce bütün buzlar eridi hatta ufak çaplı bir muhabbet yaptık. Bütün evraklarımızın tam ve eksiksiz olduğunu söyledi ve mutlu bir şekilde gişeden ayrıldık.

Saat 09.08 de ödeme gişesinde numarmız yandı ve kişi başı 330 $ olmak üzere toplam 660 $ ödeme yaptık. Saatini tam hatırlamıyorum fakat 09.35 civarında görüşme için numaramız yandı. Amerikalı minyon tatlı bir bayan bize ürkek sesi ile karşıladı. Görüşmeye doğrudan ingilizce başladı. Parmak izlerimizi aldı ve daha sonra sağ elimiz kaldırarak yemin ettirdi. Eşime mezun yılını, mesleğini ve çalışıp çalışmdığını sordu. Bana dönerek nerede çalıştığımı (Cevabımı pek umarsar faziyette değildi hemen eşime döndü çünkü yeri söyledikten sonra ünvanımı söylememi dinlemedi gibi) sordu. Amerika' da nereye gideceğimizi ve akraba arkadaşımız olup olmadığını sordu (yakın arkadaşlarımız var). Başka ülkede yaşayıp yaşamadığımızı sordu (ikimizde yaşamadık, eşim Türkiye hariç cevap verdi). Görüşme toplasan hepsi ortalama 5-6 dk sürdü. Orjinal evrakları ilişki kanıt dosyaları ile geri teslim etti ve ilişkiniz bundan daha iyi anlatılamazdı dedi. Tebrik ederek ve vizelerin onaylandığını söyleyerek bilgilendirici broşürleri verdi. 5-7 iş günü içerisinde pasaportlarınız belirttiğiniz postahaneye gelir dedi. Pasaportlarımız 5 Ekim 2017 sabah 10.30 da belirtilen ofise geldi ve biz 11.15 de teslim aldık. Problemsiz bir şekilde vizelerimiz ve açmadan teslim etmemiz gereken dokumanlar gönderinin içindeydi.

Sonuç olarak duygularımızı paylaşmak gerekirse kulaktan dolma bilgiler ile değil yasal mevzuat ve kuralları okuyarak ve gerektiğinde Kentucky ile yazışarak evraklarımız ve kendimizi hazırladık ve hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadan sürecimizi başarı ile tamamladık. Şu an gideceğimizi eyaletin internetten bulduğumuz geçerli sürücü el kitabını çalışıyor ve test çözüyoruz. Aralık ayı içerisinde köpeğimiz ile beraber gitmeyi planlıyoruz.

Umarım herşey gönlünüzce olur.
    Herkeze sevgiler ve saygılar,

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |