Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli

• ⭐⭐

Beyaz Ev'de bugün yapılan açıklama ile ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli hakkında yeni bir başkanlık bildirgesi duyuruldu.

Henüz haber çok yeni ve ayrıntılar netleştikçe, uzmanlardan açıklama geldikçe burada konuşuruz.

Şimdilik The Hill'in haberinden önemli kısımları aktarıyorum:

• ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlerin ülkeye girişine izin verilmeyecek. Bir göçmen, öngörülebilir sağlık masraflarını karşılayacak finansal güce sahipse veya ülkeye girdikten sonra 30 gün içinde sağlık sigortası almış ise bu durumdan etkilenmeyecek...

• Kararname çıkmadan önce geçerli bir göçmen vizesine sahip olanlar bu durumdan etkilenmiyor. (Kararnamedeki ifade: "any alien holding a valid immigrant visa issued before the effective date of this proclamation")

• Yasaklı

Ülkeye girişe izin vermeyecekse "Girdikten sonra 30 gün içinde sağlık sigortası" olayı nasıl olacak söz mü verecek kapıda 🦆

• ⭐⭐

@mhepekiz, içinde söyledi: ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli

Ülkeye girişe izin vermeyecekse "Girdikten sonra 30 gün içinde sağlık sigortası" olayı nasıl olacak söz mü verecek kapıda 🦆

Haklısınız. O kısım bende de net değil.

The Hill şöyle demiş: "Migrants will be considered people who will burden the system if they are not covered by approved health insurance within 30 days of entering the country unless they have enough money to "pay for reasonably foreseeable medical costs.""

Bildirgede ise görebildiğim kadarıyla şöyle deniyor: "An alien will financially burden the United States healthcare system unless the alien will be covered by approved health insurance, as defined in subsection (b) of this section, within 30 days of the alien’s entry into the United States, or unless the alien possesses the financial resources to pay for reasonably foreseeable medical costs."

• ⭐⭐⭐

Öngörülebilir sağlık masrafları ve onu karşılayabilecek finansal güç.

Ciddi bir kahkaha attım açıkçası. ABD ve onun sağlık sistemi....

• bize taşıt mantığı ile bakacaklar girişte "varmı senin inşurinsin bakiim" diye bir dayı bekleyebilir 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman, içinde söyledi: ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli

Beyaz Ev'de bugün yapılan açıklama ile ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli hakkında yeni bir başkanlık bildirgesi duyuruldu.

Henüz haber çok yeni ve ayrıntılar netleştikçe, uzmanlardan açıklama geldikçe burada konuşuruz.

Şimdilik The Hill'in haberinden önemli kısımları aktarıyorum:

• ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlerin ülkeye girişine izin verilmeyecek. Bir göçmen, öngörülebilir sağlık masraflarını karşılayacak finansal güce sahipse veya ülkeye girdikten sonra 30 gün içinde sağlık sigortası almış ise bu durumdan etkilenmeyecek...

• Kararname çıkmadan önce geçerli bir göçmen vizesine sahip olanlar bu durumdan etkilenmiyor. (Kararnamedeki ifade: "any alien holding a valid immigrant visa issued before the effective date of this proclamation")

Pratikte nasil bir degisiklik olacak acaba, onemli kisim orasi; cunku bu zaten halihazirda konsoloslarin baktigi bir durum, eger maddi yeterlilik saglamayacaksaniz o durumda ya sponsor istiyorlar ya da dosyayi red ediyorlar. Acaba maddi yeterlilik belgelerini bir de giriste mi gormek isteyecekler yoksa Green Card'iniz oldugu surece bu uygulama devam mi edecek...

Biz bence bu konuda cok sansliyiz, Ankara'daki konsolosluk gorevlileri bu konularda digerlerinden cok daha anlayisli. Belki ilerde konsolosluk bekledigi para miktarini arttirir ama zaten forum tavsiyesi ($15.000 + her ek kisi icin $5000) yasal sinirlar oldugu icin bu miktarda para gosteren birinin etkilenmemesi lazim.

• Sağlık sigortası yapma zorunluluğu kalkmamışmıydı. Eğer böyle ise kimse yapmadıysa belki zarara uğruyoruz tekrardan zorunlu hale getirelim mi demek istediler ben onu anlamadım . 😕😕😕

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nilfersev, içinde söyledi: ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli

Sağlık sigortası yapma zorunluluğu kalkmamışmıydı. Eğer böyle ise kimse yapmadıysa belki zarara uğruyoruz tekrardan zorunlu hale getirelim mi demek istediler ben onu anlamadım . 😕😕😕

saglik sigortasi yapma zorunlulugu yok.

Bu bahsedilen yasa ve kurallara sadece yeni gocmen vize alanlari ve yeni gocmenleri ilgilendirecek.

• @crazycells o zaman Amerikada göçmenlik hikayemiz başlayana kadar rahatız 😊

• Yasaklı

@nilfersev arabada sigara içmiyorsanız evet 🙂 (Edit : Sansür gelmiş kelimeye galiba 🙂 )

• @mhepekiz Allahtan arabamız yok yoksa devamlı ceza yerdik bizdeki şansla 😇

• Bu konular hakkında birkaç sorum olacaktı
    1-biz vizemizi ağustos da aldık. ocakta giriş yapıcaz. şimdi bu olay bizi etkiliyormu yoksa ekimden sonra vize alanlar için mi geçerli olacak acaba??
    2-bir diğer merak ettiğim konu bu devletten yardım alanlara vatandaşlık verilmemesi!! sağlık sigortasında obamacare den yaptırınca da devletten yardım aldık sayılıyor mu?
    3- son olarak bizim burda eşimle doğa sigortadan tamamlayıcı sağlık sigortamız var 3-5 ay bunu kullanabiliyor muyuz amerikada acaba? deneyimleyen varsa bilgilendirirse sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

• ⭐⭐

@supermario, içinde söyledi: ABD sağlık sistemine yük olacak göçmenlere vize engeli

Bu konular hakkında birkaç sorum olacaktı
    1-biz vizemizi ağustos da aldık. ocakta giriş yapıcaz. şimdi bu olay bizi etkiliyormu yoksa ekimden sonra vize alanlar için mi geçerli olacak acaba??
    2-bir diğer merak ettiğim konu bu devletten yardım alanlara vatandaşlık verilmemesi!! sağlık sigortasında obamacare den yaptırınca da devletten yardım aldık sayılıyor mu?
    3- son olarak bizim burda eşimle doğa sigortadan tamamlayıcı sağlık sigortamız var 3-5 ay bunu kullanabiliyor muyuz amerikada acaba? deneyimleyen varsa bilgilendirirse sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

1. Vizenizi aldıysanız sizi etkilemiyor.

2. Obamacare'den yararlandığınız için vatandaşlık alamayacağınıza dair hiçbir resmi açıklama veya karar görmedim.

3. Poliçenizde yurt dışı teminatı yoksa o poliçeden yararlanamazsınız. Amerika'ya gelmeden önce Türkiye'de 3 aylık seyahat sigortası yaptırıp sonra yola çıkabilirsiniz. Burada sağlık sigortası işlemlerini bitirene kadar onunla idare edersiniz. Unutmayın, genellikle sadece çok acil halleri kapsar bu seyahat sigortaları, hasta olmamaya, kaza geçirmemeye çalışın.

Verilen bilgi ve tavsiyelerle ilgili sorumluluk kabul edilmez. 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

49

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |