Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Sanirim yaklasik 2 senedir olan bi uygulama

Cok sik seyahat edenler icin baslatildi ama su an butun herkese faydalanabilir.

Ben 3 ay once aldim.

Sadece randevu alip basit bi dilekce ve harc ucretini yatirip Emniyetten kolayca cikariliyor.

http://www.pasaport.pol.tr/Duyurular/Sayfalar/İKİ-ADET-GEÇERLİ-PASAPORT-TALEPLERİ.aspx

keywords: iki adet gecerli pasaport, iki pasaporta sahip olmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pilot23 evet, daha once konusu gecmisti, onemli ve bilinmeyen bir uygulama oldugundan bu konuyu acmaniz iyi oldu, elinize saglik.

ilgili sayfada 10 Temmuz 2015'te aciklanan bilgiler soyle:

Daha önceden almış oldukları pasaportları ile yurt dışına seyahat etmek üzere ilgili yabancı ülkelerin Türkiye’deki temsilciliklerinden vize alan ve/veya bu ülkelere giriş yapan vatandaşlarımızın, bilahare aynı pasaportları ile bir başka yabancı ülkenin temsilciliğine müracaat ettiklerinde, önceki ülkenin vizesi ve/veya giriş damgasının pasaportunda bulunması gerekçe gösterilerek vize taleplerinin olumsuz karşılandığı, Sürekli seyahat etmek durumunda olan şahısların sık sık yeni pasaport almak zorunda kaldığı bilindiğinden, bu durumdaki vatandaşlarımızın ellerinde yeni tip hususi damgalı, hizmet damgalı ve umuma mahsus e-pasaport türlerinden hangisi bulunursa bulunsun, mağduriyetlerin giderilmesi açısından; Ülke ayrımı yapılmadan yurt dışına seyahat edecek adına iki adet geçerli pasaport düzenlenmiş vatandaşlarımızın iki adet pasaportu da kullanma ihtiyacı hasıl olduğunda durumunu belgelendirmesi halinde talep ettiği süre doğrultusunda kendisine her iki pasaportu da teslim edilebilmesi imkanı sağlanmış, uygulama hakkında ne şekilde işlem yapılacağı hususu 22.04.2013 tarihli ve EGM.Gnl. No:41, Bakanlık Gnl. No:22 sayılı genelge ve 05.12.2013 tarih ve 190250 sayılı emir yazımızla İl Valiliklerine bildirilmiştir.
    Pasaport talebiniz ile ilgili olarak tüm başvuru belgeleri ile birlikte (biyometrik fotoğraf, nüfus cüdanı ile defter ve harç bedeli makbuzu) ikinci pasaport talebinizle ilgili mazeretinizi belirtir dilekçe ile ilgili Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

• Bahsedilen konu hakkında benimde bir deneyimim var fakat sık seyahat eden biri değilim sadece pasaportum vize için konsoloslukta idi ve nezaman geleceği belli değildi bunu emniyete söylediğimde dilekçe karşılığında ikinci bir pasaport almıştım. Burada püf bir nokta var istanbul Üsküdar ilçe emniyette istediğimde bunu kabul görmemiştim il emniyette yapmam gerektiği söylenmişti. Daha sonra Zonguldak il emniyet müdürlüğünde denedim ve kabul gördüm. Yani sadece İl Emniyet Müdürlüğü nde bu işlem yapılabiliyor sanırım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

aynen sayin @richmond , dediginiz gibi bir amacla da kullanilabilir bu hizmet. Bilgi paylasimi icin tesekkurler.

• Merhabalar Devlet kurumunda sozlesmeli calismakta oldugumuz icin gri yani Hizmet pasaportu sahibiydik Dv 2018 adayi olarak gorusme gununde hersey yolunda gider iken bize tum evraklariniz tamam vizeniz onaylandi fakat biz devletinizin gorevli oldugunuz icin size verdigi pasaporta gocmen vizesi veremeyiz demesiyle neye ugradigimizi sasirdik cunku daha once hicbir yerde boyle bir bilgi gormemistik gorusmeden ayrilir ayrilmaz Bizde ikinci pasaport umuzu ilce emniyet mudurlugunden aldik ve normal bordo pasaport istedigimizde elimizdeki gri pasaportlari iptal edeceklerini dusunurken basit bir dilekce ile durumumuzu kagida dokerek iki adet gecerli pasaportu kullanabilecegimizi ogrendik ve ayni gun ikinci pasaportumuzu yapip verdiler

• Düzenli (çok sık aralıklarla) gitmiyorsanız gri pasaport görev süresi sonunda teslim etmeniz gerekiyor zaten. Daha doğrusu iptal ediyorlar. Gri pasaportun vize olmayan sayfalarını iptal ederek herhangi (ikinci gri de olaiblir) bir pasaportla kullanabilirsiniz. Teorik olarak bu DV vizesinde de geçerli. Yani pasaportlar ile vizeler ayrı pasaporltarda yer alabiliyor.
    Bu ve benzer başka sıkıntılı durumları örneklerden bildiğimiz için işimizi garantiye almak amacıyla biz doğrudan 10 yıllık bordo pasaportlara geçtik (yeşil hakkımız olmasına rağmen). Benim US vizem gri pasaportumda ama zaten DV vizesi verirken iptal edeceklerdi. Şu an 10 yıllık bordolara DV vizesi alıp diğer pasaportları sadece istendiği için bulunduracağız.
    Sıkıntılı iki ülkeye de gitmek gerektiğinde emniyetin ikinci pasaport uygulaması da var. İran-İsrail vb problem çıkartan (birbirlerine sık giden kişilere) ülkelere seyahatlerde ikinci pasaportu verip (ilkini iptal etmeden) temiz bir vize ile gidilmesi sağlanabiliyor.
    Geçmiş olsun fazladan stres olmuş.

• merhaba konu uzun zamandır hareketsiz ama sorun güncel heralde; ayrıca bu konunun dahi işlenmiş olması forumun zenginliğini ispatlıyor. Öncelikle tekrar tekrar kutlarım.
    Biz 2019 için DS260 ı doldurduk ama yakın zamandaki bir seyahatimiz nedeni ile bu yolla bir pasaport daha almayı düşünüyoruz DS260 a bunu da eklemek gerekecek mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freelander 2 adet gecerli pasaport'a sahip olmak içinde söyledi:

merhaba konu uzun zamandır hareketsiz ama sorun güncel heralde; ayrıca bu konunun dahi işlenmiş olması forumun zenginliğini ispatlıyor. Öncelikle tekrar tekrar kutlarım.
    Biz 2019 için DS260 ı doldurduk ama yakın zamandaki bir seyahatimiz nedeni ile bu yolla bir pasaport daha almayı düşünüyoruz DS260 a bunu da eklemek gerekecek mi acaba?

Hangi ulkeye giris cikis yapacaksiniz acaba? Bir de su anki pasaportu kullanmama nedeniniz hangi ulke? Biraz daha bilgi verirseniz daha net yonlendirebilirim.

Su anki bilgilerle cevabim soyle: DS260'i doldurup gonderdiyseniz artik guncelleme yapmaniza gerek yok.

• @crazycells gireceğimiz ülke yeşil pasaporta blok koyuyor o yüzden almayı düşünüyoruz diyeyim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

merhaba konu uzun zamandır hareketsiz ama sorun güncel heralde; ayrıca bu konunun dahi işlenmiş olması forumun zenginliğini ispatlıyor. Öncelikle tekrar tekrar kutlarım.

Ayrica gordugunuz gibi boyle bilgilerin cogu forum uyelerinin inisiyatifi ile bilgi vermek uzerine acilan konularda 🙂 dolayisiyla kutlama, katki yapan tum forum uyelerine gelsin 🙂

Dolayisiyla sizin de diger arkadaslarin yararlanabilecegini dusundugunuz konular varsa, cekinmeden konuyu acabilirsiniz 🙂 Su an yaramasa bile, illaki bir gun ihtiyac sahibi bir arkadas konuyu bulacak 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells gireceğimiz ülke yeşil pasaporta blok koyuyor o yüzden almayı düşünüyoruz diyeyim...

anladim, o durumda kisa bir turistik gezi olacak gibi. Bence hic bu bilgiyi karistirmayin DS260'a, zaten verdiginiz bilgilerin formu doldurdugunuz gune gore tam ve dogru olmasi onemli olan... bilgilerde yanlislik ya da eksiklik olmadikca DS260 formunu guncellemeye gerek yok.

• ⭐⭐

İki pasaport kullanıyorum. Gri ve bordo. Ülke görevine gidince bordo yu eskiden emniyete bırakıyordum şimdide dilekçe yazıyorum bende kalıyor. Ama gri pasaportu görevim biter bitmez federasyona gönderiyorum. Gri pasaportla şahsi seyahat yapamazsınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hockeyumpire2 2 adet gecerli pasaport'a sahip olmak içinde söyledi:

İki pasaport kullanıyorum. Gri ve bordo. Ülke görevine gidince bordo yu eskiden emniyete bırakıyordum şimdide dilekçe yazıyorum bende kalıyor. Ama gri pasaportu görevim biter bitmez federasyona gönderiyorum. Gri pasaportla şahsi seyahat yapamazsınız.

@Erhan-Dönmez Bey'in deneyiminden de biliyoruz, gocmen vizeleri gri pasaportlara basamiyorlar. O nedenle bordo olani kullanacaksiniz gocmen vize gorusmenizde.

• @crazycells yeşil pasaporta bu uygulama yapılmıyor değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells yeşil pasaporta bu uygulama yapılmıyor değil mi?

hayir yapilmiyor. Yesil pasaportu kullanabiliyorsunuz.

• Selamlar,

Bu konu hakkında benim de aktarmak istediğim bir tecrübem ve sormak istediğim bir sorum var.

Öncelikle bordo+bordo pasaport türkiye'de sorunsuzca alınabiliyor. Geçtiğimiz ay, 9 ay süresi olan pasaportum varken 10 yıllık bir pasaport daha aldım. İlgili memur basit bir dileçe ile pasaportumu iptal etmeden diğer pasaportumu da alabileceğimi belirtti. Yeni gelen pasaportun sıfır bir pasaporttan farkı yok, başvuru yaptığınız gün itibariyle geçerli ve kullanıma hazır.

Benim sorum ise şu; gün itibariyle eşimin yeşil pasaport alma hakkı var, önümüzdeki hafta işlemlerine başlayacağız. Okuduğum kadarıyla iki pasaport sahibi olmak sorun değil fakat benim geçerli üçüncü pasaportum olacak, büyük itmalle 9 ay süresi kalan pasaportumu iptal edeceğim. Bordo+Yeşil pasaport sahibi olmak ve kullanımı hakkında bir bilgisi olan var mı? Yeşil pasaport için başvuru evraklarında eski pasaportlar da isteniyor ama 10 yıllık pasaportumu iptal etmek istemiyorum.

Asıl soru ise Amerika'ya girişte yeşil pasaport+green card kullanımı herhangi bir sorun yaratır mı? Bu ay sonunda hem eşim hem de ben iş yerlerimizden ayrılacağız,
    izleyen ayda da Amerika'ya göçeceğiz. Ekim 2017 tarihi itibariyle benim 4. eşimin 3. girişi olacak. Daha önceki gelişlerimiz hem bölge tanımak hem de kendimize yakın hissettiğimiz insanların tecrübelerine tanıklık etmekle geçti, şu ana kadar girişlerde herhangi bir sorun yaşamadık.

Bu sefer temelli gideceğimiz için herhangi bir sorgu durumunda girişte geçmiş ziyaretlerimizin nedenlerini, ayrıca türkiye'de ayrıldığımız işlerin süreçlerini vs. anlatıp sorun yaşamayacağımıza inanıyorum. Yine de böyle bir durumda yeşil pasaport (her ne kadar memurluktan istifa edilmiş olsa da) giriş için yanlış bir intiba oluşturabilir mi? Ya da ilerleyen yıllarda yeşil pasaport ile yapacağımız seyahat dönüşlerinde herhangi bir sorun olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anka 2 adet gecerli pasaport'a sahip olmak içinde söyledi:

Selamlar,

Bu konu hakkında benim de aktarmak istediğim bir tecrübem ve sormak istediğim bir sorum var.

Öncelikle bordo+bordo pasaport türkiye'de sorunsuzca alınabiliyor. Geçtiğimiz ay, 9 ay süresi olan pasaportum varken 10 yıllık bir pasaport daha aldım. İlgili memur basit bir dileçe ile pasaportumu iptal etmeden diğer pasaportumu da alabileceğimi belirtti. Yeni gelen pasaportun sıfır bir pasaporttan farkı yok, başvuru yaptığınız gün itibariyle geçerli ve kullanıma hazır.

Benim sorum ise şu; gün itibariyle eşimin yeşil pasaport alma hakkı var, önümüzdeki hafta işlemlerine başlayacağız. Okuduğum kadarıyla iki pasaport sahibi olmak sorun değil fakat benim geçerli üçüncü pasaportum olacak, büyük itmalle 9 ay süresi kalan pasaportumu iptal edeceğim. Bordo+Yeşil pasaport sahibi olmak ve kullanımı hakkında bir bilgisi olan var mı? Yeşil pasaport için başvuru evraklarında eski pasaportlar da isteniyor ama 10 yıllık pasaportumu iptal etmek istemiyorum.

Asıl soru ise Amerika'ya girişte yeşil pasaport+green card kullanımı herhangi bir sorun yaratır mı? Bu ay sonunda hem eşim hem de ben iş yerlerimizden ayrılacağız,
    izleyen ayda da Amerika'ya göçeceğiz. Ekim 2017 tarihi itibariyle benim 4. eşimin 3. girişi olacak. Daha önceki gelişlerimiz hem bölge tanımak hem de kendimize yakın hissettiğimiz insanların tecrübelerine tanıklık etmekle geçti, şu ana kadar girişlerde herhangi bir sorun yaşamadık.

Bu sefer temelli gideceğimiz için herhangi bir sorgu durumunda girişte geçmiş ziyaretlerimizin nedenlerini, ayrıca türkiye'de ayrıldığımız işlerin süreçlerini vs. anlatıp sorun yaşamayacağımıza inanıyorum. Yine de böyle bir durumda yeşil pasaport (her ne kadar memurluktan istifa edilmiş olsa da) giriş için yanlış bir intiba oluşturabilir mi? Ya da ilerleyen yıllarda yeşil pasaport ile yapacağımız seyahat dönüşlerinde herhangi bir sorun olur mu?

yesil + bordo 2'li pasaporta sahip olabilirsiniz kanimca, 2. iletideki aciklamada soyle yaziyor:

... hususi damgalı, hizmet damgalı ve umuma mahsus e-pasaport türlerinden hangisi bulunursa bulunsun...

Fakat 3'luyu kabul ederler mi emin degilim.

ABD'ye giriste pasaportunuzun rengi sorun olmaz. Green Card'i yesil pasaport ile kullanabilirsiniz. Soracaklarini bile sanmiyorum acikcasi, sorarlarsa boyle bir hak verildigi icin kullandiginizi ama ABD'de yasama ve calisma niyetiniz oldugunu soylemeniz yeterli olur.

• @anka Yesil ve bordo pasaport sahibiyim.Babam üzerinden aldım ve hala kullanmabilmekteyim ama kullanmayı pek tercih etmiyorum ve gerek duymuyorum.Greencardınız varsa yeşil pasaportunuzu cebinize atın ve bordo pasaportla giriş yapın çünkü hiçbir farklılık olmayacak çünkü halihazırda göçmensiniz.Amerikaya geldikten sonra yabancı ülkeye gitmek isterseniz yine bordoyla çıkış yapın Almanyaya gideceğinizde (örneğin) yeşil pasaportla giriş yapın.Pasaportlar kişi bazındadır. (Bunu bir arkadaşım tecrübe etti bordoyla çıkış yapıp ülkeden yeşille yabancı ülkeye girmişti ).

• Bordo+Yeşil pasaport sahibiniyim bende Bordo 2011 almıştım yurt dışına çıkacağımdan dolayı ilk o zaman çıkmıştım 🙂 yeşili ise 1 yıl oldu memurluktan dolayı aldım onuda 1 defa kullandım almanya için,

@Anka senın yerınde olsam süresi olana eklerim 10 yıllık varsa onsa kalsın yeşil zaten eğer istifa edersen onu kullanmazsan die biliyorum . Yani siz giderken memurluktan istifa ediyorsunz değilmi yoksa izinmi aldınız ?

• @anka 2 pasaportu duydum ama 3 pasaportu duymadım. Gri-Bordo, Yeşil-Bordo, Bordo-Bordo, Gri-Yeşil kombinasyonlarını vizelerin farklı pasaportlarda olması ve vize nedenleriyle kullanan iş arkadaşlarım oldu.
    Genel fikrim (kesinlikle tecrübe değil) standart rastlanılan durumu izlemek yönünde. Memurların kafasını karıştıracak her durum gereksiz gecikmelere yol açabilir. Sayın @crazycells 'in dediği gibi bazı ülkelere giderken kullanmak üzere vize muafiyeti için yeşili cebinize koyun. Bordo ile US tarafında giriş-çıkış yapın. Atıyorum İsrail-İran ziyareti gerekirse bu şekilde vizeleri de çapraz yaptırıp kullanırsınız.
    Kişisel fikrim ve tercihim yeşili tamamen bırakıp sıradan bordo 10 yıllık alıp devam etmek yönünde olmuştu.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |