Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• bu sefer güldürmedi 😞

• Süründürdü vicdansızlar 😞 Bu sene baskı mı yiyorlar nedir bilmiyorum ama dotu başı ayrı oynuo bunların. Bizimde çekilecek çilemiz buymuş. Neyse enerjiyi düşürmeyelim arkadaşlar iyi düşünelim iyi olsun inşallah. Dolu olan case id lere göre çağırılan kişi sayıları aşağıdaki gibi;

Ekim - 2089
    Kasım - 1559
    Aralık - 1178
    Ocak - 1718
    Şubat - 1991
    Mart- 1678
    Nisan - 1203
    Mayıs - ???
    Haziran - ???
    Temmuz – ???
    Ağustos - ???
    Eylül - ???

Geriye sonradan ds260 gönderen kişiler hariç kalan dolu case id sayısı 9508. Kalan ay sayısı ise 5 yani current olabilmesi için aylık ortalama 1900 kişi çağırmaları lazım. Bu zamana kadarki 7 aylık zamanda aylık ortalamaları ise 1630. Şu haliyle bile devam etse neredeyse 34K yı görüyoruz. Ama biz bununla yetinmeyiz ille de current diyoruz.

Önümüzdeki ay açıklanacak Mayıs rakamının current'in habercisi olması dileğiyle.
    Bu sefer totem yapıp tahminde bulunmuyorum 😃

• Heyecan iyidir.

• o nasıl bir şey ki günde 10 defa maile bakar oldum. 2 hafta oldu ds 260 ı dolduralı. hemen randevu tarihi verilmeyeceğini bilsem de bakıyorum elimde olmadan.

• Merhabalar, biz de 5 kisilik Kirgiz aile olarak dv2018 talihlileriyiz. Case numaramiz 15xxx. Kismetse Nisan’da Ankara’ya mülakat icin çağırmalarını bekliyoruz.
    Gidiş tarihi olarak Temmuz-Ağustos’u düşünüyoruz. Yalnız gidecegimiz yere tam karar vermedik. Çocuklar olduğu icin temkinliyiz. Sadece eşim ikimiz olsaydik muhtemelen New York’a giderdik. Çocuklarla orda zor olur düşüncesindeyiz. California’da is imkanları yüksek diye duyduk (media-video-reklam), fakat hayat pahalı diye yine cekiniyoruz. Chicago olacak Muhtemelen tanıdıklarımız var diye.

Sormak istediğim ise, adli sicil kaydını Kasım ayında İstanbuldan almıştık. Nisan’a kadar geçerli olur mu?

@crazycells Hazırladığınız Excel dosyasına bilgilerimi giremedim çünkü, cep telefonunda Google docs uygulaması yok maalesef.

• @janalemis Yanlış yönlendirmek istemem ama sanırım istenen evraklar mülakattan önceki 1 ay içinde hazırlanması gerekiyor tecrübeli arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsinler lütfen. Mülakatınızda bol şanslar .

• Herkese selamlar,
    BritSimon sayfasında açıklanan bu son rakamdan sonra sürekli Türkiyeden gerçekleştirilen başvuru sayısının çok fazla olduğu ve yavaş ilerlemenin bundan kaynaklandığına dair yorumlar mevcut. Bunun doğruluk payı var mıdır? Bir fikri olan var mı? Sn. @arnblt siz geçmiş aylarda verilen ülke bazlı vize adetlerini takip edebiliyordunuz sanırım. Bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Yada bu sayıları takip edebileceğimiz sayfayı bilen varsa link paylaşabilir mi?

• Merhaba,bülten açıklandıktan kaç gün sonra mülakat için mail gelir acaba.

• @onur1601 öyle bir durumda ülke kotası uygulanır ve diğer ülkeler bu durumdan etkilenmez. Her ülkenin 4500 kişilik bir kotası var ve bildiğim kadarıyla bu sene Türkiye bu rakamı bulamayacak. Rakamlarla detayli bir cevap verilirse iyi olur tabi.

• ⭐⭐

Sn. @onur1601 selam. Britsimonsays sayfasını bende takip ediyorum. Bahsettiğiniz yorumlar çok büyük ihtimalle (hatta kesinlikle) Türk vatandaşları tarafından yapılıyor. Hatta bir tanesi Türkiye'deki forumlardan bahsederken parantez içinde "kendiside bir green card acentası" diye bir ifade kullanıyor.
    Dolayısıyla aslında dediğiniz türde forumlarda bahsedilen durum "kendi kendimize kurduğumuz ve inandığımız" bir senaryo. Türkiyede mülakatlar genelde ilk hafta yapılıyor ve o ay için kapatılıyor. Yani yetişmeme durumu yok. Ayrıca Response Rate denilen şeye baktığınızda 3500 sınırını geçen ülkelerde ilk 3 ay için bizden daha fazla kişi vize aldı.
    Son olarak Türkiye den kaynaklanan bir durum olsaydı, açıklanan rakamın yanına Except: Turkey XXXXX yazar geçerdi. Geçen sene Mayıs ayında verilen vize çok fazla. 2017 için en yüksek ay Mayıs. Muhtemelen bu senede böyle olacaktır.

• Türkiye'ye verilen GC vizeleri sayısı (GC kazanan, eş ve çocuklar dahil) açıklandığı kadarı ile;
    2018 GC için Ekim17,154 - Kasım17,100 - Aralık17,76 adet.

Toplam 330 adet vize verilmiş. Ülke kotalarından çok uzağız hala.
    arnblt'nin de dediği gibi bu yıl türkiye'den kazanan sayısının rekor olmasından dolayı insanlar kendilerince tezler üretmeye çalışıyorlar bencede.

• Britsimon'un CAEC visa durumu kontrol sayfasından çıkardığı verilere bakıyordum. Açıkça oratadaki, yüksek dosya numaraları için tam bir belirsizlik hakim, çıkarım yapılabilecek hiç bir net veri yok her şey muamma.

13.02.2018 tarihine kadar;
    EU(Avrupa) için 39695 dosya numarası var,
    Bunun 20.915'i konsoloslukta işleme girmiş gözüküyor.

Buna göre;
    6.417 Issued-Vize basılmış (Aile bireyleri dahil)
    818 AP - Evrak inceleme(Aile bireyleri dahil)
    5.420 Ready - Görüşme tarihini bekliyor(Aile bireyleri dahil)
    537 Refused - Ret(Aile bireyleri dahil)
    41 In transit-transfer - KCC ve konsoslosluk arası mülakat bekleyen dosya (Aile bireyleri hariç)
    15.284 At NVC(Aile bireyleri hariç)

At NVC; dosya numarası current olmamış, current olmuş ama daha DS260 doldurmamış yada current olmuş,DS260 doldurmuş ama randevu tarihi verilmemiş dosyalar için kullanılıyor.

Yüksek dosya numaralarının aktif olabilmesini anlamak At NVC'de gözüken dosyaların ne kadarının görüşmeye gideceği, görüşmeye gidenlerin ne kadarının kabul olacağı ve kaç kişi vize alacaklarını bilmek lazım. Bunuda ancak her ay açıklanan veriler sonucu öğrenebileceğiz. Ayrıca Avrupa için 2018'de kaç vize verileceğide çok önemli genelde 19.500 civarı vize veriliyor avrupaya.

Dosya numarası 13.800'e kadar AP tümü ve Ready olarak gözükenlerinde %80inin ıssued olacağını var sayar isek 11.500 vize Mart 2018 sonu itibari ile verilmiş olacak gibi. 6 ayda yaklaşık Avrupa vizelerinin %60'ı bitmiş olacak gibi.

Bu kadar belirsizlik var iken hala umidimizi canlı tutmak bence mantıklı 🙂

• ⭐⭐

"Dosya numarası 13.800'e kadar AP tümü ve Ready olarak gözükenlerinde %80inin ıssued olacağını var sayarsak" @asilcenk bu oran çok yüksek. % 60 ı geçmiyor genelde.

• @arnblt o halde, zaman ve vize verilme oranı yaklaşık %50 ile gayet mantıklı gidiyor olacaktır. Bakalım önümüzdeki 2-3 ay içerisinde daha bir belirli olur, o zaman zarfında biz yüksek dosya numaralıların yapabileceği tek şey beklemek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@janalemis DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhabalar, biz de 5 kisilik Kirgiz aile olarak dv2018 talihlileriyiz. Case numaramiz 15xxx. Kismetse Nisan’da Ankara’ya mülakat icin çağırmalarını bekliyoruz.
    Gidiş tarihi olarak Temmuz-Ağustos’u düşünüyoruz. Yalnız gidecegimiz yere tam karar vermedik. Çocuklar olduğu icin temkinliyiz. Sadece eşim ikimiz olsaydik muhtemelen New York’a giderdik. Çocuklarla orda zor olur düşüncesindeyiz. California’da is imkanları yüksek diye duyduk (media-video-reklam), fakat hayat pahalı diye yine cekiniyoruz. Chicago olacak Muhtemelen tanıdıklarımız var diye.

Sormak istediğim ise, adli sicil kaydını Kasım ayında İstanbuldan almıştık. Nisan’a kadar geçerli olur mu?

@crazycells Hazırladığınız Excel dosyasına bilgilerimi giremedim çünkü, cep telefonunda Google docs uygulaması yok maalesef.

evet, excel'i telefondan editlemek icin app gerekiyor, aksi durumda telefondan yapilamiyor.

bahsettiginiz Turkiye icin aldiginiz sicil kaydi mi? Yoksa Kirgizistan icin mi?
    Resmi belgeler ustunde yazmiyorsa genelde 6 ay gecerli oluyor, sizinki de ucu ucuna gecerli olacak gibi.

Isterseniz bu belgeleri konsolosluga goturun, eger yenilerini getirmenizi isterlerse konsolosluk ile adliye arasi cok uzak degil. Mulakat sonrasi gidip yenilerini cikartip konsolosluga gonderirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onur1601 DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Herkese selamlar,
    BritSimon sayfasında açıklanan bu son rakamdan sonra sürekli Türkiyeden gerçekleştirilen başvuru sayısının çok fazla olduğu ve yavaş ilerlemenin bundan kaynaklandığına dair yorumlar mevcut. Bunun doğruluk payı var mıdır? Bir fikri olan var mı? Sn. @arnblt siz geçmiş aylarda verilen ülke bazlı vize adetlerini takip edebiliyordunuz sanırım. Bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Yada bu sayıları takip edebileceğimiz sayfayı bilen varsa link paylaşabilir mi?

aciklanan sayilar Avrupa bolgesine ait, Turkiye'ye degil. Dogrusunu soylemek gerekirse argumani tam anlayamadim 🙂 Turkiye'den fazla olmasi nasil bir etki yapiyor ki tum Avrupa sayilari etkileniyor 🙂

• Bu ileti silindi!

• Merhabalar, sonunda pasaportuma kavuştum ve deneyimlerimi siz değerli forum üyeleriyle paylaşmak için fırsat buldum.

Mülakat tarihim 8 Şubat 9:00 idi.

Unganlar'dan randevuyu 5 Şubat 11:55 saatine aldım. 5 Şubat günü saat 10-10.30 arasında Unganlar'a gittim fazla bir yoğunluk yoktu. İstenilen belgeleri verdikten sonra fotoğraf çektiler. Sonrada muayenehaneye girdim. Aşı kartımda ilk doz Tetanoz aşım yazmadığı için Bayan Ungan bu durumu sordu, ben de ilk dozu başka bir doktorun yaptığını, fakat sisteme girmeyi unuttuğunu, aşı tarihlerine bakıldığında ise 3. doz aşımın yapılmış olduğunun anlaşılacağını söyledim. Bir şey söylemedi. Hızlıca muayene ederken kulağa ezberlenmiş gibi gelen 10-15 soru sordu. Su çiçeği geçirdin mi sorusuna, bir de küçük bir burun ameliyatı geçirdiğim için "ameliyat geçirdiniz mi?" sorusuna "evet" dedim. Diğerlerinin cevabı "Hayır" idi. Kontrolden sonra aşı yapacağını belirtip içeriden aşıları getirdi ve hazırlayıp enjekte etti. Daha sonra alt kattaki Düzen Lab'da kan ve idrar tahlili, ciğer röntgeni çekildim.
    Sağlık raporu için toplamda 275 dolar ödedim. 6 Şubat, saat 17 civarı raporu teslim aldım.

8 Şubat sabah 8.45 gibi konsolosluk kapısına gittim. Kapı önü yoğundu. Kuyruğun sonuna geçtim, ayrı bir kuyruk yoktu. Daha sonra ileriden "9" mülakatlarını alıyorlar sesini duyar gibi oldum ve kapı önüne doğru hızlıca yürüdüm. Kuyruktakilerin hakkını yedim mi bilmiyorum ama kapı ile kuyruk arasındaki etkileşim tamamen durmuştu ve öndekilerin 9 mülakatı olmadığını düşünerek doğruca iç kapıya girdim. Görevliler de kabul edip iç kapıdaki gruba katılan son isim oldum. Kemerleri montu çıkararak teker teker x-ray'den geçtik. Konsolosluk içinde ise kapı ağzında numara veren kişiler var. Pasaportu ve Fotoğrafı gösterip Green Card dedikten sonra ikiyüzlü haneden numara verdiler. Ben girdiğimde içeri doluydu. Green Card görüşmesine gelenler için bekleme bölümü ayrı. O alanda arkadaşımla selamlaşıp oturdum. O'nun mülakatı 8.00'de idi ve evraklarını teslim edip son görüşmeyi bekliyordu. Yaklaşık 40 dakika sonra ilk kez numaram yandı ve evraklarımı teslim etmeye gittim. Burada çalışan kadın, bahsedildiği gibi asabi biri değildi ve gayet kağıt sesi furyası ile evrakları verdim, bir şey söylemedi. Yaklaşık 15 dakika sonra tekrar yandı ve 330 dolar ücreti yatırdım. Vizede dosyam üzerinde onay işareti atılmış kutucukların yanı sıra kırmızı kalem ile yazılmış bir kelime gözüme çarptı ama ne olduğunu anlamadım, hafiften içe doğru burkulsam da çok da üzerine düşmedim. :)) Sonra tekrar beklemeye koyuldum ve arkadaşım saat 12 onay kağıdına kavuştu, kutladık. 🙂 Arkadaştan 5 dakika sonra benim numaram da yandı, aramızda daha numara olmasına rağmen neden bu kadar hızlı sıra geldiğini anlayamadım. :)) Gittim ve yoğunluk olduğunu öğleden sonra 2'de gelmemi rica ettiler, ben de otelden çıkış yaptığımı valizlerim olduğunu beklemenin biraz zor olacağını söyledim. İçeride kimsenin kalmayacağını herkesin yemeğe gideceğini ve orada da bekleyemeyeceğimi söylediler, ben de kıramadım tabi, kabul ettim sonra gelmeyi. 🙂 Saat 14:00 için giriş kartı doldurup verdiler ve yemek yemeye çıktım. Yemekten sonra 13.50'de tekrar içeri girdim, sabahki kalabalıktan eser yoktu. Öğleden sonrası için gönderilen ben gibi diğer arkadaşlar vardı. Ben girdiğimde siyahi bir hanım abla ve sanırım iki çocuğu konsolos ile görüşüyorlardı. Ben geldikten sonra 45 dakika daha görüştüler. Benden önce ne kadar daha görüştüler bilemiyorum sonunda mutlu gibi ayrıldılar. Onlar ayrıldıktan sonra gayet hızlı ilerledi bizim grup. Girenleri "Bol Şans", çıkanları "Tebrikler" ile uğurladık. :))

Sonunda numaram yandı ve gittim. Merhabalaştık, verdiğim bilgilerin doğru olduğuna dair sağ elimi kaldırarak yemin ettim. Ne iş yaptığımı, Birleşik Devletler'de nereye gideceğimi, daha önce yurt dışında yaşayıp yaşamadığımı ve daha önce evlenip evlenmediğimi sordu. Cevaplardan sonra "Tebrikler, vizeniz onaylandı!" deyip onay kağıdımı verdi. Mükemmel bir duyguydu. 🙂

Darısı bekleyen tüm herkesin başına...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iskenderp bundan sonraki surecte bol sanslar 🙂

demek konsolosu kiramadiniz 😃

• Şöyle bir metni yazmak için sabırsızlanıyorum. @iskenderp tebrik ederim. Yeni hayatınızda başarılar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

129

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.6k

| | | |