Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,
    Türkiye de pastacılık ve ekmekçilik kursuna gidiyorum Amerika'da bu işi yapma niyetiyle başladım.Şöyle bir durum var;geçen ay girişte sıkıntı yaşadım neredeyse 5 ay olacaktı Türkiye de bulunduğum süre.O başka bir tarafa götürülüp sorgulama esnasında durumumu anlatım ve okulum bittiği tarihi söyledim.Aklıma,staj zorunluluğu olduğu o stresli andan kurtulduktan sonra geldi.Ben de stajı Amerika'da yapabilir miyim diye okula danıştım döndüğümde.Sıkıntı olmayacağını söylediler fakat stajı benim ayarlamam gerekiyor.Bu durumda bana staj yapabileceğim bir yer Lazım İndeed de bulamadım bilginiz varsa başka bir site önerebilir misin yada herhangi bir yer de olur çevrenizde var ise 🙂
    Bilgi için teşekkürler şimdiden.

• @aliarmgn green kartiniz var herhalde. NY'ta simit sarayinin ( yoksa dunyasi miydi) subesi var sanirim. Isterseniz onlarla iletisime gecin.

• Bu ileti silindi!

• @senay-sirin Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@aliarmgn green kartiniz var herhalde. NY'ta simit sarayinin ( yoksa dunyasi miydi) subesi var sanirim. Isterseniz onlarla iletisime gecin.

Evet,Green card'ım var lakin ileride daha iyi yerlerde çalışmak açısından bir pastane yada otel olursa çok daha iyi olur diye düşündüm 😕

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@senay-sirin Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@aliarmgn green kartiniz var herhalde. NY'ta simit sarayinin ( yoksa dunyasi miydi) subesi var sanirim. Isterseniz onlarla iletisime gecin.

Evet,Green card'ım var lakin ileride daha iyi yerlerde çalışmak açısından bir pastane yada otel olursa çok daha iyi olur diye düşündüm 😕

ben bu alani pek bilmiyorum ama genelde bu tur pozisyon basvurulari tek bir yerden olmuyor ve gorebildigim kadariyla cogunlukla sizin kisisel iletisiminizle bir yer bulabiliyorsunuz, yani yapmaniz gereken aklinizda var olan bir yer ile iletisime gecip boyle bir opsiyonun ya da pozisyonun olup olmadigini sormak, zaten birilerinin yonlendirmesiyle eminim daha cok kapi alacaktir. Benim bildigim bir otel ya da pastane yok maalesef; fakat bu tur oteller cogunlukla Florida ya da California'da bulunur diye tahmin ediyorum.

• @crazycells Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@aliarmgn Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@senay-sirin Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

ben bu alani pek bilmiyorum ama genelde bu tur pozisyon basvurulari tek bir yerden olmuyor ve gorebildigim kadariyla cogunlukla sizin kisisel iletisiminizle bir yer bulabiliyorsunuz, yani yapmaniz gereken aklinizda var olan bir yer ile iletisime gecip boyle bir opsiyonun ya da pozisyonun olup olmadigini sormak, zaten birilerinin yonlendirmesiyle eminim daha cok kapi alacaktir. Benim bildigim bir otel ya da pastane yok maalesef; fakat bu tur oteller cogunlukla Florida ya da California'da bulunur diye tahmin ediyorum.

California ve Ny da buldum henuz basvurmadim benim acimdan stajyer olarak oldukca maliyetli olabilecegini tahmin ediyorum.Ne kadar cok San Francisco da yasamayi istesemde,bu bir hayal olarak kalacak gibi ilk asamada.Chicagonun soğuğundan kacmak isterken ny da benim icin iyi bir tercih olmayacak gibi 🙂

• Pastacılık ve ekmekçilik kursunu nereden aldınız? Eğer Le Cordon Blue gibi etiketli ve dünyaca tanınan bir okuldan setrtifika programı olarak aldı iseniz bırakın stajı çok kolay iş bile bulurusunuz ama MSA 'dan yada özel yurt dışında tanınmayan bir kurumdan aldı iseniz kendinizi ve marifetlerinizi göstermeniz gerekecek.

Bende hobi olarak fransız tatlıları yapıyorum (mousse cake, macaron, ekler vb.), eğitim almadım, o yüzden sadece hobi benim için ama bu yıl GC almayı başarabilir isek eğitim alıp FL'de ufak bir tatlı ve kahve dükkanı açmak hayalim... Benim yaşım artık geçti geçiyor ama yinede ne demişler sevdiğin işi yapar isen her gün işe gidiyor gibi hissetmezsin. 🙂

• @asilcenk Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

Pastacılık ve ekmekçilik kursunu nereden aldınız? Eğer Le Cordon Blue gibi etiketli ve dünyaca tanınan bir okuldan setrtifika programı olarak aldı iseniz bırakın stajı çok kolay iş bile bulurusunuz ama MSA 'dan yada özel yurt dışında tanınmayan bir kurumdan aldı iseniz kendinizi ve marifetlerinizi göstermeniz gerekecek.

Bende hobi olarak fransız tatlıları yapıyorum (mousse cake, macaron, ekler vb.), eğitim almadım, o yüzden sadece hobi benim için ama bu yıl GC almayı başarabilir isek eğitim alıp FL'de ufak bir tatlı ve kahve dükkanı açmak hayalim... Benim yaşım artık geçti geçiyor ama yinede ne demişler sevdiğin işi yapar isen her gün işe gidiyor gibi hissetmezsin. 🙂
    Msa da alıyorum eğitimi benim de yaşım geçti ama alıyorum yani:) Amerika da bi kaç otelde çalışmışlığım var mutfak genelde eğitim almamış çalışarak öğrenen meksikalılardandı.Ben belirli bir tecrübe edinip kendi işimi kurma niyetinde olduğum için temeli öğrenmek adına başladım okula ve maliyet olarakta en uygunu buydu tabi 🙂

• @aliarmgn yaş 40'a geldi ise birbirimiz daha iyi anlarız 🙂

Ben MSA(sanırsam İzmir'de yok şu anda, sadece İstanbul'da) ve IMSE'ye(İzmir'de) çok baktım (İzmir'de yaşıyoruz), MSA daha okul kıvamında ve çok daha ciddi ve yurt dışı geçerliliği olan City & Guilds sertifikası vermeside gayet güzel. Fiyatta yurt dışı okulların dörtte biri nerede ise. Benim işim tam zamanlı olduğu için uzun süreli okullara gidemiyorum. Workshoplarda bana düşük seviye kalıyor. Neyseki internet dünyasında sonsuz kaynak var 🙂 şimdilik onlar ve deneme yanılma ile gidiyorum.

Bence de bu işe merak var ise eğitim alınmalı, ev mutfağı ile endüstriyel mutfakta çalışmak çok farklı, dondurucudan, fırına, ekipmanlar ve koruyucu malzemelere vb. kadar bir çok farklılık var. Eğer lüks otel mutfaklarında çalışma düşünceniz yok ise sertifika vb. çok ihtiyacınız olmayacaktır ama isim yapmış, zincir oteller sertifika ve eğitime çok önem veriyor. Okullarda sadece pişirme teknikleri değil güvenlik, malzeme, saklama koşulları vb. bir çok konuda bilgi ediniliyor sonuçta.

http://chefmccarthy.weebly.com/uploads/5/5/4/4/55444227/culinary_essentials.pdf
    Linkteki kitapta Amerika standartlarına göre genel mutfak ile ilgili bir çok bilgi bulunuyor. Zaten üniversitenin ders kitabı :).

• @asilcenk Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@aliarmgn yaş 40'a geldi ise birbirimiz daha iyi anlarız 🙂

Ben MSA(sanırsam İzmir'de yok şu anda, sadece İstanbul'da) ve IMSE'ye(İzmir'de) çok baktım (İzmir'de yaşıyoruz), MSA daha okul kıvamında ve çok daha ciddi ve yurt dışı geçerliliği olan City & Guilds sertifikası vermeside gayet güzel. Fiyatta yurt dışı okulların dörtte biri nerede ise. Benim işim tam zamanlı olduğu için uzun süreli okullara gidemiyorum. Workshoplarda bana düşük seviye kalıyor. Neyseki internet dünyasında sonsuz kaynak var 🙂 şimdilik onlar ve deneme yanılma ile gidiyorum.

Bence de bu işe merak var ise eğitim alınmalı, ev mutfağı ile endüstriyel mutfakta çalışmak çok farklı, dondurucudan, fırına, ekipmanlar ve koruyucu malzemelere vb. kadar bir çok farklılık var. Eğer lüks otel mutfaklarında çalışma düşünceniz yok ise sertifika vb. çok ihtiyacınız olmayacaktır ama isim yapmış, zincir oteller sertifika ve eğitime çok önem veriyor. Okullarda sadece pişirme teknikleri değil güvenlik, malzeme, saklama koşulları vb. bir çok konuda bilgi ediniliyor sonuçta.

http://chefmccarthy.weebly.com/uploads/5/5/4/4/55444227/culinary_essentials.pdf
    Linkteki kitapta Amerika standartlarına göre genel mutfak ile ilgili bir çok bilgi bulunuyor. Zaten üniversitenin ders kitabı :).

Benim yaşım 30 ama,sınıfta 37 yaşında da arkadaşlar var 🙂 aşçılıkta daha yaşlı insanlar var ve 40 yaş üstü içim staj zorunluluğu yok bildiğim kadarıyla 🙂 seştifikaya gelince ben 3 okulla görüştüm her okul farklı isimlerde mutlaka uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma/sertifika veriyor 🙂

• Evet dediğin gibi 41 ve üstü için staj yok. Ben 39 yaşındayım, asıl amacım eğitmimi burada değilde Fransa'da yada ABD'de almak. Ama önce GC'nin kesinleşmesi lazım... Eğer amaç benim gibi kendi işletmeni açmak ise hiç bir yaş geç değil, yok otellerde çalışıp yükselemek, en güzel zincir otellerde veyahut restoranlarda head chef olmak ise benim için hatta senin için bile biraz geç. 🙂

Tabi önceden aşçılık yada pastacılık üzerine tecrübeler var ise o zaman durum farklı. Benimki tamamen hobi.

• İkinci üniversite olarak Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü okumak -Program le cordon bleu sertifikalı ve yurtdışı stajlarını bünyesinde barındırıyor. Anlaşmalı oldukları Swissotel zincirinin Chicago şubesi bulunuyor. - ve Abd'de bir hayat kurmak istiyorum. Sizce bu meslek ekonomik açıdan tatmin edici mi? Gastronomi ve mutfak sanatlarının prestiji ve geçerliliği ne derecededir? Yeşil Kart çekilişleri ilk tercihim ama çıkmadığını varsayarak dört beş yıl sürecek bu mücadeleye değer mi? Siz değerli paydaşlarım bana yardımcı olur musunuz? Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

• @tagudar hocam ölümsüz meslekler olduğuna inanan birisi olarak söylüyorum eğer kendinizi geliştirir iseniz emin olun dünyanın dörtbir yanında iş bulabilirsiniz . Emin olun sertifika , diploma tarzı şeylerden çok bu mesleklerde bilgi birikimi ve tecrübe daha önemli benden işi öğrenip yurtdışında çalışan 3 çırağım oldu şu an 3 ünden ikisi avrupa ülkelerinde biri de kanada da kendi iş yerine sahip lakin forumdan diğer arkadaşların da yazdığı gibi şunu belirtmekte fayda var özellikle amerika da sertifika veya diplomaların verildiği kuruluşların "etiket 'i " olmazsa pek bir artısı olabileceğini söyleyemem. İşin kısası 4 - 5 sene uğraşmanıza kesinlikle değecektir. Lakin önemli olan kendinizi geliştirmektir. Kendinizi geliştirmeyeceğinizi işinizde ustalık-uzmanlık seviyesine geleceğinizi düşünüyorsanız yapın aksi takdirde yapmayın ve unutmayın amerika da her ne kadar bakery kültürü bizdeki ekmekcilik ve pastacılık işine denk gelirse de unutmayın ki taze ekmek ve pasta daima artı olmuştur bunun için geceleri iş başı yapmak , aşırı ayakta durmak gibi en basit sorunları da düşünerek hareket edin . Her ne kadar uzaktan kolay gibi görünse de fırıncılık (bakery i için daha iyi bir turkce tanım düşünemedim) kolay bir meslek dalı değildir . Daima gelişime açık olmak ve kullanılan makinelerden tutun kullandığınız malzemeleri iyi tanımanız gerektiğinde aniden değişen malzemenizin kalitesinin , su tutma gücünün , içindeki glüten oranını anlayabilecek şekilde durmayan şekilde kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın . Şahsen kendi adıma konuşmak gerekirse genelde ayda bir olacak şekilde google akademi den özellikle ekmeklik ve pastalık buğday ile ilgili çıkan makalelerin çoğunu okuyorum . Eğer bu tarz araştırmalar da yapıp ayrıca tabiri caizse piyasanın nabzını tutabilecek ve gerektiğinde içinde bulunduğunuz kültürün yapısına uygun nasıl urun üretebilirim nasıl yeni çeşit unlu mamuller geliştirebilirim diye düşünecekseniz emin olun çok güzel paralar kazanabilir kariyerinizde ilerleyebilirsiniz

• @Mr-Hakan Bu değerli yorum için teşekkür ederim. Merakta kaldıkça size rahatsız edebilir miyim?

• @tagudar tabi ki hocam burada bulunan çoğu kişinin amacı zaten bilmediği konuları öğrenmek bildiği konularda da insanlara yardımcı olmak. İstediğiniz zaman merak ettiğiniz şeyi sorabilirsiniz.

• @tagudar @Mr-Hakan ın da dediği gibi tecrübe daha önemli bu işte ve kendini geliştirmek.Bence gastronomi okumakla vakit kaybetmek yerine msa, chef tables gibi bir okula gidip,aldığın eğitim sonrası sana sağlanan stajı da yapıp mesleğe atılmak çok daha yerinde olur! Diploma/sertifika özel eğitim kuruluşları tarafından veriliyor ve her okulun bağlı olduğu yabancı bir kuruluş var onunda diplomasını alıyorsun bildiğimi kadarıyla. Benim elimde belge yada seltifika yok,okula gittim ama bitince direk geldim 🙂 Kimse de sormadı.Büyük oteller diploma arıyor diye biliyorum,ilanlarda en azından görmüştüm 🙂

• ⭐⭐ Yasaklı

almanya olsa 1 saniyede yardım edebilirdim üzüldüm

• @aliarmgn SF'de Tartine Bakery ve New England bölgesinde King Arthur Flour'un (en büyük un markası) üretim yerinde staj yapmanızı öneririm. Ama uzun yıllardır Yeme İçme Sektöründe yer alıyorum. Eğer Fransız tatlıları ve ekşi mayalı ekmeklerle ilgileniyorsanız Amerika'nın doğru bir yer olmadığını söyleyebilirim. Tartine Bakery küçük olduğu için staj için çok rekabet olabilir ancak King Arthur yer açısından biraz izole bir yerde olduğundan başvurup staj alma olasılığınız çok yüksek.

• Ben ise baslayli 10 ay olacak Onur bey.4 subesi olan bir fransiz pastanesinde calisiyorum eksi mayli ekmek ve fransiz urunleri yapiyoruz gecen seneki kar yaklasik 1.5 milyon $ olarak aciklandi 🙂 @onurr Pastacılık ve ekmekçilik stajı,yardım! içinde söyledi:

@aliarmgn SF'de Tartine Bakery ve New England bölgesinde King Arthur Flour'un (en büyük un markası) üretim yerinde staj yapmanızı öneririm. Ama uzun yıllardır Yeme İçme Sektöründe yer alıyorum. Eğer Fransız tatlıları ve ekşi mayalı ekmeklerle ilgileniyorsanız Amerika'nın doğru bir yer olmadığını söyleyebilirim. Tartine Bakery küçük olduğu için staj için çok rekabet olabilir ancak King Arthur yer açısından biraz izole bir yerde olduğundan başvurup staj alma olasılığınız çok yüksek.

• @aliarmgn hocam pek canınızı sıkmayın malesef çoğu unlu mamuller sektöründe isletme sahibi az kazandığını yada zarar ettiğini söyler . Büyük ihtimalle @onurr hocam da bundan dolayı o tarz birşey söylemiştir . Malum türkiye de henüz fransız mutfağına ait tatlı ve ekmeklere alışık değil . Bundan dolayı böyle bir yorumda bulunmuş olabilir . Unlu mamuller işi için 4 şube de yıllık 1.5 m birim kâr az bile denebilir . Hele ki birde üretiminiz kaliteli final üründe kaliteyi baz alarak üretebiliyorsanız ciddi anlamda kazancınız az olmuştur . Aynı şartlarda özel bir mutfağa yönelmemiş olmak kaydı ile turkiyede 3m 3.5 m birim kâr edilebildiğini gözlerimle şahit oldum . Ülkemizde ki alım gücü probleminide göz önüne alırsanız . Cidden az kâr ettiklerini söyleyebilirim. Aynı durum turkiyede olsa işletme sahipleri zarar ettiklerini bile söylerler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |