Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @semavi abi araba lazimsa gondereyim burdan 🙂

• @aliarmgn Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@semavi abi araba lazimsa gondereyim burdan 🙂

Siz nereye yerleştiniz?

Protege 2.0 mi 1.6 mi aldınız?

Kronik sorunu yok aslında o araçların. Içinde garip bir şekilde geniştir.

Güle güle kullanın...

• ⭐⭐

ABD'de ikinci el, yeni ve leasing ile araba almanın inceliklerine ilişkin yararlı bilgiler içeren bir rehber video:

Kanal: Amerikan Ruyasi

• @semavi Ben Nj deyim Jersey city 2.0 araba evet baya genis, disardan kucuk gozukuyor benim gibi hantal araba sevmeyenler icin ideal 🙂

• Bir kac basit video cekmistim. Burada dursun konu ile alakali oldugu icin...

• Selam arkadaşlar;
    Şubat ortası gibi gc talihlisi olarak Ohio ya taşınıyoruz. Başlangıç için 10k(artı/eksi 2k) lık bir araba almayı düşünüyorum. Nerdeyse o bölgedeki büyük dealer ların sitelerindeki arabalara baktım. İlk başta sadece Japon yada Kore menşeili arabaları düşünüyordum. Passat, fussion ların düşük mil olanlarının bile fiyat olarak hyundai sonata dan daha aşağı olduğunu gördüm. Sizce 2014 civarı temiz passat veya fussion bulunursa alınır mı? Genel bakımları ve sigorta fiyatlarının diğerlerine göre belirgin farkı var mıdır?
    Beklentim: kendi mesleğim ile alakalı iş bulana kadar en azından masraflarımın bi kısmını karşılamak için haftada 1-2 gün lyft/door dash vs yapayım, bir yıl sonra da arabayı sattığımda çok zarar etmeyeyim. Şimdiden teşekkürler

• @chuck ABD'de her bütçeye göre araç var. Uzun uğraşlar verdiğiniz taktirde Craiglist, Facebook üzerinden bile uygun fiyata alabilirsiniz. İlk başlangıç için arabaya çok fazla para bağlamamanız bence mantıklı. Sigorta fiyatları, ABD ehliyetiniz olmadığı için ilk etapta yüksek olacaktır ama ilerleyen dönemde ise özellikle ehliyet aldıktan sonra düşecektir. Şuan için Uber de Lyft de 1 senelik ABD ehliyeti istiyor. Size hem bakım hem de yedek parça hem de 2.el al sat kolaylığı açısından Toyota, Honda, Ford gibi markaları öneririm. Ama trafikte ve piyasada diğer araçlar yok değil mi, elbette var.

• Lyft 1 yıl yazsada ehliyeti aldıktan bir kaç gün sonra herkesi kabul etti. ABD ehliyetide fiyatları öyle çok değiştirmez. Fiyatlar history oldukça değişiyor aslında. Yoksa ABD ehliyetini alıp sisteme islettirip para iadesi alana rastlamadım. Ben tr ehliyeti ve iki sıfır ile 385 dolara yaptırmıştım ilk geldiğimde.

1. Elde Türkler sadece bildiği araçların alım satımınin kolay olduğunu sanıyorlar. Bu tamamen kafayı kuma gömmek ile aynı... ABD de satılmayan araç yok. Bosverelim bu Türkiye de ki albeaci meganci yaklaşımı.

Türkler Dodge charger almaz... Ama Toyota dan hızlı satilir...

Hangi Türk'te Camaro görüyoruz ki? Ama piyasa Camaro dolu... Türklere sorsak tek kapı araba satılmaz mantığını buraya taşırlar...

ABD de Toyota Honda satılır düşüncesi pazarı okuyamama yada kendi bildiğini pazarın gerçeği sanma yanilgisidir. ABD de her araba satılır. Önemli olan pazarın o araca biçtiği fiyat üzerinden gitmektir. Bu mantıkla ederinden fazla verilmiş bir Toyota Honda Mazda vs alip sonra yakın fiyatlara satmaya çalışıp hüsran yaşayan çok kişi var ...

Velhasıl ABD de sadece yeni göçmenler yaşamıyor... Buranın yerlileri f150 Mustang Impala charger Camaro vs kullanılıyor ve bu gibi araçlar çok çok hızlı satılıyor. Göçmenler ise genellikle eski alışkanlıklarını buraya taşımaya çalıştığı için tek doğru kendi düşünceleri zannediyorlar... Kısacası zanlari ile pazarın durumu örtüşmüyor... Düşünceleri doğrunun bir parçası, ama o doğrunun diğer parçaları da var...

• @entelman öneriniz için teşekkür ederim @semavi kadir bey ben foruma yeni üye olsamda YouTube da sizi takip ediyorum ve onlarca videonuzu izledim ve bu posttaki yorumlarınızı okudum. Türkiye de 3 (2011-2014) yılları arasında Honda crv kullandıktan sonra (2015-2018) yılları arasında da sıfır Megane alıp kullanmıştım. Arabadan pek anlamıyorum ama arkadaşlar hyundai Honda Mazda vs den başka alma deyince Amerika’ya geldik para verdik en azından başka alternatifim olsun istiyorum. Passat, jetta veya fussion 2012-2014 modelleri için ne (100k mil Altı)düşünürdünüz ? Dizel çok ilan görüyorum vw de, dizele ilgim yok ama dizel den de kesin kaçmalı mıyım
    Ayrıca 2011 Mazda cx9 larda fiyat olarak uygun. Aslında kronik sıkıntılı değillerse 3 row alıp lyfti xl yapmak ta aklıma yatıyor sizin YouTube tavsiyeniz üzerine. Bu arada lyft vs den hedefim aylık 700-800 dolar kazansam yeter kafasındayım.
    Araba olayında bu kadar alternatif olması da gerçekten çok güzel. Şimdiden teşekkür ederim

• VW grubu şanzımanlar da sorun yaşatıyor ve sevilen arabalar değiller.

Imkan varsa dizele gitmeyin. Zaten benzin ciddi ucuz şuan...

Mazda cx9 Ford motoru kullanır. Guzel bir araç. Düşünebilirsiniz. Fusion falanda düşünebilirsin ikinci elde uygunsa ...

Zaten ikinci el aldığınızda değer kaybetme ile falan çok işiniz olmayacak. araba halihazırda değer kaybetmiş olacak zaten daha fazla düşmez diğer rakiplerine oran olarak. Satarken ne kadar kurtarırım derdi ise sizi çıkmaza sokar. burada bir arabayı alırsınız uzun bir süre kullanırsınız ve o arabayı yok parasına satarsınız kural bu.

Şöyle söyleyelim daha anlaşılır olsun. Örnek olarak c segmenti bir Corolla ya da Mazda 3 incelediğinizde bu arabalar genellikle 17 18 bin dolar seviyesinden satışa sunulur. Yeni kasası çıktığında yine bu fiyatlardan satılır. yani Türkiye gibi 3 sene önce 100.000 aldığınız araba şu an 150.000 liraya çıkmıyor. Hal böyle olunca kullanırsınız para kaybedersiniz Yani iki kere iki dört.
    Çocuk var ise minivan tarzı 7 kişilik araçlar da düşünebilirsiniz.ama videolarda belirtmiştim hangi arabayla ne zaman uber yapılır olayıni. Kendi iş planınız AB yaşantınıza göre buna karar verirsiniz

• @semavi teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

• @chuck ben teşekkür ederim...

• Selam herkese;
    Amerika’da tüm kazalı arabaların title bozuluyor mu? rebuilt yazılanların kaza oranı var mı yoksa her türlü kaza da rebuilt damgası mi yiyor ? Yani sadece yolcu kapısı ve ya çamurluk vs değişse bile clean title bozuluyor mu? Şu yüzden sordum. Kaza fotoğraflarını inceleyip (tabi arabayı da anlayan biriyle inceleme şartıyla) ufak çaplı kazası olup iyi düzeltilen araba alınabilir mi? Çünkü 12-13 bin dolarlık araba 9-10 bin dolara düşüyor. Satarken de yine ucuza satılır. Yoksa rebuilt araba ufak kazalı da olsa elimizde mi patlar ?:)

• @chuck Kendime araç ararken bu tür sorular benim de kafamı kurcaladı. Anladığım kadarıyla ufak çaplı bir kaza olduktan ve rapor edilip kayıtlara girildikten sonra aracın clean title'ı bozuluyor. Mekanik ve elektronik aksamında hasar olmadıktan sonra rebuilt araç da alınabilir. Ama sizin de belirttiğiniz üzere bu tür araçlar değerini az da olsa yitiriyor. Uber ve Lyft, başvuru sayfalarında rebuilt araçları kabul etmediklerini belirtmişler ama buna ne derece riayet ediyorlar, emin değilim. Şahsen clean title'ı olan araç almaya özen gösterdim.

• @entelman Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@chuck Kendime araç ararken bu tür sorular benim de kafamı kurcaladı. Anladığım kadarıyla ufak çaplı bir kaza olduktan ve rapor edilip kayıtlara girildikten sonra aracın clean title'ı bozuluyor. Mekanik ve elektronik aksamında hasar olmadıktan sonra rebuilt araç da alınabilir. Ama sizin de belirttiğiniz üzere bu tür araçlar değerini az da olsa yitiriyor. Uber ve Lyft, başvuru sayfalarında rebuilt araçları kabul etmediklerini belirtmişler ama buna ne derece riayet ediyorlar, emin değilim. Şahsen clean title'ı olan araç almaya özen gösterdim.

Bu bilgiyi nereden edindiniz bilemiyorum ama çok çok yanlış bir bilgi. Özellikle yeni gelenlerin iyice kafasını karıştırır bu tip yanlış ve tahmine dayalı bilgiler... Gereksiz yere korkutmus oluruz...

Türkiye deki gibi anlatalım...
    Arabanızla ufak kazalar yaptınız bunlar aracın geçmişine işlenir... Normal bir durumdur... (Clean title )
    Arabanızla büyük kaza yaparsınız. Kasko şirketi tamir ettirmek istemez (salvage)
    Salvage arabayı alır tamir ettirir rebuilt olarak kullanırsınız ...

Peki dezavantajları nedir derseniz.daha yüksek fiyata sigorta yaptırırsınız bazı firmalar kasko yapmaz.birisi arabanıza gelir vurursa karşı sigorta şirketi çamur yapar siz haklı olsanız dahi. Arabanız çok özel bir araba değilse satarken zorluk yaşarsınız saçma sapan insanlarla muhatap olursunuz. buna rağmen bazı arabalar çok problem çıkartmaya ca için sadece sizi a noktasından b noktasına götürecek ise satın alınabilir kullanılabilir problem değil

• @chuck Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@entelman öneriniz için teşekkür ederim @semavi kadir bey ben foruma yeni üye olsamda YouTube da sizi takip ediyorum ve onlarca videonuzu izledim ve bu posttaki yorumlarınızı okudum. Türkiye de 3 (2011-2014) yılları arasında Honda crv kullandıktan sonra (2015-2018) yılları arasında da sıfır Megane alıp kullanmıştım. Arabadan pek anlamıyorum ama arkadaşlar hyundai Honda Mazda vs den başka alma deyince Amerika’ya geldik para verdik en azından başka alternatifim olsun istiyorum. Passat, jetta veya fussion 2012-2014 modelleri için ne (100k mil Altı)düşünürdünüz ? Dizel çok ilan görüyorum vw de, dizele ilgim yok ama dizel den de kesin kaçmalı mıyım
    Ayrıca 2011 Mazda cx9 larda fiyat olarak uygun. Aslında kronik sıkıntılı değillerse 3 row alıp lyfti xl yapmak ta aklıma yatıyor sizin YouTube tavsiyeniz üzerine. Bu arada lyft vs den hedefim aylık 700-800 dolar kazansam yeter kafasındayım.
    Araba olayında bu kadar alternatif olması da gerçekten çok güzel. Şimdiden teşekkür ederim

Bakım masrafı en düşük marka/model listesi için https://www.freep.com/story/money/cars/general-motors/2018/12/12/most-reliable-cars-cheap-fix/2225528002/

Hangi model daha çok tutuluyor öğrenmek için 2017'de en çok çalınan arabaların listesi 😃 http://digg.com/2018/most-stolen-cars-charted

Sizinle aynı zevki taşıyan araba hırsızınız nerede? 🙂 Eyaletlere göre en çok çalınan araba listesi https://eu.usatoday.com/story/money/cars/2018/11/06/most-stolen-car-every-state-cities/38279111/

20...10 hırsızların çalmakta zorlanmadığı,
    10...0 hırsızların yaklaşmadığıymış..
    https://www.hotcars.com/10-most-stolen-cars-of-2018-and-10-that-are-never-touched/

• @sametbelli Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@chuck Amerika'da ikinci el araba almak içinde söyledi:

@entelman öneriniz için teşekkür ederim @semavi kadir bey ben foruma yeni üye olsamda YouTube da sizi takip ediyorum ve onlarca videonuzu izledim ve bu posttaki yorumlarınızı okudum. Türkiye de 3 (2011-2014) yılları arasında Honda crv kullandıktan sonra (2015-2018) yılları arasında da sıfır Megane alıp kullanmıştım. Arabadan pek anlamıyorum ama arkadaşlar hyundai Honda Mazda vs den başka alma deyince Amerika’ya geldik para verdik en azından başka alternatifim olsun istiyorum. Passat, jetta veya fussion 2012-2014 modelleri için ne (100k mil Altı)düşünürdünüz ? Dizel çok ilan görüyorum vw de, dizele ilgim yok ama dizel den de kesin kaçmalı mıyım

Bakım masrafı en düşük marka/model listesi için https://www.freep.com/story/money/cars/general-motors/2018/12/12/most-reliable-cars-cheap-fix/2225528002/

Hangi model daha çok tutuluyor öğrenmek için 2017'de en çok çalınan arabaların listesi 😃 http://digg.com/2018/most-stolen-cars-charted

Sizinle aynı zevki taşıyan araba hırsızınız nerede? 🙂 Eyaletlere göre en çok çalınan araba listesi https://eu.usatoday.com/story/money/cars/2018/11/06/most-stolen-car-every-state-cities/38279111/

20...10 hırsızların çalmakta zorlanmadığı,
    10...0 hırsızların yaklaşmadığıymış..
    https://www.hotcars.com/10-most-stolen-cars-of-2018-and-10-that-are-never-touched/

Elinize sağlık bu konu hakkında bir paylaşım yapmak için çalışma yapıyordum ama gerek kalmadı :)) çok güzel yararlı paylaşım olmuş sağ olun

• Ben 5 ayda 2 araba değiştirdim sağolsun Semavi ( semavi demekte garip geliyor artık ) yardımcı oldu İş konusunda,ev konusunda hep yanımda oldu ve bundan sonraki hayatımda hep yanında olacağım Houston'da bana büyük abilikler yapan, kimsenin yapmayacağı şeyleri yapan biriyle tanıştırdı . ilk 15 günde evimi ve işimi ayarlayıp başlangıçtaki o zorlukları sayesinde çok hızlı atlattım. Burdaki konuyuda görünce yazmak istedim. Tekrardan Teşekkürler herşey için abi.

• @sametbelli hocam aslında çalınan arabalar 10 den 10 akadar olanlar çokça satılan araçlar . 10 dan 0 a olan araçlar görece daha az satılan arabalar . Evet çalıyorlar ama birde şu şekilde düşünün . Gidip milyon dolarlık bir araç çalsanız kime satacaksınız. Kimseye en fazla hurda diye satarsınız yada parca olarak . Ama listedeki en çok çalınan arabalara bakın hepsi son derece iyi satan arabalar . Çalan kişi de parça ihtiyacı çok olduğu için bu araçları çalıp parçalayıp satıyor . Smart marka araçlar ram pickup yada for pickup kadar çok satsa onlar çalınmaya baslar çünkü parça ihtiyacı doğar . Her ne kadar tasvip etmesemde malesef hırsızlar bile arz talep dengesine göre hareket ediyorlar .

• @rüzgar teşekkür ederim 🙂 @Mr-Hakan Aynen dediğiniz gibi ama en azından bir genel bilgi edinilebilir. Toyota maşallah her ülkede çok satıyor ama şu Honda araçların özellikle arka kısmının tasarımlarını (bence son derece çirkin ve saçma) bir değiştirse her şey başka olurdu.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |