Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar gitme sebebiniz veya sebepleriniz nedir?

• -Toplumuzda bizlerde dahil ama az ama çok her geçen gün birbirimize karşı daha duyarsız ve saygısız olmak.
    -Eğitimin artık ezbercilikten ziyade öğretilmesi gerektiğinin farkına varmamız.Eğitimin içinin boşaltılarak özel sektöre kaydırılması, insanların hadi kendimden geçtim en azından çocuğum iyi bir yerlere gelsin düşüncesi ile aylık kazançların büyük bir kısmının eğitime harcanarak yaşam standartlarının düşmesi.
    -Kendinden vazgeçmemek
    -Bugün insan hakları günü olmasına rağmen sadece sözden ibaret olmadığının farkına varmak,insanca yaşamanın herkesin hakkı olduğu anlamak.
    -Ve bir çok konu için daha önce olamaz,bu kadarı da pes diyeceklerimizin
    artık normal olarak karşılayabileceğimiz mantığına bürünmemiz.

• Sanki benzer bir başlık vardı ama olsun önem sırasına göre tekrar yazayım;

-Adalete güven ve kanunların uygulanıyor olması nedeni ile insanların kanundan korkması/uyması
    -Fazla parası olanın yada biryerlerde amcası/dayısı olanın (en basiti trafikte bile) kendini ayrıcalıklı sanması
    -Birbirinin hakkına ve kurallara saygı
    -12 yaşındaki kızıma özgür düşünce ile fikirlerini korkmadan açıklayabileceği bir gelecek sunmak
    -Gelişmiş ülke vatandaşı olabilmek

Yani asıl amaç ekonomik değil tamamen sosyolojik ve kültürel. Çünkü eminim buradaki ekonomik gücümü orada oluşturmak en az 5 yılımı alacak ve belki yinede buradaki şartlarımı bile yakalayamayacağım. Yani eğer gidebilir isek ekonomik açıdan geriye gitmiş olacağız ama sosyolojik ve kültürel açıdan daha iyi olma ümidimiz olacak.

Özellikle doğup büyüdüğüm ve hala yaşadığım İzmir'de bu gün hala bir çok konu ve kültürel yaşam kabul edilebilir seviyede ama 5-10 yıl sonrasına olan güvensizlik, @ikizbabasi'nında dediği gibi eğitim alanındaki zayıflık, özel okulların bile bir dersahane mantığı ile eğitim veriyor olması, spora, sanata yada öğrencinin diğer farklı yeteneklerine hiç önem verilmiyor olması çok üzücü. Yoksa insan neden alıştığı, bildiği düzeni, ailesini bırakıp gitmek istesin ki...

Ancak yaş 40'a dayanınca değişiklikler daha zor geliyor insana...

• ⭐⭐

İleride bu fırsatı kaçırmamış olmak için diyebilirim. Kendi adıma ülke ile, ülkenin geleceği ile hiç bir sıkıntım yok. Bu ülke her zaman özüne sadık kalmış ve yeri geldiğinden de sahip çıkmıştır.
    Bundan 6 7 sene sonra oğlan istediğinde rahat rahat her yere gitsin ucuza okusun diye gitmeyi istiyorum.
    IT alanında farklı bir çalışma alanı yakalayabilme adına gitmeyi istiyorum.
    Kısacası ne pahasına olursa olsun giderim diyen biri değilim. Buradaki pozisyonumu bırakıp pizza dağıtmaya yada uber şöförlüğe yapmaya gitmem.
    Stop sign da insanlar duruyor diye burada gördüğüm geri kalma niyetim yok. 🙂
    @asilcenk gibi hatta ondan daha büyük biri olarak düzen değiştirmek zor, her şey bizden sonrakilere iyi bir fırsat sunabilmek için.

• @asilcenk 'e tamamen katılıyorum. Gidişim kesinlikle maddi sebepli değil. Ülkenin genel gidişatı temel sebep. Bilinen konular.

• Yobazlardan kaçış

• Benim gitme amacım da @asilcenk'e benzer.

Amacım maddi değil çünkü buradaki kazancımı orada eşim lisans alamazsa yakalamam baya zaman alacak.

Şuan saat sabah 5'te kalkıyor ve 5:30 da otobüse biniyorum, Eve geldiğimde saat akşam 8:30

Yani 24 saatin 15 saatini iş için harcıyorum ve bunu daha ne kadar sürdüreceğimin garantisi yok.

Planım en azından 40 yaşına kadar amerikadan mülk sahibi olup, çalışma saatlerini iyileştirip iyi para kazanıp ilerde türkiyeye abd pasaportuyla dönmek.

Burada 15 saatimin gittiği kesin ama amerikada 10-12 saatin üstüne çıkacağını sanmıyorum.

• Arkadaşlar her ne kadar ülkemiz yüzünü batıya çevirmiş olsa da Ortadoğu ülkesiyiz. Cumhuriyetimiz temiz duygularla kuruldu. En büyük savaş cehalete karşı verildi. Bizim derdimiz zengin ülke olamamak değil. Zengin olsak da Suudi Arabistan, İran gibi oluruz. Ülkemizin ilk yıllarında mücadele ettiği herşey artarak dikildi karşımıza. Konuşmaktan bile korkuyoruz. Can güvenliğimiz yok. Sokaklar saygısız bencil insanlarla dolu. Sırf onlar gibi düşünmediğiniz için linç edilebilirsiniz. Ben devlet memuruyum insanlar sırf mescitte görünmek için namaz kılmış gibi yapıyor. Cumaya gitmezseniz düşman gözüyle bakıyorlar. Ben artık yoruldum insanlardan. Aynı şeyleri çocuğumun yaşamasını istemiyorum. Özgür bir ortamda büyümesini istiyorum. Bu ülke asla değişmeyecek.

• @caglaror katılıyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow Basliktaki soruyu biraz daha netlestirin isterseniz 🙂 Green Card Loto Talihlilerinin mi gidis nedenlerinden bahsediyorsunuz? Yoksa oraya goc etmeye calisan kisilerin mi?

sayin asilcenk'in bahsettigi benzer konuyu da post etmis olayim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/147/2018-dv-talihlileri-nelerden-vazgeçip-neler-i̇çin-gidiyoruz

• Bu ileti silindi!

• @crazycells o başlığı unutmuşum ama bu genel olsun ozaman 😊

• Neden gitmek istiyorum.?

Dünyalar tatlısı bir kızım sevdiğim bir eşim tıngır mıngır giden bir hayatım var. Maddi durumumuz ortalama sayılabilecek bir durumdayız çok şükür. Benim gitme isteği biraz kişisel.Küstüm arkadaşlar; herşeyden herkezden küstüm. Mücadele etmekten yoruldum. Tatil sonucu bile bu tükenmişlik sendromunu atlatamıyorum. Sisteme küstüm mesela yada bu sistemin bi mok olmadığını en yakın arkadaşıma anlatırken anlamamasına küstüm. İş arkadaşlarımın arkamdan konuşmasına gıybetine küstüm, herkesin birbirini ezdiği şu dünyada güçsüzün safın ve masumun ezilmesine küstüm. Ön yargılara içten pazarlıklara onlar gibi olamamaya küstüm. Giydiği markalı elbiseye göre sınıflandıran bakış açısından küstüm. En yakınındaki insanların bile yaptığı çalıştığı işe göre saygı gören, fiyakalı işe göre konumlanan insanlardan sıkıldım. Başarısız olmaktan sıkıldım. Hep biryerlerin kalbi kırılmasın diye mücadele etmekten aman yanlış anlamasın diye yırtınmaktan gocunmadım ama bu mücadeleyi diğer insanlardan görmeyince küstüm. Herkesin 2. yüzünü görmekten ama görmemezlikten gelmekten sıkıldım. birde abimden küstüm insanlara bazen kullanılmaması gereken kelimeleri hissettirilmemesi gereken şeyleri, kalbin kırılacağını bile bile hissettiren ve bunu çekinmeden hoyratça kullanan insanlara küstüm.Gitmek istediğim yerde bunlar belki yine karşıma çıkacak bilmiyorum ama benim buradan gitmek istediğim kesin. Bedenim bu ülkede bu insanların arasında ama aklım ve ruhum değil. Rabden dilerim. Zira ben çok yoruldum.

• Sizi çok iyi anlıyorum @Takip .
    Kendini beğenmişlik değil bu gidenlerdeki, ya da egoist değil giden insanlar.
    Ama şunu çok net görebiliyorum bir ülkenin, topluluğun, toplumun asıl kaybı insan kaybıdır. Lamıcimi yok, toplumu/topluluğu/halkı bir kez inşa edersin sonra sistem bireyler için çalışır ve onları savunur. Ama bizzat bu bireylerin eliyle kültürü, ekonomisi, hayatı yine bireylerinkini zehir edecek şekilde yönlendirmek seçilenlerin muktedir olduğu bir konudur. Dünyayı ideolojiler yönetmiyor, hiç bir zamanda yönetemeyecek. Ama ülkeleri ideolojiler yönetiyor. Kendi halkını resil ediyor, vezir etmek varken. Ha en büyük suçlu kim ? Halk, "sen, ben, o , biz". Ülkede kültürümüzle ve alışkanlıklarımızla mutabık bir gelecek bekliyor bizi.
    Dışarıdan mışarıdan değil bizzat içeriden batıyoruz.
    Beyin göçü kocaman bir insan göçünün en dikkat çeken parçası sadece.
    GC 2018 listesine bakın %70-%80 beyaz-mavi yakalı meslekler. Ve neredeyse hepimizin gitme nedeni aşağı yukarı aynı. Bunu yöneticiler bilmez mi? Yıllardır biliyor.
    E bize de veda etmek düşüyor...
    Son aylarımız, bir aksilik olmazsa...

• ⭐⭐⭐

Diger forumda yazmistim, burada da aynisini yaziyorum;

(Kişisel fikirlerimdir)
    Asgari ücret 1.400 TL'dir ve gelir seviyesi çok değişkendir

Kiralar değişkenlik göstersede en basit ve küçük ev için minimum 500 TL civarıdır

35 yaşını geçtikten sonra herhangi bir işe kabul edilmek çok zordur, çünkü genç çok alternatif vardır

Kendi işinizi kurmak tek başınıza oldukça zordur

Devlet işine girmeniz için KPSS ile milyonlarca kişiyi elemek zorundasınız

Türkiye'de de herzaman tek başınıza olacaksınız

Nüfus çok olduğu için her alanda gereğinden fazla yarışmalı ve gayret etmelisiniz

Medya Türk insanının zeka ve kültür seviyesini düşürmek için 24 saat çalışmaktadır

Dolandırıcılık ve sahtekarlık hat safadadır

Trafik terörünü her gün yaşarsınız

Benzin fiyatında dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir

İşveren kanınızı emecektir ve hakkınızı vermeyecektir

Paranız ne kadar azsa, tüm işleriniz o kadar engelli ve yavaş olur (Veya tam tersi, paranız ne kadar çoksa her işiniz o kadar kolay ilerleyecektir)

Çoğu durumda siz haksızsınızdır, genellikle hakkınız yenir

İnsanlar genellikle kendi kanunlarını kendileri oluşturur ve devlet bunu önleyemez

Kadınsanız her an her mekanda tacize uğrayabilirsiniz

Cahil ve işsiz gençler topluluğu bir hayli fazladır

Eğitimini az olan imkanlar çerçevesinde tamamlayanlarda eğitimli ama işsizdir

İhtiyaçtan fazla Üniversite vardır bu nedenle eğitim hayatından başlayan ve iş hayatına atılana kadar oldukça zor ve yorucu engelleri aşmak zorundasınızdır

Oluşturulan bu yaşam ortamı nedeni ile her bir birey aşırı bencil bir varlığa dönüşmüştür

Ülke genelinde çok değişken bir yaşam ortamı vardır (Yani ülkede üst, orta ve alt gelirli oranları dengesizdir)

Ev ve araba gibi temel yaşam gereksinimlerine uygulanan vergiler astronomik safadadır ve bunlara sahip olmak için ömür boyu ödenecek kredi borçları altına girmek zorundasınız

Geliri ile sadece aylık olarak faturalarını ödeyebilen ve karnını doyurabilen bir aile mutlu olur

Ebeveynler çocuklarının uyanık ve hak yiyen davranışlarında onları överler. Bu nedenle sahtekarlık günlük hayatta normaldir

Kadınlar şiddete sık sık maruz kalır

Depresif ve ruhsal sorunlu günlük hayatta karşılaşacağınız bir çok insan bulunmaktadır

Genelde insanların tek hobisi siyasettir. İstisnalar hariç insanların hobileri yoktur, olsa bile yalnızdırlar

Bilime önem verilmez, teşvik yoktur

Hayalinizdeki mesleği değil, imkanlar elverdiğine sahip olmak zorundasınızdır

Üreticilik yoktur, tüketicilik hat safadadır

Devlet ve onun her bir birimi bozuktur (Corrupted)

Çoğu insanın sahip olduğu mantık "Az çalış, çok para al" şeklindedir

İş hayatında çalışma kalitesinden çok insan (üstlerle) ilişkileriniz önemlidir

Ülkeyi temsil eden, yöneten bireyler ülke halkını kandırmaktadır

Eğitim süresince beyniniz yıkanacaktır

İlişkileriniz veya konumunuz sayesinde oğlunuz mecburi askerlik görevinde şehit olmayacaktır. Fakirseniz Allah'a emanettir

İnsana pek değer verilmemektedir

Boğaz manzarasında simit yemek ve çay içmek bu ülkede yaşamın iyi olduğunu kanıtlayan bir unsur değildir. Sadece geçmiş hayallerde kalan güzel bir anıdır

Düşünce ve dile getirme özgürlüğünüz yoktur. Karşı fikirliler tarafından her zaman bastırılmak, susturulmak isteneceksinizdir

Çok daha fazla yazmak istiyorum ama yorucu olur.......

• ⭐⭐⭐

Ki yukaridaki yorumumu 2015 senesinde yazmisim. Simdiki durumu yazmaya kalksam, sanirim sayfalar yetmez. Durum cok ama cok daha kotu Turkiyede

• @FreeWoRLD size katılıyorum ama en vahim ve 42 yaşımda farkettiğim bir maddeyi de ben eklemek isterim. Bence bir ülkede gelecekten umutlu olmak populasyonun geneline hakim eğilimlerle desteklenir, ve bunlardan beslenir. Yakın geçmişe ve günümüze baktığımda gözlemlerim bana populasyonun ağırlıklı kısmının bilinçli olarak (!) umutvar bir geleceği istemediğini, geçmişe büyük özlem duyduğunu, bilimsel metodolojiyi hayatın hiç bir alanında benimsemediğini gösteriyor. Çok büyük değişimler olmaz ise toplumun istediği olacak gibi de görünüyor. Yaşadığı topluma uyum sağlamayan bireylere çok fazla seçenek bırakmayan bu gelecek projeksiyonuna bakarak kendimi şanssız azınlık olarak görüp hareket etme zorunluluğu duyuyorum. Kabaca buna "gitmek" diyebiliriz. Dünya üzerindeki her bireyin doğup büyüdüğü topraklara duyduğu sevgi ve özlem bende de baki kalacak şekilde gideceğim.
    Umarım halkım için en iyisi olur.

• Yazılanlara canı gönülden katılıyorum bir şey daha eklemek istiyorum.
    Siyasi görüşü her ne olursa olsun halkın seçmiş olduğu kişilerin yüce mecliste seçilmiş olduklarını unutarak yumruk yumruğa girdikleri,birbirlerinin kişilik haklarına hakaret edip bizleri hiçe saydıkları için.

• Bu ileti silindi!

• @DustyBlue bence suçu köylüde değil, o köylüyü cahil bırakan okumuş cahillerde aramak lazım. Köy enstütüleri kapanmadan önce emin olun herkes kültürel açıdan o kadar güzel yetiştiriliyordu ki. Sadece akademik eğitim değil, müzik, dans, tiyatro vb. eğitimler de veriliyordu. Ama bir ülkeyi güçsüzleştirmenin en kolay yolu eğitim ve kültürünü bozmaktır ve bize yapılan da bu. Anadolu köylüsü yada doğulu batıya göç etti diye o insanlara değil, o insanların göç etmelerine sebep olan yönetimlere kızmak lazım. Eğer yıl 2018 olacak iken denizlerin altından tüp geçitler yapılabiliyor iken hala Anadoluda yada Doğuda insanlar okula yol yok diye dağlardan bayırlardan 2 saatte gidiyor ise okumak isteyen insanın göç etmesi kaçınılmazdır. Aslında bizlerde aynı o insanlar gibi düşünüyoruz, yaşadığımız yeri kendimize uygun görmeyip daha gelişmiş, imkanları daha uygun olan bir ülke olan ABD'ye göçmek istiyoruz. Yani o batıya göç edenleden çokta farkımız yok.

Tabi birde dediğiniz gibi bu göçenlerin arasında kendini akıllı zanneden insanlıktan nasibini almamış hırbolar var ve bu hırbolar her haltı yediği, 3 kuruş para kazanınca kendini adam sandığı için ve medyada orada burada boy gösterdiği için kendi ülkemizde bile göçe karşı çıkıyoruz. Ama aslında kendini geliştiren diğer göç eden kesim sessizce hayatını yaşıyor ve kendini geliştirmek için yollar arıyor.

Eğitim konusunda size katılıyorum, ne devlet okulunda ne de özel kolejlerde(kızım 12 yaşında ve anasınıfından beri koleje gidiyor) doğru düzgün hiçbir eğitim yok. Kolejlerin büyük bir çoğunluğunun tek dertleri test sınavlarda başarı yakalayıp gelecek yıl daha iyi reklam yapabilmek. İsyan ettiğinizde de söylemleri çok basit ülkenin sistemi bu.

Yani olay Anadolulu, Doğulu yada Batılı olmak değil, olay güzel eğitilmiş, kültürel yönden zengin bir nesil yaratıp, kanunları eksiksiz, adam kayırmadan uygulayarak toplumu yüceltmek. Ama bunu biz maalesef ülkemizde göremeyeceğiz...

Not:Göçü bu kadar savunmuş buda mı göç etmiş diye merak eden olur ise 38 yaşındayım ve doğma büyüme İzmir/Karşıyakalıyım.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 141
  • 17
  • 39
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |